המאגר הביומטרי עבר בקריאה שנייה ושלישית

נושאים שאינם קשורים בהכרח לתחום הקולנוע הביתי או האודיו אך עדיין עשויים לעניין את הקהל שלנו.

חשוב שלא לערב נושאים שנויים במחלוקת (פוליטיקה למשל).
Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: ערן
נתן תודות: 518 פעמים
קיבל תודות: 4198 פעמים

נושא שלא נקרא #61 

liorp כתב:
...
...

צריך לתת אמון במערכת המשפט והחוק שלא תפליל אדם רק על סמך טביעת אצבע. בכל זירת פשע יש הרבה טביעות של הרבה אזרחים חפים מפשע. לכן יש חוקרי משטרה שעושים את עבודתם ומבדילים בין טביעה שהיא ראייה לבין טביעות של אזרחים שעברו במקום.
...
·

:lol:

אלוהים אדירים כמה שאתה נאיבי. שוטר זה אדם. כל אדם נתון להשחתה ולרגשות אנושיים. אני מכיר אישית מקרה בו שוטר הפליל אזרח בשביל להתנקם בו, אז תמשיך לספר לנו בבקשה איך אנחנו אמורים לסמוך על "מערכת המשפט והחוק" שאוכל להמשיך לצחוק.

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #62 

mrraz111 כתב:
...
...
מהיכן אתה יודע, אתה מצוי בענינים ?
...
·

הוא לא צריך להיות מצוי בעיניינים בשביל לדעת שההגנה על המידע נותן בידיים חלמאיות. לפני זמן לא רב כל המאגר של משרד הפנים הכולל את כל המידע על אזרחי ישראל (שם, ת"ז, כתובת מגורים, שנת לידה ועוד) נפרץ ודלף לרשת. הם כבר הוכיחו שאין להם יכולת לאבטח את המידע.

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #63 

והנה לכל אלו ש"סומכים על מערכת החוק והמשפט". רצוי מאוד שתקראו את זה ותפנימו - אין על מי לסמוך:

https://www.haaretz.co.il/news/law/1.5822989

בית משפט הורה למסור למשטרה מידע ביומטרי - אף שהחוק אינו מאפשר זאת. המשטרה ביקשה מידע מהמאגר על מנת לזהות תושב עוספיה שנהרג בבולגריה. השופט קבע שהחוק מעניק לו סמכות להורות על כך אף שמשרדי הממשלה מגבשים את התקנות בנושא.

liorp
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 169 פעמים
קיבל תודות: 205 פעמים

נושא שלא נקרא #64 

אם לא נסמוך על מערכת המשפט, אז על מי כן?
היא התשתית למדינה דמוקרטית.

אם שוטר רוצה להפליל מישהו, הוא יכול להסתדר גם בלי המאגר.

במקרה הנוכחי, כדי לזהות אדם מת נשמע לי הגיוני שהשופט יאשר גם אם עוד לא סיימו להתקין תקנות.

אני בטוח שכל אחד מכיר בחוג מכריו ומשפחתו שוטרים ועורכי דין טובים שעובדים קשה ולא מחפשים להפליל כל היום אנשים. במושחתים צריך לטפל כמובן.

moco
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו
נתן תודות: 198 פעמים
קיבל תודות: 349 פעמים

נושא שלא נקרא #65 

mrraz111 כתב:אותו הדבר בטח אמרו לפני כמאתיים שנה בשעה שהדביקו על תעודות הזהות תמונה
עד אז התעודות היו ללא תמונה אלא עם סימנים כמו צבע שיער
אני מניח שגם אז באו אנשים ואמרו שאפשר לקחת תמונה של מישהו אחר ולהדביק
וגם עשו את זה.
אבל שרדנו
...
·
מעבר לכך שאתה מפגין פה בורות בהיסטוריה של תעודות מזהות למיניהן (זה דבר שהחל רק במאה העשרים ורק לאחר שהשגת צילום הייתה פעולה פשוטה וזולה יחסית), אתה גם לא חושב אם מה שכתבת יכול להיות בכלל הגיוני.
איך בדיוק יכלו להיות שהיו תעודות מזהות בלי צילום? איך בדיוק אפשר היה לזהות מישהו לפיהן. היו מזהים על פי עדות של אנשים אחרים, לא על פי תעודות.
משה

moco
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #66 

mrraz111 כתב:
...
...
מהיכן אתה יודע, אתה מצוי בענינים ?
...
·
משתמע מהשאלה הזו שלך שצריך להיות בעיניינים, ולגמרי לא צריך.

