שאלות תשתית דחופות - חשמל בדירה חדש (מקבלן)

בקרים, דימרים, טכנולוגיות לשליטה על צרכני החשמל בבית, SMART GRID וכו'
dvb-acavish (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 125 פעמים
קיבל תודות: 48 פעמים

שאלות תשתית דחופות - חשמל בדירה חדש (מקבלן)

נושא שלא נקרא #1 

שלום

שאלות דחופות לגבי חשמל בדירה חדשה (מקבלן) :מבולבל:

1. סגרתי את כל המפסקים , ועשיתי מיפוי מלא של כל המפסקים בדירה . יוצא שיש בערך 10 מפסקים בלוח (מדובר במפסקים בודדים , לא תלת-פאזי) , שאין להם שום קשר לדירה .
ולא פיספסתי אפילו דבר אחד . ויצא 10 מפסקים שלא מצאתי לאן הם קשורים. הכל עבר מיפוי . ואין להם שום קשר. ידוע במה מדובר ? ואיך זה ייתכן ?

2. כל חדר עשו לי את כולו , (כולל התאורה בחדר , וכולל כל השקעים בחדר) ,
כל חדר מחובר למפסק של 10 אמפר , (ולא 16 אמפר). האם זה חוקי ? גם בסלון עשו ככה , זאת אומרת התאורה בסלון (שזה כמה נורות שונות) וכל המפסקים בסלון (כולם) זה הכל תחת אותו 10 אמפר . זה דבר תיקני ?

3. אני מחכה לקבלן כבר 5 שבועות (מזעזע), בשביל לסדר תקלה (לפחות לבוא לבדוק), וזה תוקע לי כניסה של בעלי מקצוע. הבעיה : אני מדליק נורה בסלון , וזה מדליק לי גם את הנורה בחדר ייעודי של מכונת הכביסה. וזה לא מפסק מתחלף. ומהצד השני :בחדר של מכונת הכביסה יש מפסק תאורה , ברגע שמדליקים אותו אז זה מדליק שתי נורות , אחת בסלון , והשנייה בחדר הכביסה. האם מדובר בתקלה שיכולה להיפתר בקלות על ידי חשמלאי ? או שמדובר בתקלה חמורה? בכל אופן , זה לא מפסק מתחלף.

taldror10
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 24 פעמים
קיבל תודות: 43 פעמים

Re: שאלות תשתית דחופות - חשמל בדירה חדש (מקבלן)

נושא שלא נקרא #2 

בוקר.

1. השם המקצועי נקרא - מא"ז ולא מפסק, בשביל לבדוק אתה צריך לעבור שקע שקע, מפסק מפסק ולבדוק. לא הגיוני שיש לך 10 מא"ז ללא שיוך.
תבקש מהקבלן את התוכניות של הדירה מבחינת חשמל ואינסטלציה וצריך להופיע לך לאן הולך כל מא"ז.

2. לגבי חוקיות או לא, בדוק עם חשמלאי מוסמך לגבי הנושא. אצלי בבית למשל חשמל של תאורה הוא 10 אמפר ושל דברים יותר רציניים כמו חשמל תמור/מכונת כביס הוכדומה הוא 16 אמפר.

3. לא תקין, זה 2 אזורים שונים לחלוטין. שוב ממליץ תתקשר לחשמלאי מוסמך אפילו דרך אתר מידרג ותתיעץ איתם בנושא.

טל.

סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #3 

• לגבי המא"ז , באמת יש 10 מא"זים ללא שום קשר לבית ( בדקתי הכל כולל הכל , לא פוספס אפילו דבר אחד )
    הקבלן לצערי מסרב בכל תוקף לתת תוכניות חשמל , לכל דיירי הבניין כולו .
  • לגבי 10 אמפר בכל הסלון (כולל אפילו התאורה שהיא כלולה בתוך ה-10 אמפר) , זה פשוט לא הגיוני .
  • לגבי מפסק תאורה שמדליק 2 איזורים שונים לגמרי בבית , אני אחכה לקבלן שיואיל בטובו להתייחס 😢, משום שאם אני מזמין חשמלאי בעצמי , אז האחריות תפוג 😥..

taldror10
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 24 פעמים
קיבל תודות: 43 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

אני הייתי ממליץ להתחלה להשאיר את 10 מאזים למטה, בסוף יתגלה שהם מחוברים לשכן (בהומור כמובן)
ההמלצה להשאיר אותם למטה ככה אולי תגלה לאן שייכים, כמו דוד שמש/חשמל או מקומות שלא חשבת (כיריים או תנור) שמחוברים השקעים מאחורי דברים שלא ששמת לב.

