הצילו!! אני (ואתם)קורס!!!כלכלית,,הדלק ,החשמל,מזון-מה עושים??????

נושאים שאינם קשורים בהכרח לתחום הקולנוע הביתי או האודיו אך עדיין עשויים לעניין את הקהל שלנו.

חשוב שלא לערב נושאים שנויים במחלוקת (פוליטיקה למשל).
kingikra
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 335 פעמים
קיבל תודות: 242 פעמים

נושא שלא נקרא #46 

חברה, אתם תוקפים אותי כאילו שכתבתי שזה הפתרון היחיד והכי טוב. ציטוט "1) פתרון לא קל - לעזוב את הארץ".
בצעירותי גרתי בניו יורק יותר משנה וחצי. אמנם עבדתי בסבלות (משכורת של 2500-4500 דולר נטו לחודש) אבל חשבתי לא פעם או לפתוח חברה או ללמוד ולעבוד בעתיד בעבודה נורמלית יותר. הסיבה שחזרתי לארץ היתה חד משמעית כי היה חסר לי מלא דברים. חברים, משפחה. אפילו הדברים ה"רעים" שיש בארץ היו חסרים לי. חזרתי בלב שלם ללא היסוסים והסיכוי שאני אעזוב מתישהו את הארץ שואף לאפס. הגזרות האחרונות לא משנות לי שום דבר בתוכניות (למזלי כמובן).
אני בהחלט לא חושב שלעזוב את הארץ זה פתרון אבל יש כאלה שחושבים שזה המפלט האחרון. אני לא אעשה את זה כי במקרה הטוב זה רק ישפר את רמת החיים שלי מבחינה כלכלית בלבד אבל מי שרעב ללחם ויכול שם להתפרנס בכבוד, זה אכן אופציה בשבילו.

ילדיעפים (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 14 פעמים
קיבל תודות: 52 פעמים

נושא שלא נקרא #47 

השאלה שאני שואל-אולי לדעתכם כל הגזירות ההלו הכרחיות?אין מוצא מבחינת השלטון?ואם לא מוצדקות,לאן נעלמה

המחאה החברתית?למה לא עולים על הבסטיליה? :!:
אמן מייסר

amira
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
שם מלא: אמיר
נתן תודות: 160 פעמים
קיבל תודות: 89 פעמים

נושא שלא נקרא #48 

ממשלה היא בדיוק כמו משק בית, אם היא מוציאה יותר ממה שהיא מכניסה בסופו של דבר היא תפשוט רגל כמו איסלנד, יוון וספרד.

הגזירות הכרחיות כי הממשלה והציבור החליטו שצריך לבזבז והרבה. אם היו מבטלים פטורים שונים ממס, מצמצמים סובסידיות, מפטרים כ״א מיותר, מפחיתים את תקציב הביטחון ועוד...לא היה צורך להעלות מיסים.

אין קסמים, רכבת קלה בת״א (קו אחד) עולה יותר מ 10 מיליארד, אילת מעל 25 מיליארד, סל בריאות 25 מיליארד בשנה, חינוך 35 מיליארד בשנה, ביטחון 60, החזר חובות 35 ועוד ועוד...

אז כן, או שנקצץ הוצ׳ או שנגדיל הכנסות או שנפשוט רגל....ושום מחאה לא תעזור.

ילדיעפים (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 14 פעמים
קיבל תודות: 52 פעמים

נושא שלא נקרא #49 

אז לפי עיקרון זה אפשרי לשלטון להעלות את מחיר הדלק נניח לעשרים שקלים,,,אולי חמישים?מאה?
אמן מייסר

olorin
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 263 פעמים
קיבל תודות: 109 פעמים

נושא שלא נקרא #50 

לדעתי העקרון צריך להיות יש לנו כחברה XX הכנסות.

עכשיו בואו נחשוב ביחד ונקבע סדרי עדיפויות על מה הכי חשוב להוציא את הכסף.

