שאלה - מה נותן לי openwrt? - יש לי linksys ea7500

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
zzzz (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

שאלה - מה נותן לי openwrt? - יש לי linksys ea7500

נושא שלא נקרא #1 

היי,

רציתי לשאול מה זה נותן לי אם אני מתקין את הקושחה של openwrt?
האם זה פותח לי עוד ערוצים לשדר את הWIFI? (ב2.4GHZ)

תודה

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 718 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

OpenWRT נותן אלף ושניים אפשרויות מתקדמות, כאלה שלא קיימות בציוד ביתי זול כזה וזמינות רק במכשירים שעולים בסדר גודל אחר של מחירים.
מה מתוך זה אתה צריך, ואם בכלל אתה צריך מתוך זה משהוא, זה רק אתה יכול לדעת.
פתיחה של "עוד ערוצים לשדר את הWIFI? (ב2.4GHZ)", זה רק דבר אחד והכי מינימלי וזניח מכל האפשרויות שתוכנה זו מאפשרת. וכמובן שזה נותן לך גישה לכל ה 14 הערוצים שזמינים בתחום של 2.4GHz וגם בתחום ה 5GHz לכל הערוצים שזמינים שם וגם על השליטה מלאה בהספק של הכרטיס הרשת האלחוטי של המכשיר, דבר שגם הוא נלא קיים בתוכנה של היצרן.
דברים יותר חשובים שזה נותן, זה למשל אפשרות ל Multi-WAN, ל Load Balancing ול Fail Over של חיבורי WAN רבים אלה. כמו כן זה נותן אפשרות לחבר גיבוי סלולרי דור 4 , ניהול מתקדם של QoS , ניהול מלא של Firewall, אפשרות ליצירת רשתות משנה נפרדות בעזרת VLANs וניהול של ניתוב בינהם, יצירת רשת אורחים מלאה ולא הבדיחה שקיימת בתוכנות ביתיות, יצירת שרת VPN בכדי להתחבר לרשת ביתית מרחוק לצורך גישה לכל המשאבים שלה, כאלה כמו מצלמות אבטחה של הבית, ל NAS ולמרכזיה ביתית וכו'. וכל זה בצורה מאובטחת ומוצפנת. כמובן שזה גם נותן תמיכה מלאה ב IPv6 ובכל המנגנונים הנדרשים שלו, דבר שלא קיים בתוכנה של היצרן. גם זה נותן לך עדכונים שוטפים, שפותרים בעיות אבטחה ומוסיפים אפשרויות חדשות למכשיר ישן, דבר שגם הוא לא קיים בתוכנות של היצרנים של הציוד ביתי זול.
כמו כן, זה נותן לך ממשק שליטה אחיד שלא משתנה ממכשיר למכשיר, וברגע שאתה לומד אותו במכשיר אחד, אתה כבר שולט בו בכל נתב שתרכוש ושתתקין עליו את OpenWRT . גם הכלים בתוכנה זו, הם לא תיקניים ותומכים בעבודה מול מערכות לניהול לרשת שונות.
וכמובן גם זה נותן גם את האפשרות של הדיאגנוסטיקה המתקדמת של הרשת וזיהוי של הבעיות שונות.
וגם זה נותן לך להתקין רק את המודולים הנדרשים, בכדי לא להכביד על המשאבי חומרה הדלים של ציוד ביתי זול כזה ובכדי שניתן יהיה לנצל אותן בצורה מיטבית.

זה רק חלק קטן ביותר ממה ש OpenWRT נותן לך.

zzzz (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #3 

שוב סליחה על הבורות, אבל יש הרבה דברים שאמרת שאני לא מכיר...

יש במקרה מדריך על כל הפונקציות של openwrt?

zzzz (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #4 

ועוד שאלה על הראוטר שלי רשום שזה Supported Current Release - snapshots מה זה אומר?

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #5 

כמובן שיש מדריך על כל הפונקציות של OpenWRT וזה הקישור עליו:
https://openwrt.org/docs/start

בקשר למכשיר שיש לך, אתה דבר ראשון צריך לבדוק איזו גרסת חומרה מבין שלוש שקיימות למכשיר זה יש לך, עד כמה שאני זוכר נתמכת גרסת חומרה ראשונה, שהיא יותר איכותית ושנייה, וגרסת שלישישת לא נתמכת.

