לפני שאעשה טעות ברכישת פטיפון- הייתי חייב לעצור ולשאול אתכם.. :]

פורום המיועד לציוד אודיו וינטאג' על כל סוגיו וכן אודיו אנלוגי - פטיפונים, ויניל וטייפים
אילפור
עוסק בתחום
עוסק בתחום
הודעות: 1029
הצטרף: פברואר 2005
מיקום: ירושליים /ת"א
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 13 פעמים

הודעה שלא נקראה #16 

מציע לך לפעול לפי ההמלצה של DRAGON כולל החברות שהוא ציין.

מחירים סבירים יהיו באזור 400 - 500 ש"ח, גג. כדאי לך לשאול, לגבי דגם ספציפי שנראה לך עומד בקריטריונים כאן באתר, כדי לוודא שלא נתקלת ב"מציאה".

תצטרך כנראה להחליף ראש, כי המחט לא תהיה במצב טוב, ומחט חילופית לא תמיד תוכל למצוא לפטיפון ישן. עלות - מינימום סביבות 150 ש"ח, רצוי להשקיע יותר.

אתה חייב פונו סטייג' נפרד או מגבר עם כניסת פונו. מחירי פונו סטייג'ים עלומי שם מסין הם בסביבות 200 ש"ח פלוס, כחדש. רצוי לקנות משהוא קצת יותר מושקע מחברה אמיתית - מיד שניה - באותו טווח מחיר או קצת יותר.

הפתרון הזול ביותר זה רסיבר ישן מתוצרת יפנית יד שניה, עלויות של 400 - 500 ש"ח. הוא יכלול כניסת פטיפון. שוב, כדאי שתתייעץ כאן שלא תקנה מוצר לא מוצלח.

רמקולים, קנה משהוא אנושי מיד שניה, סביבות 600 ש"ח ומעלה כבר יתנו לך מוצר ישן , אנגלי בדרך כלל, משנות השמונים, אבל סביר. ייעוץ כנ"ל.

כל מוצר יד שניה שאתה קונה וודא שהוא עובד ללא בעיות - דרוש מהמוכר לשמוע אותו, הפעל אותו בעצמך עם כל האופציות שלו, וכל דבר חשוד - אל תסמוך על ההסברים שייתנו לך, בדוק אותם כאן. סיפורים דוגמת "דורש תיקון קטנטן", "סתם רעש לא משמעותי ככה זה צריך להיות", "אצלי לא נשמע טוב כי יש לי מפצל חשמל מקולקל" וכ"ו - בדרך כלל סימן שעובדים עליך.
איל פור

yosis3
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
הודעות: 314
הצטרף: יוני 2008
מיקום: חיפה
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 7 פעמים

הודעה שלא נקראה #17 

אם כך גם לפי המלצותייך יגיע ל1200-1500 ש"ח.
קודם שינסה להבין את המשמעות העקרונית.כל מה שמכיר מהתחום הדיגיטלי לא רלוונטי
נראה לי שמתעסק עם עניני אגו במקום מהות
יש אופציה נוספת
מתפרסמים לאחרונה יצורי כלאיים מוזרים שנקראים פטיפונים עם חיבור USB למחשב.יקנה כזה בכמה מאות ש"ח,יוריד את אוסף תקליטיו למחשב
ולא יכנס לרכישות יד 2 של ציוד. ובא לציון גואל

tnsilver
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
הודעות: 4166
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 662 פעמים
קיבל תודות: 1299 פעמים

הודעה שלא נקראה #18 

אני לא מצליח להבין מה בדיוק לחץ לקודמי על הכפתור - אבל זה ממש לא משנה את העובדה שהשאלה לגיטימית. 'דרגון' (אילן) ואייל פור, סיפקו תשובות מצוינות ואני ארחיב מעט.

