בית חכם - סוגים, טכנולוגיה ואפשרויות ביצוע

בקרים, דימרים, טכנולוגיות לשליטה על צרכני החשמל בבית, SMART GRID וכו'
asafbh (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל
נתן תודות: 8 פעמים
קיבל תודות: 0

בית חכם - סוגים, טכנולוגיה ואפשרויות ביצוע

נושא שלא נקרא #1 

שלום לכולם
אני מברר לגבי בית חכם לביצוע בבית פרטי חדש שעדיין לא בנוי.
אני חדש בתחום הזה ונתקלתי בהרבה אופציות ואפשרויות מגוונות לביצוע.
בגדול נתקלתי באלחוטי וגם חוטי.(מה ההבדלים באיכות?אמינות?קרינה? וכו')
עם תקן KNX או ZIGBEE וכו' וכל מני בקרים ותשתיות שצריך לבצע והמון סוגים שאני לא מכיר ולא ציינתי כמובן...

מישהו מוכן לפשט את התהליך ולציין לאיזה סוגי אפשרויות מתחלק בית חכם?
כלומר, איזה הכנה נדרש לבצע לבית חכם בתשתית בהתאם לטכנולוגיה או לסוג המערכת?(הכנות בארון חשמל,במפסקים או בכלל בכל הבית מה נדרש)

אני כרגע מתייחס לבית חכם מכל הבחינות - תריסים,מיזוג,תאורה,אודיו,דוד, וכו'... אבל אני מניח שכאשר אני בוחר את סוג הבית החכם מבחינת טכנולוגיה ודרך הביצוע אז תפעול האלמנטים שרוצים לשלוט עליהם הוא כבר יותר פשוט.

במידה ואני כרגע נמצא בשלב שאני צריך להכין תשתית לבית חכם (בהנחה שהעלות אינה גבוהה) מה עלי לבצע בהכנה לבית כדי שאוכל ליישם את הטכנולוגיה?
לכל חברה יש הכנות שונות שצריך לבצע ואני לא יודע לאיזה כיוון ללכת קודם - אלחוטי או חוטי ואם חוטי אז איזה חוטי כי יש מלא סוגים...
אני יודע שבעבר אם מישהו היה רוצה בית חכם היה משחיל לכל נקודה שביצע בבית קו נוסף לארון חשמל שבו הוא שולט עליו - אך אני מניח שהיום המצב לא ככה וקצת שונה והתפתח.

לאלחוטי הבנתי שזה יחסית פשוט שצריך להתקין מפסקים אלחוטיים ובקר אלחוטי וזהו - כלומר אין צורך בתשתית מיוחדת...(מה לגבי קרינה אם מישהו בוחר באלחוטי?האם זה משהו משמעותי שכדאי להתייחס אליו או זניח?)

אודה לחברי הפורום שיעשו קצת סדר בעניין
אני חושב שאני לא היחיד שתחום זה קצת מבלבל ולא מסודר ואין משהו ספציפי או טכנולוגיה אחת שהולכים דרכה אלא המון אפשרויות...
המון תודה לכל מי שעונה ומסביר :)

דומיקון
סמל אישי של משתמש
עוסק בתחום
עוסק בתחום
נתן תודות: 50 פעמים
קיבל תודות: 146 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

בגדול מאוד...
יש טכנולוגיה "קוית" - מחייבת סלילה של חיווט מיוחד + ארון תקשורת ייעודי בבית
מחייב תכנון לפני בניה
סדרי גודל עלויות 100,000 ש"ח .

טכנולוגיה אלחוטית -
עובד על
Z-Wave
ZIGBEE
WIFI
RF433MHz

סדרי גודל עלויות אלפי ש"ח
לא מחייב תכנון מקדים או ארון חשמל \ תקשורת ייעודי

בפתרונות האלחוטיים נקודות הקצה (מתג החשמל... המפסק שבקיר ) הופך להיות "חכם" , כלומר - התקנה ייעודית בכל נקודת מפסק בבית של "מודול" , שמאפשר שליטה ידנית אבל גם שליטה ע"י בקר.

