תשתית לרשת ביתי

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
shaylev80 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
הודעות: 712
הצטרף: נובמבר 2014
נתן תודות: 71 פעמים
קיבל תודות: 68 פעמים

תשתית לרשת ביתי

הודעה שלא נקראה #1 

שלום

אני לפני כניסה לבית סטנדרטי בבניין חדש, ומתלבט כיצד לבנות את הרשת הביתי אצלי, עשיתי סקיצה קצרה שתסביר את המבנה של הרשת שאני מתכנן:
הארון הינו ארון סטנדרטי
1) אני לא בדיוק יודע איזה SWITCH עלי לבחור כמו כן אני אצטרך מודם ואיך הוא מתחבר לSWITCH וראוטר בנוסף.
2)תכנון העתידי הוא להוסיף NAS שיתן מענה לכל הצרכנים בבית להזרמת סרטים/ סדרות וכו כולל בתוכן 4K או אולי 8Kהעתידים.
3)ראיתי כי ישנם דגמים של NAS עם חבור רשת כפול האם צריך את זה?
4)אין בכוונתי להתפרעה ונראה לי שלצורך התחלה מודם וSWITCH סביב ה 500-700 שח, האם זה מספיק? ולאחר מכן הוסיף ראוטר.
5)הכבל להשחלה לי מה שהבנתי מספיק CAT6 האם נכון?

אודה על עזרתכם
שי
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור

Amir64
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
הודעות: 8344
הצטרף: אוגוסט 2012
נתן תודות: 117 פעמים
קיבל תודות: 1298 פעמים

הודעה שלא נקראה #2 

1. לפי הדיאגרמה שלך, אתה צריך 3 סוויצ'ים.
אחד בארון תקשורת, אחד בסלון, ואחד בממ"ד. (אם אתה מחבר מדפסת ישירות למחשב והוא עובד כל הזמן, וכל עוד אין NAS בממ"ד)

בארון התקשורת:
סעיף 5 מיותר. הטלויזיה תהיה מחוברת לסוויץ' בממ"ד.
מניח שאתה מתכוון להעביר 2 כבלי רשת לכל חדר שינה.

2-3. אם התכנון הוא שה- NAS ישרת את כל הצרכנים, מיקומו בממד מגביל את היתרון שב- NAS עם חיבור רשת כפול,
כי כל התעבורה ממנו לשאר הבית , תעבור על הקו היחיד בין הסוויץ' בממ"ד לסוויץ' בארון התקשורת.
אם אתה מתכוון להשתמש בחיבור של יותר מחיבור רשת יחיד ל- NAS, אתה צריך סוויץ' תומך ב- Link Aggregation
ואז עדיף שה-NAS יהיה מחובר בשני כבלי רשת לסוויץ' בארון התקשורת, ולא לסוויץ' בממ"ד

4. למודם אתה יכול לחבר רק צרכן יחיד, כי אין לו יכולות ניתוב.
לכן אין מה לחבר אותו לסוויץ'.
אתה חייב נתב משולב מודם, לפחות בהתחלה, כדי שתוכל לחבר מספר צרכנים אליו, ובעתיד להוסיף AP או להחליף נתב למשוכלל יותר, ולהגדיר את הנתב המשולב לתפקד כמודם בלבד

shaylev80 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
הודעות: 712
הצטרף: נובמבר 2014
נתן תודות: 71 פעמים
קיבל תודות: 68 פעמים

הודעה שלא נקראה #3 

@Amir64
·
אמיר תודה רבה על התשובה, יש לי כמה דברים שהם לא ברורים לי...
אם אני יעביר שני כבלים בנפרד לNAS העתידי אז בעיקרון זה יהיה בסדר?(ובנוסף אחד לswicth בממד?) כמו כן האם ניתן בצנרת אחת להעביר 3 כבלים?
לגבי סעיף 5 הכוונה היא שאני צריך לחווט את כל הבית לכן שאלתי איזה כבל אני צריך.
האם מהמודם אני צריך להוציא את היציאה ישירות לSwitch משמע אני צריך Switch של יותר מ8 פורטים?

