QNAP ונציגתה בישראל, חברת ויזואל, מציגות את ה-NAS הארגוני החדש לתעשיית הטלוויזיה ולארגונים

לאחרונה חשפה QNAP את ה- TS-h1290FX, מערכת ראשונה מבוססת Flash בתצורת Tower


תוכן שיווקי
QNAP TS-h1290FX (צילום: מתוך האתר של QNAP)

קהל היעד

ל-QNAP כחברה שמתמחה בפיתוח וייצור מערכות אחסון וגיבוי נתונים, יש ליין שלם של מוצרים שמכסים את מרבית צרכי משתמשי מחשבים,  החל מאחסון למחשב בודד ועד ארגוני אנטרפרייז גדולים. שרת ה-NAS החדש QNAP TS-h1290FX מיועד בראש ובראשונה ליוצרי תוכן (Content Creators) כפי שהם נקראים היום, ולא ליוטיובר יחיד שמייצר תכנים בחדר השינה שלו. הלקוחות הפוטנצייליים למוצר זה הם ארגונים בינוניים/גדולים  שעורכים וידאו, כמו חברות הפקה בגדלים שונים או ערוצי טלוויזיה שמשדרים תוכן מקורי. אם התרגלנו בארגונים שונים לראות חדר שרתים מרוחק וסגור שאין כמעט גישה אליו, המוצר שלפנינו נכלל בקטגוריית DESKTOP, ולמרות שהוא מתוכנן ובנוי באיכות של שרת ארגוני,  מבחינה עיצובית ונתונים טכניים הוא מיועד להיות קרוב למשתמשי הקצה, והוא יכול לספק שירותים מהירים וזריזים לכ-20 תחנות עבודה שעורכות וידאו.

מערכת גיבוי של QNAP יוצאת לצילומים On Location (צילום מהבלוג של QNAP)

סיפורים מהשטח

בזמן כתיבת שורות אלו, מתקשרת אלי לקוחה ותיקה שגר בשכנות אלי ומספרת לי שהמחשב הנייד שלה החל לעשות בעיות בזמן שהוא מנסה לעלות. השאלה הראשונה שלי אליה היתה מאיזה שנה המחשב, והתשובה היתה 2015. שאלה שנייה שלי היתה איזה חומר חשוב יש בו, והתשובה היתה בעיקר מסמכים רפואיים. שאלה שלישית היתה היכן מגובה החומר הזה. כאן כבר הרגשתי פניקה קלה אצל הלקוחה. אז אמנם מאמר זה עוסק בעיקר בלקוחות עסקיים בינוניים וגדולים, אולם מקרי אבדן מידע כתוצאה מכשל טכני יכולים לתקוף לקוח בודד עם מחשב נייד או ארגון גדול, שלו מערכות גיבוי מסודרות לכאורה אבל חוסר מודעות מה עלול לקרות. אם ניקח שני אירועים גדולים כמו הפיגוע הענק במגדלי התאומים בניו-יורק או השריפה בחנות גדולה בנתניה, נראה שלא תמיד גיבויים קיימים יכולים להישמר. אם בניו-יורק לא העלנו על הדעת ששני המגדלים יקרסו, ובנינו מערכת גיבוי שמשכפלת מידע ארגוני לשרת איחסון במיגדל השני, הרי שני העותקים היחידים של המידע הלכו לאיבוד. ואם לא העלנו בדעתינו שחנות ענקית תשרף עד הייסוד ושרת הקבצים המקומי  היחיד במקום, גם הוא עלה בלהבות, אז אנחנו בצרה גדולה. כאן כבר באה לעזרנו מערכת אחסון משוכללת כמו ה- QNAP TS-h1290FX, שמאחסנת ומגבה את כל המידע הארגוני שמחשבי הארגון מייצרים, ובנוסף משכפלת אותו על פי פרוטוקול קבוע מראש למערכות אחסון ארגוניות הנמצאות בארץ או בחו"ל במרכזי מידע DATA CENTERS שתפקידם לדאוג שהמידע זמין 24/7/365.

כדי ללמוד מן השטח, ניתן לקרוא בלינק כאן, סיפור לקוח 

בראי הטכנולוגיה QNAP TS-h1290FX

ולאחר כל ההקדמה הזו, בואו ניגש לראות מה יש ב- QNAP TS-h1290FX כשפותחים את הברגים ומציצים פנימה.

