דעתכם ועצתכם לגבי מבנה הרשת הביתית

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.

מנהל: מנהלי HTPC ועיבוד תמונה

שלח תגובה
raoul
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
הודעות: 1156
הצטרף: מרץ 2006
נתן תודות: 49 פעמים
קיבל תודות: 44 פעמים

דעתכם ועצתכם לגבי מבנה הרשת הביתית

לינק להודעה #1 

נכנסנו לבית החדש ואני מתחיל בעבודות הכיפיות של בניית הרשת הביתית (רק שעם 3 ילדים זה ייקח המון זמן)
אשמח לעצתכם ודעתכם לגבי איך לחבר פיזית את המערכת.
בנתיים צרפתי למטה שרטוט של הרעיון הראשוני שלי.

הבית הוא דו קומתי + חנייה סגורה שבה גם יהיו 2 נקודות רשת.
נקודות ריכוז הם:
1. בארון חשמל
2. ארון תקשורת שנמצא במיקום מאוד מיוחד בין 2 הקומות בתוך הנמכת הגבס - עם גישה יומיומית נוחה.
3. ארון חשמל משני בקומה העליונה שנמצא בחדר כביסה.

את הראוטר אני יכול למקם בכל אחת מהנקודות ריכוז, ויש מצב שבעתיד יצטרף ראוטר נוסף לצורך יצירת MESH (ראוטר של ASUS עם אפשרות AIMESH למי שמכיר). העניין הוא שלראוטר יש רק 4 פורטים כך שעדיין אני אצטרך סוויץ' באותה נקודת ריכוז שבו הוא נמצא.

השאלה הראשונה שלי היא:
1. האם לנצל את 4 הפורטים שיוצאים מהראוטר וכל אחת מהם לנתב לסוויץ' שנמצא בנקודת ריכוז? או שזה מעמיס על העבודה של הראוטר ועדיף לחבר רק ליציאה אחת של הראוטר סוויץ' שהוא ינתב לכל היעדים?

2. האם כדאי לחבר את הכבלים\סטרימר לחבר ישירות לראוטר בגלל שהוא דורש הרבה תעבורה?

3. האם יש עדיפות למקם את הראוטר בנקודת הריכוז בסלון מ-2 סיבות:
  • הצרכנים הכבדים של הזרמת המדיה נמצאים ממש שם.
  • הסלון מהווה נקודה WIFI מאוד מרכזית (אבל זה סה"כ 5 מטרים מהארון חשמל הראשי)

4. האם לשים עוד סוויץ' בכל חדר ילדים כדי לתת עוד נקודות רשת בחדר יהיה בסדר או ששירשור סוויצ'ים זה לא כ"כ כדאי?
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור

sigamore
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
הודעות: 4485
הצטרף: אוגוסט 2006
מיקום: מודיעין
נתן תודות: 290 פעמים
קיבל תודות: 586 פעמים

Re: דעתכם ועצתכם לגבי מבנה הרשת הביתית

לינק להודעה #2 

@raoul
תתחדשו ובשעה טובה (Y) (f)
לא ממש הבנתי את התרשים...סידור הקומות לא נראה לוגי .. :) ... יש בבית שבעה חדרי שינה ?
על כל פנים ומנסיוני -- בהנחה ויש לך כבילה איכותית וציוד תקשורת איכותי (לא מתגים בשקל וחצי מ eBay... :D ) אזי אין באמת משמעות למיקום (קומה) וסדר חיבור המכשירים שיחוברו באופן קווי.
הייתי מחבר את הכבלים המוליכים למתגים ישירות לנתב ואליהם מחבר את המכשירים השונים.
הנתב הוא חדש או שהשתמשת בו כבר בבית הקודם ?
די טעלעוויזיע קאָסטן מיר וועגן פופצן טויזנט פונט !

eran405
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3151
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 307 פעמים
קיבל תודות: 703 פעמים

Re: דעתכם ועצתכם לגבי מבנה הרשת הביתית

לינק להודעה #3 

@raoul
·

1. כן אין שום בעיה, 4 פורטי ה-LAN של ראוטר ביתי הם בעצם switch חומרתי אז אין שום סיבה להשתמש ב-switch אחר במקומם. זה לא מעמיס על הראוטר ולא נעליים. הראוטר "מתאמץ" רק בשביל ניתובים בין WAN ו-LAN (ובין VLANs/רשתות מקומיות שונות אם זה רלוונטי).

