סיב בזק במהירות 2.5G עם ציוד פרטי

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
NIRz
חבר פעיל
חבר פעיל
נתן תודות: 7 פעמים
קיבל תודות: 2 פעמים

Re: סיב בזק במהירות 2.5G עם ציוד פרטי

נושא שלא נקרא #181 

אתה צריך לקחת בחשבון שמה שבזק משווקים בתור 2.5G זה בעצם 2.225G וגם זו מהירות תיאורטית שמתחלקת בין כל הצרכנים שמחוברים על אותו סיב (יכולים להיות כמה עשרות כאלה). המהירות המקסימאלית שאתה יכול לצפות למדוד באופן מעשי היא בערך 2.2G וגם זה רק באמצע הלילה (כלומר בשעות שבהן כל השכנים שלך ישנים ולא משתמשים באינטרנט בכלל).
...
אוקיי אם המקסימום הוא 2.2 אז זה כבר יותר הגיוני בהתחשב בעומס וכו'.

ה-RB5009 יכול להגיע ל-2.2G בלי שום בעיה אם מופעל בו "Fast Path" (בלי זה, הגעתי איתו למעל 1.8G, שזה הישג יפה בפני עצמו, אבל לא נראה לי שהוא יכול לעבור את ה-2.0G בלי "Fast Path").
...
אתה מתכוון ל FastTrack? זה מוגדר אצלי אבל אולי פספסתי משהו. הנה הקונפיגורציה של הראוטר שלי:
https://pastebin.com/WdG2wxXs

החייגן PPPoE של Windows הוא בעל ביצועים עלובים למדי. אני לא הצלחתי להגיע איתו ליותר מ-1.5G בערך על לפטופ די חדיש וחזק שמריץ Windows 10.
...
מעניין, זה מחשב נייח עם 5950x ו 32 גיגה זיכרון. המימוש בווינדוס עד כדי כך גרוע?
לבדוק באמצע הלילה ולפרסם פה מייד את התוצאות ככה שנוכל לראות שבאמת היית ער באמצע הלילה לבצע את הבדיקות.
...
אני אבדוק ואעדכן

itfan (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 5 פעמים
קיבל תודות: 69 פעמים

נושא שלא נקרא #182 

10/03/2022 23:00  
NIRz כתב:
אתה מתכוון ל FastTrack? זה מוגדר אצלי אבל אולי פספסתי משהו. הנה הקונפיגורציה של הראוטר שלי:
https://pastebin.com/WdG2wxXs
...
זה כנראה בסדר אצלך, אבל תריץ, ליתר בטחון, את הפקודה

קוד: בחירת הכל

/ip settings print
ותבדוק שאתה מקבל allow-fast-path: yes

yoramro
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 1 פעם

נושא שלא נקרא #183 

הי, התחברתי אתמול ל BFiber. אני מעוניין לעבוד עם ראוטר פרטי (Mikrotik RB4011). אני מתכנן לקנות GBIC מבזק, והזמנתי את ממיר המדיה ו- Ethernet SFP 2.5 שהומלצו בתחילת השרשור. להבנתי צריך לרשום את ה GBIC של בזק ברשת כדי שיסכימו לתקשר איתו. השאלה האם ברגע הרישום, הראוטר של בזק מפסיק לעבוד או שבזק מסוגלים להתמודד עם שני זיהויים על אותו הקו. למען הסר ספק, אין כל כוונה לחיבור כפול על אותו הסיב. רק רוצה לוודא שאם אני לא מצליח להתחבר, אני נתקע גם בלי יכולת לחזור לנתב בזק

