המלצה לנתב קווי

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
gilkor (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 5 פעמים
קיבל תודות: 0

המלצה לנתב קווי

נושא שלא נקרא #1 

הי,

עברתי מאינטרנט של בזק (בשיא הגיע ל 40) להוט שמגיע לאזור ה 190.
בבית כבר יש אקס פויינטים עבור האלחוטי.
מחפש המלצה לנתב, מהארץ או מחו"ל, שיכול לתמוך במהירות של הוט ושיהיו לו כמה שיותר פורטים של ג'יגה.
הנתב נמצא בארון תקשורת לא ממש מאוורר אז עדיפות לחומרה שתשרוד גם בחום.

תודה

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
נתן תודות: 380 פעמים
קיבל תודות: 790 פעמים

Re: המלצה לנתב קווי

נושא שלא נקרא #2 

@gilkor
·

ממה שאני מכיר נתבים "ביתיים" מגיעים בשילוב של ראוטר + סוויץ + AP. היתרון והחיסרון של ציוד כזה הוא שההגדרות שלהם יחסית פשוטות - יתרון כי יותר קל להגדיר אותם, חיסרון כי הם יותר מוגבלים. כמעט כל הראוטרים הביתיים יגיעו עם 4 פורטי LAN + פורט WAN. אם אתה צריך יותר מזה אולי ה-RT-AC88U שיש לו 9 פורטים יכול להתאים לך (ראה לדוגמא את ההשוואה כאן).

אם זה רלוונטי עבורך, הייתי שוקל ראוטר ללא AP יותר "מקצועי" כגון הדגמים של Ubiquiti או של miktotik או חומרה מתאימה עם pfsense (וכנראה יש גם עוד אופציות). ראוטרים כאלה דורשים הבנה מסויימת ברשתות ויותר "התעסקות". תלוי באיזה הגדרות מודבר יתכן מאד שתצטרך להשקיע קצת בחיפוש באינטרנט ו/או ניסוי וטעייה בשביל להצליח. מצד שני אילו ציודים הרבה יותר גמישים בעלי הרבה יותר אופציות מראוטרים ביתיים "רגילים" ומהניסיון שלי הם גם יותר יציבים אז אחרי הגדרה ראשונית יותר קל לתחזק אותם.

אישית יש לי ניסיון טוב עם ה-edgerouters של ubiquiti. כמו לדוגמא ה-ER-X שמשלב ראוטר עם switch של 5 פורטים (אפשר להשיג יותר בזול מחו"ל או מחנות כמו senetic). יש גם את ה-ER-10X החדש שדומה ל-ER-X אבל בעל 10 פורטים (למיטב הבנתי זה ER-X עם שני סוויצ'ים של 5 פורטים כל אחד). וכמובן יש עוד הרבה אופציות, כולל לקחת ראוטר ללא סוויץ (כמו ה-ER-4) ולהוסיף סוויץ בנפרד לפי הצרכים.

ספציפית לגבי ההגדרה של edgerouter, את רב ההגדרות הבסיסיות אפשר להגדיר בצורה נוחה דרך הממשק web. ההגדרה הראשונית והבסיסית ביותר היא דרך wizard שלהם ונוחה לא פחות מהראוטרים בביתיים היותר נוחים. בשביל להגדיר הגדרות מתקדמות בצורה נוחה תצטרך CLI (בשביל להתרשם אתה יכול להעיף מבט בשירשור הזה).

gilkor (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #3 

@eran405
·תודה רבה על מענה מושקע ומקצועי!
נראה לי שאנסה להתגלח על ה ER-X , היה לי פעם ניסיון איתם ולא היה ממש מבהיל.

אם יש משהו שאני אצטרך כבר להתחלה זה הפניות פורטים ו DMZ, זה משהו סטנדרטי או שגם נדרש שימוש ב CLI?
אגב, הוא גם POE בכולם?

