תכנון קולנוע ביתי

אודיו בקולנוע-ביתי ופורמטים רב-ערוציים - רסיברים, מגברי כח-רב ערוציים, פרוססורי-אודיו וכו'
YG2015 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 64 פעמים
קיבל תודות: 4 פעמים

תכנון קולנוע ביתי

נושא שלא נקרא #1 

מנסה את מזלי מחדש כי משום מה השרשור הישן (מאוד) שלי זוכה להתעלמות ואני לא בטוח למה...

הי לכולם,
אני עומד לתכנן שיפוץ גדול בדירה אותה רכשנו, וכחלק מהשיפוץ אני מעוניין לשלב התקנה של מערכת קולנוע ביתית. כיום יש לי מערכת קולנוע בדירה אותה אנחנו שוכרים אבל היא מעולם לא כוילה באופן מקצועי וגם הציוד הוא נחמד אם כי קצת ישן.

אני מעוניין לנצל את השיפוץ והמעבר כדי להשתדרג - קרי, לתכנן קולנוע ביתי כך שימקסם את החוויה - שזה אומר לתכנן את אזור הצפייה בהתאם, לקנות את הציוד המתאים ולכייל אותו כראוי.

אחרי שקיבלתי אישור מההנהלה, הצעד הבא שלי הוא להבין במה מדובר - איפה אני מוצא אנשים שזה המקצוע שלהם ויכולים לעזור לי? מה העלות של דבר כזה? (בעיקר התכנון וההתקנה, קצת פחות רכישת הציוד המתאים לאור העובדה שאני יודע שהמנעד בעניין הזה מטורף), איך משלבים את זה כחלק משיפוץ דירה כללי?

אשמח לשמוע את דעתכם בנושא - מהמלצות על אנשי מקצוע ספציפיים , דרך נקודות ששווה לקחת בחשבון או אנקדוטות מהניסיון שלכם.

מצורף התשריט של הסלון (תתעלמו ממיקום הרהיטים, זה סתם בחירה של האדריכל, שולחן האוכל כנראה יעבור לכיוון החלק הצפוני של החלל, והספות והקולנוע ימוקמו באזור שתחום על ידי המלבן האדום)

תמונה

כפי שניתן לראות זה לא החלל האולטימטיבי לקולנוע ביתי - מהצד הצפוני הוא פתוח לחלל של המטבח ומצד דרום הוא פתוח לכיוון המרפסת. מנגד זה מה שיש, אז אני צריך להוציא מזה את המירב.

מכאן עולים כמה נושאים:
1. היכן נכון יותר למקם את המסך? בגומחה שנוצרת מצד שמאל (הדלת למרפסת לא נפתחת שם עד הקיר, זו טעות בתשריט, יש עוד מטר בערך של קיר) או בחלק הפתוח יחסית שמימין? אולי במקום אחר בכלל?
2. היכן למקום נקודות חשמל ורשת?
3. היכן למקום את הרמקולים (5.1). לאדריכל אין מושג אז הוא ביקש ממני הוראות מדוייקות שיוכל להוסיף לתוכניות לקבלן. זה כולל מהיכן להעביר את התעלות (רצפה/תקרה/קיר).
4. המסך (נגלל) הרסיבר והסנטר ישולבו ככל הנראה כחלק מספריה מהרצפה ועד התקרה, האם יש לזה השפעה כלשהי?
5. לא יודע עד כמה זה משנה אבל גובה התקרה בבית היא 2.75 מטר, והספות כנראה ימוקמו - אחת מול המקרן (לא צמוד לקיר הנגדי אלא במרחק של מטר וחצי ממנו בערך, ועוד אחת בתשעים מעלות ממנה, או לכיוון המרפסת או לכיוון ההפוך - עדיין לא החלטנו)
5. איזה עוד שילובים צריך לקחת בחשבון? האם מומלץ לעשות שינויים/תוספות כלשהם?

המון תודה מראש!

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 177 פעמים
קיבל תודות: 123 פעמים

Re: תכנון קולנוע ביתי

נושא שלא נקרא #2 

1. מצד שמאל באמצע הקיר. אבל בכל מקרה לא משנה איפה תמקם, תהיה לך בעיה עם אחד הסראונדים בלי להאריך את אחד הקירות או להוסיף עמוד, מה שיפגע בשימושים האחרים של החלל.

2. אלא אם כן אתה ממקם את כל המכשור במיקום נפרד ומריץ כבלים ארוכים למסך (עדיף מבחינת אקוסטיקה, אבל ברוב הדירות זה מסורבל מאד ולא עושים את זה) - אז פשוט מתחת למסך בגובה חסית נמוך שבטוח יוסתר ע"י שידת הציוד.

