המאגר הביומטרי עבר בקריאה שנייה ושלישית

נושאים שאינם קשורים בהכרח לתחום הקולנוע הביתי או האודיו אך עדיין עשויים לעניין את הקהל שלנו.

חשוב שלא לערב נושאים שנויים במחלוקת (פוליטיקה למשל).

מנהל: מנהלי תוכן

starrywolf
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 66 פעמים
קיבל תודות: 64 פעמים

לינק להודעה #16 

duba500 כתב:פשוט לא מחדשים תעודת זהות, לא כך?
אני לא נושא אותה עלי גם כך.
השימוש היחידי שלה זה בבחירות. ובבחירות אין סיכוי להיפטר מדורסי הדמוקרטיה.
...
הבעיה היא לא בתעודת הזהות - לי יש את אותה תעודת הזהות מגיל 16 וקרוב לוודאי שאשאר איתה עד סוף חיי.

הבעיה העיקרית היא הדרכון - מה תעשה כשתרצה לטוס לחו"ל ? מה יעשה מי שירצה לבקר בארץ במידה והוא אזרח ישראלי שגר בחו"ל ?

claudia5
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 583 פעמים
קיבל תודות: 164 פעמים

לינק להודעה #17 

במדינת ישראל לכל חברה גדולה יש מאגר נתונים ,בנקים ,חברות ביטוח ,חברות סלולר מחזיקות מאגרים עם מלא נתונים אישיים של כל אזרח .זה נכון לכל מדינות העולם.
התעודת זהות הישראלית והדרכון הקיים הם מאוד קלים לזיוף ומי שעוסק בתחום יודע את כמות העברות האינסופיות בתחום הזיוף.
אפילו במדינה כמו רומניה התעודות מתקדמות שנות אור ביחס למסמך המזהה בארץ.
התעודות הביומטריות יחסכו למדינה סכומי כסף עצומים ,יוריד בצורה קיצונים את העקיצות בנושא ,יתרמו רבות לביטחון במדינה ועוד יתרונות רבים.
ישנם גם חסרונות וזה ברור והראשי שבניהם זה שהאזרח מאבד עוד מהפרטיות שלו.
ההיתרונות עולות על החיסרונות בגדול

ag43
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 22 פעמים
קיבל תודות: 142 פעמים

לינק להודעה #18 

starrywolf כתב:
...
...
הבעיה היא לא בתעודת הזהות - לי יש את אותה תעודת הזהות מגיל 16 וקרוב לוודאי שאשאר איתה עד סוף חיי.

...
·בשבוע שעבר הכריחו אותי להחליף תעודת זהות כדי לפתוח חשבון בנק כי החליטו שהיא בלויה.

BUGY
סמל אישי של משתמש
חבר מכור קשה
חבר מכור קשה
נתן תודות: 91 פעמים
קיבל תודות: 708 פעמים

לינק להודעה #19 

claudia5 כתב:במדינת ישראל לכל חברה גדולה יש מאגר נתונים ,בנקים ,חברות ביטוח ,חברות סלולר מחזיקות מאגרים עם מלא נתונים אישיים של כל אזרח .זה נכון לכל מדינות העולם.
התעודת זהות הישראלית והדרכון הקיים הם מאוד קלים לזיוף ומי שעוסק בתחום יודע את כמות העברות האינסופיות בתחום הזיוף.
אפילו במדינה כמו רומניה התעודות מתקדמות שנות אור ביחס למסמך המזהה בארץ.
התעודות הביומטריות יחסכו למדינה סכומי כסף עצומים ,יוריד בצורה קיצונים את העקיצות בנושא ,יתרמו רבות לביטחון במדינה ועוד יתרונות רבים.
...
·זה נשמע כאילו אתה מצטט מישהו אחר ולא את דעתך, וזה אכן כך, כי אתה לא מבין דבר אחד, זהות ביומטרית זה לא חדירה לפרטיות, יש גם את זה, אבל הבעיה הגדולה היא שברגע שהיא נגנבת אתה בבעיה רצינית כי עד כמה שאני זוכר, אין לך אפשרות להלחיף פרמטרים ביומטרים ולכן הזהות שלך גנוב לעד. זה לא כמו שם או תז, או כל מספר סידורי או סיסמה שניתן להליף, אתה נולד עם זה ומת עם זה. בגלל זה שר המדינות בעולם שומרות על זה ברמה הכי גבוה שניתן ומשתמשות בזה בצורה פרטנית ומצומצמת, כי כולם כבר הבינו עד זה חמור ובעייתי אבל בארץ כמה שרים מושחטים שרוצים לעשות כסף מתעלמים מהזה לחלוטין וכופים עלינו משהו שהרוב לא רוצים.

