גאוני: מכשיר סו-ויד מעולה בהכנה ביתית פשוטה

הפורום בתחום גרילים (פחים, גז וכו'), כל מה שקשור לבישול "על האש".
קרמריקה (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום קפה
אחראי תחום קפה
נתן תודות: 92 פעמים
קיבל תודות: 285 פעמים

גאוני: מכשיר סו-ויד מעולה בהכנה ביתית פשוטה

נושא שלא נקרא #1 

מלבד אסתטיקה עושה רושם שזה לא נופל משום מכשיר יקר, לא בנוחות תפעול ולא בתוצאה הסופית. הבחור גאון:
http://atabach.blogspot.co.il/2016/05/blog-post.html

חכם_חנוכה
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 94 פעמים
קיבל תודות: 39 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

נראה מעולה
הוזמן בקר

Pavliker
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 13 פעמים
קיבל תודות: 39 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

אמנם התחלתי להתעניין בשיטה גם כן ,
אבל 6 שעות בשביל עוף?
שעתיים לביצה?
יש שם בטבלה דברים של 12-48 שעות ?!?!? 8O 8O

psibeast
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
נתן תודות: 52 פעמים
קיבל תודות: 162 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

יש גם דברים של 72 שעות :)
וכן, אלה תהליכים של בישול איטי בטמפרטורות נמוכות.

קומפוזיט
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 200 פעמים
קיבל תודות: 45 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

האם יש התייחסות לעובדה שהבשר נמצא כמה שעות טובות בתוך שקית מחוממת שעלולה לשחרר כימקלים רעילים/מסרטנים או שהעסק בטוח לחלוטין?

psibeast
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #6 

משתמשים בשקיות שהן בטוחות לשימוש במזון בטמפרטורות המדוברות (שהן לא ממש גבוהות)

psibeast
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

Re: גאוני: מכשיר סו-ויד מעולה בהכנה ביתית פשוטה

נושא שלא נקרא #7 

קרמריקה כתב:מלבד אסתטיקה עושה רושם שזה לא נופל משום מכשיר יקר, לא בנוחות תפעול ולא בתוצאה הסופית. הבחור גאון:
http://atabach.blogspot.co.il/2016/05/blog-post.html
...
·

לא בדיוק.

ראשית, אין לו כאן משהו שמערבב את המים, מה שאומר שיש חוסר אחידות בטמפרטורה באיזורים שונים.
שנית גופי החימום שהוא משתמש בהם כאן הם מסוג שדולק או מכובה. המכשירים היקרים מווסתים את עוצמת החימום באופן עדין יותר, בערך כמו ההבדל בין מזגן רגיל לאינוורטר. בפועל אם תמדוד את המים במכשיר שלו אתה תראה גרף מסור בעוד שבמכשירים המקצועיים יותר אתה תראה טמפרטורה אחידה יותר של המים לאורך זמן. גם לא בטוח עד כמה מדוייק מד החום שהוא בחר.

אני לא אומר שזה לא יפה מה שהוא עשה או שזה לא עושה עבודה טובה, בהחלט יתכן שהוא יכול לקבל תוצאות לא רעות עם זה (במיוחד שזה כנראה יותר טוב משיטת הציידנית שהשגתי איתה תוצאות יפות בסטייקים). רק לא מדוייק לומר שאין הבדל תפקודי בין זה לבין מכשירים מקצועיים יותר.

קרמריקה (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום קפה
אחראי תחום קפה

נושא שלא נקרא #8 

כל מה שמכשיר סו וויד (יקר ככל שיהיה) מלבד פיצ'רי נוחות כמו ווייפי, אפליקציות ופרופילים זה לשמור על טמפרטורת מים קבועה ואחידה.

הוא בהחלט סיפק פתרון לעניין האחידות (לשיטתו סיר בישול איטי יהיה אחיד, ובקומבינות האחרות צינור האקווריום יעשה את העבודה). הוא לא סיפק פתרון לעניין האינוורטר, אבל מאחר ומדובר במים ולא באוויר (כמו במזגן), שינויי הטמפרטורה עדינים ואיטיים. אם הבקר מספיק מדוייק, ומכוייל להדלק ולהכבות בטווח טמפרטורות נמוך יחסית, קשה לי להאמין שבמבחן התוצאה יהיה איזשהו הבדל לעומת אינוורטר.

