אסוס ROG Rapture GT6 – מערכת Mesh הראשונה המותאמת לגיימרים

זו מערכת Mesh הכי יפה שפגשתי אבל האם הביצועים של ה- ROG Rapture GT6 יפים גם הם? בואו נבחן


בעידן הטכנולוגי המתקדם של היום, עידן בו גיימרים מכל העולם מתחרים במשחקים מקוונים ומשתמשים בטכנולוגיות חדשות כדי ליצור חווית משחק חלקה ונעימה יותר, הרשתות האלחוטיות והאינטרנט משחקים תפקיד חשוב. וכדי להבטיח איכות גבוהה של החיבור לשרתי המשחק, נדרשת טכנולוגיה מתקדמת שיכולה לספק חיבור יציב ומהיר למשתמשים בכל רגע נתון, כאן נכנס לתפקיד ה- ASUS ROG Rapture GT6.

ראוטר MESH חדש התומך בתקן Wi-Fi 6 שעוצב במיוחד לצרכי הגיימינג. הוא מספק חיבור אלחוטי חזק ומהיר יותר מראוטרים אלחוטיים רגילים, הוא כולל כמה נקודות גישה עם טכנולוגיית MESH המתקדמת המציעה חיבור יציב ובטוח לכל המכשירים האלחוטיים המחוברים לרשת.

ה -ASUS ROG Rapture GT6  ללא ספק מייצר קטגוריה חדשה בשוק : הוא לוקח את היתרונות שב- MESH והופך את נתבי הרשת לממוקדי גיימינג. ASUS מאחדים בין עיצוב מיוחד וייחודי המשולבים עם מגוון אפשרויות שנעות מאיכות שירות גמישה למאיצי משחקים ועד למפת פינג עולמית עבור שרתי משחקים גדולים ופרישת Wi-fFi רחבה ככל האפשר.

יש אומנם לא מעט אפשרויות בשוק, חלקן מיועדות לגיימינג וחלקם מציגות ביצועים מרשימים. אך מדבר אחד אי אפשר להתעלם כאשר פוגשים את ה- Asus ROG Rapture GT6 והוא העיצוב המרשים אותו הא מציג, כמו שרק ASUS יודעים לעשות.

Two packs of GT6

 

 Wi-Fi 6 – כבר מזמן הפך לסטנדרט

תקן Wi-Fi 6 הוא כבר חלק מחיינו, במיוחד למי מאתנו שקנה לפטופ או טלפון סלולארי ב3 שנים האחרונות.  תקן Wi-Fi 6  המכונה גם IEEE 802.11ax מטפל בעיקר ביעילות העברת הנתונים ובכמות גדולה של צרכנים. לרוב תקן חדש מתפרסם כדי לשפר את מהירויות הגלישה אך במקרה של Wi-Fi 6 רוב הפיתוח התמקד ביעילות העברת הנתונים במקביל וממספר צרכנים רבים, ובאופן עקיף משפרת גם את מהירות הגלישה לכל רכיב בנפרד.

Wi-Fi 6 פותח בראי העתיד, אשר מדבר על כמויות של צרכני קישוריות, קחו לדוגמא את כמות צרכני האינטרנט שיש אצלכם בבית בהשווה לזמנים בהם היה מחשב אחד בבית, ועל אחת כמה וכמה במשרד . בין אם מדובר בחיישני IOT רבים או בצרכני רוחב פס גבוה כמו צרכני שירותי וידאו, משחקי און ליין ושיחות קוליות. עכשיו תדמינו את כל הצרכנים מהסוגים השונים עובדים במקביל ודורשים את מלא הקשב מהנתב, דבר שיכול להעמיס על הנתבים "הפשוטים" הקיימים היום ולפגוע מאוד בביצועי הרשת.

בכדי להתמודד עם אתגר ניהול הצרכנים הוסיפו לתקן Wi-Fi 6 שתי טכנולוגיות משלימות: OFDMA ו- MU-MIMO. ה- OFDMA אידיאלי עבור יישומים בעלי רוחב פס נמוך וה- MU-MIMO מגדיל את הקיבולת והיעילות ביישומים ברוחב פס גבוה. בגדול, ובכדי לא לאבד אתכם כבר בשלב זה של הכתבה רק אציין כי מדובר בערבוב יעיל יותר של נתונים על גבי גל נושא בודד שכנראה עושה עבודה מדהימה. בנוסף לכל זה שופרו מרכיבי ההצפנה (WPA3), צריכת האנרגיה של מכשירי הקצה ושיפורים לתדרי 2.4Mhz ו- 5Mhz להגדלת טווחים ומהירויות.