 • מערכת QNAP  מבוססת NVME מופעלת עם מערכת הפעלה QuTS ומריצה מערכת קבצים מסוג ZFS
 • המערכת מבוססת על מעבדי AMD מסוג EPYC מסדרות 7232P 7302P
 • אופציות לזיכרון פנימי בגדלים של 64/128/256 מסוג RDIMM DDR4 ECC
 • 12 דיסקים SSD מסוג 2.5 אינץ   U.2 PCIe Gen 4X4 NVMe או SATA
 • 2 כרטיסי רשת מהירים 25 GBE
 • 2 חיבורי רשת נחושת במהירות 2.5 GBE
 • 3 סלוטים של PCIe Gen 4X16
 • סלוט אחד של PCie Gen 4X8
 • שלושה חיבורי USB 3.1
 • מידות: 150X368X362 מ"מ
 • ספק כח 750 וואט
 • 5 שנות אחריות

ניתן לומר שהמכונה החדשה  TS-h1290FX מבית QNAP היא האחות הקטנה והדסקטופית של ה- QNAP TS h2490 הארגונית הגדולה שיצאה לשוק לפני כשנתיים. ה- TS-h1290FX היא מערכת ה-NAS הראשונה בכמה אספקטים, והראשון  שבהם היותה מסוג TOWER, והאספקט השני היותה מערכת איחסון קבצים העושה שימוש בדיסקים SSD מסוג U.2 NVME/SATA ALL FLASH. זאת אומרת שכל מערכת האיחסון בת ה-12 דיסקים,  עושה שימוש בדיסקים אלקטרוניים ולא בדיסקים רגילים מסוג HDD מכניים בהם פלטות מסתובבות. המערכת החדשה הוכרזה ביולי 2022 וכבר הספיקה לגרוף את פרס "הנקודה האדומה" – reddot לשנת 2022, תחרות בינלאומית בה 48 שופטים ב-23 מדינות שהכריזו עליה כזוכה החדשה מתוך כמות עצומה של 20,000 הגשות שהגיעו לתחרות.

QNAP TS-h1290FX ה-NAS שקיבל השנה את פרס "הנקודה האדומה" (צילום: אתר QNAP)

ליבת המכונה המיוחדת הזו הוא מעבד AMD מסדרת השרתים שלהם EPYC. ניתן לבחור במכונה הזו ב-3 קונפיגורציות דומות עם שילוב שונה של זיכרון פנימי גדול מאוד ושני סוגי מעבדים.

הנה האפשרויות

TS-h1290FX- אופציות רכישה ל

למרות ש-QNAP מכנים את המערכת החדשה כמוצר שולחני DESKTOP או TOWER, בפועל יש לה נראות של רסיבר אודיו גדול לקולנוע ביתי, והיא מיועדת לשרת ארגונים בינוניים/גדולים שעוסקים בעיקר בהפקת וידאו ועריכה, ושניתן להציב אותה בחדרי העבודה – ללא צורך בחדר שרתים ייעודי. למערכת קישוריות מובנית של 2X2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) וכן שני פורטים של 25GbE SFP28 SmartNIC. מלבד זאת יש לה 4 פסי הרחבה:

 • Slot 1: PCIe Gen 4 x16
 • Slot 2: PCIe Gen 4 x16
 • Slot 3: PCIe Gen 4 x8
 • Slot 4: PCIe Gen 4 x16

אותם ניתן לנצל ככרטיסי הרחבה עם 4 חיבורי רשת בכל אחד, מה שמאפשר מעשית לחבר את כל המערכת למחשבי עריכה מתקדמים ללא צורך בשימוש בסוויץ ארגוני. מבחינת אחסון קבצים, המערכת מסוגלת לאחסן עד 1 פטה בייט, וניתן  להגדירה בתצורות שונות לתקשורת עם מחשבי הארגון. ה- TS-h1290FX מספק עד 816k/318k iSCSI 4K קריאה/כתיבה אקראית   להתמודדות עם יישומים עתירי נתונים ורגישים ל- Latency, ומאפשר העברת קבצי מדיה גדולים בזמן עריכת וידאו ב- 4k/8k, וכן בעבודה אינטנסיבית עם מערכות ויישומי וירטואליזציה.