שוב תודה על העזרה

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3381
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 370 פעמים
קיבל תודות: 775 פעמים

Re: תשתית לרשת ביתי

הודעה שלא נקראה #4 

@shaylev80
·

Amir64 כבר ענה יפה לרב השאלות שלך. רק לחדד כמה דברים:


2-3. כל מה שכתבת בפוסט הראשי (ו-Amir64 חזר עליו) נכון.

השאלה כמה מידע אתה מתכוון למשוך מהסיווץ ומאיזה תחנות. לדוגמא במקרה האיזוטרי שדווקא המשתמשים העיקרים של ה-NAS הם בממ"ד ולשאר הבית הבית ביחד מספיק 1 גיגהביט אז יכול להיות היגיון בחיבור כפול ל-switch בממ"ד ומשם לחבר בכבל יחיד לארון הראשי וכו' (לדעתי זה לא המקרה שלך).

כמה אופציות שלדעתי יותר טובות במקרה שלך:

א. בהינתן שחשוב לך לתמוך בהזרמה של סרטים/סדרות באיכויות מאד גבוהות ואני מנחש שלא תרצה הגבלה של הזרמה מה-NAS למקסימום מכשיר אחד במקביל, אני מציע לך בחום לשקול רשת מבוססת סיבים עם חיבור 10 גיגה לפחות בין הסוויץ הראשי לשאר הסוויצ'ים. ברגע שאתה עושה את זה אז בהחלט יש משמעות לחיבור רשת כפול (1 גיגה כפול) של ה-NAS, ועדיף אפילו NAS עם חיבור +SPF של 10 גיגה (לכן גם אם בשלב אתה ראשון אתה לא מנצל את זה כדאי שלסוייץ בממ"ד יהיו לפחות שני חיבורי SPF+). ראה עוד פרטים בשירשור הבא (שבשלב מסווים הופך לדיון מעמיק בנושא של רישות הבית בסיבים):
https://www.hometheater.co.il/vt325988.html

ב. אופציה שניה זה להסתפק (לבינתיים) ברשת של 1 גיגה שבתקווה מספיקה לצרכים שלך היום. תבדוק בדיוק מה ה-bitrate הכולל של הסרטים שאתה היום מעוניין לעשות להם סרימנג (לדעתי כל עוד שאתה מתכוון כבר היום לעשות סטרימנג למספר Bluray 4K מלאים במקביל אז רשת של 1 גיגה יכולה בתקווה להספיק). עדיין במחשבה לעתיד, כדאי שהכבלים שאתה מעביר - לפחות בין הסוויצים ואולי גם לחדרים האחרים - יהיו או סיב או לפחות cat6a, כך שתוכל לשדרג לרשת 10 גיגה.

שם לב שמעבר לנושא של חיבורי רשת, לעשות סטרימנג כבד, נגיד למספר Bluray 4K מלאים ב-bitrate גבוה במקביל, זה גם דורש שה-NAS בעצמו יעמוד בקצב כזה (כלומר NAS יותר יקר עם יותר דיסקים וכו'). אם היום אתה עדיין רחוק מצורך כזה, אז אולי יותר הגיוני להסתפק ב-NAS צנוע יחסית וחיבורי סיב רק בין הסוויצים (וכמובן cat6a לחדרים האחרים). אם וכאשר עוד כמה שנים תרצה לשדרג את ה-NAS סביר שתקבל משהו הרבה יותר טוב במחיר הרבה יותר נמוך.

ג. יש גם את האופציה שהעלת של לחבר את ה-NAS לסוויץ הראשי בחיבור כפול אבל לדעתי יותר הגיוני לחבר לפחות בין הסוויצים בחיבור 10 גיגה (לדוגמא ע"י חיבור סיב) שנותן פתרון יותר טוב מכל הבחינות ומייתר את הצורך בהרצת עוד שני כבלים של 1 גיגה מה-NAS לסוויץ הראשי.


