***אחד הסתיים***פרויקט שיפוץ כפול - Tannoy , Celestion

פורום המיועד לציוד אודיו וינטאג' על כל סוגיו וכן אודיו אנלוגי - פטיפונים, ויניל וטייפים
eliad2 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 164 פעמים
קיבל תודות: 194 פעמים

***אחד הסתיים***פרויקט שיפוץ כפול - Tannoy , Celestion

נושא שלא נקרא #1 

אני מאוד אוהב את סדרת ה - revolution הישנה של טאנוי (גם החדשה) , במיוחד את הגימור.
רכשתי בעבר R2 חדשים מהחנות , ולאחרונה R3 , ועכשיו R1. ואני יכול לומר בוודאות שהזמן לא עושה לסדרה הזאת טוב.. נשמע שהגבוהים נחתכים אחרי 5K או פחות.
למרות זאת יש פה הרבה פוטנציאל כי גם בדגם הקטנטן הזה יש באס נפלא תודות לוופר מאוד דינאמי ותיבה חסונה. אז נתחיל מהחלפת קבלים ונראה מה קורה..

ובנוסף קניתי גם Celestion Sl6S , עפ"ר הדגם הטוב ביותר בסדרת ה SL6 לדורותיה.
הרמקולים נשמעו קסומים בבדיקה זריזה שעשיתי אבל מאוד צמאים לכח (84DB) וצריכים החלפת גומיות ונגרות. אולי בהמשך נחדש גם את הקרוס.
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור
נערך לאחרונה על ידי eliad2 ב 01/10/2021 10:31, נערך פעם 1 בסך הכל.

eliad2 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

Re: פרויקט שיפוץ כפול - Tannoy , Celestion

נושא שלא נקרא #2 

במקרה של הCelestion התרשמתי מאוד מהתיבות המחוזקות , ההשקעה בבידוד ואיכות הרכיבים.
רמקול שנמכר ב900$ לזוג בסוף שנות ה80 או בערך 2500$ בכסף של היום.

legopart
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 942 פעמים
קיבל תודות: 421 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

רגע,
אם עוד לא הרכבת את הגומשיות.
עדיף שתבדוק מליון פעמים לפני שאתה מחליף את הגומיות.
- יש לגומיות היקפים שונים ולחצים שונים (שמצויינים ע"י היצרן או החברה המחליפה)
- קיימים "גומיות", מעטפות מחומרים שונים, הנפוץ הוא דווקה ספוג! FOAM, יכול להיות גם גומי, בד (ספוג בגומי), פוליאוריטן (כנראה סוג של גומי), ונייר/נייר ספוג בגומי (לרוב בה כמונוליט עם הממברנה ולא ניתן למצוא כאלו בנפרד)
-חייבים להוריד את ה CAPS, מרכוז הוא אחד הדברים הכי חשובים לסליל במרכז, בלעדיו אתה לוקח סיכון שהסליל פשוט לא יעלה/ירד חלק, הרוב חותכים את ה CAP מלמעלה כדי לראות ולהסיר אותו מבלי לפגוע בממרנה עצמה, כי לרוב זה רכיב זול (וכן, גם לו יש טונה הוצאות וגדלים), אפשר לקחת סיכון ולנסות לנתק אותו מהמברנה מהפינות, אבל אז יש סיכון גדול לפגוע בו, במגעים לידו, בסליל ובממברנה (גם לזה יש לאנשים שיטות, לתפוס את הממברנה ממורכזת בזמן ההחלפה מבחוץ, אבל לדעתי זה פחות טוב)
- עוד הערה, לא עובדים עם סכין חדה בזמן החלפת חלקים באלמנטים, זה יותר נדיר, הכלי אמור לעזור לקלף דברים ולא לחתוך

גומי במדידות סיניות יכול להתאים אבל לא לרוב לא טוב להחליף בו
לדעתי ברמקולים המקוריים היה ספוג (יש כאלו שממליצים להחליף לגומי שיתן תוצאות טובות)
*במקרה הזה, עדיף שאני אטעה ושתבדוק את הדבר פעם נוספת
*אם כבר שמת, אז תשאיר
** היה עדיף שתתן לאיש מקצוע לעשות את השיפוץ

