שרת web בסינולוגי' הביתי

פורום לכל מה שקשור לאחסון (מקומי, נייד ובענן). NASים ועוד.
TomerAllouche (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

שרת web בסינולוגי' הביתי

נושא שלא נקרא #1 

הי, רכשתי לפני שנה בערך שרת NAS ביתי, מהפשוטים יותר שיש. DS118
אני משתמש בו לגיבוי תמונות בעיקר.
הייתי רוצה לארח בו אתר אינטרנט, בהתחלה שרת שתומך PHP, בהמשך אולי Node.js
אשמח לקבל מדריך מפורט איך עושים את זה. ומה התנאים מבחינת ספק האינטרנט. לדעתי יש לי ספק שעושה Double NAT וזה עלול להוות בעיה.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 718 פעמים

Re: שרת web בסינולוגי' הביתי

נושא שלא נקרא #2 

13/07/2022 9:56  
TomerAllouche כתב:
הי, רכשתי לפני שנה בערך שרת NAS ביתי, מהפשוטים יותר שיש. DS118
אני משתמש בו לגיבוי תמונות בעיקר.
הייתי רוצה לארח בו אתר אינטרנט, בהתחלה שרת שתומך PHP, בהמשך אולי Node.js
אשמח לקבל מדריך מפורט איך עושים את זה. ומה התנאים מבחינת ספק האינטרנט. לדעתי יש לי ספק שעושה Double NAT וזה עלול להוות בעיה.
...

מן הסתם, שאם אין לך כתובת IP חיצונית ואתה נמצא אחרי NAT של ספק, אז אין שום אפשרות ללא שירות צד שלישי לפרסם את האתר כך שיהיה זמין לאינטרנט.
כמובן גם, שלהריץ שרת אינטרנט על ה NAS ביתי, זה יהיה דבר הכי לא היגיוני לעשות בגלל חשיפה של כל התוכן שיש בו ושל הרשת הביתית שלך. וזה בגלל שעל שרת כזה אתה לא יכול ליישם את כלי הגנה של שרת WEB, אפילו את הכי בסיסיים מאלה שיש.

אבל, אם בכל זאת אתה רוצה לגרום את הסיכון זה לעצמך ולכל מי שמחובר לרשת שלך, אז ל synology יש את כלי הפשוט בשם: Web Station,
אשר זמין להורדה כחבילה של synology.
זה הקישור למדריך שלו:
https://kb.synology.com/en-us/DSM/tutor ... nology_NAS

אבל משום מה נראה לי את השאלה זו שכרגע עניתי עלייה כבר נשאלה כאן על ידי מישהו :D :
viewtopic.php?f=113&t=367490

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: עפר לאור
נתן תודות: 640 פעמים
קיבל תודות: 4750 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

Double nat קטלני. תחסל את זה דבר ראשון

סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #4 

13/07/2022 17:35  
sys_admin כתב:
מן הסתם, שאם אין לך כתובת IP חיצונית ואתה נמצא אחרי NAT של ספק, אז אין שום אפשרות ללא שירות צד שלישי לפרסם את האתר כך שיהיה זמין לאינטרנט.
כמובן גם, שלהריץ שרת אינטרנט על ה NAS ביתי, זה יהיה דבר הכי לא היגיוני לעשות בגלל חשיפה של כל התוכן שיש בו ושל הרשת הביתית שלך. וזה בגלל שעל שרת כזה אתה לא יכול ליישם את כלי הגנה של שרת WEB, אפילו את הכי בסיסיים מאלה שיש.

אבל, אם בכל זאת אתה רוצה לגרום את הסיכון זה לעצמך ולכל מי שמחובר לרשת שלך, אז ל synology יש את כלי הפשוט בשם: Web Station,
אשר זמין להורדה כחבילה של synology.
זה הקישור למדריך שלו:
https://kb.synology.com/en-us/DSM/tutor ... nology_NAS

אבל משום מה נראה לי את השאלה זו שכרגע עניתי עלייה כבר נשאלה כאן על ידי מישהו :D :
...
אני רוצה לעשות את זה למטרות לימוד וניסוי. לא כשרת פרודקשן. למרות שבעתיד אם זה באמת יהיה יציב וטוב, אני לא פוסל לרכוש שרת NAS נוסף רק למטרה הזאת ולהפריד אותו משאר הרשת.
אבל לא ענית לי על השאלה, אני התקנתי כבר את web station, וסינולוג'י מספקים לי DDNS חינמי כחלק מהשירות שלהם.
אני שאלתי על עניין הDouble NAT שדופק לי את העניינים, כי אני נמצא מאחורי 2 NATים והIP שלי הוא חיצוני רק לתוך הNAT החיצוני, מה שהופך את זה למאד בעייתי.
בעייה ידועה בעיקר בקרב גיימרים ובקרב משתפי קבצים בTorrent

סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #5 

13/07/2022 20:02  
oferlaor כתב:
Double nat קטלני. תחסל את זה דבר ראשון
...
תודה על התשובה. כמו שחשבתי.
אני עם הוט, ועם הספק שהוט מספק לי מטעמו, לדעתי שמו ITC.
מנסיון, אין עם מי לדבר בהוט ובטח לא בITC. האם אתה מכיר ספק אחר שכן מאפשר NAT יחיד בתשתית של הוט?
הסיבה שאני רוצה תשתית של הוט היא שאצלי בישוב הוט יציבים יותר מבזק.

תודה.

Borderline1
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 157 פעמים
קיבל תודות: 451 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

בכסף גם הם יתנו לך ip משלך....

סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #7 

13/07/2022 17:35  
sys_admin כתב:

...
אכן שאלתי, באמת ששכחתי מזה כבר, חחח. וזה גם לא היה כזה מזמן.
תודה על התזכורת. היה כיף לראות את התשובות שם.
בכל מקרה, השאלה האחרונה שלי היתה יותר ממוקדת לשרת סינולוגי'. בפעם הקודמת ששאלתי, לא היה לי את השרת עדיין.

OMRIJ
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 25 פעמים
קיבל תודות: 231 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

הכי קל יהיה לקנות IP קבוע/לעבור לחברה שאין לה CGNAT. אתה יכול גם לרשום את הדומיין למשל בcloudflare, לתת לו רק רשומת AAAA ולהפעיל את הפרוקסי שלהם. האתר יהיה זמין גם למי שגולש רק בIPV4.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #9 

17/07/2022 14:22  
TomerAllouche כתב:
תודה על התשובה. כמו שחשבתי.
אני עם הוט, ועם הספק שהוט מספק לי מטעמו, לדעתי שמו ITC.
מנסיון, אין עם מי לדבר בהוט ובטח לא בITC. האם אתה מכיר ספק אחר שכן מאפשר NAT יחיד בתשתית של הוט?
הסיבה שאני רוצה תשתית של הוט היא שאצלי בישוב הוט יציבים יותר מבזק.

תודה.
...
למשל בזק בינלאומי מספקים כברירת מחדל כתובת IP חיצונית על תשתית של הוט. רק כפי שכבר כתבתי לפני זה, לפי השאלות אלה, דבר אחרון שאתה צריך זה את זה שאפשר יהיה לגשת לשרת שלך מכל העולם ולעשות שמות בכל החומר שנמצא ב NAS שלך ולכל הרשת הביתית שלך.

ufffnick
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו
נתן תודות: 127 פעמים
קיבל תודות: 466 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

נושא הפורטים, הNAT הכפול וכו', הם הבעיה שממש בקצה תהליך הלמידה.
ממליץ בחום להמנע מלהתעסק בזה, אלא רק אחרי שתגיע לשלב שבו יש לך stack מלא שעובד ברשת הפנימית בבית.
גם באירגונים גדולים מנסים את ה deployment במכונה וירטואלית לפני ביצוע בשרת.
לחשיפה כלפי חוץ יש סיכון גבוה מידי גם למי שמנוסה.

אם תסביר מה אתה מנסה להשיג (מלבד fun, כמובן), אולי נוכל להכווין אותך באילו שפות להתמקד.

סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #11 

20/07/2022 9:31  
ufffnick כתב:
נושא הפורטים, הNAT הכפול וכו', הם הבעיה שממש בקצה תהליך הלמידה.
ממליץ בחום להמנע מלהתעסק בזה, אלא רק אחרי שתגיע לשלב שבו יש לך stack מלא שעובד ברשת הפנימית בבית.
גם באירגונים גדולים מנסים את ה deployment במכונה וירטואלית לפני ביצוע בשרת.
לחשיפה כלפי חוץ יש סיכון גבוה מידי גם למי שמנוסה.

