הוינטאז'ים שנשכחו, הפחות מוכרים - והנדירים מאוד

פורום המיועד לציוד אודיו וינטאג' על כל סוגיו וכן אודיו אנלוגי - פטיפונים, ויניל וטייפים

מראה מראה שעל הקיר - מי הכי יפה בעיר?

Technics SA-1000
4
33%
MCS 3125
2
17%
Fisher RS-1060 / RS-1080
4
33%
Audiograph 2A100
2
17%
Sylvania GTE 2600
0
אין הצבעות
Concept 12.0D
0
אין הצבעות

סך הכול הצבעות: 12

tnsilver (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 619 פעמים
קיבל תודות: 1299 פעמים

הוינטאז'ים שנשכחו, הפחות מוכרים - והנדירים מאוד

נושא שלא נקרא #1 

כמה כבר אפשר לדבר על Sansui ו-Pioneer ו-Marantz? לא נמאס קצת? באופן כללי אנשים מחפשים את אותו שטאנץ כל הזמן: Pioneer SX-1980, 1250, 1280 ואת המרנצים הגדולים (2500, 2600, 2385, 2325), שלא לדבר על הענקים של סנסוי (9090DB ו-G-9000 וכ"ו) וציוד דומה ומוכר. המחירים של אלה כל הזמן עולים (אני כבר לא מדבר על יד2 אלא על אתרים בין-לאומיים). אפילו בגראז' סייל של סבתא ג'יין - יש כבר מודעות לערך וינטאז' פופולרי. אם פעם יכולתי למצוא מפלצות איכותיות ב-30 דולר לחתיכה (קניתי פעם 8080 ב-15 דולר) הרי שהיום קשה למצוא משהו שמגיע בארגז עץ בפחות מ-150 ירוקים. בייחוד בדגמים הפופולריים יותר. (BTW: ראיתם את ה-9090DB מראש העין? 2500 ש"ח לא פחות ולא יותר).

עדיין, יש פה ושם, שרידים מכובדים מאוד, למלחמה הזו ששררה בין היצרנים בשנות ה-70', שכמה מהם, פשוט נשכחו ולא מדברים עליהם יותר. מדובר בתוצרת א'. רמה עילית של מכשירים, שהם, מה לעשות, קצת פחות מוכרים - אם בגלל שכחנות, אם בגלל נדירות - ואם בגלל מחירים מגרדי שחקים.

מידי פעם, צף אחד או שניים על פני השטח, ולעיתים, אפילו המוכר לא כל כך יודע איזה אוצר יש לו בידיים. המחירים, לפעמים, (לפחות ב-eBay) נמוכים ברמה מגוחכת, ולעיתים אין אפילו מתמודדים במכירות פומביות. הרשרוש הזה מיועד לכל אותם מכשירים נפלאים - שכדאי לחטוף ברגע שרואים.

Technics SA-1000

אני אתחיל עם Technics SA-1000. טוב. לא חוכמה ולא בדיוק מתאים למה שאמרתי על מחירים נמוכים (מודעה אחרונה שראיתי - 2750 דולר). כולם יודעים שטכניקס זה של Panasonic כולם מכירים את הנגני תקליטים טכניקס בחירתם האמינה של הדי.ג'יי'ים - ועל אלה כבר דיברנו מספיק (אמרנו פיתוח של מיצושיטה... 1972... בלה, בלה, בלה). אבל, הדגם הזה של טכניקס, קצת פחות מוכר. אני מעלה כאן פרסומת ישנה שלו, עם כל הנתונים פלוס כמה סוכריות עיניים.

בכל מקרה - מדובר במכשיר, שכמו ה-SX-1980 ,תופס שטח נדל"ני ועושה כילה. 40 קילו משקל, 63 ס"מ רוחב, עומק של 55.9 וגובה של 19.1 ס"מ. ב-2007 נמכר ב-eBay בכ-2000 דולר. לא בדיוק דוגמא טובה למחירים אטרקטיביים, אבל דוגמא מצויינת למגבר שדי נשכח. נמכר בין 77' ל-79'. רק 330 וואט לערוץ.
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור
נערך לאחרונה על ידי tnsilver ב 27/03/2012 20:41, נערך 5 פעמים בסך הכל.

tnsilver (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

MCS 3125

נושא שלא נקרא #2 

הבא בתור הוא ה-MCS 3125. מדובר בסיפור מיוחד משום שזה 'מגבר הבית' שנבנה במיוחד עבור רשת J.C.Penny. מין custome כזה שיהיה לרשת במה להשוויץ. ויש! 125 וואט לערוץ עם 0.05% THD , צמדי דרלינגטון משולשים בתור טרנזיסטורים סופיים עם שלושה לוחות הגברת DC - SEPP OCL
25 קילו של שרירים שנמכרו בין 1980 ל-1984 במחיר מומלץ של 800$ (של אז).

