מחפש פתרון לקליטה בדירה עם מפלס עליון ותחתון

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
DonkeyKong (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
הודעות: 164
הצטרף: מאי 2005
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 5 פעמים

מחפש פתרון לקליטה בדירה עם מפלס עליון ותחתון

הודעה שלא נקראה #1 

אשמח לדעות לגבי הפתרון המתאים לרשת אלחוטית בדירת גן עם מספר מפלסים
המצב הקיים
מפלס עליון (80 מ"ר) – היה נתב של בזק סטנדרטי. קליטה טובה, גם בממ"ד שהיה במפלס.
מפלס קרקע אמצעי (110 מ"ר) – היה מקבל קליטה טובה המפלס העליון פתוח לגמרי לאמצעי אז אין בעיה. בנוסף היה גם שם Extender מדגם EW-7438RPn Mini שהיה מיועד לתת תקשורת לחיבור קוי לצורך מצלמות אבטחה חיצוניות, ועבד בסדר.
מפלס תחתון(110 מ"ר) – עוד Extender מהדגם הנ"ל, שנועד לתת רשת אלחוטית למטה. היה נותן תוצאות בינוניות ומטה.
בבזק המליצו לשדרג לנתב BE ולשים אותו במפלס האמצעי בסלון (מרכז הדירה). מאז המצב אפילו יותר גרוע.
מתלבט לגבי ראוטר מאוד חזק כמו למשל , ראיתי עליו המלצות חזקות:
https://ksp.co.il/?store=hashmonaim&changeSnif&uin=39029

ואולי הוא יוכל בכלל לבטל את המגביר במפלס התחתון, או שיש פתרונות אחרים? MESH גם יקר וגם אני לא בטוח שיפתור את הבעיה.
רעיונות?

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3380
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 366 פעמים
קיבל תודות: 773 פעמים

Re: מחפש פתרון לקליטה בדירה עם מפלס עליון ותחתון

הודעה שלא נקראה #2 

DonkeyKong כתב:MESH גם יקר וגם אני לא בטוח שיפתור את הבעיה.
...
·

הפוך, כל פתרון חוץ מפיזור יחידות בחיבור קווי לכיסוי השטח "לא בטוח שיפתור את הבעיה". לדעתי רב פתרונות ה-mesh תומכים גם בחיבור קווי בין היחידות (חשוב לוודא זאת לפני הקניה, ראה לדוגמא את זה). היתרון העיקרי (לדעתי) של מוצרי ה-"mesh" הוא שהם תומכים ב-roaming.

בנוסף למוצרי "mesh" יש כרגיל התקנה מאד פשוטה: אם אתה רוצה משהו לחבר ושהכל יעבוד הם מאד מומלצים, אם אתה מעוניין באופציות קונפיגורציה יותר מתקדמות כנראה שעדיף לא מוצר שמתוייג כ-"mesh".

שם לב שהנושא של ה-roaming וטכנלוגיות אחרות ש-mesh משתמש בהם יש לא רק בפתרונות "mesh" ואם אתה מחפש משהו קצת יותר מתקדם אתה יכול להסתכל על סדרת ה-Unifi של Ubiquiti או מוצרים דומים של חברות אחרות לשוק העיסקי/SOHO או יחידות מתאימות שמריצות openwrt או ה-aiMesh של asus.

כל הנושא של חיבור אלחוטי בין היחידות הוא בעייתי כי אתה חייב שתהיה קליטה טובה מהיחידה הקודמת וחוץ מהנושא של התעסקות ועבודה לייצב את זה, בסופו של דבר זה אומר יותר יחידות, כסף שעדיף להשקיע אותו בהעברת כבלים שיותר טובים מכל בחינה. אם אתה ממש חייב חיבור אלחוטי בין היחידות אז דווקא mesh יודע לנהל חיבורים כאלה בצורה הרבה יותר חכמה.

אם אתה רציני לגבי הנושא של הרשת, אין באמת אופציה אחרת מאשר ראוטר "נטו" טוב עם סוויץ מנוהל מובנה או בנפרד ופריסה של APs מתאימות בחיבור קווי (הכוללות תמיכה ב-roaming ו-VLANs וכו'). ככה אתה גם מפריד את הרשת של המצלמות, עושה רשת לאורחים אם אתה רוצה, מתחבר לבית עם VPN והשמיים הם הגבול....

