התייעצות: מיקום שידת מערכת+TV וטיפים לתכנון בבית חדש

אודיו בקולנוע-ביתי ופורמטים רב-ערוציים - רסיברים, מגברי כח-רב ערוציים, פרוססורי-אודיו וכו'
shaby (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 299 פעמים
קיבל תודות: 56 פעמים

התייעצות: מיקום שידת מערכת+TV וטיפים לתכנון בבית חדש

נושא שלא נקרא #1 

היי,
רק החלו לבנות את הבניין בו רכשתי דירה.

1. מדובר בסלון קטן ומאתגר ולכן חשבתי על שתי אופציות העמדה של שידת המערכת (עם טלוויזיה עליה\תלויה מעליה).
רק יכולתי להעריך את המרחקים באמצעות קנ"מ של התשריט (ריבוע=50 ס"מ).
השידה הנוכחית ברוחב 1.70 מ' ואוכל מן הסתם להחליפה במידת הצורך.
איפה נראה לכם הכי נכון בחלל לקבוע את מיקום שידת המערכת+טלוויזיה?
שימו לב: בתשריט הימני חשבתי על קיר גבס\קיר משרבייה שיחצוץ בין הסלון ולבין הכניסה, ואליו להצמיד את השידה.

2. יש דגשים שחשוב לבקש מהקבלן בפן של פריסת כבלים מתחת לרצפה ו\או בקירות?

3. בית חכם: מה צריך לבקש מהקבלן?

תודה רבה!

oris74
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: אורי
נתן תודות: 1102 פעמים
קיבל תודות: 916 פעמים

Re: התייעצות: מיקום שידת מערכת+TV וטיפים לתכנון בבית חדש

נושא שלא נקרא #2 

לא יודע להמליץ לך על כל מה ששאלת אבל כמה טיפים כלליים מנסיון אישי:

חשמל: שקעים נמוכים כדי שיהיו מוסתרים על ידי השידה / מזנון וכמה שיותר שקעים כדי להימנע משימוש במפצלים. הייתי גם מתקין שקעים עם כניסות USB כדי לחסוך במטענים עבור מכשירים מסויימים (למשל יש לי מטען אלחוטי על השידה)

מזנון: חשוב שיהיה פתוח מאחרוה - בשביל איוורור ובשביל גישה נוחה לכבילה

כבלים: שתהיה פרישה לכבלים עבור רמקולים אחוריים - גם אם אין לך עכשיו. כנ"ל לגבי מקרן - הכנה לכבילה בתקרה

mescaline
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 57 פעמים
קיבל תודות: 143 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

אז חבל שאתה ממליץ כי כל מה שרשמת לא נכון, בתור אחד שכבר עבר את זה 3 פעמים ובפעם הראשונה אכלתי אותה בעשרות אלפי שקלים של טעויות שנגרמו מעצות שממש נתתי לקבלן לשנות עפ מה שרשמו לי

שקעים נמוכים? ואם השידה תהיה תלויה או שהם יתנגשו בדיוק בגובה הקורה שלה?

-שקעים עושים לפי תכנית איזה שידה יש בדיוק.

-מזנון לא חשוב שיהיה פתוח מאחור, יש שלל שיטות לאוורר אותו, מלמטה, חריצים ואם בכלל צריך.

-כבילה למקרן?? באמת? בסלון כזה שאפילו זה לא בתכנון של המבקש גם אין ממש קיר בשביל זה אז להכנס להכנות גם של מסך נגלל מהתקרה
נערך לאחרונה על ידי mescaline ב 04/04/2022 10:59, נערך פעם 1 בסך הכל.

oris74
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: אורי
נתן תודות: 1102 פעמים
קיבל תודות: 916 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

.....
נערך לאחרונה על ידי oris74 ב 04/04/2022 19:37, נערך 3 פעמים בסך הכל.

HTmag
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 314 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

@mescaline
יכולת לרשום דברים דומים בצורה לא מתנשאת ובטח לא בשפה כזאת מזלזלת.
פעם ראשונה ואחרונה שאני מעיר.

shaby (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #6 

@mescalineמעריך תגובתך אך והעלת נקודות חשובות (נכון שבסלון קטן שכזה אין כלכך מה להשתמש במקרן), אך אורי אדם מלא ניסיון וידע וראוי היה להגיב לו ולכל אחד בצורה פחות מבטלת.

@oris74:אני מניח שארצה להציב שידה על רגליים שניתנת להזזה.
כיום יש לי שידה שבתחילה נתלתה על הקיר אך היה כלכך לא נוח כאשר היה צריך לגשת לכבלים, לכן הורדתי אותה והתקינו לי רגליים.

אין ספק שמה שיותר שקעים = עדיף.
בבית הנוכחי יש לי רק 2 שקעים(!!!) ואני משתמש בשני מפצלים שיחד מעניקים 12 נקודות.
טוב וחשוב שהעלת זאת.

* שקעים נמוכים: באיזה גובה לדעתך מהרצפה?

כבלים: וודאי שאעשה גם עבור רמקולים אחוריים - גם בדירה הנוכחית עשיתי זאת.

בנוגע לשאלה מס' 1: זה אכן גולש קצת לנושא של עיצוב פנים...חשבתי שוודאי יהיו פה מי שידעו להגיד מה אידיאלי יותר.
מדובר בחלל קטן שצריך לחשוב טוב איפה למקם מה.

תודה רבה!