4. להבהיר ולהרחיב על מה ש-Amir64 כבר ענה:

במקרה שלך (ובכל מקרה סביר אחר) אתה חייב ראוטר. נקודה. בכל מקרה אין היום מכשירים שהם מודם בלבד. כשלב ראשון אפשר לשקול מודם/ראוטר שבזק/הוט/ספק נותנים לך בשימוש של מודם + ראוטר ולחבר אותו לסוויץ. במקרה שלך (ולא רק), לדעתי כדאי כבר מהתחלה להשתמש בציוד היחסית נחות שבזק/הוט/ספק נותנים כמודם בלבד, או לחילופין לקחת מודם/ראוטר פרטי זול לשימוש כמודם בלבד (בתשתית בזק, אצל הוט חייבים לקחת את ההוטבוקס אבל אפשר ומומלץ להשתמש בו כמודם בלבד). אליו אתה מוסיף ראוטר ללא מודם לפי הדרישות והתקציב.

יש הרבה אופציות לאיזה ציודים לבחור ומה תהיה החלוקה ביניהם. ללא ספק האופציה הכי גמישה, ובאופן כללי הכי מומלצת לדרישות כמו אילו שהעלת, היא להפריד כל דבר לציוד משלו:

- מודם בלבד (לא משנה אם זה המודם/ראוטר שבזק/הוט/ספק נותנים או במקרה של תשתית בזק מודם/ראוטר פרטי זול).

- ראוטר ללא מודם וכנראה גם ללא סוויץ וללא אלחוטי (או לחילופין ראוטר "רגיל" ללא שימוש בסוויץ שלו וללא שימוש באלחוטי שלו). אם אתה בסוף הולך על חיבורי 1 גיגה רגילים בין הסוויצים אז אפשר לקחת ראוטר בעל סוויץ מובנה גדול (בתיאוריה הייתי רוצה להמליץ על ראוטר הכולל סוויץ גדול ופורטי SPF+ של 10 גיגה אבל אני לא מכיר כאלה במחיר סביר).

- סוויץ טוב לפי הדרישות. אם בעתיד תרצה גם להפריד רשתות (לדוגמא להפריד רשת אלחוטית של אורחים או רשת של IoT או של מצלמות) אז כדאי גם סוויץ שתומך ב-VLANs שזה כרגיל סוויץ מנוהל או לפחות "smart". לנושא של הפרדת רשתות צריך גם ראוטר מתאים.

- APs הכי טוב בנפרד, עם ציוד שתומך ב-roaming כך שתוכל לשם APs בחדרים לפי הצורך כדי להגיע לכיסוי טוב. בתוכנית שלך בכלל לא מופיע כל הנושא של APs, האם יש לך סיבה להאמין שראוטר/AP בודד בתוך ארון תקשורת יתן לך כיסוי אלחוטי טוב על כל הבית?

יש המון שירשורים בנושא, כגון (והשירשורים שמקושרים מהם):
https://www.hometheater.co.il/vp2962695#2962695
https://www.hometheater.co.il/vp2963553#2963553
https://www.hometheater.co.il/vp2962345#2962345

אם התקציב שלך מוגבל ל"סביב ה 500-700 שח" אז פחות או יותר האופציה היחידה שלך היא לקחת ראוטר זול יחסית (שבא לידי ביטוי ביכולות שלו) + 3 סוויצים פשוטים. לפתרון זול כזה כמה חסרונות (מעבר לאיכות של הראוטר):
הסטרימינג מה-NAS מוגבל ל-1 גיגה בסה"כ ולדעתי יהיו לך בעיות קליטה של הרשת האלחוטית בהינתן שיש AP יחיד שיושב בתוך ארון תקשורת. שם לב שברגע שתרצה נגיד לשדרג את הרשת ל-10 גיגה, תצטרך להחליף את כל הציוד (בעוד שבהשקעה בראוטר בנפרד וב-APs בנפרד הם נשארים בלי קשר לתשתית הקווית של הרשת). בנוסף או שתצטרך להחליף לפחות חלק מהכבלים בסיבים או שתצטרך ציוד 10 גיגה שעובד על כבלי נחושות (ראה עוד פרטים בשירשור שקישרתי לעיל).

