וינטאג' וידאו - יש חיה כזאת.

פורום המיועד לציוד אודיו וינטאג' על כל סוגיו.
ציוד "ענתיקה" שכוחו עוד במותניו....

מנהל: מנהל אודיו

שלח תגובה
ahersko
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
הודעות: 2742
הצטרף: אוקטובר 2006
מיקום: סינגפור
נתן תודות: 193 פעמים
קיבל תודות: 301 פעמים

וינטאג' וידאו - יש חיה כזאת.

לינק להודעה #1 

לוידאו וינטאג אין ערך אמיתי בהיבט של איכות... נהפוך הוא.

ראשית ימי מצלמות הוידאו הבייתיות אי שם באמצע שנות השמונים. מצלמת הוידאו הראשונה שלי נרכשה בעבור 1200 דולר אמריקאי בארה"ב, שהם כמעט 2600 דולר במונחים של היום. הרבה כסף בשביל מצלמת ענק (5M של פנסוניק) שידעה לצלם ברזולוציה של פחות מ 300 שורות.

פחות מעשר שנים אח"כ שודרגה המצלמה ל Hi8 קטנה ונוחה של סוני. אלו היו שנות הזהב של סוני. מול כישלון פורמט הבטא במלחמתם ב VHS. דווקא פורמט ה 8 מ"מ של סוני זכה להצלחה גדולה ונתח השוק של סוני בתחום מצלמות הוידאו היה מוחלט. JVC ניסו להתחכם עם ה VHS-C אבל עולם מצלמות הוידאו התיישר עם תקן 8 המ"מ, ששודרג בשנות התשעים לרזולוציה של 400 שורות ופס קול סטראופוני וכונה Hi8.ולקראת סוף שנות ה 90 עם חדירת הוידאו הדיגיטאלי ומצלמות ה DV, ניסו סוני להחיות את פורמט 8 מ"מ לפורמט דיגטלי שכונה Digital8 ועשה שימוש בדיוק באותן הקלטות.

בהשוואה לגודל הפיזי של קלטות ה DV, ה 8 מ"מ היתה גדולה יחסית ומנעה את יכולת מזעור המצלמות. סוני שלמדה מנסיון העבר הבינה ש -If you can't beat them join them ונטשה את קו 8 מ"מ לטובת פורמט ה DV אי שם בתחילת שנות ה-2000. למעשה נגן ה 8 מ"מ האחרון יוצר בשנת 2004 (מלבד 2 דגמי Walkman של סוני שיקרים בצורה מחרידה)

מליוני אנשים בעולם שצילמו ב 8 מ"מ חדלו להיתמך. רבים המירו את הקלטות הישנות לקבצים דיגיטאלים.

מצלמות ה 8 מ"מ נכחדות מהעולם. יותר ויותר קשה כיום למצוא ציוד שיודע לנגן פורמטים ישנים. למרות שאת רוב הקלטות שלי המרתי מזמן (ולדעתי באופן לא מספיק מקצועי) וההנחה שמצלמת ה hi8 שלי עדיין תקינה (מאוכסנת אצל ההורים שלי כבר עשר שנים) חשבתי שנכון יהיה לרכוש מצלמת Digital8 משלוש סיבות:

1. היכולת שלהם לתמוך לאחור בכל הפורמטים הישנים. (8mm and Hi8)

2. היכולת שלהם לנגן את הפורמטים הישנים דרך יציאת DV ולייתר את הצורך בממירים ו/או למזער את הפגיעה באיכות למינימום. לרשימת הדגמים התומכים לאחור כאן .

3. יכולת ה Night shoot של המצלמות האלו.... הסבר בהמשך.

לא מסובך למצוא ציוד שכזה, חשוב לשים לב שמדובר בציוד אירופאי שתמוך בשיטת השידור PAL ולכן חיפוש צריך להעשות באתרים אירופאים. ציוד תקין נמכר במעל ל 200 דולר (לא כולל משלוח) וציוד NOS נמכר במחירים שבין 600-1000 דולר והמחירים רק עולים מיום ליום בגלל נדירותם. שימו לב שיש דגמים בודדים שלא תומכים לאחור והמחיר שלהם נמוך משמעותית, כמו כן דגמי ה PAL יקרים יותר מדגמי ה NTSC

היות ולא היה לי צורך מיידי בציוד, פשוט הקפדתי לעקוב אחר הלוחות ובדגש על הלוחות המקומיים בסינגפור (מקום מגורי). לאחר מספר חודשי יבושת, פורסמה מצלמת וידאו מדגם Sony dcr-trv110E במצב לא ברור אך במחיר שווה לכל נפש... 50 דולר סינגפורי ~ 135 ש"ח. פשוט נכנסתי לרכב ונסעתי לקחת. בעל המכשיר התעקש שאנסה לפחות לבדוק את המכשיר, אבל בשביל הסכום הזה וגם בגלל שלא היתה לו קלטת מתאימה לתת לי לא היה בכך טעם.