itfan (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #184 

11/03/2022 18:37  
yoramro כתב:
להבנתי צריך לרשום את ה GBIC של בזק ברשת כדי שיסכימו לתקשר איתו. השאלה האם ברגע הרישום, הראוטר של בזק מפסיק לעבוד
...
כן, מפסיק לעבוד.
או שבזק מסוגלים להתמודד עם שני זיהויים על אותו הקו. למען הסר ספק, אין כל כוונה לחיבור כפול על אותו הסיב.
...
הבעיה היא לא עם מספר הזיהויים לקו אלא לחשבון. כל חשבון כולל הרשאה למספר סריאלי אחד, ורק אחד, של ONT שיכול להתחבר לרשת. אם תשלם להם על שני חשבונות, תוכל לחבר שניים במקביל (ואם עוצמת הסיגנל אצלך היא מעל 22dBm-. סביר להניח שאתה גם יכול מבחינה טכנית לחבר שני מכשירים על הסיב שלך במקביל, אם תשתמש במפצל סיב פאסיבי מתאים).
רק רוצה לוודא שאם אני לא מצליח להתחבר, אני נתקע גם בלי יכולת לחזור לנתב בזק
...
אם תרצה לחזור לנתב של בזק (בלי לשלם על עוד חשבון) תצטרך להתקשר לתמיכה הטכנית שלהם ולבקש שיחזירו את המספר הסריאלי שצמוד לחשבון שלך לזה של הנתב של בזק.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 718 פעמים

נושא שלא נקרא #185 

11/03/2022 18:37  
yoramro כתב:
הי, התחברתי אתמול ל BFiber. אני מעוניין לעבוד עם ראוטר פרטי (Mikrotik RB4011). אני מתכנן לקנות GBIC מבזק, והזמנתי את ממיר המדיה ו- Ethernet SFP 2.5 שהומלצו בתחילת השרשור. להבנתי צריך לרשום את ה GBIC של בזק ברשת כדי שיסכימו לתקשר איתו. השאלה האם ברגע הרישום, הראוטר של בזק מפסיק לעבוד או שבזק מסוגלים להתמודד עם שני זיהויים על אותו הקו. למען הסר ספק, אין כל כוונה לחיבור כפול על אותו הסיב. רק רוצה לוודא שאם אני לא מצליח להתחבר, אני נתקע גם בלי יכולת לחזור לנתב בזק
...
אם אנו מדברים על כך שהזמנת מבזק את ONT מסוג Nokia G-010S-A, שאותו הם משווקים, אז אין שום בעיה לחברו ללא צורך לאבד את הרישום של Be Fiber. מדובר על כך ש OLT של רשת GPON מזהה את ONT של לקוח לפי מספר סידורי שלו. וב ONT מסוג Nokia G-010S-A ניתן בקלות ובפשטות לשנות את המספר סידורי זה לכל מספר שרוצים.
בסך הכל משנים למספר סידורי של Be Fiber ונגמר הסיפור.
אחרי זה ניתן להחליף לבד בין המכשירים כמה שרוצים ללא שום צורך בהתקשרות למוקד של בזק. רק מה, מדובר על פעולה שמצריכה ידע מינימלי בהכרת המחשב.

itfan (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #186 

11/03/2022 21:12  
sys_admin כתב:
וב ONT מסוג Nokia G-010S-A ניתן בקלות ובפשטות לשנות את המספר סידורי זה לכל מספר שרוצים.
...
ניתן לשנות, כן, אבל לרוב ממש לא "בקלות ובפשטות." עד כמה שידוע לי, הקושחה שבדרך כלל מגיעה מבזק על המודולים האלה לא מאפשרת לבצע את השינוי הזה. צריך לשנמך את הקושחה לגרסה ישנה יותר שצריך להוריד מהאינטרנט וזו התעסקות לא טריביאלית שיש לה פוטנציאל לא מבוטל לקלקל את המודול. כבר יצא לי באופן אישי לעשות bricking לכזה מודול עם משחקים כאלה ואחר כך אפילו הצלחתי לעשות לו unbricking בעזרת כבל סריאלי מיוחד שהייתי צריך "לייצר" ושהיה די קשה להלחים. מי שנהנה ממשחקים כאלה מוזמן לנסות אותם, אבל נראה לי סביר להניח שלרוב האנשים עדיף להתרחק מהם.
בסך הכל משנים למספר סידורי של Be Fiber ונגמר הסיפור.
...
נגמר הסיפור? באמת? ומה קורה כשמחזירים לבזק את אותו ה- Be Fiber בזמן שהמספר הסידורי שלו נמצא בשימוש פעיל בחשבון? האם האינטרנט ימשיך לעבוד? ואם כן, מה יקרה כשאותו Be Fiber עצמו יגיע ללקוח אחר ויהיו על הרשת שני מכשירים שונים עם אותו מספר סידורי? לי באופן אישי אין שמץ של מושג מה עלול לקרות במקרים מעניינים כאלה. האם בתור מישהו שכנראה מכיר את המערכות של בזק הרבה יותר טוב ממני אתה יודע?