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 177 פעמים
קיבל תודות: 123 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

חלל של 6 על 4 זה לא כזה קטן. אבל מספיק קטן שלא הייתי מוסיף מחיצות מיותרות.

למה לא למקם את המסך על הקיר הארוך מול המרפסת? כמה שיותר קרוב לאמצע הקיר תחת המגבלות (מיקומי חלונות, פינת אוכל של המטבח וכו' - מהציור לא הצלחתי להבין מה יש על הקיר הזה או שזה פשוט קיר חלק בלי כלום). כשאתה לוקח בחשבון את המיקום של פינת האוכל תהיה לארג' מבחינת מרחק מהמטבח, גודל כללי של הפינה, והמקום שהכיסאות עצמם תופסים. עדיף לא לעשות ספת ר' אלא ספה של 3 או 4 מושבים ובצדדים כורסאות וככה תהיה יותר גמיש מבחינת מיקומים.

במטבח הייתי ממקם את המקרר איפה שהכיריים, את הכיריים איפה שהכיור ואת הכיור בהמשך השיש או איפה שהמקרר כרגע. ואז תולה סראונד אחד על הקיר ליד המרפסת בקצה המטבח (איפה שהמקרר עכשיו), ואת השני באופן כמה שיותר סימטרי על הקיר שבצד השני של המרפסת.
עוד אופציה זה למקם את הסראונד ליד החלון איפה שהכיור עכשיו, ועדיין הייתי מחליף בין הכיריים למקרר. את הסראונד השני על הקיר של דלת הכניסה כמה שיותר קרוב למסדרון. תצרך לעשות חשבון מה יוצא יותר אידאלי מבחינת זוויות ומרחקים אחרי שתראה מה בדיוק האפשרויות מבחינת מיקום מסך וספה.

מכיוון שיש לך לא מעט אפשרויות לגבי מיקום סאב (ואולי גם תרצה יותר מאחד), כדאי אולי לעשות יותר מהכנה אחת כדי להשאיר אפשרויות פתוחות לנסיון אח"כ.

שידה תהיה סבלני ותקנה אותה אחרי שהכל עומד. ככה תהיה יותר חכם לגבי בדיוק מה אתה צריך. קח בחשבון שמסך של 85" במרחק צפיה של 3 מ' יהיה בגובה של 60-70 ס"מ מהריצפה באופן אידאלי, אז תיזהר משידה גבוהה, במיוחד אם אתה גם רוצה סנטר. וגם אם אתה כרגע לא חושב על 85", תשאיר את האופציה פתוחה ואל תיתקע עם שידה שתגביל אותך אח"כ. את השקעים תמקם בהתאם ככה שיאפשרו גמישות מקסימלית בבחירת השידה אח"כ. כמה שיותר זה עדיף אבל בסוף זה גם עניין של תקציב וכמה הקבלן שודד על כל שקע. עדיף להיכנס לדירה עם דברים לא סגורים ולחיות עם כמה חוסרים בהתחלה, מאשר לסגור דברים שאח"כ מסתברים כלא מתאימים - ואז יקר ומבאס להחליף אותם.

בסוף עם מספיק מרחקים מקירות אני מעריך שתוכל לקבל תוצאה לא רעה בכלל. אומנם ויטרינה של מרפסת מאחורי הספה זה לא משהו, אבל אם הספה מספיק רחוקה מהמרפסת, מה שישפר גם את אפקטיביות הסראונד, יצמצם את ההגברה שהרמקולים הקדמיים צריכים וכמה הם ירעישו לשאר הבית, גם יתן לך להינות ממסך גדול בלי להצטרך מקרן, אבל יבוא על חשבון מי שלא יושב באמצע (ככל שאתה יותר קרוב לרמקולים, מי שלא באמצע מבחינת זוויות/יחסי מרחקים בין הרמקולים - בפועל מרגיש "רחוק" יותר מהאמצע).

shaby (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #8 

05/04/2022 0:51  
GalZohar כתב:
י
...
וואוו וואוו וואוו סחתן על תגובתך!
למה לא למקם את המסך על הקיר הארוך מול המרפסת
...
מבחינת נקודת צפייה וכל מה שקשור למערכת זהו כנראה המיקום האידיאלי.
אמנם מול המרפסת ותהיה השתקפות אך מצד שני כמה כבר אני צופה במשך היום.
כשאתה לוקח בחשבון את המיקום של פינת האוכל תהיה לארג' מבחינת מרחק מהמטבח
...
אולי בקיר ברוחב של 6 מטר יהיה לו גם מקום...או שיוצב על הקיר לצד המרפסת.
ואכן זהו קיר פנוי לחלוטין (הארוך)