בקרים מאפשרים את החיבור לאינטרנט, לנייד, הפעלה של לוגיקה מתקדמת, שילוב חיישנים, חיבור לאלקסה וגול הום וכו'...

זו רק ההתחלה.

תקרא את השרשור הדביק של CAFRI פה:
https://www.htmag.co.il/vt236100.html

בהצלחה, שאל עוד יש עוד .
דומיקון - בית ישראלי חכם יותר
נציגי חברת Vera Control LTD בישראל
הפתרון המלא לבית חכם ישראלי בטכנולוגיית Z-Wave בתדר 916 MHz באישור משרד התקשורת ומכון התקנים
http://www.domicon.co.il/

דומיקון
סמל אישי של משתמש
עוסק בתחום
עוסק בתחום

Re: בית חכם - סוגים, טכנולוגיה ואפשרויות ביצוע

נושא שלא נקרא #3 

asafbh כתב:
...(מה לגבי קרינה אם מישהו בוחר באלחוטי?האם זה משהו משמעותי שכדאי להתייחס אליו או זניח?)
:)
...
·לגבי נושא הקרינה - עשיתי פעם את החישוב :)

ZWAVE - משדר 0.005W , משך פולס 0.003 שניות.

טלפון נייד משדר עד 2W , אבל אפשר להניח שגם "רק" 0.5W , ואתה מדבר 1000 דקות לחודש.

החשבון - אתה צריך להדליק את המתג בסלון 166,666 פעמים בחודש, ואתה צריך לעמוד עם האוזן נוגעת בסויץ תוך כדי שאתה מדליק.

מעבר לצחוקים- בהשוואה לטלפון הנייד שלך - זה זניח לחלוטין.

ואשמח אם מישהו יסתור אותי , אחרי 11 חודשים של בדיקות מעבדה באדיבות משרד התקשורת :)
הפתרון המלא לבית חכם ישראלי בטכנולוגיית Z-Wave בתדר 916 MHz באישור משרד התקשורת ומכון התקנים

asafbh (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #4 

אורי ניסני-תודה רבה...

איזה סוגי פרוטוקולים או טכנולוגיות יש בתחום הקוי של הבית החכם?
האם השיטה הקוית יותר יעילה?בטוחה?מתקדמת?אמינה? ולמה לבחור בקוי? מה ההבדל ביניהם?
שמעתי על השיטה ששמים קו אפס במפסקים-כדי להזין את המפסק - אשמח אם מישהו יסביר בנושא... וגם על שיטות אחרות נפוצות.

בקשר לטכנולוגיה האלחוטית - אלו השיטות העיקריות או שישנם עוד?
בשיטה האלחוטית המפסק האלחוטי תמיד משדר? או משדר רק מתי שלוחצים עליו? או שתלוי כי יש כל מני סוגים?
הבקר של המפסקים האלחוטיים היכן נמצא? אני מניח שהוא תמיד משדר מידע לרשת...
איזו שיטה אלחוטית הכי נפוצה בעולם?
בשיטה האלחוטית - אני מניח שרשת בתדר ה- WIFI מקרינה יותר קרינה מאחרים?כי באחרים התדר יותר נמוך?

ושאלת השאלות - מישהו יכול לשער לאן כל תחום הבית החכם הולך להתקדם מבחינה עתידית? חוטי?אלחוטי? או באיזה שיטה מסויימת?
או שככל שהזמן עובר ימציאו עוד שיטות יהיה יותר מבחר גם בקוי וגם באלחוטי....

MarioMan
עוסק בתחום
עוסק בתחום
שם מלא: יונתן פת-יה
נתן תודות: 19 פעמים
קיבל תודות: 195 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

asafbh כתב:אורי ניסני-תודה רבה...