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #4 

@gilkor
·

הפניית פורטים זה כמובן דבר סטנדרטי לגמרי ואפשר לעשות בקלות דרך ממשק ה-web או דרך ה-CLI:
https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles ... Forwarding

DMZ זו הגדרה מוזרה ששוברת את הרעיון של בידוד ה-WAN מה-LAN. לא ברור איך היא משהו סטנדרטי בראוטרים ביתיים. אין הגדרה "מובנת" כזאת ב-edgerouter אבל ראה לדוגמא את הפוסט הזה על איך לעשות משהו שקול:
https://community.ubnt.com/t5/EdgeRoute ... -p/2505198
(אם אתה עושה גם את זה וגם הפניית פורטים צריך להבין איזה מקבל עדיפות, אני מנחש שאתה רוצה שה-DMZ יהיה רק עבור פורטים שלא עשית להם הפנייה; ככה או ככה בטוח אפשר לעשות את מה שאתה רוצה אבל אלה כבר הגדרות מתקדמות יחסית שיתכן וידרשו קצת "התעסקות").

כמעט בטוח שאם אתה חושב שאתה צריך להגדיר DMZ ובמיוחד אם אתה צריך להגדיר DMZ וגם הפניית פורטים אתה עושה משהו לא נכון. למה לא להפנות ל-"DMZ" רק את הפורטים שהוא באמת צריך?

דרך אגב, אני ממליץ בחום לכל מי שיש לו edgerouter לנסות גם את ממשק ה-CLI (ולהשתמש ב-TAB!). זה אולי נשמע מפחיד למי שלא רגיל אבל מתרגלים מהר ולדעתי ממשק ה-CLI שלהם מאד נח ואישית אני מעדיף אותו גם בשביל דברים שאפשר לעשות דרך ממשק ה-web. אני מקווה שברור ששני הממשקים פועלים על אותה הקונפיגורציה וכל דבר שמקנפגים באחד מופיע גם בשני ולהפך.

לגבי PoE שם לב: (הכל למיטב הבנתי מקריאת המידע שהם מספקים באתר שלהם, לא יצא להתקין שום edgerouter עם PoE)

דבר ראשון כל הדגמים שלהם שכן תומכים ב-PoE תומכים רק ב-passive 24V (חוץ מה-ERPoE-5 שתומך בנוסף גם ב-passive 48V). בשביל 802.3af PoE / 802.3at PoE+ (הפלוס כמובן קפץ למקום הלא נכון) תהיה חייב סוויץ נפרד מתאים (ואז כנראה תרצה או ER-4 או ER-X לפי התקציב, ה-ER-4 עדיף אבל יש קפיצה במחיר).

ל-ER-X יש רק PoE passthrough ורק בפורט בודד (ראה כאן).
אם אתה צריך מספר פורטי PoE תסתכל הדגמים האילו:
ER-X-SFP שדומה ל-ER-X אבל כל ה-5 פורטים הם PoE (במחיר שאין PoE In; בנוסף כמובן יש לו גם פורט SFP).
5-ERPoE שדומה ל-ERLite אבל בעל switch של 3 פורטים וכל ה-5 פורטים עם PoE.
ראה השוואה בין שני הדגמים הנ"ל בפוסט הזה.
יש גם את ה-ER-6P שלמיטב הבנתי הוא ER-4 עם עוד שני פורטים ותמיכה ב-PoE. כלומר אין לו switch בכלל.

gilkor (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #5 

@eran405
איכשהו מצאתי נתב מדגם ERLite-3 שהיה לי במחסן, עשיתי לו שחזור יצרן ושמתי לו את העדכון האחרון.
בחרתי באשף ב WAN2LAN2 ומשם שרשרתי לסוויץ' ג'יגה.
בבדיקת מהירות (עם כבל כמובן) אני לא מצליח לעבור את ה 100 לעומת אותה הבדיקה ישירות להוט שנותנת סביב ה 180, יכול להיות שיש מגבלה כלשהי בנתב?

בקשר ל DMZ והפורטים, הסיבה העיקרית היא שימוש ב XBOX, למרות שאני מפנה אליו פורטים הוא איכשהו תמיד נחסם ומצאתי שלשים אותו ב DMZ נותן לי שקט, אם יש פתרון אחר אשמח לשמוע עליו.
בנוסף, ואולי באותו ההקשר, האם ניתן לאפשר UPNP בנתב הזה ואיך?