אחרי שאתה קצת יותר נסגר על כיוון, אתה יכול לשאול כאן לגבי הציוד והתצורה הספציפיים שאתה שוקל וננסה לעזור לך להבין את החסרונות והאם ומה אפשר לעשות בנידון.


5. תשחיל או סיבים אופטיים או כבל cat 6a שתומך יותר טוב במהירות של 10 גיגה.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3381
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 370 פעמים
קיבל תודות: 775 פעמים

הודעה שלא נקראה #5 

shaylev80 כתב: האם מהמודם אני צריך להוציא את היציאה ישירות לSwitch משמע אני צריך Switch של יותר מ8 פורטים?
...
·

אם מדובר על מכשיר שהוא מודם בלבד (כלומר בעצם מודם/ראוטר מקונפג להיות מודם בלבד) אז אתה חייב לחבר אותו דבר ראשון ל-WAN של הראוטר ואת הסוויץ לחבר בצד LAN של הראוטר. אם מדובר על מודם/ראוטר בתצורה של מודם + ראוטר אזי המודם כבר מחובר לראוטר (בתוך הקופסא של המודם/ראוטר המשולב) ונשאר רק לחבר אותו ל-switch.

ככה או ככה אחד הפורטים בסוויץ הראשי הולך לראוטר. כפי שאמיר כבר העיר לך "סעיף 5 מיותר. הטלויזיה תהיה מחוברת לסוויץ בממ"ד" ולכן בעצם כרגע יש לך רק 7 פורטים נוספים שאתה צריך בסוויץ ולפי התוכנית הנוכחית כנראה שסוויץ של 8 פורטים יספיק.

בהינתן זה, שבין כה וכה סוויץ פשוט (ללא פורטים של 10 גיגה) כנראה לא יספק אותך בעתיד היותר רחוק לא בטוח עד כמה שווה להשקיע בסוויץ יותר גדול בשביל ה"עתיד". אם כבר אתה קונה גם סוויץ עם פורטים של 10 גיגה, אז (לדעתי) כדאי לקנות דגם כזה שיהיו כמה פורטים פנויים לשימוש עתידי.

shaylev80 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
הודעות: 712
הצטרף: נובמבר 2014
נתן תודות: 71 פעמים
קיבל תודות: 68 פעמים

Re: תשתית לרשת ביתי

הודעה שלא נקראה #6 

@eran405
·

ואוו ערן תודה רבה!(Y)
אני אלמד את מה שאמרת:D

shaylev80 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
הודעות: 712
הצטרף: נובמבר 2014
נתן תודות: 71 פעמים
קיבל תודות: 68 פעמים

הודעה שלא נקראה #7 

@eran405 @Amir64
·
היי ערן ואמירהמון תודות על העזרה!!
תחילה לאחר בדיקה של המחירים אינני רואה SWITCH של 10G שמתקרב לתקציב (אם אני טועה תקן אותי) הדוגמאות הם מה שנראה לי יחס הטוב בין עלות לתועלת אלא אם אני טועה
לינק דוגמא 1
לינק דוגמא 2
לפי המלצתך תחילה אחבר את המודם רואטר של בזק (בהנחה שאכן אשאר איתם) ואותו אשרשר לSWITCH וזה בשלב ראשון כך יהיה רשת הWIFI בבית (ידוע שזה פתרון לא אידאלי אבל בהאתם לנסיבות זה מיש ואם זה ננצח:D). לגבי הטלויזיה בממ"ד שאתה ואמיר אמרתם שניתן לחברה לSWITCH של הממ"ד אולי לא הייתי ברור מספיק, יש לי פיזית נק' נפרדת (או שאולי אני עדין לא הבנתי אותכם).
לנושא חיבור הNAS, חשבתי אולי על SWITCH עם שני חיבור סיב אופטיים (לפי הדוגמאות) שאחד יהיה לסלון ואחד יהיה לממ"ד או ששניהם לממ"ד (אני מניח ששם יהיו הצרכנים העיקריים של נפח הרשת), ועכשיו מספר שאלות
1)האם יהיה יתרון של סיב אופטי בחיבור ישיר בין ה-SWITCH הראשי לבין חיבור ישיר של הNAS, או שזה אותו הדבר כמו כבל רשת רגיל (בהנחה שזה CAT6A כהמלצתך)?
2)האם ניתן להעביר סיב אופטי אחד או שתיים יחד עם כבל רשת רגיל הכוונה להשחיל באותו צינור (אחד ל-SWITCH בממד והסיב/ים לNAS)?
3)עלויות ההתקנה אני מבין שהם יקרות יותר אבל אולי כן יהיה שווה להשקיע בהתחלה בהשחלה של סיבים.