נהנתי לראות את האשכול הזה.

legopart
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #4 

דרך אגב, רמקולים של TANNOY הם אחד הרמקולים התקציביים הכי טובים והכי חדשים שאפשר למצוא.
היה בתכנון שלי לרכוש משהו תקציבי כמו MX2 ויצא לי בעבר להאזין אליו וזה באמת רמקול טוב על אף המימדים הקטנים (כנראה מדובר על סליל דו שכבתי ומלא דברים איכותיים אחרים כמו המבנה של כיפת הוופר).
קרוסאובר דיי מצומצם ב Tannoy אבל לדעתי כל האלמנטים בו צריכים להיות תקינים, גם הכבלים נורא איכותיים.
אני לא חושב שיש לך צורך לגעת בהם.
15/08/2021 7:40  
eliad2 כתב:
אני מאוד אוהב את סדרת ה - revolution הישנה של טאנוי (גם החדשה) , במיוחד את הגימור.
רכשתי בעבר R2 חדשים מהחנות , ולאחרונה R3 , ועכשיו R1. ואני יכול לומר בוודאות שהזמן לא עושה לסדרה הזאת טוב.. נשמע שהגבוהים נחתכים אחרי 5K או פחות.
למרות זאת יש פה הרבה פוטנציאל כי גם בדגם הקטנטן הזה יש באס נפלא תודות לוופר מאוד דינאמי ותיבה חסונה. אז נתחיל מהחלפת קבלים ונראה מה קורה..
...
כל מה שציינת לגבי נגדים... ועוד על סמך שמיע בלבד, לא נשמע הגיוני בכלל.
לא נראה שאתה מבין בזה, רצוי שלא תגע.
*אם כן תרצה לגעת, אז אפנה אותך ל DIYAUDIO או שאחר כך אדבר איתך, מי מה ואיך... וכן יש גם בעלי מקצוע בתחום ...

ציינת נצילות, אז נצילות זה דבר שמיועד למערכות ישנות מאוד במיוחד של מנורות,
כיום גם רמקולים עם נצילות של 75DB יכולים לעבוד מצויין על כל מגבר. מה שאמרת 84DB זה הרבה מאוד! (וכן שמתי לב למגבר ברקע)

JD9002
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 461 פעמים
קיבל תודות: 638 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

נהדר אליעד!
לגבי הנאמר למעלה - הפרמטר המדובר ברמקולים הינו רגישות ולא נצילות... הנצילות של רמקולים הינה אפסית.
הנה.. מישהו כתב טוב יותר ממני....
https://htmag.co.il/article28525.html

רגישות
נתון הרגישות או Sensitivity, בא לתאר כמה SPL כלומר Sound Pressure level, הרמקול מפיק ממרחק של מטר בציר ההאזנה, עם וואט אחד בלבד. ככל שהמספר גבוה יותר, הרמקול מפיק יותר SPL או "ווליום" אם תרצו, עם אותה העוצמה מהמגבר.

רגישות נמדדת ב dB כלומר דציבלים. הנתון משתנה מרמקול לרמקול, אך בשום אופן אינו אינו אומר לנו כמה "חזק" הרמקול יכול לנגן! כלומר, רמקול עם נתון רגישות של 90dB לא בהכרח יפיק יותר SPL מרמקול עם נתון רגישות של 80dB, הוא פשוט לא יזדקק להגברה חזקה באותה המידה על מנת להפיק את אותו ה SPL. אותו רמקול של 80dB זקוק אמנם למגבר חזק יותר, אבל יכול להיות שהוא מסוגל להפיק SPL הרבה יותר גבוה, תלוי ברמקול.

כמה הבדל יש בנתונים האלו? ברמה העקרונית, כל הפרש של 3dB מפורש כפי שתיים, כלומר רמקול עם רגישות של 93dB יזדקק לחצי מהעוצמה שיזדקק רמקול בעל רגישות של 90dB, על מנת להפיק את אותו ה SPL.

