בניית מחשב גיימיגנ - טיפים ועזרה

קונפיגורציות מחשב לגיימינג, אביזרים, כרטיסי מסך רלוונטיים וכו'
sprunknwn (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 49 פעמים
קיבל תודות: 25 פעמים

בניית מחשב גיימיגנ - טיפים ועזרה

נושא שלא נקרא #1 

אהלן חברים,

טוב, אז החלטתי שאני הולך על זה ואני מתחיל להזמין חלקים לבד כדי להרכיב את מחשב הגיימינג האולטימטיבי שלי בלי למשכן את הבית.
חשבתי שיהיה נחמד אם יהיה שרשור כזה של כל מיני טיפים ועצות למרכיב המתחיל (או זה עם הזכרון הפגום שצריך לרענן כל כמה שנים מחדש).

עד כה, אלה החלקים שבחרתי -
לוח אם - MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4
מעבד - Intel Core i7-12700K
זכרון - CORSAIR Vengeance RGB PRO 32GB (2x16GB) DDR4 3600 (PC4-28800) C18
כונן קשיח - WD_BLACK 1TB SN850 NVMe Internal Gaming SSD Solid State Drive - Gen4 PCIe, M.2 2280
קירור נוזלי - MSI MAG Series CORELIQUID 360R
ספק כח - Corsair RMX Series, RM850x, 850 Watt, 80+ Gold Certified, Fully Modular
כרטיס מסך - ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 10GB

עכשיו, את הקייס אני מעוניין לרכוש בארץ כדי לחסוך בעלויות השילוח (שיכולות להגיע למחיר ואפילו יותר מהקייס עצמו רק על השילוח).
אשמח להמלצות על קייסים שיתמכו בקירור (שבנוי על 3 מאווררים של 120mm - סה"כ 360 או 36 ס"מ) או להמלצות על קירור אחר שמגיע עם שני מאווררים של 140 או 120 שעושה את העבודה. מחפש משהו באזור ה-500-700 ש"ח עם Airflow טוב ורעש מצומצם.

אשמח גם לשמוע מה אתם חושבים שאני צריך להכין מראש לבילד הזה.
הבנתי שרוב המארזים כן מגיעים עם כבלים מוכנים לחיבורים במארז אבל לפעמים לא מגיעים עם כל המאווררים שהמארז יכול להכיל ולפעמים צריך להוסיף. אם יש המלצה על מארז, אשמח אם תוסיפו אם צריך להוסיף מאווררים ואילו.
חשוב גם שהקייס יהיה מרווח בלי לחסום את פתחי הכבלים עם הלוח אם כמו שראיתי בכמה קייסים למשל ה CoolerMaster 500P.

אשמח כמובן להמלצות, דעות ובאופן כללי פידבק לגבי המרכיבים.
אם אתם חושבים שצריך להוריד/להוסיף משהו ולמה, אם יש לכם המלצות לקירור נוזלי אחר כמו שציינתי או אפילו קירור אוויר שעושה את העבודה, כנ"ל לגבי הספק כח או הכרטיס מסך - אם יש משהו אחר שנותן פחות או יותר אותה תפוקה במחיר זול משמעותית, אשמח לשמוע.

המטרה בסופו של דבר - להרכיב מחשב שבארץ יעלה 16-18 או אפילו 20 באזור ה 10-12.

סרטונים של הרכבות, חוויות אישיות של הרכבות, דעה כללית על הנושא, יתקבלו בברכה.

תודה מראש לכולם!

ChinggisKhan
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 214 פעמים
קיבל תודות: 534 פעמים

Re: בניית מחשב גיימיגנ - טיפים ועזרה

נושא שלא נקרא #2 

כמה דברים:
1. אני הייתי הולך על ddr5. קשה להשיג כרגע וכו' וגם לא בטוח מה יהיו השיפורים כרגע אבל מאמין בשבשנה הקרובה עוד ועוד משחקים חדשים ידעו לנצל את זה. לפחות שהלוח אם יתמוך.
2. הייתי בוחר בקירור מחברה מוכחת יותר בקירור. Msi מוכרת, אבל לא דווקא מתחום הקירור.
3. לגבי מארזים, ממליץ לך לעבור על הערוץ gamers nexus שם יש סקירות ממש ממש מקיפות של מארזים (וגם גופי קירור) ככה שתוכל תבחור משהו שיקלע לטעם שלך (כי למארז יש גם תפקיד אצטטי (ks) אצל חלק מהאנשים).