למשל, אם אצלי במשפחה יש הכנסה של 1000 ש"ח ויש ילד חולה שזקוק לתרופות בסכום של 800 ש"ח וילד אחר שרוצה טלפון ב- 1000 ש"ח.
אז ברור שקונים את התרופות והילד השני לא עושה עיצומים. אותו הדבר במדינה, צריך כחברה לקבל החלטה משותפת על סדרי עדיפויות חשובים ולא שמגזר מסוים רק דואג לעצמו - בסוף מגלים שזה הרסני לחברה כולה.

amiti
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 28 פעמים

נושא שלא נקרא #51 

מיסים הם לא דבר רע. תקציב צריך לאזן אבל השאלה מי משלם אותם. בעשורים האחרונים ובעיקר זה האחרון רפורמת המיסים ופעולות כלכליות נוספות הורידו את הנטל מהעשירון העליון והעבירו אותו ליתר הציבור.

אפשר להסתכל על המדינה כעל גוף שירותים כלכלי אדיר שמייצר תשתיות פיסיות ואנושיות לפעילות עסקית: המדינה למשל מסבסדת חינוך - כלומר מכשירה עובדים מיומנים, בונה כבישים - כלומר מנגישה אמצעי ייצור ועובדים , מספקת מערכת בריאות כדי שנעבוד יותר; וכו' וכו'. כל בעל עסק יודע שעבור כל משאב שתורם לעסקיו הוא נאלץ לשלם, אם אלה מכונות , בעלי מקצוע או זכויות משפטיות , לכן גם על השירותים ה"ציבוריים" שמופעלים בעצם עבורו הוא צריך לשלם!

אבל נתניהו ותואמיו לא מעוניינים שאלה שבפועל מרויחים ממשאבי המדינה ישלמו עליהם. לכן באופן עקבי מעבירים את עיקר הנטל ממיסוי ישיר שהוא יחסי לרמת ההכנסה אל מיסים עקיפים שלפיהם - לא משנה כמה אתה נהנה ממשאבי המדינה אתה תשלם והרבה. תחת מדיניות נתניהו (ותואמיו) לא משנה אם אתה עני או מבוסס אתה תהיה זה שתממן את התשתיות לרווחי העתק של העשירון העליון. לא בכדי העשירון העליון הגדיל את הפער משמעותית מיתר העשירונים בעשור השנים האחרונות - זו מדיניות מתוכננת היטב.

flsh
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 11 פעמים
קיבל תודות: 20 פעמים

נושא שלא נקרא #52 

^^ ישראל חברה הטרוגנית מאוד (סקטוריאלית) ולכן זה לא יעבוד.

אם רוצים לתקן את זה צריך שבתקופה שלשתי\שלוש מפלגות פוליטיות יש המון מנדטים ואת הביטחון שזה ישאר גם לאחר הבחירות הבאות ישנו את שיטת הבחירות.
אחוז החסימה צריך להיות 20 מנדטים, למשל. צריך לעשות שאם מפלגה לא קיבלה לפחות שליש מהבחירות, ייערכו בחירות חדשות רק בקרב המפלגות שעברו את ה20 מנדטים (ואם רק אחת עברה, אז בחירות נוספות רק איתה ומי שיש לו את מספר הקולות השני הכי גבוה). ברגע שזה יקרה הסחיטות הפוליטיות יצאו מהממשלה ויעברו למפלגות עצמן (כי כל מפלגה שמבינה שהיא לא תעבור את ה20 באופן קבוע תהיה חייבת להסגר או להשתנות מאוד) וזה מצב מעולה.

אי אפשר שפוליטיקאי יקריב את כל האמונות שלו כדי שהוא יוכל להיות בראש השלטון סוף סוף ואז הוא יהיה מסורס מכל האידאולוגיה שלו. אני לא חובב גדול של ביבי אבל הרבה החלטות גרועות נעשות כי אם לא, הוא יפחד שהמפלגות שמשתפות איתו פעולה לא ישתפו והוא לא יבחר פעם נוספת.

