פתרון לשידור נתונים outdoor במקום ללא קליטה סלולרית

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
UriM (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
שם מלא: אורי
נתן תודות: 44 פעמים
קיבל תודות: 79 פעמים

פתרון לשידור נתונים outdoor במקום ללא קליטה סלולרית

נושא שלא נקרא #1 

אנחנו מפעילים מערכות ניטור באזורים שונים בארץ.
ברוב התחנות יש נתב סלולרי, אבל, בכמה מהאתרים אין קליטה סלולרית.
האתרים הבעיתיים נמצאים לרוב בתוך וואדי שבחלק גבוה יותר שלו יש קליטה וחשבנו על פתרון שידור למרחק של כמה מאות מטרים. נפח הנתונים שמעבירים זה כ-5MB כל 4 שעות.
מגבלה שצריך לקחת בחשבון זה אספקת אנרגיה. אותם אתרים מופעלים ע"י מערכות כח סולריות בלבד, לרוב בהספקים נמוכים יחסית (12V, פאנל 20W ומצבר 12AH). כמובן שאפשר להגדיל את מערכת הכח אבל זה מגדיל את הנראות של המערכת (גודל הפאנל הסולארי) ועלול למשוך קהל לא רצוי.

יש למישהו נסיון עם פתרונות כאלו שהוא יכול להמליץ עליהם?

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 8 פעמים
קיבל תודות: 591 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

יש מוצר מתאים לזה בדיוק. והוא NBE-5AC-GEN2 של UBIQUITI . מודבר על מכשיר זול ביותר, כשמונים דולר ליחידה, קטן ביותר, קוטר של כ 20 סנטימטר של אנטנה אינטגרלית ואטומה למים, שכוללת בתוכה גם את ה FEED HORN המובנה וגם את יחידת RF, נועד להתקנה חיצונית, מוזן PoE , חסכוני ביותר בצריכה, כ 8.9W במקסימום הספק, שניתן להוריד אותו בשני שליש, אם מדובר במרחקים של כמה מאות מטרים בודדים. גם נוח מאוד להגדרה, לא מצריך שרת RADIUS מרכזי לשליטה, מייצר ערוץ מוצפן וניתן להשתמש בתחום תדרים שלא זמין בציוד WI-FI סטנדרטי. הציוד עובד על מתח של כ 24V, כך כל מה שאתה צריך רק ממיר מתח מ 12V ל 24V. ניתן לקבוע לפי הצורך רוחב ספקטרלי נדרש, הספק של המגבר ואת הסוג של מודולציה המתאימה. גם רוחב האלומה הוא צר יחסית.
מצורף קישור ישיר למפרט של המוצר ולחברה שמוכרת אותו:
https://dl.ubnt.com/datasheets/NanoBeam ... en2_DS.pdf
https://www.wifi-stock.com/details/ubiq ... 19dbi.html

UriM (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #3 

@sys_admin

תודה רבה על התשובה המפורטת.

האם המוצר נמכר בארץ?
אנחנו גוף ממשלתי וכמות הבירוקרטיה הנדרשת לרכש מחו"ל הופכת כל רכישה כזאת למאוד בעייתית.
האם אחד מאלו יכול לעשות את העבודה (בהנתן שלא ניתן להשיג בארץ את הדגם שהמלצת עליו)?

עד כמה הגדרות של מוצר כזה מורכבות למשתמש פשוט?
כיום המכשור בשטח מורכב מאוגר נתונים עם חיבור ethernet שמתחבר ישירות לנתב הסלולרי (RV50 של Sierra Wireless). את ההגדרות של הנתב ואוגר הנתונים אני עושה אבל הן די בסיסיות.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #4 

המוצר נמכר גם בארץ עם שילוח עד בית הלקוח. למשל כאן:
https://www.senetic.co.il/product/NBE-5 ... 7YQAvD_BwE