ואם יש המלצות כלליות נוספות למערכת הזאת כמובן אשמח

שוב תודה

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #6 

@gilkor
·

ה-ERLite מצויין, זה הנתב שיש לי כרגע בבית ואני מקבל קצבים של 1 גיגה מלא כולל מהאינטרנט (תשתית של אנלימטד 500 מגה).

תבדוק בממשק של ה-ERLite מה הניצול CPU ומה הרוחב פס בשימוש של הפורטים שלו כאשר אתה עושה את הבדיקת המהירות. אם הרוחב פס של ה-WAN (כרגיל eth0) מגיע למקסימום של החבילה שלך (נגיד 180-200 מגה הורדה / 5 מגה העלאה) אז פשוט יש לך שימושים אחרים באינטרנט שגורמים לתוצאה הכיביכול נמוכה. אם אתה רואה ניצול CPU מלא בזמן הבדיקה כנראה שמשום מה ה-offloading לא פעיל (בהגדרות של האשף שציינת הוא אמור להיות פעיל). אפשר גם לבדוק מה המצב של ה-offloading ע"י "show ubnt offload" מה-CLI.

בנוסף אם הבדיקה מגיעה בדיוק ל-100 מגה זה מחשיד שאחד החיבורים הוא רק 100 מגה (ולא גיגה). אתה יכול לבדוק את זה בחלק העליון של הממשק של ה-ER יש שם כמו תמונה של הראוטר והפורטים שמחוברים דולקים בצבע ירוק עם זה 1 גיגה או צהוב עם זה רק 100 מגה (אפשר גם ל"רחף" מעל פורט ויש tooltip שמעיד על המהירות).

אם זאת לא הבעיה, אני מציע שדבר ראשון תוודא שוב שהבעיה ב-ERLite: תחבר את המחשב ישירות לכבל שהולך מההוטבוקס ל-ERLite (כלומר המחשב מחובר ישירות להוטבוקס), תוודא שהמהירות תקינה ואז תחזיר את את ה-ERLite ותוודא שוב שדרכו המהירות לא תקינה.

אם עדיין לא מצאת את הבעיה, אתה יכול לשתף קונפיגורציה מצונזרת ואבדוק אם אני רואה שם משהו (ראה הוראות כאן; אם אתה בסדר עם ה-CLI עדיף להתחיל מהקונפיגורציה שמתקבלת מפקודת ה-"show configuration | cat" כי היא כבר עושה צינזור מסויים).
אתה יכול גם לפתוח שירשור בפורמים שלהם עם הפרטים הטכניים של הבעיה ויש שם גם אחרים שחזקים בציוד הזה שעוזרים.

לבסוף לגבי ה-DMZ ו-UPNP:

א. ב-ER כברירת מחדל UPNP מכובה וטוב שכך כי זה מאד לא מומלץ מבחינת אבטחה (כמו שתוכנה שאתה מעוניין להרשות לה חיבורים יכולה לפתוח לעצמה פורטים "אוטומטית", גם נוזקות וצרות אחרות יכולות לפתוח לעצמם פורטים בלי שבכלל תשם לב). יש מידע רב בנושא, כמו לדוגמא:
https://www.howtogeek.com/122487/htg-ex ... rity-risk/

אם בכל זאת אתה מתעקש להפעיל UPNP, זה אפשרי (כאמור לא מומלץ):
https://community.ubnt.com/t5/EdgeRoute ... -p/1580501
(אם יש לך סלידה מוחלטת מה-CLI אפשר גם לקנפג דברים כאלה דרך ה-config tree; אני ממליץ לתת צאנס ל-CLI ולהשתמש ב-TAB)

ב. כמעט בכל מקרה סביר אין שום סיבה (לדעתי) להשתמש לא ב-DMZ ולא ב-UPNP. כמה פורטים אתה כבר צריך לפתוח וכמה הפורטים האילו משתנים? פעם אחת פותחים, בעזרת port forwarding, את הכמה פורטים הבודדים שאתה באמת צריך וסיימת.

