QD-OLED vs WOLED

פורום מסכי OLED בחסות LG
TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
שם מלא: ארתור ליברמן
נתן תודות: 236 פעמים
קיבל תודות: 2387 פעמים
יצירת קשר:

Re: QD-OLED vs WOLED

נושא שלא נקרא #16 

אותי יותר עניין הקטע של המדידות שהם ביצעו, ואיך הם השוו אותן למסכי WRGB OLED של LG.
זה שהסרטונים בערוץ הזה הם לרוב קליקבייט זה לא משהו חדש, וזה שליינוס תמיד קצת מגזים, גם זה לא חדש. אבל הם לרוב נותנים מידע מדויק דיו ומתומצת מספיק בשביל שאפשר יהיה לפחות להתחיל לפתח דעה אישית על בסיס מידע קונקרטי.
"להגנתו", בסוף הסרטון הוא נתן הערכה שלפאנל החדש של סמסונג יש יתרון של 15-25%, תלוי איך נותנים לו ציון. למרות שלא יצא לי לראות את המסכים האלה בעיניים, אני לא חושב שהוא טועה.
אני חושב של-QD-OLED יהיה יתרון משמעותי ב-HDR ורמות תאורה גבוהות, כי ה-WRGB OLED שיש לנו היום מוהל צבעים עם לבן ע"מ להגיע לרמות בהירות גבוהות יותר. במסך שהוא RGB טהור אין את הבעיה הזאת, והתמונה נשארת עם צבעים רוויים בכל סקאלת עוצמת הארה.
אבל שוב, היתרון יראה טוב לעין בעיקר כשיש לך שני מסכים זה לצד זה. אם כבר יש לך מסך OLED בבית, לא הייתי רץ לשדרג אותו רק בגלל ה-QD-OLED.

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: עפר לאור
נתן תודות: 640 פעמים
קיבל תודות: 4750 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

כמה דברים:
1. הציפיה שלי מטכנולוגיה הזו, הרבה יותר מאשר 25%. אם זה באמת המספרים, זה רק מיישר קו עם OLED EX.
2. זה לא מדוייק ש RGBW מוהל את האור עם לבן. טכנית אם הפיקסל צריך להאיר 80% כחול, 90% אדום ו-75% ירוק, זה אותו הדבר כמו 75% לבן + 5% כחול + 15% כחול + ירוק כבוי.
3. אפשר עקרונית לעשות RGBW גם עם QD (אם כי לא בטוח שזה יעיל במיוחד).
4. עוצמות אור של 2000 ניט זה משהו שקשה מאוד לפספס, זה כבר לא צד לצד. אם מישהו יודע להביא 1500 או 2000 ניט בלי לפגוע בשאר היכולות, זה שדרוג משמעותי.

מצד שני, חייב להגיד שעם מסכים שהם כל כך עוצמתיים אני מפחית את עוצמות האור בצפיה בהם. בסלון בהיר זה שימושי אבל בחדר אפילו טיפה dim זה עוצמתי מדי עבורי.

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #18 

המסכים שלי מכויילים ל-120 ניט עבור SDR. ב-HDR אני לא נוגע, אני משתמש ב-bias light כשאני צופה בלילה. זה עוזר מאד לעייפות העיניים ולא שמתי לב לפגיעה כלשהי בצפיה.
את ה-B7 העברתי לסלון לפני חודש וחצי. הסלון מואר יחסית, ולהפתעתי אין בעיה לצפות גם עם וילון פתוח. עם הויזיו הקודמת, היה כמעט בלתי אפשרי.

claudia5
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 1110 פעמים
קיבל תודות: 313 פעמים

נושא שלא נקרא #19 

אני חושב שחוץ מרמת המחיר שלא נגישה ,הבעיה הגדולה שמסך אולד מצויין 77 " עולה 10 אלף ולרדת לרמת 65" זה קושי ענקי עד בלתי אפשרי

mark13
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 107 פעמים
קיבל תודות: 37 פעמים

נושא שלא נקרא #20 

זה לא ביקורת , רק כמה השוואות צד לצד, אבל רואים את ההבדל
:מה?!: לעולם אל תיסוג! תסתובב ותמשיך להתקדם!

claudia5
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 1110 פעמים
קיבל תודות: 313 פעמים

נושא שלא נקרא #21 

08/01/2022 12:15  
mark13 כתב:
זה לא ביקורת , רק כמה השוואות צד לצד, אבל רואים את ההבדל
...
מה זה הבדיחה הזאת?
רואים בבירור שהאולד מכוייל לרעה.גם ה lcd נראה כמה רמות מעל האולד ויודע שזה לא ככה.

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #22 

וואי, יש לי המון דברים להגיד על הנושא הזה.