יש לו שילוב מעניין של אקוויליזר/רסיבר גרפי וחזות מיוחדת. אומרים עליו שיש לו כמה יתרונות שנובעים מתאריך הייצור המאוחר (למעשה, לאחר תקופת מלחמת המגברים המפלצתיים של שנות ה-70) אבל יחד עם זאת, נשמרה בו האיכות וההקפדה שהיתה מקובלת בשנים קודמות. יש לו, למשל, תכונה נוספת של נעילת quarz בטיונר. מכוונים ידנית - והמכשיר ננעל אוטומטית על התדר וממרכז קליטה אופטימלית.

כרגע אני רואה ב-eBay זוג למכירה. אחד במכירה פומבית שמתחילה ב-199 דולר והשני במחיר סופי של 400 דולר.

הנה עדכון קטן: הצלחתי איךשהו לשים יד על שניים כאלה. מצאתי 'קלאוס' נחמד אחד שקישר אותי עם חשמלאי אספן ב Köln בגרמניה. הוא כמובן מכיר את המצב ב-eBay אז הדיל שלנו היה משהו באמצע של הסכומים. לא זול ואחד המכשירים לא תקין. את המקולקל אני אקח איתי בעוד שבועיים. את השני אני מתכוון להעיף עוד שנתיים - שלוש. הוא יעזור לממן את האכסנה שלו ואת ה-TU-919 שלקחתי משכנתא שנייה בשביל לקנות אותו וחסם לי את המסטר.

לא יאומן על מה יושבים הגרמנים האלה. כל אחד בונקר. אין גראז' סיילים ב-Köln פשוט אין להם ***. הכל מסודר על מדפים ורשום טוב טוב. הם 'שומרים'. אם יום אחד, ביבי יצליח להסתכסך גם עם גרמניה, ונשלח לשם את ה'צי-השישי' שלנו, בשביל להראות להם מי הבוס (נשמע מופרך? חכו חכו....), אני יודע איפה ללכת קודם.
נערך לאחרונה על ידי tnsilver ב 27/03/2012 14:59, נערך 2 פעמים בסך הכל.

tnsilver (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

עוד אחד (שניים בעצם) בסדרה: Fisher RS-1060 / RS-1080

נושא שלא נקרא #3 

לא תאמינו לזה - Fisher RS-1060 / RS-1080 הם חיות אמיתיות. אלו הגדולים של פישר והם לא ממש נפוצים. ההבדלים ביניהם שוליים ובאים לביטוי בהספק סופי בעיקר. התאום הקטן שוקל למעלה מ-27 קילו. אומרים שהוא מושך 800 וואט (כמו מפזר חום קטן) ןכשמפעילים אותו - האורות בבית מתעמעמים. יש לו פיוז של 10 אמפר ואורך של 61 ס"מ. לא ברור מה ההספק הסופי שלו. טוענים שהפרסום הרשמי הוא 100 ואט לערוץ ב-8 אוהם אבל יש השוואות ל-MCS 3125 שיש לו 200 ואט לערוץ מוצהרים - ואומרים על ה-RS-1060 שהוא חזק ממנו.

התאום הגדול - ה-RS-1080 הוא כנראה יצור מהאגדות כמו חד-קרן או משהו כזה. עד כדי כך נדיר. ה-service manual היחידי שלו - שנמצא איפשהו אצל מישהו, הוא בגרמנית. הנתונים העיקריים שתורגמו הם כאלה:

[left]POWER AMPLIFIER SECTION
Continuous RMS sine wave power per channel within stated bandwith at no
more than stated distortion and with an 8 ohm load: 170 W

Power Bandwith: 20 Hz/20 kHz
Total Harmonic Distortion: 0.1 %

PREAMPFLIFIER SECTION
Input Sensitivity and Impedance At rated output, 8-ohms
at 1 kHz Phono (1 and 2): 2 mV/50k ohm

