החלפת מצבר מעופרת (AGM) ללײטִיוּם ברז פוֹסְפַאט (LiFePO4)

מחשבים, חומרה, KODI, NUC, Raspberry pi
moriel5 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 6 פעמים
קיבל תודות: 1 פעם

החלפת מצבר מעופרת (AGM) ללײטִיוּם ברז פוֹסְפַאט (LiFePO4)

נושא שלא נקרא #1 

שלום לכולם, אני מדי פעם פותח את HTMag כאשר אני מחפש מידע זה מכבר לפחות שש-שבע שנים, אך כעת אני פותח חשבון כאן לראשונה.

בדיוק הזמנתי מאֶס. בִּי. איִ. (הצוות פשוט נהדרים) מצבר מותאם אישית מתאי לִיטִיוּם ברזל פוֹסְפַאט (LiFePO4) (תאי 32700 גדולים מדי מכדי יותר מארבעה בגודל שניתן להכניס לאל-פסק שלי) בעל נפחחח של 6 אַמְפֶּר לצורך החלפת המצבר שהגיע עם האל-פסק שלי, ורציתי לוודא שאוכל גם להטעין את המצבר בבטחה, אך אין מספיק מידע אודות האל-פסק כדי לדעת זאת בוודאות.

האל-פסק שלי הינו מדגם AIN850-3 של חברת אַדְּבַייס (בדיוק קראתי כאן לגבי נושא תת-האיכות שלהם לפני מספר דקות, אך כאשר קניתי אותו, הלכתי על המלצה שאמרו שהם מעל הממוצע, וכעת מאוחר מדי להחליפו), ולהלן דף הנתונים שלו (משותף עם עוד דגמים שלהם): https://cdn.shopify.com/s/files/1/0036/ ... _IN_EN.pdf
משהו שמעניין בו, זו העובדה שיש לו גל סִינוּס שלם, על ידי שני חצאי גל סִינוּס (אך זה עדיין לא גל סִינוּס טהור).

מצבר ה- AGM שהגיע איתו הינו בעל תפוקה של 9 אַמְפֶּר לשעה ב- 12 וֹולט, ו- 6 תאים, ולהלן דף נתוניו: https://cdn.shopify.com/s/files/1/0036/ ... a1fe63.pdf

מכיוון שאני עדיין לא מבין מספיק בחשמל כדי לערוך את כל החישובים לבדי (וניסיתי אף ל פי כן), רציתי לדעת האם מישהו מכיר את הדגמים הנוכחיים של אַדּבַייס כדי לומר לי עד איזה וֹולְטַאז' הם בדרך כלל מביאים את המצברים שבהם בטעינה.

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
שם מלא: ארתור ליברמן
נתן תודות: 236 פעמים
קיבל תודות: 2387 פעמים
יצירת קשר:

Re: החלפת מצבר מעופרת (AGM) ללײטִיוּם ברז פוֹסְפַאט (LiFePO4)

נושא שלא נקרא #2 

אתחיל בזה שאני לא הכי בקיא בנושא טעינת מצברים, לכן קח את מה שאני כותב בעירבון מוגבל.
אבל אני חושב שמעגל הטעינה (ב-UPS) אמור לתמוך בסוג המצבר על מנת לטעון אותו בצורה נכונה.
עד כמה שידוע לי, טעינה של מצבר עופרת שונה מטעינה של מצבר ליתיום-יון.
אולי במצבר החדש יש רכיב שיודע לטפל בזה, אבל לא הייתי מנסה להתקין מצבר מסוג שמעגל הטעינה לא תומך בו בצורה רשמית.

moriel5 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #3 

12/08/2022 0:04  
TheCoolest כתב:
אתחיל בזה שאני לא הכי בקיא בנושא טעינת מצברים, לכן קח את מה שאני כותב בעירבון מוגבל.
אבל אני חושב שמעגל הטעינה (ב-UPS) אמור לתמוך בסוג המצבר על מנת לטעון אותו בצורה נכונה.
עד כמה שידוע לי, טעינה של מצבר עופרת שונה מטעינה של מצבר ליתיום-יון.
אולי במצבר החדש יש רכיב שיודע לטפל בזה, אבל לא הייתי מנסה להתקין מצבר מסוג שמעגל הטעינה לא תומך בו בצורה רשמית.
...
אשריך, תודה רבה על השאלה, זו בדיוק הדאגה שלי.
לכן אני שואל האם מישהו מכיר את הדגמים הללו, מכיוון שהבנתי שהרבה מכשירי אל-פסק מהשנים האחרונות (לא כולם) תואמים גם וגם (באופן לא רשמי, בגלל השבבים שהם משתמשים לשם כך), ואם המכשיר תומך, אז רק מספיק לוודא שהמצבר לא יעלה את הווֹלְטַאז' גבוה מדי (ואם הוֹולְטַאז' בסדר, אז המצבר אמור ברעיון גם להחזיק מעמד יותר שנים, מכיוון שהוא לא יטען במלואו, אלא רק עד בערך 90%).