הכיוון הוא אכן ספת תלת. אולי אף להישאר עם הנוכחית. אך יש עוד זמן להחליט.
"במטבח הייתי ממקם את המקרר איפה שהכיריים, את הכיריים איפה שהכיור ואת הכיור בהמשך השיש או איפה שהמקרר כרגע"
רק החלה הבנייה ועוד ניתן לבצע שינויים (למרות שזהו לחמם של הקבלן ועל כל פיפס יגבה כסף).
בהנחה שמיקומי המטבחים מקבילים בכל הדירות – האם הזזת כיור בכלל ניתנת מבחינת צנרת שרצה מלמעלה למטה?
מכיוון שיש לך לא מעט אפשרויות לגבי מיקום סאב (ואולי גם תרצה יותר מאחד), כדאי אולי לעשות יותר מהכנה אחת כדי להשאיר אפשרויות פתוחות לנסיון אח"כ
...
הכנה לסאב?
מה הדרישה מעבר לנקודת חשמל?
ובהנחה שהסאב יעמוד לצד או תחת השידה במיקום שהצעת – היכן ימוקם סאב נוסף?
שידה תהיה סבלני ותקנה אותה אחרי שהכל עומד
...
עם כל הבעסה שכיום יש לי שידה מדהימה שאני כלכך אוהב, יש מצב שאצטרך להחליפה בדיוק בגלל גובהה. התאמתי את גובה הרגליים לפי וגבה הסאב שיש לי (SVS PB1000), כך שהיא קצת
גבוהה.
ואכן סנטר יש כיום ויהיה גם שם.
את השקעים תמקם בהתאם ככה שיאפשרו גמישות מקסימלית בבחירת השידה אח"כ
...
אין לי מושג איך לקבוע את מיקום השקעים. מאיפה בדיוק להתחיל בבקשתי מהקבלן?
מניח שקודם כל אצטרך להחליט מראש איפה בדיוק תמוקם השידה על אותו קיר רחב?
מצד שני כתבת שעדיף לא לסגור דברים שאחכ מסתברים כלא מתאימים...אז לא מובן לי בהקשר של נקודות החשמל.

תגובה לפנתיאון !!!!!
תודה!

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #9 

למרפסת חובה וילון אטום (למשל וילון קטיפה עבה, למרות שיש גם אפשרויות זולות יותר), אפילו בלילה יכול להיכנס אור מעצבן מבחוץ, שלא נדבר על צפיה ביום, ואם הכיוון הוא כזה שנכנסת שמש ישירה בשעות מסויימות אז בכלל חובה. גם מבחינה אקוסטית אם הוילון עבה הוא יצמצם קצת החזרים של תדרים גבוהים, אם כי זה לא באמת טיפול אקוסטי ולא פותר את הבעיות שזכוכית מייצרת (שאותן בעיקר תצמצם ע"י התרחקות ממנה).

שינויים זה אכן לחמם של הקבלן ועל כל פיפס גובים, חלק מהקבלנים שודדים יותר מאחרים. למשל בתדהר אצלנו היה אפשר להזיז דברים חופשי ללא עלות כל עוד לא ביטלת משהו אחד והוספת משהו אחר, ומחירון שינויים היה קבוע מראש והיה אפשר לקחת אותו בחשבון במחיר הדירה. בגדול אני מציע לקחת בחשבון עד 200,000 שח לשינויים, כמובן שאפשר לחסוך הרבה יותר, אבל לא בטוח שזה כדאי, כי לרוב אלו הוצאות גדולות אבל שישפרו את איכות החיים באופן משמעותי (כמו מטבח עם הרבה מגירות, מזגן VRF, וכו'). בגדול הקבלן די יוצא מנקודת הנחה שאף אחד לא באמת לוקח את המטבח הסטנדרטי, לרוב הוא יהיה גם מכוער וגם לא פרקטי והזיכוי על זה שאתה מבטל אותו מצחיק בין השאר בגלל שהעלויות שלו מצחיקות ביחס למטבח סביר ומעלה. להזיז כיור זה שטויות אם הבניין לא בנוי עדיין (שוב, בתדהר הזזות היו בחינם), כמובן כל עוד הקבלן לא חזיר ויזכה גרושים על ביטול נקודה ואז יחייב מחיר מופרז על נקודה חדשה.

סאב צריך חשמל לידו וכבל סאב שרץ מהרסיבר אליו. לא ממליץ על פתרונות אלחוטיים אם אפשר להימנע מהם.
לא הייתי מניח איפה אתה הולך למקם את הסאב. זה אחד הדברים שיותר קשה לחזות מראש בלי למדוד בחדר אחרי שהכל עומד. ואיפה למקם את הסאב השני זה עוד יותר מסובך בלי למדוד את כל הקומבינציות האפשריות (בעקרון אפשר למדוד סאב בודד בכל אחד מהמיקומים ולחשב את התוצאה הצפויה של כל זוג מיקומים אפשריים במחשב). כל מיקום שיש סיכוי שתוכל טכנית/עיצובית למקם בו סאב, לפחות כל עוד הוא לא ממש רחוק מהספה, יכול להיות מיקום פוטנציאלי.
אני לא בטוח לגמרי וזה גם תלוי בעצמה שאתה מתכוון לשמוע בה, אבל יש מצב ש-PB-1000 יהיה חלש מדי לחדר בגודל הזה.

בגדול הייתי ממקם את השקעים כמה שיותר קרוב למרכז מסך ובגובה כמה שיותר נמוך שעדיין בטוח יהיה מוסתר ע"י כל שידה שלא תבחר (כלומר אזור ה-30-40 ס"מ מהרצפה). אלא אם כן אתה הולך על פתרון יותר רציני עם ציוד לא מתחת למסך (מבחינה אקוסטית עדיף בלי ציוד בין/ליד הרמקולים הקדמיים) ואז צריך את השקעים שם ותעלות שיוציאו את הכבלים כמה שיותר קרוב למיקום של הרמקולים, אבל רוב האנשים לא הולכים כל כך רחוק.