3. רמקולים קדמיים צריכים ליצור משולש שווה צלעות עם המאזין הראשי. סנטר צריך להיות כמה שיותר קרוב למרכז מסך. כל הרמקולים יכולים להרוויח מהרחקה מהקיר ככה שרמקולים עומדים או על סטנדים הניתנים להזזה יתנו לך אפשרות לשחק אח"כ. אם אתה מעביר להם כבל בקיר כמובן שהוא יצטרך לרוץ טיפה על הרצפה, אבל כדאי שהנקודה תהיה כמה שיותר קרובה לרמקול, ובגובה נמוך.

4. גרוע מאד מבחינה אקוסטית ומבחינת החופש שלך למקם את הרמקולים במיקום שיתן את הסאונד הכי טוב. בסרטים רוב הסאונד בא מהסנטר, ואם הוא בתוך קופסא ככה הוא גם יישמע (תנסה להכניס את הראש לארון ולדבר ותבין איך זה נשמע). חוץ מזה שעיצובית עם מסכים גדולים לא בטוח כמה זה הולך, אבל זה כבר סיפור אחר. אנחנו ויתרנו על הרעיון של הספריה הענקית וממש לא מתחרטים, וזה עוד בלי קשר למערכת שמרוויחה מזה שאין ספריה גדולה (לצערי השידה שכן עשינו לפני תכנון המערכת גדולה מדי ומפריעה קצת במיקום האידאלי של הרמקולים והמסך, אבל במזל זה יצא ברמה שאפשר להסתדר).

5. כשאתה יושב בין 2 קירות מקבילים יש מרחקים ביחס למרחק בין שני הקירות שבהם כדאי לשבת כדי לקבל באס מיטבי (זה משפיע על התדרים הכי נמוכים שעליהם הכי קשה לשלוט, ולכן אתה ממש לא רוצה לשבת במקום שבו הם לא נשמעים טוב). כשהמרחק הוא 5מ' אז 0.55 מזה זה 2.75 שזה מרחק צפיה טוב מ-75" או אפילו 85", משאיר אותך יחסית במרחק סביר מהקיר השני, שבלי קשר לבאס אתה לא רוצה להיות קרוב מדי אליו, ואצלך אי אפשר אבל בעיקרון עדיף להיות לפחות 3מ' ממנו. את מיקום הספה תחשב בהתאם למידות שלה כדי שהראש יהיה במיקום שרשמתי, ותשאיר קצת אופציה לגמישות בהתאם למדידות בפועל שכן המיקום האידאלי המעשי יכול להיות קצת או אפילו מאד שונה מהתיאורטי.

6. אם אתה מאד רוצה סראונד מיטבי כנראה שתצטרך לעשות שינוי מבני כלשהו. ואם אתה רוצה ספה, רמקולים קדמיים, סאב ומסך ממוקמים באופן אידאלי, כנראה שפינת האוכל תצטרך לצאת משם ולבוא במקום האי - לא נראה לי שתצליח "לדחוף" אותה מאחורי הספה או בין הסלון למטבח. נראה שהמטבח שלך מספיק גדול ככה שהאי יחסית מיותר.

לגבי עלויות השמיים הם הגבול, במיוחד אם אתה מביא בעל מקצוע ולא לומד את התחום לבד. למרות שבכל מקרה כדאי להבין לפחות קצת כדי שבעל המקצוע לא סתם יעשה עליך קופה וגם שתוכל קצת לשפוט בעצמך אם הוא בכלל יודע מה הוא עושה. אני פחות מכיר אבל ממה שאני רואה מדיונים אחרים נראה שיש בודדים בארץ שיש טעם לחשוב בכלל להביא אותם, ושוב, עניין של תקציב. כמובן שבחנויות הציוד תוכל גם להתייעץ בחינם, אבל כמובן שאיכות הייעוץ בהתאם וכנראה תקבל מספר עצות כמספר החנויות ותצטרך ללמוד קצת דברים לבד כדי לדעת למי להקשיב.

מה שבטוח זה שכדאי מאד לסגור את רוב התכנון (לא בהכרח ציוד ספציפי, אבל תכנון שיאפשר חופש בבחירת ציוד אח"כ) כל עוד אפשר לעשות שינויים בתשתיות חשמל. אח"כ זה יכול להיות מאד בעייתי. אם יש תקציב כדאי לעשות הכנות לסאב (חשמל + צינור עם חוט משיכה שמגיע לרסיבר) בכמה מקומות, ולשקול גם הכנה אחת מתחת לספה (מה שגם יוכל לספק חשמל לריקליינר, אבל בעיקר יאפשר למקם סאב לצד הספה ולא בהכרח צמוד לקיר). ושוב האתגר העיקרי פה זה הסראונדים אם לא משנים את הקירות.

