בניית nas ביתי + עבודה בקטנה

פורום לכל מה שקשור לאחסון (מקומי, נייד ובענן). NASים ועוד.
naorye (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 1 פעם

נושא שלא נקרא #31 

@ufffnick
כן, הבנתי את זה. אני צריך למצוא לזה מקום.
גם אם הייתי קונה nas .מוכן (qnap למשל) הייתי צריך למצוא לו מקום שלא בתוך ארון, נכון?

ufffnick
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו
נתן תודות: 127 פעמים
קיבל תודות: 466 פעמים

נושא שלא נקרא #32 

@naorye
·
נכון מאוד.
אלא אם הארון שלך זה מקרר ;)

בדקת את האפשרות של DAS מחובר בusb3 אל raspberry pi4?

ariel-ro
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 84 פעמים
קיבל תודות: 190 פעמים

נושא שלא נקרא #33 

@TheCoolest
הסבר מצויין, תודה.

@ufffnick
7 מאווררים? זה לא קצת מוגזם?
אני עם מארז כלשהו של Antec שמצאתי בזיל הזול ולקחתי.
2 מאווררים ישירות על 8 הדיסקים הקשיחים, ועוד מאוורר שמוציא אוויר.(למארז חורי איוורור למעלה, ללא מאווררים, הספק יושב למטה)
הגדרתי שמעל טמפ' של 40 מעלות המאווררים עובדים ב100%. גם בימים חמים, שכל הדיסקים קוראים/כותבים(למשל בדיקת Parity או שחזור קשיח) הטמפ' של כולם נשארת על 40 מעלות.
חוץ מזה שהמארז שפות"ש השרשור קישר אליו(Fractal) יכול להכיל 9 מאווררים. 4 קדימה, אחד אחורה ו4 למעלה. ככה שלא נראה לי שיש איתו בעיות איוורור.

@naorye
כפי ששאלו לפני-
כמה דיסקים קשיחים אתה מתכנן לשים? מה הנפח המתוכנן?
זאת תשובה שעוד לא נתת לנו.
נקודה נוספת על המארז- המארז שבחרת אמנם נמוך יותר, אבל הוא רחב פי 2 ממארז Mid-tower רגיל שמכיל לוחות אם בגודל מלא. ככה שבדוק אם אתה לא יכול לחיות עם מארז רגיל.

naorye (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #34 

@ufffnick
פעם ראשונה שאני שומע על DAS... אני לא בטוח. מחפש פתרון גיבוי לקבצים.

@ariel-ro
מתכנן לשים בסביבות 4 דיסקים, אבל רוצה לשמור את האפשרות לשים יותר. לגבי נפח, לפחות 16 טרה בתור התחלה (אשתי צלמת והיא מייצרת מלא תמונות בגדלים הזויים). לגבי המארז, מאחר והאופציה לשים את זה בארון בסלון נפלה, אני צריך למצוא מקום אחר. כנראה שזה יהיה בממ״ד (עם אישזהו פתרון גישה לרשת - אולי דרך חשמל). בכל מקרה, אחרי כל זה הגודל לא באמת משנה.

ufffnick
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #35 

@ariel-ro
·
אם עובד לך,לבריאות.
אחרי חצי שנה של החלפת כוננים תדירה מידי, הבאתי את המארז לתצורה הזו, ומאז (כבר כמה שנים אם לא עשור), תדירות החלפת כוננים ירדה לכ1 בשנתיים-3 (הרבה מעל לממוצע)עם טמפ' ממוצעת של כ30 מעלות במקום 45 מעלות, על הכוננים עצמם, ופנים המארז בטמפ' החדר+ 2-3 מעלות גג.

כמו שציינתי מההתחלה - המארז שבחר הפותח בתצורה הבסיסית שלו מאתגר תרמית, ההשקעה על איוורור היא ההשקעה הנמוכה ביותר והמשתלמת לאורך זמן.
בין אם תוך החלפת המארז או רכישת מאווררים נוספים (עדיף שניהם, לדעתי).

ziv_r
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTmag
עורך ראשי HTmag
נתן תודות: 2084 פעמים
קיבל תודות: 4724 פעמים