איזה סוגי פרוטוקולים או טכנולוגיות יש בתחום הקוי של הבית החכם?
האם השיטה הקוית יותר יעילה?בטוחה?מתקדמת?אמינה? ולמה לבחור בקוי? מה ההבדל ביניהם?
שמעתי על השיטה ששמים קו אפס במפסקים-כדי להזין את המפסק - אשמח אם מישהו יסביר בנושא... וגם על שיטות אחרות נפוצות.

בקשר לטכנולוגיה האלחוטית - אלו השיטות העיקריות או שישנם עוד?
בשיטה האלחוטית המפסק האלחוטי תמיד משדר? או משדר רק מתי שלוחצים עליו? או שתלוי כי יש כל מני סוגים?
הבקר של המפסקים האלחוטיים היכן נמצא? אני מניח שהוא תמיד משדר מידע לרשת...
איזו שיטה אלחוטית הכי נפוצה בעולם?
בשיטה האלחוטית - אני מניח שרשת בתדר ה- WIFI מקרינה יותר קרינה מאחרים?כי באחרים התדר יותר נמוך?

ושאלת השאלות - מישהו יכול לשער לאן כל תחום הבית החכם הולך להתקדם מבחינה עתידית? חוטי?אלחוטי? או באיזה שיטה מסויימת?
או שככל שהזמן עובר ימציאו עוד שיטות יהיה יותר מבחר גם בקוי וגם באלחוטי....
...
ראשית, מבלי לפגוע באף אחד ומבלי חלילה לטעון לחוסר מקצועיות אני רוצה לציין שלדעתי התשובה שנתנה לך כאן היא חלקית וברור מה האינטרס. יתרה מכך, אני חושב שאם כבר יש במה גם לעוסקים בתחום להתבטא מעליה, וטוב שיש כזו, ראוי לשים לב גם למהות ורוח הדברים ולא רק לשמירה על תקנון האתר בהיבט ה"טכני" בלבד. לסוף פרק זה אומר שהדברים שנאמרו לך אומנם חלקיים, אך נכונים.

לשאלותיך:

1. השיטה הקווית (ככלל, מבלי להתייחס לפרוטוקולים ספציפיים) לא יותר יעילה כי היא לא צריכה להיות יותר יעילה. בתקשורת אל-חוטית משתמשים בכל מני שיטות כדי לייעל ולמטב את העסק כי מלכתחילה התשתית עצמה יותר מסובכת למימוש מאשר תשתית קווית.

2. בטיחות - בבסיסו של עניין כן, זה יותר מאובטח. הסיבה היא לא כי השני לא מאובטח, שזה הרי לא המצב, אלא שבתשתית קווית כדי לבצע תקשורת עם המערכת שלך צריכים להיות מחוברים אליה פיזית.

עם זאת יש לציין שלרוב החולשות של כל מערכות הבית החכם הן תמיד בבקר המרכזי שהוא מכיל בתוכו ממשקים לתשתיות ורשתות אחרות כגון אינטרנט...

3. אמינות - קשה להגיד. יש מוצרים והתקנות מחורבנים כאחד גם במוצרים אל-חוטיים וגם במוצרים שמבצעים תקשורת קווית למרבה ההפתעה. גם הצלחות יש בשני המקרים.

4. למה לבחור בקווי או באל-חוטי - תלוי מאוד במקרה על שלל מרכיביו: תקציב, צרכים, סוג השימוש, מאפייני הנכס, גופי התאורה ועוד.