אז אתה צודק שיש איזשהו הבדל טכני, אני פשוט לא מאמין שהוא רלוונטי לתוצאה.

psibeast
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #9 

גם סיר בישול איטי לא יספק אחידות ללא עירבול המים. הוא בונה על זה שכל דפנות הסיר יתחממו, אבל מכיוון שגם בסיר בישול איטי יש אלמנט מסוים בתחתית הסיר שמחמם את הסיר, יהיו הבדלי טמפרטורה בין המקומות שקרובים לגוף החימום לקצוות הסיר, ובהתאם לכך גם בטמפרטורת המים בתחתית הסיר לטמפרטורת המים קרוב לקצה הסיר.

לגבי דיוק הבקר, אני קצת סקפטי לגבי הדיוק של בקרים ומדי חום ברמת המחירים הזאת, אבל אולי, לך תדע.

SZLTF
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 68 פעמים
קיבל תודות: 23 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

נראה לא רע בכלל, בטוח שווה ניסיון,
אבל מה בנוגע לואקום?
המזון חייב להיות בואקום בשקית, אחרת האויר בשקית ייצור בידוד.

ahronson
חבר פעיל
חבר פעיל
נתן תודות: 10 פעמים
קיבל תודות: 1 פעם

פתחתי דף פייסבוק למעוניינים אפשר יהיה לשתף מידע

נושא שלא נקרא #11 

הדף:
https://www.facebook.com/SousVideForumIsrael/

אשמח אם תעשו לייק ותצטרפו.

קרמריקה (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום קפה
אחראי תחום קפה

נושא שלא נקרא #12 

psibeast כתב:גם סיר בישול איטי לא יספק אחידות ללא עירבול המים. הוא בונה על זה שכל דפנות הסיר יתחממו, אבל מכיוון שגם בסיר בישול איטי יש אלמנט מסוים בתחתית הסיר שמחמם את הסיר, יהיו הבדלי טמפרטורה בין המקומות שקרובים לגוף החימום לקצוות הסיר, ובהתאם לכך גם בטמפרטורת המים בתחתית הסיר לטמפרטורת המים קרוב לקצה הסיר.

לגבי דיוק הבקר, אני קצת סקפטי לגבי הדיוק של בקרים ומדי חום ברמת המחירים הזאת, אבל אולי, לך תדע.
...
יתכן שגם בסיר הבישול האיטי נצטרך את קומבינת צינור האקווריום, אך אני בספק רב.
כאמור, מדובר במים ולא באוויר. מוליכות החום שלהם טובה בהרבה, והשילוב של אלמנט חימום שאמור לכסות את כל התחתית והעובדה שמים חמים עולים מעלה אמורים ליצור אחידות טמפרטורה מאוד טובה ללא עירבול.

מכשירי הסו ויד שמערבלים לרוב כוללים אלמנט חימום יחיד ששמים בצד אחד של הכלי ולכן נדרש ערבול.

לגבי הבקר, סה"כ מדידת טמפרטורה, לא דרוש משהו יקר בכדי שיהיה מדוייק. עם זאת, בהחלט אעשה בדיקות עם מד טמפטורה נפרד גם לגבי רמת הדיוק שלו וגם לגבי אחידות החום לכשאקבל את כל החלקים ואשלים את ההרכבה.

קרמריקה (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום קפה
אחראי תחום קפה

נושא שלא נקרא #13 

SZLTF כתב:נראה לא רע בכלל, בטוח שווה ניסיון,
אבל מה בנוגע לואקום?
המזון חייב להיות בואקום בשקית, אחרת האויר בשקית ייצור בידוד.
...
עושה רושם שלא חייבים ואקום מוחלט, אפשר סתם לרוקן את השקית מאוויר כמה שניתן ידנית. מניח שעם ואקום מוחלט יתקבלו תוצאות טובות יותר, אבל זה כבר לא קשור למכשיר הסו-ויד עצמו. מכשיר ואקום בכל מקרה רוכשים בנפרד.

psibeast
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #14 

אני אשמח לשמוע על התוצאות :)
(Y)

קרמריקה (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום קפה
אחראי תחום קפה

נושא שלא נקרא #15 

עדכון אמלק (ציטוט של חבר שהוזמן לחנוך את המכשיר): ״הסטייק הכי טוב שיצא לי לטעום״.

