תכנון קולנוע ביתי

אודיו בקולנוע-ביתי ופורמטים רב-ערוציים - רסיברים, מגברי כח-רב ערוציים, פרוססורי-אודיו וכו'
YG2015 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 64 פעמים
קיבל תודות: 4 פעמים

תכנון קולנוע ביתי

נושא שלא נקרא #1 

הי לכולם (:

אני עומד לתכנן שיפוץ גדול בדירה אותה רכשנו, וכחלק מהשיפוץ אני מעוניין לשלב התקנה של מערכת קולנוע ביתית. כיום יש לי מערכת קולנוע בדירה אותה אנחנו שוכרים אבל היא מעולם לא כוילה באופן מקצועי וגם הציוד הוא נחמד אם כי קצת ישן.

אני מעוניין לנצל את השיפוץ והמעבר כדי להשתדרג - קרי, לתכנן קולנוע ביתי כך שימקסם את החוויה - שזה אומר לתכנן את אזור הצפייה בהתאם, לקנות את הציוד המתאים ולכייל אותו כראוי.

אחרי שקיבלתי אישור מההנהלה, הצעד הבא שלי הוא להבין במה מדובר - איפה אני מוצא אנשים שזה המקצוע שלהם ויכולים לעזור לי? מה העלות של דבר כזה? (בעיקר התכנון וההתקנה, קצת פחות רכישת הציוד המתאים לאור העובדה שאני יודע שהמנעד בעניין הזה מטורף), איך משלבים את זה כחלק משיפוץ דירה כללי?

אשמח לשמוע את דעתכם בנושא - מהמלצות על אנשי מקצוע ספציפיים , דרך נקודות ששווה לקחת בחשבון או אנקדוטות מהניסיון שלכם.

אני מקווה שזה המקום הנכון לפוסט הזה - במידה ולא אשמח להעביר אותו להיכן שזה מתאים.

תודה מראש!

Mad
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 245 פעמים
קיבל תודות: 245 פעמים

Re: תכנון קולנוע ביתי

נושא שלא נקרא #2 

בהצלחה עם השיפוץ
לדעתי בתור התחלה תתייעץ פה על גבי הפורום.
תתחיל בהגדרת תקציב ותעלה תמונה של החלל עם מידות.
בעקרון להעביר תעלות לחיווט זה הבסיס (כתלות במספר הרמקולים ומיקומם)
L/C/R-Focal Aria 926+CC900
: Arendal
SRND-1723S
SUB-ARENDAL 17232S
Height-1961
Anthem MRX-1140

YG2015 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #3 

תודה רבה (: מבחינת תקציב אני לא לגמרי סגור כי אני מניח שבחלקו הוא יתפרש על שאר הוצאות השיפוץ. יש לי רסיבר לא רע, רמקולים שאני גם בסה״כ מרוצה מהם ומקרן מעולה אם כי ישן שיש סיכוי שארצה להחליף למקרן לייזר 4K. כמו כן אני מניח שאצטרך לקנות מסך (כרגע מקרין על הקיר) עוד לא בטוח אם רגיל או לטווח קצר.

מכיוון שאני באמת לא מבין כלום באקוסטיקה ויש סיכוי טוב שנשבור ונזיז קירות, אז אני לא בטוח מאיפה להתחיל - כי אפילו החלל עוד לא קבוע. איזה תעלות צריך לקחת בחשבון? מה החיווט האפשרי? אני מניח שאלו נושאים שכבר הועלו פה, אז גן קישורים לשישורים המתאימים יעזרו (:

Mad
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #4 

ענייני מקרן אני פחות מבין.
נראה לי נקודת חשמל ותעלה שיעבור בה כבל hdmi (ייתכן ותצטרך אקטיבי/אופטי) בתקרה לפי המיקום הנכון.
מסך הקרנה נקודת חשמל גבוהה סמוך לתקרה.

