Wifi 6e בארץ ו Asus-ET8 vs XT8

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
שבלול (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 39 פעמים
קיבל תודות: 73 פעמים

Wifi 6e בארץ ו Asus-ET8 vs XT8

נושא שלא נקרא #1 

היי

מעביר שאלה מפה: https://htmag.co.il/phpbb/viewtopic.php ... 0#p3192990

ראוטר mesh של אסוס

אני מתלבט ללכת על ה ET8 , יודעים Wifi 6E יעבור חלק במכס וכו' ? (אושר בארץ)

האמת שזה התלבטות, אני רוצה לבן ולפחות 2 יחידות ... ה 6E לא קריטי אבל מרגיש קצת יותר future proof ... מישהו רואה חסרנות בגרסת ה et8 ?
הביקורות ברשת בקושי מדברות על ההבדלים בין xt8 ל et8 , הבנתי שהיתרון בגדול יותר הוא ב Backhaul אבל אני גם ככה אריץ אותו דרך האתרנט אז טכנית אמור לפנות לחיבור 6e מול קליינט..
עדיין, לא בא לי שידשרו אישור משרד תקשורת או שהעניין יסתבך/יתעכב .. (אלא אם מישהו רואה יתרון גדול במיוחד, לא כל יום מחליפים בבית 3 ראוטרים ועוברים ל mesh)

Nir50
חבר פעיל
חבר פעיל
נתן תודות: 6 פעמים
קיבל תודות: 8 פעמים

Re: Wifi 6e בארץ ו Asus-ET8 vs XT8

נושא שלא נקרא #2 

יש לך מכשירי קצה תומכים ב6E?
אם לא אתה ממש לא תנצל את היכולות של ה6E אבל לשלם על טכנולוגיה עתידית מחיר פרמיום תשלם
גם אני שקלתי להזמין מאמזון אבל אין לי אף מכשיר קצה תומך ולא נראה שבעתיד הקרוב יהיה (גם כי הם מאד יקרים למשל SAMSUNG S21 ULTRA)
בסופו של דבר הזמנתי זוג AX3 PRO למטרת MESH

ziv_r
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTmag
עורך ראשי HTmag
נתן תודות: 2084 פעמים
קיבל תודות: 4724 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

אני בדעה של Nir50, המחירים ממש גבוהים היום עבור להיות בקצה הטכנולוגיה של Wi-Fi והפתרונות שיש היום עם Wi-Fi 6 מאוד יציבים ובעלות הרבה יותר שפויה.

שבלול (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 39 פעמים
קיבל תודות: 73 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

תודה , הדיון מעניין ורלוונטי אבל יותר חשוב לי השאלה אם יעבור חלק במכס וכו'
אני יודע שביבוא אישי עבר פעם איזה חוק שמאפשר להכניס כל ראוטר מסחרי אבל תוהה אם זה מכסה ורלוונטי לתדר ה 6Ghz

לגבי מכשרי קצה אתם צודקים (יש גם גלקסי 21E שתומך בבית אבל זה לא מעניין אותי ממש שיהיה מחובר ב 6E)

המחשבה נוגעת בעיקר ל AirLink של ה Oculus ( היום Meta) קווסט העתידי ... הקווסט 2 מרוויח המון מוויפי 6 ואין לי ספק שאשדרג בבוא העת לגרסה הבאה או לכל מתחרה שלא יהיה רלוונטי עוד שנתיים שלוש והוא ירוויח מה 6E .. ולא רוצה להתבאס שאין לי תמיכה

אבל לגבי השיקול הכלכלי לדעתי קצת עשיתם סלט בין "מס הפרמיום" ל "מס התמיכה בעתיד" ואני מסביר:

אני רוצה מערכת mesh פרמיום שלא תשאיר מקום ליותר מידי ספקות שיכולתי ללכת על משהו שפוי אך יותר איכותי (למשל המחירים של Orbi לא שפויים בעיניי)
- אחת הסיבות זה התדירות הנמוכה של ההחלפה (הרי גם מערכת שעושה קצת בעיות היא "מספיק טובה" ולא מצדיקה מספיק החלפה)
- הניגו'ז בלהחליף ולהגדיר מערכת חדשה (יש לי הרבה מכשירי בית חכם, הקצאות סטטיות , הגדרות שאני משנה סתם כי אני כזה)
אהה, ואני מאוד מעדיף יחידות לבנות בצורה של ה xt/et8