את מיקום המסך תצטרך לחשב על הנייר, כנראה שלא תוכל לבוא פיזית לראות את הדירה לפני עבודות החשמל וגם אם כן בדירה ריקה עדיין יהיה קשה להעריך איפה כל דבר יהיה. אם יש שידה אז טעויות קטנות זה לא נורא כי השקעים לא באמת חייבים להיות בדיוק באמצע השידה, במיוחד אם עוד לא קנית את השידה. אצלי זזתי 30 ס"מ הצידה לעומת התכנון המקורי והשקעים יצאו מאחורי המגירה הימנית של השידה במקום מאחורי הרסיבר ועשיתי חור בגב השידה כדי שאוכל לגשת לשקעים כשהמגירה פתוחה, והכבלים רצים משם. וגם את התזוזה הזו עשיתי לפי מידות על הנייר והערכות - פשוט זה הוחלט אחרי שכבר סיימו את החשמל אז אי אפשר היה להזיז את השקעים, על הנייר תכננתי בהתחלה להזיז 40 ס"מ ובפועל בדירה החלטנו על 30 ס"מ, ככה שאפשר להיות לא רחוק מהאידאלי עם תכנון נכון על הנייר.

shaby (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #10 

05/04/2022 22:46  
GalZohar כתב:
ראה התיחסותי
...
למרפסת חובה וילון אטום (למשל וילון קטיפה עבה, למרות שיש גם אפשרויות זולות יותר)
...
מסכים. כיום אני גר בסלון בו הטלוויזיה מול המרפסת. לשמחתי ההשתקפות היא רק ביום וממילא ביום אני לא בבית....
מבחינה עיצובית וילון עבה זה כלכך...מראה של חדר מלון, אך תמיד ניתן לקפלו בצד ולפתוח בעת הצורך.
אגב, הסלון צמוד לבניין מקביל ככה שאני מניח ששמש ישירה לא תהיה.
גם מבחינה אקוסטית אם הוילון עבה הוא יצמצם קצת החזרים של תדרים גבוהים. אם כי זה לא באמת טיפול אקוסטי ולא פותר את הבעיות שזכוכית מייצרת (שאותן בעיקר תצמצם ע"י התרחקות ממנה)
...
התרחקות = מיקום הטיוי או מיקום הספה?
הטיוי מרוחקת 5-6 מטרים לערך.
שינויים זה אכן לחמם של הקבלן ועל כל פיפס גובים....
...
אגב, מהיכרות עם תדהר דרך דודתי שהיתה יחסית בכירה שם – אכן מדובר בחברה די יוצאת דופן בעולם הבנייה בארץ.
אפשר לשאול למה שינויים להערכתך יעלו עד 200,000 שח? נשמע סכום גדול.
על הדרך – מאד הייתי שמח לו הייתי מפרט מה שיותר בנוגע לכל השינויים החשובים לדעתך שמאד מומלץ לעשות.
בגדול הקבלן די יוצא מנקודת הנחה שאף אחד לא באמת לוקח את המטבח הסטנדרטי
...
אז זהו, מניסיוני בדירה הנוכחית שלי (שקניתי ב-2010) בה הפצצתי במטבח של "דקור" באיכות גבוהה, נראה לי שבדירה הבאה אעשה מטבח הכי סטנדרטי. אני לא בשלן רציני
וממעט לאכול בבית. אך בהחלט חשוב לי שיראה יפה (מראה לבן נקי עם ארון עליון צבעוני).
סאב צריך חשמל לידו וכבל סאב שרץ מהרסיבר אליו
...
בסלון כלכך קטן זה לא שיש הרבה אופציות למיקומו.
הרי הספה אולי תהיה עם הגב למרפסת, ככה שאם שם יהיה המיקום האידיאלי(במסגרת האופציות המאד מצומצמות) הסאב ימוקם מאחורי הספה בצמוד לקיר שצמוד למרפסת.

כבל סאב – לבקש להריץ תחת הבלטות? או ה-כ-ל דרך תעלות בקירות?
פשוט סאב בדר"כ ימקום לצד הספה... די מול הטלוויזיה.

הסאב השני? איפה יכול להיות לו מקום? מתחת לשידת טיוי?

אם ארצה שהקבלן יריץ את הכבלים מראש – לא אוכל לבצע מראש מדידה בסלון.
כל מיקום לסאב שיש סיכוי שתוכל טכנית/עיצובית למקם בו סאב, לפחות כל עוד הוא לא ממש רחוק מהספה, יכול להיות מיקום פוטנציאלי
...
אתה צודק ש-PB-1000 לא חזק במיוחד. כיום אני גר בסלון גדול יותר (15-16 מ"ר) והוא לא מרעיד.
מצד שני – במעט סרטים שיוצא לי לראות אני חייב לציין שהוא סהכ מספק את צרכיי.

*(מיקום שקעים)*
אלא אם כן אתה הולך על פתרון יותר רציני עם ציוד לא מתחת למסך (מבחינה אקוסטית עדיף בלי ציוד בין/ליד הרמקולים הקדמיים) ואז צריך את השקעים שם ותעלות שיוציאו את הכבלים כמה שיותר קרוב למיקום של הרמקולים, אבל רוב האנשים לא הולכים כל כך רחוק
...
למעט רמקול סנטר אין לי שום דבר ליד המסך.
כיום הרמקולים על סטנדים מאחורי השידה עם מדף עמוק שמציב אותם "באוויר" לצד הטיוי.
זה כי בעת שימוש בפטיפון יש רסוננס(כתבתי נכון?) ביניהם.
אך כפי שכתבת, בדירה ריקה קשר להעריך איפה המיקומים האידיאלים.