אני גם באחת הכובעים שלי מייצג גוף ממשלתי גדול מספיק כמנמ''ר שלו ודווקא בגלל זה בדרך כלל יש לי פחות בירוקרטיה ויש לי ממשקים ישירים, למשל במשרד התקשורת בכלל או לאגף הספקטרום בפרט.
לרות שמשתמש פשוט לא אמור כלל להתעסק בציוד מסוג זה, אבל עדיין, מי שיש לו טיפה ידע בהכרת המחשב ורקע טכנולוגי יכול להתגבר על ההגדרות של המוצר ועל התהליך ההתקנה שלו. בכל מקרה, אם מדובר על גוף ממשלתי עז קיים בו אגף של מערכות מידע שבו נמצאים מהנדסי רשת ו RF, שהם בטוח יכולים להתגבר על הסיפור הפשוט זה ומי שמנהל את הפרויקט באגף, מחלקה או מדור שלכם יכול לזמן אותם לצורך ביצוע של החלק זה במשימה, אם לא מסתדרים בזה לבד.
בכל מקרה אני אנסה להסביר בראשי פרקים מה נדרש לבצע. כמו בהתקנה של כל ערוץ תקשורת אלחוטי, נדרש תחילה לבדוק שקיים קשר עין מלא בין שני נקודות ושאין מכשולים שיכולים בהמשך להפריע לקשר עין זה. בשלב הבא, נדרש לעדכן FIRMWARE בכל אחד מהציודים המדוברים לגרסה אחרונה שקיימת באתר הייצרן, אחרי זה נדרש להגדיר כתובות ניהול לכל אחד מהציודים. להגדיר צד אחד כגשר שקוף וצד שני כלקוח שלו. להגדיר בגשר את התדר הנדרש, את סוג ההצפנה ומפתח הצפנה משותף. אותו הדבר לבצע גם בלקוח. לבדוק האם הם מתחברים אחד לשני במרחק קצר ואם עוברת תקשורת מצד לצד. אחרי זה נדרש למתקן כל אחת מהציודים בשטח ולכוון את האנטנות אחת לכיוון השנייה עד להשגת איכות קליטה מקסימלית, כמובן נדרש לכוון גם את הקיטוב המדויק.
זהו. אחרי זה מקסימום נדרש להגדיר את הדברים כמו רוחב ערוץ, הספק של המגבר, לקוח NTP, אזור זמן, תאריכי מעבר של שעון קיץ, חורף, שם משתמש וסיסמה לממשק ניהול, הגדרת ממשק ניהול מרחוק, וובי ו SSH וכו'.
אני גם מאוד מקווה, שאתה מבין שבתוך הרשת אינטרנט בכלל ומעל הרשת של DATA סלולרית, התקשורת שלכם חייבת לעבור לא בצורה גלויה לכל, אלה אך ורק בתוך ערוץ VPN מוצפן. ערוץ זה נותן גם לגשת בצורה ישירה לכל יחידה של הציודים המדוברים וכל שאר ציוד שאתם מתקינים. וזה דבר שאתם צריכים בכלל להתחיל ממנו את הקו מחשבה וגישה לפרויקט בצורה הכללית.

כמובן שבהתחלה צריך לדאוג לממיר מטח שיזין במתח נדרש את המכשירים ואחרי זה ניתן לבדוק בבקר של המצברים את הצריכה ואם התאים הפוטו וולטאים והמצברים מספיקים לנושא המדובר.

זה הכל.

UriM (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #5 

@sys_admin

שוב תודה על התשובה המפורטת והמועילה.

לצערי אין לנו אנשי סיסטם ובטח לא מהנדסי תשקורת שמתמצאים בתחום. אחנו גוף קטן למדי וכיום יש איש מחשבים אחד אם ידע דל בתחום התקשורת. לפי התאור שלך נשמע שלא מדובר בהגדרות מסובכות ואני מקווה שצליח להתמודד.

אני מניח שחוץ משתי יחידות בכל אתר לא נדרש ציוד נלווה נוסף.

UriM (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #6 

@sys_admin

שוב תודה על התשובה המפורטת והמועילה.

לצערי אין לנו אנשי סיסטם ובטח לא מהנדסי תקשורת שמתמצאים בתחום. אחנו גוף קטן למדי וכיום יש איש מחשבים אחד עם ידע דל בתחום התקשורת.
לפי התאור שלך נשמע שלא מדובר בהגדרות מסובכות ואני מקווה שצליח להתמודד.