מדוע ה- QNAP TS-h1290FX כל כך שונה

ה- QNAP TS-h1290FX באמת שונה ומיוחד מכיוון שהוא לוקח את סגנון ה-NAS הבייתי/ארגוני הקטן בצורתו הקופסתית כמו שאנחנו מכירים, שנמצא לרוב אצלנו על השולחן או בחדר העבודה על המדף, ואינו מרעיש כמעט, מרחיב את המארז לכמעט פי שניים מ-NAS של 4-5  דיסקים, מתקין בתוכו מעבד AMD ספציפי לשרתים עם זיכרון ECC בכמות מכובדת, והופך אותו למוצר DESKTOP ארגוני קטן, בינוני או גדול, עם ביצועים של מוצר אנטרפרייז אמיתי במחיר מופחת. בנוסף, ה-QNAP TS-h1290FX אינו דורש חדר שרתים ממוזג וקפוא, ואינו מרעיש כמו סרבר ארגוני גדול. מעבד ה-AMD בתוך המערכת מקורר בשיטת FANLESS וללא מאוורר, ולכן עובדת שקט. למארז עצמו מערכת איוורור של 90 מ"מ – גם היא שקטה.  וכך ניתן למקמו בחדר העבודה, ממש בקרבת עורכי הוידאו, להם הוא מיועד. ועם תוכנות עריכה פופולריות כמו פרמייר פרו של אדובי או דוויצ'י ריזולב של בלאקמאג'יק דיזיין שהפכו בשנתיים האחרונות למוצרים ארגוניים המאפשרים למספר עורכים לשתף פרוייקט בקלות יחסית, ה- QNAP TS-h1290FX הוא מוצר מושלם לאחסון וניהול כל פרוייקוט וידאו ארגוני קטן כגדול.

"קיונאפ ממשיכה בהתקדמות הטכנולוגית שלה ובזכות השרת החדש, מציעה פתרון All Flash NAS מתקדם לשוק הוידאו"
לדברי גיא עומר, מנהלה הטכני של QNAP Israel מחברת ההפצה ויז'ואל ד.ג

גירסאות ואופציות הרחבה

ה- QNAP TS-h1290FX נמכר בשלוש גירסאות (ראו למעלה) אופציונליות של 64/128/256 ג'יגה זיכרון מסוג ECC ושני סוגי מעבדי AMD מקטגוריית השרתים שלה עם מעבדי EPYC. המכונה עם 64 ג'יגה זיכרון יכולה לקבל שני סוגי מעבדים, את ה- AMD EPYC 7232P , ואת ה- AMD EPYC 7252 היקר יותר בכמה דולרים שנותן ביצועים טובים יותר.  המכונות בקונפיגורציית זיכרון של 128/256 ג'יגה מקבלות את המעבד AMD EPYC 7302P עם 16 ליבות ו-32 נימים – פי שניים מה- 7232P.

ל- QNAP TS-h1290FX 4 חריצי הרחבה מסוג PCIe Gen 4 המאפשרים התקנת כרטיסי הרחבה שונים. כמו כרטיסי הרשת המיוחדים  QNAP  2.5/5/25/40/100 Gbe. המכונה יודעת גם  לקבל כרטיס הרחבה גרפי התחלתי להאצת עריכת וידאו וקידוד מהיר. בנוסף, ל-QNAP סדרות שונות  של כרטיסי הרחבה שמתאימים למכונה הזו. להרחבה בנושא בלינק כאן. הדגם שיימכר בישראל בתקופה הקרובה הוא הדגם עם ה-64 ג'יגה זיכרון ומעבד AMD 7232P.
מספר הדגם: TS-h1290FX-7232P-64G.

שתי מערכות הפעלה תחת גג אחד

למערכות QNAP יש כמה מערכות הפעלה, ביניהן  QTS ו- QuTS HERO.  המכונה המשוכללת  שלפנינו עושה שימוש במערכת ההפעלה QuTS Hero שנמצאית כרגע בגרסה 5.0.1 ומבוססת על מערכת הקבצים הידועה המקצועית והאנטרפרזית ZFS. מערכת הקבצים ZFS מקורה אי שם בשנת 2001 במחשבי SUN SOLARIS ואני נתקלתי בה לראשונה עם החשיפה למערכות NAS מבוססות OpenSource מסוג FreeNAS (כיום TrueNAS).  מערכת קבצים זו היא המועדפת ומאפשרת ניהול אחסון גמיש, הגנת נתונים מקיפה וביצועים אופטימליים לייעול משימות קריטיות בארגון. להרחבה על האימפלמנטצייה של ZFS במערכות QNAP ניתן לקרוא כאן.

רבוי אפליקציות

למערכות QNAP יש כ-100 אפליקציות שונות בתחומים רבים כמו מצלמות אבטחה ואחסון הסרטונים שלהם, מערכות וירטואליזצייה שמתאימות לארגונים בינוניים וגדולים, אפליקציות גיבוי שונות להעתקת הקבצים למרכזי מידע DATA CENTERS כדוגמת אמאזון S3, אפליקציות אנטי וירוס, שרת מדיה מלא  כמו PLEX, אחסון גיבוי שמירה והפצה של תמונות אישיות מטלפונים סלולריים, ועוד עושר רב של יישומים שונים למטרות רבות. לבדיקת תאימות המכונה הספצפיפית שלפנינו למאגר האפליקציות ניתן לגשת ללינק הבא.

