מפסק חכם לדוד מאליאקספרס

בקרים, דימרים, טכנולוגיות לשליטה על צרכני החשמל בבית, SMART GRID וכו'
dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 46 פעמים
קיבל תודות: 256 פעמים

נושא שלא נקרא #46 

@chenab1

זה החוק:

תקנות החשמל (מעגלים סופיים הניזונים במתח עד 1000 וולט), תשמ"ה-1984

פרק ו': התקנת דוד שמש

50. (א) לדוד שמש יותקנו מפסק ונורת סימון בפנים המבנה, כפי שנדרש בתקנות 30, 31 ו-35.

(ב) בנוסף למפסק המותקן לפי תקנת משנה (א) יותקן לכל דוד שמש, שלא נמצא בתוך המבנה שהוא משרת, מפסק צמוד לקונסטרוקציה שעליה נמצא הדוד.

פרק ד': התקנת מכשירי חשמל, למעט קבלים ודודי שמש

31. (א) למכשיר חשמלי קבוע או נייח יותקן מפסק קבוע אשר יתאים לזרם הנקוב של המכשיר.

(ב) המפסק יהיה נפרד מהמכשיר ויותקן בטווח ראייה ממנו, אלא אם כן ניתן המפסק לנעילה במצב מופסק.

(ג) המפסק יהיה דו-קטבי למכשיר חד-מופעי ובעל שלושה או ארבעה קטבים למכשיר תלת-מופעי.

(ד) על אף האמור בתקנת משנה (א), מותר להתקין מפסק נפרד לכל סוג אספקה אם המכשיר ניזון מסוגי אספקה אחדים; מפסקים כאמור יותקנו זה ליד זה ועל המכשיר יצויין באופן בולט כי הוא ניזון מסוגי אספקה אחדים.

---
*מפסק דו-קוטבי = מפסק שמנתק גם את הפאזה וגם את ה-0.

amired13
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 70 פעמים
קיבל תודות: 94 פעמים

נושא שלא נקרא #47 

dr0r כתב:
...
...
כן, זה מה שחשבתי.
לפי מה שקראתי מומלץ להחליף את ה-firmware של tuya, לפי ההנחיות כאן .
...
·רק מוודא הבנה, אם אני קונה את המפסק הזה ומבצע את התהליך בלינק שצירפת,
אני יכול לחבר את המפסק ישירות לHA ולשלוט עליו בלי שום צורך בשרתי ענן של חברות צד ג'? זה בעצם מוסיף תמיכה של המפסק ב- HA ?

לידע כללי, מה במוצר אמר לך שמדובר במוצר של TUYA והתהליך הזה של צריבת FW חדשה רלוונטי בשבילו?
התחלתי לאחרונה להתעסק עם HA על RPi
תודה

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #48 

amired13 כתב:
...
...
·רק מוודא הבנה, אם אני קונה את המפסק הזה ומבצע את התהליך בלינק שצירפת,
אני יכול לחבר את המפסק ישירות לHA ולשלוט עליו בלי שום צורך בשרתי ענן של חברות צד ג'? זה בעצם מוסיף תמיכה של המפסק ב- HA ?

לידע כללי, מה במוצר אמר לך שמדובר במוצר של TUYA והתהליך הזה של צריבת FW חדשה רלוונטי בשבילו?
התחלתי לאחרונה להתעסק עם HA על RPi
תודה
...
כן, ה-firmware החליפי כולל תמיכה built in ב-MQTT, וכל שתצטרך לעשות הוא להגדיר למפסק את ה-broker של HA, וכמובן להגדיר את subscriptions המתאימים ב-HA. הכל מפורט באתר.
מניסיון אישי זה אכן עובד. חלק מהמוכרים ב-AE מציינים שזה Tuya, בכל מקרה אצל כולם זה אותו מוצר. אני שילמתי עוד דולר כדי שהטיפה תהיה בכיוון הנכון כאשר מתקינים לרוחב.
מה שכן, שים לב שבגירסאות התוכנה האחרונות של Tuya חסמו את האפשרות לדרוס את ה-firmware בעזרת ota, אז כדי שזה יעבוד בלי חיבור פיזי ל-gpio כדאי לעבוד לפי ההוראות מבלי לחבר קודם לרשת.

