פריסת רשת בבית

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
Gilly (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
שם מלא: גיל לוי
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 1 פעם

פריסת רשת בבית

נושא שלא נקרא #1 

התייעצות חברים,
מעוניין לפתור בעיות ברשת כך שהחומרה תתאים לתשתית ולכמויות הצריכה בבית.

מדובר בבית בעל 6 מפלסים.
כיום, מחובר deco M5 כנתב ראשי לתשתית סיב של סלקום (בזק) 600MB.
בכל מפלס בבית ממוקם deco M5 (סה"כ 6) שמחובר באופן קווי לנתב הראשי באמצעות switch של עד 1 ג'יגה.
מחוברים למעלה מ25 מכשירים מקוונים. בממוצע למעלה מ15 בו"ז. מכשירים כגון yes+, מחשבים, מגברים, סמארטפונים.
אין לרוב יציבות ברשת (נפילות, תקיעות), מהירות הורדה לא יציבה (ממוצע300MB בWIFI קרבה של 5מ' מהdeco, אל מול 100MB מרחק מעט גדול יותר)

מנסה להבין מה הכי נכון:
  • 1. האם יש פתרון בהגדרת החלוקה של התדרים 2.4/5 שתוכל לסייע? (כל הטלוויזיות, סטרימרים, מגברים - מחוברים קווי, באמצעות swich )
    2. האם הפתרון הוא דווקא בQOS ? ואיך ניתן להגדיר בצורה טובה ביותר, בdeco m5 ההגדרות מאוד מינימליות..
    3. האם בכלל הפתרון הוא להחליף את כל הdeco לנתבים בעלי טכנולוגיית mesh עם תקן 802.11aX ?

תודה מראש לעוזרים!

NegativeIQ
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 543 פעמים

Re: פריסת רשת בבית

נושא שלא נקרא #2 

1. אל תסמוך על מהירות ב-2.4, מדובר בטווח צר ולכן עמוס. היתרון שלו הוא שהוא משדר לטווח יותר רחוק ולכן הוא טוב כדי לתת לך גלישה בסיסית כשאתה רחוק מהראוטר, אבל אל תבנה על הורדות. כדי לקבל מהירות אופטימלית אתה תרצה לשים כל אחת מהנקודות על תדר שונה, או לפחות נקודות סמוכות. אם הנקודה בקומה 1 היא על אותו תדר כמו קומה 6 זה לא יהיה מורגש אבל אם היא על אותו תדר כמו קומה 2 או 3 תהיה לך פגיעה במהירות. אתה יכול להשתמש בתוכנה בשם inSSIDer כדי לדעת גם על איזה ערוצים נמצאות הרשתות של השכנים כדי לבחור את הערוצים הכי שקטים.
2. QoS זה אומר שאתה מתעדף מכשירים מסויימים על אחרים. לדוגמה לתעדף את הסטרימר של יס כדי שוידאו לא ייתקע, או לתעדף גלישה מעל ביטורנט או לתעדף את Google Docs כדי שתוכל לעבוד בזמן שהסטרימר פועל. זה יכול מאוד לעזור אבל זה דורש המון Fine Tuning, וזאת החלטה שלך אם אתה רוצה להיכנס לזה.
3. אם יש חיבור קווי בין הקומות אל תשתמש ב-MESH או שום פתרון אלחוטי, זה רק הופך את הרשת לאיטית ולא יציבה. תעיף את כל נתבי ה-MESH וחבר בכל קומה נקודת גישה רגילה שמחוברת באופן קווי לראוטר הראשי (אפשר להפוך כל ראוטר בסיסי לנקודת גישה אם מכבים DHCP ומחברים לראוטר הראשי דרך כניסת LAN).
לגבי השאלה שלך מה גורם לאי-היציבות ברשת, לאור מה שרשמת על הקרבה, אני מניח שהבעיה היא או ה-MESH, שכמו שאמרתי אין בו צורך, או הפרעות בין נקודות הגישה השונות לבין עצמן או רשתות של שכנים. אני מניח שבחיבור קווי הכל יציב נכון?

gildmor
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 33 פעמים
קיבל תודות: 72 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

21/06/2022 15:49  
NegativeIQ כתב:
3. אם יש חיבור קווי בין הקומות אל תשתמש ב-MESH או שום פתרון אלחוטי, זה רק הופך את הרשת לאיטית ולא יציבה. תעיף את כל נתבי ה-MESH וחבר בכל קומה נקודת גישה רגילה שמחוברת באופן קווי לראוטר הראשי (אפשר להפוך כל ראוטר בסיסי לנקודת גישה אם מכבים DHCP ומחברים לראוטר הראשי דרך כניסת LAN).
לגבי השאלה שלך מה גורם לאי-היציבות ברשת, לאור מה שרשמת על הקרבה, אני מניח שהבעיה היא או ה-MESH, שכמו שאמרתי אין בו צורך, או הפרעות בין נקודות הגישה השונות לבין עצמן או רשתות של שכנים. אני מניח שבחיבור קווי הכל יציב נכון?
...
מה רע בפתרונות של MESH קווי? הם לא אמורים לפתור לבד את כל עניין הפרעות התדרים במקום לקבוע אותם בעצמך?

