שאלות לבעלי רסיברים של דנון

אודיו בקולנוע-ביתי ופורמטים רב-ערוציים - רסיברים, מגברי כח-רב ערוציים, פרוססורי-אודיו וכו'
sprunknwn (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 49 פעמים
קיבל תודות: 25 פעמים

שאלות לבעלי רסיברים של דנון

נושא שלא נקרא #1 

אהלן חברים,

רכשתי לאחרונה רסיבר x3700h של דנון ויש לי כמה שאלות.
אני כרגע רק עם רצפתיים וסנטר, בהמשך יגיעו גם אחוריים וסאב.
- איך עושים פריסט שבלחיצת כפתור יעביר את הקונפיגורציה של הרסיבר מסטריאו (רק שני הרצפתיים) ל"קולנוע ביתי" (אמנם חלקי) של שלושת הרמקולים כולל הסנטר?
- יש אפשרות להציג את איכות האינפוט בדיספליי של הרסיבר? כרגע הדיספלי לא מראה יותר מאת הכניסה שהוא עליה באותו רגע.
- שמתי לב שאחרי כיול של אודיסי, הנפח של המוזיקה ירד משמעותית, הבס ממש נמוך. קראתי קצת והבנתי שזאת בעיה ידועה שאודיסי מוריד בין 3-6db בבאסים ומומלץ להשתמש ב Dynamic EQ כדי לפתור את זה. מישהו שמע/מכיר? זאת הדרך היחידה לפתור את זה?

תודה מראש!

Borderline1
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 157 פעמים
קיבל תודות: 451 פעמים

Re: שאלות לבעלי רסיברים של דנון

נושא שלא נקרא #2 

אם אני זוכר נכון יש לך כפתורים צבעוניים בשלט שמשנים את צורת עיבוד הקול ברסיבר ועוברים בין מצבי שמע (כך לפחות זה ב- 4500, מניח שלא עשו מהפיכות בשלט מאז)
ב-4500 למיטב זכרוני מוצג האות הנכנס, כלומר, באיזה קידוד ושורה מתחת מוצג איך מושמע ברסיבר.
בתפריט רמקולים יש לך אפשרויות להגברת ערוץ ספציפי הסאב במקרה שלך בכמה די בי שתרצה..

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 177 פעמים
קיבל תודות: 123 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

אם אתה מכייל באפליקציה אתה יכול להעלות את הכיול ל-speaker preset 1 ואז את אותו כיול ל-speaker preset 2, ועל השני לבטל ידנית את הסאב.

לגבי המצבים בשלט אני לא בטוח שיש אחד שמבטל את הסאב, יש רק direct/pure direct שמבטל בנוסף לסאב גם את האודיסי וכל עיבוד אחר.

לא הבנתי לגבי תצוגה, הוא מציג את המקור ואת הפורמט על המסך. כדאי לוודא שאתה ב auto (לחיצה על כפתור direct בשלט עד שמופיע "auto") כדי לתת לו לבחור לבד את הפורמט האידאלי ולא לבצע המרות למיניהן.

אודיסי משטח את הבאס כמיטב יכולתו. בווליום נמוך באס שטוח לא נשמע טוב כי אנחנו פחות רגישים לבאס וברגע שמחלישים את הכל זה מרגיש לנו כאילו החלישו את הבאס יותר. ה-dynamic eq בא לתקן את זה, והוא מכוייל לתוכן של סרטים שתוכננו להישמע "נכון" כשהרסיבר מכוייל ועל 0db (זה חזק מאד בבית, אף אחד כמעט לא שומע ככה באמת). ברגע שאתה שומע משהו שהוא לא סרט שכויל לפי התקן, ה-dynamic eq עלול להגביר את הבאס יותר מדי (או קצת מדי, אבל עם זה יש פחות מה לעשות במסגרת ההגדרות של ה dynamic eq), ובשביל זה יש את ה reference level offset. לרוב מצאתי שלשים אותו על 10 נותן תוצאה סבירה למדי בתוכן שהוא לא סרטים. על סרטים כמובן לשים על 0 כמו שהתכוונו.

