מדוע מומלץ לעבור למכונות עם פולים טריים במקום קפסולות + המלצות לציוד

פורום מכונות קפה ידניות (לא אוטומטיות), ומטחנות קפה
guyezra
חבר במועדון ה-20K
חבר במועדון ה-20K
נתן תודות: 181 פעמים
קיבל תודות: 622 פעמים

Re: מדוע מומלץ לעבור למכונות עם פולים טריים במקום קפסולות + המלצות לציוד

נושא שלא נקרא #16 

אני חושב שדיוני מחיר שוט קפה קצת מוגזמים, העניין לטעמי בד"כ יותר פשוט
בהינתן שנספרסו לא טעים או לא מספיק טעים ורוצים להתקדם
אז - מי שרוצה התעסקות מינימלית קונה מכונה אוטומטית ומי שמוכן/רוצה להתעסק קונה מכונה חצי אוטומטית עם מטחנה מובנית או לאלה שמתחילים גבוה יותר מטחנה בצד

גילוי נאות:
עברתי לפני כשנתיים לנספרסו לבריסטה אקספרס
אנחנו שותים הפוך בלבד, שוט בודד לכוס או שוט כפול לשתי כוסות
אני מבין את חשיבות הטחינה ומטחנה הנפרדת אבל זה גדול עלי - יותר התעסקותית מאשר תקציבית.... אין לי כוונה לשדרג בשלב זה
לסיכום אני מרוצה מאוד

tito1337
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 6 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

21/11/2020 1:31  
boren כתב:
20/11/2020 19:59  
tito1337 כתב:
לגבי רעש ולכלוך זה כבר שיקולים אינדיבידואליים שכל אחד יעשה לעצמו. כמובן שאפשר לקנות משהו יקר ושקט יותר אבל אנחנו מדברים פה על אדם שעובר מנספרסו רק כדי לחסוך (מכונת מנוף לאדם כזה ? ? Are you for real תציע משאבה רוטורית וזהו).
...
אין כמעט הבדל בקלות ההפעלה בין מכונות מנוף עם קפיץ החזרה לבין מכונות עם משאבה. אני יודע, כי יש לי מכונות משני הסוגים (קוויקמיל E61 משאבה ואלקטרה מנוף). החיסרון העקרי ברוב מכונות המנוף הוא שהן הולכות ומתחממות משוט לשוט, אבל למי שלא מכין הרבה ספלים ברצף זו לא בעיה. הסיבה שלא הכנסתי מכונת מנוף לרשימת המכונות המומלצות בהודעת הפתיחה היא שאין כאלה עם קפיץ החזרה בטווח המחירים המדובר. מעבר לזה אני בספק אם נושא הרעש כל כך משמעותי לאנשים שעוברים מקפסולות. לרובם היתרונות האחרים של מכונות מנוף לא יהיו מורגשים כמו, למשל, הכמות הנמוכה יחסית של קרמה בכוס בהשוואה למכונות עם משאבה.
עוד נקודה היא זמן ההתחממות: נספרסו מוכן כמעט מיידית. למכונות הידניות יכול לקחת גם 20 דקות. זה שיקול מהותי.
...
תלוי במכונה. יש כאלה שמוכנות תוך דקות ספורות, ויש כאלה שדורשות יותר מחצי שעה. במקרה כזה הפתרון הפשוט הוא שקע-תקע חכם (או שעון שבת). למי ששותה בשעות אקראיות ולא מעוניין להמתין מוטב לבחור במכונה שלא דורשת זמן חימום ארוך. לא חסרים דגמים כאלה.
לגבי קפסולות, אז לא חייבים לקנות רק נספרסו : יש המון סוגים ורובן זולות בהרבה, ישנם מבצעים רבים והן נגישות הרבה יותר מהבתי קליה הזולים (נמכרות בסופרים) ואז המשוואה בכלל מתהפכת. בקפסולות של עלית אפשר להגיע גם 1.15~ שקלים לכוס אם קונים כמות.
...
תוכל לשתף מה דעתך על הטעם של קפסולות שעולות שקל בהשוואה לאלה של נספרסו? ומה דעתך עליהן בהשוואה למה שמקבלים מקפה קלוי טרי שנטחן בסמוך לחליטה?