Phono (max input capability): 300 mV

Hum & Noise (below rated output)
Phono (1 and 2): 70 dB

Frequency Response
Phono (30 Hz - 15 kHz) +/-0.5dB [/left]

מי ששומע על אחד כזה פנוי - תעשו לי פרטית (אולי פיית השיניים שבאה בשביל הילד השאירה אחד מתחת לכרית - יותר נכון מתחת למיטה. הכי נכון - במקום הילד).
נערך לאחרונה על ידי tnsilver ב 27/03/2012 16:07, נערך 2 פעמים בסך הכל.

tnsilver (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

עוד קצת Fisher

נושא שלא נקרא #4 

טוב, רק תמונות של האח הגדול Fisher RS-1080. (אישתי מאוהבת ב-Fisher הזה. מצד שני היא גם אוהבת את פיטר פן וחושבת שיהיה שלום במזה"ת... אני חושב שזה בכלל פוטו-שופ ואין דבר כזה באמת. :?:)
נערך לאחרונה על ידי tnsilver ב 27/03/2012 16:20, נערך 7 פעמים בסך הכל.

tnsilver (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

Audiograph 2A100

נושא שלא נקרא #5 

עוד יחידה מסתורית אחת היא ה-Audiograph 2A100. זה אחד שבאמת נשכח. לא יודעים כמה כאלה יוצרו וחושבים שהוא פיתוח של הרסיבר של H.H. Scott מתחילת שנות ה-70'. הוא מכיל לוחות של Scott והסברה היא שהוא אב-טיפוס או פיתוח מסחרי מוגבל של אחד הרסיברים המוקדמים של החברה - שפימפמו אותו בסטרואידים ולא ממש ידעו אם הוא 'ילך' טוב. יש לו יחידת כח (טרנספורמר) ענק, שני קבלי פילטר (24,000uf 75V) בגודל של פחיות שימורים, ורדיאטור (heat sink) חיצוני - כי יש גבול לכמה חום אפשר לשמור מתחת לכל המכסי עץ האלה. ה-2A100 מתייחס, כנראה, ל-100 וואט לערוץ אבל הדיווחים הם שהוא כוחני בצורה חריגה. יש לו כמה לחצני פוש מעץ (לא מפלסטיק או אלומיניום - נדיר) וצדדים מעץ מלא ולא סתם דיקט עם פורניר. חיה מאוד מוזרה וחריגה.

מישהו מ-AK מצא אותו ב-eBay לפני איזה 10 שנים במחיר כל כך נמוך - שלמעשה הוא שילם רק הובלה. תראו כאן מה הוא כותב עליו. אותו בחור מספר שהוא שוקל קצת יותר מ-21 קילו ומוציא להערכתו למעלה מ-100 וואט לערוץ. הוא גם כן משווה אותו ל-MCS 3125 ול-Fisher RS-1060 שברשותו וטוען שהוא מתמודד בכבוד רב. הבחור מעריץ גדול של רמת הגימור ואיכות התכנון ואומר שמי שייצר את המכשיר המופלא הזה ידע מה הוא עושה.

מעבר לכך - אין הרבה מידע על התפלץ הזה. פשוט נדיר אפילו בקנה מידה אמריקאי. שמעתי דיבורים שיכול להיות שהוא נבנה בצורה ביתית (home brew) ולא מדובר ברסיבר מסחרי - אבל לדעתי זה פשוט לא סביר.

למי שיש עוד מידע עליו, או למרבה הפליאה, מחזיק באוצר - זה הזמן ל-step up ווידוי ציבורי - אנא שתפו!
נערך לאחרונה על ידי tnsilver ב 27/03/2012 16:18, נערך 5 פעמים בסך הכל.

tnsilver (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

Sylvania GTE 2600

נושא שלא נקרא #6 

לשם שינוי מדובר במוצר Born in the USA. חברת Sylvania היא חברה עם היסטוריה מדהימה, ומ-1931 תרמה רבות לפיתוחים אלקטרוניים היסטוריים חשובים של טרנזיסטורים ו-semi-conductors, שפופרות, ומחשבי main frame. בשנות ה-70 הם נמכרו גם בישראל. סיפרתי כאן פעם על המערכת Sylvania שאבא שלי קנה בחיפה ב-76' עם ה-8 track בילט-אין ונגן תקליטים אוטומטי עם אפשרות לניגון שישה תקליטים ברצף אוטומטי (אבל רק צד אחד) . אולי עשיתי לה עוול. אני אבדוק אותה שוב - אולי שווה שיפוץ. (סתאאאאם.... שנים שאני מת לזרוק אותה מהקומה השנייה - מין פנטזייה ילדותית כזו... (6) ).