נושא שלא נקרא #36 

naorye כתב:המטרה של הnas שאבנה היא גיבוי לתמונות משפחה, מסמכים, פרוייקטים שאני עובד עליהם (עבודה), קודי, שרתים שונים (דוקר, גיט וכ״ו), אשתי צלמת כך שהשרת ישרת גם את הצרכים שלה (אחסון המון תמונות לטווח קצר).
...
אני רואה כי לאורך השרשור כבר הבנת שאתה כנראה תפריד בין ה- NAS ליכולותיו כסטרימר, אבל אתה בטוח שאתה צריך NAS לשימושים האלו?
4 כוננים? למה כל כך הרבה? איזה נפח אתה צריך? אתה מבין שכל כונן של 10TB עולה קצת מעל ל- 1000 ש"ח? אתה מתכוון להוציא יותר מ- 4000 ש"ח רק על הכוננים? ואם הכוונה לשים כוננים בנפח קטן יותר, אז בשביל מה 4 כוננים? ירידה בכמות הכוננים גם תתן גמישות טובה יותר בבחירת המארז, וירידה בהוצאה המתמשכת על חשמל ורעש.

מעבר לזה, מסמכים מאחסנים ב- Google One בחינם. כנ"ל תמונות. מפריע ש- Google Photos מוריד באיכות? אין בעיה, תמיד אפשר לשלם 80 ש"ח לשנה ולקבל 100GB אחסון אצל Google, כולל כל היתרונות הנילווים של השירות וזה סכום הרבה יותר שפוי מאשר להוציא מעל ל- 5000 ש"ח על NAS DIY, מעבר לזמן שנראה שיקח משהו כמו עשרות שעות במצטבר ועוד מספר שעות בלתי נגמר לתחזוקה לאורך כל חיי המכשיר.

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
שם מלא: ארתור ליברמן
נתן תודות: 236 פעמים
קיבל תודות: 2387 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #37 

@ziv_r
·
NAS זה עניין של העדפה ונוחות. יש כאלה שלא רוצים להעלות את המידע האישי שלהם אל הענן. ובנוסף אפשר גם לאחסן דברים אחרים מקומית שתופסים הרבה מקום. אם רוצים יתירות, צריך יותר מכונן אחד או שניים במערכת.
פות"ש מדבר על 16TB כסה"כ, ז"א 4 כוננים של 4TB (כמובן דרוש עוד כונן 4TB עבור יתירות מינימאלית)
אני לא מסכים עם "מספר שעות לתחזוקה". המערכת מתעדכנת באופן אוטומטי ולא דורשת ממך להתערב.
התחזוקה היחידה שצריך לעשות היא לנקות את המחשב מאבק מדי פעם, וזה לוקח מקסימום רבע שעה. כמובן כל עוד אין תקלה כלשהי.
ועם מהירות העלאה הממוצעת בארץ, מי שמפיק תוכן ששוקל הרבה יבלה את רוב היום בלנסות להעלות אותו לענן.

naorye (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #38 

@ziv_r
שיקולי פרטיות - יש לי בעיה עם להעלות חומרים מסויימים לענן. בחיים למדתי שאם זה לא אצלך - זה לא שלך.
בנוגע לעלות, מחיר חודשי עבור 16TB הוא עצום ביחס להוצאה על NAS.
אני גם אוהב את המשחקים האלו ובא לי להיכנס לזה, בגלל זה מחפש מכונה שאוכל לשדרג בהמשך.

ziv_r
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTmag
עורך ראשי HTmag
נתן תודות: 2084 פעמים
קיבל תודות: 4724 פעמים

נושא שלא נקרא #39 

אם חברות מהגדולות בתעשייה כמו Google, Microsoft, Facebook ובנקים משתמשות בפתרונות ענן, סביר להניח שהתמונות המשפחתיות שלנו גם כן יכולות לשבת בבטחון בענן.
מכיוון שאחת המטרות היא "לשחק", בהחלט ילך לך הרבה שעות וכסף על המשחק הזה (Y)

נ.ב
לי בעצמי יש NAS כבר מעל 10 שנים, אני לא נגד הפתרון, אני פשוט אומר שהרבה הולכים לכיוון מבלי להבין שאפשר הרבה פעמים להסתדר בלעדיו ולחסוך כסף - ובמקרה של NAS DIY, גם הרבה זמן.

ufffnick
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #40 

@naorye
·

DAS מחובר לרספברי פיי4 (המשותף ברשת) זה למעשה NAS שעשוי להוריד עלויות, ומשאיר מרחב גמישות בבחירת/ החלפת המחשב ששולט בDAS.
אם תשתמש בתצורת RAID פשוטה יחסית (ולא קונפיגורציה איזוטרית) תוכל אף להחליף מחשב ומערכות הפעלה, בלי לפגוע במידע שבפנים, ברמת ניתוק/חיבור usb3.
הגמישות הזו תתקיים גם בתצורת NAS, רק שהחפלת מחשב תהיה יותר מורכבת, כולל פירוק פיזי של כל החלקים שתרצה להחליף.