אני מניח שחוץ משתי יחידות בכל אתר לא נדרש ציוד נלווה נוסף (לצרכי התקשורת. את בעיית המרת המתח אנחנו יודעים לפתור).

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #7 

חוץ משני יחידות בשביל תקשורת בין שני הנקודות לא נדרש שום ציוד תקשורת נוסף,
אבל בשביל תקשורת מאובטחת בין ההמודם סלולרי ועד הרשת שלכם במשרדים, כן נדרש ציוד שבצד המודם זה יהיה לקוח VPN ובצד המשרדים זה שרת VPN, שירכז את כל הלקוחות מכל המודמים הפזורים. והחלק הזה, הוא לא קשור לשאלה של חיבור אלחוטי בין שני נקודות קרובות, אלה קשור בחיבור של כל האתרים המרוחקים, שיש בהם מודמים סלולריים לרשת שבמשרדים.

בקשר להגדרות של ציוד אלחוטי של UBIQUITI , אז מדובר על הגדרות פשוטות ביותר, כמובן למי שמכיר את המושגים של רשת.
בכל מקרה, נשמע ממש משונה ביותר שבגוף ממשלתי כלשהוא לא קיים אגף מערכות מידע מסודר עם צוות של אנשי הנדסת IT ושל אבטחת מידע וסייבר וכמובן עם המנהל אגף זה, שמתווה ומנהל את כל המדיניות הארגונית של גוף ממשלתי זה.

UriM (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #8 

אנחנו מתקדמים עם פתרון התקשורת בעזרת מוצרים של Ubiquity אבל צצה בעיה.
המוצרים פועלים בעזרת מזרק POE שמוזן ממתח 220VAC. זה אומר שההמרה נעשית בתוך המזרק ולא בספק כח חיצוני.
בשטח יש לנו רק מערכת כח DC מבוססת פנל סולרי 12V ומצבר. אין בעיה להמיר את המתח ל-24V אבל אין 220VAC (אפשר להמיר את ה-DC ל-220VAC אבל זה בזבוז אנרגיה גדול שאין שום סיבה שנעשה).

אנחנו מחפשים מזרק POE שהכניסה אליו היא של מתח DC ומוציא אותו בחיבור POE שמתאים למוצרים של Ubiquity.

מישהו מכיר?

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #9 

טוב, אני אנסה לעזור ולתת מספר כיוונים גם בהקשר זה. נתחיל מהמזין מתח שמגיע עם המוצר. מדובר על יחידה שמשלבת בתוכה שני חלקים מרכזיים. חלק אחד, זה ספק כוח ( סוג של שנאי אלקטרוני מ AC 220V ל DC 24V ) ולספק כוח בתוך היחידה זו מחובר כבר מנגנון של שילוב מתח DC לתוך המגעים הנדרשים של כבל רשת בעזרת מנגנון של phantom power .
כך מתח DC שמפעיל את היחידה המרוחקת משתלב ביחד עם מתח AC , שהוא האות של התקשורת ETHERNET על אותו המעגל החשמלי, מבלי שמתחים אלה מפריעים אחד לשני.
וכל מה שאתה נדרש מבחינתך, זה להיכנס במקום היציאה של השנאי, עם המתח DC של 24V שלך, לתוך המנגנון של שילוב מתח, שהשנאי היה מחובר עליו. לצורך זה לא נדרש אפילו ידע של מהנדס אלקטרוניקה ולא של הנדסאי, אלה מספיק של טכנאי. אבל בכל מקרה חייבים להבין את מה עושים ואיך להחזיק מלחם. זו הייתה אופציה אחת, ואופציה אחרת, היא לרכוש מזין POE, שמוזן ממתח DC, למשל אחד מאלה:
https://planetechusa.com/product/ipoe-1 ... -splitter/
https://www.amazon.com/PoE-Injector-Ind ... BHNX1?th=1

UriM (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #10 

@sys_admin
תודה רבה על העזרה והסבלנות.