ועכשיו ש Shopping IL פה אני יכול להציג את השיקול הכלכלי (ואולי BF בחו"ל ישנה את לטובת חו"ל עוד יותר)

מחירי Shopping IL של XT8
2260 ש"ח ל2 יחידות לבנות
2450 לבאנדל של 2 (הזוי, פשוט לא נכנס למבצעים)

אמאזון באנדל 2 יחידות שחורות (הלבנות לא נשלחות לארץ משום מה) 1700 ש"ח

ET8 מחיר אמאזון עד הדלת לבאנדל של 2 יחידות - 2060 ש"ח

כשאני מכניס את כל זה למערכת השיקולים, אני מגיע למסקנה שאמזון ET8 מתאים לי מאוד ... ועוד יש לי אפשרות להמתין ל BF
מס החסינות לעתיד שלי הוא 360 ש"ח בערך ואני מקבל את הצבע שרציתי

אני נראה לכם קצת יותר שפוי עכשיו ?

ומזכיר שאני בעיקר מחפש שירגיעו/יפחידו אותי לגבי עצירה במכס :)

ziv_r
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTmag
עורך ראשי HTmag

נושא שלא נקרא #5 

אתה יכול לקנות כבר היום מערכת Wi-Fi 6 Mesh בשליש מחיר וכאשר כן יהיו לך קליינטים רלוונטים ל- 6E, תהיה לך את האפשרות לבדוק אם המערכת שקנית באמת לא מספקת. עד שזה יקרה, המחירים של 6E יהיו הרבה יותר שפויים וכנראה שהמוצרים יהיו גם יותר יציבים ומהירים (ואז כבר ברקע יגיע גם Wi-Fi 7).

אתה משלם הרבה מאוד מס Early Adopter ברכישה של 6E היום לעומת 6, כאשר התוספת כיום לזה היא שולית.

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: ערן
נתן תודות: 518 פעמים
קיבל תודות: 4198 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

10/11/2021 0:05  
שבלול כתב:

...

מאמזון? הזמנתי כמה וכמה פעמים ללא בעיה. גם אם יש בעיה, אמזון יטפלו בהכל ובמקרה הכי גרוע זה מוחזר אליהם ואתה מקבל זיכוי, לך יש כמעט אפס התעסקות.

two-times
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 50 פעמים
קיבל תודות: 35 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

מקפיץ את הדיון. לטובת פותח הנושא + קוראים עתידיים שזה מעניין אותם.

קרוב משפחה שלי שהוא גם שכן הזמין את ה ET8 דרך אמאזון בתחילת ינואר כשהיה מבצע של ה499 דולר על 2 יחידות.
הבחור קיבל את החבילה עם שליח של GCX ללא שום עיכוב או דרישת אישור ממשלתית כלשהיא. (לפי מה שהבנתי ממנו, היחידים שהתעכבו אלו אמאזון ששלחו מאמריקה את החבילה כמעט 5 שבועות לאחר ההזמנה).

גם הוא חשש בזמנו מעיכובים ועצירות של הרגולטור, וכאמור לא היו כאלו.

אגב, לי יש את האסוס XT 8.
אני המלצתי לו לקנות את ה ET 8 (כי בעבר גם הייתי להוט על המערכת הזו בעצמי).
וזו היתה טעות: אין מה להשוות את ה Backhaul האלחוטי האיטי והמרצד שלו בבית - ל Backhaul האלחוטי היציב והמהיר אצלי ב XT8.
פותח הנושא התייחס לכך וציין בפירוש שהוא מתכוון לחבר את היחידות באופן קווי, אז זה לא משנה לו. אבל לכל קורא עתידי שמתכנן חיבור אלחוטי: אני אומר לכם המערכת הזו של ה ET8 לא מספקת את הסחורה. בכבודי ובעצמי באתי אליו הביתה וניסינו למצוא מיקומים אופטימליים כמה פעמים ללא הצלחה יתרה.

אגב, @שבלול עד כמה שאני יודע: אותו קרוב משפחה שלי עומד בפני החזרה של המוצר לאמאזון. -אינני יודע היכן הדברים עומדים. אך זה עדיין אצלו אם תרצה שלח לי פרטי אני יכול לבדוק לך אם אתה מעוניין לרכוש את המערכת כיד-2.

