עזרה בבחירת ראוטר משולב מודם.

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
Raskolnikov (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

עזרה בבחירת ראוטר משולב מודם.

נושא שלא נקרא #1 

שלום וברכה.
הראוטר שלי שבק חיים ואני צריך חדש.
אני בדירה קטנה מאוד ולכן צריך משהו פשוט. אני מבין שאני צריך ראוטר משולב מודם כי היה לי רק מכשיר אחד עד עכשיו והוא נדפק.

אני רוצה משהו מאוד פשוט באזור 300 שקל, ולכן אני פונה אליכם כדי שלא אפול על משהו לא אמין. בזאפ יש כמה אופציות בודדות. מדוע הרוב רק ראוטרים? למה אנשים רוצים שני מכשירים?

תודה!

hamoomin
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 2 פעמים
קיבל תודות: 27 פעמים

Re: עזרה בבחירת ראוטר משולב מודם.

נושא שלא נקרא #2 

אני קניתי לפני כמה שבועות את זה:
ראוטר אלחוטי D-Link DSL-245GR 802.11ac Wireless VDSL2/ADSL2+ Wireless כולל מודם מובנה
מאוד מרוצה וגם מתאים לתשתית בזק 200.

שלחתי לך הודעה בפרטי מאיפה אני קניתי

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
נתן תודות: 380 פעמים
קיבל תודות: 790 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

15/12/2020 15:47  
Raskolnikov כתב:
מדוע הרוב רק ראוטרים? למה אנשים רוצים שני מכשירים?
...
כי הטכנולוגיה שתשתית בזק הנוכחית עובדת בה, ה-VDSL, עם שתי רגליים בקבר. לכן:

א. החברות שמייצרות את הראוטרים לשוק הרשתות העולמי (ולא רק לישראל) יחסית נטשו את המודם/ראוטרים המשולבים. גם בעבר ובטח היום כשאתה קונה ציוד משולב אתה משלם יחסית ביוקר על ציוד שפחות איכותי מציוד ללא מודם שהיית קונה באותו המחיר.

ב. מודם/ראוטרים משולבים מתאימים בראש וראשונה לחיבור לתשתית VDSL כמו תשתית בזק הנוכחית, והרבה פחות מתאימים לתשתיות אחרות כמו הוט וסיבים אופטיים של החברות השונות - כולל הסיבים של בזק שבתקווה יופעלו בשלב כלשהו. זה נכון שברב המודם/ראוטרים אפשר גם לנוון את המודם ולהשתמש בהם כראוטר אוניברסלי אבל התמורה שאתה מקבל בשימוש כזה נמוכה יחסית.

שם לב שאם לדוגמא אתה לוקח AX3 מכאן + 9970 כמודם נפרד זה יוצא מחיר דומה (אני לא נכנס להפרשים קטנים כי זה תלוי מה בדיוק אתה קונה, מאיפה ואיזה מבצעים יש באותו הרגע). ובמקרה כזה אתה מקבל ראוטר wifi 6 חדיש ומומלץ - ראה כאן את הדעות עליו, והכי חשוב אם וכאשר אתה עובר לתשתית פחות ארכאית (כולל שידרוג תשתית של בזק), אתה ממשיך להשתמש בראוטר הראשי שבחרת.

מצד שני, ה-9970 ציוד מיושן שאמנם עובד טוב לשימוש כמודם בלבד אבל מוגבל ל-100 מגה. ה-245GR תומך גם בחבילת ה-200 מגה החדשה של בזק. לכן היום אני רואה הרבה היגיון לקנות דבר ראשון את ה-245GR ולהשתמש בו כראוטר+מודם ואם וכאשר אתה רואה שאתה צריך יותר לקנות ראוטר ללא מודם לפי הצרכים והתקציב (ולהעביר את ה-245GR לשימוש כמודם בלבד).

ככל שההפרש בין ה-9970 לבין ה-245GR יותר קטן אין שום היגיון ללכת על האופציה של ה-9970 ועדיף להתחיל מ-245GR כראוטר+מודם. אם אתה רואה כאן בפורום המלצות, כולל שלי, ללכת ישר על 9970 + ראוטר ללא מודם זה בגלל שה-9970 היה קצת יותר זול ממה שהוא היום ובכלל לא הייתה את האופציה של ה-245GR.

עריכה: גם ה-fritzbox אופציה טובה ל-200 מגה, ראו את הפוסט הזה ואת כל הדיון בשירשור הזה:
viewtopic.php?p=3133189#p3133189
נערך לאחרונה על ידי eran405 ב 17/12/2020 22:22, נערך 2 פעמים בסך הכל.

