לכבוד ולעונג לי לארח לצד המחרשה RPM5 :kiss:

פורום המיועד לציוד אודיו וינטאג' על כל סוגיו וכן אודיו אנלוגי - פטיפונים, ויניל וטייפים
chalmh (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 37 פעמים
קיבל תודות: 67 פעמים

לכבוד ולעונג לי לארח לצד המחרשה RPM5 :kiss:

נושא שלא נקרא #1 

חברה חג סוכות שמח (f)

אתמול הגיע אלי חבר יקר (l) מבין באי הפורום. אני מניח שרובכם מכירים את barvfr הוא ראובן בר. מופיע האיש עם קרטון גדול :present: שכתוב עליו PRO-JECT ובתוכו מסתתר RPM5 במלוא הדרו על כל ה-ACCESSORIES שלו. שמור בצורה יוצאת דופן וללא רבב.

כמובן שזמננו הקצר לא הותיר יותר מידי זמן להתעסק עם הפטפון ולחברו לסטאפ כי זה בכל זאת דורש מעט כיוונים במקום החדש. הביקור ארך כשלוש שעות שחלפו לי כמו שלוש דקות. את רוב הזמן העברנו בפטפוט (אתם יכולים לנחש על מה בעיקר) ובהאזנה למוזיקה ובעיקר לתקליטים ועל המחרשה JVC שלי.

אני לא אכביר מילים על איכות ההאזנה בסטאפ עם המחרשה ואשאיר את הבמה לראובן כי אין הנחתום מעיד על עיסתו :| .

בהזדמנות זאת אני חייב תודה מקרב לב לידידי ראובן על הביקור וההפתעה הנעימה :מעריץ: . אני מקווה ששהייתך אצלנו בבית נעמה לך גם כן. אני מקווה ובטוח שיהיו ביקורים בעתיד.

בקיצור, רק היום התפניתי מעט להתעסק עם ה-RPM5 שהגיע עם ראש GRADO אפור. חיברתי אותו אחר כבוד דרך המסלול של המחרשה (המחרשה עמדה לדעתי מבוישת :alone: מה ליד ה-RPM5). הנחתי תקליט של AHMAD JAMAL על ה-RPM כדי להתרשם מהסאונד הראשוני AS IS.

אכן הפטפון שקט מבחינה מכנית והראש GRADO לוקה מעט בפירוט לעומת ה-AT440MLA שעל המחרשה. הבסים בשני הפטפונים זהים כמעט לחלוטין. אני חלילה לא מנסה לבקר ראש זה או אחר כי בסופו של עניין זה צבע הצליל שכל אחד ואחד אוהב.

אני עדיין בשלבים של סטאפ והכיוון הוא להתקין עליו את ה-AT440MLA ואז תהיה לי אינדיקציה יותר טובה על איכות הצליל. התכנון הוא לעבור מהמחרשה ל-RPM5 לצורך ההקלטות שאני מבצע ולהעביר את המחרשה לסלון במקום מחרשת ה-GARRARD.

בינתיים אני יושב לתכנן לי פרוטרקטור יעודי ל-RPM5 אחרי שהורדתי מידות מכניות ונתונים מתוך ה-MANUAL.

אעדכן בהמשך בליווי תמונות ואולי גרפים מעניינים. אז STAY TUNED. מצורפות מספר תמונות להנאתכם.
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור
חנן,

מערכת מנצחת תלוייה בטיב המחט ואפשר גם אפשר לחברה למחרשה.
תחי המחרשה !!!

truejoker
חבר מכור קשה
חבר מכור קשה
נתן תודות: 72 פעמים
קיבל תודות: 52 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

מה זה פרוטרקטור ? אם אפשר בעברית מדוברת ? :lol:
ואשמח לשמוע את התרשמויותיך מהסאונד של הפטיפון

ילדיעפים
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 14 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

רגע,קנית מראובן את הפטיפון?או שאחרי זה הוא עובר אלי?
אמן מייסר

MASTERMIX
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 13 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

כבוד !
נראה חתיך ביותר.
אז אחרי הכל לא הבנתי לאן אתה מוביל, קנית בסוף, או שאתה כרגע בשלב השוואה רק ?
דווקא את מה שהכי קרוב אלינו - אנחנו לא מצליחים לראות.. .

