שימוש בשני ספקים של סיבים במקביל לבית.

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
avinatbezeq (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 27 פעמים
קיבל תודות: 9 פעמים

שימוש בשני ספקים של סיבים במקביל לבית.

נושא שלא נקרא #1 

שלום לכולם,

יש לי פייברנט של סלקום. עכשיו גם בזק חיברו סיבים לבניין.

אני מעוניין בפרדה בין רמות. זאת אומרת מטעמי קצב ויתירות ששני הספקים יספקו אינטרנט ברמה הפיזית, וזה יתחבר לאיזשהו "קסם" שייתן לגבי המכשירים בבית רשת אחת - גם קווית וגם וויפי. שישלח תעבורה החוצה לפי מי שעובד עכשיו ומי שיותר פנוי.

יש דבר כזה?

RobotCop
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 119 פעמים
קיבל תודות: 350 פעמים

Re: שימוש בשני ספקים של סיבים במקביל לבית.

נושא שלא נקרא #2 

כן. זה נקרא Network Load Balancing וזה פיצ'ר שיש בהרבה ראוטרים סבירים וטובים.
בדרך כלל יהיו לראוטרים כאלו שניים (או שלושה/ארבעה) חיבורים שמסומנים כWAN בעוד שלראוטרים "רגילים" יהיה חיבור WAN יחיד.

avinatbezeq (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 27 פעמים
קיבל תודות: 9 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

תודה!

קודם כל, אשמח לשמוע המלצה אם מישהו מכיר מוצר כזה שנמכר בארץ (בלי סבל בייבוא של משרד התקשורת).

שנית - כיום הראוטר של סלקום בסלון מתחבר לסיבים דרך איזו קופסת צימוד שהם סיפקו.בזק ישימו לי גם כן, אני מניח, תיבת חיבור קטנה כזאת שתתחבר לראוטר שלהם. הראוטר שאתה ממליץ עליו מתחבר כראוטר שלישי בין שני הראוטרים לרשת הביתית? או שהוא מחליף אותם ומתחבר ישר לקופסאות הצימוד?

RobotCop
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 119 פעמים
קיבל תודות: 350 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

בגדול, מתחבר במקום הראוטרים. אתה לא רוצה יותר מראוטר אחד ברשת הביתית שלך ואם אתה קונה מוצר טוב עם שתי כניסות WAN, אתה כבר מסודר מבחינת ראוטינג.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
נתן תודות: 380 פעמים
קיבל תודות: 790 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

23/02/2021 19:08  
avinatbezeq כתב:
שנית - כיום הראוטר של סלקום בסלון מתחבר לסיבים דרך איזו קופסת צימוד שהם סיפקו.בזק ישימו לי גם כן, אני מניח, תיבת חיבור קטנה כזאת שתתחבר לראוטר שלהם. הראוטר שאתה ממליץ עליו מתחבר כראוטר שלישי בין שני הראוטרים לרשת הביתית? או שהוא מחליף אותם ומתחבר ישר לקופסאות הצימוד?
...
הראוטר שעושה load balancing (או fail-over) חייב להיות ראוטר מלא ולכן עדיף אם אפשר "להפתר" מהראוטרים האחרים. אצל סלקום לדוגמא יש אופציה לקבל מודם GPON בנפרד (לפעמים הם עושים בעיות לקבל את זה, אבל האופציה קיימת והרבה הצליחו לקבל, יש המון שירשורים בנושא כאן בפורום). בתקווה גם אצל בזק תהיה אופציה כזו. לא ברור לי איך בדיוק התשתית סיב של בזק תעבוד, אבל לדוגמא אצל פרטנר פייבר אמנם גם נכנס סיב לדירה אבל בטכנולוגיה של p2p ולכן במקרה שלהם אפשר או להשתמש במתאם מדיה שלהם או פרטי, עם GIBIC שלהם או פרטי (כולל אופציה לראוטר עם פורט SFP מובנה כמו מלדוגמא ה-ER-X-SFP). אצל סלקום אין אפשרות להשתמש בציוד פרטי שמתחבר לסיב.

אם אין אופציה להתחבר ללא ראוטר של הספק, תבדוק האם בראוטר שלהם יש אופציה למצב bridge. לצערי הספקיות כרגיל חוסמות/מסתירות אופציות כאלה וממה שאני מבין מאחרים אצל סלקום פייבר אין אופציה כזו בראוטר שלהם (עדיין שווה בדיקה). אם אין שום אופציה להתחבר ללא ראוטר של הספק שמתפקד כראוטר, אז הראוטר הראשי שלך (שעושה את ה-load balancing/fail-over) יהיה double-NAT, שזה לא סוף העולם. זה בעיקר אומר שאם תרצה לפתוח פורטים תצטרך לפתוח פורט בשני הציודים (דרך אגב באופן כללי חיבור מהרשת לתוך הבית שלך יותר מסובך ברגע שיש לך שני חיבורים כי יש לך שתי כתובת וצריך כמובן להתאים בין על איזה תשתית/כתובת אתה פותח מול איזה כתובת החיבור מנסה להתבצע).