ה-GTE 2600 אינם נפוצים - אבל צצים מידי פעם ב-eBay וב-CL. תוצר אמריקאי, לא רע, ברמות הספק לא ברורות של בין 100 ל-130 וואט לערוץ. הבעלים המאושרים היחידים ששיתפו חו"דים סיפרו על טיונר מצויין ואיכות בנייה ראוייה לציון. לצערי, קשה למצוא מידע נוסף. אפילו תמונות בקושי יש. מהמעט שידוע, מסתבר שה-GTE 2600 נמכר בזמנו (בין 1977 ל-1981) בכ-$600 ממולצים לצרכן. (ה-9090DB נשא מחיר MSRP מומלץ יצרן של 900 דולר- רק כדי לתת איזה קנה מידה). בהחלט מדובר במכשיר איכותי.

דגם קצת פחות חזק (ה-GTE-2300) נמכר ב-2011 לחבר AK ששילם עבורו סכום מגוחך של 10 דולר. הוא סיכם את הנתונים של המכשיר כך:

[left]Model: GTE/Sylvania 2300
Serial: 5720686
Chassis ID: R230501-4053076
Watts: 100
Volts: 120 volts
Hertz: 60
[/left]

כמובן שמדובר בדגם פחות מתקדם מה-GTE-2600 וניתן להניח, במידה רבה של ודאות, שה GTE 2600 יכול לספק מעט יותר מ-100 וואט לערוץ. חשבתי שאני יכול לחשוף כאן מודעה של מכשיר כזה למכירה בסכום דומה, אבל, מסתבר שזה רק חוברת טכנית שמוצעת. בכל מקרה - מי שמוביל צריך לקחת בחשבון משקל של בערך 21 קילו (גם על זה אני לא סגור).
נערך לאחרונה על ידי tnsilver ב 27/03/2012 17:38, נערך 7 פעמים בסך הכל.

tnsilver (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

Concept 12.0 וה-12.0D

נושא שלא נקרא #7 

Concept 12.0 ו-Concept 12.0D הנה עוד שני דגמים שווים מאוד. מדובר בסך הכל באותה גברת עם שינוי אדרת קלה. ה-'D' מתייחס, בעיקר ליכולת כיוון דיגיטאלית - בניגוד לאנאלוגית בטיונר. גם כאן כבר יש מלחמות עולם וכל ה-die hards אומרים שזה לא השינוי היחיד ושהדגם האנאלוגי 'הרבה יותר איכותי'. ה-12D הציג את אחד הטיונרים המסונטזים הדיגיטאליים הראשונים שיוצרו. לא מדובר בתצוגה דיגיטאלית של טיונר אנאלוגי, כמו ב-R-2000 ו-G-9700 אלא בעסק האמיתי. הכיוונון מהיר והתחנות נשמרות בזיכרון שיורי נתמך בטרנספורמטור משני - וזה לא מצריך בטריות כמו בדגמים אחרים (בטריות לזיכרון?! נשמע הזוי).

הנתונים די מרשימים. יש לי service manual שמצאתי די בקלות: 120 וואט לערוץ עם 0.02% THD בשמונה אוהם. כשעוברים ל-4 אוהם כבר מדובר ב-180 וואט לערוץ עם 0.05% THD. הדגם הדיגיטלי שוקל 23.1 קילו ויש לו מימדיים לא צנועים של 51 ס"מ על 43 ס"מ על 18 ס"מ. פיל קטן עם טרנספורמטור טורודיאלי ענקי.

קונספט מתהדרים בכך שבין הטרנזיסטורים הסופיים (Hitachi TO-3) והרמקולים - לא קיימים שום רכיבים נוספים (קבלים ופילטרים) וה-sound מועבר ישירות לרמקולים באיכויות גבוהות גם בתדרים הנמוכים. זה לאו דווקא יתרון - וזה חושף כל פגם באיכות המוסיקה הנשמעת. אי לכך ובהתאם לזאת, היצרן ממליץ לעבוד אך ורק עם ציוד מאיכות גבוהה (נגני תקליטים, טייפים וכ"ו).

