מפגע רעש מסאבוופר

אודיו בקולנוע-ביתי ופורמטים רב-ערוציים - רסיברים, מגברי כח-רב ערוציים, פרוססורי-אודיו וכו'

מנהלים: מנהל אודיו, מנהל אודיו רב-ערוצי

שלח תגובה
Yuvalfrr
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 54 פעמים

מפגע רעש מסאבוופר

לינק להודעה #1 

רכשתי סאבוופר שהוא מאוד עצמתי אך גם מדויק, יורד עד ל-25hz.

עכשיו, אני יודע שבאסים נמוכים יותר חודרים קירות ומגבלות הרבה יותר בקלות. השאלה שלי עד כמה נושא הווליום נלקח בחשבון..

אם נשווה ניגון תדר 55hz בווליום מסויים ואז ננגן 25hz אבל בחצי ווליום. האם התדר הנמוך יותר עדיין יהיה מפגע רעש גדול יותר, בעיקר עם קירות או שמא הכפלת עוצמת השמע של התדר הגבוה תגרום לו להעביר יותר רעש מעבר לקירות אחרים.

תודה לעונים.

Yuvalfrr
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

מפגע רעש מסאבוופר

לינק להודעה #2 

רכשתי סאבוופר שהוא מאוד עצמתי אך גם מדויק, יורד עד ל-25hz.

עכשיו, אני יודע שבאסים נמוכים יותר חודרים קירות ומגבלות הרבה יותר בקלות. השאלה שלי עד כמה נושא הווליום נלקח בחשבון..

אם נשווה ניגון תדר 55hz בווליום מסויים ואז ננגן 25hz אבל בחצי ווליום. האם התדר הנמוך יותר עדיין יהיה מפגע רעש גדול יותר, בעיקר עם קירות או שמא הכפלת עוצמת השמע של התדר הגבוה תגרום לו להעביר יותר רעש מעבר לקירות אחרים.

תודה לעונים.

בור_ועם_הספר
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 15 פעמים
קיבל תודות: 24 פעמים

Re: מפגע רעש מסאבוופר

לינק להודעה #3 

אם יש לך כיול ברסיבר, רצוי לעשות כיול. הוא יכוון את הווליום לסאב שיהיה מתאים לשאר הרמקולים.

אתה יכול להשתמש במד SPL (הכי פשוט להתקין אפליקציה שמשתמשת במיקרופון של הטלפון) כדי לדעת פחות או יותר את רמת הווליום בהשוואה לשאר הרמקולים

יש סירטוני יוטיוב שעולים מ20 הרץ עד 100 ויותר, תראה אם יש פתאום קפיצה (ירידה או עלייה) בעוצמה בנקודת הקרוס אובר. המעבר בנקודה הזאת צריך להיות חלק ולא מורגש.

Yuvalfrr
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

לינק להודעה #4 

22/11/2020 15:39  
בור_ועם_הספר כתב:
אם יש לך כיול ברסיבר, רצוי לעשות כיול. הוא יכוון את הווליום לסאב שיהיה מתאים לשאר הרמקולים.

אתה יכול להשתמש במד SPL (הכי פשוט להתקין אפליקציה שמשתמשת במיקרופון של הטלפון) כדי לדעת פחות או יותר את רמת הווליום בהשוואה לשאר הרמקולים

יש סירטוני יוטיוב שעולים מ20 הרץ עד 100 ויותר, תראה אם יש פתאום קפיצה (ירידה או עלייה) בעוצמה בנקודת הקרוס אובר. המעבר בנקודה הזאת צריך להיות חלק ולא מורגש.
...
אני כרגע לא שואל על איכות סאונד וכיול. אני שואל עד כמה הסאב יפריע לשכן. אני רוצה להבין מה משפיע יותר על העברת רעש לחדר אחר. האם הווליום הוא הפקטור המשמעותי, האם גובה התדר? זה מה שאני מנסה להבין.

Amir64
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 114 פעמים
קיבל תודות: 1208 פעמים

לינק להודעה #5 

כידוע, "רעש", או גלי קול בכלל, נמדדים ביחידות SPL.
SPL - Sond Pressure Level.
תדר, כשלעצמו, הוא לא "רעש".
האנרגיה שבה הוא מופק היא הקובעת כמה רועש המקור המפיק את התדר.
אם נשווה ניגון תדר 55hz בווליום מסויים ואז ננגן 25hz אבל בחצי ווליום. האם התדר הנמוך יותר עדיין יהיה מפגע רעש גדול יותר
...
אי אפשר לתאר יחס כזה. הוא לא קיים.
אם אתה מנגן תדר, כל תדר, בחצי ווליום, הוא יישמע חלש יותר, ללא קשר כמה נמוך יותר התדר המנוגן.
כל מה שמספר תדר מתאר זה את אורך הגל של התדר. אין קשר לעוצמה בה הוא מנוגן.