זו אופציה טובה למי שרוצה גמישות מקסימלית למשחקים בתצורה של המחשב, למשל במקרה שלך -
תוכל לבנות htpc במארז קטן, שאליו הDAS מחובר דרך usb3, ומנוהל על ידו ומשותף לרשת (שזזה למעשה הNAS שאתה מנסה לבנות כרגע, רק מופרד ל2 מארזים). תגלה שהתצורה הזו לא נוחה לעבודה? סבבה, תביא מחשב קטן סטייל רספברי פיי, שים אותו ואת הDAS בחדר אחר מחוברים זה לזה ולרשת, וקיבלת NAS טהור מופרד משאר הפונקציות של מחשב.

naorye (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #41 

@ziv_r
אני מודע לאן אני נכנס כשאני רושם ״לשחק״. לעומת זאת לא אוכל לישון בשקט בידיעה שלגופים שציינת יש גישה למידע שלי (אני לא ג׳יימס בונד, אבל בכל זאת). בכל אופן, בוא נשאיר את השיקולים האלו בצד, זו הבחירה שלי ואני מודע אליה טוב מאוד.

@ufffnick
אני מעדיף ללכת על פתרון שמרני יותר כמו nas. יש לי סטרימר בסלון והמטרה של הnas היא מאוד ברורה (גיבויים). שמתי את הקודי בצד.

Gico
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 151 פעמים
קיבל תודות: 65 פעמים

נושא שלא נקרא #42 

מהנסיון שלי נושא התחממות הדיסקים הוא Over-Rated.
יש לי שלוש שנים NAS במבנה Rack, שהוא גרוע מאוד מבחינה תרמית. בהתחלה נלחמתי בהתחממות של הדיסקים אך לבסוף הרמתי ידיים.
קומת גג חדר פנימי בדירה, שבדרך כלל אין בו אנשים ולכן אינו ממוזג, זה מתכון להתחממות.
אני משאיר את המארז פתוח עם חמישה מאווררים ששלושה מהם עבור הדיסקים + מאוורר עומד שמכוון אל תוך המארז.
והתוצאות: חלק מהדיסקים עוברים את ה-50 מעלות על בסיס יומי, למשך שעות ספורות כאשר הם פועלים.
דיסק אחד בעייתי במיוחד הגיע בשבוע שעבר ל-63 מעלות (פעם ראשונה שזה קרה).
השורה התחתונה: עדיין לא הלך לי דיסק.

אז כמובן רצוי מארז טוב ולא בארון, אבל צריך לקחת גם את נושא ההתחממות עם פרופורציות.

naorye (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #43 

בקיצור, מפה לשם, אחרי כל הדיון הזה הבנתי שלא מצאתי ציוד מתאים.
אשמח להתחיל את השרשור מחדש.. :)
זקוק להמלצה על רכיבים עבור nas שישמש לגיבוי בעיקר ולהרצת שרתי פיתוח פה ושם (גיט, דוקר).

theone
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 15 פעמים
קיבל תודות: 53 פעמים

נושא שלא נקרא #44 

איזה מערכת הפעלה בחרת?

אני שמתמש ב- UNRAID - רכיבים קצת ישנים (מ- 2015) אבל עובד מעולה ומהיר:
* Motherboard - SuperMicro X10SLL-F-O
* CPU - Intel XEON E3-1231v3 @ 3.4GHz
* Memory - 32GB (4x 8GB) Crucial Server Memory CT2KIT102472BD160B

מריץ עליו VM של WINDOWS 10 ו- VM של HOMEASSISTANT בנוסף לכמה DOCKERS.

https://forums.unraid.net/topic/26121-q ... -aug-2013/

שלח תגובה

חזור אל “NAS ואחסון”