לגבי הנושא של AP אני בשלב מאוחד יותר ארצה להפוך את הראוטר של בזק למודם ולקנות AP טוב שאני מיעד לסים אותו בסלון ושהוא יתן פריסה מלאה, אם לא נוסיף עוד אחד אבל בשלב מאוחר הרבה יותר (אינני מעוניין שלב זה להכניס יחידות WIFI לחדרי השינה).

שוב המון תודות שי

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3381
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 370 פעמים
קיבל תודות: 775 פעמים

הודעה שלא נקראה #8 

@shaylev80
·

1. זה שני דברים שונים, אחד הוא איזה סוג כבל (כבל רשת cat6a או סיב אופטי) והשני הוא המהירות של החיבור (1 גיגה מול 10 גיגה). סיב אופטי תומך גם במהירות של 1 גיגה, וחלק גדול מהציוד היום שתומך בחיבור אופטי יתמוך רק ב-1 גיגה. שם לב להבדל בין ציוד עם כניסת SPF ל-SPF+ (למיטב הבנתי SPF תומך רק עד גיגה ואתה חייב SPF+ בשביל 10 גיגה).
בנוסף, לפחות במרחקים שמדובר עליהם בהתקנות ביתיות, כבל cat6a תומך באופן מלא ולפי תקן במהירות של 10 גיגה (ואם אני מבין נכון באופן מעשי למרחקים קצרים כרגיל אפילו כבל 5e יעבוד ב-10 גיגה).

לחיבור 1 גיגה לדעתי הרבה יותר נח כבל רשת רגיל (כי כל ציוד הכי זול תומך בזה ישירות), בשביל 10 גיגה כנראה שעדיף חיבור של סיב אופטי עם מתאמי SPF+ מתאימים כמו שהוסבר בקישור שקישרתי לעיל.

אם אתה מחבר חיבור של 10 גיגה בין NAS בעל פורט של 10 גיגה לבין פורט של 10 גיגה ב-SWITCH מתאים ואין צוואר בקבוק אחר אז זה אכן יכול לעזור במקרים כמו שלך. לדעתי לשימושים ביתיים סבירים פתרון כזה יכול לעבוד טוב (אם NAS ו-switch מתאימים נכנסים לך בתקציב). קח בחשבון שאין לי ניסיון עם ציוד כזה אז אולי יש בעיות שאני לא מודע אליהם.

2. הסיב אופטי דק יחסית ולדעתי בבית עם תעלות סבירות אין בעיה להעביר לפחות 2 כבלי רשת וסיב. שם לב שאם התעלות טובות לא יהיה לך בעיה להשחיל את הסיב גם בשלב יותר מאוחר, בטח אם זה במקום כבל אחר (קושרים ומושכים). הכי גרוע תמיד אפשר להוציא את כל הכבלים הקיימים ולהשחיל ביחד את כל מה רוצים ולחווט מחדש (אמנם קצת יותר עבודה אבל לדעתי הרבה יותר הגיוני מלנסות לנחש צרכים עתידיים).

לי אישית יש ניסיון רע בניסיונות שלי לנחש את העתיד, ואני לא מאמין גדול בלהשחיל דברים רק בשביל שאולי יום יבוא ונצטרך (מהניסיון כשהיום יגיע משהו יהיה שונה ממה שחשבת וכל ההכנה שלך לא באמת תעזור). לדעתי עדיף להשחיל רק את מה שאתה מתכוון להשתמש בו בעתיד הנראה לעין ולשבור את הראש לגבי העתיד כשתגיע לגשר. כמובן אם כבר שמת עין נגיד על NAS מסויים עם SPF+ ואתה מתכוון לקנות אותו ברגע שיהיה לך כסף, אז זה כבר סיפור אחר וכן כדאי (לדעתי) מראש להכין כבל מתאים (נגיד סיב אופטי) בשבילו.