שני הגרסאות שנתמכות הן עם תמיכה של snapshots, שזה אומר שהן קדם RELEASE, ומתעדכנות על בסיס יומי. כמו כן, עד כמה שאני זוכר ב snapshots את הממשק LUCI לא מגיע מותקן ונדרש להתקין אותו כמו כל שאר החבילות האופציונליות.

קישור לתוכנה בשביל גרסת חומרה ראשונה:
http://downloads.openwrt.org/snapshots/ ... actory.bin

ובשביל שנייה:
http://downloads.openwrt.org/snapshots/ ... actory.bin

zzzz (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #6 

מה זה LUCI? ואיך אני מתקין?
ולגבי המדריך זה נראה ארוך ולא מסודר...יש משהו בעברית או סרטון הסבר באנגלית?

חח אני עושה את כל זה בשביל לפתוח ערוץ על מנת שלא יהיה התנגשויות (אני גר בבניין והראוטר מספק לי גג 30 מגה מתוך 200 שיש לי)

multicore
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 3 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

חח אני עושה את כל זה בשביל לפתוח ערוץ על מנת שלא יהיה התנגשויות (אני גר בבניין והראוטר מספק לי גג 30 מגה מתוך 200 שיש לי)
...
אתה בטוח שאתה צריך קושחה צד ג' כדי להגדיר ערוץ?

הרעיון של OpenWRT הוא היכולת והחופש להשתמש בחומרה שלך כמו שאתה רוצה וצריך. אם אין לך זום זיקה טכנית, כנראה שאתה מחפש במקום הלא נכון.

zzzz (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #8 

ניסיתי ערוץ ערוץ מ1-13 וגם הקליטה על הפנים וגם שום דבר לא עובר את ה 30מגה...

,לכן אני רוצה לפתוח ערוץ 14.

יש משהו אחר לעשות עם זה?
ומה זה LUCI? ואיך אני ימתקין אותו?

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #9 

zzzz כתב:מה זה LUCI? ואיך אני מתקין?
ולגבי המדריך זה נראה ארוך ולא מסודר...יש משהו בעברית או סרטון הסבר באנגלית?

...
·

LUCI זה ממשק ניהול וובי של OpenWRT ואתה מתקין אותו בדיוק כפי שזה מופיע במדריך. ואני אפילו אתן קישור ישיר לחלק הרלוונטי במדריך:
https://openwrt.org/docs/guide-user/luc ... essentials

את מה שקישרתי זה המדריך המקוצר ופשוט למתחילים. מן הסתם הוא מסודר ביותר וגם כפרומיל מאורך של המדריך המלא.
כמובן גם שלא יכול להיות קיים שום סרטון הסבר בגלל שסרטונים כאלה לא יכולים להיות רלוונטיים כלל, מכיוון שלכל אחד יש דרישות שונות ממה שהוא צריך ובניגוד לתוכנות של יצרן לציוד ביתי, שיש להן שני כפתורים ושלושה מסכים שצריך לעבור בינהם תוך כדי לחיצות אישור, כאן מדובר על מערכת תוכנה שנותנת אפשרות של גמישות מלאה ושל מנגנונים מתקדמים. גם "משהוא בעברית" לא הגיוני שיהיה מסיבה שכל מי נדרש לעסוק בהגדרות אלה צריך ממילא להבין לפחות את האנגלית הטכנית הבסיסית.

בכל מקרה, צריך לקחת בחשבון שתוכנה זו נועדה למי שיש כבר ידע בסיסי מקדים של הכרת המחשב ושימוש בו וגם כמובן ידע בשימוש באינטרנט, כך שגם, אם הוא לא מכיר מושג מסויים, הוא יכול למצוא אותו תוך רגע באינטרנט.

nir11
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 235 פעמים
קיבל תודות: 313 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

zzzz כתב:שוב סליחה על הבורות, אבל יש הרבה דברים שאמרת שאני לא מכיר...

...
·
אתה לא צריך את זה. אני מבין את כל המילים שסיס אדמין זורק פה, אתה לא צריך כלום מזה.
זה מיותר ומיועד אך ורק למקצועני IT שמחפשים לעצמם תעסוקה בבית כדי שביום שישי בערב בסלון של החברים שלהם, הם יוכלו להתפאר שיש להם שרת VPN.

zzzz (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #11 

nir11 כתב:
...
...
·
אתה לא צריך את זה. אני מבין את כל המילים שסיס אדמין זורק פה, אתה לא צריך כלום מזה.
זה מיותר ומיועד אך ורק למקצועני IT שמחפשים לעצמם תעסוקה בבית כדי שביום שישי בערב בסלון של החברים שלהם, הם יוכלו להתפאר שיש להם שרת VPN.
...
·אז איך אני יכול לשפר את עוצמת השידור של הראוטר שלי? ( שהשכרתי בית אחר אז קיבלתי עוצמה חזקה מאוד של אינטרנט אבל שעברתי לבניין הוא מעביר לי 30 MB וגם בקושי מגיע לחדר שינה שזה אולי 15 מטר ) וניסיתי את כל הערוצים....

multicore
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 3 פעמים

נושא שלא נקרא #12 

בדקת בכלל את הסביבה של הדירה שלך מבחינת שימוש בערוצים?