לגבי רכבים יקרים, זה בגלל שהמדינה לא רוצה שתקנה אותם (כי בניגוד לארה"ב או יפן או גרמניה, זה לא טוב למשק שלך - אתה מייבא את כל הרכבים, את הנפט, את חלקי החילוף וזה שוק מונופוליסטי ומעוות לחלוטין) יש כאלה שחושבים שזה בגלל המס אבל זה לא בדיוק נכון כי אין בעיה להוריד את המיסים על רכבים ולהעלות מס הכנסה לכולם באותו השווי במיידית. זה פשוט יסתכום את הכבישים וירוקן את רזרוות הדולרים של בנק ישראל. אני יכול להגיד שסוף סוף משקיעים פה בקווי רכבת (נעזוב את זה שיש פאשלות לפעמים כמו הקו לדימונה שהתחנה בו באזור התעשייה ולא באזור המגורים שזה טימטום קולוסלי) ומסלולי אופניים שזה מעולה.
אם התשתיות תחבורה ציבורית יהיו טובות, יהיה אפשר לא לקנות רכב וזה חוסך הוצאות. נכון שמדובר בהשקעת עתק לכל קו, אבל זו השקעה חד פעמית מעבר לעלויות תחזוקה והפעלה שהן קטנות מאוד ביחס לתועלת (בהנחה שהקו במקום טוב ולא כמו קו באר שבע- דימונה).
בנוגע לשיקוע הקו האדום (הירוק זה עוד בסדר בגלל שתל אביב תממן את חלק מהשיקוע) אני מסכים בהחלט. צריך פשוט לגשת לאחד המטרופולינים הגדולים (ת"א, י-ם, חיפה, ראשון, ב"ש) ולשאול מי רוצה 3-4 קווי BRT ורכבת קלה ולתת לו, בלי קו תחתי, וזה יעלה אותו הדבר וזה יתן פיתרון לעיר שלמה ולא רק לאזורים ספציפיים מאוד בעיר אחת.
לתת למטרופולין 10 מיליארד שקלים לתחבורה זה לא יקר לאורך תקופה של 10 שנים וזה פיתרון שהוא טוב גם לתושבי העיר (לא צריכים אוטו) וגם לבאים מחוץ לעיר (לא צריכים אוטו בתוך העיר, גם אם עדיין צריך בשביל להגיע לעיר). קו תחתי צריך כשהצפיפות בלתי נסבלת כמו בניו יורק או בטוקיו או הונג קונג. גם בלונדון ובפריז אפשר לוותר על מטרו תת קרקעי (וזה באמת קורה היום ופרויקטים חדשים הם רקל וBRT ולא אנדרגראונד כמו שעשו פעם).

shay1
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 45 פעמים
קיבל תודות: 67 פעמים

נושא שלא נקרא #53 

ra כתב:כשההוצאה הולכת לטובת האזרחים שלא מייצרים מספיק הכנסה זו תמיד בזבזנות
במיוחד שיש להם נטייה לקבל דמי אבטלה ולא לעבוד
צריך לגרום להם להתקיים טיפה מתחת לגבול הקיום בכבוד
ככה יאמינו שכל מה שאומרים להם הוא אמת לאמיתה ורק לטובת כולם
...
אתה לא מדייק מרבית המובטלים אינם נהנים ללכת וללישכת האבטלה כי הכסף שהם רואים הוא נמוך בהרבה
ממה שנהגו להרוויח

2 יחס האנשים שנהנה להיות מובטל הוא בקושי פרומיל מכלל המובטלים

כספי ביטוח הלאומי שהמובטל מקבל הם כספיו שלו ששילם וישלם במשך חייו בזמן שהוא עבד ויעבוד

ביטוח לאומי זה המקביל הציבורי לביטוח פרטי , מה ההבדל עם אדם שילם ביטוח פרטי כל חייו שברגע שהוא מובטל יקבל תגמול לבין הביטוח הלאומי שלשמו הוא נועד עוד בזמן שהמדינה הייתה יותר סוצייאלית ופחות קפיטליסטית.

אף אחד לא לוקח כסף של אנשים אחרים יש מובטלים ששלמו הרבה מאוד כסף לביטוח לאומי בתור שכירים וזה כסף שלהם

אבל פוליטיקאים מנסים ליצור בציבור את ההרגשה שכאילו המובטלים "גונבים" את הכסף ומנסים בכל דרך להקשיח עמדות בכל פרמטר בביטוח לאומי כדי שהאזרח יזכה לקבל בשעת משבר כמה שפחות אם בכלל
נערך לאחרונה על ידי shay1 ב 03/09/2012 14:34, נערך 2 פעמים בסך הכל.
כשאתה מת אתה לא יודע שאתה מת ,רק לאחרים זה קשה.
אותו דבר כשאתה טיפש.