אות שמייצר ראש מגנטי של פטפון נמדד במתח של אלפיות בודדות של וולט. זה לא מספיק כדי שמעגלי ההגברה (אלה ששולחים אות שמסוגל להניע רמקולים) יוכלו לעבדו. ברוב הרסיברים או המגברים המשולבים משנות ה-70, 80 ואף חלק משנות ה-90 קיים שלב נוסף שמטרתו הגברת האות הזה לרמה שבה מעגלי הכוח מסוגלים להביאו לכדי הגברה. ראשי פטפון מסוג MC שבהם המחט מחוברת לסליל במקום למגנט מייצרים אות שעצמתו אף נמוכה מזו שמייצרים ראשים מגנטיים, שבהם המחט מחוברת למגנט. מתח זה נמדד בכמה מיליוניות של וולט ולעתים חיבור של ראש כזה מחייב אפילו שלב נוסף של הגברה שנקרא שנאי הגברה (stepup transformer) - שיושב בין הראש לבין כניסת ה-phono של הרסיבר או המגבר המשולב. ללא הגברה ראשונית של הסיגנל המגיע מהפטפון לא ניתן להגבירו לרמת פלט עבור הרמקולים. לכן, אם ברסיבר שלך לא קיים שלב הגברה ראשוני לא תוכל להאזין לפטפון.

חיבור פטפון לפרה-מגבר 'פונו' לפני כניסה לרסיבר

[img2=550x241]https://lh4.googleusercontent.com/-utew ... -750dB.jpg[/img2]

פתרונות למצבים כאלה יש בשפע. ישנו למשל מגבר פונו סטייג' קטן של Cambridge Audio מדגם שנקרא 640P Azur שניתן למצוא בישראל באזור ה-600 עד 800 ש"ח שייתן פתרון לא רע לבעיית המחסור בכניסת פונו (פטפון). קיימים מוצרים רבים אחרים במחירים סבירים וקיים גם דגם קודם, ה-540P שהינו זול יותר.


Azur 640P של Cambridge Audio


תמונה

כמובן, רסיבר או מגבר משולב יד שנייה מהשנים הרלוונטיות אמור לכלול כניסה ייעודית לפטפון. אני ממליץ לך להתעניין בפורום וינטאז' לגבי המלצות למגברים מסוג זה. ניתן למצוא בלוחות, מידי פעם, מציאות במחירים מפתיעים ולחלק מחברי הפורום יש עין מנוסה באיתור מודעות שוות.

פטפונים שנמכרו כמוצרי צריכה סטנדרטיים עד אמצע שנות ה-80 הם לרוב ברמת ייצור בינונית עד נמוכה. הם עטופים בפלסטיק, התושבות ומערכת שיכוך הזעזועים אינן איכותיות, הפלטות דקיקות וזולות לייצור והזרוע שלהם ברמת כניסה ומטה. זה לא הפריע לציבור הרחב ליהנות מתקליטים במשך עשרות שנים ולא כל אחד חייב להחזיק בבית פטפון קלסי איכותי כדי ליהנות ממקור אנלוגי. המגמה הזו של פטפונים זולים לייצור נמשכת עד היום ולא נדיר למצוא פטפונים עכשוויים דקיקים ומעוצבים למשעי שלמרות מחיריהם המנופחים נופלים תחת ההגדרה של רמת כניסה ולרב למטה מכך.

ישנם פטפונים מודרניים יוצאים מהכלל. גם היום מייצרים פטפונים איכותיים ויוצאי דופן (VPI, Oracle, Roxan, Thorens ואחרים). המחירים בהתאם והם עלולים להפתיע גם את מי שבקי בתחום. כאלטרנטיבה מוחשית ניתן למצוא פטפונים איכותיים מיד שנייה - כאלו שיוצרו על ידי חברות בעלות מסורת של איכות בת עשרות שנים - כפי שציין דרגון בתשובתו. דגמי טורנס 160, 165, 147, ו-150 למשל, ניתן למצוא מדי פעם בלוחות באזור ה-800 ש"ח והם מתמודדים בכבוד עם פטפונים מודרניים בעלות של 5000 ש"ח ומעלה. הם פשוט בנויים נכון. את רוב הפטפונים הקלסיים ניתן להמשיך ולשפר ובעלות נמוכה יחסית ויש להם פוטנציאל רב מאוד. במהלך הזמן, לאחר השקעה ראשונית, ניתן לשדרג להם חיווט, זרוע, ראש, בידוד, איטום ומה לא?!

טורנס TD-160: אחד הדגמים הקלאסיים המשתלמים ביותר. פטפון מ-ע-ו-ל-ה!


