ייעוץ ראשוני לשיפוץ דירה

אודיו בקולנוע-ביתי ופורמטים רב-ערוציים - רסיברים, מגברי כח-רב ערוציים, פרוססורי-אודיו וכו'
leron (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל
נתן תודות: 2 פעמים
קיבל תודות: 3 פעמים

ייעוץ ראשוני לשיפוץ דירה

נושא שלא נקרא #1 

היי,
משפצים דירה ואני צריך את עזרתכם בקבלת כיוון ראשוני, לפני שאני נסגר על תקציב ומפרט ספציפי

מדובר בסלון כזה:
ואלה המידות

ביליתי זמן רב בקריאה בפורום, ונראה לי שמתחדד לי קצת הכיוון אבל יש לי שאלות חשובות:

הכיוון כרגע:
שידה ארוכה לכל אורך הקיר (3.5 מטר) עם אוורור כלשהו
טלוויזיה 65" שתגדל עוד כמה שנים, ותצורת 5.1 או 5.1.2 (תלוי תקציב)
על השידה שלושה רמקולים מדפיים (סנטר ושני קדמיים), אם לא יאושר אשנמך לסטליטיים.
שני סטליטיים מאחורה (מדובר בקיר בטון אז שקוע קיר פחות הגיוני, נכון? גם מדובר בקיר משותף עם דירה אחרת....)
סאב ליד הספה, כמה שיותר רחוק מהחדר שמאחורי הקיר.
אופציה לשני רמקולים בתקרה, אם התקציב יאפשר.
כרגע לא בא בחשבון קירוב הספה, אין לי אישור לזה וברור לי שלא אגיע לתוצאה אופטימלית.

שאלות לפי סדר חשיבות:
1. היכן שכרגע מתוכננת הטלויזיה יש ילד שישן מעבר לקיר. האם שווה לשקול להחליף את כיוון הסלון? כרגע הרמקולים יהיו מופנים לכיוון ההפוך מהקיר, ואם מעבירים לקיר הנגדי הם יהיו מכוונים לקיר של הילד. מה עדיף??
2. האם רמקולים מדפיים על השידה הוא פיתרון סביר למצב הזה? לא מאשרים לי סטנדים או רצפתיים. האלטרנטיבה היא שקוע קיר/סטליטיים
3. איזה בידוד אפשר לשים הקיר כדי שלילד יהיה כמה שפחות רעש? יש המלצות?
4. לרמקולים האחוריים - בהינתן שהספה צמודה לקיר, האם רמקולים שקועים יהיו פחות טובים מסטליטיים? בהינתן תקציב דומה.... אני מניח שסטליטיים ניתן לכוון הצידה בעוד ששקועים לא, זה נכון?
5. אם הופכים כיוון - המדפיים יתרחקו מהקיר המשותף וישארו עליו רק סטליטיים, אבל גם את הסאב אצטרך להרחיק לקיר הנגדי כדי להתרחק מהחדר. האם זה סביר? רעיון אחר?

אשמח לכל פידבק שיש לכם, תודה!

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 177 פעמים
קיבל תודות: 123 פעמים

Re: ייעוץ ראשוני לשיפוץ דירה

נושא שלא נקרא #2 

אם תהפוך תקבל יותר סימטריה מקדימה (בהנחה ותוכל שמרכז הספה יהיה מול מרכז הקיר), אבל תהיה לך בעיה למקם רמקולי סראונד. בכל מקרה גם לא מומלץ למקם את הספה צמוד לקיר, זה יוצר בעיות אקוסטיות ובעיות במיקום סראונד.

מדפיים על שידה זה סביר, על סטנדים שדרוג משמעותי בגלל החופש למקם במיקום שבו הם נשמעים הכי טוב, שזה לא בהכרח המיקום שהשידה מכריחה אותם להיות בו. עדיף לקנות שידה אחרי שהכל עומד, אפילו אם מעמידים בינתיים את הרמקולים על משהו סטנד זמני כדי לנסות ואחכ אפשר להחליט אם המיקום שהשידה תיאלץ מספק או לא, ורק בסוף לקנות שידה מתאימה (אם הולכים על סטנדים אז עדיף כמה שיותר קטנה, והמשקיעים לא ישימו שידה בכלל ויחביאו את הציוד במקום אחר ואת הסנטר ימקמו גם על סטנד). כדאי להאזין להבדלים ולראות את זה בעין לפני שמחליטים מה מאשרים ומה לא.

לגבי בידוד לבודד קיר זה נותן תרומה די מינימאלית כי הרעש עובר, לרוב איטום אקוסטי צריך להיעשות בשלב הבניה ולחדר סגור, פה זה לא ממש אופציה. הדבר היחיד שיצמצם את הרעש לחדר זה לשבת קרוב יותר לרמקולים כדי שתוכל לשמוע אותם בעצמה גבוהה יותר בלי להגביר את העצמה האבסולוטית שהם מוציאים לבית. ולקוות שהילד ישן חזק... שלי קיבלו את הגנים של אמא שלהם וברגע שהיא והם נרדמים אפשר להפגיז בווליום. אם הבניין חדש כנראה שהקיר בין הדירות (לשכנים, אם יש, ואם אין אז בכלל טוב) יעשה עבודה טובה משמעותית מהקיר הפנימי והרחקת הרמקולים בהחלט תעזור, אבל אל תצפה לפלאים - בסוף תמיד ישמעו.

שקועים תמורה הכי גרועה לכסף (יש בכל מיני רמות מחיר, ובגדול כולם יקרים יחסית לאיכות הסאונד). וסטליטים גם תמורה נחותה לכסף לעומת מדפיים או רמקולי סראונד יעודיים. אם אפשר לעשות השוואה בפועל לפני קניה זה עדיף, כי כשספה צמודה לקיר אחורי זה מייצר הרבה בעיות בסראונד וצריך לנסות מה נותן תוצאה הכי סבירה לפני שמתחייבים על רמקול ומתלה ספציפי.

חוץ מעניין האקוסטיקה, 4.5 מ' זה רחוק אפילו למסך 85", ובטח של-65". אז גם כדאי מאד להשקיע ב-85" וגם כדאי בכל זאת להתעקש לקרב את הספה (גם מבחינת גודל מסך, גם מבחינת אקוסטיקה, גם מבחינת מיקום סראונד אפקטיבי וגם מבחינת קרבה לרמקולים הקדמיים שתוריד עומס מההגברה ורעש מהבית). אפילו אם קונים מסך באיכות נמוכה יותר, הבעיה במסך 65" באיכות גבוהה זה שממרחק כזה כבר קשה להנות מהאיכות שלו, וזה לא שהמסכים הזולים יותר הם גרועים (אלא אם כן מראש הכוונה הייתה ל-65" בתקציב נמוך).

שלח תגובה

חזור אל “אודיו רב-ערוצי (ק''ב)”