2. תעבורה לאן וכמה? לדעתי חיבור קווי של 1 גיגה (כלומר תקבל באמת 1 גיגה מלא) זה די והותר לכמה סטרימרים שרק תרצה (אפילו סרט באיכות מלאה של Bluray UHD בהגזמה פראית זה 100 מגהביט...). ואפילו אם נגיד באמת חושב לך הרוחב פס של מכשירים בחדר X. רוחב פס לאן? אם זה תעבורה לאינטרנט אז בכל מקרה הצוואר בקבוק יהיה תשתית האינטרנט. אם זה תעבורה נגיד לשרת NAS שמחובר בחדר אחר בחיבור 1 גיגה ל-switch אז בין כה וכה החיבור רשת של ה-NAS מוגבל ל-1 גיגה.
אם יש לך NAS עם פורט של 10 גיגה ו-switch מתאים והרבה קליינטים כבדים שבאמת צריכים את זה אז שווה לשקול לנסות לחבר את כולם ל-switch המפלצתי (או לחבר חיבור של 10 גיגה בין ה-switchים).

3. לגבי הזרמת מדיה אני לא רואה איך כבל 1 גיגה לא יספק את כל הצרכים שלך מעל ומעבר (ראה 2). לגבי wifi זו שאלה אחרת. בלי לבדוק ולהבין בדיוק איך קליטת ה-wifi מתנהגת אז קשה מאד להגיד. יש המון אופציות: מלהסתפק ב-AP יחיד שממוקם במקום טוב כך שתהיה קליטה מספק בכל הבית (במידה וזה אפשרי) ועד לשם ראוטר ללא wifi בארון המרכזי ולפזר נקודות mesh ברחבי הבית לכיסוי אופטימלי. אכן אחת האופציות היא לשם את הראוטר הראשי נגיד בסלון ואם צריך עוד AP להוסיף באחד החדרים או משהו - אני מנחש זה יסבך לך את תכנון הרשת הקווית, השאלה האם זה באמת שווה את הסיבוך?

4. אין לי מספיק ניסיון בשירשור כמות כזה של switchים אבל אני חושב שזה אמור להיות בסדר. בסביבות עסקיות שגם ככה יש שירשור switchים "כבדים" בשביל לספק רשת לכל הקומות וכו' אז עדיף להעביר כמה כבלי רשת שצריך מה-switch הראשי של הקומה לכל חדר אבל קשה לי להאמין שבבית פרטי תגיע לסקאלות האילו.

נראה לי שאתה מנסה לכסות יותר מידי מקרים "עתידיים": אם כרגע אין לך צורך ביותר מנקודה אחת בחדר אז אין שום סיבה לשם שם switch. אם בעתיד תצטרך אז אפשר לשם switch. אם אתה צריך רק 2 נקודות בחדר (עכשיו או בעתיד) וזה אפשרי מבחינה לוגיסטית הייתי שוקל להעביר כבלים לארון המרכזי ולשם שם switch יותר גדול.

גם בנושא של ה-wifi אם כבר יש לך היום את הראוטר המדובר, אז תתחיל מלשם אותו במקום שהכי מפשט את הרשת - למיטב הבנתי בארון המרכזי עם המודם. במקרה כזה, לפחות לפי הציור שלך, יש לך בדיוק מספיק פורטים בשביל לחבר את המודם ב-WAN וכל אחד מהחדרים לפורט LAN. במקומות כמו הסלון שאתה צריך מספר נקודות תוסיף עוד switch בנקודה זו.