YG2015 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #3 

תודה רבה @GalZohar !

עושה רושם שהבעיה העיקרית שלי היא מיקום רמקולי הסראונד. יש לי רמקולים מדפיים שנתלים על הקיר, ועד שיהיה לי תקציב לקנות כאלה על מעמדים - אני צריך להסתדר עם מה שיש לי. דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון היא שיש לי ילדים קטנים - ורמקולים בגובה נמוך הם מתכון לצרות - הן עבור הילדים והן עבור הרמקולים.
תחת האילוצים הללו איך יהיה נכון למקם את ארבעת רמקולי הסראונד? מבחינת המיקום בקיר ומבחינת הגובה? תןך כדי הנחה שכנראה אם המקרן יהיה בקיר השמאלי הספה תהיה צמודה לקיר הימני

ולגבי הסאב סאב, עדיף שיהיה בצמוד אליך או ממולך (בקרבה לסנטר)?

YG2015 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #4 

אגב, הרמקולים שיש לי הם wharfdale moviestar 65

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 177 פעמים
קיבל תודות: 123 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

יש תקן (אפשר לראות באתר של דולבי) איפה למקם רמקולים. אתה צריך למקם הכי קרוב לתקן שאתה יכול. אבל אם אין לך שום קיר באזור אתה בבעיה אם אתה גם לא ממקם מעמד איפה שהרמקול אמור להיות.

וזה שאתה תולה את הרמקולים כרגע על הקיר לא אומר שלא תקבל שיפור בתוצאה אם תמקם אותם על מעמד. בד"כ מעמדים נקנים בנפרד ולא ספציפיים לרמקול (רק צריכים להיות מספיק חזקים ויציבים לגודל הרמקול שתשים עליהם, אבל זה לרוב לא בעיה במעמדים סבירים ומעלה).

המיקום של הסאב נקבע לפי איפה שהוא נותן את הסאונד הכי טוב, שזה יכול להיות תיאורטית כל מקום בחדר, וצריך לנסות ולראות. במערכות כאלה בד"כ הסאב והרמקולים ממש גרועים ואז הסאב "עוזר" גם בתדרים גבוהים יותר שהם נמוכים מדי בשביל הרמקולים שאיתם הוא עובד, ואז אתה שומע גם איפה הוא ממוקם, ובמצב כזה אולי עדיף שיהיה מקדימה כי רוב הסאונד מגיע מקדימה (ואז רק הבאס של הסראונדים יישמע ממקום לא קשור). כשהרמקולים והסאב קצת יותר איכותיים והסאב מנגן בעיקר מ-80 הרץ ומטה אז קשה מאד לשמוע איפה הוא ממוקם, ובעיקר שומעים את איכות הסאונד שמגיעה ממנו (שמשתנה מאד עם המיקום בגלל אקוסטיקה). צמוד אליך זו אחת האופציות שכדאי לנסות. כמה שתנסה יותר מיקומים שונים, ככה יותר סיכוי שתמצא את זה שנשמע הכי טוב.

ממש לא כדאי להצמיד ספה לקיר. כמו שרשמתי עדיף להתמקם ב-45% מהמרחק בין הקירות. או יותר טוב למדוד בפועל איפה מתקבל הבאס הטוב ביותר ולהחליט לפי זה (שזה לרוב ייצא באזור הזה). אם חייב לשבת רחוק יותר אז 20% זה גם אופציה, ו-37% זה גם סביר. כשכל אחד מהמספרים האלה יכול להיות מרחק מקיר אחורי או מרחק ממסך. חוץ מזה שאם יושבים יותר קרוב אז צריך רמקול פחות חזק עם הגברה פחות חזקה, שזה טוב במיוחד אם הרמקול זול אבל עוזר גם לרמקולים יקרים. וגם אפשר לצפות במסך קטן יותר. אבל זה פוגע בהנאה של צופים שיושבים בצד (כי באופן יחסי הם יהיו יותר "בצד"), ככה שצריך גם לחשוב כמה אנשים יצפו. בכל מקרה בחדר כזה קטן אם מתקרבים יותר מדי לקיר מאחורה אז יהיו כאלה שיושבים קרוב מדי לרמקול הסראונד ואז גם החוויה שלהם תיפגע, ועדיף לשבת קרוב יותר לאמצע החדר כדי לקבל מרחק סביר מכל הרמקולים.

שלח תגובה

חזור אל “אודיו רב-ערוצי (ק''ב)”