Lior_M
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 403 פעמים
קיבל תודות: 388 פעמים

נושא שלא נקרא #54 

ילדיעפים כתב:אז לפי עיקרון זה אפשרי לשלטון להעלות את מחיר הדלק נניח לעשרים שקלים,,,אולי חמישים?מאה?
...
לא,
כי אז ההשפעה תהיה רוחבית ( התייקרות כלל המוצרים במשק בעשרות אחוזים ).
אני חושב שנתניהו עשה טעות אחת ענקית כאשר התערב לפני שנה ועצר את מחיר הדלק על 7.99.
בכך הוא קשר את עצמו באופן ישיר למחיר הדלק. זה פשוט לא נכון. הממשלה לא קובעת את המחיר הדלק, המחיר אכן מורכב גם ממס שנע סביב 50% מהמחיר, אבל למרות השינויים האחרונים במס הבלו אם תבדוק 10 שנים אחורה, משקלו במחיר הכללי כמעט זהה. כלומר הממשלה מחליטה על אחוז מסויים של מס ממחיר הבסיס של הדלק ו"דואגת" שלא ישחק כתוצאה משינויים כלכליים מסביב.
יש הרבה טענות על מס הבלו, אבל דבר אחד אי אפשר להגיד נגדו.
זה המס היחיד שכל החארות שמעלימים מיסים לא יכולים לברוח ממנו. אנחנו חיים במדינה שכ 190 מליארד שקלים מתגלגלים בשנה ללא דיווח וללא תשלום מס. וזה מלא כסף !!!

ליאור
בעבר טכנאי סאונד באולפני טריטון כיום עוסק בתחום ההי-טק.
הקולנוע שלי

elrom
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 33 פעמים

נושא שלא נקרא #55 

הבעיה היחידה שקיימת במדינה היא בעיית ניהול. אי אפשר לנהל מדינה באמצעות פוליטיקאים וחדלי אישים ולכן המדינה נראית כפי שהיא נראית.
ד"א, הבעיה היא לא רק פה, אלא כמעט בכל המדינות ועל כן המצב העולמי הכלכלי הקריטי.
נכון, בשורה התחתונה יש הוצאות למדינה שיש לממן אותן. הבעיה היא שהקלישאה הזו אף פעם לא נוגעת באיך משנים את הרכב ההוצאות וכל זמן שפוליטיקאים ושאר בעלי אינטרסים אחרים מנהלים את החיים שלנו, ככה זה נראה.
להזכירכם, כאשר מונתה ועדת טכטנברג, נתניהו דאג להודיע שלא יהיה גרעון והמנדט שניתן לועדה היה לשנות את צורת חלוקת הכסף ולא יוגדל הגרעון. עכשיו פתאום החליטו להעלות את הגרעון ולהטיל עוד מיסים. הרי חוק חינוך חינם מגיל 3 היה במסגרת מסקנות טכטנברג שלא היו אמורות להעלות את הגרעון, וכעת התירוץ הוא שצרך לממן את חוק חינוך חינם? עובדים עלינו, ובגדול.
רוצים דוגמאות, בבקשה:
המיליארדים שנשפכים בהתנחלויות, ולפני שחלקכם קופצים, תפרידו בין שאלת החוקיות לשאלת המימון. נניח וחוקי, מדוע אני צריך לממן בית לציבור שרוצה לגור שם? פינו עכשיו את מיגרון, יישוב בלתי חוקי בעליל ופינו אותם לבתים חדשים בעלות של 33 מיליון ש"ח. 730,000 מתנה לכל אחד.
דלק - רוצים מס גבוה, סבבה. אפילו יש פה איזשהו היגיון - תשלום לפי שימוש. א-ב-ל תורידו את מחיר הרכב ואל תבלבלו את המוח לגבי תחבורה ציבורית - זה דרעק אחד גדול.
תקציב הביטחון זה בור אחד גדול שאף אחד לא יודע לאן הולך הכסף. הצבא (ולמעשה כל משרד ממשלתי) צריך להתנהל כיחידה כלכלית עם מנהלים כלכלנים. אבל שברק עומד בראש המערכת הזו למה בדיוק מצפים?
המגזר הציבורי הוא מסחטת כספים חסרת פרופורציה. כל כלומיק בנמל, שבקושי עובד, מקבל עשרות אלפי שקלים משכורת והטבות. רופא לא מסוגל לפרנס משפחה ולקנות דירה. זה צריך להיות ההיפך.
ביטוח לאומי מוציא מיליארדים על ערבים וחרדים שלא תורמים כלום למדינה.
ואפילו עוד לא דיברנו על המונופולים, כספי הפנסיות שלנו, הטייקונים (עלאק) ושאר מריעין בישין.