אם תסביר מה אתה מנסה להשיג (מלבד fun, כמובן), אולי נוכל להכווין אותך באילו שפות להתמקד.
...
המטרה שלי בגדול היא שאוכל לבנות אתר לצורך לימודי, ואוכל לגשת אליו מכל מקום כדי שאם ישעמם לי בעבודה, אוכל להתחבר ולהמשיך לעבוד עליו.
אני מתעניין בללמוד node.js וreact, ובעתיד אני גם לא פוסל לרכוש עוד NAS חזק מספיק שישמש אך ורק לאירוח אתר והוא ישב מאחורי רשת שארכוש במיוחד לצורך זה.
מה שיקטין את הסיכון לגניבת מידע מהרשת האישית שלי.

אבל זה עתידי מאד. קודם אני צריך ללמוד ולשחק עם זה קצת.

ufffnick
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו
נתן תודות: 127 פעמים
קיבל תודות: 466 פעמים

נושא שלא נקרא #12 

17/07/2022 14:20  
TomerAllouche כתב:
אני רוצה לעשות את זה למטרות לימוד וניסוי. לא כשרת פרודקשן. למרות שבעתיד אם זה באמת יהיה יציב וטוב, אני לא פוסל לרכוש שרת NAS נוסף רק למטרה הזאת ולהפריד אותו משאר הרשת.
אבל לא ענית לי על השאלה, אני התקנתי כבר את web station, וסינולוג'י מספקים לי DDNS חינמי כחלק מהשירות שלהם.
אני שאלתי על עניין הDouble NAT שדופק לי את העניינים, כי אני נמצא מאחורי 2 NATים והIP שלי הוא חיצוני רק לתוך הNAT החיצוני, מה שהופך את זה למאד בעייתי.
בעייה ידועה בעיקר בקרב גיימרים ובקרב משתפי קבצים בTorrent
...
קצת סדר -
מה מטרת האתר? מה הוא מציג?
כשאתה אומר node.js, אתה מתכוון לצד שרת ול-react כצד קליינט. זו תצורה מאוד ספציפית למטרה מאוד ספציפית.
ללמוד צד קליינט אתה לא צריך שרת, אתה יכול להשתמש בpages של gitlab/github. שם אתה יכול לקבל דף סטטי של html שיהווה אתר או single page application אם מדובר בדף מורכב יותר (שלרוב נבנה באמצעות react/angular/vue וכו', אני מחבב יותר את vue מהאחרים). זה חינם, אז מה איכפת לך. ככה על הדרך תלמד גם איך ליצור version control.
ללמוד צד שרת אתה לא צריך לפתוח פורטים החוצה. אתה יכול לתקשר איתו בתוך הרשת הביתית. אולם לצד שרת אין הרבה משמעות ללא מאגר מידע (מה נקרא database) שזו שפה נוספת ללמידה, וכמובן... דאטה. לחילופין אתה יכול ליצור שרת שהוא סוג של crawler, שאת התשובות לשאילתות הוא מביא משרתים אחרים (עזוב, מסובך).
כשתרגיש בטוח יותר בעצמך ותרצה לחבר בינהם (כי האתר שאתה בונה דורש שאילתות לשרת), אז שווה ללמוד כבר מנגנוני query שצד הקליינט שולח למאגר המידע בצד השרת (או API שלטעמי זו גישה נכונה יותר ונוחה יותר לאבטח). אם כבר הזכרתי לאבטח, כדאי לך מאוד ללמוד שימוש בJWT, ולא להסתמך רק על הsessionID שמגיע מהcoockies (תבין בהמשך).

למה אני חופר?
כי אמרו זאת לפני - רצוי לדחות כמה שאפשר את פתיחת השרת הביתי שלך החוצה, במיוחד כשמדובר בפן לימודי. יש שיטות פריצה והשתלטות כל כך פשוטות שזה עצוב.
יהיה חבל שתיפול לדרישת כופר בקלות שאני ממש מתקשה להעביר כמה שהיא בלתי נסבלת...
אגב, באתר קמפוסIL תוכל למצוא קורס קצרצר שלא דורש הרבה ידע מקדים - על הגנת סייבר, בו מלמדים שיטות פריצה בסיסיות עבור בוני אתרים. זה נותן הנחיות טובות לאיך לבנות נכון (יותר) אתר, כדי לצמצם נזקים וחורים.

בהצלחה!

סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #13 

הי אופניק, תודה רבה על התגובה המלאה, המסבירה והמנומקת.
אני אולי עשיתי טעות בהתחלה שלא הצגתי את עצמי, אני בוגר מדעי המחשב מאוניברסיטת בן גוריון, ועוסק בתחום התוכנה כבר 18 שנה, בתור מהנדס ביצועים,בעבר הייתי מועסק בחברות שמתמחות בהגנת סייבר, למשל חברת RSA (הגנה ברמת התוכנה) וחברת אימפרבה (הגנה פיזית עם חומרה). ומן הסתם אני גם יודע מה זה Database ומכיר את האופציות לטכנולוגיות תכנות צד לקוח.
אבל באמת כל הכבוד לך על ההשקעה להסביר בכל זאת, אני בטוח שיש אנשים אחרים שקוראים את זה ולמדו ממך הרבה.