sprunknwn (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #3 

19/12/2021 5:09  
ChinggisKhan כתב:
כמה דברים:
1. אני הייתי הולך על ddr5. קשה להשיג כרגע וכו' וגם לא בטוח מה יהיו השיפורים כרגע אבל מאמין בשבשנה הקרובה עוד ועוד משחקים חדשים ידעו לנצל את זה. לפחות שהלוח אם יתמוך.
2. הייתי בוחר בקירור מחברה מוכחת יותר בקירור. Msi מוכרת, אבל לא דווקא מתחום הקירור.
3. לגבי מארזים, ממליץ לך לעבור על הערוץ gamers nexus שם יש סקירות ממש ממש מקיפות של מארזים (וגם גופי קירור) ככה שתוכל תבחור משהו שיקלע לטעם שלך (כי למארז יש גם תפקיד אצטטי (ks) אצל חלק מהאנשים).
...
תודה על הפידבק!
לגבי DDR5, אין לזה שום שיפור בביצועים כרגע לעומת DDR4 והמחיר של זה הוא בערך פי 3. לא מוצא סיבה ללכת על DDR4 בייחוד שזה גם מייקר את הלוח אם שאני אצטרך לקחת.
לגבי קירור, יש איזה קירור ספציפי שהיית ממליץ? מה לגבי קירור אוויר? אולי זה מספיק בשביל ה i7-12700K? או שחייב קירור מים?
לגבי מארזים, אני מכיר את הערוץ של נקסוס אבל שאלתי לגבי מארזים בארץ כי לא כל מה שיש שם קיים בארץ ובמבחינה אסטתית, זה נחמד שיהיה יפה אבל לא הכרחי. בסופו של דבר הכי חשוב לי זה הזרימת אוויר והרעש שהוא יעשה.
אם יש המלצות למארזים שחווית באופן אישי, אשמח.

sprunknwn (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #4 

עדכון לגבי רשימת הרכיבים -

עד כה, אלה החלקים שבחרתי -
לוח אם - MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4
מעבד - Intel Core i7-12700K
זכרון - CORSAIR Vengeance RGB PRO 32GB (2x16GB) DDR4 3600 (PC4-28800) C18
*כונן קשיח - XPG 2TB GAMMIX S70 Blade PCIe 4.0 M.2 Internal SSD with Heatsink
קירור נוזלי - TBD
*ספק כח - Seasonic FOCUS GX-1000, 1000W 80+ Gold, Full-Modular
כרטיס מסך - TBD

יש אחלה מחיר ל XPG ב B&H אז החלטתי להוציא קצת יותר על ה 2TB שלהם (גם לפי הנתונים המפורסמים, זה הכרטיס הכי מהיר ועם הכי הרבה שעות עבודה כרגע).
גם את הספק החלטתי לשדרג ל 1000W, גם עקב מבצע על הסיסוניק.
עוד לא החלטתי אם ללכת על קירור נוזלי ב 180-200 דולר או על קירור אוויר שיעלה חצי, אבל יהיה פחות אפקטיבי.
כל עניין הנוזלים במחשבים קצת מרתיע אותי לומר את האמת במיוחד לאור ההוצאה על כל החלקים המעורבים ומגוון נקודות הכשל האפשריות של קירור נוזלי.
בנוגע לכרטיס מסך, העלות של RTX3080 הינה מחיר ספספרות כרגע, גם בחנויות שכביכול אמורות להישאר צמודות למחיר יצרן.
במקום שחנויות יורידו את מחירי הספספרות, הן העלו את המחירים והתאימו את עצמם למחיר ספסרות.
בכל מה שקשור לNVIDIA, קצת ירד לי מהחברה הזאת לאחר כל הדברים שקראתי ואני שוקל ללכת על 6900XT או 6800XT של AMD.

אעדכן.