...
מסכים ולא מסכים. זה בהחלט לא מיודע לlamerים שאין להם מושג בתחום או רצון ויכולת ללמוד את זה.

NegativeIQ
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 11 פעמים
קיבל תודות: 570 פעמים

נושא שלא נקרא #13 

zzzz כתב:היי,

רציתי לשאול מה זה נותן לי אם אני מתקין את הקושחה של openwrt?
האם זה פותח לי עוד ערוצים לשדר את הWIFI? (ב2.4GHZ)

תודה
...
OpenWRT זאת קושחת צד ג' למשתמשים מתקדמים יחסית שהעוצמה שלה היא שיש לה מנהל חבילות מובנה - אתה יכול להקביל את זה לסמארטפון, שכשהוא מגיע מהקופסה אין לו הרבה יותר פונקציונליות מנוקיה משנות ה-90' אבל אז אתה פותח את חנות האפליקציות ומתקין מה שאתה רוצה. על אותו עיקרון, ההתקנה של OpenWRT עצמה לא כוללת הרבה, אבל אתה יכול אח"כ להתקין עליה הרבה מאוד אפליקציות ולהתאים אישית כל מה שצריך. מעבר לזה, ההתקנה והעדכון של חבילות (אפליקציות) לא דורש reflash לכל הקושחה.
הטריידאוף - הקונפיגורציה לא תמיד אינטואיטיבית. כעיקרון הקונפיגורציה של מערכת הבסיס לא מסובכת במיוחד אבל ככל שמדובר בחבילות אז כמו שלא כל אפליקציה בחנות של גוגל היא אפליקציה של גוגל, ככה גם לא כל חבילה שיש ל-OpenWRT נתמכת ישירות ע"י המפתחים של OpenWRT עצמה. רוב החבילות מתוחזקות ע"י מפתחים עצמאיים, שחלקם דואגים לממשק אינטואיטיבי וחלקם מראש מכוונים רק למשתמשים מתקדמים. זה הכל תלוי במה אתה מתכוון להשתמש.
לגבי תדרים - כן ולא. OpenWRT לא כוללת הגבלה מלאכותית של התדרים לשימוש (מעבר למדינה שסימנת בקונפיגורציה) אבל יש יצרנים שמגבילים את זה ברמת החומרה למדינה שבה הראוטר נמכר. אני לא יודע איך זה ב-EA7500 אבל אתה יכול לנסות.
zzzz כתב:שוב סליחה על הבורות, אבל יש הרבה דברים שאמרת שאני לא מכיר...

...
זה כמו לשאול אם יש מדריך על כל הפונקציות של מחשב. התשובה היא לא, כי בהתאם לחבילות שהתקנת "כל הפונקציות" זה בלתי-נתפס. עם זאת, הדבר הכי קרוב זה ה-Wiki באתר שלהם, שיש שם מדריכים שונים להרבה פונקציות שונות.
zzzz כתב:ועוד שאלה על הראוטר שלי רשום שזה Supported Current Release - snapshots מה זה אומר?
...
זה אומר שהתמיכה בראוטר הזה נוספה ל-OpenWRT רק לאחרונה ועוד לא יצאה גרסה יציבה של OpenWRT שתומכת בו. אתה יכול להתקין את הגרסה שהיא גרסת הפיתוח, שביום מן הימים תהפוך לגרסה הבאה של OpenWRT (בטח לקראת סוף 2021), אבל אף-אחד לא מבטיח לך שבשלב הזה הכל יעבוד או שמשהו יעבוד.
zzzz כתב:ניסיתי ערוץ ערוץ מ1-13 וגם הקליטה על הפנים וגם שום דבר לא עובר את ה 30מגה...

,לכן אני רוצה לפתוח ערוץ 14.