לגבי ההמתנה, ממליץ לפנות לכאן ולהגיש תלונה
https://www.gov.il/he/service/complaint ... onstractor

טל.

סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #5 

20/06/2021 10:41  
taldror10 כתב:
אני הייתי ממליץ להתחלה להשאיר את 10 מאזים למטה, בסוף יתגלה שהם מחוברים לשכן (בהומור כמובן)
ההמלצה להשאיר אותם למטה ככה אולי תגלה לאן שייכים, כמו דוד שמש/חשמל או מקומות שלא חשבת (כיריים או תנור) שמחוברים השקעים מאחורי דברים שלא ששמת לב.

לגבי ההמתנה, ממליץ לפנות לכאן ולהגיש תלונה
https://www.gov.il/he/service/complaint ... onstractor

טל.
...
תודה ,
אני לא יכול להשאיר את כל המא"זים של ה-10 אמפר למטה , כי כל חדר אחד זה 10 אמפר ,
כולל כל השקעים שלו , וכולל כל התאורה שלו , ככה זה כל חדר.

דווקא ה-16 אמפר , בדקתי את הדוד חימום כמובן , את הכל ממש את הכל , באמת שלא פיספסתי דבר אחד , ויצא 10 מא"זים של 16 אמפר ללא שימוש.

רגע , יכול להיות שהכיריים או המזגן (אלו הם 2 הדברים היחידים שלא בדקתי ) ,
האם יכול להיות שחוץ ממא"ז תלת-פאזי , הם בעצמם מחוברים כל אחד למא"ז רגיל בודד ? בנוסף למשולש ?

Borderline1
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 157 פעמים
קיבל תודות: 451 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

לאברור? יש לך 10מא"זים ללא שימוש? שלא מספקים חשמל לשום מעגל בדירה? פרט לאלו שכן זיהית שמספקים חשמל?
הם של 10 אמפר או 16 אמפר? כתבת דברים סותרים...
אם לדעתך הם לללא שימוש אז מה הבעיה שהשאיר אותם למטה? מנותקים?

סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #7 

20/06/2021 11:11  
Borderline1 כתב:
לא ברור? יש לך 10 מא"זים ללא שימוש? שלא מספקים חשמל לשום מעגל בדירה? פרט לאלו שכן זיהית שמספקים חשמל?
הם של 10 אמפר או 16 אמפר? כתבת דברים סותרים...
אם לדעתך הם לללא שימוש אז מה הבעיה שהשאיר אותם למטה? מנותקים?
...
כן , רציני לגמרי , יש 10 מא"זים ללא שימוש , כולל אפילו אינטרקום וצילצול של הדלת שבדקתי אותם (והם לא קשורים לחשמל של הבית) , כולל דוד חימום בדקתי , כולל וונטות , כולל הכל , מנוע חשמלי לתריס ( שכלול בתוך ה-10 אמפר של כל הסלון כולו :? )

אבל מה שמוזר , זה שלכל אחד מהמאז"ים האלה כן מחובר כבל בצבע חום .

וגם בכלל הבעיה הקשה בחשמל , שאותו מפסק תאורה פותח 2 נורות שונות שנמצאות בחדרים שונים , והמפסק השני (המקביל שלו ) גם כן ככה על אותן נורות .

אבל כאמור : כיריים ומזגן לא בדקתי בכלל , המא"זים שלהם ( המשולשים ) נשארו כל אחד למטה .

chenta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 22 פעמים
קיבל תודות: 29 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

קודם כל אני חייב לציין שאני לא חשמלאי מוסמך.

ממה שאני מכיר:
1. מעגלי מאור מותר שיורכבו ממוליכים בקוטר חתך של 1.5 ממ"ר ולהיות מוגנים ע"י מא"ז 10 אמפר. זה אמור להיות נכון גם אם על אותו מעגל משרשרים כמה נקודות מאור. (יכול להיות שיש מגבלה על כמות הנקודות על מעגל אחד)

2. מעגלי כוח לשקעים צריכים לכלול מוליכים בקוטר חתך 2.5 ממ"ר ולהיות מוגנים ע"י מא"ז 16 אמפר. גם כאן אפשר לשרשר כמה שקעים אלא אם מדובר בשקעים המיועדים לצרכנים כבדים ואז אמורים לשים מעגל נפרד לכל צרכן. למשל מדיח, תנור, מיקרוגל, מכונת כביסה וכו.