דבר חשוב שצריך להבהיר – הרבה אומרים "נצילות" במקום "רגישות", אלו שני דברים שאמנם קשורים אחד לשני, אך אינם אותו הדבר! נתון הנצילות או Efficiency אומר לנו כמה אחוזים מתוך העוצמה שהרמקול מקבל הופכים לסאונד, וכמה אחוזים מתפזרים כחום. הנתון אינו מפורסם על ידי יצרני הרמקולים, מכיון שהוא מאד נמוך ולא מרשים, אך לפעמים כן מפורסם במפרט של מגברים, ואכן אם תשימו לב, במפרט של רמקולים רשום Sensitivity ולא Efficiency.

עובדה מעניינת בנושא נצילות: רמקולים הם "חיות" מאד לא נצילות. אם ניקח לדוגמא רמקול בעל רגישות של 92dB, זה אומר שהוא בעל נצילות של 1%, עכשיו תחשבו כמה עוצמה מהמגבר סתם מתבזבזת כחום! אגב לידע כללי, רמקול בעל נצילות של 100% יצטרך להיות בעל רגישות של 132dB… כן, תמשיכו לחלום.

כולנו רוצים רמקול כמה שיותר רגיש, אך יצרן רמקולים כזה או אחר אינו יכול לשפר את נתון הרגישות עם "נוסחת קסמים" שיחודית רק לו, מכיון שישנם חוקים ברורים שקובעים איך ומתי רמקול יהיה יחסית רגיש או לא. אם ניקח רמקול מדפי ממוצע בתצורת 2Way, הוא סביר להניח יהיה בעל רגישות באיזור ה 84-88dB. אם תראו מדפי בעל רגישות של נניח 94dB, זה לא מראה על עליונות טכנולוגית שהיצרן הצליח להשיג, אלא סביר להניח נובע ממדפי בעל תיבה יחסית גדולה, עם וופר יחסית גדול שאינו יורד נמוך במיוחד, וכנראה עובד בשילוב עם טוויטר שופרי.

דברים שצריך לשים לב אליהם כשמסתכלים על נתון הרגישות:

לרגישות ישנו קשר ישיר ל Frequency Response של הרמקול, כלומר, רמקול שמציג גבעה בתדר X יהיה יותר רגיש באיזור הזה יחסית לתדר Y שחלש יותר, ולכן רגישות צריכה להיות קשורה לתדר. יצרנים אוהבים לתת את נתון הרגישות בתדר שהכי בולט כי זה הערך הכי גבוה, אבל בפועל רוב תחום העבודה של הרמקול כנראה יהיה פחות רגיש.
עוצמת המדידה ועכבה – אמנם נהוג לומר 1 וואט, אבל הכוונה היא ל 2.83 וולט שמתורגמים ל 1 וואט בעכבה (לא התנגדות!) של 8Ω – העכבה הנפוצה ברמקולים ביתיים (עוד על עכבה בהמשך). במידה ורמקול כלשהו מציג בתדר מסויים עכבה של נניח 4Ω, הוא בעצם מקבל 2 וואט. לכן רמקולים עם נתון רגישות שנמדד עם 2.83 וולט, אך בעלי עכבה של 4Ω, בעצם מקבלים "יתרון" של 3dB על רמקולים בעלי עכבה של 8Ω, אז לשים לב אם מצויין 1 וואט או 2.83 וולט.
באותו עניין, רמקול שמציג כביכול רגישות נמוכה של נניח 80dB ב 100Hz, יכול להיות בעל עכבה גבוהה של נניח 100Ω באותו התדר. מה זה אומר? שאמנם נתון הרגישות נמוך, אך מכיון שהעכבה כזו גבוהה, הרמקול בעצם מקבל הרבה פחות מ 1 וואט… לכן רגישות צריכה להיות קשורה גם לעכבה (שמשתנה עם התדר). בעקבות זה ישנם יצרנים שמציגים מדידות עם "פיצוי", לדוגמא, נתון רגישות שנמדד עם עוצמה של 4 וולט מכיון שהרמקול בעל עכבה של 16ohm, מה שמתורגם בעצם ל 1 וואט.
זה לא מקרי שרמקולים גדולים, עם תיבות גדולות, כמעט תמיד יותר רגישים מרמקולים קטנים.
ראיתי כבר רמקולים שלפי המפרט הטכני בעלי רגישות X, אבל מדידות הראו שהרגישות בפועל יותר נמוכה…
וינטאג'מניה !!!
מקבל וקונה ציוד לשיפוץ.