הרבה נכנסים לדיונים טכנולוגייםשל רמות אבטחה, שגם לכך דעת המומחים מצביעה על אי אפשרות לאבטחה : https://no2bio.org/eli-biham/ .

העיניין האמיתי הוא שההיבטים הטכנולוגיים של האבטחה לא ממש רלוונטיים ולא צריך להיות מומחה בתחום.
כל מה שצריך זה קומון סנס.
המאגר הרי נועד כדי שיוכלו להשתמש בו, כלומר יהיו אנשים שיוכלו לפתוח אותו בסמכות. יכול להיות שבית משפט יהיה מעורב ויכול להיות שלא אדם אחד לבד, אבל עדיין, יוכלו לפתוח אותו .
הרי גם הכספת הכי טובה בעולם היא חסרת שימוש אם אין גם לבעליה יכולת לפתוח אותה.

מה שיוצא הוא שבסופו של דבר זה נתון להחלטות אנוש.
בהינתן מה שאנו יודעים על רמת השחיתות של בני אדם בכלל, ובמנגנוני השלטון בישראל בפרט, קשה להיות בטוח שהמידע הביומטרי שלנו לא ייגנב.
רק לסבר את האוזן, השר האחראי כיום על משרד הפנים הוא פושע מורשע, שעבר עבירות שוחד. אם זה לא לתת לחתול לשמור על השמנת אני לא יודע מה כן, עדיף שכלל לא תהיה שמנת.

גם מי שנותן אמון במנגנוני השלטון השומרים על המאגר עדיין לא יכול לישון בשקט. המידע לא נמצא רק במאגר המאובטח. הרי לפני שהוא מגיע לשם אנשים צריכים לתת טביעות אצבעות וכו. ובמספר רב של משרדים בכל הארץ. מדובר במאות או אלפי פקידים שמעורבים בלהביא את המידע אל המאגר. אלה מספרים שקשה לשלוט בהם.
מה מונע מפקיד מושחת לתת את תביעות אצבועותיו שלו (או של מישהו אחר) כשהוא כאילו מבקש אותם ממך.
באנלוגיה לכספת המאובטחת לחלוטין - עדיין אי אפשר לאבטח את כל מיליוני היהולומים בדרכם ממיליוני בעליהם אל הכספת.
משה

mrraz111
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 34 פעמים
קיבל תודות: 171 פעמים

נושא שלא נקרא #67 

תמיד היו תעודות שהעידו על בעליהם והתמונה, מה לעשות זו המצאה יחסית מאוחרת.

liorp
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #68 

אני עוד לא הבנתי למה אמור לשמש המאגר.
להזדהות מול משרדי ממשלה? לתת טביעת אצבע במקום להציג תעודה בכניסה לביטוח לאומי?

nirkarpik
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 9 פעמים

נושא שלא נקרא #69 

moco כתב:
...
...
·
משתמע מהשאלה הזו שלך שצריך להיות בעיניינים, ולגמרי לא צריך.

הרבה נכנסים לדיונים טכנולוגייםשל רמות אבטחה, שגם לכך דעת המומחים מצביעה על אי אפשרות לאבטחה : https://no2bio.org/eli-biham/ .

העיניין האמיתי הוא שההיבטים הטכנולוגיים של האבטחה לא ממש רלוונטיים ולא צריך להיות מומחה בתחום.
כל מה שצריך זה קומון סנס.
המאגר הרי נועד כדי שיוכלו להשתמש בו, כלומר יהיו אנשים שיוכלו לפתוח אותו בסמכות. יכול להיות שבית משפט יהיה מעורב ויכול להיות שלא אדם אחד לבד, אבל עדיין, יוכלו לפתוח אותו .
הרי גם הכספת הכי טובה בעולם היא חסרת שימוש אם אין גם לבעליה יכולת לפתוח אותה.

מה שיוצא הוא שבסופו של דבר זה נתון להחלטות אנוש.
בהינתן מה שאנו יודעים על רמת השחיתות של בני אדם בכלל, ובמנגנוני השלטון בישראל בפרט, קשה להיות בטוח שהמידע הביומטרי שלנו לא ייגנב.
רק לסבר את האוזן, השר האחראי כיום על משרד הפנים הוא פושע מורשע, שעבר עבירות שוחד. אם זה לא לתת לחתול לשמור על השמנת אני לא יודע מה כן, עדיף שכלל לא תהיה שמנת.