תמונה

זרוע של פטפון היא מרכיב קריטי ועלות של זרוע איכותית היא משמעותית. הראש שיושב על הזרוע, גם הוא רכיב קריטי וישנו מגוון עצום של ראשים מסוגים שונים. את הראש יש להתאים לזרוע ולכן הדיון בסוגי הראשים הוא קצת מוקדם מידי לטעמי. Stanton הינה יצרנית אחת מיני רבות של ראשים ובעבר היו לחברה מספר דגמים שנחשבו לשורה הראשונה בתחום. ה-881S וה-681EEE הם דוגמאות לראשים כאלה. בישראל יש דומיננטיות לחברות כמו Audio Technica עם דגמים נהדרים כמו ה-AT440mla וה-AT-OC9 ו-Shure עם ראשים כמו M95ED ו-M97xE ודגמים נוספים שאינם נופלים באיכותם מדגמים של Stanton. יצרנית איכותית נוספת היא חברת Ortofon הדנית שמוצריה ידועים באיכותם (ומחירם). מחירו של ראש (cartridge) עשוי להרקיע שחקים וכאמור, התאמתו תלויה במכלול גורמים נוספים כמו למשל, הזרוע. לכן, לכשיהיה רלוונטי - התייעץ שוב בחברי הפורום.

לא חייבים להשקיע אלפי שקלים בציוד הי-אנד כדי ליהנות מתקליטים. מי שמחזיק בביתו ציוד אודיו ממוצע שמספק אותו בשמיעת מקורות דיגיטליים - יכול להוסיף למכלול גם פטפון באותה רמה וליהנות באותה מידה. העסק לא מסובך עם כי, בדרך כלל, כמו בענפים רבים אחרים - איכות היא פונקציה של מחיר. ציוד יד שנייה יכול להקל משמעותית על מגבלה זו ולעתים בצורה משמעותית יוצאת מן הכלל.

המשך להתייעץ. בהצלחה.
נערך לאחרונה על ידי tnsilver ב 10/08/2013 12:44, נערך 2 פעמים בסך הכל.

yosis3
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
הודעות: 314
הצטרף: יוני 2008
מיקום: חיפה
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 7 פעמים

הודעה שלא נקראה #19 

הוא לא שואל שאלות.הוא זורק שמות .במקום שינסה להבין מה בעצם רוצה.
לשמות ולמותגים מגיעים רק בסוף.לכן כל מי שנותן לו שמות מותגים של וינטג' לא עוזר לו
כתבת הרבה דברי טעם בפוסט. אין ספק שאתה בעל ידע רב. האם מיועדים למתחיל השרשור?לדעתי לא.

tnsilver
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
הודעות: 4166
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 662 פעמים
קיבל תודות: 1299 פעמים

הודעה שלא נקראה #20 

פותח השרשור רוצה לשמוע תקליטים ולשם כך לרכוש פטפון מבלי לשמוע דברי ביקורת קטלניים על רכישתו לאחר מעשה. במילים אחרות הוא מתייעץ והוא נוהג בחכמה. הוא גם עשה את זה בצורה לגיטימית ובמקום הנכון ואני לא מוצא שום פסול בדבריו. באופן כללי, בניגוד לנסיעה באוטובוס, שגם הוא מקום ציבורי, וגם בו התנהגות הנוסעים האחרים עלולה לעתים שלא למצוא חן בעינינו ואולי אף להרגיז בטרוף - כאן אפשר לרדת באמצע. לא חייבים להגיב.

yosis3
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
הודעות: 314
הצטרף: יוני 2008
מיקום: חיפה
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 7 פעמים

הודעה שלא נקראה #21 

דווקא המשרשר לא מרגיז.בודאי שלא בטירוף.
הוא מתעניין ובודאי שזה המקום.
הצעתי לו להתמקד.להוציא המוץ מהתבן.מה בדיוק רוצה.
ומכאן ההתנצחות המיותרת.
אין טעם לשפוך עליו שמות ותרשימים.

אחרי שיחליט שמוציא 1500 ש"ח (במינימום) יוכל להתחיל במסעו.

יש לבעלי נסיון וידע הכותבים כאן תפקיד למקד את המתענינים החדשים ,לברר מה הם בדיוק רוצים,ואח"כ,להזרים להם שמות,מושגים,ובוקי סרוקי.

eladbari (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
הודעות: 9
הצטרף: אוגוסט 2013
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

הודעה שלא נקראה #22 

טומי, אתה מדהים! :wink:
נהניתי לקרוא והשכלתי המון ממך! אני עוד צריל לעכל את הכל.
האם הדרך היחידה הנורמלית למצוא את הטורנס TD160 הזה בארץ היא כל הזמן לחפש ביד2?