פתיחת קופסא

אין משהו מספק יותר מלפתוח את הקופסות של סדרת ASUS ROG. תמיד יש חידה לפתור עד שהקופסא נפתחת . מהצד , מלמעלה, עם מכסה, בלי מכסה. וכשמצליחים פוגשים את ההפתעה בפנים.

 

עיצוב

את ה- GT6 לא תרצו לשמור בארון, אם תהיו בעליו תרצו שהוא ישב על שולחן הגיימינג שלכם ובשורה הראשונה. מותג ROG של החברה מנסה לשייך אתכם לרפובליקה של הגיימרים (Republic of Gamers) ועם ה – GT6 אתם כנראה תוכלו לקבל את תעודת הכניסה ללא כל בעיה.

את הכיתוב “For Those Who Dare” – למי שמעז תמצאו על אחת מהדפנות האלכסוניות של הראוטר ובצד השני את הכיתוב Wi-Fi 6 ומתחתיה תזכורת כי הראוטר מיועד לגיימינג, אם הספקתם לשכוח.

עיצובו של ה-ROG Rapture GT-6 מרשים, עם תאורת LED RGB שבוהקת מאחורי הלוגו של ROG וניתנת להתאמה לכל צבע וסגנון, מספקת תצוגה מרהיבה וייחודית למשתמש. הראוטר מצוייד באנטנות פנימיות, והוא מיוצר מיוצר מחומרים איכותיים ועמידים.

בעוד בנושא עיצוב וחידות, אם תתעוררו יום אחד באמצע הלילה מחלום ותשאלו את עצמכם איפה מיצרים את מוצרי ROG תוכלו להפוך את הראוטר ולגלות את הקואורדינטות קווי האורך והרוחב המציגות את מיקומו של המפעל בטייוואן. ואם משהו ממש מתעקש אז הוא יכול לאתר את המפעל בלינק למפה 24°49'14.5"N 121°01'36.1"E

באופן אישי אני לא מתחבר לראוטרים עם כמויות של אנטנות כפריט עיצובי גם כאשר מדובר בסט אפ גיימינג פרוע. המראה הזוויתי והמלבני של הראוטר יאפשר לכם למקם אותו גם בסלון הבית או במשרד, הוא מצד אחד ימשוך את תשומת הלב הרצויה ומצד שני לא יראה כמו עכביש שגדל לכם על השולחן.

Asus ROG Rapture GT6 בסלון

בפינה השמאלית התחתונה, נורית המצב של היחידה, היא כמובן כמעט ולא מורגשת אם בחרתם להפעיל את התאורה האחורית של לוגו ה- Asus ROG שנדלק במגוון צבעים ודוגמאות. הכל מתכוונן באמצעות פקדי Aura RGB באפליקציית ASUS Router עליה נרחיב בהמשך.

ל-GT6 מערך של תשע אנטנות פנימיות ומוסתרות שלא ניתנות להחלפה או כיוון. הן מיועדות לשידור וקליטה של רצועה בודדת ב- 2.4GHz ולזוג רצועות ב- 5GHz, דבר המייצר יציבות מוגברת ודינמית אשר מקנה רציפות קליטה ושידור של האותות. בנוסף ליכולת להשתמש בערוצי נתונים של 160 מגה-הרץ, המערכת יוצרת זרמי 2X2 בתחום ה-2.4Ghz וכן זרמי 4X4 לשידורים של 5GHz.

9 אנטנות קטנות קבועות לתחום ה – 2.4GHz וה-5GHz

מאחור יש כניסת WAN של 2.5Gbps וכן שלוש יציאות Ethernet Gigabit. יש גם יציאת USB 3.2 לחיבור כונן קשיח והפיכתו לכונן קשיח חיצוני הזמין ברשת לכלל המשתמשים.

בתחתית היחידה תמצאו מקש שקוע מעט המשמש כדרך להשתמש בפרוטוקול Wi-Fi Protected Setup (WPS), שאת כדי להוסיף במהירות התקנים ללא צורך בהכנת סיסמא. בצמוד אליו תמצאו את לחצן האיפוס אשר יאפס את היחידה להגדרות יצרן בקלות ובמהירות .

בחלקו התחתון – תיאור המוצר ולחצי WPS ואיפוס להגדרות יצרן

 

נתונים טכניים מלאים – ROG Rapture GT6

Design

Black , Moonlight White

Network Standard

WiFi 6 (802.11ax) , IPv4 , IPv6 , Backwards compatible with 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi

Data Rate

2.4GHz AX: 2×2 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 574Mbps
5G-1Hz AX: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
5G-2Hz AX: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps

Antenna

Internal antenna x 9

Transmit/Receive

2.4G
Hz 2×2
5GHz-1 4×4
5GHz-2 4×4

Processor

1.7GHz tri-core processor

Memory

256MB Flash 512MB DDR4 RAM

Boosts speed

OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: standard-based and universal 1024-QAM high data rate 20/40/80/160 MHz bandwidth * The 160MHz bandwidth may be unavailable in the 5GHz band in some regions / countries due to regulatory restrictions.