גם ה-12 וגם ה-12D פחות מוכרים ואינם כה פופולאריים (פשוט נשכחו). יחידה תקינה, תעלה משהו כמו 200 דולר (אם תצוף באינטרנט ואני לא איירט אותה) וזה אחד המכשירים הכי חמודים שיש בשביל מחיר כזה. שווה אפילו פי שתיים מכך. יחד עם זאת, שימו לב, אין כניסת AUX ואין AM ברדיו.
נערך לאחרונה על ידי tnsilver ב 27/03/2012 19:26, נערך 3 פעמים בסך הכל.

ילדיעפים
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 14 פעמים
קיבל תודות: 52 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

ענק אתה!!!!!!!! (Y) (Y) (Y) (Y)
אמן מייסר

yanivol
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
שם מלא: yanivol
נתן תודות: 135 פעמים
קיבל תודות: 99 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

יופי של שרשור.
הערה אחת: אחת מתמונות ה 1080 היא בכלל ימהה ולא פישר
איסטרה בלגינא קיש קיש קריא

yuria
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 99 פעמים
קיבל תודות: 239 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

כיף לקרוא ולשטוף את העיניים.
תודה :wink:
מסך אולד LG65C8.
רסיבר Marantz SR7015
רמקולים פולק אודיו S20+S30.
סראונד ביפולר מוניטור אודיו.

Kosh
סמל אישי של משתמש
גורו וינטאג'
גורו וינטאג'
נתן תודות: 339 פעמים
קיבל תודות: 366 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

יופי של פוסט. (Y) :) בתור אחד שמכיר טוב את השוק האמריקאי, אתה צריך גם להראות גם איזה "ריאליסטיק" גדול.
Vintage audio is a way of life

Retro audio is good for you

ערוץ הסטריאו וינטאג' שלי:
http://www.youtube.com/user/Kosh31100

sagipel
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 14 פעמים
קיבל תודות: 7 פעמים

נושא שלא נקרא #12 

יופי, (Y) , תודה.

מזיכרון עמום, מפרסומות ב-" Popular Electronics", היתה גם " Lafayette".
לאיזו רמה של מכשירים היא הגיעה?

ולמטה, קישור שהביא בעבר קוש.

http://www.chrisinmotion.com/MyFavoriteReceivers.htm
לפעמים עדיפה אמת שחורה על פני שקר לבן.

tnsilver (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

הראליסטיק הכי גדול - STA-2300 - בשביל Kosh

נושא שלא נקרא #13 

Kosh כתב:...אתה צריך גם להראות גם איזה "ריאליסטיק" גדול...
...
מקובל עלי! טוב. אז חיפשתי אחד גדול. הכי גדול. קצת רקע: לפי הספר הכחול של Orion ראליסטיק עשו כמה דברים יפים, שרבים אינם מוכרים, או שנשכחו. הדגם היקר והחזק ביותר היה ה-STA-2300 עם 120 וואט לערוץ. אבל - הוא לא בדיוק מהתקופה שלנו ויוצר בין 1981 - ל-1988. לא בדיוק שנות ה-70'. היצור הזה נמכר אז ב-700$ מומלצים ליחידה. אומרים שעד שנת 82', בהתחלה, זה היה מגבר הבית של רשת Radio Shack.

אבל, היה גם דגם נוסף עם 120 וואט לערוץ, ה-STA-2100 שיוצר בין 79' ל-83'. זה כבר יותר הסגנון שלי - והדגם הזה נמכר ב-600 מרשרשים ירוקים בשנים הרלוונטיות. כרגע אני רואה אחד ב-eBay בעיצומה של מכירה פומבית - בערך באיזור ה-150 ירוקים. מכשיר חתיך לאללה. שווה!!!

היו עוד דגמים, לא רעים בכלל, כמו ה-ARS-747 בין השנים 71' ו-76' שגם הוא נמכר ב-600 דולר. אחר כך, ראוי לציין שני quadים - ה-QTA-770 וה-QTA-790 בין השנים 73' - 80' ושנמכרו ב-900$ כל אחד.

Omri617
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 209 פעמים
קיבל תודות: 89 פעמים

נושא שלא נקרא #14 

לא מכיר אף אחד :?

tnsilver (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #15 

omri617 כתב:...לא מכיר אף אחד...
...
אז הנה, נעים מאוד! תעשה היכרות. בשביל זה בדיוק קיים הרשרוש הזה :)

שלח תגובה

חזור אל “וינטאג' ואנלוגי”