התלבטות בדבר תצורת תקשורת בבית חדש

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.

מנהל: מנהלי HTPC ועיבוד תמונה

שלח תגובה
zula
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל
חבר פעיל
הודעות: 53
הצטרף: ינואר 2006
מיקום: רמת גן
נתן תודות: 6 פעמים
קיבל תודות: 1 פעם

התלבטות בדבר תצורת תקשורת בבית חדש

לינק להודעה #1 

שלום לכולם,
אני בהתלבטות קשה לגבי תצורת התקשורת בדירה חדשה. מדובר בדירת 5 חדרים, כאשר לכל חדר קיים חיבור רשת קווי CAT7 מסוכך. לדירה חיבור של הוט 500MB (כרגע אין סיבים אופטיים באזור).

בדירה הישנה השתמשתי בהוטבוקס 4 של הוט כראוטר בלבד (בעבר השתמשתי ב-ER LITE שהתפגר), ממנו מחובר ל-SWITCH 16 פורטים POE של לינקסיס ול-WIFI השתמשתי בשני AP של ubiquiti: בסלון AC-PRO ובחדר שינה הורים AC-LR בניהול של cloud key.את ה-AP בחדר השינה הגדרתי לרמת אלחוט נמוכה, ככה שלא יתנגש עם האות מהסלון. חייב לציין שהפתרון עבד נהדר. בנוסף יש לי NAS של QNAP עם חיבור SFP 10GB, אשר חובר עד עתה בכבל רשת רגיל ובמהירות של 1GB.

בדירה החדשה יש ממד, כך שבטוח אצטרך להוסיף לפחות עוד AP אחד בתוכו. אני רוצה גם להשמיש את ה-NAS לפוטנציאל המלא שלו בחיבור אופטי של 10GB.

השאלה היא איזה ציוד לקנות? (מחרתיים prime day...)

1. חשבתי על switch מנוהל (כי יש גם בית חכם שאני רוצה להפריד באמצעות VLAN) עם חיבור sfp של 10GB ולפחות 10 פורטים של 1GB אתרנט, לא מוצא כזה במחיר שפוי (עד 2000 ש"ח). רעיונות?
2. האם חייבים ראוטר חזק יותר מההוטבוקס 4 בכדי שאנצל את רוחב הפס של ה-NAS? ואם כן, איזה?
3. לגבי ה-WIFI אין כרגע ל-ubiquiti דגם של AP שתומך ב-WIFI6, ונשאלת השאלה אם לא לוותר בכלל על ה-AP ולשים במרכז הדירה ראוטר WIFI6 חזק, עם AP בממ"ד. ואז אם כן - האם זה לא יהיה צוואר בקבוק למהירות של ה-NAS?

בקיצור, כאב ראש. אשמח לתשובה מהמומחים

eran405
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3132
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 306 פעמים
קיבל תודות: 692 פעמים

Re: התלבטות בדבר תצורת תקשורת בבית חדש

לינק להודעה #2 

@zula
·

1. אני לא מכיר באופן אישי, אבל הנה המלצות שניתנו כאן בפורום:
https://www.hometheater.co.il/vp2962574#2962574
תעבור גם על שאר השירשור, זה שירשור די ארוך ולא הכל בנושא של רשת 10 גיגה, אבל היה שם דיון די מקיף על הנושא הספציפי הזה. אם אני זוכר נכון דובר שם על רשת של מספר מכשירים בחיבור של 10 גיגה, אם זה רק ה-NAS שמשתמש בחיבור כזה, שווה גם לחפש דגמים עם פורט אחד או שניים של 10 גיגה והשאר של 1 גיגה (גם של חברות אחרות).

2. במקרה שהציודים מחוברים לסוויץ מתאים תקשורת בתוך אותו ה-subnet לא מגיעה לראוטר ולכן אין קשר לראוטר הראשי בין אם הוא הוטבוקס או ציוד אחר. כמובן שתעבורה בין subnetים או VLANים שונים תעבור דרך הראוטר ולכן לתהיה מוגבלת ביכולות של הראוטר ובחיבור בינו לסוויץ הראשי.