Ports

1 x 2.5 Gigabit WAN Port 3 x Gigabit LAN Ports 1 x USB 3.2 Gen 1×1 Port

Power Supply

AC Input : 110V~240V(50~60Hz) DC Output : 19 V with max. 2.37 A current / 19.5 V with max. 2.31 A current

Product Weight (g)

880 g

AiMesh

AiMesh, Primary AiMesh router, AiMesh node

Game

Game Boost/acceleration ,Game Radar, WTFast, ROG_First, OpenNAT (Game Profile), Gaming port

AiProtection

AiProtection Pro, Router Security Assessment, Malicious site blocking, Two-Way IPS, Infected Device, Prevention and Blocking

Wireless

IPv6, MU-MIMO, WiFi Encryption : WPA3 Personal, WPA2 Personal, WPA Personal, WPA Enterprise, WPA2 Enterprise, Open System, UTF-8 SSID, Guest Network, Guest Network Connection time limit, WPS, Wi-Fi, MAC address filter, Maximum MAC filters : 64, Wireless scheduler, Wi-Fi Radar, Airtime fairness, RADIUS, Client, Universal beamforming

WAN

Explicit beamforming, Dual WAN, 3G/4G LTE dongle, Android tethering, Port forwarding, Maximum port, forwarding rule : 64, Port triggering, Maximum port triggering rule : 32, DMZ, DDNS, NAT Passthrough :, PPTP, L2TP, IPSec, RTSP, H.323, SIP Passthrough, PPPoE relay, Let's Encrypt, Safe browsing, DNS-over-TLS

LAN

DHCP Server, IGMP snooping, IPTV, LAN Link Aggregation, Manually assign IP address

VPN

VPN Client L2TP, VPN Client OVPN, VPN Client PPTP, VPN Client WireGuard, VPN Server IPSec, VPN Server, OVPN, VPN Server PPTP, VPN Server WireGuard, VPN Fusion

USB application

File System : HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4, Safely Remove disk, AiCloud, Download master, AiDisk, Media Server, Time Machine, Samba Servr, FTP Server, Shared Folder privileges

Administration

Operating mode : Wireless router mode Access point mode, Free OS upgrade, Firewall, Maximum Firewall keyword filter : Max 64 rules, Maximum Firewall network service filter : Max 32 rules, Maximum Firewall URL filter : Max 64 rules, Wake on LAN (WOL), SSH, Configuration backup and restore, Diagnosis tools, Feedback system, System log, New Device Connect Notification, Login Captcha, Connection Diagnosis, Security Scan, Auto Firmware Update

התקנה והפעלה ראשונית – מהירה ואפשרית גם ללא ידע טכנולוגי מעמיק

את כל ההתקנה הראשונית (וגם את ההגדרות שלאחר מכן) בצעתי דרך הסלולרי באמצעות האפליקציה ASUS Router המעולה של אסוס. לאחר שחיברתי את הראוטר לחשמל ואת כניסת ה-WAN שלו למודם הסיבים שלי, סרקתי את קוד ה-QR שמתחתית הראוטר והתחלתי בהגדרות.
לקח רגע עד שהאפליקציה התחברה לחומרה ולאינטרנט. לאחר מכן, יצרתי חשבון Asus, והופ הכול מחובר. האפליקציה זיהתה את הרכיב/ים והתחלתי בשלב ההגדרה .

חיברתי את היחידה הנוספת בקומה העליונה של הבית וחיכיתי כמה דקות עד שהוא יזוהה אוטומטית. לבסוף, המערכת ביצעה עדכון קושחה לכל הרכיבים .

בשורה התחתונה הקמתי רשת MESH Wi-Fi 6 באמצעות ה- ROG Rapture GT6 בכמה דקות, עם קליטה מרבית גם באזורים הקשים בבית. באמצעות האפליקציה הצליחו להפוך טכנולוגיה שעד לפני כמה שנים דרשה מהנדס רשתות כדי להתקינה למוצר כל כך אינטואיטיבי לחיבור ושימוש.