חצרוני
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
הודעות: 23
הצטרף: דצמבר 2012
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 1 פעם

הודעה שלא נקראה #23 

גם אני חושב כך על טומי (Y)

הנה הצעה לי אליך טומי, אולי תכתוב 'פטיפון - המדריך למתחיל (וגם למתחיל המתקדם)',
סוגי פטיפונים (אוטומטיים, הנעה וכד'), תחזוקה שוטפת (גם של תקליטים), שדרוגים מתאימים, כל מה שנראה לך כשייך - הכל בכל מכל כל.

כבסיס, אתה יכול לרכז את כל מה שכתבת בנושא בעבר, לערוך מחדש ולהוסיף הרחבות נדרשות.
לענ"ד, זה יועיל לרבים המגששים את דרכם ומהססים מכל הבלאגן שנקרא 'פטיפון'.

אנחנו הטירונים נודה לך מאוד.

חצרוני

tnsilver
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
הודעות: 4166
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 662 פעמים
קיבל תודות: 1299 פעמים

הודעה שלא נקראה #24 

eladbari כתב:האם הדרך היחידה הנורמלית למצוא את הטורנס TD160 הזה בארץ היא כל הזמן לחפש ביד2?
...
אני חושש (די ברצינות) שיצרתי ביקוש חריג לדגם הספציפי הזה במו ידי מעל אתר זה. לא מזמן נתקלתי במודעת יד 2 המציעה למכירה TD-160 בסכום דמיוני של כ-2000 ש"ח. המחיר הנקוב גבוה בכ-$150 מהעלות המקסימלית של רכישת הדגם הזה מסוחרים באנגליה דרך eBay והוא משקף, לדעתי, חמדנות חריגה, על גבול הגרגרנות והאיוולת. ניתן לשים יד על TD-160 אירופאי, כולל כל העלויות, במחיר של עד 1400 ש"ח. הדגמים האמריקאים לא יועילו בישראל.

עם זאת - לא חייבים להינעל על ה-TD-160. ה-145, 147, 150, ו-165 ומספר דגמים נוספים מהווים גרסאות שונות של אותו מודל כשההבדלים המהותיים זניחים לחלוטין. כולם מצוינים ודגמים כאלה מופיעים בלוחות באופן די סדיר במחירים ראליים.
חצרוני כתב:הנה הצעה לי אליך טומי, אולי תכתוב 'פטיפון - המדריך למתחיל (וגם למתחיל המתקדם)',
סוגי פטיפונים (אוטומטיים, הנעה וכד'), תחזוקה שוטפת (גם של תקליטים), שדרוגים מתאימים, כל מה שנראה לך כשייך - הכל בכל מכל כל.
...
8) רעיון! לכשאתפנה מעט. זה לא קל כמו שזה נשמע ומדובר בהרבה עבודה. חוץ מזה היו לי בקנה תכניות למאמר מעט מתקדם יותר בדבר הגאומטריה של הזרוע - וגם זה לא יוצא לפועל מפאת קוצר הזמן... אבל רשמתי לפני :)

zenith
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
הודעות: 111
הצטרף: פברואר 2013
נתן תודות: 6 פעמים
קיבל תודות: 6 פעמים