1. ההדגמה שם בעייתית מאוד. המסך "חם" מדי, וזה נראה שה-OLED הונמך דרמטית (או שמקבל SDR בעוד שהשני מקבל HDR). גם ה-LCD נראה רע מכפי שהוא אמור להיות.

2. גם מה שהבחור אומר חסר משמעות. אין ל-OLED פילטרים. אגב, שמעתי בדיוק את אותן המילים בסקירה של המוצר של theverge אז כנראה שהסבירו להם בדיוק אותו הדבר, אבל זה חסר ערך. אגב, גם ב-QD LED אין פילטרים, אז ההסבר שהוא נותן על זה שפילטרים מצמצים את עוצמת האור לא רלוונטים לשתי הטכנולוגיות שהוא משווה שם...

3. לגבי צריבה. ההסבר שלו מאוד בעייתי, הוא מדבר על בעיה אחת אבל בין השורות בכלל מדבר על בעיה שניה. הוא מדבר על decay לא אחיד בין צבעים שונים של OLED. למיטב זכרוני זו בעיה שנפתרה לפני כ-4 שנים (אולי יותר), כיום זה בעיה לא קיימת. מבחינת צריבה או שימוש, אין הבדל אם התת פיקסלים הם כולם כחולים או בצבעים שונים. כמובן שאם יש שימוש לא אחיד בצבעים (נניח שימוש אגרסיבי באדום), התת פיקסל האדום שהוא כחול כרגע, יתבלה. במובן הזה לא אמור להיות שום הבדל במגננה של QD OLED ל-WRGB OLED כנגד צריבה.

4. לגבי הטענה שלו על הבעיה בלבן "ירוק". זה ממש קשקוש. אין דבר כזה. או שהלבן שלך מאוזן או שהוא לא. כל המסכים כיום בכל הטכנולוגיות (LED, QD, OLED) במסכים של חברות מובילות הם מכויילים והם תקינים ואין זליגה של ירוק ללבן שלהם. בוודאי זה לא הגיוני שצריך לשים שני מסכים אחד ליד השני בשביל להרגיש את התופעה, יש אמצעי מדידה. ממש חנטריש הטיעון הזה ואני לא מבין איך הוא אומר דבר כזה.

5. 1500 ניט ומה שהוא אומר לגבי off-axis זה מעניין. גם EX לא אמור להגיע למספרים כאלה (25% תוספת אולי תאפשר למסכים להגיע ל-1250-1300 גג).

6. low luminance. הוא טוען שהפיקסל הלבן מפריע ל-shadow detail. איזה שטויות. ברמות האלה הפיקסל הלבן כבוי, בדיוק מהסיבה הזו. או שהוא לא מבין איך WRGB עובד, או שהטעו אותו.

זה וידאו תת רמה ביחס למה שהייתי מצפה מהחברה האלה. אני ממש בשוק מזה.

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #23 

@oferlaor
2. מה הכוונה ל-OLED אין פילטרים? ל-WRGB OLED של LG יש פילטרים. זו בדיוק אחת הצרות של הטכנולוגיה הזו.
3. בגדול מסכים, אבל כנראה (אני רק מניח) שבמצבים רגילים הסבירות לצריבה תהיה נמוכה יותר, גם בגלל שהטכנולוגיה דורשת פחות מתח\זרם בכדי להגיע לרמת הארה מסויימת מהפיקסל, מה שמקטין שחיקה. בנוסף, הבנתי שיש להם דרך לחשב שחיקה ברמת התת-פיקסל, וכך פעולת הפיקסל ריפרש שהמסך עושה מדי פעם אוטומטית אמור לאזן את הכל טוב יותר.
4. אני חושב שאתה צודק, אבל זה יכול להיות מאד אינדיבידואלי. ראיתי כמה כתבות בתחילת דרכה של טכנולוגיית ה-QD שהחתימה הספקטרלית של ה-QD כלכך צרה שאנשים שונים עלולים לראות את הצבעים בצורה מעט שונה. כי לכל אחד עין עם הבדלים קטנים בקולטנים של הצבעים, ואם הם לא בדיוק "במרכז" הגל, אז הצבע במסך עלול להראות לא מדויק.
לא יודע עד כמה זה נכון, אבל החתימה הספקטרלית של WRGB OLED שונה מאד מחתימה של מסך QD (בין אם LCD או OLED).

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #24 

2. הוא ספציפית דיבר על פילטרים שמסננים מאור לבן את האור הכחול/אדום/ירוק. בניגוד למסכי LED שבו יש מקור אור לבן, הפיקסלים עצמם משמשים כמסננים והתת פיקסלים מסננים את הצבעים הלא רלוונטים, פילטרים כאלה לא קיימים לא ב-OLED ולא ב-QD LED 0 (שתי הטכנולוגיות שהוא השווה ל-QD OLED).

לאיזה פילטרים התכוונת?

