שאלה בנוגע לספקי כח שלא נדלקים

מחשבים, חומרה, KODI, NUC, Raspberry pi
Fish72 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 956 פעמים
קיבל תודות: 335 פעמים

שאלה בנוגע לספקי כח שלא נדלקים

נושא שלא נקרא #1 

אני טכנאי PC מזה זמן רב, אבל אלקטרוניקה זה לא הצד החזק שלי ולכן אני מנסה קצת יותר להבין.
מדי כמה חודשים קורה שמחשב לא נדלק ואז אני מציע ללקוח לנתק אותו מהחשמל ל15 דקות כדי שהקבלים בספק הכח ייתרוקנו, ואז בדרך כלל המחשב חוזר לעבוד לחודשים/שנים רבים.
במקרים מסויימים אני מחליף את ספק הכח למרות שאני לא רואה אותו כלא תקין, אבל בשביל השקט הנפשי.
מדוע תופעה זו מתרחשת ? אני חושב שבספקי כוח איכותיים זה לא קורה, או לא זכור לי שזה קרה בשנים האחרונות.

תודה
נערך לאחרונה על ידי Fish72 ב 08/05/2022 14:33, נערך פעם 1 בסך הכל.

מספיקלי
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 49 פעמים
קיבל תודות: 166 פעמים

Re: שאלה בנוגע לספקי כח שלא נדלקים

נושא שלא נקרא #2 

רבים יגידו שאם ניתן, הרי לכבות ולהדליק מדי פעם את המחשב זה לא מזיק.
אני מניח שכל הלקוחות שלך על UPS אז הזנת החשמל היא לא הבעיה.

Fish72 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #3 

08/05/2022 14:33  
מספיקלי כתב:
רבים יגידו שאם ניתן, הרי לכבות ולהדליק מדי פעם את המחשב זה לא מזיק.
אני מניח שכל הלקוחות שלך על UPS אז הזנת החשמל היא לא הבעיה.
...
זה קורה גם במקרים שכובו ידנית על ידי המשתמש וללא קשר להמצאות אל פסק.
כיבוי של המחשב לא מספיק במקרה זה ויש לנתק את כבל החשמל לחלוטין מספק הכח ל-15 דקות לריקון הקבלים.

מספיקלי
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 49 פעמים
קיבל תודות: 166 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

צודק, ולכן אצלי למשל כל ציוד המחשבים יושב על פס עם מפסק.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 718 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

08/05/2022 14:01  
Fish72 כתב:
אני טכנאי PC מזה זמן רב, אבל אלקטרוניקה זה לא הצד החזק שלי ולכן אני מנסה קצת יותר להבין.
מדי כמה חודשים קורה שמחשב לא נדלק ואז אני מציע ללקוח לנתק אותו מהחשמל ל15 דקות כדי שהקבלים בספק הכח ייתרוקנו, ואז בדרך כלל המחשב חוזר לעבוד לחודשים/שנים רבים.
במקרים מסויימים אני מחליף את ספק הכח למרות שאני לא רואה אותו כלא תקין, אבל בשביל השקט הנפשי.
מדוע תופעה זו מתרחשת ? אני חושב שבספקי כוח איכותיים זה לא קורה, או לא זכור לי שזה קרה בשנים האחרונות.

תודה
...
הסיפור הוא פשוט לגמרי. מבחינתך כטכנאי PC או אפילו כמשתמש קצה של מחשב, הדבר הכי פשוט הוא בתפעול המחשב זה שבהדלקת מחשב לפני התהליך POST מתבצעת בדיקת מתחים. אם הבדיקה נכשלה, אז גם התהליך POST לא מתחיל. את זה אתה יכול לראות ברוב המקרים בכרטיס שאיתו אתה בודק את התקינות של תהליך POST ובו אתה רואה גם את השגיאה POST המוגדרת.

גם כטכנאי PC כמינימום אמור להיות לך את הצב''ד לבדיקה של הספק, שהוא הבסיס לבדיקה של טכנאי PC בהקשר זה ושעל הצג שלו אתה מייד רואה את הפעולה של הספק כוח גם בעומס, בכל קווי מתח שיש בו, כאשר הוא מחובר בין הלוח אם לספק וגם בעומס עצמי שהוא מחובר ללא לוח אם.
כך אתה ישר יכול לדעת האם הבעיה היא בספק כוח או במעגל ייצוב מתח של הלוח אם.