זו לא הדרך היחידה לפתור את זה. אפשר גם באפליקציה לערוך את ה-target curve של הסאב והרמקולים כדי לייצר הגברה של הבאס כרצונך. הבעיה שזה הגברה קבועה בכל ווליום, ככה שכשתאזין בווליום גבוה זה עלול להגביר את הבאס יותר מדי.

יש הרבה תיאוריות לאיך לכוון את ה target curve, אבל למיטב הבנתי ברוב המקרים הפתרון הכי מוצלח ופשוט זה להגביל את תדר הכיול למשהו בין 200 ל-700 הרץ (צריך לנסות ולראות מה נשמע הכי טוב אצלך), להשאיר את העקומה שטוחה (ברירת המחדל), ולכוון את ה-dynamic eq בהתאם לתוכן שאתה שומע.

Crossover-Shop
סמל אישי של משתמש
עוסק בתחום
עוסק בתחום
נתן תודות: 111 פעמים
קיבל תודות: 227 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

בשלט יש 4 כפתורי קיצור QUICK SELECT

אתה יכול להגדיר לכל כפתור מה שאתה רוצה - לרבות כיול אודיו \ הגדרות ווידיאו \ מצב שמע וכדומה

אחרי שהגדרת את כל השרשרת הרלוונטית אתה לוחץ ארוך על הכפתור והוא נועל את ההגדרות והמצב שאתה נמצא בו באותו רגע

וזהו
כל לחיצה משנה את ההגדרות הרלוונטיות בזמן אמת למה שאתה צריך
חנות מתמחה קרוסאובר
אלנבי 128 תל אביב
03-5604600
הפייסבוק שלנו!

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 674 פעמים
קיבל תודות: 400 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

אחרי הכיול תעלה את הסאב בכמה DB בהגדרות של הרסיבר.
Dynamic EQ זה מה שאמרו ושווה נסיון. אחד השימושים המרכזיים שלו, זה הדגשת תדרים שקשה לשמוע בווליום נמוך, לטובת אלו שלא יכולים להפגיז:
https://hometheateracademy.com/audyssey ... ic-volume/
Jack of some trades, master of none

שחו
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 121 פעמים
קיבל תודות: 97 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

תתחדש,

אני חושב שעדיף להתרגל לשמוע ללא Dynamic EQ, למרות שבהתחלה זה עלול להישמע פחות מרשים .
לדעתי זה מנפח את הבס מדי , מעצים את הסראונד ובכלל נשמע לא טבעי.

לגבי החוסר בבאס במצב שאתה לא מפעיל את Dynamic EQ - תנסה לפצות על ידי הגברת העוצמה של הסאב דרך הרסיבר ב 3-5 DB.
כמו כן נעשה להפעיל את ה dynamic volume במצב Light.
את האודיסי תבדוק גם במצב flat.
שחר

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #7 

להעלות את הסאב מנפח את הבאס בצורה הרבה פחות נחמדה מ dynamic eq. זה הפתרון הכי פחות מומלץ.
בשביל לא לקבל באס מנופח מעבר לנדרש צריך להתאים את ה reference level offset בהתאם לתוכן. ברירת המחדל זה 0 אבל מתאימה כמעט ורק לסרטים. ברוב התוכן שאינו סרטים עדיף לשים ערך גדול מ 0. לרוב 10 עובד טוב. אבל שוב זה תלוי תוכן ויכול גם להשתנות בין שיר לשיר או בין תוכנית לתוכנית. אני אישית משאיר על 10 כל הזמן ומשנה ל 0 רק לסרטים.

אין הבדל בבאס בין flat ל-reference. אבל אם עשית כוונונים באפליקציה הם ישפיעו רק על reference. ה flat תמיד מתקן full range לעקומה שטוחה לא משנה מה כיוונת באפליקציה.

avihuli
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 1376 פעמים
קיבל תודות: 1230 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

גל, צריך לשים לך חותמת של מומחה דנון... 👏
Main 7.1.2: LG 77C9, Yamaha RX-A2050, Emotiva BasX A-150, Yamaha BD-A1020, Tronsmart Vega S95 Telos, Wii.
SVS ULTRA Bookshelf / Center, Focal Bird, M&K M40T, SVS Prime Elevation, SVS SB-3000.