yoramro
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #187 

תודה למשיבים
אני מבין שלזיהוי קו אפשר לחבר ONT יחיד.
אם לא בא לי לשגע את ה ONT, צריך את התמיכה של בזק.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #188 

11/03/2022 23:32  
itfan כתב:
ניתן לשנות, כן, אבל לרוב ממש לא "בקלות ובפשטות." עד כמה שידוע לי, הקושחה שבדרך כלל מגיעה מבזק על המודולים האלה לא מאפשרת לבצע את השינוי הזה. צריך לשנמך את הקושחה לגרסה ישנה יותר שצריך להוריד מהאינטרנט וזו התעסקות לא טריביאלית שיש לה פוטנציאל לא מבוטל לקלקל את המודול. כבר יצא לי באופן אישי לעשות bricking לכזה מודול עם משחקים כאלה ואחר כך אפילו הצלחתי לעשות לו unbricking בעזרת כבל סריאלי מיוחד שהייתי צריך "לייצר" ושהיה די קשה להלחים. מי שנהנה ממשחקים כאלה מוזמן לנסות אותם, אבל נראה לי סביר להניח שלרוב האנשים עדיף להתרחק מהם.

נגמר הסיפור? באמת? ומה קורה כשמחזירים לבזק את אותו ה- Be Fiber בזמן שהמספר הסידורי שלו נמצא בשימוש פעיל בחשבון? האם האינטרנט ימשיך לעבוד? ואם כן, מה יקרה כשאותו Be Fiber עצמו יגיע ללקוח אחר ויהיו על הרשת שני מכשירים שונים עם אותו מספר סידורי? לי באופן אישי אין שמץ של מושג מה עלול לקרות במקרים מעניינים כאלה. האם בתור מישהו שכנראה מכיר את המערכות של בזק הרבה יותר טוב ממני אתה יודע?
...
כן, ניתן לשנות ממש בקלות ובפשטות. זה למשל מספר סידורי של Be Fiber:
וזה אותו מס' סידורי כבר ב G-010S-A, אחרי שמשנים לו אותו ממש בקלות ובפשטות:
שבמקור הוא היה אחר לגמרי:
וכמו שכתבתי לפני זה, הפעולות אלה הן "בקלות ובפשטות" למי שיש כבר ידע מינימלי בהכרת המחשב ולמי שאין הרגלי שימוש במחשב מינימליים, לא מומלץ להתעסק בכך.
בקשר לנקודה שיש מקרים שצריך לעדכן שת ה firmware של המכשיר, אז גם במקרה זה צריך להתאמץ במיוחד בכדי להגיע למצב שמכשיר אחרי זה בכדי "לקלקל את המודול". וזה מכמה סיבות. הראשונה, היא שלמכשיר זה קיים Dual Boot , ואם הורסים את firmware אחד, אז המכשיר עולה מהשני. וגם, אם מצליחים להרוס את שניהם, אז עדיין נשראר BOOTLOADER, שבעזרתו ניתן לעדכן את ה FIRMWARE המתאים. וגם, אם משתדלים מאוד ומצליחים למחוק את ה BOOTLOADER, אז בעזרת של JTAG ניתן להחזיר גם את BOOTLOADER וגם את ה FIRMWARE.