Amir64
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 114 פעמים
קיבל תודות: 1208 פעמים

לינק להודעה #20 

@claudia5
לא הבנת מה הבעיה כנראה.
אתה צודק כמעט בכל מה שאמרת.
אבל בניגוד לכל המדינות המפותחות, שבהן אין מאגר ממשלתי עם נתונים ביומטריים של האזרחים, כאן מחייבים מאגר כזה.
זו הבעיה.

כל הרעיון של תעודה ביומטרית, הוא שכשאתה מבצע פעולה הדורשת זיהוי, נתוניך הפיזיים יושוו לאילו שעל התעודה.
לא צריך מאגר בשביל זה.

starrywolf
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 66 פעמים
קיבל תודות: 64 פעמים

לינק להודעה #21 

claudia5 כתב:התעודות הביומטריות יחסכו למדינה סכומי כסף עצומים ,יוריד בצורה קיצונים את העקיצות בנושא ,יתרמו רבות לביטחון במדינה ועוד יתרונות רבים.
...
אז מה שאתה אומר בעצם זה שמהמאגר הזה המדינה תרוויח בכך שהיא תחסוך הרבה כסף והאזרח רק יפסיד בכך שיאבד את הפרטיות שלו.

אני מבין את היתרונות של המאגר למדינה אבל מה היתרון של המאגר לאזרח הקטן ? הוא לא "מאבד עוד מהפרטיות שלו" - הוא מאבד את מעט הפרטיות שעוד נותרה לו.

בעיניי החסרון האחד הזה עולה על כל יתרון אפשרי למדינה.

וכמו שאמרו קודמיי ורבים וטובים אחרים: תעודה חכמה בהחלט כן - אבל לא מאגר ביומטרי.

claudia5
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

לינק להודעה #22 

@BUGY
·
ידידי אני לא מצטט ואני כן מבין קצת.
אני מסכים שנושא הפרטיות הוא בעייתי אבל כל החברות מחזיקות מאגר מידע אינסופי על כל אזרח:פייסבוק,גוגל,חברות ביטוח,בנקים,ועוד
אז זה שיהיה מאגר למדינה שלנו זאת לא הצרה הגדולה ביותר.לכל תעודה יש אמצעי זיהוי שניתן לפסילה כך שברגע שעושים תעודה חדשה אז הישנה מתבטלת.
ההיתרון של התעודות הביומטריות זה במה שבתוכם ולא באיך שהם נראות.
אני מאוד כואס על הרבה החלטות פולטיות שנעשות במדינה אבל ההחלטה הזאת באמת חיונית .
יש כאן הרבה מידע לא מדוייק ,יש הבדל עצום בין מה שהתקשורת מציגה למה שקורה בפועל....אני ישבור את המיתוס הראשון....בכל מדינה עם תעודות ביומטריות יש מאגר.
אני מזמין כל מי שיש לו דרכון ממדינה זרה לבדוק את הנושא ברגע שיגיע לחידוש הדרכון הזר ,אם בזמן החידוש לא מבקשים בדיקה ביומטרית חדשה אז כנראה שהנתונים נימשכו ממאגר

BUGY
סמל אישי של משתמש
חבר מכור קשה
חבר מכור קשה
נתן תודות: 91 פעמים
קיבל תודות: 708 פעמים