Raskolnikov (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

נושא שלא נקרא #4 

16/12/2020 21:18  
eran405 כתב:
15/12/2020 15:47  
Raskolnikov כתב:
מדוע הרוב רק ראוטרים? למה אנשים רוצים שני מכשירים?
...
כי הטכנולוגיה שתשתית בזק הנוכחית עובדת בה, ה-VDSL, עם שתי רגליים בקבר. לכן:

א. החברות שמייצרות את הראוטרים לשוק הרשתות העולמי (ולא רק לישראל) יחסית נטשו את המודם/ראוטרים המשולבים. גם בעבר ובטח היום כשאתה קונה ציוד משולב אתה משלם יחסית ביוקר על ציוד שפחות איכותי מציוד ללא מודם שהיית קונה באותו המחיר.

ב. מודם/ראוטרים משולבים מתאימים בראש וראשונה לחיבור לתשתית VDSL כמו תשתית בזק הנוכחית, והרבה פחות מתאימים לתשתיות אחרות כמו הוט וסיבים אופטיים של החברות השונות - כולל הסיבים של בזק שבתקווה יופעלו בשלב כלשהו. זה נכון שברב המודם/ראוטרים אפשר גם לנוון את המודם ולהשתמש בהם כראוטר אוניברסלי אבל התמורה שאתה מקבל בשימוש כזה נמוכה יחסית.

שם לב שאם לדוגמא אתה לוקח AX3 מכאן + 9970 כמודם נפרד זה יוצא מחיר דומה (אני לא נכנס להפרשים קטנים כי זה תלוי מה בדיוק אתה קונה, מאיפה ואיזה מבצעים יש באותו הרגע). ובמקרה כזה אתה מקבל ראוטר wifi 6 חדיש ומומלץ - ראה כאן את הדעות עליו, והכי חשוב אם וכאשר אתה עובר לתשתית פחות ארכאית (כולל שידרוג תשתית של בזק), אתה ממשיך להשתמש בראוטר הראשי שבחרת.

מצד שני, ה-9970 ציוד מיושן שאמנם עובד טוב לשימוש כמודם בלבד אבל מוגבל ל-100 מגה. ה-245GR תומך גם בחבילת ה-200 מגה החדשה של בזק. לכן היום אני רואה הרבה היגיון לקנות דבר ראשון את ה-245GR ולהשתמש בו כראוטר+מודם ואם וכאשר אתה רואה שאתה צריך יותר לקנות ראוטר ללא מודם לפי הצרכים והתקציב (ולהעביר את ה-245GR לשימוש כמודם בלבד).

ככל שההפרש בין ה-9970 לבין ה-245GR יותר קטן אין שום היגיון ללכת על האופציה של ה-9970 ועדיף להתחיל מ-245GR כראוטר+מודם. אם אתה רואה כאן בפורום המלצות, כולל שלי, ללכת ישר על 9970 + ראוטר ללא מודם זה בגלל שה-9970 היה קצת יותר זול ממה שהוא היום ובכלל לא הייתה את האופציה של ה-245GR.
...

רגע רגע.
אני רואה מאות ראוטרים בזאפ. כולם חסרי משמעות למי שנמצא בבזק? אבל אני מבין שהוט (הרגיל לא הסיבים) גם הם dsl או כבלים או איך שלא קוראים לזה. אז גם הם צריכים משולב לא?
אז בעצם כל הראוטרים האלו כמו הוואוי שרציתי לקנות כי מדברים עליו בפורום, או שיומי 4a שהיה נראה לי מגניב, כל אלו לא רלוונטיים לבזק?
אנשים שבוחרים ממאות האופציות של ראוטרים יש להם כבר מודם?

יש חיבור שלא מצריך מודם? נניח סיבים?

אני מבולבל, תודה!

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #5 

17/12/2020 2:33  
Raskolnikov כתב:
אני רואה מאות ראוטרים בזאפ. כולם חסרי משמעות למי שנמצא בבזק? אבל אני מבין שהוט (הרגיל לא הסיבים) גם הם dsl או כבלים או איך שלא קוראים לזה. אז גם הם צריכים משולב לא?
...
דבר ראשון אם אתה רואה "מאות ראוטרים בזאפ" אז רובם כנראה "חסרי משמעות" במובן שהם דגמים מיושנים או שאין שום סיבה לקנות אותם כי דגמים אחרים נותנים תמורה יותר טובה למחיר באופן קיצוני. לדעתי במקרה הטוב יש כמה עשרות בודדות של דגמים שבאמת שווה לשקול מהמבחר שיש בארץ. לצערי זה לא אומר שלא דוחפים דגמים לא אטרקטיביים ללקוחות שפחות מבינים.