ולשאלה של "מה קורה כשמחזירים לבזק את אותו ה- Be Fiber בזמן שהמספר הסידורי שלו נמצא בשימוש פעיל בחשבון", התשובה היא, לא קורה שום דבר מיוחד, האינטרנט ממשיך לעבוד כרגיל, מהסיבה הפשוטה, והיא ברגע שבמערכת של בזק מעודכן מס' סידורי מסויים, ומשלמים על החיבור, אז ממש לא משנה, האם לקוח משתמש במכשיר ספציפי זה או לא.
כך שכן, נגמר הסיפור, באמת. :lol:

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #189 

12/03/2022 0:21  
yoramro כתב:
תודה למשיבים
אני מבין שלזיהוי קו אפשר לחבר ONT יחיד.
אם לא בא לי לשגע את ה ONT, צריך את התמיכה של בזק.
...
התשובות הן, כן לשתי התובנות. :lol:

itfan (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #190 

12/03/2022 8:52  
sys_admin כתב:
ולשאלה של "מה קורה כשמחזירים לבזק את אותו ה- Be Fiber בזמן שהמספר הסידורי שלו נמצא בשימוש פעיל בחשבון", התשובה היא, לא קורה שום דבר מיוחד, האינטרנט ממשיך לעבוד כרגיל, מהסיבה הפשוטה, והיא ברגע שבמערכת של בזק מעודכן מס' סידורי מסויים, ומשלמים על החיבור, אז ממש לא משנה, האם לקוח משתמש במכשיר ספציפי זה או לא.
...
לא ענית על השאלה: מה קורה כשאותו ה- Be Fiber (שהמספר הסידורי שלו כבר נמצא בשימוש על מודול Nokia בחשבון שלנו) מגיע ללקוח אחר? האם אין בעיה שיהיו על הרשת שני מכשירים שונים עם אותו מספר סידורי? זו, לדעתי, שאלה מאד מעניינת, כי אם אין בעיה עם שני מכשירים, אז אולי גם אין בעיה עם מספר גדול יותר, ואז אולי גם אפשרי שעל מנוי אחד יתחברו כמה וכמה קרובים וחברים על אותו מספר סידורי. יש מצב שזה יכול לעבוד כמו חשבון נטפליקס (עד חמישה מכשירים, נאמר)?

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #191 

12/03/2022 13:19  
itfan כתב:
לא ענית על השאלה: מה קורה כשאותו ה- Be Fiber (שהמספר הסידורי שלו כבר נמצא בשימוש על מודול Nokia בחשבון שלנו) מגיע ללקוח אחר? האם אין בעיה שיהיו על הרשת שני מכשירים שונים עם אותו מספר סידורי? זו, לדעתי, שאלה מאד מעניינת, כי אם אין בעיה עם שני מכשירים, אז אולי גם אין בעיה עם מספר גדול יותר, ואז אולי גם אפשרי שעל מנוי אחד יתחברו כמה וכמה קרובים וחברים על אותו מספר סידורי. יש מצב שזה יכול לעבוד כמו חשבון נטפליקס (עד חמישה מכשירים, נאמר)?
...
טוב נעשה קצת סדר בשאלות אלה. אם המכשיר ONU, למשל אותו Be Fiber שיש כבר מספר סידורי זהה לשלו פעיל ברשת PON של בזק מגיע ללקוח אחר מה שקורה זה, שאם הוא מגיע ללקוח שמחובר ל OLT שונה, שזו אפשרות של 99% מהמקרים, אז הוא יעבוד ללא שום בעיה. ואם הוא הגיע ללקוח שמחובר לאותו OLT, דבר שכמעט ולא אפשרי, אז בשלב שינסו לרשום את המספר שלו במערכת של בזק, פשוט המערכת תיתן את הודעת שגיאה, שלא ניתן לחבר את הציוד זה והטכנאי פשוט יחזיר את המכשיר זה, שמבחינתו הוא סתם לא תקין.

גם, אין שום בעיה עם מספר גדול ליותר של מכשירי ONU, עם מספר סידורי זהה לעבוד ברשת PON, כל עוד הם כולם מחוברים כל אחד ל OLT שונה.
ולא זה לא אפשרי "שעל מנוי אחד יתחברו כמה וכמה קרובים וחברים על אותו מספר סידורי. יש מצב שזה יכול לעבוד כמו חשבון נטפליקס (עד חמישה מכשירים, נאמר", וזה מסיבה פשוטה ביותר, והיא שמספר סידורי של המכשיר ONU, זה לא מספר מנוי, אלה שזה רק מזהה של המכשיר קצה של הלקוח.
מנוי במערכת CRM של בזק זה פרופיל של הלקוח שבו קיימים מספר רב של פרמטרים, שרק אחד מהם הוא מספר סידורי של המכשיר ONU. והמספר זה מקשר את הפרופיל רלוונטי של הלקוח, רק, אם הוא מחובר על OLT מתאים שמעודכן במנוי זה.