דוגמה לבודק ספקי כוח ביתי פשוט:
זה כל הסיפור בקצרה.

Fish72 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #6 

תודה על התשובה אבל זה קצת יותר מורכב מזה. יש לי בודק מתחים של ספקי כח ובמקרים רבים לאחר מקרה של אי הדלקה, ספק הכח עובר בדיקת תקינות של שעות וכמו שכתבתי מתפקד שנים/חודשים לאחר הבעיה החד פעמית.
מדובר בכך שהמחשב לא נדלק בכלל - בשונה מהמקרה שיש אור במארז אבל אין תמונה במסך - שבמקרה הזה הסבירות גבוהה מאוד שהבעיה היא בספק הכח.

drordror
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
שם מלא: dror
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 4 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

כל הבעיה שאתה מתאר מסתובבת סביב איכות הספק שאתה שם ללקוח ככה כתבת "מדי כמה חודשים קורה שמחשב לא נדלק ואז אני מציע ללקוח לנתק אותו מהחשמל ל15 דקות כדי שהקבלים בספק הכח ייתרוקנו, ואז בדרך כלל המחשב חוזר לעבוד לחודשים/שנים רבים." מסקנה ספק זול שעולה 100 שקל לא יתפקד כמו ספק טוב שהמתח שלו יציב קבלים שלו איכותיים ועוד רק עולה 450 שקל ומעלה ספק כזה עומד וסופג נפילות מתח תחת ממתח יציב ולכן התופעות שרשמת פחות קורות אבל יש בעיה ספק טוב מיקר את המחשב ואז הלקוח חושב בסופו של דבר שאתה יקרן ומה שנשאר לך לעשות זה או להתעסק עם *** של חומרה או להתעסק עם חומרה איכותית ופחות כאב ראש

Fish72 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #8 

התחלתי בשנה האחרונה להשתמש בספקים איכותיים יותר מאשר ספקי כח ג'נריים למשל של COOLER MASTER ושל EVGA, ואני עוקב לראות האם תופעה זו אינה מופיעה בספקים אלו. אלו ספקים שעולים פחות מ-200 שח להספקים של כ-500 וואט.
תופעה מוזרה שקרתה לי היא שהספקים של COOLER MASTER לא הדליקו לוחות אם מסוג מסויים אבל עבדו טוב עם לוחות אחרים, אבל מרגישים לפי איכות הבנייה, המשקל והבקורות באמזון שאלו ספקים עם תמורה טובה למחירם.
התרשמתי לטובה במיוחד מספקי הכח של EVGA. הם כבדים יחסית ונראים בנויים היטב מבחינת איכות חומרים והכבלים ונראים ממש טוב.
בסה"כ גם ספקים פשוטים שהשתמשתי בהם לאורך השנים עבדו בצורה טובה מאוד מאחר ורוב המערכות המחשב שאני מרכיב הם לצרכים משרדיים.
אני מקפיד בשנים האחרונות להתקין רק ספקי כח עם מאווררי 120ממ, בגלל שמאווררים קטנים יותר בספקים ג'נריים לא מחזיקים זמן רב לעומת אלו של ה 120ממ.
מתוך מאות מחשבים שהרכבתי תופעת הכיבוי קרתה אולי כ-10 פעמים ב-10 שנים האחרונות ובסה"כ נאלצתי להחליף במהלך התקופה הזו באופן כללי ללא קשר כ-20 ספקי כח ג'נריים ואפילו המספר הזה נראה לי מוגזם, כך למרות שזה לא משהו רצוי, זה לא משהו שממש גרם לנזק, אבל אני תמיד במגמה של לספק משהו אמין ומשתלם ללקוח וכדי לחסוך לי גם כאבי ראש.
מדובר על כ-5-6% של תקלות על טווח רחב מאוד של שנים.

drordror
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
שם מלא: dror
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 4 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

"מתוך מאות מחשבים שהרכבתי תופעת הכיבוי קרתה אולי כ-10 פעמים ב-10 שנים" מצבך טוב אין 100% בשום דבר אפילו בענף הרכב יש ריקולים ותיקונים חוזרים

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 718 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