DonkeyKong (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
הודעות: 164
הצטרף: מאי 2005
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 5 פעמים

הודעה שלא נקראה #3 

@eran405

הבעיה היא שאני לא בטוח שאני יכול לפרוש כבלים לכל נקודה. ובגלל זה כמו שאמרת MESH שתלוי על קליטה אלחוטית בין היחידות זה לא בהכרח פתרון כזה טוב.
פשוט בגלל שעד החלפת הראוטר זה עוד עבד בסדר, והראוטר עוד היה במיקום יותר גרוע, חשבתי שאולי ראוטר יותר טוב יכול לעזור.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3380
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 366 פעמים
קיבל תודות: 773 פעמים

הודעה שלא נקראה #4 

@DonkeyKong
·

א. אין דבר כזה שאי אפשר לפרוס כבלים כי תמיד אפשר זה הכל שאלה של עלות ומה אתה מוכן לעשות בשביל זה. ברב המקרים אם רוצים אפשר למצוא פתרונות שהרי בכל בית יש תעלות תקשורת של בזק והוט והרי בהם אין בעיה להעביר כבל רשת. מעבר לזה הרבה פעמים אפשר או להתפשר קצת על מיקום היחידה האלחוטית או להעביר כבל מחוץ לקיר בתקווה בתוואי מוסתר יחסית.

ב. אם באמת יחידה אחת מספקת אותך אז זה רק מקל על העניינים. סתם לסבר את האוזן אציין את הציוד שהיום אני מתלהב ממנו (אני בהחלט לא ממליץ להיות נעול רק על ציוד אחד ספציפי אלא לבדוק כמה אופציות ולהחליט מה הכי מתאים למקרה שלך):

אתה יכול לקחת לדוגמא ER-X כראוטר + סוויץ (יש גם דגמים יותר חזקים ו/או עם יותר פורטים זה עניין של מחיר ומה הדרישות שלך).
אליו אתה יכול לחבר בשלב ראשון יחידה בודדת של UAP-AC- LR (או PRO או דגם יותר חדש וחזק, שוב עניין של מחיר). כל עוד שהיחידה הבודדת מספקת את הצרכים שלך מצויין, אבל לפחות אתה רגוע שאם בעתיד הקרוב או הרחוק תרצה להוסיף יחידות, ה-Unifi תומך בזה בצורה מצויינת, גם בצורה קווית וגם בצורה אלחוטית.
ציוד כזה, על אף היותו זול יחסית נותן לך גם גמישות מירבית לעתיד וגם אופציות מתקדמות כמו אילו שציינתי לעיל (הפרדת רשת המצלמות ו/או רשת לאורחים בעזרת VLANs, חיבור מרחוק בעזרת VPN ועוד הרבה).

הלינקים שקישרתי לעיל והמחירים שלהם זה ליבואן רשמי בארץ, אפשר להשיג ביותר זול מחו"ל או מחנות כמו senetic.

DonkeyKong (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
הודעות: 164
הצטרף: מאי 2005
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 5 פעמים

הודעה שלא נקראה #5 

אתה צודק 100% כמובן שהפתרון להעביר כבלי רשת הוא הפתרון הנכון והטוב ביותר גם לטווח הארוך. מכיוון שמדובר בדירה לא לטווח ארוך, אז לא בטוח כמה שינויים וכמה מהם אפשריים בדירה. וכמובן שיש את עניין העלות. המרחקים בדירה לא קטנים מבחינת האפשרויות של המיקומים של הציוד.

אני אסתכל על האפשרויות ששלחת. המון תודה.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3380
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 366 פעמים
קיבל תודות: 773 פעמים

הודעה שלא נקראה #6 

@DonkeyKong
·

יש גם אופציות של חיבור קווי על גבי תשתית הכבלים או על רשת החשמל - זה כמובן פחות טוב מלהעביר כבלי רשת אבל אולי לדירות שכורות יש יתרון בזה כי אפשר להעביר מתאמים מדירה לדירה. כמו בכל דבר אחר אין ארוחות חינם ומתאמים טובים עולים כסף, אני פחות מתמצא בזה אבל יש כמה וכמה שירשורים בנושא בפורום כאן (ואולי גם בפורום אינטרנט).

אם זה בעיה להעביר כבלים, אפשר להתחיל מיחידה בודדת ולראות מה המצב (במיוחד לאור זה שאתה אומר שעם ציוד קודם יחידה בודדת סיפקה אותך). כל עוד שאתה בוחר ציוד שאפשר בעתיד להרחיב אותו עם עוד יחידות בחיבור קווי או אלחוטי יש לך גמישות מירבית: במידת הצורך אפשר לקנות יחידה נוספת ולחבר אותה אלחוטית ולראות האם זה עובד טוב ורק אם יש בעיות לחפש פתרון קווי במקום החיבור האלחוטי.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”