הודעה שלא נקראה #25 

eladbari -הקשב, ולמד.
אני התחלתי את דרכי בנהיגה, ב-פיאט 127 שחרשה את כביש החוף חיפה-תל אביב הלוך חזור ב-70 ₪ בגלל מנוע קטן.903. ה-3 מאוד חשוב. במשך 4 שנים. כמו שאת דרכי הפטיפונית התחלתי עם פטיפון בסטאנדרט יפני ולא חשוב איך קראו לו. (ITT) ופטיפון של BSR (שאני נהנה ממנו כבר יותר מ-20 שנה), כך התחלתי עם אוטו שלגמרי לא היה בשום קטגוריה של איכות. במשך השנים משתפרים, ואני בניגוד לאחרים, לא נפטרתי מה-BSR שלי. ולא משנה מה הדיעות עליו. כרגע. התמונה הראשונה שנתת קישור אליה, היא BSR שנראה שמור במצב טוב. הדיעות עליו תמיד יהיו שליליות. ולא משנה למה. אנחנו בני אדם ולכול אחד סטאנדרט משלו ולרוב קשור לזה גם אגו ופוזה שאם אתה לא משפריץ על מערכת אלפי דולרים, אז היא לא שווה. הפיאט שלי שרתה אותי 4 שנים, ומעט מאוד דלק. בשביל אחד כמוך שמתחיל, לא כול כך צריך לעניין אותך שמות של ראשים, מחטים, מותגים, רסיברים וכו'. אתה רוצה לשמוע תקליטים? בבקשה. בלי להסתבך יותר מידי, ה-BSR ששמת תמונה שלו, ושוב-לא משנה מה הדיעות עליו, הוא אחלה מכשיר כדי להתחיל איתו. אם הוא מגורז טוב, מכוון טוב, עם מחט וראש ו-ל-א משנה מה השמות שלהם, הוא ינגן לך אחלה. הוא מכונה קטנה. רסיבר? רק אחד וותיק עם כניסה לפטיפון, וקח בחשבון שכאן אנחנו מתעסקים עם ציוד ישן, בן 30+ ,ואפילו אם מוכרים לך כול רסיבר\מגבר כלשהו עם אחריות שעבר איזשהו ריענון, קח בחשבון שיהיו לו תקלות. זה וודאי. הם זקנים, וכמו הפיאט שהיתה לי, אתה תצטרך טיפולים במידת הצורך. כי זה המחיר של ציוד ישן. אם יהייה לך רסיבר חדש, בדוק אם יש לו כניסת פטיפון. אם לא, תצטרך כמו שטומי אמר, קדם מגבר. את ההכי פשוט. רמקולים, שלא תעיז דרך הרמקולים של המחשב. רק טובים, ולא משנה איזה ומה צבע התיבה שלהם. אתה מה שנקרא "ביגינר" בתחום ,ותתמקד במה אתה רוצה בלי להתבלבל יותר מידי.
ואגב היום, מ-מ-ש אין לי פיאט 127. ולצד ה-BSR שלי, יש את אחד השמות האיכותיים בבית. כי ככה מתקדמים, אבל גם זוכרים חסד. ולא זורקים לפח.
לכול אחד מחברי הפורום פה ובעולם, יש את השמיעה שלו, את הטעם שלו, את דעותיו באלקטרוניקה, ואת הבחירות שלו, ואת הכול צריך לכבד. לא ליצור ויכוחים ולא השמצות, כי על שמיעה -אי אפשר להתווכח. את דעותיך על מה האוזן שומעת, אתה תסיק במשך השנים מהיום כשתכנס לזה, ובהמשך החיים שלך, אם ומוזיקה זה חלק חשוב בשבילך. לגבי ה-BSR ,הוא היה פטיפון בריטי עם סטאנדרט בריטי שנמכר לכול פועל במחיר פועלים. הוא היה קיט שהוזמן לרחבי העולם לכול מיני ארצות שבנגריות מקומיות הרכיבו לו ארגזים ומכסי פלסטיק גם בארץ הוא היה ועדיין אחד הנפוצים. החברות הגדולות עשו הזמנות גדולות בשביל להתקין אותו במערכות המשולבות שלהן. גם האמריקאיות וגם היפניות. יצא לו שם מושמץ בלי שום סיבה.ואולי בעצם כן. כי היתה לו הצלחה גדולה מאוד בעולם,והיו לו כמה דגמים, ומי שמצליח, אוהבים לדרוך עליו. והאבסורד הגדול הוא, שמערכות סטריאו בריטיות תמיד נחשבו להיי אנד, וכשמדברים על מפעל BSR, מייד משמיצים. אז משהו פה לא מסתדר.אבל מאידך אם מזכירים את גרארד, אז חס וחלילה קודש הקודשים. רק שכחו שגרארד גם היו קיטים. וגם "קודש הקודשים" שהם 301 ו-401.מצד אחד מהללים, ואז יש סתירה הפוכה. סוגיה מעניינת. אם הוא מתוחזק טוב, הוא ישרת אותך שנים.
בתחום הזה כול אחד יגיד לך משהו אחר, וכולם כול הזמן יסתרו אחד את השני.ויהיו ויכוחים בלי סוף. כי אין מוחלט. BSR תמיד יהייה זמין והוא ההתחלה תמיד, וככה מתחילים. אז אל תרתע מלקנות אותו, וברור שצריך לבדוק אותו קודם כמו כול דבר אחר. מוקדם לך מידי להתעסק עם שמות כמו טורנס, דואל, טכניקס וכו', אם בכלל. קודם תתחיל מלמטה ואז תראה אם יש לך דרך להמשיך, או שיהייה לך טוב עם פיאט 127. אני מכיר כאלה שלא מוכנים להפטר ממנה עד היום :-)) בהצלחות! (Y)
נערך לאחרונה על ידי zenith ב 11/08/2013 20:31, נערך פעם 1 בסך הכל.