לינק להודעה #23 

claudia5 כתב:@BUGY
·
אני מסכים שנושא הפרטיות הוא בעייתי אבל כל החברות מחזיקות מאגר מידע אינסופי על כל אזרח:פייסבוק,גוגל,חברות ביטוח,בנקים,ועוד
אז זה שיהיה מאגר למדינה שלנו זאת לא הצרה הגדולה ביותר.לכל תעודה יש אמצעי זיהוי שניתן לפסילה כך שברגע שעושים תעודה חדשה אז הישנה מתבטלת.
אני מאוד כואס על הרבה החלטות פולטיות שנעשות במדינה אבל ההחלטה הזאת באמת חיונית .
יש כאן הרבה מידע לא מדוייק ,יש הבדל עצום בין מה שהתקשורת מציגה למה שקורה בפועל....אני ישבור את המיתוס הראשון....בכל מדינה עם תעודות ביומטריות יש מאגר.
אני מזמין כל מי שיש לו דרכון ממדינה זרה לבדוק את הנושא ברגע שיגיע לחידוש הדרכון הזר ,אם בזמן החידוש לא מבקשים בדיקה ביומטרית חדשה אז כנראה שהנתונים נימשכו ממאגר
...
·אז ממש אבל ממש לא הבנת מה זה מידע ביומטרי. זה לא כמו המידע שיש בגוגל או בפיסבוק,, איןו קשר בינהים. אלה נתונים שלא ניתן למחוק, לא ניתו לשנות וזה אישי ויחודי לכל בן אדם. אז ברגע שהם דלפו, והם ידלפו, אתה חשוף כל שאר החיים שלך, אין לך איך לשנות את הנתונים הללו, לא ינפיקו לך תביעות עצבה חדשות במשרד הפנים ולא ישנו לך עת הרשתית במשרד הבריאות (לפחות לא בעתיד הקרוב).
אז כשמישהו יקנה מוצר בעוד 10 באמזון ויזדה כclaudia5 (רק השם האמיתי), לך לא תהיה יכולת לערר, לא תקבל זיכוי ולא נעליים כי לא יאמינו לך. זיהוי ביומטרי הוא יחודי ואמין...(אני בכוונה הולך על הדוגמה הכי פחות מפחידה, שלא כמו רצח וכדומה).

תחקור קצת את הנושא ותבין שאפילו בארה"ב, ערץ האח הגדול שתמיד צופה ואיפה שהפרטיות נפלת מול הבטחון אפילו שם מודאגים ממאגר כזה כי הם יודעים שהכל נפרץ והכל דולף.

Shed
סמל אישי של משתמש
גורו HTPC
גורו HTPC
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 133 פעמים

לינק להודעה #24 

claudia5 כתב:@BUGY
·
...
·

אתה מבלבל בין תעודה ביומטרית לבין מאגר ביומטרי.
1. תעודה ביומטרית - תעודה אשר מכילה נתונים ביומטרים של נושא התעודה. כאשר נושא התעודה רוצה להזדהות ניתן להשוות בין נתוניו הביומטרים לבין הנתונים הרשומים בתעודה עצמה על מנת לוודא שאכן הוא נושא התעודה החוקי. תעודה ביומטרית קשה עד בלתי אפשרי לזייף ללא גישה למשאבים שכיום רק למדינות וממשלות יש.

2. מאגר ביומטרי - מאגר מידע, אשר יוחזק תחת רשות ממשלתית, ואשר יחזיק נתונים ביומטריים של אזרחי המדינה. מאגר כזה נותן המון כח למדינה מול האזרח, בצורה לא פרופורצינאלית. מה הרשויות יכולות לעשות עם מאגר כזה? המון! לדעת מי מאזרחי המדינה השתתף בהפגנה בעד / נגד אלאור עזריה. או מי מאזרחי המדינה בוגד באשתו (אחלה דרך לסחוט אנשים) ועוד ועוד.
בוודאי תטען שגם היום ניתן, על ידי איכון סלולרי, לדעת המון על אזרחי המדינה. זה אמנם נכון, אבל כדי לקבל איכון סלולרי - המשטרה צריכה להציג טיעון משכנע בפני שופט. לעומת זאת, כדי לעשות שימוש במאגר הביומטרי, המשטרה, השב"כ ולא מעט רשויות ממשלתיות לא צריכות להסביר כלום לאף אחד. הן פשוט יכולות לעשות בו שימוש.

הדבר הזה רע. רע מאוד. מספיק להסתכל על מדינות העולם ולראות שאין בעולם המערבי ולו מדינה אחת שהקימה מאגר ביומטרי של אזרחיה. אפילו לא אחת.
אפילו אצלנו, בארץ, עובדי "משרד ראש הממשלה" (קרי, עובדי מערכת הבטחון וגופים רגישים) קיבלו הנחיה מאוד ברורה שלא להוציא תעודות זהות / דרכונים ביומטרים במהלך הניסוי, ועדיין יש דיון על האם וכיצד הם יוציאו תעודות מבלי להיכנס למאגר.
אם זה מפריע לעובדי המוסד - זה צריך להפריע גם לי ולך.
You are never fully dressed without a smile

claudia5
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

לינק להודעה #25 

@Shed
·
אני יודע טוב מאוד מה זה תעודה/מאגר ביומטרי .
גם היום כל הגופים עושים מה שבה שלהם ,אישורים של שופטים זה על אוטומט.
חלק קטן מאוד מאוד מעובדי משרד הביטחון התבקשו בזמן הפיילוט לא לעשות ,כאשר יעבור החוק גם הם יעשו ואם לא אז זה מסיבות אחרות.
אני חוזר ואמר ,שבכל מדינה יש מאגר ביומטרי פשוט כאן אנחנו מדינה קטנה והאזרח מתעניין גם בפרטים הקטנים.
חשוב לי להגיד שאני שהדברים שאני כותב הם מאומתים .
זה נכון שהמאגר/תעודות ביומטריות באות גם לפקח על האזרח וזה חיסרון ,אבל שוב ההיתרונות הם רבים