אולי במקרה של סלון די קטן ונטול אפשרויות אפשר להגיע לכך שהטעויות יהיו מינמליות (מצד שני – הקיר די רחב).
מאד הייתי רוצה להמשיך עם השידה הנוכחית. אני מאד אוהב אותה (רוחבה 1.60 מ')
לאחר שהיתה תלויה על הקיר וחששתי שהוא כבר לא מחזיק אותה (היא מעץ מלא ומאחסנת הרבה דברים), הורדתי אותה ושמתי אותה על רגלי "סיכה" (בלי קושרות).
אולי סהכ תתאים לשם וכך אוכל מראש לדעת.

אשמח להמשיך ולפתח את הדיון כי אתה מ-ל-א במידע חשוב!

המון המון תודה!

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #11 

בעקרון הוילון תמיד פתוח חוץ ממתי שרואים טלויזיה (אצלי אני סוגר גם כשהולכים לישון כי ישנים עם דלתות פתוחות בגלל הילדים). כשהוא סגור יש קצת הרגשה של חדר אירועים/מלון אבל זה לא קריטי כי גם ככה מכבים אורות ומתמקדים במסך או ישנים. גם אם השמש לא ישירה הייתי שוקל וילון אטום. תמיד אפשר להוסיף אח"כ.

התרחקות הכוונה למיקום הספה - לשבת קרוב יחסית למסך ורחוק יחסית מהמרפסת כדי לצמצם את ההשפעות של הזכוכית על הסאונד.

שינויים הכי חשובים לדעתי זה:

תשתיות חשמל ותקשורת. יש דרכים לחסוך כמו להחליף נקודות טלויזיה/טלפון ברשת אחרי המעבר במקום לשלם על רשת, להזיז נקודות קיימות במקום להוסיף, וכו'. תלוי בתמחורים של הקבלן. אבל בסוף כנראה שתצטרכו להוסיף סכום מסוים כדי לקבל מספיק נקודות תאורה ושקעים. כדאי לתכנן מראש מיקומי ארונות ומיטות (גם אם זה יהיה קיים רק בעתיד הרחוק) כדי להתאים את מיקומי המתגים והשקעים.

מיזוג אוויר. הסטנדרטי בד"כ מרכזי או שילוב כלשהו של מיני מרכזיים שזה די גרוע. כדאי ללכת על multi inverter או VRF (בהתאם לגודל הדירה והמלצות יועץ המיזוג), למרות שההשקעה גדולה מאד, השדרוג באיכות החיים ובחסכון החשמלי הוא משמעותי אם אתם אנשים שאוהבים להדליק מזגן. בגלל התשתיות הנדרשות - בעייתי לעשות את זה לאחר המעבר.

מטבח - הסטנדרטי בד"כ בדיחה ולא רלוונטי. וגם פה לא כדאי להתחיל להתעסק עם מטבח מספק צד ג' לאחר המעבר. כולל תשתיות נדרשות - מדיח, מתקן מים, וכו' - לא תמיד הסטנדרט מספיק לכל המכשירים שתרצו, תכננו מראש מה צריך ואם חייבים מתקן מים (אצלנו זה רק לאישתי כי אני שותה מהברז) ממליץ על תת כיורי שיתפוס ארון במקום מקום על השיש.

תשתית לחימום מים בגז. לא יודע כמה זה באמת חוסך אנרגיה עם בכלל, אבל מבחינת נוחות אין מה לדבר. אצלנו היה כלול במפרט אבל אם אין אז לשדרג.

נקודת גז למרפסת. אצלנו לא הסכימו לעשות אבל עשינו בסלון על הקיר של המרפסת ואחרי המעבר המתקין של הגז קדח והוציא את הנקודה החוצה.

הכנה למצלמות אבטחה אם צריך - בד"כ חשמל ורשת (זה מה שעשינו, רק עם נקודת טלפון שהוחלפה ברשת אח"כ). אם ממש משקיעים אז גם מתג נפרד כדי להיות יכול לכבות לגמרי, אלא אם כן ממש מתחכמים עם משהו מרכזי ואז צריך הכנה לכבילה לחיבור למערכת הראשית.

תשתיות במקלחת - אצלנו שדרגנו גם לדוש מלמעלה בנוסף לדוש ידני עם אינטרפוץ, חוץ מהאמבטיה של הילדים שבה שמנו מוט לדוש ידני (עם אינטרפוץ שמחליף בינו לבין הפתח מילוי של האמבטיה). במקור היה אמור להיות מוט עם דוש בלבד בכל מקלחת, בלי דוש מלמעלה. את הראש עצמו אם שודדים אפשר לקנות בנפרד אח"כ, כל עוד מה שמחובר לקיר מגיע מהקבלן. לשקול גם ברז לשטיפת תחת בשירותים. ניקוזים במקלחות וברצפה של האמבטיה עשינו ע"י תעלת ניקוז שעליה מדביקים ריצוף, הרבה יותר יפה ונוח לשימוש ונקיון מה"חור" הסטנדרטי.

הקבלן לא יריץ לך כבלים למערכת קולנוע מראש. יכין צינורות עם חוט משיכה שאתה תעביר בו כבלים אח"כ. אז אחרי שניסית כמה מיקומים לסאב תוכל להעביר כבל בצינור לנקודה שקרובה ביותר למיקום שנבחר (לכן אם יהיו לך כמה אופציות זה ייתן לך יותר חופש בבחירת המיקום אח"כ). בעקרון אם ממקמים 2 סאבים אז התוצאה הכי טובה לרוב לא תהיה כשהם קרובים אחד לשני, אלא במקומות שונים בחדר כדי שיכסו תדרים שונים וביחד יתנו תגובת היענות תדרים שטוחה יותר. יש הרבה תיאוריות לגבי מיקומים אידאליים אבל הן תופסות רק לחדרים שבקירוב טוב מלבניים (וגם שם לא תמיד), ולא לסלון חלל פתוח טיפוסי שבו צריך פשוט לנסות ולראות. בכל מקרה הסאב לא יישמע טוב אם יהיה מתחת לשידה/שולחן או בתוך כל דבר שיתנהג כמו "קופסא", וכנ"ל הרמקולים.

