בזק מבקשת ממשרד התקשורת להסיר את התנגדותו לשדרוג המהירות שלה

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 718 פעמים

נושא שלא נקרא #31 

@Pentos
·
בבקשה. זו התרומה הצנועה שלי לקהילה בהסברה של נושאים טכניים והיבטים ניהוליים שלהם.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #32 

amdr1 כתב: אים התקופה תימשך יש סיכוי לא "0"
שזה כמו חשמל ומים יהיו כמה פעמים ביום.
...
·

אם זה יהיה המצב... אז נצטרך לעבור להשתמש באבקת חשמל, אבקת מים ואבקת אינטרנט. וכטיפול מונע מהאינפודמיה נשתמש באבקת חררה רפואית.
על פי מקורות זרים בתקשורת הערבית... במחסני חירום של פיקוד העורף כבר מרעננים את המלאים של המצרכים אלה וכמה גר''פים כבר עברו הדרכה איך למרוח את האבקת המדוברת.
התמונות שאני מצרף הן להמחשה בלבד ולא צולמו בימ''חים המדוברים.
נערך לאחרונה על ידי sys_admin ב 15/04/2020 10:40, נערך פעם 1 בסך הכל.

amdr1
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 41 פעמים
קיבל תודות: 51 פעמים

נושא שלא נקרא #33 

חחחח
אז כמה דליים של אבקת אינטרנט
במחסן בבית לא יפריע .

ag43
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 49 פעמים
קיבל תודות: 206 פעמים

נושא שלא נקרא #34 

זה אשכרה מה שהתחלתי לשלוח לעובדים שמתלוננים שהVPN שלהם מתנתק.

NegativeIQ
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 11 פעמים
קיבל תודות: 570 פעמים

נושא שלא נקרא #35 

oferlaor כתב:@sys_admin

נראה לי שאתה מקרה יחודי. סתם מעניין כמה אנשים כאן יש להם חיבור ADSL עם 100M ובאמת מצליחים להגיע ל-100M. אצלי זה 75M בדוחק.
...
אני מניח שאתה מתכוון ל-VDSL. המהירות המקסימלית התיאורטית של ADSL (ספציפית +ADSL2) היא 24 מגה ובפועל המקסימום בבזק הוא 15 מגה. כל החבילות המהירות יותר משתמשות ב-VDSL2.

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: עפר לאור
נתן תודות: 640 פעמים
קיבל תודות: 4750 פעמים

נושא שלא נקרא #36 

צודק - השם הזה נדבק כבר שנים...

TaylorSammy
חבר פעיל
חבר פעיל
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 14 פעמים

נושא שלא נקרא #37 

@sys_admin
·

נשמע שהתשתית של בזק מסוגלת לכל כך הרבה. אם כך, מדוע בזק בכלל טרחה לפרוס את הסיבים שלה לבתים פרטיים בלי לחבר אותם בפועל? (ברור לי למה הם צריכים תשתית סיבים באופן כללי, ללקוחות ומקומות אסטרטגים, אבל למה הם צריכים סיב שמגיע לארון תקשורת של בתים פרטיים?)
ויותר מזה, אני מניח שגם משרד התקשורת מודע ליכולות האלו, למה המשרד מתעקש עם בזק על סיבים ללקוחות פרטיים במקום להתעקש על שימוש בטכנולוגיות האלו ללקוות פרטיים, מה שיהיה הרבה יותר קל לבזק לממש ולכן התירוץ של "פריסה לא מספקת" מצד בזק לא יהיה רלוונטי?
ברור לי שאין לבזק שום אינטרס לא בדרך הזו ולא בדרך השניה, אבל יש גוף שמפקח עליהם וכבר הכריחו אותם לספק לשוק הסיטונאי, זה גם לא היה מרצונם החופשי.

נ.ב. בורכתי בכך שאני גר בשכונה בה יש המון בתים אך ככל הנראה כמעט ולא משתמשים באינטרנט, אז החיבור שלי להוט עובד מצוין ובזק לא יכולים לספק לי חיבור של יותר מ 40Mbit. אבל מניח שאני היוצא מן הכלל.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #38 