legopart
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #6 

@JD9002תודה על המידע, אהבתי לקרוא את מה שכתבת.
מכיר את הכתבה, לצערי אפילו עוד אז היא הייתה פחות קולעת לדעתי.

מאיזה ווידאו על שיפוצים ביוטיוב הבנתי שבוופר ה SPL, הענות לתדר נקבע (כמובן לפי גודל הממברנה), אבל במיוחד לפי הקלות שלה והכוח המגנטי שבתוכו נמצא הסליל (ורצוי בתוכו במהלך כל התנוע, ולא מבחוץ)

אחת הדוגמאות שנתקלתי בהן, היא אחד הרמקולים הראשונים של Technics / Panasonic בניהול מצ'ושיטה (זה שהקים את פאנסוניק)
Technics sb-1000
מדובר על דרייבר של 30CM שזה 11.8"
שהמגנט שלו (אמנם FERIT לייצור המוני) מתקרב לגודל הממברנה
*זה ווידאו על Technics ברוסית

רמקולים טובים יותר משתמשים במגנטים טובים יותר וגדולים יותר, אבל בממברנות טיפה מאסיביות,
התמזל מזלי לשמוע ממברנה קלה מאוד מנייר (לא התמזל מזלי בניקיון שלה), הייתי אומר שמרוב הקלות והנפח של הממברנה זה התקרב ל FULL RANGE (בתווח תדרים גדול מאוד). רק הוופר
(גם נאמר שבגלל החלשות הכוח של המגנט, רצוי שזוג הרמקולים יהיה בסביבה זהה במהלך כל השנים)
(וגם נאמר (אם זכור לי נכון) שכדי לפצות על מגנט קטן יחסית מגדילים את עומק הממברנה ועומק הקערה)

@eliad2
שתף בבקשה את התוכניות שלך לגבי שיפוץ הרמקולים וכמה תמונות שרק תוכל.
אשמח לראות (ואולי בעתיד הרחוק רחוק גם לבקר ולשמוע).
*גם לי יש כמה פרוייקטים של שיפוץ (אשאיר אותם בינתיים בסוד, כי אני לא יודע מתי אהיה לקראת הסיום, או בכלל אמשיך), אבל אשמח לשתף גם :D

eliad2 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #7 

הייתי מאוד שמח לשתף תמונות בכל שלבי השיפוץ אבל כל פעם שאני רוצה להעלאות תמונה אני צריך לשבת מול מחשב ולהעביר את התמונות תהליך המרה לגודל שהפורום מוכן לקבל @oferlaor

legopart
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #8 

20/08/2021 13:40  
eliad2 כתב:
הייתי מאוד שמח לשתף תמונות בכל שלבי השיפוץ אבל כל פעם שאני רוצה להעלאות תמונה אני צריך לשבת מול מחשב ולהעביר את התמונות תהליך המרה לגודל שהפורום מוכן לקבל @oferlaor
...
תשמש ב imgur.com/upload
תפתח תמונה תמונה ב צייר/PAINT תעשה
CTRL A
ואז CTRL -
ואז CTRL C
ואז תקטין את גודל החלון
ואז CTRL V
ואז CTRL S
(זה יקטין את התמונה בחצי ויוריד את המימדים מ 4MB ל 400KB)
*יש כמובן תוכנות שעושות את זה מהר יותר
ואז תעלה את זה ל imgur.com/upload

אתה יודע יודע מה, יום ראשון אני בונה לך סקריפט ב JAVA SCRIPT שעושה את כל פעולת ההקטנה עוד במחשב (בצד לקוח) ומעלה את הקבצים לשרת
*אחלץ קצת עצמות, למרות שזה לא הכיוון שלי כרגע
נערך לאחרונה על ידי legopart ב 20/08/2021 15:17, נערך פעם 1 בסך הכל.