לגבי המלצה על ציוד ספציפי, יש כמה וכמה שירשורים בנושא ולמיטב הזכרוני ההמלצה העיקר היא על ה-ER-X (או ER-X-SFP או edgerouter אחר). עד כמה שאני חובב של הסדרה הזאת אני כרגיל מסתייג מהמלצה גורפת עליה כי זה ציוד שדורש קצת הבנה ברשתות ויכול לדרוש קצת "התעסקות" להקמה ראשונית (ובתמורה אתה מקבל הרבה יותר גמישות, אופציות קונפיגורציה מתקדמות אם וכאשר תרצה להתעסק איתם, ומניסיוני יציבות ברמה אחרת מציוד ביתי).

במקרה הזה אני חושב שזה לא משהו שאפשר להמנע ממנו כי אתה מעוניין ב-load balancing/fail-over שאין בראוטרים ביתיים "פשוטים" ובין כה וכה במוקדם או במאוחר אתה תסתבך עם כל הבעיות האינרטיות של קונפיגורציה כזו (ללא קשר לאיזה ציוד תבחר, לפחות בציוד כזה אתה יכול להיות יותר רגוע שיהיה פתרון לבעיות שתתקל בהם). ספציפית לגבי קונפיגורציה ראשונית בסיסית יש wizard שמאד פשוט ונח. ראה עוד פרטים לדוגמא בשירשורים האילו:
viewtopic.php?f=62&t=351566
viewtopic.php?f=62&t=355731

כמובן יש גם הרבה ציודים עסקיים עם תמיכה טובה ב-dual WAN וגם הם יכולים להיות אופציה טובה. לא הייתי הולך על איזה "גימיק" של dual WAN בראוטר ביתי - אם בכלל יש כזה - הקונפיגורציות האלה מסובכות יחסית באופן אינהרנטי וצריך ציוד ברמה המתאימה בשבילם.

ברב הפתרונות העסקיים מפרידים בין הראוטר ליכולות האלחוטיות (לדוגמא ל-edgerouters אין שום יכולת אלחוטית). לכן תצטרך לצוות לראוטר פתרון אלחוטי שכבר יש לך או פתרון חדש שיכול להיות כל ראוטר או פתרון mesh ביתי במצב של AP בלבד או פתרון של APs עסקיים כמו לדוגמא ה-U6-Lite. פתרון ביתי שכנראה ראוי ציון הוא ה-AX3, שלמיטב הבנתי גם אם יש סיבות להמנע ממנו הם כמעט לא רלוונטיות ברגע שמשתמשים בו כ-AP בלבד והוא יכול לתת תמורה מצויינת למחיר.

shay3203
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 26 פעמים
קיבל תודות: 69 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

בהמשך לתשובה המפורטת בצורה מעולה של ערן אני חייב להוסיף שכן יש אפשרות בראוטרים ביתיים פשוטים לקבל load balancing/fail-over כמעט בכל הראוטרים של אסוס יש את האפשרות הזאת בממשק פשוט ונוח אף שהוא אינו מושלם הוא עובד. במיוחד ב- fail-over ואני מדבר מניסיון אישי.

כמו כן בראטרים החדשים של אסוס כגון ax86u יש אפילו אפשרות לשלב שני קווים של סיבים לקו של 2G WAN למי שממש צריך.

אם ובמידה ואין לך בעיה לקנפג ציוד מקצועי כגון ER-X מבחינת יציבות ואפשרויות מתקדמות הוא עדיף כמו כן ישנם המון ראוטרים של מיקרוטיק שכולם כמובן יכולים לעבוד בתצורת load balancing/fail-over ועושים עבודה מצויינת אבל גם שם הקינפוג מאוד מתקדם ומסובך.

לאנשים שלא רוצים קנפוג מתקדם ורוצים ממשק כמה שיותר פשווט ומעדיפים בעיקר fail over הראוטרים של אסוס לדעתי עושים עבודה די טובה.

tzah
עוסק בתחום
עוסק בתחום
נתן תודות: 87 פעמים
קיבל תודות: 101 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

ממה שהבנתי אין כפל פריסה בבתי אב. כלומר, אם סלקום/אנלימיטד כבר פרסו בבניין , אז בזק בינלאומי אמורים "לרכוב" על התשתית שלהם.
מכיוון שהתשתית של בזק גם מבוססת על טכנולוגיית GPON ,לכן אין טעם לפרוס סיב נוסף.

אני טועה?

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”