gildmor
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 33 פעמים
קיבל תודות: 72 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

21/06/2022 13:59  
Gilly כתב:
מדובר בבית בעל 6 מפלסים.
כיום, מחובר deco M5 כנתב ראשי לתשתית סיב של סלקום (בזק) 600MB.
בכל מפלס בבית ממוקם deco M5 (סה"כ 6) שמחובר באופן קווי לנתב הראשי באמצעות switch של עד 1 ג'יגה.
מחוברים למעלה מ25 מכשירים מקוונים. בממוצע למעלה מ15 בו"ז. מכשירים כגון yes+, מחשבים, מגברים, סמארטפונים.
אין לרוב יציבות ברשת (נפילות, תקיעות), מהירות הורדה לא יציבה (ממוצע300MB בWIFI קרבה של 5מ' מהdeco, אל מול 100MB מרחק מעט גדול יותר)

מנסה להבין מה הכי נכון:
  • 1. האם יש פתרון בהגדרת החלוקה של התדרים 2.4/5 שתוכל לסייע? (כל הטלוויזיות, סטרימרים, מגברים - מחוברים קווי, באמצעות swich )
    2. האם הפתרון הוא דווקא בQOS ? ואיך ניתן להגדיר בצורה טובה ביותר, בdeco m5 ההגדרות מאוד מינימליות..
    3. האם בכלל הפתרון הוא להחליף את כל הdeco לנתבים בעלי טכנולוגיית mesh עם תקן 802.11aX ?

תודה מראש לעוזרים!
...
אצלי נתב AX1800 מגיע למהירות 360 ליד הנתב ועד 250 כ-15 מטר מהנתב ו-3/4 מפלס למעלה. אבל הוא סיני (REDMI AX5) ומאפשר עוצמת שידור גבוה וגם עם אנטנות חיצוניות כך ששומר יותר על המהירות בטווחים ארוכים יותר (הכל ב-5G).
אז אני מניח שהפתרון הוא כנראה קודם כל נתב עם מהירויות גבוהות יותר ואולי עם חומרה טובה יותר שמתמודדת טוב יותר עם ריבוי לקוחות.
לגבי MESH לא ניסיתי אבל בתיאוריה אם היחידות מחוברות קווי אמור לעשות את העבודה.
ייתכן שכפי שאמר מישהו אחר היחידות מפריעות אחת לשניה בגלל שעובדות על אותם תחומי תדרים אז נסה לבדוק ולבחור תדרים שונים בין הקומות.
יש מצב שלא צריך אפילו שש יחידות ויספיקו שלושה\ארבעה כתלות במרחקים והבדלי הגובה.
תקרא כאן את השירשורים לגבי AX3 PRO והחלופות של שיומי AX6S .

a_yaron
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 55 פעמים
קיבל תודות: 164 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

המצב המומלץ לעבודה עם הdeco M5 הוא רשת קווית אם אפשר, לא קובעים את התדרים בצורה ידנית ליחידות, יש לחצן "שיפור איכות רשת" באפליקציה שמבצע בדיקה למבנה התדרים האופטימלי וקובע אותו לבד.
רצוי לבדוק באפליקציה שהיחידות באמת מחוברות קווית בניהם כמו שצריך ואין בעיה בכבל או משהוא דומה (באפליקציה במאפיני היחידה מסומן אם קווי או WIFI)
"שיטוט מהיר" מופעל באפליקציה ? א לא תפעיל ותראה אם יש שיפור, תבדוק אםמכשיר שקולט חלש באמת מחובר ליחידה שאתה חושב שהוא צריך להיות מחובר ולא ליחידה מרוחקת יותר, לבדיקה באפליקציה, בחירת המכשיר ולחיצה על ההגדרות (גלגל שיניים).
בכול מקום בבית אני מקבל מהירות של בין 300 ל 450 מגה.
אני לא משתמש בדקו כראוטר אלא רק כAP, אולי בראוטר הוא פחות יציב ?