לגבי שימוש בבינז כדי לבדוק את האפשרות של מכונה אוטומטית, זה יכול להיות רלוונטי למי ששותה רק אספרסו (גם אם קצת לא הוגן כלפי בינז). הבעיה היא שהחוסר בצינורית הקצפה במכונות שלהם הופך את הרעיון הזה ללא ממש מתאים למי שמעוניין לשתות קפוצ'ינו/לאטה/הפוך.
...
אני לא שותה קפסולות בד"כ, אבל טעמתי את העלית אצל קרובי משפחה חברים והן סבירות. יש גם LOR \ Jacobs קצת יותר יקר (1.4-1.5 שקלים לכוס). ועוד חברות רבות.
אני שותה בבית שוטים כפולים, מנסה בתי קליה שונים (אבל לא מאד יקרים) מבזבז כמה וכמה שוטים על כיול וכדומה. אני לא כ-ז-ה חובב קפה רציני, אבל אם כבר אני "סובל" את הטקס וטוחן, רוצה לקבל ערך מוסף. כמובן שלדעתי הקפה אצלי בבית יותר טוב מהקפסולות הללו (זאת גם הסיבה שאני מחזיק מכונה ומטחנה). באופן אישי לא הייתי מחזיק מכונה חצי אוטומטית ומטחנה כשאני מוגבל לסינגל ובתי קליה זולים במיוחד. הייתי הולך על אוטומטית וזהו.

איך יהיו השוטים הבודדים ממכונה זולה, אך ורק מבתי הקליה שציינת לעומת דמוי נספרסו. לא יודע, אני אומר שבסוף סיכוי טוב שהאדם הזה יתפתה לעבור לכפול ולנסות מבת קליה אחרים, גם בלי להיות חובב קפה אנין טעם.

לגבי בתי הקליה, נתת עוד כמה (ותודה לך על זה) אבל אנחנו שוב חוזרים לנקודה של דמי המשלוח : המחיר של קפסולות כולל משלוח עד הדלת או אפשר לקנות בסופר במרחק הליכה. בתי הקליה ששמת הרבה פחות נגישים. מה זה פחות נגישים? אם אני צריך להכנס לאוטו או ללכת מעל 10 דקות (ק"מ) בשביל לקנות, זה כבר פחות נגיש מקפסולות.
לא עברתי בדקדוק אבל בכל בתי הקליה הנוספים ששמת ה80 לקילו לפני דמי משלוח, בד"כ 30~ שח והגעת ל95 ש"ח לק"ג (הזמנה של 2 ק"ג). חבל להתעכב על הנקודה הזאת כי כנראה שהיא אינדבידואלית: שכל אחד יחליט בעצמו אם לנסוע במיוחד לקנות זה משמעותי. בעיני זאת עוד התעסוקת שתחזור על עצמה פעם בחודש ואני הייתי משקלל כמה עולה לי "לבטל" אותה (בד"כ 30 שח להזמנה).
מי שאין לו בעיה לנסוע להביא, אז שיסתכל על מחיר ללא דמי משלוח ופה באמת יש כמות יותר סבירה של מקומות שימכרו ב80 לקילו באיסוף עצמי.

boren (פותח השרשור)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
שם מלא: אורן
נתן תודות: 286 פעמים
קיבל תודות: 493 פעמים

נושא שלא נקרא #18 

ל-8 בתי הקלייה והחנויות יש שרשמתי יש שפע של סניפים ברחבי הארץ. חלקם מציעים אופציות שבהן המחיר הוא כ-80 שקלים (ואפילו פחות) כולל משלוח. ייתכן שתצטרך לקנות יותר מקילו אחד בשביל זה, וייתכן שלא (כמו במקרה של קפהאולה). לדעתי זו גבעה מוזרה למות עליה.

walla246
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 137 פעמים
קיבל תודות: 2 פעמים

נושא שלא נקרא #19 

טיטו,בורן וכל שאר החברים,אחל'ה דיון פתחתם פה,מאוד מעניין ומציג פאן נוסף על עולם הקפה,
אני חובבן קפה ,שנהנה מקפסולות נספרסו בטעמים ( הקפסולות נרכשות בד"כ בחו"ל במחיר מוזל יותר)
וההקצפה הינה ידנית באמצעות Bialetti TuttoCrema ( החלב מהארץ :-) )
ומצד שני נהנה מקפה ממקיניטה בריקה ( קונה מראש קפה טחון מחנות ברמת השרון ) .
כעת,חשבתי לעלות שלב ולרכוש מטחנת קפה ולטחון לבד ושמתי עין על Krups GX5000.
הדיון הזה בא לי בול בזמן (ומאמין לעוד כמה חברים שהינם לא מקצוענים כמוכם ) ואשמח להמלצתכם והמלצת החברים.
למכונת קפה עם מטחנה מובנית ,איכותית שמפיקה טעם טוב ,בלי הרבה התעסקות ( בבוקר ממהרים לעבודה ) בתקציב עד 2500-3000 ש"ח ( יש חיה כזאת? )
תודה רבה