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #4 

אני חושב שהדרך היחידה (וגם אז לא הכי בטוחה) לדעת היא לפרק את ה-UPS. למצוא את השבב\מעגל שאחראי על טעינת המצבר ולנסות להבין מזה האם הוא יתמוך בטעינה של מצבר כזה.
אישית לא הייתי מתעסק עם זה. לא כל כך ברור לי הרצון להעביר UPS למצבר LFP. מה בדיוק זה נותן לך?

moriel5 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #5 

12/08/2022 0:42  
TheCoolest כתב:
אני חושב שהדרך היחידה (וגם אז לא הכי בטוחה) לדעת היא לפרק את ה-UPS. למצוא את השבב\מעגל שאחראי על טעינת המצבר ולנסות להבין מזה האם הוא יתמוך בטעינה של מצבר כזה.
אישית לא הייתי מתעסק עם זה. לא כל כך ברור לי הרצון להעביר UPS למצבר LFP. מה בדיוק זה נותן לך?
...
כבר פתחתי אותו פעם אחת, והשבב די גלוי, אך שכחתי לרשום את הדגם, אעשה זאת שוב בקרוב (הרבה לפני שאתקדם לגבי החלפת המצבר).

מצברי לִיטִיוּם הרבה יותר יעילות, וגם את את הנזק הבריאותי מהחומרים אשר מרכיבים מצבר עופרת, ו- LiFePO4 זו תרכובת הלִיטִיוּם הכי בטיחותית בשוק נכון לרגע זה.
אני צריך שהאל-פסק יספק חשמל לציוד תקשורת הביתי במהלך הפסקת חשמל אזורית, ולפי החישובים שלי, עם מצבר עופרת הנוכחי אני יכול רק להגיע לבערך 15-20 דקות, לאומת בערך 4-5 שעות עם המצבר החדש.

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #6 

אם המצבר החדש הוא 6AH אז הוא אמור להחזיק יותר ממצבר 9AH? או שהתכוונת ל-60AH?
אתה צריך שלפחות המתחים של שני המצברים יהיו זהים.

moriel5 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #7 

12/08/2022 1:18  
TheCoolest כתב:
אם המצבר החדש הוא 6AH אז הוא אמור להחזיק יותר ממצבר 9AH? או שהתכוונת ל-60AH?
אתה צריך שלפחות המתחים של שני המצברים יהיו זהים.
...
6A(כל הבלבול מוח של החברות מבלבל, אז אני לא יודע כמה זה באמת 9Ah) לִיטִיוּ מחזיק מעמד יותר זמן מ- 9Ah, עופרת, כיווון שהרבה פחות חשמל מבוזבז.
המתחים אמורים להיות זהים, אם כי מדובר על היחידה הכוללת, לא התאים (בעופרת הנוכחי יש 6 תאים, במצבר החדש יש רק 4).

HT-Assaf
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 147 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

לפי האתר של החברה שקנית נראה שיש להם אותו מתח טעינה כמו מצבר חומצה רגיל. אין לי מושג אם יתאים, תשאל את החנות שקנית ממנה מצבר או את חברת אדוויס.

לא יהיה לך יותר זמן, כי בעצם הנתון xAh מסמל כמה קיבולת יש לו. אז אם הוא 6ah והרגיל הוא 9ah אז הוא פחות בשליש.
אין דבר כזה יותר חשמל מבוזבז כמו שכתבת בחומצה. 6ah זה נתון אמיתי מחושב ובדוק.

מצד שני אורך החיים שלו ארוך יותר והדעיכה קטנה יותר, אז הוא אחרי שנה יכול להיות שיחזיק יותר זמן, כי שהמצבר חומצה חדש הוא מחזיק x שעות, והוא מתיישן הוא יחזיק פחות, אולי x/2 שעות. בעוד שהליתיום עדיין יכול לתת אותם שעות כמו שהוא היה חדש כלומר x*2/3

ahersko
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 346 פעמים
קיבל תודות: 584 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

השני סנט שלי.

סוללות הן דבר לא יציב

טעינה לא נכונה יכולה לגרום לסוללה לצאת משיווי המשקל שלה ולהתפוצץ

גם אם תזהה את מנגנון הטעינה לא תדע איך הוא ממושש

מחליפים בדיוק עם מה שהיה ולא מקבלים עצות ספקולטיביות בפורום
היחידים שיכולים לתת היתר כזה זה רק היצרן.

HT-Assaf
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 147 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

קראתי עכשיו קצת על הסוג הזה, יש מידע ברשת.
יש גם בטריות 9ah, לפי חנות שראיתי בישראל, הם עולות פי 3.5 במחיר ממצבר חומצה 9ah.
הן גם אמורות להכיל בקר טעינה בילד אין, אז אין בעיה מבחינת הטעינה.
היתרון הוא זמן טעינה מהיר יותר ופחות בזבוז חשמל על טעינה, זמן חיים ארוך יותר 5000 מחזורי טעינה לעומת 500 בבטריה חומצה. וגם הן קלות יותר בחצי.

Batnun
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 107 פעמים
קיבל תודות: 428 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

אני הייתי יוצר קשר עם יצרן ה-UPS ושואל אותם. לא לוקחים סיכון עם דבר כזה...

https://www.maariv.co.il/news/israel/Article-87299

Batnun

.

ben-home
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 16 פעמים
קיבל תודות: 40 פעמים

נושא שלא נקרא #12 

תעצור את זה !

מעגל טעינה של האל פסק לא מתוכנן לטעון את הסוללה שהזמנת. אתה מסתכן בפיצוץ / שריפה.

מדובר על שתי טכנולוגיות סוללות שונות לחלוטין שכל אחת דורשת מנגנוני טעינה ובקרה משלה. מצד שני - זה הבית שלך. מקווה שזו לא דירה בבית דירות.

שלח תגובה

חזור אל “חומרה PC + סטרימרים”