Gilly (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #6 

21/06/2022 18:25  
gildmor כתב:
מה רע בפתרונות של MESH קווי? הם לא אמורים לפתור לבד את כל עניין הפרעות התדרים במקום לקבוע אותם בעצמך?
...
בדיוק זה מה שאני לא מצליח להבין. הכל מתבצע בצורה אוט' בdeco

Gilly (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #7 

21/06/2022 19:19  
a_yaron כתב:
המצב המומלץ לעבודה עם הdeco M5 הוא רשת קווית אם אפשר, לא קובעים את התדרים בצורה ידנית ליחידות, יש לחצן "שיפור איכות רשת" באפליקציה שמבצע בדיקה למבנה התדרים האופטימלי וקובע אותו לבד.
רצוי לבדוק באפליקציה שהיחידות באמת מחוברות קווית בניהם כמו שצריך ואין בעיה בכבל או משהוא דומה (באפליקציה במאפיני היחידה מסומן אם קווי או WIFI)
"שיטוט מהיר" מופעל באפליקציה ? א לא תפעיל ותראה אם יש שיפור, תבדוק אםמכשיר שקולט חלש באמת מחובר ליחידה שאתה חושב שהוא צריך להיות מחובר ולא ליחידה מרוחקת יותר, לבדיקה באפליקציה, בחירת המכשיר ולחיצה על ההגדרות (גלגל שיניים).
בכול מקום בבית אני מקבל מהירות של בין 300 ל 450 מגה.
אני לא משתמש בדקו כראוטר אלא רק כAP, אולי בראוטר הוא פחות יציב ?
...
כן ניסיתי את כל המקצה "שיפורים" שהם מציעים. אם זה שיפור איכות רשת, השיטוט מהיר שמופעל וכולם מחוברים קווית באופן תקין .
deco m5 אחד מוגדר כנתב ראשי ואין יכולות בהגדרות שלהם לשנות את השאר לAP (לפי הגדרות מצב הפעלה, הוא נמצא במצב נתב WIFI) . כנראה זה מה שיוצר את ההתנגשות לכן אני מתבלט כרגע כיצד הכי נכון לפעול, לפני שאני משקיע עכשיו בנתבים חדשים.
מבחינת פריסת התשתיות אצלי בבית כל המכשירים יכולים להיות מחוברים קווית.
הבנתי שקיימים היום בשוק מכשירים שמפיצים כמה תדרים וניתנים יותר לשליטה. לדוגמה:
משדר 2.4Hhz 2X2 אשר משמש ל- fronthaul.
משדר נוסף 5Ghz 2X2 אשר משמש ל- fronthaul.
משדר 5Ghz 4X4 אשר משמש ל- backhaul בלבד.
כך למעשה, אפילו הרשת הייעודית ל- backhaul לא ניתנת לשימוש ב- fronthaul. כך שהיא ממש ממש ייעודית.

יודעים להמליץ לי על משהו כזה?

Gilly (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #8 

21/06/2022 15:49  
NegativeIQ כתב:
1. אל תסמוך על מהירות ב-2.4, מדובר בטווח צר ולכן עמוס. היתרון שלו הוא שהוא משדר לטווח יותר רחוק ולכן הוא טוב כדי לתת לך גלישה בסיסית כשאתה רחוק מהראוטר, אבל אל תבנה על הורדות. כדי לקבל מהירות אופטימלית אתה תרצה לשים כל אחת מהנקודות על תדר שונה, או לפחות נקודות סמוכות. אם הנקודה בקומה 1 היא על אותו תדר כמו קומה 6 זה לא יהיה מורגש אבל אם היא על אותו תדר כמו קומה 2 או 3 תהיה לך פגיעה במהירות. אתה יכול להשתמש בתוכנה בשם inSSIDer כדי לדעת גם על איזה ערוצים נמצאות הרשתות של השכנים כדי לבחור את הערוצים הכי שקטים.
2. QoS זה אומר שאתה מתעדף מכשירים מסויימים על אחרים. לדוגמה לתעדף את הסטרימר של יס כדי שוידאו לא ייתקע, או לתעדף גלישה מעל ביטורנט או לתעדף את Google Docs כדי שתוכל לעבוד בזמן שהסטרימר פועל. זה יכול מאוד לעזור אבל זה דורש המון Fine Tuning, וזאת החלטה שלך אם אתה רוצה להיכנס לזה.
...
נכון. בקווי קיימת יציבות.
העניין הוא שהdeco מחובר באופן קווי ומוגדר באופן אוט'. כך הmesh לא אמור ליצור התנגשות להבנתי.
התוכנה inSSIDer שציינת, זה משהו שקל לתפעול ובכלל ישים בdeco m5 לדעתך?

a_yaron
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 55 פעמים
קיבל תודות: 164 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

22/06/2022 11:11  
Gilly כתב:
deco m5 אחד מוגדר כנתב ראשי ואין יכולות בהגדרות שלהם לשנות את השאר לAP (לפי הגדרות מצב הפעלה, הוא נמצא במצב נתב WIFI) . כנראה זה מה שיוצר את ההתנגשות
...
כך בדיוק זה צריך להיות כשהמערכת מוגדרת כראוטר, ההגדרה היא גלובלית ולא יחידה יחידה,
אצלי יש ראוטר והדקו מחובר אליו לכן מוגדר כAP.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”