בריאות.

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #8 

two-times - תודה על הפידבק. מה הכוונה "מרצד"? אשמח לשמוע יותר פרטים - אי גם שוקל את המערכות הללו אלי לבית.

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #9 

10/11/2021 0:05  
שבלול כתב:
תודה , הדיון מעניין ורלוונטי אבל יותר חשוב לי השאלה אם יעבור חלק במכס וכו'
אני יודע שביבוא אישי עבר פעם איזה חוק שמאפשר להכניס כל ראוטר מסחרי אבל תוהה אם זה מכסה ורלוונטי לתדר ה 6Ghz

לגבי מכשרי קצה אתם צודקים (יש גם גלקסי 21E שתומך בבית אבל זה לא מעניין אותי ממש שיהיה מחובר ב 6E)

המחשבה נוגעת בעיקר ל AirLink של ה Oculus ( היום Meta) קווסט העתידי ... הקווסט 2 מרוויח המון מוויפי 6 ואין לי ספק שאשדרג בבוא העת לגרסה הבאה או לכל מתחרה שלא יהיה רלוונטי עוד שנתיים שלוש והוא ירוויח מה 6E .. ולא רוצה להתבאס שאין לי תמיכה

אבל לגבי השיקול הכלכלי לדעתי קצת עשיתם סלט בין "מס הפרמיום" ל "מס התמיכה בעתיד" ואני מסביר:

אני רוצה מערכת mesh פרמיום שלא תשאיר מקום ליותר מידי ספקות שיכולתי ללכת על משהו שפוי אך יותר איכותי (למשל המחירים של Orbi לא שפויים בעיניי)
- אחת הסיבות זה התדירות הנמוכה של ההחלפה (הרי גם מערכת שעושה קצת בעיות היא "מספיק טובה" ולא מצדיקה מספיק החלפה)
- הניגו'ז בלהחליף ולהגדיר מערכת חדשה (יש לי הרבה מכשירי בית חכם, הקצאות סטטיות , הגדרות שאני משנה סתם כי אני כזה)
אהה, ואני מאוד מעדיף יחידות לבנות בצורה של ה xt/et8

ועכשיו ש Shopping IL פה אני יכול להציג את השיקול הכלכלי (ואולי BF בחו"ל ישנה את לטובת חו"ל עוד יותר)

מחירי Shopping IL של XT8
2260 ש"ח ל2 יחידות לבנות
2450 לבאנדל של 2 (הזוי, פשוט לא נכנס למבצעים)

אמאזון באנדל 2 יחידות שחורות (הלבנות לא נשלחות לארץ משום מה) 1700 ש"ח

ET8 מחיר אמאזון עד הדלת לבאנדל של 2 יחידות - 2060 ש"ח

כשאני מכניס את כל זה למערכת השיקולים, אני מגיע למסקנה שאמזון ET8 מתאים לי מאוד ... ועוד יש לי אפשרות להמתין ל BF
מס החסינות לעתיד שלי הוא 360 ש"ח בערך ואני מקבל את הצבע שרציתי

אני נראה לכם קצת יותר שפוי עכשיו ?

...
מה הזמנת בסוף? אפשר חוו"ד?

OMRIJ
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 25 פעמים
קיבל תודות: 231 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

08/03/2022 14:04  
Huber כתב:
two-times - תודה על הפידבק. מה הכוונה "מרצד"? אשמח לשמוע יותר פרטים - אי גם שוקל את המערכות הללו אלי לבית.
...
6ghz בתור backhaul זה פתרון רע
אבל כמו שהוא אמר, אם יש פריסה של כבל רשת אז זה יהיה אחלה

two-times
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 50 פעמים
קיבל תודות: 35 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

08/03/2022 14:04  
Huber כתב:
...
מרצד זה מרצדס בלי ס.
לא סתם.
בנוגע ל ET8 כשאמרתי "מרצד" התכוונתי: חיבור לא יציב. ניתוקים רבים. ובלופ...
מעבר לכך גם כשאין ניתוקים: המהירות לא מרשימה.

הערה: כל זה ב backhaul אלחוטי בלבד, כשהיחידות לא בקו ראייה ישיר.