http://mastermix-production.blogspot.com/

המשך גלישה נעימה .. (f)

sergeit
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
קיבל תודות: 9 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

truejoker כתב:מה זה פרוטרקטור ? אם אפשר בעברית מדוברת ? :lol:
ואשמח לשמוע את התרשמויותיך מהסאונד של הפטיפון
...
בעברית זה שבלונה :lol: איזה כיף להיות מורה לעברית! :lol:
הרעיון הוא שבזרוע מכוונת ציר של הראש צריך להיות זהה למשיק ל-GROOVE ב-2 נקודות. לכל זרוע זה שונה, אבל בדרך כלל זה בסביבות 60 ו- 120 מ"מ ממרכז התקליט. מטרת הפרוטרקטור - לעזור להגיע לנקודות האלה

chalmh (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #6 

truejoker, שאל:
מה זה פרוטרקטור ? אם אפשר בעברית מדוברת ? :lol:
...
זהו בעצם סרגל-כלי לכיוון הראש/מחט של הפטפון על מנת שהסאונד יהיה אופטימלי, שחיקת המחט והתקליט בצורה המינימלית (זה סיכום התכונות של הפרוטרקטור כפי שאני רואה). כמובן שזה רק כיוון גאומטרי בצירי XY וישנם כיוונים נוספים כגון גובה הזרוע כדי שהמחט תשכון אנכית בחריץ התקליט (כאן הפרוטרקטור לא עוזר אלא שימוש בעדשה מגדילה).

ילדיעפים שאל:
רגע,קנית מראובן את הפטיפון?
...
- כן. :beer:
או שאחרי זה הוא עובר אלי?
...
- אחרי מה? בכל מקרה לא :lol:

MASTERMIX,
ההשוואה היא רק לצורך "חקירת ביצועים" של המחרשה מול פטפון שנחשב ליותר מתקדם. אני מניח שאבנה טבלת פרמטרים סדורה ואנסה למלא אותה בנתונים תוך חקירתם (יגיע מתישהו בהמשך). ה-RPM נשאר אצלי בכל מקרה.
חנן,

תחי המחרשה !!!

truejoker
חבר מכור קשה
חבר מכור קשה
נתן תודות: 72 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

טוב אני לא שמעתי על השבלונה הזו , מישהו יכול להראות לי תצלום של דבר כזה ואיך משתמשים בו ?
ודבר הכי חשוב תתחדש ותהנה (את התמונה כבר נתת :lol: )

davidc
חבר פעיל
חבר פעיל
קיבל תודות: 0

נושא שלא נקרא #8 

הפרוטקטור שכיוונתי לפיו את שלי
וגם ההסברים בקבצי pdf אפשר למצא בעמוד הבא-
http://www.vacuumstate.com/index.tpl?ru ... 3884234632

barvfr
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 16 פעמים
קיבל תודות: 10 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

חנן היקר באמת, (l)
קודם תתחדש :music: ותהנה.

לא הייתי כאן איזה יום וחצי וכבר כולם יודעים... :wink:

הביקור (הקצר מידי) היה כולו תענוג שלי קודם מהאירוח ומהעוגות של זוגתך, :מס1:
ותודה לכם על האירוח (f)

וחברים כמי שעשה אושפיזין בחדר המוזיקה של חנן, יש לו אחלה של מערכת ומדהים לאיזה תוצאות הוא הגיע עם המחרשה.
כל הדרך חזרה לשפלה, חשבתי אך עם ידע סביר, והרבה הבנה וראש פתוח, יצירתיות וכישרון,
הצליח חנן להביא את המחרשה לכליי שמנגן לתפארת, שקטה מאד, חלקה מדויקת, מאוזנת מוזיקלית
והעיקר פועלת בסינרגיה מצוינת עם הראש והבונבוניירה של חנן.
המחרשה לא צריכה להתבייש בכלום :!:

אני באמת לא אומר את זה רק בשביל הפרגון, הדבר הכניס אותי להרהורים על מה אפשר לעשות גם מציוד פשוט- בעל בסיס סביר,
וביחד עם אמצעים די פשוטים ולא יקרים, להשיג תוצאות שאני מכיר מציוד בכמה דרגות מחיר יותר גבוהות. :idea:
חנן התרשמתי עמוקות אתה :מס1:

מאחל לך שתהנה מה- RPM 5 ואני בטוח שתצליח להוציא ממנו הרבה יותר ממני :wink:
ואגב הראש זה ה-גראדו Silver
http://www.gradolabs.com/product_pages/gold_silver.htm

sergeit
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
קיבל תודות: 9 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

חנן, תתחדש !
(Y)

chalmh (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #11 

האמת, המחרשה אצלי הפכה למעין פלטפורמה בסיסית הכוללת שיפורים (פשוטים ליישום ובאמצעים ביתיים) מה שהפך אותה למה שהיא. ליצרן אין את הרצון לבצע את השיפורים הללו כי השוק שאליו המחרשות מכוונות הוא לא השוק האודיופילי וזה היה כנראה מייקר אותה באחוזים לא מבוטלים. זה בעצם דורש התאמות פרטניות כגון סגירת ברגים בלחץ על רפידות סיליקון במנוע ובמכסה התחתון (תוך בחינה ספקטרלית של הסיגנלים בהקלטה ואיטרציות). בניית בולמי זעזועים (תבנית ויציקה). כיול המהירות עד כדי +-0.2% בהנעה סינכרונית מהרשת כאשר יחסי ההעברה מציר המנוע לפלטה הוא קבוע ואין משוב מהירות (חוג פתוח).