בפטיפון יש כל מיני בעיות ואני לא ממש הצלחתי להבין למה אנשים מתמשים בזה בכלל. איפה יושב הרסיבר, סטרימר (ומגברים וציוד נוסף אם יש)? לרוב זה בשידה. למרות שאידאלי למקם במיקום מרוחק - הסרבול של זה בסלון לרוב לא מצדיק. לגבי סטנדים לרוב השימוש שלהם זה למקם את הרמקול במרחק אידאלי מהקיר ושאר רהיטים (הכי טוב על סמך מדידות והאזנה). מהשידה עדיף לא לעשות "מחסן" אלא להתמש בה רק לציוד הרלוונטי לטלויזיה, וככה לא תצטרך שידה גדולה מדי (אם כי שידה גדולה שמעוצבת יפה זה סבבה עיצובית, זה לא טוב מבחינה אקוסטית, לצערי אצלנו למדתי את זה בדיעבד והשידה די מקשה עלי עם מיקומים אידאליים לרמקולים שלא נדבר על אם ארצה להוסיף קצת טיפול אקוסטי בהמשך, חוץ מזה שהיא גבוהה מדי לסנטר). בכל מקרה תנסה (במקרה הגרוע הציוד יישב על ארגזים/משטחים באופן זמני...) ותמיד תוכל להזמין שידה מנגר אח"כ או לקנות שידת ציוד ייעודית.

בגדול תסתכל בשרטוט אם מסתדר למקם אותה בדיוק באמצע הקיר, ואם כן אז לך על זה. אם זה יוצא צפוף אז תזיז קצת הצידה כדי לפנות מקום - בעיקר אם זה אולי ייצא קרוב מדי לפינת האוכל. נראה שיש לך מקום שם, אבל צריך לשרטט עם קנה מידה ולבדוק.

shaby (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #12 

06/04/2022 14:03  
GalZohar כתב:
h
...
כשהוילון סגור יש קצת הרגשה של חדר אירועים/מלון
...
חחח ממש כך! אך כמו שאמרת – רק בזמן צפייה בטיוי כי זה גם טוב אקוסטית.

התיחסותי פר המלצות בנוגע לשינויים הכי חשובים:
להחליף נקודות טלויזיה/טלפון ברשת אחרי המעבר
...
אם הבנתי נכון: הקבלן מחויב לעשות נקודות טיוי + טלפון? אז להשתמש בתעלות שלהן בכדי להעביר כבל רשת לשידה?
אם אתם אנשים שאוהבים להדליק מזגן. בגלל התשתיות הנדרשות - בעייתי לעשות את זה לאחר המעבר.
...
לא הבנתי מה כוונתך.
יהיה מזגן מיני מרכזי אחד.
מטבח - הסטנדרטי בד"כ בדיחה ולא רלוונטי (לא כדאי להתחיל להתעסק עם מטבח מספק צד ג' לאחר המעבר)
...
כלומר מומלץ ביותר לעשות את המטבח דרך הספק-ים שסגר עימם היזם?
נקודת גז למרפסת. אצלנו לא הסכימו לעשות אבל עשינו בסלון על הקיר של המרפסת ואחרי המעבר המתקין של הגז קדח והוציא את הנקודה החוצה.
...
מה זאת אומרת "עשינו"? הקבלן אפשר לכם לעשות נקודת גז ככה סתם בסלון?
הכנה למצלמות אבטחה אם צריך - בד"כ חשמל ורשת (זה מה שעשינו, רק עם נקודת טלפון שהוחלפה ברשת אח"כ).
...
אני לא חושב שאזדקק לכך.
יש לי אוסף תקליטים עם ערך לא מועט אך בעיקר ערך סנטימנטלי.
מעבר לכך אין לי ציוד שממש ממש מצדיק מערכת אבטחה.
אלא אם זה שטויות ואפשר להתקין מערכת בסיסית ב-100$ שיש בשפע ב-aliexpress \ amazon.
אם ארצה - אז זו תהיה מערכת פשוטה.
יש חשיבות באיזה חלק של הבית ממקמים את נק' החשמל והרשת עבור מצלמת האבטחה?
דווקא את זה יותר קל לדעת מראש.
תשתיות במקלחת
...
הא ברור שגם דוש ידני עם אינטרפוץ.
לילדים ואף לכלב (;
אגב, אני בכלל ביקשתי לבטל את האמבטיה ולעשות רק מקלחת.
אין לי צורך באמבטיה. הילדים מתקלחים עצמאית.
>> נק' מים לבידה? ברור! כבר סגרתי עם היזם כחלק ממפרט הבית בעת החתימה.
מסכים כי "תעלות" ניקוזים במקלחות הרבה יותר אסתטי מה"חור" הסטנדרטי.
הקבלן לא יריץ לך כבלים למערכת קולנוע מראש. יכין צינורות עם חוט משיכה שאתה תעביר בו כבלים אח"כ.
...
אכן הכוונה רק לתעלות צינורות.
לגבי "אחרי שניסית כמה מיקומים לסאב תוכל להעביר כבל בצינור לנקודה שקרובה ביותר למיקום שנבחר".
ניסיון המיקומים יבוא רק לאחר שאכנס לבית...שזה זמן רב מאד לאחר שהקבלן זרק את צינורות הכבלים בתוך הקיר.
ככה שלא הבנתי איך זה אפשרי.
אלא אם הכוונה לבחור מיקום מעורך מראש - דבר שאולי אפשרי מפני שאת המיקום האידאלי לספה (במסגרת הניתן) כבר מצאתי.
כיום הברירה היחידה שמיקום הסאב לא יהיה תחת השידה היא שימוש בקיט אלחוטי (שיש לי) והצבת הסאב בצמוד לספה וויטרינת המרפסת.
לא יודע כמה אידיאלי...תקוע.
בכלל כיום המיקומים של הרמקולים שלי לא אידיאלים בעליל עקב מצוקת מקום...הקיר שנקבע למערכת - צר ומצידיו דלת ומבואת הכניסה לבית.
בפטיפון יש כל מיני בעיות ואני לא ממש הצלחתי להבין למה אנשים מתמשים בזה בכלל
...
האאא...אני מת על תקליטים! לא מצליח לשמוע מוזיקה בשום פורמט אחר בבית.
כלכך נהנה מכך...למרות שההוצאות הן גבוהות על תקליטים.
איפה יושב הרסיבר, סטרימר (ומגברים וציוד נוסף אם יש)? לרוב זה בשידה.
...
בבית הבא הקיר בו תמוקם שידת המערכת יהיה רחב יותר ויהיה ניתן להרחיק את הרמקולים מהפטיפון.
כיום עקב מצוקת הקיר הצד אין אפשרות להרחיקם.
מהשידה עדיף לא לעשות "מחסן" אלא להתמש בה רק לציוד הרלוונטי לטלויזיה
...
בהחלט זו האידיליה אך כיום עקב מצוקת איחסון יש לי 2 מגירות בשידה בהן אני מאחסן דברים שונים.
זו שידה מהממת...אך רוחב 1.60 מ' שזה קצת גדולה ועשוי לגרום לעומס.
לגבי הסנטר: אצלי, כיום, הוא ממוקם על מדף ייעודי לרמקולים מעל הטלוויזיה.
אין לי מושג איך ניתן למקמו אחרת כי אם הוא יהיה תחת הטלוויזיה זה יגרום לכך שתהיה במיקום גבוה מידי.