גם מי שנותן אמון במנגנוני השלטון השומרים על המאגר עדיין לא יכול לישון בשקט. המידע לא נמצא רק במאגר המאובטח. הרי לפני שהוא מגיע לשם אנשים צריכים לתת טביעות אצבעות וכו. ובמספר רב של משרדים בכל הארץ. מדובר במאות או אלפי פקידים שמעורבים בלהביא את המידע אל המאגר. אלה מספרים שקשה לשלוט בהם.
מה מונע מפקיד מושחת לתת את תביעות אצבועותיו שלו (או של מישהו אחר) כשהוא כאילו מבקש אותם ממך.
באנלוגיה לכספת המאובטחת לחלוטין - עדיין אי אפשר לאבטח את כל מיליוני היהולומים בדרכם ממיליוני בעליהם אל הכספת.
...
·אני מסכים איתך ברמה התאורתית אקדמית שהמדינה לא צריכה לשמור נתונים של אזרחים.
ואני גם מסכים איתך שאיפה שיש שיקול דעת אנושי תמיד יש חשש שמישהו יתפתה.
ברמה הפרקטית אני חולק על דעתך, ואני אתן לך מספר דוגמאות:

ביקרתי עם הילדים בדיסנילנד בארה"ב, גם בכניסה לארה"ב לקחו לכולנו טביעות אצבעות + תמונה למאגר. וגם בכניסה לדיסני! אתה מקבל כרטיס כניסה וסורק את טביעת האצבע שלך במכשיר הכניסה.(שאוגר את הנתונים )
האם ילד שעובד בדיסני יותר אמין מעובד משרד הפנים ?
אז נכון שאף אחד לא הכריח אותי לנסוע לדיסני או לארה"ב, אבל זה שוב מעביר את הדיון לרמה אקדמית ולא פרקטית.

כל מלצר, יכול לקחת את טביעות האצבע שלך מכוס הקפה שהרגע שתית וDNA מהרוק של שפת הכוס, שלא לדבר כמה פשוט זה לצלם מישהו היום.. אין בעיה להשיג מידע ביומטרי של אדם כזה או אחר. מי שירצה להפליל אותך ימצא את הדרך. (ולטעמי יש דרכים הרבה יותר פשוטות מאשר לנסות ולפרוץ את המאגר).

אני מסכים שזה מעצבן שהמדינה " מכריחה" אותך לתת נתונים ביומטריים - אבל ברמה הפרקטית, עבורי זה לא הבדל גדול ברמת הסיכון.

אגב אתה יכול לבקש לא להכלל במאגר בזמן הוצאת הדרכון או הת.ז .

movieman
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 42 פעמים
קיבל תודות: 364 פעמים

נושא שלא נקרא #70 

לדבר כזה רגיש - צריך רמת אבטחה בסגנון בלוק-צ'יין ..

starrywolf (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 110 פעמים
קיבל תודות: 87 פעמים

נושא שלא נקרא #71 

nirkarpik כתב:
...
...
·אני מסכים איתך ברמה התאורתית אקדמית שהמדינה לא צריכה לשמור נתונים של אזרחים.
ואני גם מסכים איתך שאיפה שיש שיקול דעת אנושי תמיד יש חשש שמישהו יתפתה.
ברמה הפרקטית אני חולק על דעתך, ואני אתן לך מספר דוגמאות:

ביקרתי עם הילדים בדיסנילנד בארה"ב, גם בכניסה לארה"ב לקחו לכולנו טביעות אצבעות + תמונה למאגר. וגם בכניסה לדיסני! אתה מקבל כרטיס כניסה וסורק את טביעת האצבע שלך במכשיר הכניסה.(שאוגר את הנתונים )
האם ילד שעובד בדיסני יותר אמין מעובד משרד הפנים ?
אז נכון שאף אחד לא הכריח אותי לנסוע לדיסני או לארה"ב, אבל זה שוב מעביר את הדיון לרמה אקדמית ולא פרקטית.

כל מלצר, יכול לקחת את טביעות האצבע שלך מכוס הקפה שהרגע שתית וDNA מהרוק של שפת הכוס, שלא לדבר כמה פשוט זה לצלם מישהו היום.. אין בעיה להשיג מידע ביומטרי של אדם כזה או אחר. מי שירצה להפליל אותך ימצא את הדרך. (ולטעמי יש דרכים הרבה יותר פשוטות מאשר לנסות ולפרוץ את המאגר).

אני מסכים שזה מעצבן שהמדינה " מכריחה" אותך לתת נתונים ביומטריים - אבל ברמה הפרקטית, עבורי זה לא הבדל גדול ברמת הסיכון.

אגב אתה יכול לבקש לא להכלל במאגר בזמן הוצאת הדרכון או הת.ז .
...
ההבדל הגדול הוא באינטרס: ברגע שעזבת את דיסנילנד אתה לא מעניין את דיסני יותר.