אלו רק מספר דוגמאות להראות שהניהול וחלוקת המשאבים פגומים מהיסוד ועד שזה לא ישתנה, זה רק יחמיר.
אבל לא לדאוג, יש את אירן, אז כל זה לא חשוב.

flsh
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #56 

נושא הערבים והחרדים הוא כמו חבית חומר נפץ אבל בואו נשים דברים על דיוקם:

הערבים לא מקבלים מהמדינה תמיכה ראויה (יש שיגידו שבצדק, תודות לכלכלה השחורה, פריצות חוקי בניה, בניה לא חוקית וכו') ומשרד החינוך עושה מעט מאוד בשביל לדאוג שהערבים והחרדים יוכלו להשתלב בחברה.
כשמערכת החינוך זוועתית במגזרים האלה, במקרה של הערבים אין תאורה ברחוב או מים זורמים, או כבישים ברחוב, אין תחבורה ציבורית ואין מאמץ לנסות לפתח חברות של ערבים ישראלים הם ישארו בעוני. זה מאוד קשה להשתלב במדינה כמו ישראל שלכל בן אדם שני יש תואר (תבדקו אותי, מקום 2 בעולם אחרי קנדה) בזמן שלך אין לימודים מעבר לכיתה ט, אתה לא מדבר עברית כשפת אם, אין לך ניסיון בשום עבודה, אתה גר רחוק מהכל ואין לך איך להגיע (אין תחבורה ציבורית, צריך עבודה בשביל לקנות רכב שיאפשר הגעה לעבודה) ובנוסף להכל יש אפליה (או תחושה של אפליה) והרגשה של העדפת העסקת כולם חוץ ממך.

המצב בחברה החרדית שונה אבל דומה.
אנחנו תוקפים את החרדים וכמה שהם עולים לנו בלי לשים לב שאם למישהו מהפוליטיקאים הפולישוקים האלה היה באמת אכפת, הם היו אומרים להם לא, לא מתחברים אליהם בקואליציה (כי ב15 שנים הקרובות לא יהיה להם שום משקל אמיתי מבחינת כוח אדם, וחלק עצום מהמספר מנדטים שלהם זה מחוסר הצבעה של חילונים) ומכתיבים מערכת חינוך וסיוע בעבודה.
נעשה עכשיו סיוע גדול לשילוב של חרדים וערבים במעגל העבודה אבל מדובר פה בעבודות בשכר מינימום. חרדי שלמד מקצועות ליבה ועשה תואר לא צריך שום תוכנית השמה כמנקה בניין. אם את כל המשאבים האלה היו משקיעים בחינוך ולא בהפקרה של שני מגזרים, המצב היה שונה מאוד כי גם לא היה צריך לשלם כל כך הרבה כדי לתמוך בהם, והם גם היו תורמים בעצמם הרבה למדינה.
אגב, נושא חינוך הליבה זה תיק רציני לתביעה ייצוגית ענקית נגד מדינת ישראל. ישראל חתומה על אמנות שמחייבות אותנו ללמד את כל מי שנמצא בגיל חינוך חובה את מקצועות הליבה. אם יוצאים בשאלה יתאגדו, יהיה להם סיכוי טוב לתבוע את ישראל.