3. מזה אני מסיק שלא אמורים לשים על אותו מעגל גם שקעים וגם מאור. ובטח שלא להגן עליהם עם מא"ז 10 אמפר. שוב- זאת הסקה ולא ידיעה כי אני לא חשמלאי ולא מכיר את התקן. אצלי למשל אין מא"ז שמגן גם על שקעים וגם על מאור. או זה או זה.

4. מא"זים לא ברורים- היה כאן קצת בלבול אם דברים שכתבת. יש לך 10 מא"זים לא מזוהים לפי מה שאתה אומר. מה שכתבו לך זה שתשאיר אותם למטה. (לא התכוונו שתשאיר למטה את המא"זים של 10 אמפר, זה סתם יצא אותו מספר ולכן הבלבול). ואין לי איך לבקר את שיטת המיפוי שלך אז אני סומך עליך שעשית בדיקה מקיפה. בהנחה שזה המצב ולא פספסת או טעית, זה אכן מוזר ולא תקין. במיוחד אם הם מחוברים...

5. לגבי הבלאגן עם הנורות- אסביר מה הבנתי ממך- אתה אומר שמפסק א מדליק נורה 1 ונורה 2. מספק ב מדליק את נורה 2 ועוד נורה 3. ואתה אומר שבדקת את המפסקים והם לא מתחלפים? כלומר לכל מפסק יש רק שני חיבורים ולא שלושה?
אם הבנתי נכון זה נשמע מאוד מאוד מוזר ולא תקין. למרות שאני לא מצליח לדמיין מעגל חשמלי שיעשה את מה שאתה מתאר. אז או שלא הבנתי אותך נכון או שמישהו פה היה מאוד יצירתי.

כך או כך-
תכניות חשמל אתה זכאי לקבל וחייבים לספק לך. איך תדע שקיבלת את מה ששילמת עליו? ואם מפסק עושה משהו שהוא לא אמור לעשות לפי התכניות הקבלן חייב לטפל בזה.
אגב ממה שאתה מתאר אתה כבר אחרי טופס מסירה, מצטער לתת עצות של חוכמה בדיעבד אבל א ב של בדיקות מסירה זה לוודא שכל החשמל עובד ושכל המפסקים עובדים כמו שצריך.
לך עם העצה שנתנו לך להגיש תלונה לגבי התכניות.

ובשורה התחתונה- בהנחה שמה שאתה מתאר הוא מדוייק ולא פספסת משהו או טעית בבדיקה, לי אישית נשמע שעשו לך בלאגן אטומי ואני אישית הייתי מביא חשמלאי אחר מוסמך ומולץ שיעשה מייק אובר לדירה.

תהיה חזק ובהצלחה!

סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #9 

20/06/2021 21:49  
chenta כתב:
קודם כל אני חייב לציין שאני לא חשמלאי מוסמך.

ממה שאני מכיר:
1. מעגלי מאור מותר שיורכבו ממוליכים בקוטר חתך של 1.5 ממ"ר ולהיות מוגנים ע"י מא"ז 10 אמפר. זה אמור להיות נכון גם אם על אותו מעגל משרשרים כמה נקודות מאור. (יכול להיות שיש מגבלה על כמות הנקודות על מעגל אחד)

2. מעגלי כוח לשקעים צריכים לכלול מוליכים בקוטר חתך 2.5 ממ"ר ולהיות מוגנים ע"י מא"ז 16 אמפר. גם כאן אפשר לשרשר כמה שקעים אלא אם מדובר בשקעים המיועדים לצרכנים כבדים ואז אמורים לשים מעגל נפרד לכל צרכן. למשל מדיח, תנור, מיקרוגל, מכונת כביסה וכו.

3. מזה אני מסיק שלא אמורים לשים על אותו מעגל גם שקעים וגם מאור. ובטח שלא להגן עליהם עם מא"ז 10 אמפר. שוב- זאת הסקה ולא ידיעה כי אני לא חשמלאי ולא מכיר את התקן. אצלי למשל אין מא"ז שמגן גם על שקעים וגם על מאור. או זה או זה.

4. מא"זים לא ברורים- היה כאן קצת בלבול אם דברים שכתבת. יש לך 10 מא"זים לא מזוהים לפי מה שאתה אומר. מה שכתבו לך זה שתשאיר אותם למטה. (לא התכוונו שתשאיר למטה את המא"זים של 10 אמפר, זה סתם יצא אותו מספר ולכן הבלבול). ואין לי איך לבקר את שיטת המיפוי שלך אז אני סומך עליך שעשית בדיקה מקיפה. בהנחה שזה המצב ולא פספסת או טעית, זה אכן מוזר ולא תקין. במיוחד אם הם מחוברים...