סה"כ מבנה הרשת די גמיש ואם יעלה הצורך תוכל לשנות אותו בעתיד. מהניסיון שלי לסבך דברים בשביל זה שאולי בעתיד זה יעזור למשהו זה בעיקר מסבך דברים במיוחד כאשר הצרכים שלך בעתיד יהיו קצת שונים ממה שאתה מנחש כרגע....

TANDBERG
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
הודעות: 4541
הצטרף: פברואר 2009
מיקום: מודיעין
נתן תודות: 180 פעמים
קיבל תודות: 200 פעמים

Re: דעתכם ועצתכם לגבי מבנה הרשת הביתית

לינק להודעה #4 

@raoul
·
אין בעיה לשרשר בין מתגים אם הם מוגדרים כ-TRUNK בחיבור (מניעת רעשי רשת מיותרים, SPANING TREE וכדומה), הסכימה שהצעת יעילה וטובה משרשור מתגים.

במלים אחרות - תשרשר בין שני מתגים כשצריך, אחרת אם השרטוט שלך אפשרי - תשתמש בו.
אלחוטי - תיקח בחשבון עוד פורט בכל קומה, תבחר בפתרון מנוהל, יש כאלו ליוביקוויטי ועוד כמה. הרישוי לניהול בענן חינמי ולא תעבוד עם ריפטרים.
בנוגע להזרמת תכנים - 5 ג'יגה עדיף מאשר 2.4, תלוי גם כמה מכשירים יש לך על הרשת במקביל. אני באופן אישי מעדיף חיבור קווי.

raoul
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
הודעות: 1156
הצטרף: מרץ 2006
נתן תודות: 49 פעמים
קיבל תודות: 44 פעמים

Re: דעתכם ועצתכם לגבי מבנה הרשת הביתית

לינק להודעה #5 

@sigamore
·

כרגע קניתי נתב חדש שעדיין לא יצא מהקופסא: TP-LINK TL-SG108 8-Ports Gigabit Ethernet Switch

אני אצטרך לקנות עוד נתבים בהמשך , רציתי קודם לראות איך זה עובד ולבדוק בכלל מה הצרכים שלי.

@eran405
·
תודה על הפירוט בתשובה - אני קורא בעיון רב.

@TANDBERG
·
איך מגדירים מתג כ-TRUNK. זה משהו שמתג פשוט לא מנוהל עושה לכשעצמו או שצקיך מתג מנוהל חכם. מה זה בעצם אומר?שאלה כללית:
ממה שנראה לי וגם ממה ששכנים עם בתים בגדלים דומים מספרים, WIFI מנקודת ראוטר יחיד לא מספיקים.
בגלל שהכל חדש ואני עומד לקנות ציוד אני נוטה לחפש פתרון של MESH.
בראוטרים של ASUS שעליהם אני מסתכל יש יתרון על פני ראוטרים של חברות אחרות בזה שיש אפשרות להוסיף ברשת הביתית ראוטר נוסף של ASUS ולהגדיר שהראורטים יעבודו ב-MESH (הם קוראים לזה AIMESH). יש גם חוות דעת מאוד טובות על המערכת וגם על הראוטר לכשעצמו.
יתרון נוסף הוא שיש לראוטרים 4 יציאות LAN בעוד שלרוב מערכות ה-MESH יש רק יציאת LAN אחת וזה רק מהיחידה האחרונה המשורשרת (ביחידה הראשונה נכנס ה-WAN מהמודם ויוצא LAN ליחידה הבאה, והיא משורשרת ביציאה שלה ליחידה הבאה - כך שרק ליחידה האחרונה נשאר יציאת LAN פנויה לחבר לכל הרשת הקווית בבית)
להבנתי ניתן פשוט לחבר את יחידות ה-AP של ה-MESH סתם באקראיות לפורט של הסוויץ' אבל אז כל ה-BACK HAUL (תקשורת בין יחידות ה-MESH) מתבצעת על גבי הרשת הקווית הביתית וגוזלת ממנה.

