גלים עומדים ?

כל מה שקשור לאודיו בסטריאו, פטיפונים, נגני CD, קדם מגברים, מגברי כח, כבלים וכמובן רמקולים - רכיבים עד 3000$ בלבד.
elik2604 (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

גלים עומדים ?

הודעה שלא נקראה #1 

מה הם גלים עומדים ,באיזה תחום תדרים מופיע הגל העומד,
איך אני יודע שבסלון שלי יש או אין תופעה כזו,ואם כן איך מטפלים באותם גלים עומדים?

vitalyi
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 16 פעמים
קיבל תודות: 18 פעמים

הודעה שלא נקראה #2 

תוכל לקרוא כאן:

http://www.hometheater.co.il/modules.ph ... 8&start=45
(גלגל לאמצע העמוד)

jonessy
עוסק בתחום
עוסק בתחום
קיבל תודות: 10 פעמים

הודעה שלא נקראה #3 

גלים עומדים (Standing Waves) נוצרים כאשר שני גלים נעים (Travelling Waves) הנעים בכיוונים הפוכים נפגשים בנקודות קבועות במרחב ובזמן.

לכל צורה גיאומטרית (כולל הסלון שלך) יש "פטונציאל להעמיד" גלים, התלוי באורכי הצירים של החדר (גובה, אורך ורוחב).

ה"פוטנציאל" הזה קרוי בז'רגון המקצועי "אופן" (Mode) וקיים בתדרי היסוד של כל אחד משלושת צירי החדר, במסלולי תנועה המשלבים שניים או שלושה מהצירים יחדיו ובכל ההרמוניות של התדרים הנ"ל.

מכך, תוכל להסיק כי בחלל טיפוסי יש הרבה אופני חדר.

זה עדיין לא אומר כי כברירת מחדל קיימים גלים עומדים בחלל, אלא רק שיש לחלל פוטנציאל "להעמיד" גלים בתדרים של אופני החדר.

כאשר מושמע מקור צליל המכיל אחד או יותר מתדרים אלה, נוצר גל עומד בתדר הרלוונטי.

מוסיקה מכילה את רוב ספקטרום התדרים השמיע (בעוצמה זו או אחרת) ולכן בסבירות גבוהה "תעמיד" את כל התדרים הפוטנציאליים בחדר.

הגלים העומדים יופיעו לאורך כל הספקטרום, אך יהיו בעלי משמעות אקוסטית בעיקר בתדרים הנמוכים (עבור חדרים קטנים - כלומר לא אודיטוריום או אולם קונצרטים).

הגלים העומדים האלה נותנים את ה"בשר" בתדרים הנמוכים, ובלעדיהם החדר ישמע רזה, אנמי וקר.

אנשים לעיתים טועים לחשוב כי גלים עומדים הם "דבר רע", וזה מאופיין בשאלות כמו "יש לי גל עומד, מה לעשות".

ב-90% מהמקרים הבעיה היא דווקא חוסר בגלים עומדים היוצר "חור" בסאונד ומבליט לאוזן האנושית גלים עומדים אחרים בתדרים סמוכים.

ולשאלתך -

אם צורתו של הסלון שלך מלבנית, ניתן בקלות יחסית לחזות את אופני החדר ולאתר בעיות פוטנציאליות באמצעות מתמטיקה של כיתה ח'.
אם הצורה יותר מורכבת, דרוש ניתוח קצת יותר מסובך.

כדי לדעת בוודאות אילו גלים עומדים לך בסלון, ואילו מהם (או מאלה שלא קיימים) יוצרים בעיה, יש צורך במדידה אקוסטית של החדר ובהצלבת הנתונים עם ניתוח אופני החדר (שתואר בפסקה הקודמת).

הטיפול הטיפוסי בבעיות הנובעות מגלים עומדים בד"כ מתבסס או על שינוי של מידות החדר, שינוי של גיאומטריית גבולות החדר (הקירות) או טיפול נקודתי באמצעות ספיגה בתדרים הגורמים\מוסיפים לבעיה.