@TaylorSammy
·
ברשת תקשורת של ספק תשתיות, כבלים אופטיים בלבד הן לא החלק היקר ביותר בכל השיקול הכולל של המערכת. יותר מזה זה אחד הרכיבים הזולים בה. החלקים היקרים בה, זה עיסוק בתשתיות פיזיות, כמו חפירה של תעלות, פתיחת מדרכות וכבישים, התקנת גובים, אישורים להצבת עמודים שביניהם ימתחו הכבלים וכו', דברים שגם כך קיימים לבזק. בכדי לפרוס רשת מהירה לכל הלקוחות לא מספיק להשחיל סיבים אופטיים בצינורות הקיימים ( שזה החלק הזול בסיפור ), אלה שנדרש לשנות ולתגבר את מסלולי תשתיות ולצורך זה נדרש גם לחפור תעלות חדשות ולקבל על כך אישורים ולשלם על כל זה. מן הסתם שללא כל צורך בזק לא מתכוונת לעשות את זה. עוד אחד מהחלקים היקרים בהקמתה של רשת תקשורת מהירה, היא ציודים אקטיביים של עמוד השדרה של רשת זו ושל רשת חלוקה שלה. גם את זה בזק לא חייבת לעשות כרגע ולא עושה. היום בזק יכולה בלי כל השקעה לחבר בכל שכונת וילות כמה עשרות של לקוחות ארגוניים שעובדים מהבית עם חיבור של 1G סימטרי מובטח, אם נדרש ומבלי להשקיע כלום. גם היא יכולה בכל בית רב קומות, של מאות משפחות לחבר גם כמה עשרות בודדות לחיבור כזה של 1G סימטרי מובטח וגם מבלי לבצע שום השקעה יקרה. שניים, שלושה לקוחות כאלה מביאים לבזק הכנסה שהיא יותר גדולה מכל שאר השכונה וילות זו או מכל גוש בניינים רבי קומות זה, ואם נדרש לחבר אחד או יותר מהלקוחות כאלה וה MSAG שמותקן שם רחוק מדי או לא כולל את מה שנידרש אז משתמשים בסיבים אופטיים קיימים בשכונות מגורים, שבקצה שלהם, בכניסה לבבנה של הלקוח אפשר לחבר יחידת רחק של G.FAST ועל אותן זוגות נחושת שבבניין לספק למספר לקוחות בודדים אלה את החיבורים של 1G סימטרי. לקוחות כאלה גם לא מייצרים שיחות ריקות מתוכן למוקד לקוחות עם סיפורים של ילדים, שהמשחק רשת לא עובד לי מספיק מהר או שהכלב שלי אכל לי את הכבל של אינטרנט, כפי שקורה בדרך כלל אצל לקוחות פרטיים אחרים.

מצד שני, אם היה צריך לחבר את כל הלקוחות הביתיים בכל השכונות אלה או בכל הבנייני רב קומות אלה ולספק להם לכולם מהירות גבוהה של 1G סימטרי למשל, אז הסיבים אלה שנפרסו לא היו מספיקים והיה נדרש מצד בזק לעשות עוד הרבה דברים יקרים אחרים, שלבזק אין שום עניין כלכלי לעשות אותם בשלב זה. זו בין היתר הסיבה, למה למשל בזק לא יכולה בלי להשקיע סכומי כסף לא הגיוניים להעביר ברשת שלה את שידורי IPTV של חברת בת שלה YES , לכל הלקוחות שלה וזו הסיבה למה YES תצטרך להמשיך להשתמש בלוויין גם בהמשך.

ומה שקשור למשרד התקשורת. אם משרד התקשורת היה מעוניין שלקוחות ביתיים בישראל יהיו מחוברים לאינטרנט בחיבורים שנהוגים היום בעולם ולא בחיבורים במהירות שמתאימה לצרכים של תחילת שנות התשעים, הוא היה הופך את התחום זה לשוק חופשי, וכך היו נכנסות עליו חברות תקשורת מחו''ל, שהיו תוך חצי שנה פורסות מספר רשתות מקבילות בפריסה ארצית מלאה וכך גם בזק הייתה נדרשת לשדרג את הרשת שלה, בכדי להתיישר עם המתחרים אלה, בדיוק כפי שזה קרה בסוף שנות התשעים עם השוק של שיחות טלפון הבין לאומיות בישראל או כפי שקרה עם שוק סלולר בשנת 2000 , שנכנסה לכאן חברה צרפתית בשם אורנג' עם טכנולוגיית GSM, כך שכל החברות סלולר שפעלו כאן לפני זה, נדרשו גם לעבור לטכנולוגיה עכשווית ולהוריד את המחירים שלהם בכ 90%.
וזה שמשרד התקשורת "לא מעודד" את ההפעלה של רשת של סיבים אופטיים של בזק או שהוא מונע ממנה לחבר מהירויות גבוהות על קווי נחושת או שהוא מנסה להכריח אותה לשתף את התשתיות שלה עם עוד גורמים לא קשורים לרשת שלה, זה דבר שמנציח את העליונות של בזק, חוסך כסף בשבילה ורק מגדיל את הרווחים שלה מכל הסיפור, במיוחד שדבר זה ממשיך כבר כשני עשורים.