אני מודע לאיומים ולבעייתיות של פתיחת פורטים בשרת ביתי.
אני לא אעשה את זה לפני שאני אדאג שיהיה לי חיבור מיועד לזה בלבד שלא קשור לאינטרנט הביתי שלי.
ובכל זאת, כחלק מהלמידה שלי, אני שמח ששאלתי את השאלות ועניתם את התשובות, כי דרך השרשור הזה למדתי למשל מה זה double NAT וכדומה.
לגבי ההמלצה על Vue, נשמע מעניין, אני בעבר מאד התלבטתי אם ללמוד אנגולר, ריאקט או Vue, ודווקא זו היתה האופציה האחרונה מבחינתי, כי היא פחות נפוצה בתעשייה. אני אקרא קצת ואתעניין, ואולי אשנה את דעתי.

תודה.

27/07/2022 15:59  
ufffnick כתב:
קצת סדר -
מה מטרת האתר? מה הוא מציג?
כשאתה אומר node.js, אתה מתכוון לצד שרת ול-react כצד קליינט. זו תצורה מאוד ספציפית למטרה מאוד ספציפית.
ללמוד צד קליינט אתה לא צריך שרת, אתה יכול להשתמש בpages של gitlab/github. שם אתה יכול לקבל דף סטטי של html שיהווה אתר או single page application אם מדובר בדף מורכב יותר (שלרוב נבנה באמצעות react/angular/vue וכו', אני מחבב יותר את vue מהאחרים). זה חינם, אז מה איכפת לך. ככה על הדרך תלמד גם איך ליצור version control.
ללמוד צד שרת אתה לא צריך לפתוח פורטים החוצה. אתה יכול לתקשר איתו בתוך הרשת הביתית. אולם לצד שרת אין הרבה משמעות ללא מאגר מידע (מה נקרא database) שזו שפה נוספת ללמידה, וכמובן... דאטה. לחילופין אתה יכול ליצור שרת שהוא סוג של crawler, שאת התשובות לשאילתות הוא מביא משרתים אחרים (עזוב, מסובך).
כשתרגיש בטוח יותר בעצמך ותרצה לחבר בינהם (כי האתר שאתה בונה דורש שאילתות לשרת), אז שווה ללמוד כבר מנגנוני query שצד הקליינט שולח למאגר המידע בצד השרת (או API שלטעמי זו גישה נכונה יותר ונוחה יותר לאבטח). אם כבר הזכרתי לאבטח, כדאי לך מאוד ללמוד שימוש בJWT, ולא להסתמך רק על הsessionID שמגיע מהcoockies (תבין בהמשך).

למה אני חופר?
כי אמרו זאת לפני - רצוי לדחות כמה שאפשר את פתיחת השרת הביתי שלך החוצה, במיוחד כשמדובר בפן לימודי. יש שיטות פריצה והשתלטות כל כך פשוטות שזה עצוב.
יהיה חבל שתיפול לדרישת כופר בקלות שאני ממש מתקשה להעביר כמה שהיא בלתי נסבלת...
אגב, באתר קמפוסIL תוכל למצוא קורס קצרצר שלא דורש הרבה ידע מקדים - על הגנת סייבר, בו מלמדים שיטות פריצה בסיסיות עבור בוני אתרים. זה נותן הנחיות טובות לאיך לבנות נכון (יותר) אתר, כדי לצמצם נזקים וחורים.

בהצלחה!
...

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #14 

04/08/2022 13:38  
TomerAllouche כתב:
הי אופניק, תודה רבה על התגובה המלאה, המסבירה והמנומקת.
אני אולי עשיתי טעות בהתחלה שלא הצגתי את עצמי, אני בוגר מדעי המחשב מאוניברסיטת בן גוריון, ועוסק בתחום התוכנה כבר 18 שנה, בתור מהנדס ביצועים,בעבר הייתי מועסק בחברות שמתמחות בהגנת סייבר, למשל חברת RSA (הגנה ברמת התוכנה) וחברת אימפרבה (הגנה פיזית עם חומרה). ומן הסתם אני גם יודע מה זה Database ומכיר את האופציות לטכנולוגיות תכנות צד לקוח.
אבל באמת כל הכבוד לך על ההשקעה להסביר בכל זאת, אני בטוח שיש אנשים אחרים שקוראים את זה ולמדו ממך הרבה.