Bedroom: LG 55EG910Y | Media Room: in progress

שחו
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 121 פעמים
קיבל תודות: 97 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

19/11/2021 20:30  
GalZohar כתב:
להעלות את הסאב מנפח את הבאס בצורה הרבה פחות נחמדה מ dynamic eq. זה הפתרון הכי פחות מומלץ.
בשביל לא לקבל באס מנופח מעבר לנדרש צריך להתאים את ה reference level offset בהתאם לתוכן. ברירת המחדל זה 0 אבל מתאימה כמעט ורק לסרטים. ברוב התוכן שאינו סרטים עדיף לשים ערך גדול מ 0. לרוב 10 עובד טוב. אבל שוב זה תלוי תוכן ויכול גם להשתנות בין שיר לשיר או בין תוכנית לתוכנית. אני אישית משאיר על 10 כל הזמן ומשנה ל 0 רק לסרטים.

אין הבדל בבאס בין flat ל-reference. אבל אם עשית כוונונים באפליקציה הם ישפיעו רק על reference. ה flat תמיד מתקן full range לעקומה שטוחה לא משנה מה כיוונת באפליקציה.
...
פתרון הכי פחות מומלץ על ידי מי ? שכחת לציין שזו דעתך.
בכל אופן פה יש שניים שדווקא חושבים שזה פתרון כן מומלץ לטובת שיפור ביצועים , יחד עם פתרונות נוספים שציינתי .
כמובן שאפשר להנות גם עם הפעלות לאודנס , גם אם הוא דינאמי :)

שחר

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #10 

21/11/2021 13:32  
שחו כתב:
פתרון הכי פחות מומלץ על ידי מי ? שכחת לציין שזו דעתך.
בכל אופן פה יש שניים שדווקא חושבים שזה פתרון כן מומלץ לטובת שיפור ביצועים , יחד עם פתרונות נוספים שציינתי .
כמובן שאפשר להנות גם עם הפעלות לאודנס , גם אם הוא דינאמי :)
...
נכון, לא מומלץ ע"י כולם, אבל בוא נגיד שסטטיסטית לפי כל המקורות שקראתי, זה מה שמומלץ. כמובן שאתה מוזמן לנסות את כל האפשרויות ולבחור את מה שנשמע לך הכי טוב. באופן כללי שמתי לב שהרבה מהסרטונים (גם מהמקורות המנוסים ביותר) מכילים הרבה מידע מבלבל ולא שלם (אפילו שאצל המומחים הוא לרוב נכון, פשוט לא מספיק ברור איך לעשות איתו משהו באמת מועיל בסוף), לפחות בכל מה שנוגע לאודיסי. שים לב שאין שום הסבר ללמה לכבות את dynamic eq... וגם לא מסבירים יותר מדי איך לערוך את ה curve אבל לפחות מזהירים שאתה צריך לדעת מה אתה עושה...

בסופו של דבר המטרה של עריכת עקומת המטרה זה לא להגביר באס שחסר לך בגלל שאתה שומע בווליום של פחות מ-0. לעומת זאת ה-dynamic eq כן נועד בדיוק לזה. אבל בגדול העובדה שזה לא נועד לזה לא מונעת ממך בכל זאת להשתמש בזה ככה. המגבלה העיקרית של זה שא' העקומה לא מותאמת לפי מחקרים של אודיסי לגבי איך אנחנו שומעים, ככה שתצטרך לשחק עם זה הרבה כדי להגיע לתוצאה טובה (או לשחק קצת כדי להגיע לתוצאה סבירה), ובגלל איך שהווליום הכללי משפיע על איך שאנחנו שומעים את הבאס, גם אם תקבל תוצאה מושלמת, היא תהיה רק עבור ווליום ספציפי, וברגע שתגביר או תחליש האפקט ייפגע וכדי לקבל תוצאות אופטימליות תצטרך עקומה שונה לכל ווליום שונה. תוסיף את זה שהגברת הבאס צריכה להיות שונה בתכנים שונים ובכלל הסתבכת. אז נכון שאפשר לעבוד ככה, אבל בגלל כל הסיבוכים, לדעתי (ואני לא לבד פה), כדי לקבל תוצאות אופטימליות הרבה יותר הגיוני להשתמש ב-dynamic eq ולשחק עם ה-reference level offset בהתאם לתוכן.