yosis3
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
הודעות: 314
הצטרף: יוני 2008
מיקום: חיפה
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 7 פעמים

הודעה שלא נקראה #26 

מילים כדרבנות!.

tnsilver
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
הודעות: 4166
הצטרף: פברואר 2012
נתן תודות: 662 פעמים
קיבל תודות: 1299 פעמים

BSR... משמיצים? האמנם?

הודעה שלא נקראה #27 

כנראה שיש הבדל קטן בין Garrad ו-BSR. אחרי הכל... אין עשן בלי אש... Birmingham Sound Reproducers היתה אחת החברות הבריטיות הגדולות ביותר לציוד אודיו ובתקופת השיא הם העסיקו כ-2500 עובדים. בתקופה הזו BSR ייצרו יותר מ-250,000 פטפונים בשבוע. זה מדהים. הם התמחו בייצור של צ'יינגרים (פטפונים עם ציר ארוך שעליו מלבישים יותר מתקליט אחד - שנופל על גבי התקליט הנוכחי כשנגמר הצד המנגן). רוב הפטפונים שהם ייצרו היו מהסוג הזה הידוע בכינוי Stacker (מלשון מחסנית).

בשלב מסוים בסוף שנות ה-70', פטפונים מתוצרת BSR היוו אחוז מדהים של 87% מכמות הפטפונים בעולם (לא ידעתי... קראתי כאן :D ). כמובן שמרבית הייצור היה עבור חברות חיצוניות ויצרני שונים של קונסולות ומערכות 'בוני-אם' הכל כלול. איכות הפטפונים של BSR לא היתה, כנראה, שיקול מרכזי בייצור ובכמויות כאלה כנראה שכלל לא ניתן לצפות לאיכות. אפילו באנגליה בשנות ה-60 וה-70 נהגו להתלוצץ ולאמר שאם מערכת נחשבת לטובה היא כוללת פטפון של Garrad ואם היא גרועה היא כוללת BSR. בעוד שבדגמים של Garrad היו חלקי המכניקה עשויים מתכת (או לפחות פח), היו חלקי ה-BSRים למינהם עשויים ניילון והיו ידועים בנטייתם להישחק ולהתקלקל. הצחוק האחרון היה כמובן של BSR שרווחיהם מייצור המחרשות התעשייתיות הללו עלו על אלה של כל היצרנים האחרים.

עם זאת... ל-BSR היו מספר דגמים בודדים שהיו בכל זאת ראויים לציון. הם לא הרבה יותר איכותיים מהדגמים התעשייתיים אך חלקם כלל פיצ'רים מתקדמים והיוו תמורה די נאה עבור מחיריהם הנמוכים. כך למשל:

BSR 710

תמונה

BSR 810

[img2=550x377]https://lh5.googleusercontent.com/-rYYR ... SR_810.jpg[/img2]

שני הדגמים האלה היו יוצאים מהכלל בנוף הייצור של החברה וניתן לשדרג את מעמדם ממעצורי דלת וינטאז'ים למשהו שאפשר לחבר לפעמים לאינטר-קונקטורים ולהגברה ראויה ולקרוא לתוצאה 'מוזיקה'. עם זאת, שני הדגמים ידועים כמסובכים ביותר לתפעול ולטיפול ואני לא בטוח איך הם שורדים את מבחן הזמן לאור העובדה שטיפול בהם מצריך מומחה יעודי. אומרים עליהם שאפשר לרכוש פטפונים טובים יותר גם בסכום המזערי שדורשים עבורם כיום :lol: חבל... חייבים להודות שיש להם לפחות את ה'לוק' הנכון.