ChinggisKhan
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #5 

1. לגבי קירור - המצב היום שונה לחלוטין ממה שהיה לפני 5 ו-10 שנים. היום רוב רובם של היצרנים מייצרים קירור נוזלי טוב ואמין. יש גם קירור אוויר מצויין בשוק. אני חושב שכדאי לך לנסות להבין את התמונה הכוללת של זרימת האוויר במארז ולהחליט לפיה איזו מערכת קירור לקנות. קח בחשבון שהמעבדים האלו מייצרים המון חום גם בלי oc.
2. אני לא יודע למה אתה חושב ש-nvidia רעים ו-amd טובים. המצב בשוק לא לגמרי בשליטת מי מהם. בכל מקרה, אם אתה מפנטז על 4k ב-60 fps, אז אתה תהיה חייב לשים המון כסף על כרטיס מסך

Yaron_M
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
שם מלא: ירון מ.
נתן תודות: 92 פעמים
קיבל תודות: 51 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

אתה מתכנן לעשות oveclocking?

sprunknwn (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #7 

25/12/2021 1:46  
Yaron_M כתב:
אתה מתכנן לעשות oveclocking?
...
כן, בשלב מסוים. מאמין שעם המשחקים החדשים שייצאו, אני אצטרך לנסות להוציא יותר מכל מערכת שאביא עד להחלפה שלה.

sprunknwn (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #8 

24/12/2021 18:05  
ChinggisKhan כתב:
1. לגבי קירור - המצב היום שונה לחלוטין ממה שהיה לפני 5 ו-10 שנים. היום רוב רובם של היצרנים מייצרים קירור נוזלי טוב ואמין. יש גם קירור אוויר מצויין בשוק. אני חושב שכדאי לך לנסות להבין את התמונה הכוללת של זרימת האוויר במארז ולהחליט לפיה איזו מערכת קירור לקנות. קח בחשבון שהמעבדים האלו מייצרים המון חום גם בלי oc.
2. אני לא יודע למה אתה חושב ש-nvidia רעים ו-amd טובים. המצב בשוק לא לגמרי בשליטת מי מהם. בכל מקרה, אם אתה מפנטז על 4k ב-60 fps, אז אתה תהיה חייב לשים המון כסף על כרטיס מסך
...
מסכים שהמצב עכשיו הרבה יותר טוב משהיה אבל קירור נוזלי נידון להיכשל בשלב מסוים.
מצד שני, קירור אוויר יצריך סוג של גורד שחקים על הלוח כדי לקבל אותן מעלות של קירור נוזלי.
כנראה שזה יהיה תלוי במארז ושם יש לי עדיין התלבטות.
המארזים שאני כרגע חושב עליהם -
Corsair 4000D Airflow or Corsair 5000D Airflow
Lian Li PC-O11 Dynamic
Fractal Design Torrent

הדילמה שלי היא בנוגע לספק (האם הסיסוניק 1000W ייכנס בכל אחד מאלה בלי בעיה?) וגם בנוגע ל 3.5 HDD (יש לי ארבעה כרגע, אוכל להתפשר על שלושה, במקרה חריג על שניים. בקורסייר יש מקום רק לשניים, בליאן לי שלושה אם אני לא טועה והפראקטל גם עם שניים)
מכיר אחד מהמארזים? יכול לחוות דעה?

ChinggisKhan
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #9 

לי באופן אישי יש חיבה יתרה לפראקטל. משתמש בדפיין 7 שהוא מאפשר גם מצב שרת (יש לי 6 hdd ו-3 nvme). זה מארז נפלא, מאד נוח להרכבה. הוא גם מאפשר זרימת אוויר טובה עם המאש והכיסוי הקדמי פתוח (עובד עם crosair h100i.

sprunknwn (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #10 

27/12/2021 14:26  
ChinggisKhan כתב:
לי באופן אישי יש חיבה יתרה לפראקטל. משתמש בדפיין 7 שהוא מאפשר גם מצב שרת (יש לי 6 hdd ו-3 nvme). זה מארז נפלא, מאד נוח להרכבה. הוא גם מאפשר זרימת אוויר טובה עם המאש והכיסוי הקדמי פתוח (עובד עם crosair h100i.
...
יש גרסת מש קדמי פתוח או שהורדת את הכיסוי שהוא נמכר איתו? (לא מצאתי פשוט גרסת מש בשום מקום)

ChinggisKhan
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #11 

פתח קדמי זה דלת נפתחת. מגיע עם עליון קשיח ומאש שאפדר להחליף בקלות

sprunknwn (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #12 

עדכון לפני הרכבה - אמזון עשו פדיחה דווקא עם החלק הכי חשוב - הלוח אם.
ההזמנה נעלמה לה איפשהו אבל הם נתנו פיצוי יפה ואחלה שירות.
ה Tomahawk הוחלף ב Edge המעט יותר יוקרתי (ועלה פחות עם הפיצוי של אמזון) והוספתי לרשימה מארז של פראקטל שבינתיים נראה פגז (כבר פירקתי אותו והרכבתי מה שהייתי צריך מבחינת כוננים (מקבלים עם המארז אופציה ל 6!!! כוננים ועד 12 סה"כ אם קונים עוד בראקטים).