לגבי המודם, כמו שאתה בעצמך כתבת בפוסט הראשון השאלה האם הכל במכשיר אחד או שמפרידים את המודם למכשיר נפרד. הפרטים קצת שונים בכל תשתית אבל הרעיון דומה (חוץ מאולי תשתית אנלימטד הישנה בה כבל רשת נכנס לדירה וזה המקרה היחיד שאפשר לחבר ישירות לראוטר "רגיל"):

- אצל בזק, אפשר להשתמש במודם/ראוטר זול פרטי או בציוד של בזק/ספק במצב של מודם בלבד הנקרא bridge (שם לב שבחלק מהדגמים של בזק/ספק אין אפשרות כזאת, לדוגמא את ה-Be למיטב ידעתי אי אפשר להפוך ל-bridge). בתצורה כזו המודם/ראוטר משמש אך ורק כמודם, ואתה מחבר אליו ראוטר "רגיל" ובו כל ההגדרות של הרשת (כולל החייגן לרשת וכו').

- אצל הוט, אתה חייב לקחת את הציוד שלהם לפחות לשימוש כמודם (אין אפשרות לחבר מודם פרטי לתשתית הוט). את ההוטבוקסים שלהם אפשר להעביר למצב מודם וחלק גדול מהאנשים כאן בפורום, כולל אצל ההורים שלי, עובדים ככה כבר שנים ואנחנו מאמינים שזו תצורה הרבה יותר אמינה (בעיקר לאור חוסר היציבות במיוחד של דגמי ההוטבוקס הישנים בשימוש גם כראוטר, שלא לדבר על ביצועים האלחוטיים). בדומה למקרה של שימוש במודם/ראוטר לתשתית בזק כמודם בלבד, ברגע שאתה הופך את ההוטבוקס ל-bridge אתה מחבר אליו ראוטר "רגיל" ובו כל ההגדרות הרשת (כמעט תמיד אין חייגן בתשתית הוט אבל הראוטר הפרטי הוא זה שיקבל את כתובת האינטרנט מהספק).

- בחיבור של סיב, בהנחה שסיב נכנס לדירה, כמעט תמיד תרצה/תצטרך לקבל מהספק לפחות מתאם מדיה שממיר מחיבור של סיב לכבל רשת רגיל. במובן מסויים זה מזכיר קצת מודם אבל טכנית זה לא נקרא מודם (מודם ממיר לחיבור אנלוגי כמו תשתיות בזק והוט, חיבור של סיב הוא דיגיטלי ולכן אין מודם). בדומה לתשתיות אחרות, אם אתה מקבל מהספק ראוטר עם כניסת SFP שהסיב נכנס ישירות אליה ואין אפשרות להפוך את הציוד שלהם ל-bridge זה יכול להיות בעייתי (אצל פרטנר פייבר אפשר בכל זאת להשתמש במתאם מדיה פרטי, עד כמה שידוע לי אצל אנלימטד/סלקום פייבר אין אפשרות כזאת). לבינתיים רב הלקוחות בתשתיות שסיב שמעוניינים להשתמש בראוטר פרטי מוצאים דרך לעשות זאת.

שם לב שאם אתה רוצה להשקיע בציוד רשת איכותי, שגם המחיר שלו בהתאם, אין שום הגיון להשקיע בציוד "משולב" שמתאים רק לתשתית מסויימת. הרבה יותר הגיוני להשקיע בציוד אוניברסלי ואם יש צורך להוסיף ציוד זול שיתפקד כמודם בלבד. היוצא מן הכלל הוא הנושא של כניסת SFP לראוטר שאני משער/מקווה שאם הזמן נראה יותר ויותר ראוטרים עם כניסה כזו (שהרי חיבור של סיב הופך להיות יותר ויותר נפוץ בכל העולם). שם לב שחיבור SFP הוא החיבור הכי גמיש כי מתחבר אליו מתאם SFP שאליו מתחבר הכבל.

כל זה יותר רקע תיאורתי, ובתקווה מסדר לך את הדברים בראש. תקרא עכשיו שוב את התגובה הקודמת שלי לגבי מה כדאי לך לעשות מבחינה מעשית.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #6 

16/12/2020 21:18  
eran405 כתב:
...
גם ה-fritzbox אופציה טובה ל-200 מגה, ראו את הפוסט הזה ואת כל הדיון בשירשור הזה:
viewtopic.php?p=3133189#p3133189

(למען השלמות גם הוספתי את זה בהודעה לעיל)

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”