נקודת המערכת - האם כל הציוד יהיה מרוכז במזנון מתחת לטלוויזיה? כרגע נניח שכן, תעדכן אם אחרת.
רמקולים
סראונד-תעלות לכבל רמקולים, המלצה כללית בין 30-60 סמ מעל גובה אוזן בישיבה בהאזנה.

רמקולים קדמיים- תעלות לכבל רמקולים, אם רמקולים עומדים-גובה 10 סמ +/- מעל הפנל ברצפה.
אם רמקולים מדפיים-גובה ביניים, קשה להגיד גובה מדויק, צריך לגזור מגובה טוויטר של הרמקול = גובה האוזן בישיבה בהאזנה ומפה לגזור גובה רמקול ואז גובה סטנד, זה בכלליות.

סנטר-במידה ויש תכנון לרמקול סנטר, מניח שיהיה על המזנון למעלה במרכז, מתחת לטלוויזיה (עדיף לתכנן שכך יהיה ולא למטה במזנון).
החיווט יעבור מהרסיבר ישירות לסנטר בגב המזנון, לדעתי לא צריך הכנות בתשתית.

מזנון-מניסיוני עדיף לא להגזים באורך, בדיעבד נראה לי 1.4 מטר די ויותר.
לתכנן היכן יישב הציוד, לקחת בחשבון הכל!!!
ממיר, סטרימר/מחשב, הרדיסקים, רסיבר, הגברה או יחידות נוספות במידה ונדרש.
יש לחשוב על איוורור במידה והמזנון סגור (acinfinity).
מאחורי המזנון נדרש קופסה שקועה בבטון של 8 שקעים לפחות, ייתכן ותדרש גם למפצל לתוך / גב המזנון.

נקודות רשת במינימום טלוויזיה, רסיבר וסטרימר/מחשב.

טלוויזיה- תעלת קוברה שיעבור בה חשמל וכבל hdmi.
התעלה צריכה להתחיל בכלליות מהחלק המוסתר מאחורי הטלוויזיה טיפה נמוך מהאמצע מבחינת גובה עם צידוד לכיוון נקודת החשמל בטלוויזיה אל אמצע גובה המזנון (ונמוך מזה) העיקר שהמזנון יסתיר את הפתח.

יש לתכנן נכון את גובה הטלוויזיה!!

סאב- תעלה לחשמל ותעלה לכבל rca coax לכל סאב שבתכנון.
*. מיקום הסאב יכול להיות קריטי ושונה מחלל לחלל.

אטמוסים - תעדכן אם יש תכנון.

מקווה שלא פיספסתי משהו, חכה לעוד תגובות...
SRND-1723S
SUB-ARENDAL 17232S
Height-1961
Anthem MRX-1140

niko
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
שם מלא: איתן
נתן תודות: 655 פעמים
קיבל תודות: 300 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

MAD כיסה יפה את הדברים 👍
בלי תכנית יהיה קשה לייעץ
JVC X5500
Anthem MRX1140
Paradigm Signature S8v2
Arendal 1723 center
Arendal sub2V
A.Technology4200

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 177 פעמים
קיבל תודות: 123 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

קשה לכוון במה להתמקד בלי תקציב, יש כל כך הרבה אפשרויות, אבל המינימום זה הכנות ל-5.1 (תסתכל בתקן של דולבי). אם יש הרבה תקציב וחלל גדול אז 7.1.4 (כשה-4 זה רמקולים בתקרה) או אפילו יותר.
https://www.dolby.com/about/support/gui ... uide/#gref

מבחינת אקוסטיקה יש משמעות בעיקר לסימטריה, נפח של החדר, ויחסים בין רוחב, אורך וגובה של החדר. לא יודע כמה יכולת יש לך לשלוט בעניין. מעבר לזה יש טיפולים אקוסטיים שכתלות בתקציב אפשר לקנות פאנלים ולהתקין לבד או להביא מישהו שאולי יידע לתכנן את זה יותר טוב, אבל בגדול מסרטונים ברשת נראה שיש הרבה חילוקי דעות לגבי הדרך הנכונה לעשות את זה. בכל מקרה חדר מטופל באופן מלא זה עניין די יקר.