אז אני שואל כאן, מכיוון שגם ככה אני צריך לחבר נתבים, ואפילו בנקודה שבה הראוטר אצטרך נתב , אז אולי באמת עדיף ללכת על פתרון מערכת MESH של 2~3 יחידות מלכתחילה ובכלל לא להסתמך על יציאות ה-LAN מהראוטר הראשי?

eran405
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3151
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 307 פעמים
קיבל תודות: 703 פעמים

Re: דעתכם ועצתכם לגבי מבנה הרשת הביתית

לינק להודעה #6 

raoul כתב: כרגע קניתי נתב חדש שעדיין לא יצא מהקופסא: TP-LINK TL-SG108 8-Ports Gigabit Ethernet Switch
...
זה לא נתב זה switch או מתג בעברית. בתקווה אתה יודע מה ההבדל בין מתג לנתב.
raoul כתב: איך מגדירים מתג כ-TRUNK. זה משהו שמתג פשוט לא מנוהל עושה לכשעצמו או שצקיך מתג מנוהל חכם. מה זה בעצם אומר?
...
למיטב ידעתי trunk זה הגדרה במתגים מנוהלים כשיש הרבה VLANs (וכרגיל אתה רוצה שהפורט שמחבר בין מתגים יעביר את כל ה-VLANs, בניגוד לפורטים "רגילים" שמשויכים ל-VLAN מסוים). במתגים פשוטים אפשר פשוט לחבר פורט כלשהו לפורט כלשהו רק תזהר לא לחבר מספר כבלים בין אותם מתגים או לעשות מעגלים כי לא נראה לי שמתגים פשוטים יודעים להתמודד עם זה.
raoul כתב: בגלל שהכל חדש ואני עומד לקנות ציוד אני נוטה לחפש פתרון של MESH.
...
...
אני בכלל לא בטוח ש-mesh של asus זה האופציה המומלצת בהינתן שאתה מצפה שתצטרך יותר מיחידה אחת. שם לב שיש לך עוד הרבה אופציות כגון google wifi, orbi, deco (אני לאוו דווקא ממליץ על אחד מהם, לדוגמא אם אתה שוקל deco תקרא את זה).
raoul כתב: להבנתי ניתן פשוט לחבר את יחידות ה-AP של ה-MESH סתם באקראיות לפורט של הסוויץ' אבל אז כל ה-BACK HAUL (תקשורת בין יחידות ה-MESH) מתבצעת על גבי הרשת הקווית הביתית וגוזלת ממנה.
...
לדעתי הפוך:
הרשת הקווית היא הרשת המהירה שלך שבסיכוי סביר תספיק מעל ומעבר לכל דרישה שלך. למען הפשטות תתייחס לרשת קווית של גיגה כרוחב פס בלתי מוגבל.
לעומת זאת לרשת האלחוטית יש רוחב פס מוגבל (תלוי בהרבה גורמים מהציוד האלחוטי, לכמות המכשירים, למבנה הבית והפרעות מהשכנים וחוצנים). בנוסף אם אתה עושה backhaul אלחוטי אתה חייב למקם את היחידות בצורה כזו שלכל יחידה יש קליטה טובה לפחות מיחידה אחת אחרת וקשר כזה ליחידה הראשית. במקרה של backhaul קווי אין מגבלה כזו ואפשר למקם יחידות במרכז של איזורים שאתה רוצה לכסות. לכן עם backhaul קווי תצטרך פחות יחידות לכסות את אותו השטח ותקבל ביצועים יותר טובים ויציבות יותר גבוה.
raoul כתב: יתרון נוסף הוא שיש לראוטרים 4 יציאות LAN בעוד שלרוב מערכות ה-MESH יש רק יציאת LAN אחת...
...
אם זה בכלל יתרון, אז יתרון מאד זניח כי בפחות מ-100 ש"ח אתה יכול לקבל 7 פורטים (השמיני הולך לראוטר).