למדינה לעומת זאת חשוב לעקוב אחריך ולדעת איפה אתה נמצא בכל רגע נתון ומה מעשיך ולא חשוב אם אתה בארץ או בחו"ל וזו הסיבה האמיתית למאגר.

אגב, בהצלחה עם הבקשה לא להכלל במאגר כשתוציא דרכון או ת"ז. :lol:

moco
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #72 

nirkarpik כתב:
...
...
...
·
הטענה הזו שלך, שכוונתך בה היא "לא נורא, ממילא קל להשיג טביעות אצבע שלך", היא בדיוק טענה חזקה נגד המאגר.

אותו מלצר שיכול להשיג בקלות את טביעות האצבע שלך לא יכול לעשות איתם הרבה כיום. כשטביעות האצבע שלך נמצאות במאגר משרד הפנים שהוא הקובע לגבי זהות של אדם, אז אותו מלצר כבר יכול לעשות לך הרבה יותר נזק.

אני חושב שאתה לא מבין את מהות המאגר וייעודו. זה לא עוד אוסף של מידע ביומטרי, זה אוסף עם מעמד מאוד מיוחד.
משה

liorp
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #73 

זה בהנחה שייתנו לו ייחוס כזה.
היום אפשר לזייף תעודת זהות ובעזרתה לגנוב זהות של אדם וכשיהיה מאגר ביומטרי יהיה אפשר לזייף טביעת אצבע ובעזרתה לגנוב זהות של אדם.

בשני המקרים מדובר בזיוף. זה לא סביר להניח שאדם שיתלונן שזייפו לו את טביעת האצבע וגנבו לו את הזהות, יגידו לו "לא, אי אפשר לזייף את זה, אין סיכוי שגנבו לך את הזהות".

לא סביר שזה יעבור את בית המשפט, במיוחד כשמביאים מומחה שיעיד שאפשר בקלות לשכפל טביעת אצבע.

nirkarpik
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 9 פעמים

נושא שלא נקרא #74 

moco כתב:
...
...
·
הטענה הזו שלך, שכוונתך בה היא "לא נורא, ממילא קל להשיג טביעות אצבע שלך", היא בדיוק טענה חזקה נגד המאגר.

אותו מלצר שיכול להשיג בקלות את טביעות האצבע שלך לא יכול לעשות איתם הרבה כיום. כשטביעות האצבע שלך נמצאות במאגר משרד הפנים שהוא הקובע לגבי זהות של אדם, אז אותו מלצר כבר יכול לעשות לך הרבה יותר נזק.

אני חושב שאתה לא מבין את מהות המאגר וייעודו. זה לא עוד אוסף של מידע ביומטרי, זה אוסף עם מעמד מאוד מיוחד.
...
·אני לא חושב שזה "לא נורא" אני בכלל לא מקל ראש בזיוף של זהות או פרטים ביומטריים, אני חושב שזה נושא מטריד מאד.
הטענה שלי הייתה, שכמעט כל אחד יכול להשיג נתונים ביומטריים שלך,
אותו מלצר שלקח את הטביעת אצבע ו DNA שלך יכול לשתול אותם בזירת פשע ולהפליל אותך בקלות רבה יותר מאשר לפרוץ למאגר ממשלתי.

אני לא יודע מתי פעם אחרונה יצא לך להתסכל על תעודת הזהות שלך, אבל כל ילד עם מדפסת ביתית איכותית ומכונת למינציה יכול להתחזות אליך.. אותי אישית זה הרבה יותר מדאיג.

caprica6
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

נושא שלא נקרא #75 

כנראה שמוסכם על כולנו שתעודת הזהות הקיימת היא ביזיון.
וכנראה שכולנו גם מעוניינים בתיעוד ביומטרי.
הדיון הוא על התועלת/צורך השוליים של המאגר מול הנזק הפוטנציאלי האדיר.

אם נחזור לאותו מלצר - נכון שכרגע קל לו יותר לדגום מהכוס מאשר לפרוץ למאגר
אבל כל הענין הוא שברגע שיפרץ המאגר ויפורסם ברור לחלוטין מה יהיה קל יותר.
באותו רגע גם כל ענין האמינות של גורמי אכיפת החוק כבר לא יהיה רלוונטי עוד.

נזכיר רק את המאגר ההודי שזמין ברשת תמורת שמונה דולר.
ולטענה שכאן לא הודו - כנראה שנדרשת ראיה טובה לביסוס ההתפארות הזו.
בכלל לא ברור מי טוב יותר באבטחת מידע ובכל מקרה זה רק ענין של זמן.

שלח תגובה

חזור אל “ללא קשר”