המחשבה הראשונה שלי הייתה לעשות מין hacking כמו שהצעת. אפילו לכיוון של ללחוץ מחבר RJ45 עם שני חוטים נוספים, בגידים המתאימים, אליהם יתחבר מתח ה-24VDC.
במחשבה שניה, בגלל שמדובר על מערכת שנמצאת בתנאי שדה ודי רחוקה ממקום העבודה (אנחנו בירושלים והמערכת בדרום רמת הגולן) אנחנו לא רוצים להסתבך עם משהו מתוצרת עצמית.
לכן אנחנו מנסים למצוא מוצר כמו שהצעת, אבל אני לא ממש הצלחתי למצוא כזה בארץ (האמת היא שאני בור בנושא ומעולם לא התעסקתי עם ציוד תקשורת POE וכנראה בגלל זה לא מצליח למצוא את הפריטים הללו).
אני מבין שהציוד של Ubiquity עובד על POE פסיבי שזה אומר שצריך לספק 24V במדוייק ושזה פחות נפוץ (מ-POE אקטיבי).

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #11 

UriM כתב:@sys_admin
תודה רבה על העזרה והסבלנות.

המחשבה הראשונה שלי הייתה לעשות מין hacking כמו שהצעת. אפילו לכיוון של ללחוץ מחבר RJ45 עם שני חוטים נוספים, בגידים המתאימים, אליהם יתחבר מתח ה-24VDC.
...
·

את הסיבה לזה, למה לא ניתן סתם "ללחוץ מחבר RJ45 עם שני חוטים נוספים, בגידים המתאימים, אליהם יתחבר מתח ה-24VDC" כבר הסברתי מקודם, אבל אני אנסה להסביר עוד הפעם. בכבל רשת יש ארבעה זוגות של גידים ובתקשורת ETHERNET 1G בכל אחת מהזוגות אלה עוברים אותות של תקשורת זו. ובשביל להוסיף לשני זוגות אלה גם את המתח DC נדרש את מה שהסברתי לפני זה, וזה שימוש ב phantom power , שזה מן הסתם, לא סתם חיבור של חוטים של מתח DC, אלה שזה דורש מעגל משלב את המתח זה. אנסה לצרף תרשים פשוט שמסביר איך פועל השילוב הנדרש.

אם אתה צריך לרכוש רק בישראל, אז אתה יכול לבדוק את הקישור ישיר כאן:
https://www.tamlil2100.co.il/product/מפ ... -ipoe-171s
או כאן:
https://advice.co.il/products/ipoe-171s ... 907d&_ss=r

UriM (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

Re: פתרון לשידור נתונים outdoor במקום ללא קליטה סלולרית

נושא שלא נקרא #12 

אני מקפיץ את השרשור בשביל להגיד תודה ל-@sys_admin, שהציע את הפתרון המתאים.
ממספר סיבות כל הטיפול בנושא התעכב אבל השבוע הוקמה תחנת ממסר שמייצרת קשר אלחוטית ע"פ כ-350 מטר (בנסיונות טרם התקנה שידרנו בלי בעיה גם לכ-2.5 ק"מ, עם אותו ציוד).
בשני הצדדים יש יחידות Ubiquiti NanoStation 5AC LOCO שמייצרות רוחב פס של כ-300mb. הבחירה בהן, ולא במוצר שהוצע הייתה בגלל מידות קטנות יותר.
את האנרגיה מספקת מערכת סולארית וכיוון שהציוד של ubiquiti עובד רק עם PoE יש ממירים מ-12 ל-24V ומזרקי מתח פשוטים של mikrotik.

בתמונה רואים את תחנת הממסר. היא מתקשר עם ציוד שנמצא למטה, לצידי משטח העפר שרואים מאחוריה.
Picture_res.jpg

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: עפר לאור
נתן תודות: 536 פעמים
קיבל תודות: 4319 פעמים

נושא שלא נקרא #13 

יפה!!

