סידור / החלפת רכיבים ברשת ביתית

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
theOops (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
הודעות: 21
הצטרף: אוקטובר 2014
נתן תודות: 5 פעמים
קיבל תודות: 6 פעמים

סידור / החלפת רכיבים ברשת ביתית

הודעה שלא נקראה #1 

שלום,

אני רוצה לשדרג את הרשת הביתי כדי שתהיה מהירה יותר ושיהיה כיסוי WIFI בכל הבית.
כיום הרשת שלי בנויה כך:
נקודת אינטרנט בסיבים נמצאת בסלון אליה מחובר מודם ראוטר שקבלתי (משלם עליו 10 שח בחודש) מפרטנר אשר משמש רק כראוטר (יש רכיב נוסף שהוא מודם לתשתית סיבים).
לראוטר מחובר סטרימר וקבל רשת (CAT5e) שרץ לחדר מרוחק בבית אליו מחובר ראוטר של TP-LINK (TL-WR841N) שמשמש כסוויץ (ומפיץ WIFI לעוד אזורים בבית).
לסוויץ מחובר ב-WIFI סטרימר נוסף ומחשב שמשמש כשרת איחסון.

אני רוצה להחליף את 2 הראוטרים לראוטרים אחרים מהירים יותר והייתי שמח לקבל המלצה על דגמים ספציפים.
זה שבסלון כדי לא לשלם לפרטנר ולא להיות מוגבל בהגדרות שלהם. הוא לא צריך להיות מודם (רק שיתמוך ב- PPPoE) ואת זה שבחדר כדי לתמוך ב-1Gb מה שהוא לא תומך היום, מספיק שהוא יהיה סוויץ אבל יש צורך שיפיץ WIFI.

בנוסף אני רוצה לדעת אם כדאי לי גם להחליף את הכבלים בכבלים מהירים יותר, או כל רעיון אחר לשיפור הרשת

תודה
עוזי
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3382
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 372 פעמים
קיבל תודות: 776 פעמים

Re: סידור / החלפת רכיבים ברשת ביתית

הודעה שלא נקראה #2 

@theOops
·

א. פרטנר פייבר נותנים היום גם חיבור של DHCP, דבר שמוריד את האילוץ של ציוד שיגיע למהיריות של גיגה בחייגן pppoe (אילוץ שמגביל אותך בבחירת הראוטר הראשי, במיוחד אם אתה בכיוון של פתרון mesh).

ב. זה שה-AP השני שלך (ה-TL-WR841N) משמש גם כ-switch הוא לא משהו שכדאי שישפיע על תיכנון הרשת שלך כי אפשר לקנות סיווץ של גיגה בגרושים (לדוגמא זה או זה). זה גם נותן לך גמישות למקם את ה-AP הנוסף במקום יותר טוב מבחינת הסיגנל האלחוטי (כרגיל עדיף מקום גבוה) ואת ה-switch במקום הכי נוח מבחינת העברת הכבלים. כמובן אם "במקרה" יש לך AP שני במיקום נח לכבילה בעל מספיק פורטים קווים אז אפשר לחסוך את המחיר הנמוך של switch נפרד.

ג. מבחינת ה-wifi, למיטב הבנתי כבר היום הגעת למסקנה שיחידה בודדת לא נותנת לך כיסוי מספק ולכן, בצדק ובחוכמה, אתה משתמש במספר APs לספק wifi לכל האיזורים בבית.

ברגע שיש מספר APs יש את הנושא של roaming: כלומר מעבר של מכשירים בין תחנות ללא שהסיגנל מהתחנה הקודמות לגמרי מתנתק. בלי roaming סביר שתראה שמכשיר שה-wifi שלו נדלק קרוב ל-AP הראשון ישאר מחובר אליו גם כאשר הסיגנל ל-AP זה מאד חלש ואתה עומד ליד ה-AP השני. ראה עוד פרטים על הנושא לדוגמא בפסוט הזה.

היום שיש מבחר לא קטן של מכשירים שתומכים ב-roaming (ראה נקודות בהמשך) אני לא רואה סיבה להסתדר בלי זה, על אף שכמובן גם זה אפשרי (לדוגמא ע"י קינפוג SSIDs שונים לכל AP והעברה ידנית או בעזרת תוכנות כגון SWIFI).