המרשרשים החליפו ידים ושמח וטוב לבב שבתי לביתי. מבחינה ויזואלית המכשיר במצב מדהים. שמור וללא שריטות. כפי הנראה הודבקה מדבקת הגנה על הצג הצבעוני שבמהלך השנים פשוט התאחדה עם הפנל עצמו והרסה אותו, כך שהצג אומנם תקין אבל נראה נורא. בנוסף נמצאו סוללות לא תקינות (זה לא מפתיע וגם לא משמעותי) וצג ה LCD הקטן שמציג את נתוני המכשיר מואר אבל לא מציג כלום (גם חסר חשיבות).

האתגר הראשוני היה לאתר קלטות 8 מ"מ לבדיקת המכשיר. זאת לכשעצמה משימה לא פשוטה. הקלטות שלי נמצאות בארץ וב EBAY המחירים הזויים. נסעתי לכל מיני חניות צילום גדולות וקטונות וכולם פשוט צחקו לי בפנים. אפילו קלטות DV כבר לא מוכרים. בלוחות המקומיים מצאתי מודעה בת חצי שנה של מכירת 6 קלטות משומשות, צ'אט עם המוכר שמסכים למכור לי את הקלטות בחצי המחיר וגם לשלוח בדואר כך שתוך שלושה ימים נחתו אצלי 6 קלטות משומשות. בדיקה ראשונית הראתה שהמכשיר מזהה ומנגן מידע שהוקלט ב Hi8 ומצליח להקליט ולנגן ב Digital8. המכניקה לשמחתי, נמצאה תקינה דבר שחששתי ממנו.

אחד היתרונות הבולטים במצלמות הוידאו של סוני שקיים תיעוד רב, הספרות זמינה, יש מדריכים רבים ברשת, אפשר למצוא גם חלפים (שהרבה פעמים שותפים למספר רב של דגמים) והכי חשוב, שהעבודה על המכשיר היא יחסית קלה ונוחה.

החלטתי לפרק את יחידת הצג ע"מ לנסות לאתר צג LCD אחר במקום זה שניזוק מהמדבקה ובמקביל לשחק עם הכבל הגמיש של צג המידע בהנחה שהתקלה היא תקלת מגעים.

הפירוק נמצא פשוט בדיוק כמו שהובטח אך לצערי לא הצלחתי למצוא ברשת צג חליפי, לא ע"פ המספר שמופיע בספרות ולא ע"פ המספר שמופיע בפועל על הפנל. גם ניקיון ומשחק בפנל המידע לא הועילו ונראה כאילו הוא דורש החלפה מלאה. כרגע החלטתי להמשיך לעקוב אחרי ח"ח. מצאתי את החלק כמכלול שלם... אבל זה מעט יקר ביחס לחשיבות התיקון.

השלב הבא היה לשלוף את כרטיס ה PCI-DV 1394 הישן מהארון ולבחון את התקשורת בין המחשב למצלמה. חומרת ה 1394 רגישה מאוד לחיבור תחת מתח ותמיד קיים חשש לחיבור שרוף. (חשוב מאוד לבצע את החיבור כשהמחשב כבוי לגמרי והסוללה מחוץ למצלמה... סתם הערת אגב. מסתבר שהמחשב הנוכחי כבר לא מכיל חריצי PCI והכרטיס הקיים לא מתאים. חיפוש זריז ברשת מצא כרטיס חדש בתקן PCIx שתואם למחשב החדש וכרגע נמצא בדרך מסין בעבור מחיר מאוד סמלי.

אז למה כדאי כן לשמור ולשמר ציוד וידאו ישן?

הציוד הופך לנדיר מיום-ליום. בניגוד לפטיפון בגלל המורכבות המכנית שלו, אין סיכוי שייוצר שוב בעתיד.

גם מדיות מגנטיות כבר לא ניתן למצוא. אז אם יש לכם וידאו VHS יש כדאי לשמור עליו טוב טוב, ולגם לשמור קלטות! (רצוי להתמקד בדגמים חדישים בהם כבר לא היתה רצועה).

אם ב 8 מ"מ עסקינן, חפשו מצלמת Digital8, המחירים פשוט מטפסים מיום ליום. מצלמה תקינה תהיה שווה את משקלה בזהב עוד 10-20 שנה. לגבי מצלמות DV, הן כרגע נמכרות במחירים נמוכים יחסית.