הנושא היחיד שכן הייתי "משקיע" בשביל העתיד זה כבל cat6a במקום cat5e או cat6 (בעיקר כי ההבדל הכספי במחיר לא כזה גדול).

3. אין פה תשובה "נכונה". אישית לא הייתי משחיל סתם סיב בלי שאני רואה בדיוק איך אני הולך להשתמש בו. אולי בעתיד תקנה NAS עם פורט כבל רשת רגיל שתומך ב-10 גיגה והוא יעבוד מצויין על ה-cat6a הקיים? כאמור אם בעתיד תרצה להחליף כבל, זה מאד קל (מחברים את הכבל החדש לישן ומושכים).

אם אתה עדיין לא מרגיש בטוח לגבי כל הנושאים האילו, אם תפרט בדיוק על איזה ציוד מדובר (האם הפורטים ב-NAS וב-switch הם 1 גיגה או 10 גיגה כו'), ואיך בדיוק הכל מתחבר ואיפה הצרכנים הכבדים אז אפשר לחוות דעה על התוכנית שלך.

shay3203
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
הודעות: 297
הצטרף: מרץ 2018
נתן תודות: 25 פעמים
קיבל תודות: 69 פעמים

הודעה שלא נקראה #9 

@shaylev80
·

היי שי,

אני אכן ממליץ לך לרשת לפחות חלק מהתשתית אם לא הכל בסיבים. את הכבל בין ה- NAS לארון תקשורת הייתי אומר בטוח לשים סיב.

דבר ראשון לגבי switch תשים לב שהדוגמאות שנתת לא תומכים ב- 10G רק ב- 1G אתן לך 2 לינקים לשני switch שתומכים ב- 10G אחד עם 2 פורטים של 10G של סיבים ועוד 24 פורטים רגילים והשני עם 4 פורטים של סיבים במהירות 10G ופורט בודד רגיל, כמובן זה תלוי בצרכים שלך:

https://www.eurodk.com/en/products/crs/ ... 6-24g-2srm

או

https://www.eurodk.com/en/products/crs/ ... 05-1g-4sin

לגבי נאס שתומך ב- 10G הייתי ממליץ לך על אחד מאלה:

https://www.amazon.com/QNAP-TS-332X-64- ... way&sr=8-4

או

https://www.amazon.com/TS-453Be-2G-US-P ... way&sr=8-3

עכשיו לגבי השאלות שלך כן יש יתרונות לסיב על פני כבל רשת CAT6A. סיב יותר יציב, לא נתון להשפעת רעשים, יגיע בקלות למהירות של 10G ויותר (מה שלא בטוח שתקבל מהירות מלאה יציבה של 10G בכבל רשת רגיל לפי מה שאני קראתי בגוגל). הציוד בסופו של דבר של כרטיסי רשת ומתגים יותר זול לשימוש עתידי בסיב לעומת כבל CAT6A.

לגבי השלחת כמה כבלים סיב וכבל רשת רגיל באותה תעלה נראה לי מיותר לגמרי סיב יעשה לך את כל העבודה ויותר רק תשים ציוד מתאים בכל קצה.

ag43
חבר ותיק
חבר ותיק
הודעות: 1961
הצטרף: אוגוסט 2008
נתן תודות: 28 פעמים
קיבל תודות: 173 פעמים

הודעה שלא נקראה #10 

הרגתם אותו. הייתי משקיע היום מקסימום בתשתיות וסביר על ציוד הקצה. כלומר:
הייתי מעביר כבלי CAT7 ולפחות 2 (אם לא יותר) מכל חדר לכיוון הארון ומסתפק בציוד 1GBE סביר.
כיום זה יתן לו ביצועים סבירים ביותר ובעתיד כשמחירי ציוד הקצה ירדו יוכל לשדרג. להוסיף\להחליף כבלים אחרי בניה זה כבר סיפור מורכב ויקר יותר.