yoramro
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #192 

קצת עדכונים:
רכשתי את ה GPON של נוקיה מבזסטור.
ב Switch עם שקע SFP הצלחתי לדבר איתו בכתובת 192.168.1.10
מה שלא הצלחתי לעשות זה לשנות את הסידורי שלו שיהיה זהה לראוטר של בזק. מקבל הודעה שזה לא מאופשר. מאחר ואני לא מתכוון לשנמך קושחה ב GPON, אצטרך לבקש סיוע טכני של בזק.
ניסוי אחר שבצעתי הוא לשים את ה GPON ב Switch/router של מיקרוטיק דגם CSR305 שמכיל 4 SFP+. הכנסתי את ה GPON לתוך אחד השקעים. הראוטר רואה אותו, מציג כל מיני פרמטרים כגון מספר סידורי, אורך גל וכו׳ אבל אני לא מצליח לדבר איתו בכתובת 192.168.1.10 (למי שתוהה, הראוטר נמצא על אותו סגמנט 192.168.1)
יש לי גם SFP+ מסוג S+RJ10 שתומך אטרנט עד 10G על חוטי נחושת אבל מסוגל לעבוד גם ב 2.5G. כאשר יגיעו ה Media Converter ו- GBIC 2.5G אנסה לגרום לעסק לעבוד. מקווה שלא אתקל בתופעת שגיאות אובדן נתונים שלא מאפשרת חיבור תקין
ניסיתי גם לרכוש ראוטר של נוקיה RB5009 שהוזכר בשרשור ואשר תומך 2.5G באופן טבעי. בשלב זה הוא Unobtenium אף ספק לא יודע לתת תחזית חזרה למלאי
עדכונים כשיהיו לי, יפורסמו בהמשך

itfan (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #193 

15/03/2022 19:09  
yoramro כתב:
ניסוי אחר שבצעתי הוא לשים את ה GPON ב Switch/router של מיקרוטיק דגם CSR305 שמכיל 4 SFP+. הכנסתי את ה GPON לתוך אחד השקעים. הראוטר רואה אותו, מציג כל מיני פרמטרים כגון מספר סידורי, אורך גל וכו׳ אבל אני לא מצליח לדבר איתו בכתובת 192.168.1.10 (למי שתוהה, הראוטר נמצא על אותו סגמנט 192.168.1)
...
כמו שהסברתי מוקדם יותר בשרשור: המודול SFP של בזק אמור לעבוד לך בפורט +SFP במהירות 1G, אבל הוא לא יכול להסתנכרן ב-Auto Negotiation. צריך לבטל Auto Negotiation בתפריט המתאים של הפורט (אם אתה משתמש ב-RouterOS וב-WebFig, צריך לבחור את הפורט המתאים מתפריט ה-Interfaces) ולנעול את הסנכרון למהירות 1G. ב-SwOS זה משהו דומה. מה שאני לא לגמרי זוכר זה אם אתה גם חייב שיהיה סיב אופטי פעיל מחובר למודול (כמו שחייב להיות עם ממירי מדיה מסוימים) או שזה עובד גם בלי סיב. תנסה ותגיד לנו.
ניסיתי גם לרכוש ראוטר של נוקיה RB5009 שהוזכר בשרשור ואשר תומך 2.5G באופן טבעי. בשלב זה הוא Unobtenium אף ספק לא יודע לתת תחזית חזרה למלאי
...
ב-EuroDK יש צפי שיהיה להם מלאי במאי:
https://www.eurodk.com/en/products/mt-r ... 009ug-s-in

tzah
עוסק בתחום
עוסק בתחום
נתן תודות: 87 פעמים
קיבל תודות: 101 פעמים

נושא שלא נקרא #195 

...
אמור לעבוד.
נראה לי מחיר יקר. השאלה היא, האם אתה באמת זקוק למתג חכם עם 10 פורטים?!

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”