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #14 

@UriM

יפה מאוד. כפי שאומרים, עדיף מאוחר מאשר לעולם לא.
וגם כמה הסברים למה Ubiquiti NanoStation 5AC LOCO לא בדיוק מתאימים למשימה זו. בהתקנות של נקודה לנקודה (שזה
בדיוק המקרה שלך), משתמשים בציוד עם אנטנות כיווניות. אלה הם בדיוק המכשירי NBE-5AC-GEN2 של UBIQUITI, שהאנטנה שלהם היא עם אלומה בזווית של פחות מ 5 מעלות. מצד שני ה NanoStation 5AC LOCO הם עם אלומה של כ 45 מעלות.
והסיבות למה בהתקנות של נקודה לנקודה צריך להשתמש באנטנות כיווניות הן רבות. למשל כמה מהן: בהתקנות נקודה לנקודה אנטנות עם אלומה רחבה אוספות את כל ההפרעות מסביב, דבר שלא משפר את איכות של הקישור זה. גם אנטנות עם אלומה רחבה מייצרות הפרעות לכל מה שעובד באזור. זה כמובן הכי חשוב בשטח פתוח, כפי שזה במקרה שלך. גם אנטנה עם אלומה רחבה, היא תהייה עם הגבר נמוך יותר מאנטנה כיוונית, למשל ההפרש בין שני המכשירים המדוברים, לשני הצדדים מסתכם בכ 12DB. רק בכדי לסבר את האוזן, 3DB, זה הכפלת הספק פי שניים. ואם נעשה חשבון פשוט, אז 12DB, זה פי 16 של הספק שאו חסר למאזן ערוץ, או מתבזבז סתם, אם מעלים את ההספק שידור וזה מה שהולך לצורך של ייצור ההפרעות למערכות אחרות שונות שבאזור.
בקשר למידות של ציוד אחד מול השני. גודל של NBE-5AC-GEN2 הוא כ 189 על 189 מילימטרים וגודל של NanoStation 5AC LOCO הוא כ 179 על 77.5 מילימטרים. כך שלא מדובר על מידות גדולות מדי של NBE-5AC-GEN2.
בקשר למזיני מתח PoE של mikrotik, על סמך ניסיון קודם אני יכול לספר שמדובר על מוצרים בעיתיים ביותר, אפילו, אם משווים אותם עם המוצר הזולים שצירפתי לפני זה של planet או אחרים.

מה שכן, הנושא של העברת תקשורת Ethernet בצורה אלחוטית מנקודה לנקודה, בשנים אחרונות נהייה הרבה יותר פשוט וזול. למשל בזמן אחרון יוצא לי לתכנן קישורים שהמהירות בהם היא כ 6GBPS ומרחק מנקודה לנקודה היא כמה קילומטרים. וזה במחירים של ציוד שעוד לפני מספר שנים אפשר היה רק לחלום.

UriM (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #15 

@sys_admin שוב תודה על ההשקעה בהסברים (וכמובן שלא רק במקרה הזה).

בילינו יום שלם (חם ומתיש) בחיפוש אחר נקודה מתאימה לתחנת הממסר כשהדרישות הן:
1. נראות נמוכה של הציוד לעוברי אורח (בתמונה נראה שהמערכת בולטת אבל בפועל רק למי שממש עומד קרוב). וכיוון שמערכת הניטור נמצאת בתחילת מסלול טיול מסומן, שלפעמים מגיעים אליו מטיילים, לא רצינו שהציוד בצד שלו ימשוך את העין. ה-LOCO, בצד של מערכת הניטור מתחבא בתוך קופסת פלסטיק תמימה למראה.
2. קו ראיה נקי למערכת הניטור, שנמצאת בתוך ואדי ומוסתרת ע"י צמחיה לחלק מהכיוונים (לא ממש רואים את זה בתמונה מלמעלה).
3. נגישות סבירה לתחזוקה שוטפת.
4. כמובן שקליטה סלולרית סבירה.

לגבי ההערה שלך על הציוד של מיקרוטיק, כיוון שמדובר על ציוד שצריך PoE פסיבי (טיפש) אני נוטה להאמין שלא צפויות לנו בעיות מיוחדות (במידה ויתעוררו נחליף לציוד שהצעת).

נכון לעכשיו המערכת עובדת טוב. צוואר הבקבוק של העברת הנתונים באתר הספציפי הזה היא התקשורת הסלולרית, שגבולית למדיי. אחריה יש מגבלה של הציוד שבשטח (אוגר הנתונים של מערכת הניטור) שחיבור הרשת שלו הוא 10/100. אני מקווה שה-LOCO לא יאכזבו וגם אם תהיה ירידה באיכות השידור בין שני האתרים לא ממש נרגיש את זה בגלל צווארי הבקבוק האחרים.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”