באופן כללי, ברשתות כאלה הרבה יותר קל וגמיש לחשוב על כל רכיב לגמרי בנפרד. תחשוב על הראוטר הראשי בנפרד מ-APs/mesh ובנפרד מהמתגים. אם בסוף אתה חוסך כמה גרושים כי אתה משלב ציודים מצויין אבל לא להתפשר על איכות הציוד בגלל זה.

תלוי בצרכים שלך ובידע שיש לך או כמה שאתה מוכן להשקיע בלימוד הנושא, אתה יכול אפילו לשקול ראוטר "נטו" כמו ER-X או דגמים אחרים של Ubiquiti או MikroTik או מכונה שמריצה pfsense. הקונפיגורציה של ראוטרים כאלה יותר מסובכת אבל לכן גם הרבה יותר חזקה.
זה יהיה רק ראוטר (ה-ER-X הוא היוצא מן הכלל שיכול גם להוות switch בין פוורטים לבחירתך). אליו אתה מוסיף מתגים פשוטים או מנוהלים, אם תמיכה ב-poe או בלי, לפי הדרישות והתקציב.
לבסוף אתה בוחר פתרון אלחוטי לגמרי בלי תלוי בראוטר (ולכן גם אפשר לשדרג אחד מהם בלי תלות בשני). לדוגמא ל-Ubiquiti יש ציוד נחמד שמסדרת ה-Unifi כגון זה. אפשר כמובן גם כל פתרון אלחוטי אחר ממערכת mesh של חברה כלשהי למספר ראוטרים שמתפקדים כ-APs בלבד (אטרקטיבי במיוחד אם הם מריצים נגיד openwrt ומאפשר roaming כמו במערכת mesh).
זה גם נותן לך גמישות מירבית לשם את הראוטר "נטו" במקום אחד (נגיד בארון תקשורת הראשי) ואת ה-APs איפה שבאמת צריך (סלון, חדרים/מסדרון).

raoul
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
הודעות: 1156
הצטרף: מרץ 2006
נתן תודות: 49 פעמים
קיבל תודות: 44 פעמים

Re: דעתכם ועצתכם לגבי מבנה הרשת הביתית

לינק להודעה #7 

@eran405
·
וואו כמה ידע יש לך - יש הרבה ללמוד.
אני לא מכיר את חברת Ubiquiti , אני מבין שזה נחשב ליגה מעל כל ה-ASUS , LINKSYS ודומיהן, זה נכון?
מה יהיה טוב יותר בראוטר וב-AP של Ubiquiti, במה זה נבדל? זה יעשה עבודה יותר טובה? יותר מהיר או יותר יציב?
האם ה-Ubiquiti זה AC DUAL BAND כמו האלו שאני מסתכל עליהם?
מה לגבי הקונפיגורציה שלו למשתמש כמוני שיש לו ידע טכני אבל לא שוחה בכל ענייני הרשת וראוטרים?
האם יש אופציות MESH או שזה רק AP רגילים?

eran405
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
הודעות: 3151
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 307 פעמים
קיבל תודות: 703 פעמים

Re: דעתכם ועצתכם לגבי מבנה הרשת הביתית

לינק להודעה #8 

@raoul
·

דבר ראשון לגבי mesh, אין באמת תקן שמגדיר מה זה mesh - זה יותר מושג שיווקי. במיוחד במקרה שלך (שלמיטב הבנתי אתה מתכוון לעשות backbone קווי), הסיבה העיקרית להעדיף פתרון mesh זה הנושא של ה-roaming שרב הפתרונות של חיבור מספר APs לא תומכים. שם לב שיש פתרונות כמו ה-Unifi של Ubiquiti או התקנת openwrt על נתבים זולים שתומכים ב-roaming בלי להשתמש במילה mesh (ומקרים כאלה אני לא רואה שום יתרון ל-mesh, במיוחד עם backhaul קווי). ראה עוד פרטים בשירושרים אחרים כגון:
https://www.hometheater.co.il/vp2873391#2873391
https://www.hometheater.co.il/vp2843070#2843070