בגדול תסתכל בשרטוט אם מסתדר למקם אותה בדיוק באמצע הקיר, ואם כן אז לך על זה.
נראה שיש לך מקום שם, אבל צריך לשרטט עם קנה מידה ולבדוק
...
אכן נראה שעם קיר ברוחב של 6 מטרים יהיה לשידה של 1.60 מ' מקום (במיקום המומלץ שהעלתם פה)
אם ארצה לרווח קצת אאלץ לוותר עליה. ואני מאד אוהב אותה.

מצ"ב תשריט בצירוף המידות שכתבתי (ציירתי אופציית הצבת קיר גבס\משרבייה שיפריד בין הכניסה לסלון ובצמוד אליו תוצב שידת הסטריאו והטיוי. קנמ 1:50

המון המון המון תודה !!!!

אגב, האם אתם מקבלים התראות למייל על תגובות? אני לא מקבל חרף זאת שאני מסמן את הרובריקה

karpe
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
נתן תודות: 4 פעמים
קיבל תודות: 148 פעמים

נושא שלא נקרא #13 

לגבי מזנו/שידה, אני עשיתי תכנון אישי וייצור אצל נגר, ככה שיהיה גם נוח וגם יפה. שום מזנון מוכן לא היה מאפשר לי את זה.
המזנון עומד ולא תלוי, ומכיל תא גדול עם מדף חוצה וקלאפה עם חלון כהה, שמכיל את כל המכשירים (רסיבר, ממיר, פלייסטיישן וכו).
הפיצ'ר הכי חשוב מבחינתי - גב שקוע כפול. הקציתי כ-12 ס"מ עומק בחלק האחורי, ככה שיש חלל בין הקיר להתחלה של הלוח גב, ובתוך החלל הזה יושב כל הבלאגן של החוטים, שנאים, מפצלים וכו', ורק מה שצריך נכנס פנימה לתא שרואים מלפנים.
ככה שקל למשוך את המזנון מהקיר, להתעסק עם כל הכבלים מאחורה בגישה ישירה, ולא רואים שום דבר מבחוץ.
מבחינת אוורור - התא עם המכשור מאד גדול, המדף שמפריד בגובה הוא מחורץ, ככה שכל המכשירים חולקים חלל אחד גדול וזה מספיק טוב כנראה.
לגבי תעלת 'קוברה' לטלויזיה - ממליץ מאד לעשות תעלה רחבה יותר מהקוברה הרגילה, שיהיה אפשר גם להעביר כבל עם ראש תקע אם צריך, ובכלל יותר נוח שיהיה גדול ולא מפריע לכלום.
לגבי שקעים - אני דווקא מעדיף בגלל המבנה הזה לחבר כמה שפחות חוטים בין הקיר למזנון, אז 2 שקעים מספיקים, מהם יוצאים למפצלים שמקובעים בגב של המזנון וככה הכל זז ביחד עם המזנון כיחידה אחת, ולא ספגטי בין הקיר למזנון.