בסופו של דבר אני מאוד שמח שאם נולדתי בישראל, זה כחילוני מאזור המרכז. תחשבו מה זה להוולד למערכת שדופקת אותך בלי סוף. הסיכוי שלי להצליח גדול פי אינסוף משל חרדים וערבים. אי אפשר לא לתת להם כלים להצליח ואז להתפלא למה קורה מה שקורה היום. הם קורבן של המערכת שיצרה אותם.

elrom
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 33 פעמים

נושא שלא נקרא #57 

ברור שזו חבית של חומר נפץ וכולם אשמים, אבל יש גבול למה שהמדינה (אני ואתה) יכולים וצריכים לממן. כמו שאני משלב את עצמי, וכך גם כל בני משפחתי, כך כולם צריכים לעשות. די להפיל את הכול על החילונים. גם אני לא קניתי רכב ודירה בגיל 18. עבדתי, נסעתי בתחבורה ציבורית, גרתי בשכירות, למדתי במקביל ולאט לאט התקדמתי. למה? כי רציתי.
לעניין החרדים, כמו שבכל מקום אחר בעולם בו הם חיים (לדוגמא, ניו יורק) הם עובדים ומתפרנסים ולומדים לא רק תורה, כך גם בארץ. מאוד קל לקבל קצבאות כאלו ואחרות, להביא ילדים בלי חשבון (סליחה, על חשבוני) ואח"כ לגלגל עיניים ולטעון לעוני ומסכנות. לי יש ילדים לפי יכולתי ותמורת 425 ש"ח קצבת ילדים שאנחנו מקבלים בחודש, אנחנו משלמים 15,000 ש"ח בחודש מיסים למדינה וזה לפני ארנונה, ביטוחים, דלק, אוכל, צהרונים, חוגים. ואל תקשקשו לי לגבי ביטוח לאומי וקופת חולים - כשאני הולך לרופא אני צריך לשלם, כשאני צריך תרופות אני משלם וכשיש לי בעיה קצת יותר חמורה מערכת הבריאות הציבורית שווה ל ת*ת וצריך לשלם או לחכות שנה בתור. וחו"ח אם אהיה מובטל, ימררו את חיי בשביל דמי אבטלה מצחיקים לשלושה חודשים.
לעניין הערבים, המצב לא שונה בהרבה. רמת השחיתות שם היא ברמות בלתי מתקבלות על הדעת. המדינה מנסה לעזור להם אבל לא בטוח שהם רוצים. המדינה לדוגמא מפעילה תוכניות של חינוך מוגבר על ידי אנשים איכותיים בבתי הספר אבל הם לא ממש רוצים (אני יודע ממקורות אישיים). יש הרבה מאוד ערבים, לדוגמא בחיפה, שעובדים ומתפרנסים. האוניברסיטאות מלאות בערבים שכן מבינים שצריך ללמוד ולהשקיע בשביל להתקדם.
זו בדיוק הטענה שטענתי קודם, כאשר קבוצות כאלו דואגות שהכסף ילך אליהן, אין להן סיבה אמיתית לצאת ולעבוד ולתרום וזו בעיית ניהול. בכל ארגון עסקי קבוצה כזו מוצאת את עצמה בחוץ מהר מאוד.
אני לא טוען שצריכים לתת להם למות מרעב, אבל הם לא יכולים לקבל קצבאות בלי לתרום, להתרבות בלי הכרה (ולא, זה לא גזעני לציין את העובדה הזו). יש הרבה מאוד דברים שאפשר לעשות, אם רק היו רוצים. וזו מילת המפתח - רוצים, משני הצדדים.

amira
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
שם מלא: אמיר
נתן תודות: 160 פעמים
קיבל תודות: 89 פעמים