אני מודע לאיומים ולבעייתיות של פתיחת פורטים בשרת ביתי.
אני לא אעשה את זה לפני שאני אדאג שיהיה לי חיבור מיועד לזה בלבד שלא קשור לאינטרנט הביתי שלי.
ובכל זאת, כחלק מהלמידה שלי, אני שמח ששאלתי את השאלות ועניתם את התשובות, כי דרך השרשור הזה למדתי למשל מה זה double NAT וכדומה.
לגבי ההמלצה על Vue, נשמע מעניין, אני בעבר מאד התלבטתי אם ללמוד אנגולר, ריאקט או Vue, ודווקא זו היתה האופציה האחרונה מבחינתי, כי היא פחות נפוצה בתעשייה. אני אקרא קצת ואתעניין, ואולי אשנה את דעתי.

תודה.
...
בעיית אבטחה העיקרים שמאיימת אליך, היא אפילו לא הבעיה שקשורה להחיבור האינטרנט הביתי שלך. ובגלל זה גם לא יעזור להזמין רק את החיבור נוסף, אלה שהבעיה היא שאם אתה משתמש ב NAS גם לאחסון חומר ביתי שלך וגם מארח עליו אתר אינטרנט בצורה לא מבוקרת, אז זה מאיים גם על החומר שנמצא בו, גם על ה FirmWare שלו וגם על כל שאר ההתקני רשת שנמצאים לך באותה רשת ביתית.
אם רק תזמין עוד חיבור אינטרנט ביתי נוסף ותשאיר את NAS מחובר גם לרשת ביתית רגילה שלך בצורה ללא אבטחה, זה לא יעזור. עם NAS זה שיש לך DS118, אין יותר מדי מה לעשות בהקשר זה, בגלל שהוא מבוסס על מעבד ARM חלש ועם מעט מדי של זיכרון RAM, יש בו 1GB עד כמה שאני זוכר. יש דגמים אחרים של מכשירים NAS של synology, כאלה שמבוססים על מעבד של Intel שניתן להתקין עליהם נגיד 32GB של זיכרון RAM והם מאפשרים להתקין עליהם את Virtual Machine Manager
https://www.synology.com/en-us/dsm/feat ... ne_manager
ואז אחרי זה ניתן להתקין כבר הפצה של Linux ב NAS זה כמכונה וירטואלית שתשתמש כשרת WEB אמתי וגם להתקין את מערכת ניתוב, גם כמכונה וירטואלית, שמערכת זו תשמש גם כ FireWall בין אינטרנט, בין רשת ביתית ובין רשת וירטואלית שעלייה תהייה מותקן שרת WEB מבודד.
יש לי מספר מכשירי NAS שמוגדרים כך, רק שהמחיר שלהם הוא שונה בסדרי גודל ממכשיר כמו DS118. כך שזה לא רלוונטי בשבילך. מה שכן רלוונטי, זה למשל, אם יש לך למשל מחשב בבית שפועל 24/7 , נניח עם Windows 10 PRO או 11 ויש בו מספיק זיכרון RAM, גם נניח מינימום 32GB והוא גם עם מעבד מספיק, נניח I7 מהדורות האחרונים, אז אתה יכול להתקין עליו את הפצה כלשהיא של Linux, נניח את Ubuntu כמכונה וירטואלית ב Hyper-V שקיים כבר במחשב זה ואחרי זה על ידי הגדרה של VLAN נפרד לחשוף אותו לאינטרנט. אבל בשביל כך גם נדרש יהיה נתב שיודע לעשות את זה. וזה יכול להיות גם נתב שתתקין כמכונה וירטואלית על אותו המחשב.
אופציה אחרת תהיה להשכיר שרת VPS בכל מקום ושם כבר להתקין את ההפצה מתאימה של LINUX ואת השרת WEB עלייה.
ואם אתה, כפי שכתבת עסקת כבר בנושא של הגנת סייבר, אז לבחור וליישם את אחד האפשרויות מאלה שפירטתי יהיה בשבילך די פשוט וקל. אחרי זה כבר האפשרויות הם לא מוגבלות, כולל גם ביצוע מהיר של Snapshots בשלב שמערכת עבודת תקין, בדיקה ויזואלית פשוטה של נסיונות חדירה לשרת WEB וגילוי של סריקות שבאות מצד האינטרנט וכו'.

שלח תגובה

חזור אל “NAS ואחסון”