ג. בהנחה שאתה כן רוצה תמיכה ב-roaming ומחפש ציוד של כמה שפחות התעסקות וכמה שיותר לחבר ושהכל יעבוד (במחיר של פחות אופציות מתקדמות של קונפיגורציה) אז פתרון הכי מומלץ הוא mesh. אני פחות מכיר פתרונות mesh אבל לדגמים כמו ה-google wifi, orbi וכו' יש ביקורות טובות יחסית. כמובן עדיף לקחת ציוד שתומך ב-wired backhaul ולהשתמש בחיבור קווי בין היחידות (רב פתרונות ה-mesh תומכים בזה אבל לא כולם אז כדאי לבדוק את הנושא לפני שקונים).

שם לב שאני לא בטוח לגבי התמיכה של פתרונות כאלה במהירות pppoe של גיגה אבל זה לא אמור להיות בעיה עם חיבור DHCP (ראה סעיף א' ועוד פרטים בדיון כאן).

ד. אופציה אחרת היא לקחת ציוד ביתי "רגיל" (לא mesh) ולחפש ציוד שבכל זאת תומך ב-roaming או לוותר על הנושא הזה. לדוגמא אצל asus יש די הרבה דגמים שתומכים -aiMesh. אצל חברות אחרות יתכן שזה יופיע תחת שם אחר, כמו seamless roaming אצל linksys. אם חשוב לך גם חייגן pppoe במהירות של גיגה צריך לבדוק את הנושא לגבי הדגם הספציפי: לדוגמא ה-AC86U אמור לעבוד טוב. ראה עוד שירשורים בנושא כמו:
https://www.hometheater.co.il/vt300135.html
https://www.hometheater.co.il/vt304483.html

ה. אם יש לך הבנה לפחות בסיסית ברשתות ו/או אתה מוכן להשקיע וללמוד נושאים כאלה, אז אני בכלל ממליץ על ציוד יותר "מקצועי" כמו דגמים של mikrotik או Ubiquiti.

לי יש ניסיון טוב עם ה-edgerouters של Ubiquiti. אתה יכול לדוגמא לקחת ER-X (הכולל גם ראוטר קווי וסוויץ מובנה אבל ללא AP) ולהוסיף לו יחידות של AC Lite או AC LR (או דגמים יותר חזקים/יקרים או כל ציוד אחר שאתה בוחר כ-AP). שם לב שהפרדה של ה-AP הראשי מהראוטר הראשי נותנת עוד גמישות במיקום הראוטר הראשי (קרוב לכבילה) וה-AP הראשי לניצול יותר טוב של הסיגנל האלחוטי שלו.

האופציות קונפגירציה בציוד כזה מאד חזקות כולל שרת VPN, הפרדת הרשת ל-VLANs ועוד הרבה דברים שבכלל לא ידעת שאתה צריך (ראה דוגמאות כאן). יש גם ממשק גרפי לאופציות היותר בסיסיות כולל wizard מאד נח להגדרה ראשונית. מניסיוני ציוד כזה גם יותר יציב ועובד יותר טוב מציוד ביתי "רגיל". כמובן שיש לו גם בהאצה חומרתית של pppoe ולכן אמור להגיע לגיגה מלא גם בחיבור pppoe.

ו. לגבי הנושא של "המהירות":

בחיבור קווי, הקפדה שכל ציוד הרשת יתמוך בגיגה + כבילה מתאימה (לדוגמא CAT5e תקין) אמור להספיק לרב הצרכים, לפחות היום. אם אתה מחפש מעבר לזה, יש דיון ארוך ומעמיק בנושא של רשת 10 גיגה בשירשור כאן (ראה גם את המשך השירשור).