QNAP APP CENTER –  בצילום מתוך האתר של QNAP חלק משלל האפליקציות הזמינות לשימוש

 בתמונה כאן למעלה אנחנו רואים חלק מהאפליקציות הזמינות לשימוש למחזיקי שרת הקבצים NAS של QNAP. בתמונה משמאל ניתן לראות תפריט ובו ריכוז כל הנושאים בהן עוסקות האפליקציות. לדוגמא, אם נלחץ על כפתור  backup/sync, נקבל את המסך הבא בו 19 אפליקציות שונות, כולן עוסקות בגיבויים וסינק:

אפליקציות גיבויים וסינק מתוך ה- QNAP APP CENTER

שיתופי פעולה

ה- QNAP TS-h1290FX כמערכת ארגונית בינונית / גדולה שמיועדת על פי QNAP לחברות הפקה שעורכות וידאו, מסוגלת לתת שירותים לקבוצת עבודה של כ-20 תחנות עריכה באופן ישיר. חברת אדובי מצידה, עם תוכנת העריכה פרמייר פרו מסוגלת לתת שירותי עריכה ואחסון ארגוניים לקבוצת עורכים עם כלים מובנים בתוכנה בשם Team Projects וגם Productions. תוכנת פרמייר פרו שהיא חלק ממערכת שלמה של אפליקציות ותוכנות המאוגדת תחת השם Adobe Creative Cloud עובדת בשיתוף פרוייקטים דרך רשת האינטרנט שלמעשה מגבילה את איכות העבודה ונגישות מהירה לקבצים גדולים. העבודה בסגנון WORKGROUP תחת גג אחד, עם שיתוף קבצים ופרוייקטים המחוברים למרכז איחסון אחד שמשתף את כל הקבצים לכל העורכים, יכול להאיץ את העבודה ולאפשר שיתוף פעולה בפרוייקטים גדולים ביעילות רבה. פיתוח סגנון העבודה המשותף תחת הכותרת Productions בפרמייר פרו התבצע בשיתוף פעולה עם טובי עורכי הסרטים בהוליווד כדי לייצר "זרימת עבודה" (workflow) מוצלחת ואפקטיבית.  שיתוף המידע לא מוגבל כמובן לעריכת וידאו עם תוכנת פרמייר פרו, וניתן גם לשתף מידע, קבצים ופרוייקטים של תמונות, עריכה גרפית, הפקת מוסיקה ועוד. להרחבה בנושא שיתוף הפעולה QNAP/ADOBE ניתן למצוא בבלוג של QNAP

צתוך הבלוג של QNAP

שיתופי הפעולה של QNAP עם חברות המפתחות ומייצרות חומרה ותוכנה לצילום ועריכת וידאו לא נעצרות בחברת ADOBE, QNAP משתפת פעולה עם חברת בלאקמג'יק דיזיין שלה ציוד וידאו משלים רב, וכן את תוכנת העריכה המודרנית דוינצ'י ריזולב (DaVinci Resolve), ובנוסף גם שיתוף פעולה עם תוכנת Final Cut Pro מבית APPLE.

סיכום

בעידן של כמויות מידע שהולכות וומצטברות, ומצלמות שנמצאות בכיסם של אזרחים בכל העולם, נחוץ כלי שמסוגל לרכז את כל המידע האישי או הארגוני שלנו בקלות וגם לדאוג שהמידע הזה ישמר לאורך שנים ויגובה (BACKUP) בצורה מסודרת וסיסטמטית, בעידן שחדירה לארגונים ולמערכות האיחסון שלהם הפך למכת עולם שגורמת נזק עצום לארגונים ולפרטיים.

מערכת איחסון ארגונית כדוגמת QNAP TS-h1290FX על שלל האפשרויות הגלומות בה, היא פיתרון מומלץ לכל ארגון קטן או בינוני, ובמיוחד חברות שעוסקות בהפקת וידאו ועריכה ארגונית.

על QNAP

QNAP שהוקמה בטיוואן מתמחה בפיתוח וייצור מערכות NAS, (באנגלית  Network Attached Storage) לשיתוף וגיבוי קבצים, וירטואליזציה, ניהול אחסון, ואפליקציות למצלמות אבטחה. מרכזה ברובע XIZHI בעיר טייפה. ל-QNAP יש משרדים ב-16 מדינות ומעסיקה למעלה מ-1000 עובדים מסביב לעולם. בראשיתה היתה QNAP חטיבה בתאגיד IEI, ובשנת 2004 הפכה לחברה עצמאית.

 

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


21:45
  /  
20.12.2022
  
דניאל מטלון

1