3. עוצמות האור לא צפויות לרדת, כי מבחינת הפאנל הוא מוציא בדיוק את אותה עוצמת האור וה-QD מקפיץ את הרמה. אם כבר, אז דווקא הפיקסל הכחול עכשיו צריך לעבוד פי לפחות 1.5 יותר קשה (כי לו אין שכבת QD שעוזרת לו). חוששני שאני לא רואה דרך כלשהי למנוע צריבה לחלוטין, ואם באמת ישתמשו ב-1500 ניט זה צפוי להצרב בדיוק באותה מידה כמו OLED רגיל (רק שזה יהיה יותר בהיר). לגבי החישוב - זה בדיוק מה שעושים כיום ב-OLED, אין הבדל בין שתי הטכנולוגיות במובן הזה.

4. מכיר את התופעה, זה משהו שבאמת מגביל מאוד את היעילות של QD באופן כללי, כי אם יצמצמו מדי את טווח הצבע נכנסים באמת לבעיה הזו. אלה בעיות שרואים בבירור במסכים שמנסים להגיע ל-REC2020 מלא.

בכל מקרה, הוא התייחס לתופעה דווקא עבור OLED רגיל כאילו שהלבן שלו מזוהם עם צבע ירוק. לא ברור לי מאיפה זה בא.

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #25 

@thecoolest
התכוונת לשכבת ה-color refiner שיש ב-OLED? זה רק פילטרים שמונעים crosstalk. הוא לא דיבר עליהם (כי הוא דיבר על האור הלבן).

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #26 

Color Refiner נשמע לי כמו שם שיווקי לפילטר צבע.
WRGB OLED מורכב ממספר שכבות של OLED המייצרות אור אדום, ירוק וכחול, וכך פולטות אור לבן.
התת-פיקסל הלבן לא מכיל פילטר צבע. שאר התת-פיקסלים מכילים פילטר צבע.
אלא אם כן המבנה השתנה, הנה מה שאני מדבר עליו.
https://www.researchgate.net/figure/a-P ... _288888234
https://www.elettroamici.org/en/qd-oled ... -perfetto/

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #27 

אז ככה. כל שכבת צבע של oled אכן מוציאה גם אור בתדרים שלא באותו צבע ולכן ה color refiner קיים. מדובר כנראה במעט מאוד אור אבל גם המעט הזה מזהם את דיוק הפאנל ולכן הפילטר קיים. אין דיווחים כמה הפילטר הזה מהותי אבל אם הוא היה מסנן כמויות אור דרמטיות היינו יודעים על כך בשל חימום וזליגות אור. ככל הנראה הפילטר הזה (לפחות בפאנלים של LGD) לא סופר מהותי.

כאמור, בניגוד ל QD LED ששם הכחול יכול להיות בהיר יותר, זה מהות הבעיה ב QD OLED. נראה שכמו שיש פיקסל לבן גדול יותר, נדרש דבר דומה גם כאן כדי לספק את האור הכחול שאינו כולל שכבת QD. להערכתי לא נקבל יתרונות נוספים מלבד עוצמת אור (יתרון מכובד בפני עצמו).

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #28 

אני מניח שנצטרך לחכות ולראות בעצמנו מה היתרונות של המסכים החדשים האלה של סמסונג דיספליי.
אבל אתה יכול לראות בקלות, לפי החתימה הספקטרלית של מסכי WOLED עד כמה נחותים (יחסית) המסכים האלה בהשוואה ל-QD באנרגיה היחסית של צבעי היסוד.
ב-QD החתימה הספקטרלית מדוייקת. אין בזבוזי אנרגיה על אורכי גל שבין כחול לירוק ובין ירוק לאדום. בנוסף, עוצמת האדום והירוק ב-QD אחיד עם הכחול.
זה הופך את התצוגה ליעילה יותר ומאפשרת את טווח הצבעים הרחב יותר שמתקרב מאד ל-Rec. 2020.

בנוגע לגודלי פיקסלים, גם פה אני לא רואה בעיה. אפשר לחשב בקלות כמה אנרגיה דרושה עבור כל אחד מתתי-הפיקסלים, ועל פי זה לקבוע את הגדלים של כל אחד מהם.

mordsxx (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 7 פעמים
קיבל תודות: 20 פעמים

נושא שלא נקרא #29 

לעניין הפילטרים ב WOLED - במסכים של LG קיים פילטר מקטב (polariser) אשר במקור נועד למנוע השתקפויות. החסרון הוא פחות הארה ובמסכים הצבעים טיפה אנמיים בהשוואה למסכי QD-OLED ללא מקטב. ראו תמונה להשוואה:
נערך לאחרונה על ידי mordsxx ב 08/01/2022 19:07, נערך פעם 1 בסך הכל.

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #30 

WOLED כמו שמצטייר כאן זה לא מוצר שקיים. זה לא WRGB של LG.

שלח תגובה

חזור אל “מסכי OLED בחסות LG”