עדכון מפורט יותר:
כל החלקים הגיעו. אחרי שעתיים עבודה, קצר אחד (מי לעזאזל מייצר בקר שחיבורי המתח שלו כל כך קרובים אחד לשני?) והרבה איזולירבנד יש מכשיר סו ויד עובד.
השתמשתי בסיר בישול איטי של 6.5 ליטר שעלה 180 ש״ח.
הגעה לטמפרטורת עבודה לוקחת כ-30-40 דקות בשימוש על חום גבוה. בינתיים הכנסתי את הנתחים (מאוד עבים 700 גרם כל אחד) מומלחים ומפולפלים לשקיות קוקי.
עם ההגעה לטמפרטורה העברתי את הסיר לחום נמוך (על מנת למזער את השינויים בטמפרטורה) וכיילתי את הבקר להדלק עם ירידת טמפרטורה של 0.1 מעלות עם דיליי של דקה (מכיוון שבמעבר טמפרטורה הוא קופץ כ-חצי דקה ביניהם עד שמתייצב, ובלי דיליי הוא מדליק ומכבה את הסיר כל שנייה).
התוצאה היא טמפרטורה קבועה יחסית (פלוס מינוס 0.4 מעלות מטמפרטורת היעד, כאשר את רוב הזמן באופן מובהק הוא מבלה קרוב יותר לטמפטורת היעד). כלומר, בעיה של טווח טמפרטורת בפועל לא קיימת.
לגבי דיוק הבקר ביצעתי כמה וכמה מדידות עם מד טמפרטורה נפרד - מדוייק להפליא.
לעומת זאת נושא אחידות הטמפרטורה אכן בעייתי כפי שpsibeast חשש, אבל דווקא לא בשל מיקום גופי החימום, אלא כפי שחששתי מכיוון שמים חמים עולים למעלה. מיקום גוף החימום לא מאזן את זה ויוצא שהטמפרטורה מאוד אחידה בין מיקומים שונים בסיר באותו גובה אבל בין הנקודה הגבוהה ביותר בסיר לנקודה הנמוכה ביותר יש פער של 2 מעלות, וזה לא מעט. בסטייקים זה לא ממש קריטי, כי גם בנתחים מאוד עבים כפי שלקחתי (מכיוון שהם שוכבים במאוזן) ההבדל בין החלק העליון לתחתית הוא כמעט זניח, אבל הבעיה היא כיצד לשים את הרגש במיקום הנכון (הצלחתי אבל זה דרש טיפה אקרובטיקה). כדי לנסות לפתור את הבעיה נזמין מפוח אקווריום קטן שיערבל באופן קבוע את המים, נקווה שזה יחסל את העניין.
לגבי הואקום - הסטייקים בשקיות קוקי לא שקעו לגמרי, מה שאומר שנשאר קצת אוויר בשקית. אני מתכוון להזמין מכשיר ואקום (ולהשתמש בו לדברים נוספים), אבל אני חושב ששקיות זיפלוק יעשו עבודה טובה יותר מהקוקי. הכנסה הדרגתית של השקיות למים יוצרת ואקום אוטומטי, ובזיפלוק אפשר להשאיר פתח קטן, להכניס בהדרגתיות עד שכל האוויר יוצא ולסגור הרמטית.
למרות כל הבעיות הנתחים יצאו מהסו ויד במידת עשייה כמעט מושלמת. למה כמעט? כי בהסתמך על אתרים מסויימים כיוונתי ל-58 מעלות על מנת לקבל מדיום, אבל אחרי שראיתי בתמונות את המדיום שלהם, הבנתי שבפועל הייתי צריך כנראה 56 כדי לקבל את מה שאני קורא לו מדיום, אבל באתרים האלה קוראים לו מדיום-רייר.
ייבוש הנתחים עם נייר סופג, המלחה שוב ואת הצריבה ביצעתי למשך פחות מדקה עם הרבה הפיכות על גריל גז שחומם היטב לטמפרטורה מאוד גבוהה.
התוצאה כאמור פסיכית. למרות שמידת העשייה היתה טיפ טיפה גבוהה יותר ממה שרציתי ולמרות כל הבעיות שהיו (ויפתרו), פשוט התקבל נתח מדהים. עסיסי ברמה שלא הכרתי בבית, עשוי באותה מידה לכל עובי ואורך הסטייק, ובעובי שפשוט אי אפשר לצלות על הגריל בשיטה רגילה בלי לשרוף קצוות ולהשאיר אמצע נא.
תמונות של הנתחים לצערי שכחנו לצלם. אם יש עניין אעלה תמונות של ״המכשיר״ ובפעם הבאה, אחרי השדרוגים הצפויים אעלה סשן מצולם של כל העניין מההתחלה ועד הסוף.

שלח תגובה

חזור אל “גריל וצליה”