amired13
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #49 

dr0r כתב:
...
...
כן, ה-firmware החליפי כולל תמיכה built in ב-MQTT, וכל שתצטרך לעשות הוא להגדיר למפסק את ה-broker של HA, וכמובן להגדיר את subscriptions המתאימים ב-HA. הכל מפורט באתר.
מניסיון אישי זה אכן עובד. חלק מהמוכרים ב-AE מציינים שזה Tuya, בכל מקרה אצל כולם זה אותו מוצר. אני שילמתי עוד דולר כדי שהטיפה תהיה בכיוון הנכון כאשר מתקינים לרוחב.
מה שכן, שים לב שבגירסאות התוכנה האחרונות של Tuya חסמו את האפשרות לדרוס את ה-firmware בעזרת ota, אז כדי שזה יעבוד בלי חיבור פיזי ל-gpio כדאי לעבוד לפי ההוראות מבלי לחבר קודם לרשת.
...
·תודה!

amired13
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #50 

dr0r כתב:
...
...
...
·
אשמח לעזרתך,
קיבלתי את המתג וביצעתי את החלפת הFW עם RPI
עשיתי את הגיבוי ואחר כך את הפקודה curl .... /flash3

התחברתי עם הלפטופ ל 192.168.4.1, קיבלתי את מסך הבית של SONOFF, הגדרתי רשת וזה כתב שהמכשיר מבצע ריסט. מאז הנורה של המפסק דולקת קבוע על אור ירוק, לא הצלחתי להבין מה זה אומר. לא מצליח למצוא את המפסק באפליקציה של SMART LIFE ולא מצליח לאפס את המפסק. מה צריך לעשות מכאן?

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #51 

@amired13

אם החלפת את ה-firmware, האפליקציה של Tuya כבר לא עובדת (וזה טוב).
השאלה אם אתה רואה את המפסק ברשת הביתית. תסתכל בראוטר שלך על רשימת המכשירים המחוברים. בהנחה שהגדרת את סיסמת הרשת נכון, הוא אמור להיות מחובר.
אם הוא לא מחובר, תנסה להתחבר אליו שוב כמפורט כאן.

amired13
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #52 

dr0r כתב:@amired13

אם החלפת את ה-firmware, האפליקציה של Tuya כבר לא עובדת (וזה טוב).
השאלה אם אתה רואה את המפסק ברשת הביתית. תסתכל בראוטר שלך על רשימת המכשירים המחוברים. בהנחה שהגדרת את סיסמת הרשת נכון, הוא אמור להיות מחובר.
אם הוא לא מחובר, תנסה להתחבר אליו שוב כמפורט כאן .
...
·תודה,
כן רואים שהוא מחובר בראוטר.
אז מה משמעות האור הירוק? לא אמור להיות כחול (דוד כבוי) אדום (דוד דלוק?)
ואם האפליקציה של TUYA כבר לא עובדת, איך אני יכול לשלוט עליו בעצם? בהנחה ועוד אין לי סטאפ של HA, אלא רק דרך אפליקציה

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #53 

@amired13

קודם כל, אתה צריך להגדיר נכון את ה-GPIO, כמפורט כאן .
האור הוא כחול/ירוק כשהוא דולק, אדום/כתום כשהוא כבוי.
עד שתקים בקר כמו HA, אתה יכול לשלוט עליו ישירות דרך כתובת ה-IP שלו (כמובן, רק מתוך הרשת הביתית). יש באתר שלו אפשרות גם לכיבוי והדלקה, וגם להגדרת תזמוני הדלקות (שתרצה לבטל ברגע שיהיה לך בקר שישלוט על כך בעצמו).
רצוי להגדיר לו כתובת IP קבועה בנתב, שלא ״יטייל״ לך לכתובת אחרת ברגע שהנתב מאותחל.

amired13
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #54 

קודם כל, אתה צריך להגדיר נכון את ה-GPIO, כמפורט כאן .
האור הוא כחול/ירוק כשהוא דולק, אדום/כתום כשהוא כבוי.
עד שתקים בקר כמו HA, אתה יכול לשלוט עליו ישירות דרך כתובת ה-IP שלו (כמובן, רק מתוך הרשת הביתית). יש באתר שלו אפשרות גם לכיבוי והדלקה, וגם להגדרת תזמוני הדלקות (שתרצה לבטל ברגע שיהיה לך בקר שישלוט על כך בעצמו).
רצוי להגדיר לו כתובת IP קבועה בנתב, שלא ״יטייל״ לך לכתובת אחרת ברגע שהנתב מאותחל.
...