נושא שלא נקרא #58 

elrom כתב:ברור שזו חבית של חומר נפץ וכולם אשמים, אבל יש גבול למה שהמדינה (אני ואתה) יכולים וצריכים לממן. כמו שאני משלב את עצמי, וכך גם כל בני משפחתי, כך כולם צריכים לעשות. די להפיל את הכול על החילונים. גם אני לא קניתי רכב ודירה בגיל 18. עבדתי, נסעתי בתחבורה ציבורית, גרתי בשכירות, למדתי במקביל ולאט לאט התקדמתי. למה? כי רציתי.
לעניין החרדים, כמו שבכל מקום אחר בעולם בו הם חיים (לדוגמא, ניו יורק) הם עובדים ומתפרנסים ולומדים לא רק תורה, כך גם בארץ. מאוד קל לקבל קצבאות כאלו ואחרות, להביא ילדים בלי חשבון (סליחה, על חשבוני) ואח"כ לגלגל עיניים ולטעון לעוני ומסכנות. לי יש ילדים לפי יכולתי ותמורת 425 ש"ח קצבת ילדים שאנחנו מקבלים בחודש, אנחנו משלמים 15,000 ש"ח בחודש מיסים למדינה וזה לפני ארנונה, ביטוחים, דלק, אוכל, צהרונים, חוגים. ואל תקשקשו לי לגבי ביטוח לאומי וקופת חולים - כשאני הולך לרופא אני צריך לשלם, כשאני צריך תרופות אני משלם וכשיש לי בעיה קצת יותר חמורה מערכת הבריאות הציבורית שווה ל ת*ת וצריך לשלם או לחכות שנה בתור. וחו"ח אם אהיה מובטל, ימררו את חיי בשביל דמי אבטלה מצחיקים לשלושה חודשים.
לעניין הערבים, המצב לא שונה בהרבה. רמת השחיתות שם היא ברמות בלתי מתקבלות על הדעת. המדינה מנסה לעזור להם אבל לא בטוח שהם רוצים. המדינה לדוגמא מפעילה תוכניות של חינוך מוגבר על ידי אנשים איכותיים בבתי הספר אבל הם לא ממש רוצים (אני יודע ממקורות אישיים). יש הרבה מאוד ערבים, לדוגמא בחיפה, שעובדים ומתפרנסים. האוניברסיטאות מלאות בערבים שכן מבינים שצריך ללמוד ולהשקיע בשביל להתקדם.
זו בדיוק הטענה שטענתי קודם, כאשר קבוצות כאלו דואגות שהכסף ילך אליהן, אין להן סיבה אמיתית לצאת ולעבוד ולתרום וזו בעיית ניהול. בכל ארגון עסקי קבוצה כזו מוצאת את עצמה בחוץ מהר מאוד.
אני לא טוען שצריכים לתת להם למות מרעב, אבל הם לא יכולים לקבל קצבאות בלי לתרום, להתרבות בלי הכרה (ולא, זה לא גזעני לציין את העובדה הזו). יש הרבה מאוד דברים שאפשר לעשות, אם רק היו רוצים. וזו מילת המפתח - רוצים, משני הצדדים.
...
(Y) (Y) (Y)

flsh
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #59 

בואו נעשה הפרדה בין החרדים לבין הפוליטיקאים החרדים.

מה אשם ילד שנולד לעולם החרדי? אתה מבין כמה קשה לצאת מהתרבות שנולדת אליה? וכמה זה קשה עוד יותר כשהתרבות שלך כל כך שונה מכל תרבות אחרת?
כשאין לך השכלה פורמלית מעבר ללימודי תורה וכל שאר הפלפולים היהודיים, וכשאין לך קישורים באף שפה אחרת מלבד יידיש (וגם זה לא תמיד)?

בואו נודה באמת, החיים שלהם מכל בחינה הם קשים מאוד. מדובר בילד שצריך להתחרות בעוד 5-7 ילדים על קצת תשומת לב מההורים, שמכניסים בהם פחד מהעולם של האחר, שלא נותנים להם אופציה בכלל להתחנך במשהו שיכול להביא כסף הביתה, שמחתנים אותם בגיל מאוד צעיר בידיעה שזה קשה פי כמה לצאת לעולם החילוני כשאתה נשוי ויש לך ילדים, אתה כל הזמן תחת איסורים. הכל חטאים, איסורים, מצוות קשות, לצום כל הזמן. לילד הזה יש סיכוי אפסי להצליח להשתלב בחברה. לא נותנים להם את הכלים. הם לא גדלו בתרבות שלנו ולא קיבלו את הכלים שלנו. זה כמו לשאול למה האפריקאים לא מצליחים להדביק את הפער בינם לבין אירופה.
זה שהפוליטיקאים שלהם דואגים להנציח את המצב זה נכון וזה נוראי. אבל למה אתה מצפה כשהפכו אותם לתעשייה שנועדה לעשות להם (רבנים, פוליטיקאים חרדים) כסף? זה ניצול מלא ומחליא של מגזר שלם.