08/05/2022 21:43  
Fish72 כתב:
תודה על התשובה אבל זה קצת יותר מורכב מזה. יש לי בודק מתחים של ספקי כח ובמקרים רבים לאחר מקרה של אי הדלקה, ספק הכח עובר בדיקת תקינות של שעות וכמו שכתבתי מתפקד שנים/חודשים לאחר הבעיה החד פעמית.
מדובר בכך שהמחשב לא נדלק בכלל - בשונה מהמקרה שיש אור במארז אבל אין תמונה במסך - שבמקרה הזה הסבירות גבוהה מאוד שהבעיה היא בספק הכח.
...
כפי שכתבתי כבר מדובר על דבר הכי פשוט ובסיסי. אם יש לך את הצב''ד שבודק את הספק כוח בעומס, אז לא צריך לבדוק אותו שעות, הבדיקה היא לא יותר מכמה שניות, ומציגה את תקינות של כל הערוצים שלו ואת היציבות של כל המתחים בערוצים אלה. וגם כמו שכתבתי יכולות להיות לבעיה זו רק שני גורמים או ספק לא תקין או לוח אם. אם בודקים עם צב''ד את הספק והוא תקין, אז נשאר רק לוח אם.
בקשר למקרה "שיש אור במארז אבל אין תמונה במסך", זה דבר אחר לגמרי ומדובר על כך שהתהליך POST מתבצע ולא מסתיים בהצלחה ואת הבעיה למה הוא לא מסתיים ישר רואים על המסך של כרטיס בדיקה ואחרי זה יכולים לפתור אותה, כפי שכבר כתבתי לפני זה.

המקרה המדובר, הוא מקרה שתהליך POST כלל לא מתחיל, בגלל שהבדיקת מתחים לא הושלמה בהצלחה ובגלל זה ה BIOS בכלל לא יתחיל את תהליך POST. אלה הם דברים הכי בסיסיים בהכרת המחשב. במקרה זה או ששום דבר במחשב לא נדלק כלל או שרק ה POWER LED נדלק לשבריר שנייה ונכבה או שביחד עם ה POWER LED לשבריר שנייה נדלקים גם המאווררים של המחשב. בשביל שתליך הבדיקה של המתחים בכלל יחזור על עצמו, הקבלים בספק ובלוח צריכים להיות פרוקים ובשביל כך, אפילו לא חייבים לחכות רבע שעה, אלה שמספיק לנתק חשמל מהספק ולנסות ללחוץ על הכפתור הדלקה של המחשב. ברוב הלוחות אם, זה יפרוק את הקבלים גם של לוח אם וגם של הספק ואחרי נחבר את החשמל לספק ניתן יהיה לנסות להדליק את המחשב.

ahersko
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 346 פעמים
קיבל תודות: 584 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

ספק כוח ממותג מתבסס על "התנדנדות" של מעגלים חשמלים שמעירה את הספק.

קבלים עם הזמן משנים את הקיבול וההתנגדות הפנימית והתופעה מחריפה בשינויי טמפרטורה.

יכול להיות שמעגלי ההתעוררות לא מבצעים את עבודתם ושינוי טמפ" או פריקה של הקבלים מחזירה אותם לערכים מספיק טובים ע"מ לעורר את הספק או שבגלל קבלים במעגלי המוצא, זרם ההתנעה הראשוני עולה על המותר (שוב קבלים יבשים) והספק מגן על עצמו ולא נדלק ורק ניתוק מהחשמל יפתור את זה.

בכל מקרה שזה קורה פעם אחת... זה יקרה שוב... רק המרווחים ילכו ויקטנו.

צב"ד לא יעלה על הבעיה. אם זה קרה יותר מפעם אחת, תחליף ספק

Fish72 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #12 

תודה רבה חברים על התשובות המלומדות.

SYSADMIN - מתוך נסיון העבר - ניתוק ולחיצה על כפתור ההדלקה לא תמיד מרוקנת את הקבלים בעוד שהניתוק וההמתנה של 15 דקות נותנים סיכויי הצלחה גבוהים יותר.
הציוד שיש לי הוא ציוד לבדיקת תקינות מתחים בדומה לזה בתמונה שצירפת והוא לא בודק את הספק תחת עומס.

AHERSKO - אני אכן מחליף את ספק הכח במידה וזה קורה בספק ג'נרי. לא זכור לי שזה קרה בספק איכותי, אבל יכול להיות שאני לא זוכר כי עובר די הרבה זמן בין מקרה למקרה.

שלח תגובה

חזור אל “חומרה PC + סטרימרים”