boren (פותח השרשור)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #20 

@walla246 - אני לא מכיר את ה-Krups GX5000, אבל מטחנות ברמת המחיר הזו בד"כ לא טוחנות מספיק אחיד. הן גם לא טוחנות מספיק לשימוש עם מכונת אספרסו, במידה וזה שיקול. יש עדיין סיכוי גבוה שמטחנה כזו תספק תוצאה טובה יותר עם המקינטה שלך מאשר קפה טחון מהסופר, אבל עדיף לדעתי לקנות משהו טוב יותר. כדאי גם לעקוב אחר לוחות יד שניה.

לגבי המכונה, כדאי לך לבדוק את ה-LeLit PL042EMI שנכנסת בתקציב. התהליך לא מסובך אבל דורש קצת תרגול. אם אתה מחבר את המכונה לשקע-תקע חכם (או שעון שבת) אז תוך שתי דקות בערך תוכל לסיים את הכנת הקפה בבוקר.

גם מכונות אוטומטיות נכנסות בתקציב שלך, אבל אין לי המלצה ספציפית כי זה לא תחום שאני ממש עוקב אחריו. אולי בפורום הסמוך תוכל למצוא המלצה.

walla246
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 137 פעמים
קיבל תודות: 2 פעמים

נושא שלא נקרא #21 

תודה רבה

צבי999
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 41 פעמים
קיבל תודות: 0

נושא שלא נקרא #22 

@boren תודה על הדיון הזה, הוא חשוב להרבה מאוד אנשים בעיניי.

אני נהנה מהחשיבה מחוץ לקופסה, ומסכים עם חלק מהטענות, אבל בהחלט לא עם כולן.

ראשית, נדמה לי שלהרבה מאוד אנשים, בייחוד אלה שאוהבים משקאות מבוססי חלב, מקינטה (Moka pot) או אפילו אירופרס יספיקו לחלוטין, מה שבכלל יוזיל את העלויות מאוד. אני מכין לאשתי קפה דמוי קפוצ'ינו בעזרת מקינטה ומקציף חשמלי, ובפעם האחרונה שבה היא קנתה קפה בחוץ, היא אמרה שהוא היה פשוט מגעיל...
אני עצמי נהנה מאוד מקפה ללא חלב מהאירופרס או מהמקינטה. אספרסו נגמר לי לרוב מהר מדיי...

ייתכן שלמכונות המומלצות שווה להוסיף גם מכונות ידניות כמו פלייר או קפלט רובוט. מסקירות שאני רואה, ולא מניסיון, ברובוט תהליך ההכנה מאוד פשוט ואפילו לא דורש חימום, והתוצאות נהדרות. אלה מכונות זולות יחסית, לא דורשות תחזוקה, ולא מועדות לקלקולים.
צריך להזכיר שיש גם מטחנות ידניות מהירות למדיי, זולות וטובות.

בכל אופן אני לא מסכים שקפה טרי עדיף באופן גורף מקפסולות. אני לא חושב שאני אנין טעם באופן ייחודי, אבל אני גם לא קהה חושים בצורה ייחודית.
ראיתי מחקרים שלפיהם קפה טחון שארוז מיידית באמצעות חנקן מתיישן לאט מאוד, הרבה יותר לאט מפולי קפה שלמים בחבילה שנפתחה.
בנוסף, ממה שאני יודע, אחידות הטחינה של הקפה בקפסולות גבוהה גם ממטחנות יקרות ביתיות, מה שמאפשר מיצוי איכותי יותר, וגם הפקת קפה טעים יחסית מכמות קטנה יותר של קפה. אחד מאחראי הייצור בעלית כתב לי פעם שיש משהו במבנה הקפסולה שמאפשר גם הוא הפקת TDS גבוהה יותר מאותה כמות קפה, (אם כי אני לא מבין למה).
בפועל, מהניסיון שלי - יש לי בבית מכונת קפסולות של לוואצה א מודו מיו. בכל קפסולה יש 7.5 גרם קפה. וכמעט לא נעים לי להודות שהקפסולה הירוקה החליפית, שמוכרים ביילו, בעלות של סביב שקל אחד, די טעימה לי. מנגד, טעמתי קפה של חלק מבתי הקלייה שהזכרת, ואני לא רוצה לנקוב בשמות ספציפיים, אבל חלק ממנו היה לטעמי פשוט על הפנים.
בנוסף, ההתעסקות המרובה בהכנת קפה, במקום לחיצה על כפתור של מכונה, שווה מבחינתי רק כשיש ערך מוסף אמיתי לקפה הזה. כשאני שותה קפה טוב ויקר של ג'רה בקלייה בהירה, זה משהו שאני לא מוצא בשום קפסולה. אבל כשאני שותה ברזיל סרדו של בית קלייה ממוצע, למרות הקלייה הטרייה, אני לא מרגיש יתרון משמעותי על קפסולות טובות.
(הקפסולות של נספרסו שטעמתי, אכן לא היו מדהימות בעיניי, אבל גם לא רעות).