אני לא יודע איזה ציוד פח השתמשת קודם ש"אני מפנה אליו פורטים הוא איכשהו תמיד נחסם" אבל ב-ERLite וכל ציוד נורמלי אחר זה לא קורה.

לגבי "מלצות כלליות נוספות", פתחתי בזמנו שירשור עם כמה קונפגירציות יותר מתקדמות שמצאתי שימושיות:
https://www.hometheater.co.il/vt310977.html
אני ממליץ בחום שתתחיל מלייצב את ההגדרות הבסיסיות ושהכל עובד בסדר ורק אחרי זה תתקדם להגדרות יותר מתקדמות. בגדול בראוטר כזה אתה יכול לעשות המון דברים, הכל שאלה של מה אתה רוצה וכמה אתה מוכן להשקיע (בעיקר בלימוד הנושא).

gilkor (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #7 

@eran405
ממש שמח לקרוא ולהעמיק את הידע בזכותך! המון תודות!!!

אז מכיוון שגם לי היתה תחושה שיש פהמשהו חשוד בגלל המספר העגול של ה 100 אז הלכתי לעשות בדיקה קצרה (ויעילה).

חיבור של המחשב בכבל ישירות ל ETH02 נותן מהירות של 198 (!!) איזה אושר!
משם המשכתי לסוויץ' Netgear JGS524 ומתבייש להודות שלא חשבתי על זה בכלל, אבל ככל הנראה מצלמות ה IP של הבית הן על 100 וגורמות להנחתה של הרשת.
עכשיו נשאלת השאלה האם יש רעיון טוב לניתור כל האביזרים שהם על 100 והפרדה שלהם דרך הנתב או שבכלל זה אפשרי מהסוויץ'? אולי בכלל להביא עוד סוויץ' של 100 ולחבר אותו ל ETH02?

הציוד הקדום היה TP Link ER604W , מכיוון שארון התקשורת שלי נמצא במחסן והמקום לא ממש בטמפ' סבירות אז ציוד שלא אוהב חום מתחיל לנגן בצורות משונות, זה מתבטא איכשהו בפורטים, לא מבין למה.
בכל אופן הפרוייקט הבא זה לסדר לארון שם מאווררים, אבל זה כבר לפורום אחר...

בקיצור, האם ניתן לערבב רשת עם אלמנטים של 100, בהינתן האביזרים הנוכחיים, ולקבל בצרכנים שיכולים לקבל ג'יגה?

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #8 

@gilkor
·

אני לא מבין, מה הקשר בין המצלמות שתומכות רק ב-100 מגה לחיבור של המחשב שהוא 1 גיגה? כל סוויץ הכי פשוט ואני בטוח שגם ה-JGS524 (על אף שאני לא מכיר את הדגם הספציפי הזה), מסנכרן כל פורט בנפרד ואין שום בעיה שחלק מהפורטים יהיו 1 גיגה וחלק רק 100 מגה.

ברב המקרים שמחברים ציוד של 1 גיגה (בשני הקצוות) ומקבלים סינכרון רק של 100 מגה הבעיה בכבל המחבר ביניהם. בשביל 100 מגה מספיקים רק 4 גידים ובשביל 1 גיגה צריך 8, אם אחד הגידים בכבל תקול אז הכבל יעבוד אבל רק על 100 מגה. בנוסף בציודים שונים יש גם הגדרות של מהירות שצריך לוודא שתמיד על auto negotiate.

אם זה עדיין לא פותר לך את הבעיה אולי תפרט יותר על הציודים והחיבורים המדוייקים שיש אצלך ובדיוק איפה אתה רואה את המהירות הנמוכה.

כנושא יותר מתקדם, ששוב אני ממליץ להתעסק איתו רק כשלב שני, כדאי להעשות "הפרדה" לציוד כמו מצלמות מבחינת אבטחה. כאן אני לאוו דווקא מתכוון ל"הפרדה" מבחינת החיבור אלא שהמצלמות ישבו על subnet נפרד ולחסום כל תקשורת מהכיוון של המצלמות לרשת הפרטית שלך (הכיוון ההפוך אתה כנראה רוצה להרשות).