בפרק הבא (ברגע שיגיע כרטיס ה 1394) אצרף תמונות ואספר את סיפור ה Nightshoot שהוא מעניין בפני עצמו ובכוונתי לבדוק את העניין באופן אישי למטרות מדע עם הילדים... זה בהחלט יכול להיות ניסוי מעניין, אך בל נקדים את המאוחר.
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור
נערך לאחרונה על ידי ahersko ב 19/05/2018 7:49, נערך 16 פעמים בסך הכל.

JD9002
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
הודעות: 1192
הצטרף: מאי 2014
מיקום: חדרה
נתן תודות: 402 פעמים
קיבל תודות: 567 פעמים

לינק להודעה #2 

פוסט מצויין. יפה מאד ! (ורק תקן את הכותרת...)
וינטאג'מניה !!!
מקבל וקונה ציוד לשיפוץ.

winner
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
הודעות: 151
הצטרף: נובמבר 2013
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 10 פעמים

לינק להודעה #3 

:o מעניין מאוד - וידאו אנלוגי זה בהחלט עולם הולך ונעלם.
למזלי (?) לא צילמתי במדיה זו (רק לאחרונה נכנסתי לצילום וידאו דיגיטאלי) אבל יש לי ערמות של קלטות ידאו VSH - רובן הקלטות של תכניות וסרטים מהטלויזיה, מה שהבטיח איכות גרועה מלכתחילה :evil: חלק מהסרטים הצלחתי למצוא ברשת (וחלק מהסדרות ניתן היה לרכוש ברשות השידור ז"ל) אבל יש דברים שלא הצלחתי למצוא ובשלב מסויים רכשתי כרטיס לכידת וידאו כדי להעביר את הקלטות למחשב כל זמן שמכשיר הוידאו עדיין חי :o
התחלתי את העבודה עם התוכנה שהגיעה עם הכרטיס והתוצאות היו מזעזעות :twisted: , אחרי חפירה בפורומים והרבה נסיונות, הרמתי ידים - אין לי זמן לעבודה הזו והחומר לא כל כך חשוב כך חשוב, בינתיים נדפק גם ממיר ה-DTV שכלול בכרטיס כך שהוא תקוע במחשב כאבן שאין לה הופכין :(

ahersko
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
הודעות: 2742
הצטרף: אוקטובר 2006
מיקום: סינגפור
נתן תודות: 193 פעמים
קיבל תודות: 301 פעמים

לינק להודעה #4 

JD9002 כתב:פוסט מצויין. יפה מאד ! (ורק תקן את הכותרת...)
...
·למה לתקן?

לגבי המרת VHS זה באמת מורכב.
הציוד הזול הוא באיכות מאוד נמוכה וע"מ להמיר וידאו אנלוגי לדיגיטלי נדרש ממיר איכותי.
אני השתמשתי בממיר סביר להמרת הקלטות הישנות.

היתרון כפי שכתבתי במצלמות ה 8digital הוא יציאת ה DV, שמוציאה את הוידאו (גם האנלוגי) באיכות הגבוהה ביותר האפשרית.

winner
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
הודעות: 151
הצטרף: נובמבר 2013
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 10 פעמים

כרטיס המרה

לינק להודעה #5 

אני השתמשתי בכרטיס פנימי של AverMedia - לדעתי כרטיס לא רע. הבעיות היו כנראה בעל מה שסביב - מכשיר וידאו ישן של JVC (מקליט ומוציא מונו בלבד) איכות ההקלטה - הקלטות משידורי טלויזיה, חלק הוקלטו בצפיפות כפולה כדי לחסוך מקום בקלטות, מה שדרדר את האיכות עוד יותר והתוכנה של Aver שבאה עם הכרטיס.
נדמה לי שניסיתי לעבוד עם Virtualdub שהצריכה הרבה הגדרות ומשחקים, הצלחתי לקבל כמה קבצים באיכות סבירה, אבל הם היו ענקיים והצריכו דחיסה, בשלב הזה זנחתי את הפרוייקט :(

legopart
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
הודעות: 4422
הצטרף: אוקטובר 2013
נתן תודות: 800 פעמים
קיבל תודות: 361 פעמים

לינק להודעה #6 

שמע נהיניתי לקרוא!!!

את החלק הפלסטי שמגן על הצג של סוני אפשר להחליף בקלות, תגיד את המידות, אני אבדוק האם במקרה הזה שהזמנתי למצלמה הדיגיטלית שלי תואם.

אישית אני לא יודע מה כבר אפשר לצלם בימינו...
- ואם כבר לצלם אנלוגי, אז איך להנגיש את זה לכולם...