דגם נוסף ומפתיע של BSR יצא מטעם חברת הבת ADC ונקרא Accutrac 4000 וגם Accutrac +6

Accutrac +6

תמונה

לפטפון הזה היה מיקרו פרוססור וחיישן אופטי שידע לקרוא את הרווחים בין הטראקים השונים של התקליט וניתן היה 'לתכנת' אותו להשמיע שירים מסוימים בתקליט ולפסוח על אחרים... באופן די מגוחך עבור פטפון כל-כך מתקדם - לא ניתן היה לערום תקליטים מקוטר שונה והתמיכה בצ'יינג'ר הוגבלה לתקליטי "12 במהירות 33 סל"ד או תקליטי "7 במהירות 45. נו טוב... כרגיל, גם בעיות אמינות ותקלות רבות פסלו אותו מלקבל דירוג הולם ופרסי פטפון השנה במגזינים הבריטים אבל פיצ'רים כאלה במחיר המגוחך שהוא עלה ב-1974 - אף אחד לא נתן.

דגם היסטורי נוסף של BSR (יותר נכון סידרה) הוא ה-XR מודל 50 ו-60 שהיו דומים ביכולתם לפלוס 6 רק שה-XR-50 לא כלל יכולת תכנות ומציאת טראקים. זה פיצ'ר שנשמר עבור ה-XR-60 בלבד:

BSR XR-50

תמונה

לכל הדגמים האלה היה ציר ארוך והם כולם היו צ'יינג'רים שניתן להחליף להם את הציר הארוך ולהפוך אותם לפטפונים רגילים (אם ממש התחשק להשקיע בהם)...

ולבסוף, הנה אחד חריג ביותר. ה-BSR XL-1200 היה חיה מוזרה עם Linear Tracking וזה ממש לא אופייני לחברה שמתמחה בייצור תעשייתי בממדים כבירים כאלה. לא ש-BSR חרגו ממנהגם והשקיעו משהו בפטפון הזה שכל בעליו המוצהרים נוטים לקללו ולכנותו בכינויי גנאי, אבל מגיע להם קרדיט על האומץ שבייצור פטפון כל כך מורכב:

BSR XL-1200

[img2=550x366]https://lh4.googleusercontent.com/-OxhE ... L_1200.jpg[/img2]

יש כבוד ל-BSR אבל בכל מקום שתחפשו תמצאו כינויי גנאי מוצמדים לדגמים של היצרן הזה. dump, garbage, junk וכ"ו הם הביטויים השגורים. עם זאת... חלק מהבעלים טוענים שבעזרת ראש של Shure נגיד M91 ומעלה, אפשר להגיע עם BSR לרמת איכות שמע נסבלת. זאת כמובן לאחר ביטול כל הפיצ'רים שקשורים בצ'יינג'ר שטוענים שהם מייצרים רעשי טפיחה בלתי נסבלים.

אז אם אתם שואלים אותי... כמו שחשוב להכיר את היצרנים והדגמים הוינטאז'ים האיכותיים - חשוב גם להכיר את התחתית של יצרני המאסות - גם משום שמגיע להם המון קרדיט על מפעל מרשים וגם כדי לדעת להיזהר מהם. לזכותם של BSR ניתן לזקוף את העובדה שהם מעולם לא התיימרו וטענו שהם מייצרים ציוד קצה המתחרה ביצרני העלית של התקופה. הם היו פס ייצור והם ייצרו וייצרו וייצרו וייצרו...

eladbari (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
הודעות: 9
הצטרף: אוגוסט 2013
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

הודעה שלא נקראה #28 

טומי ו-zenith , שאפו לכם, חברים!
שמח ש'נשארתי' מספיק זמן בכדי לחכות לתגובות מעניינות כמו שלכם. תודה רבה על המידע המעניין והפרקטי! :wink:
יש איזה אירוע של יד שניה בשישי הקרוב בת"א. מתכוונים למכור שם, בעקרון, תקליטים..אך, מי יודע? אולי גם מישהו ימכור פטיפונים.
נעיף מבט :D

efi1965
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
הודעות: 1556
הצטרף: ספטמבר 2006
שם מלא: efi1965
נתן תודות: 5 פעמים
קיבל תודות: 52 פעמים

הודעה שלא נקראה #29 

פטפון נוסף מומלץ מאוד - לנקו L75
משום מה לא המליצו עליו פה, יש אחד ביד 2 ב 1200 ש"ח.
לפי המוכר (התכתבתי אתו כי רציתי לקנות) הוא שופץ ועבר כיוונים, לדעתי אחת הקניות הטובות שיש במיוחד אם עבר שיפוץ.
אם אתה רציני חבל לפספס !!!

שלח תגובה

חזור אל “וינטאג' ואנלוגי”