אם אתה יכול לשים את היחידות ב2 הקצוות של הבית שלך אבל כשיש קו ראייה ישיר ביניהן (אפילו לא דלת עץ שנסגרת וחוצצת ביניהם) אז המצב משתפר.

The-Fox
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 29 פעמים
קיבל תודות: 182 פעמים

נושא שלא נקרא #12 

רשמית 6E לא מאושר לשימוש בארץ ולכן יש סיכון בייבוא אישי של ציוד קצה שתומך ב 6E, העולם עוד מתקדם לאט בנושא אישורי רגולציה לספקטרום הזה וישראל כרגיל אחרונים.
ההיתר על ייבוא נתבים וציוד תקשורת התייחס למוצרים שעובדים בספקטרום של 5.2GHz למיטב זכרוני.
גם אם תצליח להעביר ציוד כזה, לא בטוח שתצליח לעבוד בספקטרום הזה מסיבות של רגולציה במכשירים, החל מהראוטר והמשך לקליינטים.
חלק מהנתבים מאפשרים שינוי הגדרות מדינה וחלק מגיעים עם הגדרת מדינה קבועה שלא ניתנת לשינוי, במקרה ארה"ב מאפשרת את כל הספקטרום של 6E, שהוא 1.2GHz.
קליינטים כמו של אינטל בדוגמת AX210/1 לא יאפשרו עבודה ב 6E במידה ויזהו שימוש בישראל.

מעבר לזה, בתור backhul, השימוש ב 6E הוא כמובן בעייתי כי החדירות שלו נמוכה יותר מאשר של 5Ghz ועוד יותר מ 2.4GHz.
סתם לקנות ציוד כזה בלי להבין אם הוא יתאים לשימוש הנדרש זה בזבוז של זמן וכסף.

ziv_r
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTmag
עורך ראשי HTmag

נושא שלא נקרא #13 

הרבה מהרכישות של נתבים בסכום כזה נעשות בגלל המותג והתמיכה בפרוטוקול Wi-Fi מתקדם, שגם אם הוא לא נתמך היום בקליינטים, בשאיפה הוא יתמך בעתיד הקרוב.

ben-home
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 16 פעמים
קיבל תודות: 40 פעמים

נושא שלא נקרא #14 

"וזו היתה טעות: אין מה להשוות את ה Backhaul האלחוטי האיטי והמרצד שלו בבית - ל Backhaul האלחוטי היציב והמהיר אצלי ב XT8."

אכן. ואם קוראים ביקורות השוואתיות ביניהם - גם המבקרים מדברים על זה.
ב 6E נוסף השמוש בתדר 6Ghz (שלהבנתי לא מאושר בארץ, אבל זה לא שייך לבעיות בבקהאול) שהוא כמובן תדר גבוה יותר מה 5Hhz של WIFI6. וככל שהתדר עולה היכולת שלו להתמודד עם מכשולים פוחתת. ואם מבקרים אמריקאים שבתיהם בנויים הרבה פחות מבטון מאשר אצלנו שמו לב לבעייה - אז גם אנחנו נשים לב לה.

*יש* פתרון מסוים - ASUS מאפשרת להגדיר איזה ערוץ ישמש לבקהאול. אז ב ET8 ניתן להעביר את הבקהאול לתדר 5Ghz. ה 6G ישתחרר לשמש כתדר תקשורת - רק מכיוון שסביר להניח שאין לנו אף מכשיר אחר שתומך ב 6E, הוא לא ישמש לדבר. בנוסף, ב XT8 תדר ה 5G מחולק לשני ערוצים והבקהאול משתמש בערוץ המהיר, אבל עדין משאיר ערוץ 5G פנוי למכשירים תומכים. ככל שאני זוכר ב ET8 ה 5G הוא ערוץ אחד - מה שאומר שברגע שהוקצה לבקהאול, מכשירים שאינם תומכים ב WIFI6 (וכאמור - אין לנו כאלה) יצטרכו ליפול ל WIFI4....

- אם לא נשנה ב ET8 את תדר הבקהאול, נקבל בעיות ב MESH.
- אם נשנה את התדר, נקבל MESH שתומך ריאלית ב WIFI4
:-(

לכן כשרכשתי לאחרונה, ויתרתי מראש על ה ET8 ולקחתי XT8.

כמובן, כמו שנאמר, אם יש יכולת להשתמש בבקהאול קווי - אין בעייה.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”