sprunknwn (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #11 

טוב, אחרי לא מעט חפירות ושינויים, הגעתי למסקנה (אמנם זמנית עם הסטאפ הקיים) שבלי הכיול הכל נשמע הרבה יותר טוב.

הרגשתי קודם שהבאס או שלא מורגש או שמורגש יותר מידי עם Dynamic EQ לעיתים.

בנוגע לטרבל, הרגיש לי צורם בווליום גבוה וממש גרם עייפות לאחר שמיעה ממושכת.

בלי הכיול של MultEQ XT32, הבס נשמע מדויק ולא מוגזם, הטרבל נעים ולא צורם.

זה רק אני שלא יודע איך להשתמש בכיול או שיש עוד מישהו שחווה משהו דומה?

הכיול נועד בעיקר לקולנוע ביתי או מה?

מדבר בעיקר על סטריאו.

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #12 

תתחיל מלהגביל את תדר הכיול באפליקציה, זה יגרום לתדרים הגבוהים להתנהג כמו שאהבת כשהכיול היה כבוי. לחילופין אפשר להשקיע יותר במדידה מוצלחת יותר של התדרים הגבוהים עם מיקום יותר קפדני של המיקרופון, אבל זה לא באמת תמיד עובד, קשה מאד למערכת באמת למדוד את הגבוהים כמו שצריך ואם זה לא הולך עדיף פשוט לבטל את הכיול לתדרים האלה.

הכיול הולך לפי התקן של קולנוע. חוץ מקולנוע לשום דבר אין באמת תקן ככה שאין לפי מה לכייל בכל מקרה, אבל רוב הדברים שהכיול עושה טובים גם בלי התקן, רק העצמה האבסולוטית והאפקט של ה-dynamic eq עם reference level offset 0 באמת מכויילים לתקן. בגלל זה בתוכן שאינו סרטים אם תפעיל dynamic eq הרבה פעמים תקבל באס מוגזם, וזה מה שה-reference level offset בא לפתור - במקום לכבות את dynamic eq ולהישאר בלי באס, אתה מוסיף reference level offset שמפחית את הגברת הבאס בלי לכבות אותה לגמרי. לרוב 10 עושה את העבודה בתוכן שאינו סרטים.

sprunknwn (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #13 

היי גל,

ההגבלה של הכיול נעשית רק באפליקציה או שאפשר גם בתפריט של המכשיר? אני פשוט לא רואה אופציה כזאת.
תוכל להכווין אותי?

תודה!

GalZohar
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #14 

25/11/2021 10:13  
sprunknwn כתב:
היי גל,

ההגבלה של הכיול נעשית רק באפליקציה או שאפשר גם בתפריט של המכשיר? אני פשוט לא רואה אופציה כזאת.
תוכל להכווין אותי?

תודה!
...
זה אופציה שקיימת רק אם מכיילים דרך האפליקציה. וזה משפיע רק על עקומת ה-reference אח"כ.

עופרפולק
חבר מכור קשה
חבר מכור קשה
נתן תודות: 21 פעמים
קיבל תודות: 403 פעמים

נושא שלא נקרא #15 

היה לי בזמנו שיחה אם ויקטור שגם אני הגעתי למצב שעדיף לכבות את הכיול ושומעים יותר טוב
Sony 1040
Monitor mass

שלח תגובה

חזור אל “אודיו רב-ערוצי (ק''ב)”