5. לגבי הבלאגן עם הנורות- אסביר מה הבנתי ממך- אתה אומר שמפסק א מדליק נורה 1 ונורה 2. מספק ב מדליק את נורה 2 ועוד נורה 3. ואתה אומר שבדקת את המפסקים והם לא מתחלפים? כלומר לכל מפסק יש רק שני חיבורים ולא שלושה?
אם הבנתי נכון זה נשמע מאוד מאוד מוזר ולא תקין. למרות שאני לא מצליח לדמיין מעגל חשמלי שיעשה את מה שאתה מתאר. אז או שלא הבנתי אותך נכון או שמישהו פה היה מאוד יצירתי.

כך או כך-
תכניות חשמל אתה זכאי לקבל וחייבים לספק לך. איך תדע שקיבלת את מה ששילמת עליו? ואם מפסק עושה משהו שהוא לא אמור לעשות לפי התכניות הקבלן חייב לטפל בזה.
אגב ממה שאתה מתאר אתה כבר אחרי טופס מסירה, מצטער לתת עצות של חוכמה בדיעבד אבל א ב של בדיקות מסירה זה לוודא שכל החשמל עובד ושכל המפסקים עובדים כמו שצריך.
לך עם העצה שנתנו לך להגיש תלונה לגבי התכניות.

ובשורה התחתונה- בהנחה שמה שאתה מתאר הוא מדוייק ולא פספסת משהו או טעית בבדיקה, לי אישית נשמע שעשו לך בלאגן אטומי ואני אישית הייתי מביא חשמלאי אחר מוסמך ומולץ שיעשה מייק אובר לדירה.

תהיה חזק ובהצלחה!
...

לגבי הבלגן עם הנורות , גם אני לא הצלחתי להבין , אבל זה המצב כבר ביום החתימה על המפתח :

מפסק תאורה 1 למעלה = מדליק 2 נורות ב-2 חדרים שונים ( בכלל לא אמורות להיות קשורות , אבל נמצאות על אותו מא"ז.... ) .
מפסק תאורה 2 למעלה = עדיין בדיוק אותן 2 נורות ב-2 החדרים השונים עדיין דולקות .
מפסק תאורה 1 למטה = לא מספיק . הנורות עדיין דולקות. כי מפסק תאורה 2 עדיין למעלה .
מפסק תאורה 2 למטה = סוף כל סוף 2 הנורות האלה כבו לחלוטין (כי 2 מפסקי התאורה ירדו למטה )

בלגן ?

mescaline
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 57 פעמים
קיבל תודות: 143 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

תפרק את הכיסוי של המאזים מהלוח ותראה אם בכל למחובר אליהם משהו, תוכל להעלות לפה תמונה

HT-Assaf
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 147 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

אל תפרק כלום, נראה שאתה לא מבין בזה. חכה שיסדרו לך, או תביא חשמלאי שלך, כנראה שהתבלבלו בחיבור, ואז שני המפסקים מחברים אותה פאזה ובגלל זה עד שאתה לא מכבה את שניהם הנורות דולקות.
יכול להיות שמא"ז מחובר לשקע אחד. יכול להיות ששקע מכונת כביסה בנפרד, שקע מיבש בנפרד, שקע כיריים בנפרד, שקע תנור חדר אמבטיה בנפרד. ואז יש לך הרבה מא"זים.
תוריד את כל המא"זים שאתה לא יודע מה הם ותעבור שקע שקע ותראה אם יש חשמל. עם איזה מנורת לילה.

chenta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 22 פעמים
קיבל תודות: 29 פעמים

נושא שלא נקרא #12 

21/06/2021 9:43  
HT-Assaf כתב:
אל תפרק כלום,
.....
.....
תוריד את כל המא"זים שאתה לא יודע מה הם ותעבור שקע שקע ותראה אם יש חשמל. עם איזה מנורת לילה.
...
מחזק את ההמלצות. רק עם חשמלאי...

וממה שתיארת זה נשמע ששני המפסקים מחוברים במקביל לשתי המנורות. כל אחד מהם ידליק אותן, צריך ששניהם יהיו למטה כדי שיכבו.
זה לא צורת חיבור הגיונית בשום צורה.
ולכן זה די בטוח בטעות.

חבל שיש קבלנים שמתנהלים ככה. ליבי איתך... באמת...

נירקו
עוסק בתחום
עוסק בתחום
נתן תודות: 2 פעמים
קיבל תודות: 18 פעמים

נושא שלא נקרא #13 

הי,

לא נעים לי, ואני מאוד מקווה שלא תיפגע ממני כי זו לא הכוונה, אבל מקריאת תגובותיך יש לי רושם שאתה עושה "סלט מטבוחה" וסתם נכנס לפאניקה מכלום.