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: עפר לאור
נתן תודות: 640 פעמים
קיבל תודות: 4750 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

תתקין power toys של מיקרוסופט. אפשר במכה לשנות גדלי תמונות כמה שרוצים.

eliad2 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #10 

אני מקטין את התמונות בLight room. לא חסרות דרכים.
אבל אני צריך להעלאות את התמונות למחשב ולעשות את זה , זאת הנקודה הבעייתית .. זה לדעתי צוואר בקבוק רציני בפוטנציאל צמיחה של הפורום. תתאר לך שזה היה התהליך להעלאות תמונה בפייסבוק ואינסטגרם.

legopart
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #11 

20/08/2021 16:41  
eliad2 כתב:
אני מקטין את התמונות בLight room. לא חסרות דרכים.
אבל אני צריך להעלאות את התמונות למחשב ולעשות את זה , זאת הנקודה הבעייתית .. זה לדעתי צוואר בקבוק רציני בפוטנציאל צמיחה של הפורום. תתאר לך שזה היה התהליך להעלאות תמונה בפייסבוק ואינסטגרם.
...
אמרתי לך, במחשב אתה גורר כמה קבצים שתרצה (רצוי קטנים) ל imgur.com/upload
ושמה אתה יכול להביא את הלינק הראשי של התיקיה אם תרצה, אני לרוב עובר תמונה תמונה ומעתיק את הכתובת שלה ומשתמש בתג [ img2 ] ... [ / img2 ]
(בלי רווחים)

אני בספק שעפר ימצא זמן להתעסק עם המנגנון של העלאת הקבצים דרך הפלאפון לאתר (אם לזה אתה מתכוון), בעיה הזו כבר שנים שלא סודרה כאן.

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #12 

לא צריך להעלות שום דבר למחשב. אם זה אייפון אז לוחצים כאן
6521D85F-3F61-48AF-A166-17427049B11C.jpeg
ואז
09CD13B8-6D07-47F4-A11D-6EBAE219BD6F.jpeg
באנדרואיד פחות מכיר.

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #13 

כמובן שאת כל זה עשיתי מהאייפון

robo7
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 74 פעמים
קיבל תודות: 75 פעמים

נושא שלא נקרא #14 

15/08/2021 7:41  
eliad2 כתב:
במקרה של הCelestion התרשמתי מאוד מהתיבות המחוזקות , ההשקעה בבידוד ואיכות הרכיבים.
רמקול שנמכר ב900$ לזוג בסוף שנות ה80 או בערך 2500$ בכסף של היום.
...
יפה מאוד, (Y)
אם התרשמת מהתיבות המחוזקות מציע לך להניח את היד על ה-SL600 , שם התיבות באמת מחוזקות.
החברה השקיעה גם בדרייברים (סריקת לייזר ממוחשבת) והגיעה לתוצאות מעולות לתקופה ההיא.

R

legopart
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #15 

קח
https://w3n1.com/vtg/

זה יתן לך לצלם תמונות מהפלאפון / להעלות מהמחשב(גם ע"י גרירה לריבוע הזה), ישר יקטין אותם ויעשה גלריה קטנה.
זה עדיין בפיתוח, אז אין מחיקה, העלאה מרובה וכניסה לכל תמונה נעשה בצורה נפרדת ע"י לחיצה עליה

מאוד מבקש שכן תעלה לפה כל התקדמות בנושא הרמקולים, זה נראה מאוד מעניין 🙂

שלח תגובה

חזור אל “וינטאג' ואנלוגי”