אני החלטתי לפני שנה ללכת על דגם ישן ישן של מצלמה דיגיטלית שכבר מלאו לה עשור. מתוך שיקול שהחומרה שלה מספיק טובה בייחס למה שיש היום.
הלכתי על SONY DSLR A350 הרוכשת והיורשת של מצלמות MINULTA, בעלת תמיכה לאחור בכל עדשות MOUNT A

היה פה ממזמן אשכול ממש מדהים של חובב צילום תמונות אנלוגי שגם פרסם כאן נושא מאוד מעניין וגם העלה את עניין הפיתוח.
רק בשביל לפתח כאן דיון מעניין, הייתי מוצא זמן ומוצא את האשכול, פשוט כרגע לא הולך לי.ד"א: לגבי קלטות VHS כרגע אני עם ערימה של קלטות שאין לי דרך לצפות בהן =(. שלא לדבר על להמיר... שגם זה לא נראה לי שאצליח.
עזרתי? סמנו LIKE :)
מטעויות לומדים. מלימודים עושים עוד יותר טעויות.

dragon
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
הודעות: 4763
הצטרף: יוני 2006
מיקום: מרכז
נתן תודות: 82 פעמים
קיבל תודות: 492 פעמים

לינק להודעה #7 

ahersko כתב:
...
...
·למה לתקן?
...
כי יש בה שגיאה - קרא אותה שוב.

לגבי עצם העניין, אני לא חושב שיש מקום לנושא וינטאג' וידאו בפורום וינטאג' אודיו. אמנם יש איזה following מסוים לנושא, אבל זו קהילה אפסית בגודלה אפילו ביחס לקהילת אנשי הוינטאג' אודיו - שגם היא לא גדולה, ודאי לא בארץ (ואני מביא בחשבון את האפשרות שיש חפיפה מסוימת ביניהן). אחרת מן הסתם היה פה (גם) פורום וינטאג' וידאו מזמן.
.Anything can be done, but it's only done if it's done

RobotCop
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
הודעות: 1485
הצטרף: נובמבר 2011
מיקום: בדיוק מול הרמקולים
נתן תודות: 145 פעמים
קיבל תודות: 322 פעמים

Re: וינאג' וידאו - יש חיה כזאת.

לינק להודעה #8 

@ahersko
אחלה פוסט, נהניתי.
תודה רבה.


אגב, גם אני ממליץ לקרוא שוב את הכותרת, לאט, ולתקן מה שדורש תיקון :wink:

legopart
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
הודעות: 4422
הצטרף: אוקטובר 2013
נתן תודות: 800 פעמים
קיבל תודות: 361 פעמים

לינק להודעה #9 

מקפיץ. עם סרטון שמצאתי


איזו התלהבות מהתמונות החיות, כמו מהוויניל :o
היום כבר קשה לנות מהחוויה הזו .
עזרתי? סמנו LIKE :)
מטעויות לומדים. מלימודים עושים עוד יותר טעויות.

ahersko
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
הודעות: 2742
הצטרף: אוקטובר 2006
מיקום: סינגפור
נתן תודות: 193 פעמים
קיבל תודות: 301 פעמים

לינק להודעה #10 

עוד שתי מצלמות חדשות נחתו על שולחני. ככלל אני עוקב אחר הלוחות המקומיים ומחפש מציאות שיש להן ערך עבורי.

מצלמות שצילמו על DVD מבחינתי הן חסרות ערך, אין בהם שום דבר יחודי או טוב והמנגנון שלהם נוטה לשבוק חיים יחסית מהר.

את מצלמת ה DVD הראשונה קיבלתי בחינם, כמובן שהיא לא נצליחה לקרוא דיסקים אבל גם צג המגע שלה היה "חלבי" תקלה שבדר"כ מעידה שה LCD תקין אך הכבל השטוח של הצג למצלמה פגום - זאת תקלה יחסית פשוטה וקלה לתיקון אבל היות ולמכשיר אין ערך בעיניי נתתי לו לנוח.

באחד האמשים התגלגל לידי מכשיר דומה שלטענת המוכר מערכת ההקלטה עובדת, אך צג ה LCD שחור, מה שבדרך כלל מעיד על תקלה בצג עצמו. היות והנחתי שהצג הקודם תקין רכשתי את המצלמה ב 40 ש"ח וניסיתי להחליףבין הצגים. לצערי עכשיו 2 הצגים שוחרים, בשני המכשירים וגם הטאצ שהגיב כבר לא... לא נורא לא הפסד גדול לאנושות.

המכשיר השני נרכש ב 80 שקלים. לא תליתי תקוות גדולות במכשיר. מצד שני נגן DV זה תמיד טוב שישי (למרות שיש לי לפחות חמישה תקינים) המוכר ציין שכמעט ולא היה בשימוש. כשנפגשנו סיפק לי קופסא מקורית (עם מדבקת מחיר של ~ 7000 שח!) המכשיר במצב חדש, כולל קופסא, שלט וסוללות עדיין בשקית המקורית. ניקוי ראש קטן והמכשיר עובד כמו חדש.

אלו העדכונים לאוסף ההזוי שלי....
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור

שלח תגובה

חזור אל “וינטאג'”