ובקשר למקרה שלך. יכול להיות באמת מקרה בודד כזה שזכית מההפקר. מצד שני, גם לי יש דוגמה של חבר שהייתי צריך לדאוג לו לחיבור תקין ברשת הוט, אחרי שהוא כבר סבל מספיק מכל הצרות שם. ואחרי שדאגתי שיפרסו מהמקלט אופטי לתוך הדירה שלו כ 80 מטר של כבל RG11 עם 4 שכבות סיכוך וללא מפצלים בדרך ויחברו אותו לבד ל CMTS , אז כבר שנה הוא זוכה ל 500M בכל שעת היום או לילה, ללא שום ירידה במהירות וללא שגיאות על הקו. רק שחיבור כזה לא אפשרי לסתם לקוח ביתי של הוט.
זה כל הסיפור.

TaylorSammy
חבר פעיל
חבר פעיל
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 14 פעמים

נושא שלא נקרא #39 

@sys_admin
·

תודה על התגובה.
ומה בעצם מונע מחברות חיצוניות, מחו"ל, להיכנס לשוק? אם נתנו לפרטנר ולסלקום לפרוס סיבים ללקוחות פרטיים (ולפי הקצב של הפריסה, נראה שללא כל הבטחה לפריסה משמעותית בטווחי זמן סבירים מהצד שלהן), למה שחברה אחרת לא תוכל?
וברור לי שזה יהיה יקר לבזק לשדרג את הbackbone שלה בצורה שתיארת, אבל מה מונע ממשרד התקשורת להכריח אותה? בניגוד למקרים שתיארת כמו המקרה של פרטנר בשוק הסלולר או מקרים אחרים כמו ההורדה המשמעותית במחירי הסלולר בשנת 2012 בעקבות פתיחת השוק ועוד חוקים שנחקקו לפני זה כגון חוק ה sim free וניידות מספרים, כאן נראה שמישהו בכוונה מבזבז זמן לציבור, לשמחת בזק.

לגבי המקרה שלך עם הוט, נשמע שממש כדאי להיות חבר שלך :)

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #40 

@TaylorSammy
·
גם לפרטנר ולסלקום לא נתנו לפרוס סיבים ללקוחות פרטיים בצורה של שירות סדיר, אלה שמדובר במקרה זה, על ניסוי טכנולוגי שיווקי מוגבל, שיכול להתקיים רק בהיקף קטן ביותר בכמה מאות בתים ובמספר ישובים. גם לבזק ולעוד חברות עוד לפני יותר מעשור יש ניסויים כאלה של התקנות של סיבים אופטיים ללקוחות הפרטיים. ואפילו בקני מידה קטן יותר. זה למשל עמוד הבית של הניסוי של בזק לנושא זה:
https://www.bezeq.co.il/internetandphon ... et/bfiber/
והוא משנת 2004 . ואם בבזק למשל במסגרת הניסוי זה כל לקוח יכול לקבל 1G מלא, אז בחברות כמו סלקום למשל, שמשתמשת בטכנולוגיה של GPON, קיים רוחב פס של 1.2G, שמתחלק ל 128 לקוחות, שכל הלקוחות אלה של הניסוי זה מתחרים על רוחב פס משותף, בידיוק כפי שזה קורה ברשת הוט וגם ברשת GPON של סלקום, מספיק ששני לקוחות מהבניין או רב קומות או מגוש בניינים ינצלו את החיבור שלהם, בכדי שכל שאר הלקוחות באזור זה יישארו ללא חיבור לאינטרנט שמתפקד.

בקשר למה מונע את חברות מחו''ל להיכנס לכאן ולפרוס כאן רשת שלהם ולהתחיל לחבר לקוחות. בישראל, כל מה שקשור לתקשורת, בדיוק כמו גם לתחומים רווחיים אחרים לא פועל כשוק חופשי, אלה שמדובר על שוק סגור, שפועל מכוח הרישיונות, זיכיונות, היתרים וכו' ואם יש חברה שרוצה להיכנס לנושא זה אין לה שום אפשרות לכך, אם היא לא קבלה אישור לזה ממשרד התקשורת. ומן הסתם הוא לא הולך לספק אישורים כאלה לאף חברה.