לצומת ליבך מערכת החשמל מספקת חשמל לא רק למנורות אלא גם לשקעים !!

ממה שרשמת אני מתרשם שכמעט ול עברת על שקעים....

לדוגמא, 100% במטבח יש לך 3-4 מעגלים נפוצים לפחות כמו : מקרר, מדייח, תנור, מיקרו, שקעים מעל המשטח העבודה ולכל אחד יש ממט נפרד...

בטוח שיש לך ממט אחד שמיועד רק לגלאי עשן

בטוח שישי ממט שמזין את ארון התקשורת

בטוח שיש ממט אחד שמזין את התנור במקלחת (רוב הסיכויים שכרגע מותקן בית מנורה במקום)...

בקיצור, להערכתי אתה סתם נלחץ בגלל חוסר ידע בחשמל ואני מציע לך להצטייד בחבר שיעזור לך לסמן הכל מחדש, אין מצב שיש לך בבית קווים (ממטים) ללא תפקיד

ולא, לא תאבד את אחריות הקבלן עם תביא חשמלאי שיבצע בדיקה, בדיקה כזו אינה פולשנית ואינה דורשת שום פעולה מעבר לבדיקת תפקוד כללי של המעגלים.

ולסיכום, תוכנית החשמל שהקבלן מחוייב למסור לדייר הינה תוכנית "חד קווית" שבעצם לא תיתן לך שום תועלת מעבר למידע איזה ממט שולט על איזה צרכן, לצומת ליבך ברגע שהדירה תעבור טופס 4, תוכל לבקש מחברת החשמל שתשלח לך העתק...

.

סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #14 

23/06/2021 23:25  
נירקו כתב:
הי,

לא נעים לי, ואני מאוד מקווה שלא תיפגע ממני כי זו לא הכוונה, אבל מקריאת תגובותיך יש לי רושם שאתה עושה "סלט מטבוחה" וסתם נכנס לפאניקה מכלום.

לצומת ליבך מערכת החשמל מספקת חשמל לא רק למנורות אלא גם לשקעים !!

ממה שרשמת אני מתרשם שכמעט ול עברת על שקעים....

לדוגמא, 100% במטבח יש לך 3-4 מעגלים נפוצים לפחות כמו : מקרר, מדייח, תנור, מיקרו, שקעים מעל המשטח העבודה ולכל אחד יש ממט נפרד...

בטוח שיש לך ממט אחד שמיועד רק לגלאי עשן

בטוח שישי ממט שמזין את ארון התקשורת

בטוח שיש ממט אחד שמזין את התנור במקלחת (רוב הסיכויים שכרגע מותקן בית מנורה במקום)...

בקיצור, להערכתי אתה סתם נלחץ בגלל חוסר ידע בחשמל ואני מציע לך להצטייד בחבר שיעזור לך לסמן הכל מחדש, אין מצב שיש לך בבית קווים (ממטים) ללא תפקיד

ולא, לא תאבד את אחריות הקבלן עם תביא חשמלאי שיבצע בדיקה, בדיקה כזו אינה פולשנית ואינה דורשת שום פעולה מעבר לבדיקת תפקוד כללי של המעגלים.

ולסיכום, תוכנית החשמל שהקבלן מחוייב למסור לדייר הינה תוכנית "חד קווית" שבעצם לא תיתן לך שום תועלת מעבר למידע איזה ממט שולט על איזה צרכן, לצומת ליבך ברגע שהדירה תעבור טופס 4, תוכל לבקש מחברת החשמל שתשלח לך העתק...

.
...
צודק .
אכן פעמון לדלת , אכן ראוטר (מוסתר) , אכן גלאי עשן ( שמשום מה - הוא לא על סוללה של 9V ) , ועוד שקע שהתפספס .

לגבי 10A בחדרים . הם עושים את כל החדרים 10A ביחד עם המנורות , אבל יש להם בכל חדר רק שקע אחד בלבד (מתוך 5 שקעים בערך בחדר..) שהוא 16A הוא לבד.

לגבי תוכניות חשמל - הקבלן מסרב בכל תוקף לתת . טוב לדעת שאפשר דרך חברת החשמל .

לגבי נורות מוזרות - שמפסק תאורה אחד מדליק 2 חדרים לא קשורים . זה תוקן על ידי הקבלן סוף-סוף . החיווט היה שגוי . התיקון פשוט . להמתין לו לקח כמעט 6 שבועות...

שלח תגובה

חזור אל “חשמל חכם ותשתיות”