5. בעניין ה-0 - בסופו של דבר כל המודולים האלו הם בבסיסם ממסר שמקבל מתח מ-microcontroller. כדי שה-microcontroller יעבוד הוא צריך לסגור מעגל ולכן הוא צריך לקבל פאזה ו-0. היו ואולי עדיין יש פה ושם מוצרים שמנסים לעקוף את העניין ולאפשר שימוש רק בפאזה הודות להפרש פוטנציאלים אבל זה לא אמין בלשון המעטה. זה בהיבט הפרקטי. מעבר לזה ישנו גם היבט בטיחותי שיצא לי לשמוע מכמה גורמים בענף אבל לא התעמקתי בנושא לפרטיו ככה שאין לי דעה בעניין.

לשאלותיך בנושא האל-חוטי אני בטוח שיש פה לא מעט משתמשים וגורמים שישמחו לענות במקומי :D

asafbh (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #6 

אשמח לקבל מידע מפורט לגבי תקן KNX מחברי הפורום המבינים בתחום.
האם מדובר בתקן קוי או אלחוטי?
ומה היחודיות שלו?
הבנתי שיש לו תקינה ישראלית ואירופאית והרבה אם לא רוב המשתמשים בעולם משתמשים דרכו לבית החכם.

האם בכל אחד מהטכנולוגיות האלחוטיות צריך להתקין חוט אפס במפסקים? או בחלק מהטכנולוגיות שדורשות את זה...

האם כדאי בכל מקרה לשים קו אפס במפסקים? לכל טכנולוגיה או אפשרות כזאת או אחרת?

דומיקון
סמל אישי של משתמש
עוסק בתחום
עוסק בתחום

נושא שלא נקרא #7 

KNX - טכנולוגיה קוית, מחייבת סלילת חוטים ותכנון מקדים כולל ארון תקשורת ייעודי.

מידע נוסף ויפה על סיפור של חבר פה בפורום שהלך על KNX - (קישור):
https://www.htmobile.co.il/vp2151196
לא עשיתי מחקרים כמותים אבל בהחלט טכנולוגיה יציבה בוגרת ועם תקינה מסודרת גם בעולם וגם בישראל.

לגבי חוט אפס : התשובה היא (אני כמעט בטוח) שכן. צריך חוט אפס בכל נקודה בקיר.
יש סוגים מועטים של מודולים (דימרים..) שיודעים לרכב על הפרשי המתח בין הפאזה לפאזה חוזרת, ואז לא חייבים חוט אפס.
מצד שני - הרכיבים הללו לעתים תלויים בסוג הצרכן (הנורה...), ויותר בעייתי - במקרים בהם אין למודול אספקת מתח סדורה (כלומר - שני חוטים, פאזה+אפס, חום וכחול...) המודול לא יודע לממסר את התקשורת בין הרכיבים השונים, כפי שרכיבים בזיגבי וב ZWAVE עושים , ואז אפשר להכנס לבעיות של ממסור \ טווחים בבית, (שגם זה פתיר עם ממסרים... ובכל זאת..)
שורה תחתונה - חוט כחול עולה 1 ש"ח למטר. סלילה של חוטים בבית לפני בניה - כאשר סוללים את החוט החום , לא צריכה להיות בעייתית.
חשמלאי שאני עובד איתו אומר שהוא משחיל לכל נקודה בבית גם הארקה (חוט צהוב), שכן אם בעתיד הצרכן ירצה למקם שקע, שלא יצטרכו לסלול עוד חוטים.

בקיצור- שים כיום חוט כחול בכל נקודה ותהיה פתוח לקבל כל החלטה שתרצה בעת המימוש.

fastest
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 61 פעמים
קיבל תודות: 7 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

שלום ,
גם אני באותה סירה ורגע לפני בניה של בית פרטי .
עד לפני כמה שבועות הייתי די בטוח בעצמי שאני רוצה ללכת על מערכת קווית , כבר ביררתי אצל כמה חברות וכו' אבל חשבתי על זה שוב ואני לא מצליח להבין באופן סופי איפה היתרון של מערכת קווית ? הרי מערכות קוויות עולות באזור 20-30 K וצפונה בקלות , אני לא אגיע לזה במערכת אלחוטית אז למה לי ?!
מישהו יכול לתת דוגמה של יתרון למערכת חוטית על אלחוטית ?