כך שבזק תמשיך להיות בלעדית בשוק זה בישראל, בידיוק כפי שזה היה במשך שלושים שנה אחרונות.

eli84
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 113 פעמים
קיבל תודות: 24 פעמים

נושא שלא נקרא #41 

שדרוג מהירות הגלישה בבזק ל-200 מגה לא צפוי להתרחש בקרוב

משרד התקשורת ביקש מבזק את תוכניות השדרוג של רשת הנחושת • המשרד פנה גם לשורת מתחרים ויצרני ציוד וביקש מהם מידע על הטכנולוגיה שתאפשר לבזק לשדרג מהירות ל-200 מגה • הערכה: בזק לא תקבל היתר לשדרג ללא פתרון של מתווה הסיבים האופטיים שלה

גד פרץ

משרד התקשורת פנה לשורה של גורמים בשוק התקשורת על-מנת לבחון מחדש את סוגיית שדרוג תשתיות הנחושת בבזק. הנושא הופקד אצל המשנה למנכ"ל שמילה מימון, העומד בראש אגף ההנדסה, שמטעמו נעשו פניות לספקי האינטרנט, וליצרני תשתיות כדי לקבל מהם מידע על הטכנולוגיה.

נזכיר שמדובר בשדרוג מהירות האינטרנט על קווי הנחושת של החברה לקצבים של 200 מגה במרחקים קצרים יחסית בטכנולוגיה הנקראת בשמה הפופולרי B-35.

המשרד עורך בדיקה חוזרת לבקשתה של בזק, וזאת למרות שכבר ערך כמה וכמה בדיקות כאלה בעבר. המשרד פנה גם לבזק בבקשת נתונים על תוכניות הפריסה שלה והיכן היא מתכוונת להשתמש בטכנולוגיה. בכל מקרה, הבקשה כבר לא תידון אצל שר התקשורת דוד אמסלם וכנראה שהמלצות המשרד ימתינו לשר התקשורת החדש הנכנס. כלומר, הסיכוי שבזק תקבל אישור מהמשרד להפעיל את הטכנולוגיה לא יקרה בקרוב, ואם היא כן תקבל זה יהיה רק כאשר מתווה פריסת הסיבים האופטיים יהיה סגור.

הסיבה לכך היא שהמשרד קושר בין פריסת הסיבים בבזק לבין השדרוג, וזאת משום שלשיטתו שדרוג הנחושת הוא תחליף לפריסת סיבים. המשרד לא מוכן להשתכנע שאין קשר בין הטכנולוגיות והוא סבור שלבזק יש תוכנית כמוסה לפיה שדרוג הנחושת הוא אמצעי לדחיקת מתחרותיה הפורסות סיבים אופטיים בשוק האינטרנט.

מכאן ניתן להעריך שבזק לא תקבל את האישור "סולו" להפעלת השדרוג, אלא בתלוי בתנאים שיוצבו לה ושיבטיחו למשרד שלא מדובר בתחליף לפריסת הסיבים.

נקודה נוספת היא שהמשרד רוצה להבטיח שבגלל שישנם הרבה מאוד לקוחות הפועלים על גבי הרשת של בזק במסגרת השוק הסיטונאי, לא יקרה מצב שלמתחרותיה לא יהיה נתב התומך בטכנולוגיה החדשה, ועל-ידי כך בזק תקבל יתרון תחרותי. מכאן ניתן להעריך שהסיכוי שנראה את השדרוג קורם עור וגידים בזמן הקרוב הוא נמוך ובכל מקרה יתרחש רק כאשר המשרד יסגור הרמטית כל אופציה לכך שבזק תקבל הטבה כלשהי על חשבון המתחרות.

https://www.globes.co.il/news/article.a ... 1001328194

amdr1
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 41 פעמים
קיבל תודות: 51 פעמים

נושא שלא נקרא #42 

מוזר לפנות שנים רבות לאותו הנושא.
לי אישית אחרי שאני מסתכל על תהליך פיתוח התשתית כבר משנות 90 די ברור שלא ישתנה כלום בעתיד הניראה בעין.
צריך משבר ממש חזק,שיתרסקו כל הדברים הרגולטורים,שקיימים עכשיו בשוק.
ואז ניהיה במדינה אחרת לחלוטין.

jordan7878
טרול
טרול
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

נושא שלא נקרא #43 

תשתית סיבים אופטיים של פרטנר - אינטרנט מהיר באמת.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”