דבר נוסף. הבונבוניירה נבנתה והותאמה באופן "אישי" למחרשה ול-AT440MLA. להפתעתי גם ה-GRADO SILVER נשמע מצוין עם הבונבוניירה פרט לחוסר הפירוט המזערי שלו. מכיוון שה-AT440MLA נשמע יותר מפורט אני נוטה להאמין שזה הבדל בין הראשים. אני כמובן אנסה לשחק עם תאום קבל הכניסה ואולי זה יפתור את הבעיה מה שאני לא מאמין, אבל שווה לנסות. הפירוט של הצליל חשוב לי כי אני בעצם מבצע הקלטות של תקליטים ואני חייב לקבל את הסיגנל "טהור" ככל האפשר.

ראובן,
בשלב ראשון אני לא מתכנן לשנות כלום ב-RPM5 מלבד החלפת הראש. אני דוגל בשיטה של האזנה והתרגלות לפטפון תקופה מסוימת - אפילו חודשים כדי להבין "מי נגד מי". חלק מכל הסט-אפ הן האוזניים וצריך להרגיל אותם. עם הזמן ניתן ללמוד מה הפטפון "מוסיף" או "מחסיר" ולעבוד על פתרון הבעיות (אם יש בכלל) תוך שימור הדברים הטובים.
חנן,

תחי המחרשה !!!

ילדיעפים
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #12 

תתחדש!עכשו אתה צריך טייפ סלילים
אמן מייסר

chalmh (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #13 

עדכון חם מהפלטה המסתובבת :music: .

אחרי הכנת הפרוטרקטור ובדיקת כל המידות עוד מספר פעמים הגיע שלב החלפת הראש ל-AT440MLA. :נגד החוקים:

אחר כבוד הסרתי את ה-GRADO SILVER והתקנתי את ה-AT440MLA תוך כוונן בעזרת הפרוטרקטור. לא נזקקתי לכוון של גובה הזרוע כי המחט יושבת אנכית לחריץ.

כוונתי את ה-TRACKING FORCE ל-1.4 גרם (14 ניוטון). האנטי סקייטינג נשאר במצב הקיים כי משקל שני הראשים מאוד דומה.

AHMAD JAMAL יצא מאריזת התקליט והונח בסקרנות רבה על ה-RPM5. עם התו הראשון שנשמע זה היה WOW אדיר :jump: . איזה צליל חלומי. הפירוט מדהים ברמות הכי גבוהות הבסים עגולים ואפשר לספור את שערות המברשות של המתופף. אפילו אין צורך ב=FINE TUNING. כיול "מכה ראשונה".

ראובן,
אתה חייב לי ביקור נוסף כי אתה לא תזהה את הצליל של הRPM5 :בירה: .

אייל פור,
שמע, אני לא יודע מה זה ה-GRADO הזה? אבל ה-AT440MLA תפור לRPM5 כמו מכסה לסיר ותביא את זה בחשבון. הפטפון נשמע עכשיו בסדר גודל טוב יותר מאשר עם ה-GRADO SILVER :כל הכבוד: .
חנן,

תחי המחרשה !!!

ילדיעפים
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #14 

(Y)
אמן מייסר

barvfr
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 16 פעמים
קיבל תודות: 10 פעמים

נושא שלא נקרא #15 

חנן, איזה כייף לשמוע :אחלה:
למען האמת הייתה לי תחושה שכמו שה- AT 440 נישמע אצלך ומסונכרן לבונבונירה,
אז הוא ישמע פצצה על ה- RPM 5.

אולי עכשיו תחזור לשמוע וניל במקום להתעסק עם ההמרות :lol:

ושכחתי לספר על המתנה שקיבלתי ממך- אוסף הג'אז של מרטין וויליאמס
The Smithsonian Collection of Classic Jazz 1973

קבל תמונה של העותק שלי- הפחות מוצלח והשרוט, לעומת העותק השמור שלך, מזהה את ההבדל :wink:
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור

שלח תגובה

חזור אל “וינטאג' ואנלוגי”