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #14 

לדעתי הקבלן מחויב בנקודות טלפון בשביל טופס 4. אם הוא יסכים להזיז אותן בחינם זה כבר סיפור אחר. נקודות טלויזיה יכול להיות שמגיע לך לפי המפרט, ואם ניתן להזיז אותן בחינם תוכל אח"כ להחליף אותן בנקודות רשת בעצמך או עם בעל מקצוע בעלות נמוכה יותר ממה שהקבלן ייקח (תוודא את עלויות מראש אם אתה לא עושה את זה לבד).

מצלמת אבטחה זה יותר לביביסיטר/מנקה/וכו', פחות לגנבים, למרות שזה גם יכול לתפקד בתור אזעקה בנוסף. ויש מצלמות באזור ה-100-150 ש"ח שמתחברות לאינטרנט אם אפליקציה בחינם ושומרות על כרטיס זכרון מקומי (נקנה בנפרד) או בענן (בתשלום חודשי נוסף). כדאי למקם כמה שיותר קרוב לאיפה שהמצלמה תהיה כדי לחסוך בהרצות של כבלים גלויים ומכוערים.

לגבי הסאב הכוונה זה שיהיה לך יותר מצינור אחד (תלוי כמה אתה רוצה להשקיע). ואז אחרי כניסה לדירה קח כבל סאב ארוך ותנסה כל מיני מיקומים, ובסוף תעביר את הכבל בצינור שמגיע הכי קרוב למיקום הנבחר. אכן לא תדע מראש מה המיקום הזה, אבל אם יש לך יותר מאופציה אחת אז יותר סיכוי שתהיה לך אחת קרובה למיקום שתבחר בסוף. כלומר לבחור כמה מיקומים משוערים מראש ולקוות שאחד מהם יהיה קרוב למיקום הסופי.

עוד משהו זה נקודות חשמל מתחת לספה ואולי גם אחד הצינורות של הסאב, ככה תוכל לתת לספה חשמל אם תרצה ריקליינר ותוכל למקם סאב (או סאבים) ליד הספה בלי להריץ כבלים על הרצפה. החסרון זה שאח"כ לא תוכל להזיז את הספה למיקום אחר לגמרי בלי לחשוף את נקודת החשמל או לסגור אותה עם מרצפת חדשה, אז כדאי להיות סגור על מיקום משוער של הספה. בדיעבד זה היה חוסך לי סוללה מעצבנת לריקליינר שכל הזמן מתרוקנת, והיה נותן לי הרבה יותר חופש במיקום הסאב. מצד שני הספה כרגע כחצי מטר קרובה יותר למסך ממה שתכננתי לפני המעבר (מרחק צפייה כ-3 מ' במקום כ-3.5 מ' מה שנותן חוויה קולנועית יותר עם מסך 85" ויותר אפשרות להרחקת הרמקולים מהויטרינה שנמצאת בצד הסלון תוך שמירה על משולש שווה צלעות לפי התקן/המלצות).

לגבי אכסון עדיף להימנע מאכסון בסלון ובטח שבקרבת המערכת, ובמיוחד לא חסר לך מקומות אחרים לזה.

אומנם צריך לשרטט את זה לראות בדיוק מה קורה, הבעיה העיקרית בתכנון פה זה שכדי לקבל סימטריה במערכת היא "חותכת" לך את החלל באמצע ולא משאירה מקום מספק לפינת האוכל באף אחד מהצדדים. בשביל לבדוק תיקח בחשבון פינת אוכל רוחב שולחן פלוס לפחות 60-70 ס"מ מכל צד - לא כולל מעברים, זה רק לישיבה, אז למשל מרחק מהמטבח צריך לפחות 60 ס"מ נוספים ועדיף 80 ס"מ, סה"כ מרחק שולחן ממטבח במינימום של המינימום 120 ועדיף 150 ס"מ אם זה גם הצד שיושבים בו.
בחשבון זריז אם המסך ממוקם על אמצע ה-7 מ' אין מקום גם לספה 220 ס"מ (3 מושבים) וגם לפינת אוכל 120+70+70 ס"מ שלא נדבר על מעבר או כורסא בצד. גם בין הספה לויטרינה אין מקום. כנראה שתצטרך לוותר על סימטריה (לקרב קצת את הספה לדלת) כדי למקם את פינת האוכל בפינה שבה היא מופיע בשרטוט. אבל זה גם ייצור בעיה עם הסראונד השמאלי שאי אפשר לתלות על ויטרינה וחייב להיות איפשהו במטבח. אם הופכים ושמים את פינת האוכל ליד הדלת מיקום הסראונד יהיה יותר שפוי, אבל זה קצת דפוק לשים סלון בין פינת האוכל למטבח. כמובן שאם אין ילדים קטנים או שאר שלומיאלים בבית שיתקלו ברמקולים, אפשר גם למקם סראונדים על סטנדים במיקום האידאלי ואז אין בעיה.

duba500
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 29 פעמים
קיבל תודות: 7 פעמים

נושא שלא נקרא #15 

בוקר טוב לכולם
shaby לא מצליח להיכנס לאתר.
איזושהי תקלה נקודתית עם החשבון שלו וזה בטיפול.
אנו חברים והוא ביקש ליידע אתכם על מנת שתדעו שהוא ימשיך את הדיון בהקדם כשהבעיה תיפתר.

שלח תגובה

חזור אל “אודיו רב-ערוצי (ק''ב)”