שנית לגבי Ubiquiti וציוד אחר ב"ליגה מעל". כמו כל דבר יש יתרונות וחסרונות, כך לדוגמא נתב er-x או erlite:

א. אופציות קונפיגורציות מתקדמות: אפשר לעשות דברים שאי אפשר לעשות בקושחות יצרן.
אתה יכול לרפרף בשירשור הזה בנושא בשביל להתרשם. אמנם יש הרבה מידע ועזרה בנושא, אבל עדיין קל להתרשם שעקומת הלמידה להתעסקות עם ראוטר כזה היא לא בשביל כל אחד (זה מבחינתי החיסרון הכי גדול של הציוד הזה). מה גם שלא בטוח שאתה צריך או תשתמש בדברים כאלה.
הרבה מהדברים האילו אפשר לעשות עם קושחות צד שלישי (כגון openwrt/ddwrt/merlin) אבל לטעמי זה יותר נח ב-edgeos או pfsense וגם אין בעיה של אחריות (שלמיטב הבנתי לפחות מבחינה פורמלית אתה מבטל את האחריות ברגע שאתה צורב קושחה צד שלישי).

ב. ביצועים - תלוי איזה ציוד ולאיזה מטרות אבל לדעתי תקבל ביצועים יותר טובים או לפחות ביצועים ביחס למחיר הרבה יותר טובים מציוד כזה. במקרה של edgerouters זה בעיקר תודות להאצת חומרתית שיש למכשירים האילו ולכן הם יכולים לנתב גבוהים של 1 גיגה (ה-erlite ל-1 גיגה full duplex וה-er-x ל-1 גיגה upload+download ביחד), כמו גם האצה של החיבורי VPN במידה ואתה משתמש בפרוטוקול שנתמך.
שם לב שלדברים כמו openvpn שאין האצה חומרתית תקבל ביצועים יותר טובים ממכונה שמריצה pfsense או אפילו ראוטר ביתי איכותי כי המעבדים שלהם יותר חזקים.

ג. כתלות באיך אתה בוחר לפרוס את הציוד שלך, זה יוכל להיות יתרון של ציוד ביתי פשוט (וחסרון של ציודים כאלה) שבאותו המכשיר יש גם ראוטר, גם switch וגם AP. תמיד אפשר לקחת ראוטר ביתי, לכבות בו את ה-wifi ולהשתמש בו כראוטר בלבד (ב-edgerouter אתה לא יכול להדליק את ה-wifi כי אין!).

לבסוף לגבי APs של ubiquiti וכל פתרון אלחוטי אחר, יש דפי מידע שאפשר וכדאי להסתכל עליהם לפני שאתה מחליט:
https://dl.ubnt.com/datasheets/unifi/Un ... APs_DS.pdf
(תסתכל נגיד בעמוד הרביעי על הטבלה שמשווה בין הדגמים)
שם לב שהפתרונות האילו תומכים בצורה מלאה ב-roaming וגם ב-PoE (מה שמקל לתלות אותו על התקרה או מקומות כאלה).
אם אתה הולך לכיוון של ה-unifi תשקול גם את ה-LR וה-PRO.

בכל מקרה, אני לאוו דווקא אומר שהציוד של Ubiquiti או ציוד מסוים אחר מתאים לך. אני בעיקר מנסה שתבין שיש לך הרבה אופציות ותוכל להגיע לבחירה מושכלת. במיוחד אם אתה רוצה לנסות להתחיל רק עם AP אחד במרכז הבית ולקוות שיכסה את כל הבית, אז אופציה יותר פשוטה כמו דגם טוב של asus יכולה להיות אופציה מצוינת. אם בעתיד תחליט שאתה צריך עוד APs אתה יכול להוסיף עוד ראוטרים של asus שתומכים ב-aiMesh ואז גם יהיה לך roaming בין ה-APs השונים.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, IT ומחשוב”