דברים כאלה קל (יחסית) לעשות עם ה-edgerouter. לדוגמא, בשינוי מינימלי מהקונפיגורציה הנוכחית שלך, אתה יכול לחבר את הרשת הביתית על eth1 ואת כל המצלמות על eth2 (לדוגמא עם שני סוויצ'ים "טיפשים" וזולים, אחד לכל רשת) ולהגדיר חוקי firewall מתאימים (מידע נוסף כאן והציור כאן מאד עוזר להבין את ההיגיון מאחורי החוקים).

קונפיגורציה יותר גמישה, היא שימוש ב-VLANs וציוד מתאים, כמו לדוגמא:
https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles/204959444
(דרוש סוויץ מנוהל שיתכן שזה overkill בשביל הצרכים שלך; שם לב שאתה משתמש בעצם בתשתית פיזית אחת גם לרשת הפרטית וגם למצלמות וההפרדה נעשת ע"י VLANs וכו').

עוד אופציה שיתכן ומתאימה במקרה שלך היא להחליף את ה-ERLite ב-ER-X (שעולה אפילו פחות מכאן או מחו"ל; אם לדעתך יהיה אצלך פרטנר/סלקום פייבר בעתיד אולי עדיף ER-X-SPF). ל-ER-X יש יכולות ניתוב קצת יותר נמוכות מה-ERLite (הוא מוגבל לניתוב של 1 גיגה כולל, כלומר תקבל upload+download מוגבל ל-1 גיגה ביחד, בעוד ה-ERLite מגיע ל-1 גיגה סימטרי; בעתיד הנראה לעין לחיבור ביתי זה אמור להיות מגבלה משמעותית).

היתרונות של ER-X (לדעתי):

א. יש לו סוויץ vlan-aware מובנה עם 5 פורטים (פורט אחד יהיה ה-WAN אז בשימוש כראוטר ראשי זה בעצם 4 פורטים ויש לך גמישות מלאה לקשר את הפורטים ל-switch או להשתמש בהם בנפרד ותמיכה מלאה ב-VLANs כולל תמיכה חומרתית של קישור בין VLANs על ה-switch). אם אתה צריך יותר פורטים יש גם את ה-ER-10X החדש (למיטב הבנתי, זה בעצם ER-X עם שני סוויצ'ים מובנים של 5 פורטים כל אחד).

תלוי בדיוק איזה ציוד אתה מחבר ובאיזה "תוואי" אבל בתקווה ה-ER-X יתן לך גמישות מספיק גדולה בשביל שהוא יהיה הציוד היחיד בארון תקשורת ואם צריך אתה מוסיף סוויצ'ים נוספים איפה שצריך ונח מבחינת העברת כבלים.

ב. המעבד שלו קצת יותר חזק (לדוגמא ב-VPN אני מקבל ממנו ביצועים יותר טובים). כמובן אם אתה באמת צריך מעבד יותר חזק עדיף ללכת על ER-4 אבל הוא גם יותר יקר בצורה משמעותית וגם ללא switch. לדעתי התמורה למחיר של ה-ER-X ממש מדהימה.

ג. המידות הפיזיות שלו בצורה משמעותית יותר קטנות (ה-ER-X בערך בגודל של סוויץ 5 פורטים הכי פשוט).

ד. הוא מתחמם פחות (ה-ERLite אצלי יחסית חם, ואם אני זוכר נכון ה-ER-X בצורה משמעותית פחות).

gilkor (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #9 

@eran405
עכשיו לא רואה ברירה אחרת פרט להרצת בדיקה של כל החיווט עם טסטר רשת.
מקווה מאוד למצוא שם תקלות כי אם לא אני חושב שהסוויץ' כן מנחית את הרשת במקרה שיש רכיב של 100.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #10 

gilkor כתב:@eran405
מקווה מאוד למצוא שם תקלות כי אם לא אני חושב שהסוויץ' כן מנחית את הרשת במקרה שיש רכיב של 100.
...
·

סוויץ לא עובד ככה וכל פורט מסתנכרן בנפרד.