עדוא
סמל אישי של משתמש
עוסק בתחום
עוסק בתחום
קיבל תודות: 0

הודעה שלא נקראה #4 

להוסיף לדברי ידידי JONESSY:
בד"כ, אם באמת יש לך בעייה של גלים עומדים (והכוונה היא לתדרים נמוכים) אתה כבר תדע, יהיה איזה BOOMINESS שמשתלט באופן ממש לא נעים על החדר.
אם אתה רוצה לנסות ולהתרשם באמצעים ביתיים, (למשל אם זה גלים עומדים ולא הגברה כללית של באס), שים דיסק עם תדרים ספציפיים לפי 1/3 אוקטבה (אפשר להוריד כאלה), ותעבור תדר תדר. אם זה גל עומד, אתה כבר תדע. אם באמת עלית על אחד כזה, תסתובב בחדר. הוא אמור להשתנות לפי המיקום.
קצת הדגשה של גלים עומדים בחדר זה נורמלי, כמעט תמיד יש.
עדוא יאיר
מרחב מוסיקלי
musical-environment.com

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: עפר לאור
נתן תודות: 505 פעמים
קיבל תודות: 4050 פעמים

הודעה שלא נקראה #5 

אגב, היתה הדגמה מעולה של גלים עומדים בתערוכה (בחדר של THX)

זה באחד מקבצי הוידאו של התערוכה:

http://www.youtube.com/watch?v=sF383-h4hWI
או
http://www.youtube.com/watch?v=OugFxRcEdGQ

yairf
סמל אישי של משתמש
עוסק בתחום
עוסק בתחום
נתן תודות: 43 פעמים
קיבל תודות: 199 פעמים

הודעה שלא נקראה #6 

על מנת להמחיש את הרעיון של גלים עומדים, צירפתי כאן גרף מדידות שביצעתי בחדרון הקטן שהמערכת שלי נמצאת בו כרגע. אפשר לשים לב לשיאים מקומיים (PEAKS) וכן "בורות" (DIPS), המצביעים על גלים עומדים. מיותר לציין שהגבלתי את המדידה לתחום הנמוך בלבד שכן מעבר אליו המדידה בחדר היא די חסרת משמעות.
אגב, המדידה בוצעה ביחידת הבאס בלבד, הנחתכת כרגע ב-175HZ, ומכאן נובעת הנפילה מעבר לתדר זה.
הגלים העומדים, כפי שצויין לעיל, נובעים ישירות מהמימדים של החדר (מה שנקרא ROOM MODES), ואפשר לראות את הקשר הישיר ביניהם למימדי אורך ורוחב (החדרון הנ"ל במידות של 2.8 רוחב על 3.6 אורך). במקרים הרלוונטים ציינתי את אורך הגל הבעייתי.
כיוון שהחדר כה קטן, אני מכיר רק דרך אחת להשתלט על הגלים העומדים הנוצרים בו - RC.
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור

boazj
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 156 פעמים
קיבל תודות: 90 פעמים

הודעה שלא נקראה #7 

יאיר, תודה !!!

באיזה כלים השתמשת למדידה ?

וכמובן הכי חשוב - מחכה לגרף של לפני ואחרי ....
אימון אישי/קואצינג, טיפול, הנחיית קבוצות וסדנאות.
פריצות דרך בתחום האישי והכלכלי,חיבור ליעוד.
וגם מוזיקה, אופני הרים, קפה, מערכות סטראו, יוגה, ריצה ועוד כאן: https://asimonim.ravpage.co.il/BOAZJ

yairf
סמל אישי של משתמש
עוסק בתחום
עוסק בתחום
נתן תודות: 43 פעמים
קיבל תודות: 199 פעמים

הודעה שלא נקראה #8 

boazj כתב:יאיר, תודה !!!

באיזה כלים השתמשת למדידה ?

וכמובן הכי חשוב - מחכה לגרף של לפני ואחרי ....
...
אהלן, לצערי אין לי גרף של אחרי כיוון שהרשות המבקרת אצלי היא גם הרשות המבצעת :P
כלומר, המכשיר (שאתה מכיר) שביצע את המדידות הוא גם זה שמבצע תיקונים...
בהזדמנות אחרת אני מתכנן לעשות כאן מדידה בלתי תלויה.

שלח תגובה

חזור אל “אודיו דו-ערוצי (סטריאו)”