החלקים עד עכשיו -

ספק כח - Seasonic FOCUS GX-1000, 1000W 80+ Gold, Full-Modular
מעבד - Intel Core i7-12700K Desktop Processor 12 (8P+4E) Cores up to 5.0 GHz Unlocked LGA1700 600 Series Chipset 125W
לוח אם - MSI MPG Z690 Edge WiFi DDR4 Gaming Motherboard
זכרון - Corsair Vengeance RGB Pro 32GB (2x16GB) DDR4 3600 (PC4-28800) C18
כונן קשיח - XPG 2TB GAMMIX S70 Blade PCIe 4.0 M.2 Internal SSD with Heatsink
מארז - Fractal Design Meshify 2 Black TG Light Tint FD-C-MES2A-03
קירור למעבד - be quiet! Dark Rock 4, BK021, 200W TDP, CPU Cooler

שמתי עין על הצעה לא רעה של 6900XT באמזון אבל אני כרגע די מתלבט בנוגע לכרטיס מסך.
למרות הביקוש המטורף, אני חושב שזאת התקופה הכי גרועה של כרטיסי מסך שהייתה מאז ומתמיד.
אין כרטיס "מיד ריינג'" אחד שנותן מענה לטכנולוגיית משחקים עכשווית, שלא נדבר על עתידית.

ה 3080 מגיע עם 10 גיגה זכרון. קראתי כבר בכמה מקומות שזה יכול לגרום לצוואר בקבוק בכמה משחקים עם ריי טרייסינג או 4K ולהציג "Tearing" במשחקים מסוימים אם לא משתמשים ב VSYNC.
ה 3080TI סופר יקר ולא מצדיק את ההבדל במחיר לעומת הביצועים שלו מול 3080.
ה 3080 12 גיגה גם לא.
לעומת זאת, ה6800XT מפגיז ברזולוציה נמוכה יותר (1080P) אבל נחלש עד כדי לא שחיק ב 4K ב-60 אחוז מהמשחקים.
ה 6900XT יכול להוות אחלה פתרון אבל המחיר שלו כרגע, הכי זול שמצאתי זה 4800 לפני מיסים (עם מיסים באזור ה 5600).
לא חושב שהכרטיס הזה שווה 3500 (שזה המחיר השקה שלו) שלא נדבר על 5600.
הטכנולוגיות של AMD כרגע עוד לא הבשילו כמו ה DLSS 2.0 וגם הטכנולוגיה הזאת בעקרון, מורידה את האיכות ויוצרת "washed up textures" רק כדי שנוכל להגיד שריי טרייסינג עובד.
מרגיש שאף אחד מהכרטיסים לא באמת מספק חוויה מלאה כולל ריי טרייסינג ו 4K שנמצאים איתנו כבר כמה שנים ולמרות זאת - הביקוש בשמיים ואיתו המחיר.
התקופה הכי גרועה מבחינת צרכנים בהקשר של כרטיסי מסך.
בינתיים אני סורק את איביי, מחפש מציאות אבל ככל שמתקרבים לסוף המכירה ברוב הכרטיסים, המחירים קופצים ל 5500-6500.

אם למישהו יש המלצה, הצעה ליעול/שיפור, אשמח, כי אני מתחיל להתייאש ואולי אסתפק בביצועים של האונבורד של אינטל עד יעבור זעם.

ChinggisKhan
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #13 

לחכות. גם המלך של הדור הזה, 3090, גבולי בלתת 60fps בכל המשחקים. מאמין שהדור הבא כבר לא יתקשה.
אני הייתי קונה כרטיס חד 2 לשנה הקרובה לפחות. אחזה כרטיס זה כבר תלוי בכותרים ובמסך.

guyezra
חבר במועדון ה-20K
חבר במועדון ה-20K
נתן תודות: 181 פעמים
קיבל תודות: 622 פעמים

נושא שלא נקרא #14 

איפה קנית את ה-Fractal Design Torrent
או שבסוף הלכת על משהו אחר?

שלח תגובה

חזור אל “PC גיימינג”