Clockwork_Orange
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 44 פעמים
קיבל תודות: 66 פעמים

נושא שלא נקרא #23 

לדעתי מקינטה, מטחנה ידנית ומקציף tutucrema, זה פתרון מעולה וזול בהרבה למי שלא מעוניין להשקיע במכונה, וגם סביבתי וטעים יותר מקפסולות.

לגבי מחקרים על התיישנות של קפה, אני לא יודע איזה פרמטרים בדקו שם בהקשר הזה, אבל קשה לי להאמין שהם בודדו את כל החומרים הכימיים שמשפיעים על הטעם שלו בפה. ואני יכול לומר שבאופן אישי, למרות שבעבר הייתי סבבה עם קפסולות, מאז שהתחלתי לשתות קפה טחון טרי, בין אם זה למקינטה, שחור, פילטר או אספרסו, קשה לי כיום להינות מהטעם שלהן. וזה לא רק שאני אנין טעם, כשחברים באים לשתות אצלי הם אומרים דברים דומים ביחס לקפה שהם שותים במקומות אחרים.

מה שכן, אם במקרה הפולים שניסית ולא אהבת לא היו טריים מספיק או קלויים לא אחיד, זה בהחלט יכול להסביר את זה שהטעם של קפסולות היה מוצלח יותר עבורך.

danielby
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 24 פעמים
קיבל תודות: 16 פעמים

נושא שלא נקרא #24 

21/11/2020 17:01  
boren כתב:
@walla246 - אני לא מכיר את ה-Krups GX5000, אבל מטחנות ברמת המחיר הזו בד"כ לא טוחנות מספיק אחיד. הן גם לא טוחנות מספיק לשימוש עם מכונת אספרסו, במידה וזה שיקול. יש עדיין סיכוי גבוה שמטחנה כזו תספק תוצאה טובה יותר עם המקינטה שלך מאשר קפה טחון מהסופר, אבל עדיף לדעתי לקנות משהו טוב יותר. כדאי גם לעקוב אחר לוחות יד שניה.

לגבי המכונה, כדאי לך לבדוק את ה-LeLit PL042EMI שנכנסת בתקציב. התהליך לא מסובך אבל דורש קצת תרגול. אם אתה מחבר את המכונה לשקע-תקע חכם (או שעון שבת) אז תוך שתי דקות בערך תוכל לסיים את הכנת הקפה בבוקר.

גם מכונות אוטומטיות נכנסות בתקציב שלך, אבל אין לי המלצה ספציפית כי זה לא תחום שאני ממש עוקב אחריו. אולי בפורום הסמוך תוכל למצוא המלצה.
...
אני באותה צומת דרכים של מעבר מנספרסו למשהו שייתן שוט מוצלח יותר. האם ה Lelit שהמלצת עדיפה על הבריסטה אקספרס? או הבריסטה פרו?

boren (פותח השרשור)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #25 

ביקורת קצרה שלי על מכונה אוטומטית שלדעתי עדיפה על כל מכונות קפסולות אפשר לקרוא כאן. בשורה התחתונה היתרונות הם עלות נמוכה בהרבה מקפסולות (בטווח הארוך) ויכולת הקצפה של ממש. בשביל לקבל אספרסו ברמה שגבוהה משמעותית ממכונת קפסולות צריך לקנות מטחנה חיצונית, כמו למשל JX Pro ידנית. מדובר בתוספת של כ-600 ש"ח וכמובן וויתור מוחלט על הנוחות של מכונות קפסולות ומכונות אוטומטיות, אבל זה יכול להיות שילוב הגיוני למי שרוצה איכות, בעוד ששאר בני ביתו רוצים פשטות (ומוכנים להתפשר על האיכות).