עוד משהו חשוב זה שיהיה לך כמה שיותר חופש למקם את הרמקולים והסאבוופר ואולי אפילו לשנות את המיקום/כיוון של כל המערכת בחדר. מבחינה אקוסטית לפעמים שינוי מיקום קטן (או גדול) יכול לעשות הבדל גדול יותר משדרוג של ציוד לציוד יקר יותר. מצד שני אם מכינים תעלות לכבלים זה בעייתי להזיז יותר מדי, ועדיין לפחות ל-3 הרמקולים הקדמיים כדאי להשאיר חופש תזוזה (מבחינת מרחק מהקיר ומרחק אחד מהשני).

תדאג להרבה שקעי חשמל ואל תשים רהיטים גדולים יותר ממה שאתה צריך, עדיף לדחות קניית רהיטים לשלב כמה שיותר מאוחר (אם אפשר).

תחליט כמה מקומות ישיבה אתה באמת צריך ותתמקד לבנות את המערכת באופן אופטימלי סביבם. כשיש אורחים או מספר צופים שונה מזה שתוכנן אז מסתדרים עם איכות ונוחות פחותים, כדי שבשימוש העיקרי של החדר תקבל תוצאה מיטבית. אל תתכנן חדר קולנוע לכל המשפחה אם אתה לרוב רואה לבד או עם אישתך.

YG2015 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #7 

קודם כל המון המון תודה לכולכם! במיוחד ל@Mad ו@GalZohar. נתתם לי אחלה כיוונים להתחיל איתם.

אני מניח שברגע שיהיו לי תוכניות אחזור לפה ואשתף כדי לקבל פידבק יותר ספציפי אבל בגדול המחשבה היא שהמערכת תהיה חלק מהסלון (דירה בעיר, אז אי אפשר להקציב לזה חדר נפרד). התכנון שלי זה שהמסך והרמקולים ישתלבו כחלק מספריה גדולה שתתפרס על כל הקיר, ואז פחות יש עניין של מזנון או מגבלת גובה.

מנגד השאלה איך ישתלבו החלקים שלא יהיו בחלק הקדמי. בכל מקרה אלך לעשות שיעורי בית ואחזור עם פרטים יותר מדוייקים

Mad
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #8 

בהצלחה.
בהמשך לדברים ש niko ו galzohar כתבו,
תחזור עם תוכנית ונשמח להמשיך לעזור.
SRND-1723S
SUB-ARENDAL 17232S
Height-1961
Anthem MRX-1140

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 177 פעמים
קיבל תודות: 123 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

לגבי הספריה, כמו שאמרתי רהיטים לפני מערכת זה מקור לצרות. אחכ אתה מבין כמה הרהיטים לא מתאימים ומגבילים את המערכת שלך ומאוחר מדי לעשות שינויים. חוץ מזה גם מבחינה עיצובית לא בטוח כמה כדאי לעשות ספריה על כל הקיר.

גם מזנון הכי פשוט, אם הוא גדול מדי, הוא יהווה בעיה. רמקולים צריכים כמה שיותר נפח "ריק" סביבם וביניהם (ובמיוחד במשולש שמייצרים רמקול ימין, רמקול שמאל והראש שלך). ספריה בכלל תפגע גם ביכולת למקם רמקולים וגם באקוסטיקה. בסוף לדעתי יותר קל למקם מערכת ואז לעצב את הסלון סביבה מאשר הפוך, כי עיצוב זה דבר הרבה יותר גמיש ממערכת שצריכה להיות מוצבת לפי תקנים וחוקי פיזיקה.