תודה, אגיע הביתה ואנסה את זה!
בטוח שירוק וכחול זה זהה? כי כשהמפסק היה במצב pairing לפני הפעלת הסקריפט זה כן הבהב כחול. ואז זה התייצב על ירוק

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #55 

@amired13

יכול להיות שזה בגלל שעוד לא הגדרת את ה-GPIO נכון. אצלי נראה כאילו גם הכחול וגם הירוק דולקים.

amired13
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #56 

יכול להיות שזה בגלל שעוד לא הגדרת את ה-GPIO נכון. אצלי נראה כאילו גם הכחול וגם הירוק דולקים.
...
·טוב, עשיתי טעות, מקווה שתגיד לי שאפשר להציל את זה :)
נכנסתי לאתר של המפסק, ראיתי בהגדרות GPIO שהן לא נראות כמו מה שצילמת. היו שם 4-5 שורות בלבד, לא היה GPIO0, משהו מאוד מצומצם. ליתר ביטחון חשבתי לעשות reset congiruation - זו כנראה הייתה טעות כי זה בטח איפס גם את הגדרות הרשת ועכשיו הוא באמת לא מתחבר לראוטר.
ניסיתי לעשות את מה שכתוב בלינק שצירפת כדי לחבר אותו מחדש - הכפתור של המפסק עדיין לא מגיב אז אי אפשר להכניס אותו למצב pairing, וניסיתי לעשות את הקטע של לכבות את הראוטר, לפתוח נקודת גישה בסמארטפון עם אותו ssid ובלי סיסמא - אבל המפסק לא התחבר. חשבתי להתקין מחדש את התוכנה על המפסק אבל הסקריפט של tuya-convert צריך שהמפסק יהיה במצב pairing ואי אפשר להביא אותו למצב כזה.
מה אפשר לעשות עם זה?

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #57 

@amired13

כנראה שבמקום Generic הוא פשוט היה על Module Type אחר...
ניסית ללחוץ 4 פעמים ברצף על הכפתור? הוא אמור להקים wifi hotspot שנקרא sonoff-xxxx.

amired13
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #58 

ניסית ללחוץ 4 פעמים ברצף על הכפתור? הוא אמור להקים wifi hotspot שנקרא sonoff-xxxx.
...
מדהים, תודה! לחצתי 4 פעמים, זה נשאר על אור ירוק קבוע, אבל פתאום כן קפצה WIFI HOTSPOT שהכניסה אותי לאתר שלו, הגדרתי את הרשת וזה התחבר שוב :)
עכשיו לגבי ה- GPIO - כן בחרתי את Generic (18) עשיתי שמור, ורק אחרי הריסוט נפתח התפריט המלא של Generic. ממשיך עם ההגדרות ואעדכן..

שוב המון תודה

amired13
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #59 

...
·נראה שעובד! חיברתי את זה לנורה וזה מדליק אותה.
2 שאלות אחרונות, אור טורקיז במקום אדום: כשהמודול מתחבר לחשמל, הוא מהבהב כחול-אדום-כחול-אדום ואז נתקע על כחול. כשאני מעביר לON דרך האתר, הצבע הופך מכחול כהה לטורקיז - לא אדום. אם אני מדליק עם הכפתור הצבע הופך לאדום לשבריר שניה וגם אז מתייצב על טורקיז. הנורה שמחוברת במקום הדוד נדלקת וחשמל עובר. זה לא אמור להיות אדום? הטורקיז מסמל לי משהו אחר?

http://www.siz.co.il/my.php?i=mijjqybmottz.jpeg

http://www.siz.co.il/my.php?i=zowmlovdnhhk.jpg

ולגבי הטיימר - נראה שלא עובד דרך האתר, ניסיתי להגדיר משהו ניסיוני כדי לראות אם עובד. השעה במערכת מעודכנת (timezone 3). משהו בהגדרות כאן לא טוב?
http://www.siz.co.il/my.php?i=z2um4jzwvjgo.png

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #60 

@amired13

כן, תאורת הלד שם מאוד מוזרה, אני לא יודע. ככל הזכור לי זה מופיע כצהוב/אדום כשזה דולק (אני בעבודה כרגע). אני לא חושב שלחצתי על הכפתור ידנית מאז שהתקנתי את המפסק.
נראה לי ששכחת לסמן את Arm. לכל טיימר שאתה רוצה שיעבוד צריך לסמן את ה-checkbox הזה.

שלח תגובה

חזור אל “חשמל חכם ותשתיות”