למעשה, בגלל איך שהאוזן עובדת, אם מנגנים תדר 25Hz באותה עוצמה בדיוק שבה מנוגן תדר 55Hz,
אנחנו נחוש שתדר 25Hz נשמע חלש יותר.
כדי להבין את זה צריך להבין את המושג Phon.
https://en.wikipedia.org/wiki/Phon

Yuvalfrr
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

לינק להודעה #6 

22/11/2020 19:02  
Amir64 כתב:
כידוע, "רעש", או גלי קול בכלל, נמדדים ביחידות SPL.
SPL - Sond Pressure Level.
תדר, כשלעצמו, הוא לא "רעש".
האנרגיה שבה הוא מופק היא הקובעת כמה רועש המקור המפיק את התדר.
אם נשווה ניגון תדר 55hz בווליום מסויים ואז ננגן 25hz אבל בחצי ווליום. האם התדר הנמוך יותר עדיין יהיה מפגע רעש גדול יותר
...
אי אפשר לתאר יחס כזה. הוא לא קיים.
אם אתה מנגן תדר, כל תדר, בחצי ווליום, הוא יישמע חלש יותר, ללא קשר כמה נמוך יותר התדר המנוגן.
כל מה שמספר תדר מתאר זה את אורך הגל של התדר. אין קשר לעוצמה בה הוא מנוגן.

למעשה, בגלל איך שהאוזן עובדת, אם מנגנים תדר 25Hz באותה עוצמה בדיוק שבה מנוגן תדר 55Hz,
אנחנו נחוש שתדר 25Hz נשמע חלש יותר.
כדי להבין את זה צריך להבין את המושג Phon.
https://en.wikipedia.org/wiki/Phon
...
תודה רבה, החכמתי. אבל אני לא מתכוון לעוצמת הרעש אלא מפגע הרעש. כלומר מה יחוש אותו שכן בצד כשאני שומע מוסיקה. אז אתה טוען שדווקא את התדרים הנמוכים פחות יפריעו לו? אני גרתי ליד שכן עם רמקול JBL מהסוג הזול שלא יודע לרדת נמוך מאוד אבל עושה Bass Boost עם צליל מאוד מעוות ואני אכלתי ממנו ממורים עם הבאסים.

Amir64
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

לינק להודעה #7 

שוב, התדרים כשלעצמם, לא מפריעים.
מה שמפריע זה הווליום שבו הם מנוגנים.
אם מפעילים סאבוופר בווליום גבוה מהווליום ה-"נכון", זה שמתקבל לאחר כיול, בצורה משמעותית, השכנים שומעים "בום בום".
אם כל המערכת מופעלת בווליום חזק מידי, השכנים מוטרדים מכל התדרים, ולא רק מהבאסים, נכון?

אם אתה מבצע כיול, ואח"כ שומע תכנים בווליום סביר ולא מפוצץ אוזניים, אין הבדל אצל השכנים אם התדר הנמוך ביותר המנוגן הוא 50Hz או 25Hz.

GalZohar
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 32 פעמים
קיבל תודות: 15 פעמים

לינק להודעה #8 

תדרים נמוכים חודרים יותר. כמה יותר? תלוי בהמון דברים ככה שלא נראה לי שמישהו פה יוכל לתת תשובה ברורה. אז יכול להיות שתדר 25 הרץ יחדור טוב יותר ואז ישמע חזק יותר אפילו אם במקור הוא חלש יותר, וגם יכול להיות שלא.

בכל מקרה, חוץ מלסרס את התדרים הנמוכים ולאזן את המערכת ככה שלא יהיו תדרים מסויימים שדופקים יותר מאחרים ושלא תשב בנקודה שבה יש תדרים שלא שומעים טוב ואז מערכת הכיול צריכה להגביר אותם בהגזמה, לא נראה לי שיש לך יותר מדי מה לעשות לגבי השכנים. ולקוות לטוב כמובן. אולי הם מספיק זקנים ולא שומעים את התדרים האלה בכלל... ועדיין אולי ירגישו כשירעדו להם הקירות?

Amir64
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

לינק להודעה #9 

אם מגיעים למצב שקירות רועדים אצל השכנים, הווליום אצלך גבוה הרבה יותר מידי, וזכותם המלאה להזמין שיטור אליך הביתה.
קירות לא צריכים לרעוד כדי לקבל באס טוב.
אם אתה שומע בווליום כזה שתדר 50HZ לא מפריע לשכנים, גם תדר 25Hz לא יפריע לשכנים.

בור_ועם_הספר
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 15 פעמים
קיבל תודות: 24 פעמים

לינק להודעה #10 

לפעמים יש gain דווקא בתדר מסויים בגלל האקוסטיקה של החדר.
כדאי לבדוק אם זה המצב אצלך ולנסות לתקן.

אפשר לנסות לשנות את המיקום של הסאב
אם יש בסאב אפשרות לפיצוי על הגברה בגלל החדר כדאי להשתמש בה.

איזה דגם הסאב שלך?

שלח תגובה

חזור אל “אודיו רב-ערוצי (ק''ב)”