ברגע שממקמים מערכת עם רמקולי סראונד בסלון, מיקום רמקולי הסראונד יכול להיות טריקי. בסלון כנראה שלא תוכל להעמיד אותם בדיוק לפי התקן, ולרוב תולים אותם על קירות באופן הכי קרוב לתקן שאפשר (וזה קל יותר אם עושים הכנות מתאימות בשיפוץ).

עוד משהו שחשוב לקחת בחשבון זה מיקום עמדת ההאזנה/צפיה בחדר - קצת קשה לנחש מראש בלי למדוד, אבל יש מקומות שלרוב יהיו גרועים, כמו צמוד לקיר, בדיוק באמצע בין הקיר הקדמי והאחורי, או אפילו על רבע המרחק בין הקירות. צריך לקחת בחשבון איפה כנראה תהיה עמדת ההאזנה/צפיה כשמתכננים איפה יהיו הרמקולים... להרבה אנשים יש אילוץ של ספה צמודה לקיר אחורי ואז גם הסאונד הכללי נפגע גם אין דרך טובה למקם רמקולי סראונד (במקרה כזה ממקמים אותם קצת גבוה יותר עם זווית לעמדת ההאזנה, וכמה שיותר רחוק מהעמדה).

mescaline
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 57 פעמים
קיבל תודות: 143 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

שולח לך בפרטי את מי שביצע אצלי בבית העכשיו ובדירה הקודמת ומלווה אותי גם במשרד בכל מה שאני צריך

YG2015 (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #11 

הי לכולם,

@GalZohar @mescaline @Mad @niko
אז בשעה טובה ומוצלחת חזרתי עם תשריט ויותר פרטים בתקווה שזה יעזור לכם לסייע לי לתכנן את הקולנוע הביתי בצורה מיטבית.
אז קודם כל הנה תשריט של הסלון (תתעלמו ממיקום הרהיטים, זה סתם בחירה של האדריכל, שולחן האוכל כנראה יעבור לכיוון החלק הצפוני של החלל, והספות והקולנוע ימוקמו באזור שתחום על ידי המלבן האדום)

תמונה

כפי שניתן לראות זה לא החלל האולטימטיבי לקולנוע ביתי - מהצד הצפוני הוא פתוח לחלל של המטבח ומצד דרום הוא פתוח לכיוון המרפסת. מנגד זה מה שיש, אז אני צריך להוציא מזה את המירב.

מכאן עולים כמה נושאים:
1. היכן נכון יותר למקם את המסך? בגומחה שנוצרת מצד שמאל (הדלת למרפסת לא נפתחת שם עד הקיר, זו טעות בתשריט, יש עוד מטר בערך של קיר) או בחלק הפתוח יחסית שמימין? אולי במקום אחר בכלל?
2. היכן למקום נקודות חשמל ורשת?
3. היכן למקום את הרמקולים (5.1). לאדריכל אין מושג אז הוא ביקש ממני הוראות מדוייקות שיוכל להוסיף לתוכניות לקבלן. זה כולל מהיכן להעביר את התעלות (רצפה/תקרה/קיר).
4. המסך (נגלל) הרסיבר והסנטר ישולבו ככל הנראה כחלק מספריה מהרצפה ועד התקרה, האם יש לזה השפעה כלשהי?
5. לא יודע עד כמה זה משנה אבל גובה התקרה בבית היא 2.75 מטר, והספות כנראה ימוקמו - אחת מול המקרן (לא צמוד לקיר הנגדי אלא במרחק של מטר וחצי ממנו בערך, ועוד אחת בתשעים מעלות ממנה, או לכיוון המרפסת או לכיוון ההפוך - עדיין לא החלטנו)
5. איזה עוד שילובים צריך לקחת בחשבון? האם מומלץ לעשות שינויים/תוספות כלשהם?

המון תודה מראש!

שלח תגובה

חזור אל “אודיו רב-ערוצי (ק''ב)”