תודה

דומיקון
סמל אישי של משתמש
עוסק בתחום
עוסק בתחום

נושא שלא נקרא #9 

שמע... כולם פה בפורום מדברים על מערכות אלחוטיות, אז אולי זה לא באמת המקום לשאול באמת על מערכת קווית, ובגלל זה אתה לא מקבל מענה לשאלתך.

המערכות הקוויות - מי שיש לו מספיק כסף למערכות קוויות - זה אלו שחברות צד שלישי בונות לו את המערכת... לדעתי כאן הרוב זה בשיטת עשה זאת בעצמך או "תכנן זאת בעצמך" DIY כמו שאומרים.

שורה תחתונה - אם אתה רוצה מערכת קווית - אולי תחפש בגוגל חברה מתמחה ותבקש הצעת מחיר.

אם אין לך את התקציבים הללו או שאתה מעדיף מערכת אלחוטית בשל העלות הפתיחות הגמישות והטכנולוגיה, נשמח לסייע ... רק תחליט :)

fastest
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #10 

בגלל זה שאלתי - אני לא מבין איזה יתרון יש למערכת קווית חוץ מהיופי של המפסקים . מבחינת תפעול המערכות יכולות לבצע בדיוק אותו דבר .
ולכן לא הבנתי איזה יתרון יש למערכת קווית .
עניין אותי לדעת אם יש יתרון כלשהו למערכת קווית

asafbh (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #11 

כדי לדעת בדיוק באיזה אופציה כדאי לבחור (אלחוטי או קוי) אני חושב שצריך גם לברר עבור החלופה השניה שזה האופציה הקוית.
למרות שהיא יותר יקרה ומסובכת יותר (בתשתית והבקרים) עדיין השיקול כדי לא לעשות אותה צריך להגיע מברור מקדים שעושים קודם.
לי אין אפשרות לבצע מערכת בעשרות אלפי שקלים אבל עדיין מברר מה השוני או מה יותר טוב אם בכלל במערכת קוית כדי לדעת מה מפספסים אם מפספסים משהו...

הטכנולוגיה עם הזמן מתקדמת...וזה מביא אותי לשאלה נוספת של מה יהיה למשל בעוד כמה שנים?האם יכול להיות מצב שיהיה פרוטוקול חדש שהוא לא KNX אלא משהו אחר ושונה בכלל אשר ישליך על ההכנות הקויות (למי שעשה) בתשתית הביתית.וכל מי שביצע לפי התקן הזה יהיה מוגבל ביצועית מלעבור לתקן חדש עתידי שאולי ייצא בעוד כמה שנים.
לפני תקן KNX אם אני לא טועה היה X10. אז KNX יכול (אולי אני מניח) להשתנות לתקן אחר... שאת זה אי אפשר לדעת...

באופן כללי זה גורם לבלבול מסויים מבחינת התלבטות קוית או אלחוטית כי אולי הטכנולוגיה עדיין לא בשלה מספיק כדי שהתחום יהיה יציב ויביא טכנולוגיה טובה מכל הבחינות שתהיה יציבה להרבה שנים או שככה צריך להיות וזה תמיד ישתנה...
תחום הבית החכם אני יודע שלא היה אותו הדבר מלפני שנתיים למשל. לכן תמיד יוצאים דברים חדשים, השאלה אם זה יהיה תמיד ככה או שזאת תקופה של שינויים מסיביים בתחום הזה עד שיגיעו למיצוי טכנולוגי שיביא ליציבות ותקן חדש ונוח שיחזיק הרבה זמן(מבחינת תשתית ואמינות) וכך נהיה בטוחים ונדע על איזה טכנולוגיה ללכת מבלי להתלבט

