כל מה שרצית לדעת על - כיול מסך

איך מכיילים מסך, מי יכול לכייל לי? מה הערכים הנכונים לכיול...

DEINTERLACING, SCALING, הורדת רעשים, UPCONVERSION, TRANSCODING.

מנהל: מנהלי וידאו

נעול
golan-rca
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
הודעות: 941
הצטרף: אוגוסט 2005
מיקום: חולון
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 15 פעמים

כל מה שרצית לדעת על - כיול מסך

לינק להודעה #1 

לכל אלו שקונים מסך חדש וגם לאלו שכבר קיים מסך בבית, עליכם לזכור שבכל מסך ישנם מספר פרמטרים אשר ניתנים לשינוי ומשפיעים על איכות התמונה והם:

CONTRAST

SHARPNESS

BRIGHTNESS

COLOR

כמובן ישנם פרמטרים נוספים שמשפיעים על איכות התמונה:
1) החומר שמשודר (במידה ומדובר בסרט על גבי דיסק תלוי באיזה פורמט הוא נצרב , האם מדובר בערוצי טלויזיה רגילים, סרט בפורמט HD מהמחשב).

2) המכשיר המחובר למסך (DVD, מחשב , ממיר דיגיטלי , קונסולת משחקים PS או XBOX , מצלמת וידאו , VCR).

3) סוג החיבור המחבר בין המסך למכשיר (RF , COMPOSITE , S-VIDEO , SCART COMPONENT , VGA , HDMI , DVI)

ישנם גורמים מסויימים המשפיעים על איכות התמונה שאינכם יכולים לשנות כמו איכות השידור המשודרת מהממירים הדיגטלים של HOT או של YES.
את סוגי המכשירים האחרים וסוגי החיבורים אתם יכולים ברוב המקרים לשנות אך מדובר בדר"כ בהשקעה כספית לא קטנה.
כל אחד יכול לבצע כיול ראשוני של ה- CONTRAST וה- BRIGHTNESS במסך בעזרת תבניות בדיקה מסויימות, אך את גרף ה-GAMMA וגווני הצבע כמעט ולא ניתן לכוון ללא ציוד בדיקה נלווה.(הסבר על כיול ה-GAMMA וגווני הצבע ראה בקישורים למטה של טמפרטורת צבע וכיול חלק ראשון ושני).

איכות התמונה מושפעת מכל הפרמטרים האלו ביחד, הרי גם אם נחבר למסך HDTV חדש מכשיר DVD שמשדר ב- PROGRESSIVE ומחובר למסך בעזרת כבל HDMI ונשדר סרט שנצרב באיכות גבוהה, נקבל אומנם תמונה באיכות טובה אך אם נבצע כיול למסך נוכל ברוב המקרים לשפר את איכות התמונה המוצגת.

בסוגי המסכים השונים ישנם בתפריט מצבי תמונה שמורים כגון: STANDART, GAME, USER. שאותם ניתן לבחור על פי העדפה אישית, בכל מצב יש כיוון לפי אחוזים של הפרמטרים השונים שכוון מראש על פי הגדרות יצרן המסך (כמובן שניתן לשנות את הנתונים ידנית ולכוון כפי שרוצים), מבין מצבי תמונה אלו כל אחד יכול כמובן לבחור את מה שהוא מעדיף, אך מצבי תמונה אלו לא ממש "תפורים" בהתאמה מדוייקת ואינם מבצעים שינוי אוטומטי בהתאם לכל מכשיר שמחובר למסך.(ישנם סוגי מסכים שיש להם אפשרות כמו JUST MODE בהם המסך מבצע כיוון של יחס המסך שמתאים את התמונה בהתאם לחיבור שמחובר למסך, ולעיתים יש גם אפשרות לבצע כיול AUTO אך גם אם קיים כיוון אוטומטי הוא לא תמיד מדוייק).

כמובן אם שמתם על מצב תמונה מסויים או "שיחקתם" עם הכיוון ומבחינתכם התמונה שמתקבלת על גבי המסך היא מצויינת ואינכם חשים שיש צורך לשפר, אין צורך להיכנס לכיול יותר מדוייק של המסך כל זמן שאתם עצמכם נהנים מאיכות התמונה.
הרי תמיד ישנם מכשירים יותר מדוייקים ויותר מקצועיים שאיתם ניתן לבצע כיולי מסך ברמה גבוהה ולכן אין כמעט סוף לרמת הדיוק שניתן להגיע אליה.

את כיול המסך מומלץ לעשות לכל מכשיר בנפרד, מדוע? מפני שכיול שמתאים לתמונה שמשודרת מממיר דיגיטלי שמחובר בעזרת כבל SCART למסך על הגדרת RGB אינו מתאים לתמונה המשודרת ממכשיר DVD שמחובר למסך בעזרת כבל COMPONENT.
התמונה המתקבלת באותו מסך משני מכשירים שונים המחוברים אליו לעולם לא תהיה זהה, ההבדלים בפורמט השידור המשודר ובין סוגי החיבורים השונים מצריכים כיול שונה של המסך.
לאחר ביצוע כיול ניתן ברוב סוגי המסכים לשמור בזיכרון את הכיול שביצענו ובכך לבחור בכל פעם את סוג הכיול שנשמר בהתאם לסוג המכשיר המשדר.
הכיול נעשה בעזרת תבניות בדיקה (TEST PATTERNS) למיניהם המשודרות על גבי המסך (בעזרת דיסק כיול כגון DVE או AVIA) ובאמצעותם ניתן לבצע את הכיול.

בכדי לדעת כיצד ניתן לבצע כיול למסך, ולקבל הסבר יותר לעומק לגבי המונחים SHARPNESS , BRIGHTNESS ו-CONTRAST מובאים לפניכם קישורים למאמרים העוסקים בנושא הכיול ובהם תמצאו הסבר מפורט על כל מושג וכיצד ניתן לבצע כיול של המסך בצורה עצמית.

קישור לשרשור ובו מידע על דיסקים לכיול וסנסורים

BRIGHTNESS, CONTRAST- איך ולמה מכוונים אותם?

כיצד מודדים SHARPNESS (חדות)? והאם זה דבר טוב?

GAMMA- מזה? ולמה זה חשוב?

On/Off Contrast לעומת Ansi Contrast - איזו שיטת מדידה "נכונה" יותר?

יחס קונטרסט - זה באמת משנה משהו?

טמפרטורת צבע וכיול - חלק ראשון

טמפרטורת צבע וכיול - חלק שני

YES IMPACT - ערוץ כיול של YES


נעול

חזור אל “כיול ועיבוד תמונה”