עם סיום הגדרה הראשונה יפתח לנו אין סוף אפשרויות הגדרה, יש מי שיגידו שזה בהחלט יותר מידי. תוכלי להגדיר ולהרחיב את קליטת ה- Wi-Fi  באמצעות אפשרות ה- AiMesh.  אם יש בראשותכם נתב אשר תומך ב – AiMesh ניתן לחבר בקלות לרכיב שזה עתה הגדרתם . ה – AiMesh היא טכנולוגיה האפשרת גמישות בכדי לפתור בעיות נקודתיות וחורי קליטת Wi-Fi . עשו יפה ב- ASUS שאפשרו באמצעות טכנולוגיה זו "לערבב" דגמים שונים מדורות קודמים כדי להרחיב את כיסוי הרשת.
בשונה מבוסטרים, הוספת נתב נפרד ואפילו ממערכות MESH מובנות, עם ה – AiMesh ניתן לנדוד בין ראוטרים מבלי לדעת שמעבר כזה בוצע ובכך לשמור על רצף תקשורתי המנוהל ומרוכז במקום אחד.

ואחרי שהכול עובד אפשר לעבור להגדרה שבעיני היא הכפית ביותר,השליטה בתאורת הלדים שכל כך אופיינית לסדרת ה- ROG של ASUS. כאשר תלחצו על סמל ה- ROG במרכז המסך שבאפליקציה תגלו שלל אפשרויות שליטה על התאורה. זה כולל כמובן אפשרות לכבות אותה למי מאתנו שלא אוהב "רעש" בעיניים ובאותה נשימה מאפשר להגדיר שלל מחזורי תאורה שונים שיכניסו אתכם לאווירת המשחק ויהפכו זה שולחן הגיימינג שלכם להרבה יותר מעניין.

הביצועים של ה- ROG Rapture GT6

שום דבר שאגיד כאן לא יפתיע אתכם, כמו בסקירות קודמות שעשיתי למערכי MESH של ASUS כמו ה- ZenWiFi AX6600 XT8 גם כאן מדובר במערך חזק ויעיל. אז ה- Wi-Fi 6 היה די חדש בשוק אך אין ספק שהשימוש בתקן הזה משפר פלאים את ביצועי התעבורה וקליטת ה- Wi-Fi במרחב.

ה-ROG Rapture GT6 מבוסס על השבב BCM6753 של Broadcom עבור תדר ה- 2.4GHz ועל השבב BCM6715 עבור תדרי ה 5GHz, כאשר המיקוד הוא על latency (חביון) נמוך. הוא בעל מעבד מבוסס ARM תלת ליבות במהירות 1.7GHz,  256MB של שטח אחסון פלאש לשמירת הקושחה וההגדרות, לצד 512MB של זיכרון RAM.

באופן כללי אציין שקשה מאוד לבדוק ראוטרים באזורים משתנים, אות השידור והקליטה (RF) מושפעים מאוד מהסביבה בה נמצא הראוטר. קחו לדוגמא בית העשוי ברובו בלוקים אל מול בית שרוב קירותיו גבס. בניין משרדים עם Open Space  או מרתף מבוטן. לכן , הבדיקות שנעשו נכונות למקום בו הן נעשו ובאות לתת תחושה בלבד לאיכות ועוצמת הקליטה.

את הבדיקות פתחתי בבדיקת מהירות פשוטה, אני בעליו המאושר של אינטרנט סיבי 1G הן בבית והן במשרד. ואת הבדיקות בצעתי במתחם משרדים הכולל שתי קומות ומתפרש על כ- 500 מטר רבוע. בחיבור רכיב אחד של GT6 ובדיקת מהירות גלישה, לא היו הפתעות וכמובן שהוא עמד במבחן והציג מהירות של 980Mbps במרחקים שונים אך כאלו שלא עולים על 15 מטר עם קו ראיה. במרחק של כ- 15 מטר מה- GT6 ועם כמה קירות גבס בדרך המהירות החלה לרדת אך עדיין נשארה גבוהה מאוד ועמדה על כ- 650Mbps. בהשוואה לראוטר מתחרה אחר שמותקן באותו המקום ה- GT6 עשה עבודה טובה יותר בכ-150Mbps.

חזרתי על הבדיקה במרחק של 25 מטר מהראוטר, שם כבר היה לו די קשה, אולי בגלל כמות האנשים שהיו בחלל וכמות המחשבים שעבדו במקביל והמהירות עמדה על 230Mbps עדיין מרשים לאור העובדה כי הראוטר המתחרה שמוקם באותו המקום החל לאבד קליטה בשלב זה.

ואז, עליתי קומה, ומעל הנתב במקום שקרוב יחסית לחלון קיבלי תוצאות לא רעות בכלל שעמדו על – 670Mbps בעוד הראוטר המתחרה עמד על כ – 200Mbps פחות.