boren (פותח השרשור)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #26 

עדכנתי את החלקים בהודעת הפתיחה בנושא אביזרים וציוד מומלץ (מכונות ומטחנות).

boren (פותח השרשור)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #27 

הוספתי להודעת הפתיחה טבלת השוואה עם השוואה של המחיר לכוס מפולי קפה מול קפסולות.

boren (פותח השרשור)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #28 

הוספתי לרשימת המכונות:
DeLonghi Dedica EC685 - מכונה קומפקטית עם חימום מהיר. מאפשרת לקבל תוצאות ראויות אחרי הוספה של ידית בוטומלס ושינוי פשוט בצינורית ההקצפה.
...

boren (פותח השרשור)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #29 

מקפיץ עם תגובה שכתבתי בנושא בפורום אחר, בתגובה להמלצה של לקנות מקינטה כפתרון למי שתקציבו 2000 ש"ח ושרוצה לעבור מקפסולות:

קודם כל יש שפע של מכונות אספרסו בתקציב של 2000 ש"ח. ויש שפע של פתרונות שאמנם לא מייצרים אספרסו אבל מייצרים קפה שלדעתי יותר טעים משל מקינטה (שגם כן לא מייצרת אספרסו).

אבל אני מציע להסתכל על דברים בצורה שונה, ברמה של הוצאה חודשית ולא ברמה של קנייה חד פעמית. פותח הדיון מוציא כ-600 ש"ח על קפסולות אם הוא קונה מקוריות של נספרסו, או במקרה הטוב 350 ש"ח אם הוא קונה קפסולות תואמות. הוא יכול לרדת ל-150 ש"ח אם הוא עובר לפולים טריים וקונה סלסלה כמו ה-VST שציינתי. או ל-215 ש"ח אם הוא קונה סלסת 12 גרם קירות ישרים של E&B (‏B702TFH20NT) שנותנת גם כן את אותה תוצאה של סלסלות דאבל. גם סלסלות סינגל קלסיות (קמורות) ייתנו תוצאה שהיא לאין ערוך יותר טובה משל קפסולות, אפילו בעיני חובבי סלסלות דאבל מושבעים.

בקיצור, את החסכון הנ"ל אפשר פשוט להכפיל ב-36 ולקבל סכום של מכונה שאפשר לרכוש בתשלומים מבלי שההוצאה החודשית תהיה יותר גבוהה מאשר היום. במקרה של הסלסלת VST מול קפסולות נספרסו, מדובר ב-16,000 ש"ח (סביר להניח שפחות אם מחשבים את הריבית, אבל עדיין סכום של חמש ספרות). במקרה של סלסלת E&B או סלסלת סינגל רגילה מול קפסולות תואמות מדובר ב-4800 ש"ח (שוב, פחות אם מחשבים את הריבית, אבל עדיין הרבה יותר מה-2000 ש"ח שהוא הקציב לסיפור).

בשורה התחתונה, השיקול הכלכלי הנכון הוא להסתכל על ההוצאה החודשית וכאן קפסולות הן פשוט פלא שיווקי. לא ברור איך אנשים משלמים כל כך הרבה כסף על מוצר כל כך נחות ולא שמים לב שבטווח הארוך מדובר בסכומי עתק עם תמורה עלובה. אם קניה בתשלומים היא מה שהם צריכים כדי לצאת מהלופ הזה, שיילכו על זה ולא יסתכלו לאחור.

טלHD
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו
נתן תודות: 948 פעמים
קיבל תודות: 1099 פעמים

נושא שלא נקרא #30 

אני מחזיק ב 2 מכונות מ 2 הסוגים (פולים של דלונגי וקפסולות של נספרסו) מסיבה עיקרית אחת....
אין אפשרות לקבל טעמים כגון קרמל /וניל וכד' ממכונת פולים. מקפסולות, כן.

אם יש למישהו איזו תובנה איך לקבל טעמים ממכונת פולים (כגון תמציות שלא יהרסו את הקפה)...אשמח לדעת.

שלח תגובה

חזור אל “מכונות קפה ידניות ומטחנות”