3. הכל תלוי במקרה הספציפי ובדרישות שלך. פיזור מספר יחידות ברחבי הבית תמיד יתן כיסוי יותר טוב ויציב מראוטר "חזק" במרכז הדירה, אבל זה לא אומר שבמקרה של הדירה הספציפית ראוטר טוב במרכז הדירה לא יתן כיסוי מספק (זה גם לא אומר שהוא כן, בלי לבדוק אי אפשר לדעת). לגבי wifi6, האם באמת יש לך צורך בזה כרגע? בהנחה שלא, הייתי פשוט מוסיף AC Lite שהינו זול יחסית ויעבוד טוב עם ה-APs האחרים שכבר יש לך ודוחה את השידרוג למתי שיעלה הצורך. ציודי ה-wifi6 שתקנה בעתיד יהיו הרבה יותר בשלים מהיום. אם כן יש לך צורך ב-wifi6 כבר היום אז תחפש ציוד שיענה לדרישות שלך ומקסימום תוסיף AP מתאימים לפי הצורך. בנוסף, אם יש לך צורך ב-VLANs גם בחיבורים אלחוטיים לדעתי אין פתרונות ביתיים שתומכים בזה.

לגבי ה-NAS אני לא מבין מה הקשר, הרי ה-NAS יחובר קווית. מה שכן צריך לשם לב לתכנון הכללי של הרשת, לדוגמא: גם אם אתה משדרג ל-wifi6 חזק, שמחובר עם כבל של 1 גיגה לסוויץ הראשי, שממנו ה-NAS מחובר עם חיבור של 10 גיגה, התעבורה של כל הלקוחות של ה-AP לכיוון הרשת הראשית תהיה מוגבלת ל-1 גיגה ביחד בגלל הכבל של 1 גיגה שמחבר אותו לסוויץ ובפרט הגישה ל-NAS תהיה מוגבלת ל-1 גיגה (מהלקוחות של אותו ה-AP, אם יש עוד AP שמחובר לפורט אחר בסוויץ מתאים אזי הוא יקבל 1 גיגה משלו ללא קשר ל-AP הראשון). אותו דבר לגבי חיבורים קווים דרך סוויץ משורשר (אם החיבור לסוויץ הראשי הינו של 1 גיגה).

כהערת אגב, מוזר לי שאתה משקיע כל כך הרבה ברשת הביתית ומשתמש בציוד מתחת לכל ביקורת כמו ההוטבוקס. בנוסף הזכרת נושא של VLANs שכמובן לא אפשרי במקרה של ההוטבוקס.
בהנחה שהיית מרוצה מה-ER lite, הייתי שוקל ER-X שנותן תמורה מצויינת למחיר (עדיין תצטרך את ההוטבוקס כמודם). אופציות טובות אחרות לראוטר בלבד עם תמיכה ב-VLANs: ה-ER-4, ציוד מתאים של mikrotik, חומרה מתאימה שמריצה pfsense וכו'.

zula
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל
חבר פעיל
הודעות: 53
הצטרף: ינואר 2006
מיקום: רמת גן
נתן תודות: 6 פעמים
קיבל תודות: 1 פעם

תודה רבה

לינק להודעה #3 

ראשית, תודה רבה על התגובה המפורטת.
לגבי ההוטבוקס - ברור שאני לא הולך להשאר איתו, מחפש פתרון טוב, כנראה בדמות ER-4.
לגבי ה-WIFI6, נראה שאחכה עם זה עד שייצאו AP מתאימים לתצורה שלי.
לגבי הסוויטש המנוהל - האם למישהו יש נסיון עם המוצר הבא?
https://www.fs.com/products/72944.html

נראה מבטיח ובמחיר ממש זול ביחס למתחרים, אך אני לא מכיר את החברה.


שלח תגובה

חזור אל “רשתות, IT ומחשוב”