בשורה התחתונה הראוטר הציג תוצאות מרשימות וכשצירפתי אליו 2 יחידות נוספות היו נקודות מועטות בהם הקליטה הייתה נמוכה ומהירות הגלישה עמדה על 150Mbps ובשתי נקודות המרוחקות כ – 50 מטר מהנתב ותוך חדר העטוף זכוכיות לא הייתה קליטה בכלל.

בבדיקות ביתיות עם מערך של 2-3 רכיבי GT6 קיבלתי תוצאות קבועות ויציבות של 1GBps באופן רציף, ברור שזה לא כוחות, מדובר במערך מפלצתי עבור בית פרטי של 2 קומות.

בנוסף לבדיקות הקליטה בוצעו גם בדיקות יציבות והעברת קבצים מרובה, אני בעליו של שרת NAS פעיל במיוחד ולאחר כשבועיים של ב-ROG Rapture GT6 שכללו משחקים מקוונים, הזרמת מדיה, מתן שירות למספר רב של משתמשי קצה ומגוון משימות שגרתיות כמו גלישה באינטרנט ובאפליקציות, הוא ללא ספק עבר את מבחן העומס שלנו, זאת מלבד נקודת קצה אחת בו בחרתי להעביר כמות גדולה מאוד של קבצים קטנים מצרכן ברשת לשרת. אז חוויתי ירידה קלה בבדיקות מהירות הגלישה בצרכן אחר אשר חובר לאותה יחידת GT6. זה בדרך כלל מבחן קשוח שקשור גם למהירות המעבד ולאוו דווקא למהירות העברת הקבצים ב- Wi-Fi.

חסרה לי תמיכה בתדרי 6Ghz ובתקן Wi-Fi 6E אשר יכל להעצים את ביצועי המערכת, אומנם לא בצורה משמעותית אבל נכון היה לשלב תקן זה במוצר פרימיום כמו ה- ROG Rapture GT6.

GT6 כנתב אלחוטי וסוויצ' פיזי

קצב העברת נתונים בחיבור USB מובנה

חיבור ה – USB3 המובנה על גבי הנתבים מאפשר חיבור אמצעי אחסון נייד והגדרתו כמשאב אחסון כגון מדיה סנטר.
בבדיקת מהירות העברת הנתונים בינו לבין צרכן מקומי ברשת התקבלו תוצאות התואמות את תקן USB3.

לסיכום:

ASUS היא בין המותגים הידועים ביותר בתעשיית הגיימינג האישי, ומציעה מכשירים שונים החל מכרטיסים גרפיים ועד לצגי גיימינג, עכברים ומקלדות. לצד רכיבים אלו מייצרת החברה גם נתבים ממוקדי גיימינג תחת המותג Republic of Gamers המוכר והמעוצב.

לאחרונה השיקה החברה את מערכת ה- MESH המיועד וממוקדת לגיימרים שבנינו. ה-  ASUS ROG Rapture GT6 היא מערכת רשת Wi-Fi עמוסה בשפע של כלים ותכונות ספציפיות למשחקים. ASUS כללה גם יכולות אבטחה, בקרת הורים, VPN ו-Dual-WAN, מה שהופך את המוצר הזה למתאים למגוון רחב של קהלים.

ה -ASUS ROG Rapture GT6 מעוצב כלבבי, ומיועד לחובבי המותג Republic of Gamers ש"צועק" אני כאן כדי שתראו אותי. איכות הבנייה מעולה והקומפקטיות של הרכיב מאפשר להניח אותו כמעט בכל מקום בבית. הוא כולל גם יציאת USB 3.2 Gen 1 וארבע יציאות Ethernet, כולל אחת שתומכת ב-2.5Gbps. ניתן אם תרצו לשלב שתי יציאות 1Gbps כדי להשיג מהירות קו של 2Gbps עבור חיבורי NAS או מחשבים שולחנים.

ה-GT6 פועל כנתב תלת-פס, עם ערוץ אחד של 2.4GHz ושני ערוצי 5GHz. בבדיקות שבצענו, מבחינת ביצועים, ה-GT6 השיג ביצועים מעולים שעמדו ברוב הזמן על מהירות גלישה של 900 מגה-ביט לשנייה בחיבורי 5 גיגה-הרץ, והפגין טווח אותות וכיסוי מרשימים, במיוחד כשחיברנו יותר מרכיב אחד.

את הראוטר ניתן להשיג באמאזון ארה"ב ובקרוב מאוד אצל המשווקים בארץ

לשרשור תגובות לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

14:30
  /  
13.05.2023
  
אביב מוסטקי

1