תבדוק את הדבר הבא:

א. תנתק הכל מהסוויץ ותשאיר רק את המחשב מחובר לסוויץ בפורט מסויים. תבדוק במחשב שאתה מקבל סינכרון של 1 גיגה (כלומר לבדוק בנותנים של הכרטיס רשת ו/או בנוריות של ה-switch ולא בדיקת מהירות). אם אתה לא מקבל סינכרון של 1 גיגה ככה, אתה יכול לנסות להחליף כבל ו/או לחבר את אותו הכבל בין נגיד המחשב ל-edgerouter בשביל לנסות להבין איפה הבעיה (הסברתי בפוסט קודם איך רואים בממשק של ה-edgerouter מה מהירות הסינכרון).

ב. אחרי שבחיבור של המחשב בלבד אתה מקבל סינכרון של 1 גיגה, אתה יכול לחבר את שאר המכשירים לסוויץ (בלי לגעת בחיבור של המחשב). אם באמת בשלב הזה עצם החיבור של מכשיר אחר בפורט אחר ב-switch משפיע על החיבור בין המחשב ל-switch זה מאד מוזר ואין לי הסבר לזה. אולי תקלה חומרתית ב-switch.

כהערת אגב, אציין שסוויץ מחבר בצורה חכמה בין הפורטים שלו, כך שלדוגמא פורט של 1 גיגה יכול להעביר 100 מגה מול 10 פורטים אחרים שכל אחד מהם רק 100 מגה. בתקשורת כזאת יכולים להיות סיבוכים: למיטב הבנתי הבעיה העיקרית היא מה קורה שפורט של 1 גיגה מנסה "לדחוף" מידע בקצב מעל 100 מגה לפורט של 100 מגה. יכולות ה-buffering של ה-switch מוגבלות יחסית ולכן הוא יכול או לזרוק חבילות או להשתמש ב-flow control ובמקרה השני זה יכול להאט את כל התקשורת של הפורט השולח. אני מכיר את הנושא רק בתיאוריה, ולא נתקלתי במקרה כזה במעשי. אני מאד בספק שזה קשור לבעיה שיש לך כרגע.

gilkor (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #11 

@eran405
·זה יקח לי קצת זמן לבדוק את הכל, בעיקר בגלל שאני ארצה לפני הבדיקה לארגן ציוד (גם טסטר, גם לוחץ, גם כבלים וגם שקעים למקרה שצריך להחליף)
אבל אעדכן פה בסופו של התהליך.

תודה

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #12 

@gilkor
·

הבחירה כמובן שלך, אבל הבדיקה שהצעתי לעיל אפשר לעשות בקלות ללא כל ציוד מיוחד. בהנחה שבמדובר בכבלים מושחלים כדאי להשתמש בלפטופ, ככה שבמידת הצורך אפשר להשוואות חיבור של אותו המחשב לסוויץ בין כבל קצר ובטוח תקין לבין אותו החיבור בדיוק רק עם הכבל המושחל.

אפשר אפילו להשתמש נגיד ב-ERLite בשביל הבדיקה הזאת (חיבור בין ה-ERLite לסוויץ), כי הצבעים שציינתי קודם מופיעים גם בנוריות הפיזיות של הפורטים (ירוק לחיבור 1 גיגה וכתום/צהוב בשביל 100 מגה) ואני מנחש שגם בסוויץ שלך אותו הדבר.

טסטר כבודו במקומו מונח, במיוחד אם אתה מחווט מחדש שקעים וכו' חשוב לוודא עם טסטר שהכל תקין אבל בשלב שאתה נמצא כרגע בשביל להתחיל להבין איפה הבעיה לא צריך טסטר, ובטח לא לוחץ ושקעים חדשים וכו'.

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: ערן
נתן תודות: 518 פעמים
קיבל תודות: 4198 פעמים

נושא שלא נקרא #13 

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”