חומר למחשבה (i)

fastest
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #12 

אני חושב להכין את כל התשתית הקווית בבית שאם אחליט ללכת על קווי מתישהו אז תהיה אופציה ופשוט לעשות מערכת אלחוטית ובמקרה הצורך / תקציב לעבור לקווי .
הבנתי שההפרש לא אמור לצאת יותר מידי גדול בבניה של בית להכין את התשתית למערכת קווית .
מה דעתכם ?

asafbh (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #13 

לפי מיטב ידיעתי אתה צריך לבצע לכל נקודת מאור ושקעים קו ישיר ללוח החשמל.
מבחינת הכנה לתשתית זה כמעט פי 2 מהנקודות הקיימות אצלך בתכנית - תקנו אותי אם אני טועה.
אם נקודה עולה למשל 250 אז הכנה תעלה 150 לנקודה אני מניח...(רק שרוול ללא כבל)
תכפיל את מספר הנקודות שיש לך בבית ל-150 ותקבל עלות הכנה בלבד...

ושוב אני מניח שזה החישוב אבל למי שמבין יותר תקנו אותי אם זה לא ככה
מבחינת עלות מוערכת אני מניח שזה כ- 18,000 ש"ח

דומיקון
סמל אישי של משתמש
עוסק בתחום
עוסק בתחום

נושא שלא נקרא #14 

@asafbh
·
כהכנה למערכת קוית - תכין גם ארון תקשורת בסדר גודל של 1 מטר רוחב על 2 מטר גובה עומק כ 40 ס"מ.

תבצע לפי הנחיות של החברה המבצעת שלא תהיינה טענות בעתיד ... :)

fastest
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #15 

סליחה שאני "מתלבש" על הפוסט הנוכחי אבל אולי זה יעזור גם לאחרים
אני לפני בניה של בית בערך 220 מטר , הבית יהיה בנוי משני מפלסים מקבילים - כלומר מפלס כניסה 100 מטר 3 מדרגות ומפלס שני בערך 100 מטר + מרתף
כמו שכתבתי למעלה חשבתי ללכת על מערכת קווית , לא יודע מה עלויות חשמלאי במקרה כזה(עדיין לא בדקתי) אבל עלות מערכת- בקרים וכו' הגיע ל בערך 40000 ש"ח , ואז התחלתי לחשוב על ה ZWAVE .
בבית אמור להיות בערך 12-13 תריסים , תאורה לא ספרתי , מערכת קולנוע , אזעקה מצלמות, שער כניסה , חימום תת רצפתי , ובעתיד נראה מה עוד ..
הייתם ממליצים ללכת על ZWAVE במקרה כזה ?
בסך הכל אני עם חוש טכני ויכול כמובן להעזר בחשמלאי , ודי בטוח שבעתיד תצטרף תאורה חיצונית גינה וגג שגם הוא יהיה עם תאורה ועוד ..
לפי הבנתי אני אצטרך לרכוש לפחות להתחלה את ה VERA ( כנראה פלוס) ואת המודולים לפחות לתריסים ,תאורה,דוד, חיישנים (שליטה על המערכת קולנוע - טלוזיה ריסבר YES וכו' איך נעשית - בקר IR כלשהו ?) - כמה בערך עלות ראשונית תעלה לי לסדר גודל כזה ?
השאלה היותר עקרונית - האם בכלל שווה ללכת לכיוון של מערכת קווית ? האם היא תתן לי יתרון כלשהו במקרה כזה ? ככל הנראה בעתיד ארצה לצרף עוד דברים לבית החכם .
האם עלות של מערכת קווית ומערכת אלחוטית היא בהפרש משמעותי במקרה כזה ?
מה גם שחסר לי ידע כמו מיקום של חיישנים לדוגמה בבית - איפה ממקמים אותם והאם צריך הכנה כלשהי בקירות עבורם - שלא ייראה כמו תוספת לא קשורה לכלום ..
תודה

שלח תגובה

חזור אל “חשמל חכם ותשתיות”