אם אתה מדבר על ביצועים אלחוטיים אז זה תלוי בהרבה גורמים כולל האיכות והטכנולוגיה של ה-APs, של ציוד הקצה, מכשולים קירות וכו', הפרעות מהשכנים ועוד. בנושא של הציוד ותכנון הרשת, התקנת APs חדישים יחסית בתקן AC, במיקום טוב וקונפיגורציה מתאימה בתקווה יביאו לתוצאות מספקות.
נערך לאחרונה על ידי eran405 ב 04/08/2019 1:46, נערך פעם 1 בסך הכל.

ziv_r
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTmag
עורך ראשי HTmag
הודעות: 40838
הצטרף: ינואר 2005
נתן תודות: 1753 פעמים
קיבל תודות: 3987 פעמים

הודעה שלא נקראה #3 

אין על התשובות המקיפות של @eran405 :אחלה:

@theOops
אם תרצה בסך הכל לקנות פתרון שיעבוד ישר מהקופסה בלי שעות של הגדרות וחרישת פורומים, הצטייד בפתרון מבוסס Mesh כמו זה למטה ותגמור סיפור:
https://ksp.co.il/m/uin/44044

theOops (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
הודעות: 21
הצטרף: אוקטובר 2014
נתן תודות: 5 פעמים
קיבל תודות: 6 פעמים

Re: סידור / החלפת רכיבים ברשת ביתית

הודעה שלא נקראה #4 

@eran405, ואוו איזה תשובה מפורטת. לכזה דבר לא ציפיתי תודה רבה.

לגבי ההצעות שלך הכיוון שלי הוא יותר לאפשרות 4, ה-AP נועד ביקר עבור הסטרימר בחדר רחוק, היום אני עם רשתות ב- SSID שונה ומסתדר עם זה, כמובן שעדיף שיבצע נדידה בן הרשתות אבל לא קריטי.
לכן גם נראה לי שפתרונות mesh יהיו יקרים וללא יתרון גדול מבחינתי.

הסוויץ ממוקם לי טוב מבחינת הכבלים והמיקום ל-AP כך שכמו שרשמת אפשר לחסוך את השקלים הבודדים על סוויץ.

עיקר הבעיה שלי הייתה מהירות ברשת הקווית (בעיקר בגלל ה-TP-LINK שלא תומך ב 1GB)
זה לדעתי גם הצוואר בקבוק ב-WIFI
וחפשתי דגמים מומלצים של ראוטרים בשביל זה
הדגם של ASUS שהצעת נראה לי קצת יקר לצרכים שלי.

אני חושב שכרגע אחליף את הראוטר שמשמש כסוויץ באחר זול שתומך ב 1GB
ובמקביל אברר מול פרטנר אפשרות של מעבר ל- DHCP

תודה רבה

theOops (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
הודעות: 21
הצטרף: אוקטובר 2014
נתן תודות: 5 פעמים
קיבל תודות: 6 פעמים

הודעה שלא נקראה #5 

אני חושב שה- TOTOLINK A3002RU11AC יהיה לי טוב,
@eran405 בתור מי שכתב את הסקירה עליו אתה חושב שיתאים?
בנוסף יש לך מושג אם הגדם A3002RU-V2 עדיף הבדל של כמה דולרים בודדים כרגע אבל לא מצאתי הבדל משמעותי במפרט בינהם והעדפתי משהו שנסקר והומלץ

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3382
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 372 פעמים
קיבל תודות: 776 פעמים

הודעה שלא נקראה #6 

@theOops
·

השאלה מה אתה מחפש. ה-totolink טוב בעיקר בזה שהעלות שלו מאד נמוכה ולכן גם התועלת יחסית לעלות די טובה. קשה לי להמליץ על ציוד ברמה כזו (נמוכה) אבל אם אתה מחפש לחסוך כסף זו בהחלט יכולה להיות אופציה. פתרונות mesh (או פתרון כמו AC Lite) לא באמת כאלה יקרים ולדעתי שווים את המחיר שלהם אבל זה בהחלט רמה אחרת גם במחיר ולא באמת ברי השוואה עם משהו כמו ה-totolink.

בנוסף הטכנלוגיה האלחוטית עדיין מפתחת די מהר, ויש יתרון כלכלי גדול לקנות היום את המינימום שאתה באמת צריך ואם וכאשר תצטרך יותר מזה לקנות את הטכנולוגיה שתהיה זמינה אז.