אם אנחנו רוצים שהמצב ישתנה צריך להודות במצב - כל מפלגה שמוכנה לחבור למפלגות החרדיות היא סכנה למדינה. אין כזה דבר שתלמיד ילך לכיתה א ולא ילמד כמה שעות מתמטיקה. אין כזה דבר שילד בן 15 לא ילך לתיכון ויעשה בגרויות. אין מצב שהוא לא ילמד אנגלית וכתוצאה לא ילך לאוניברסיטה (למקרה ששכחתם, ציון נכשל באנגלית בפסיכומטרי מונע גישה לאוניברסיטאות). אין שום תמיכה ממשלתית, וגם כמעט שלא אזרחית (רק עמותת הלל) בשביל לעזור להם לצאת בשאלה. המצב הזה לא הגיוני. להאשים אותם שנולדו לזה זה לא רציני ורק פופוליסטי. צריך לעשות צעדים רציניים בנושא ולהבין שבסופו של דבר אלה שנולדו למגזר הזה לא זכו בהגרלה משמיים.

הכסף לא מגיע לשם. כן, הם לא גוועים ברעב תודות לכסף הזה, אבל הרמת חיים שלהם (וגם של הערבים) מתחת לכל ביקורת. במקום שימותו מרעב זה גורם להם לשרוד בקושי.

Beta
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 51 פעמים
קיבל תודות: 109 פעמים

נושא שלא נקרא #60 

אני לא ממש מעודכן לגביי מחירי התחבורה ציבורית, אבל תעשו לעצמכם מדי פעם את החישוב ותגלו שמדי פעם כשנוסעים לבד ישנה עדיפות לתחבורה ציבורית.
הבעיה היא כשמגיעים לרכבת ויש מצבים ששילמתם כרטיס מלא ותשבו במעברים כמו כלבים כי יש צפיפות נוראית או כי אנשים אגואיסטים שחזרו מחו"ל דוחפים את התיקים באזור המושבים המתקפים ברכבות הכחולות.
לפחות הרכבת קצת יותר מזמינה עכשיו לאור "החוק" (כולה תלו נייר A4) שאומר שאסור לעשן על הרציף וכך אני לא נחנק למוות מעשן הסיגריות לצד הריחות הזוועתיים מהקרונות העוברים ושבים.
אני מניח שהרוב לא באמת יעשו את החישוב הזה, כי מי בינינו באמת יחכה כמו גולנצ'יק בשמש ב-30 מעלות עם לחות מטורפת לאוטובוס מפגר שבסוף יהיה עמוס עם מזגן דפוק. וכל זה במטרה להגיע לעבודה בזמן או להפגש עם חברים, דייט או כל יציאה שיגרתית.

ולגבי העובדה שהמדינה צריכה לכסות על ההוצאות שלה זה נכון, אבל השאלה היא כייצד זה מתבצע! היועציי כספים והאליטה הגבוה מושחתת מכל כיוון, קונים לעצמם רכביי יוקרה ומחזיקים בתקציביי עתק שמקורם לרוב הוא מכיסנו. לתוך הסלט הזה אפשר להוסיף הרבה דברים אחרים כמו חוק חינוך חינם ובקצרה- חחח. שהוא פשוט כלשונו-בדיחה! הלכנו צעד אחד קדימה ובסופו של יום שתי צעדיים אחורה. :(

עוד דבר שאני לא מבין הוא המס על הבירה. במה פשעתי שמייקרים לי את הבירה? אני לא צורך הרבה, פעם בכמה שבועות יוצא עם חברים לפאב איזורי או מתיישבים על שישייה. הבדיחה פה היא על כך שהרבה מהבירות שנמכרות בארץ, כולל רבות מהבירות הלועזיות הן בכלל מיוצרות במבשלות בארץ! שלא ישלו אותי לרגע ויגידו לי שזה בגלל היבוא וכאלה. הסוגיה הזו מעלה בי המון תהיות לאור העובדה שבמקום לשים מס על דברים שמזיקים כמו משקאות חריפים חזקים כמו וודקה וויסקי וכאלה, נטפלו למשקה "הפשוט". אני כבר רואה מס על קולה אם נמשיך בכיוון הזה.
נ.ב- צפו פה בקצב הזה פורום על בישול בירה בייתית! (b)

אסכם בשורה שאני שומע הרבה לאחרונה- "לאן הכסף שלי/נו הולך? לאן!?" (וזה מגיע בוורסיות שונות) (n)

שלח תגובה

חזור אל “ללא קשר”