זו דעתי.

shay3203
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
הודעות: 297
הצטרף: מרץ 2018
נתן תודות: 25 פעמים
קיבל תודות: 69 פעמים

הודעה שלא נקראה #11 

@ag43
·

כן אבל לפי ההנחה שלך להשקיע מקסימום בתשתיות שאני מסכים איתה זה להניח סיבים ולא CAT7 שגם יותר יקרים מסיבים וגם יתמכו בפחות בסופו של דבר.

דרך אגב אני מדבר מניסיון כי אני לפני 5-7 שנים בערך העברתי כבלים של cat7 כהכנה לרשת של 10G, ובסופו של דבר העברתי במקביל גם סיבים כי הכבלים לא היו משתלמים (ציוד 10G לרשת רגילה עולה הון רק כרטיס רשת אחד למחשב אחד עולה מעל 100 דולר לעומת כרטיס רשת אופטי שעולה בערך 100 שקלים למחשב גם ההבדלים במתגים מאוד גדולים וגם הנחת תשתית של CAT7 יותר יקרה ככה שאני באמת לא מבין את היתרון בזה לעומת סיבים) ברגע שרציתי לעבור לרשת של 10G רישתתי שוב בסיבים וזה התשתית הכי טובה שהיתה לי.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3381
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 370 פעמים
קיבל תודות: 775 פעמים

הודעה שלא נקראה #12 

@ag43
·

א. הכל שאלה של כמה אתה מוכן לשלם היום בשביל לחסוך כאבי ראש והחלפת כל הציוד בעתיד. דווקא הדגשתי בפוסט הקודם שלדעתי לא כדאי להשקיע סתם בשביל צרכים שעוד לא רואים באופק.

לצרכים בסיסיים, בהחלט אין שום סיבה להתאמץ היום בשביל ציוד של 10 גיגה, אבל בפוסט הראשי פורטו דרישות קצת יותר מבסיסיות (כמו לדוגמא "שיתן מענה לכל הצרכנים בבית להזרמת סרטים/ סדרות וכו כולל בתוכן 4K או אולי 8Kהעתידים"). ברור שברגע שמתעסקים בסרטי 4K (שלא לדבר על 8K אם וכאשר זה יגיע), רשת של 10 גיגה הרבה יותר נוחה. אני אפילו לא בטוח עד כמה סטרימינג לכמה סרטי 4K כבדים במקביל יעבוד טוב מעל רשת 1 גיגה "מתוסבכת" (כלומר בשירשור סוויצ'ים זולים), במיוחד אם יש עוד שימושים ברשת ופניות ל-NAS במקביל (לדוגמא במקביל גם רצים הורדות/טורנטים במחשב מסויים).

ב. הטענה העיקרית שלך היא הנושא של המחיר, וזה נכון שציוד כזה יותר יקר באופן מאד משמעותי אם מסתכלים על המחיר של ה-switch לבדו אבל במחיר הכולל של התקנת רשת כזאת (אפילו בלי NAS), ההפרש כבר קצת פחות משמעותי. ברגע שגם רוצים NAS שיעמוד בדרישות הנ"ל, לדעתי המחיר של ה-NAS לבדו יהיה עיקר העלות. זה קצת מיותר להשקיע ב-NAS חזק שיכול להעביר כמיות גדולות של מידע ולחבר אותו דרך שירשור switchים זולים של 1 גיגה.

כמובן כל אחד והשיקולים שלו ולמי שאין כסף להשקיע בנושא שלא יצפה לראות בלורי 4K מלא במספר מכשירים במקביל.