יש משהו אחר לעשות עם זה?
ומה זה LUCI? ואיך אני ימתקין אותו?
...
ערוץ 14, אתה מתכוון ב-2.4Ghz? שכח מזה. הערוץ הזה הוא תיאורטי "על הנייר". המדינה היחידה שהוא אי-פעם אושר בה לשימוש היא יפן וגם שם רק בטכנולוגיה עתיקה של 802.11b (עד 11 מגביט), שאף אחד כבר לא משתמש בה יותר. רוב הראוטרים כנראה לא מסוגלים בכלל לעבוד בערוץ הזה וגם אם תמצא אחד שכן זה לא יעזור לך יותר מידי כי גם הלפטופ והטלפון שלך כנראה לא תומכים בזה ולכן לא יוכלו להתחבר לרשת. באופן כללי 2.4GHz זה טווח שמיועד לגלישה קלה כשאתה רחוק יחסית מהראוטר. להורדות ודברים כבדים תישאר ב-5GHz ואם אין לך אות טוב בטווח הזה אתה צריך Access Point נוסף.
LUCI זה ממשק ה-Web של OpenWRT. הוא מגיע מובנה בגרסאות יציבות של הקושחה. בגרסאות snapshot הוא לא מגיע מובנה וכברירת מחדל אפשר להתחבר לראוטר רק ב-SSH, אבל אפשר להתקין אותו גם בגרסאות snapshot מתוך מנהל החבילות.
nir11 כתב:
...
...
·
...
ממש לא נכון. אתה רוצה שרת VPN אם יש לך NAS או מצלמה או Remote Desktop או כל דבר ברשת הביתית שלך שאתה רוצה שתהיה לך גישה אליו מרחוק אבל בלי לפתוח את הפורט לגישה לכל האינטרנט.
zzzz כתב:
...
...
·אז איך אני יכול לשפר את עוצמת השידור של הראוטר שלי? ( שהשכרתי בית אחר אז קיבלתי עוצמה חזקה מאוד של אינטרנט אבל שעברתי לבניין הוא מעביר לי 30 MB וגם בקושי מגיע לחדר שינה שזה אולי 15 מטר ) וניסיתי את כל הערוצים....
...
נסה לתת לרשת שב-5GHz שם שונה מהרשת שב-2.4GHz כדי שתוכל לעבור ביניהן ידנית וככה לבדוק את הערוצים של כל אחת בנפרד (אתה יכול להשתמש בתוכנה inSSIDer גרסה 3 כדי לבדוק על איזה תדרים משדרות הרשתות של השכנים) אם אין שום תדר עם קליטה סבירה אז אתה צריך Access Point נוסף או מגדיל טווח.

zzzz (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #14 

@NegativeIQ
·וואו המון המון תודה על ההסבר המפורט!
בעיקרון 5GHZ המחשב הנייד לא תומך בזה חח מחשב ישן... ונסיתי ערוץ ערוץ לצערי לפי דבריך אין מנוס מלחבר עוד מגביר...
וזה אפסורד כי זה 15 מטר מרובע!

Ymac
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
שם מלא: יואב
נתן תודות: 24 פעמים
קיבל תודות: 44 פעמים

נושא שלא נקרא #15 

אם המחשב שלך לא תומך ב5GHz אז לדעתי יותר קוסט-אפקטיבי לקנות לו מתאם רשת אלחוטי מודרני.

אם המילים SSH, טרמינל, מנהל חבילות וbrick לא מוכרות לך, לא הייתי ממליץ על openWRT, בטח ובטח שלא על גרסת snapshot (שהיא מעין גרסת פיתוח, ולא גרסה מוגמרת) - אתה במקרה הטוב תיכנס לחור תולעת של ימים מתסכלים ללא אינטרנט, או במקרה הרע פשוט תהפוך את הראוטר שלך לבלטה חסרת שימוש.

אני לא יודע מה שירות האינטרנט שאתה מנוי עליו ומה הציפיות שלך מwifi, אבל 30 מגה ב2.4 גה"צ זה לא רע בכלל, ולא הייתי מצפה מעבר ל150 ב5 גה"צ בראוטר ביתי במחיר סביר עם קליינט (מכשיר קצה - טלפון, לפטופ) ממוצע.

אני בבית עם נקודות גישה אלחוטיות "מקצועיות" + אייפון (שזה קליינט יחסית חזק, מבחינת הקצבים וסידור האנטנות) מקבל 200 מגה באלחוטי, וגם זה רק כשאני בטווח ראייה של אחת מנקודות הגישה.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”