לגבי ה-V2 אני לא מכיר, אז אין לי מה להגיד בנושא.

theOops (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
הודעות: 21
הצטרף: אוקטובר 2014
נתן תודות: 5 פעמים
קיבל תודות: 6 פעמים

הודעה שלא נקראה #7 

הכיוון שלי הוא כרגע משהו זול, אולי בהמשך נשקיע יותר.
תודה רבה לך

oris74
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
הודעות: 8565
הצטרף: נובמבר 2010
מיקום: אשקלון
נתן תודות: 939 פעמים
קיבל תודות: 823 פעמים

הודעה שלא נקראה #8 

ziv_r כתב:אין על התשובות המקיפות של @eran405 :אחלה:

...
בהחלט (Y)

ממש כל הכבוד על ההשקעה והסבלנות וכמובן שאפו על המומחיות ושיתוף הידע

NegativeIQ
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
הודעות: 4092
הצטרף: דצמבר 2005
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 511 פעמים

הודעה שלא נקראה #9 

theOops כתב:הכיוון שלי הוא כרגע משהו זול, אולי בהמשך נשקיע יותר.
תודה רבה לך
...
אצלי אישית אני משתמש ב-TP-Link Archer C7, ראוטר לא יקר ודי מהיר, מה שכן אני על אנלימיטד, שעובדים ב-DHCP ולא ב-PPPoE. לא יודע האם הוא יוכל לסחוב 1 ג'יגה ב-PPPoE, אבל שווה לך לנסות - אם הוא לא יעמוד בזה הוא עדיין יהיה הראוטר האופטימלי עבור החדר המרוחק כי הוא נותן לך WiFi מהיר (תקן AC) וכיסוי טוב.
ההמלצה שלי היא לקנות אחד ולבדוק אותו בתור הראוטר הראשי - אם הוא מצליח לסחוב ג'יגה אז נהדר, תשאיר אותו בתור הראוטר הראשי וקנה אחד נוסף זהה שיהיה המשני (אם אתה צריך עוד חיבורים קוויים קנה גם סוויץ ג'יגה הכי פשוט). אם הוא לא סוחב בתור הראוטר הראשי אז קודם כל תבדוק באמת עם פרטנר את האפשרות להתחבר בלי PPPoE אבל אם גם זה לא עובד, שים את ה-C7 בתור הראוטר המשני וקנה ראוטר יותר איכותי בתור הראשי.
לא צריך להחליף כבלים. כבל CAT5e יכול לסחוב 1 ג'יגה בכיף. אם אתה מקבל חיבור מוגבל ל-100 מגה גם אחרי שהחלפת את ה-841 זה אומר שכנראה אחד או יותר מהגידים של הכבל לא מחובר באחד הקצוות (תקן מה שצריך). בגדול הכלל הוא שהיום כבר לא מניחים כבלי CAT5e חדשים, מתוך חשיבה לעתיד וכי CAT6A לא הרבה יותר יקר - אבל אין צורך להחליף כבלי CAT5e שכבר נפרשו בעבר.
אם כסף הוא שיקול לא הייתי טורח יותר מידי בנושא mesh, אפשר גם לעשות roaming בשיטה הישנה של SSID וסיסמה זהים בשני הראוטרים, מחשבים וסלולריים חדשים יודעים לבצע את הנדידה מיוזמתם באופן סביר (בדרך כלל).

theOops (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
הודעות: 21
הצטרף: אוקטובר 2014
נתן תודות: 5 פעמים
קיבל תודות: 6 פעמים

הודעה שלא נקראה #10 

@NegativeIQ
·תודה על התשובה,
כרגע הזמנתי את ה- TOTOLINK A3002RU11AC בעיקר משיקולי מחיר כדי להחליף את הראוטר בחדר, לדעתי זה כבר ישפר משמעותית את המצב.
אם אחרי שהוא יגיע אם עדיין יהיה איטיות ברשת אנסה לברר עם פרטנר אם ניתן לעבוד ב DHCP ואז בהחלט אשקול את ה- TP-Link Archer C7, שנראה שנותן תמורה טובה לכסף
  • Add to Sketchpad
    • No word lists for Hebrew -> English (USA)...
    • Create a new word list...
  • Copy

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”