Shed
סמל אישי של משתמש
גורו HTPC
גורו HTPC
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 133 פעמים

לינק להודעה #26 

claudia5 כתב:@Shed

אני חוזר ואמר ,שבכל מדינה יש מאגר ביומטרי פשוט כאן אנחנו מדינה קטנה והאזרח מתעניין גם בפרטים הקטנים.
חשוב לי להגיד שאני שהדברים שאני כותב הם מאומתים .
זה נכון שהמאגר/תעודות ביומטריות באות גם לפקח על האזרח וזה חיסרון ,אבל שוב ההיתרונות הם רבים
...
·

אין לכל מדינה מאגר ביומטרי של אזרחיה. זה פשוט לא נכון. נקודה. יש מדינות רבות עם תעודות ביומטריות - הן לא מחזירות מאגר. למעשה, הרוב המוחלט (אם לא כל) המדינות המערביות לא מחזיקות במאגר ביומטרי.
You are never fully dressed without a smile

shmizan
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 295 פעמים
קיבל תודות: 38 פעמים

לינק להודעה #27 

אשמח להבהרה ממישהו שהבין את ההצעת חוק וההשלכות.
כל אתרי החדשות פרסמו שהאזרחים יוכלו לבחור אם לאפשר טביעת אצבע.

השאלה היא האם אצטרך לתת למישהו בדרך לחידוש תעודת זהות או דרכון את טביעת האצבע בכלל?

באתר של משרד הפנים כתוב:
"בהתאם להצעת החוק שאושרה, החוק יחייב שמירת תמונות של תווי הפנים במאגר הביומטרי.
שמירת תמונות של טביעות האצבע במאגר הביומטרי לא תהיה חובה."

מכאן זה נשמע כאילו אצטרך לתת אותה והיא תישמר "על התעודה עצמה".

אני לא רוצה לתת טביעת אצבע אפילו פעם אחת, לא שתישמר "רק" על התעודה, ולא לאף מאגר.

מישהו יכול לומר לי מה הולך להיות?

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
נתן תודות: 501 פעמים
קיבל תודות: 3871 פעמים

לינק להודעה #28 

יש מאמר מצויין בהארץ סופש שמסביר בדיוק למה אין מאגר כזה באף מדינה מערבית. זה כלי מעולה למדינות טוטליטריות. זה כביכול בא לפתור בעיה שלא קיימת. בכיה לדורות.

Nissim
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 123 פעמים
קיבל תודות: 53 פעמים

לינק להודעה #29 

הרי ברור שמדינה זרה תצליח לשים ידה על המאגר וכל האנשים שמשתמשים בדרכונים כפולים יהיו חשופים.
ישראלי בעלי דרכון זר לא יוכל להכנס למדינות שאין לנו יחסים איתם.

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
נתן תודות: 501 פעמים
קיבל תודות: 3871 פעמים

לינק להודעה #30 

זה בכלל לא העניין. לא צריך שאף גורם חוץ יפרוץ למאגר. עצם קיומו זה אמצעי יעיל של מדינה כנגד אזרחיה. ממליץ בחום למי שבעד המאגר שיקרא את המאמר של רפאלה גויכמן עליו.

במקור שערכו 80% מהשוטרים שנשאלו הודו שהשתמשו במידע שזמין להם למטרות אישיות. קשה להאשים אותם. סביר מאוד להניח שאם היה לי מאגר כזה הייתי משתמש בו (למשל אם מישהו נתקע ברכב שלי). מדינה שיש לה טביעת אצבע של כל אזרח ותמונות שלו יכולה בקלות למקם אותו בכל מקום שיעלה בדעתה. זה לא חייב להיות בהנחיה מלמעלה אבל זה מתחבר יפה לדלגיטימציה של כל מי שמעביר ביקורת על הממשל כיום.

שלח תגובה

חזור אל “ללא קשר”