ג. ספציפית לגבי cat7, למיטב הבנתי הוא אינו מיועד לשימושים ביתיים וה-cat6a הוא מה שמומלץ היום. לשימוש ביתי איזה יתרון יש ל-cat7? (חסרונות שלו הם מחיר ולמיטב הבנתי הרבה יותר קשה "לעבוד" איתו)
יש הרבה שירשורים בפורום בנושא, ולמיטב זכוני כולם ממליצים על cat6a על פני cat7 (וכמובן על פני התקנים היותר ישנים כמו cat5e). בכל מקרה cat6a או cat7 לא נותנים את אותה הנוחיות בחיבורים של 10 גיגה כמו סיבים אופטיים (ראה את השירשור שקישרתי לעיל).

ד. בשלבים מוקדמים של הבניה בהחלט הרבה יותר טוב לעשות תכנון עתידי של הרשת ולהכין צינורות מתאימים (אין שום סיבה להעביר כבלים לפני שרואים את הצורך, עם צינורות סבירים קל יחסית להעביר כבלים כשהצורך עולה). למיטב הבנתי במקרה המדובר זה כבר לא אופציה רלוונטית.

ag43
חבר ותיק
חבר ותיק
הודעות: 1961
הצטרף: אוגוסט 2008
נתן תודות: 28 פעמים
קיבל תודות: 173 פעמים

הודעה שלא נקראה #13 

אים שמץ של יתרון למשתמש ביתי להעביר CAT7 היום. אני הבנתי מפותח השרשור שהוא עושה את כל עבודות הבניה\התאמה וכו' עכשיו ולכן לדעתי כדאי להשקיע בתשתית שתתן לו יתרון עתידי. אם זה לא המצב אז אכן כדאי להשקיע פחות בתשתית.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3381
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 370 פעמים
קיבל תודות: 775 פעמים

הודעה שלא נקראה #14 

@ag43
·

למיטב הבנתי גם בעתיד לא יהיה שום יתרון לשימוש ביתי של cat7 על פני cat6a. ה-cat6a יוחלף ע"י cat8 בשביל כבלים קצרים וכנראה לפחות במידה מסויימת על ידי סיבים בשביל השחלות. לכן אם כבר רוצים להשקיע בשביל העתיד האופציה היחידה שעושה הגיון היא השחלת סיבים (גם בסיבים יש סוגים ו"טכנולוגיות" שונות ומאד יתכן שבעתיד היותר רחוק הסיבים שתקנה היום לא יהיו מספקים אבל כל סיב סביר שתקנה היום יעמוד במבחן הזמן הרבה יותר טוב מ-cat7 או cat6a).

הבעיה העיקרית בסיבים זה ציוד הקצה שכמעט תמיד מגיע רק עם חיבור כבל רשת רגיל. בלי מחקר מעמיק, ההתרשמות שלי שברגע שמשחילים סיבים וחייבים מתאמים או כרטיסי רשת עם חיבור SPF וכו', ההפרש כבר יחסית קטן לרשת 10 גיגה (כמובן מכשירים שאין אפשרות להתקין בהם כרטיס רשת עם SPF+ יקבלו חיבור 1 גיגה עם מתאם מדיה). יש עוד פרטים בשירשור שקישרתי לעיל:
https://www.hometheater.co.il/vt325988.html

shaylev80 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
הודעות: 712
הצטרף: נובמבר 2014
נתן תודות: 71 פעמים
קיבל תודות: 68 פעמים

הודעה שלא נקראה #15 

@eran405
·

היי ערן אני יותר נוטה לכיוון שאתה אומר אני לא ישקיע יותר מדי בהעתיד הרחוק, אלא בקרוב. לכן אני אלך על תשתית CAT6Aת היות וזה בייתי ואני כן רוצה להתמודד עם קצת אתגרים אני הייתי רוצה לבצע את העבודה בעצמי חשבתי להזמין מאמזון את הקצבות הללו.

https://www.amazon.com/gp/product/B07DGG5PT7/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A2URWJ91PC726Y&psc=1

וכמובן אבזרים מתאימים כמו לוחצים וכו.

השאלה שלי לצנרת האם ניתן להשחיל 3 כבלים בצינור אחד (אחד לSWITCH ושתיים לNAS - בשלב ראשון נראה לי יותר מעשי לעשות רשת של 1G ולכן 2 יציאות) או שכדאי לשכוח מזה?

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”