מנעול חכם Lockin G30

איך פותחים דלת עם ידיים עמוסות ילדים, אוכל מהסבתא כאשר המפתח נמצא עמוק בכיס הנגדי? מתעקמים ומתעוותים או פשוט מתקינים ...


הקדמה

יש לפחות 2 סיבות עיקריות מדוע כדאי לרכוש מנעול חכם בימים לא פשוטים כאלו. האחת היא נוחות, למשל לפתוח את הדלת מרחוק (שימושי עבור משקיעים למשל או להכנסת שליחים אם אין אף אחד בבית), לצאת מהבית בלי מפתח,  לא לשכפל יותר מפתח אף פעם ועדיין לתת למי שאתה רוצה את היכולת להיכנס; השנייה היא תחושת הבטחון. לא לדאוג שהילד יאבד את המפתח שלו לעולמי עד, לדעת שתמיד הדלת תנעל כשתסגור אותה, לדעת שהדלת תנעל מיד אחרי הילד ובת הזוג, לדעת אם מישהו שכח את הדלת פתוחה, לדעת מי נכנס הביתה ומתי ולא פחות חשוב מי מנסה להיכנס הביתה ומתי; אלו הם דברים שלטעמי מדברים לכל איש משפחה, וככזה בעצמי היה לי ברור שכעת יותר מאי פעם זהו הזמן לרכוש מנעול חכם.

על החברה

חברת Lockin (לשעבר Yunding) היא חברה סינית שנוסדה במקור ב- 2014 ומתמחה בייצור פתרונות חכמים לדלתות לרבות מנעול קורא ורידים באצבע גם דרך כפפות – הראשון מסוגו בשוק הפרטי. החברה נמנת על חלק מהשרשרת האקולוגית של חברת Xiaomi ולה 13.5 מליון לקוחות בסין שהם כ70 אחוז מנתח השוק ועוד 3.5 מליון נוספים ברחבי העולם. יש לה 10 קווי ייצור עם כ10,000 יחידות המיוצרות על בסיס יומי.

בישראל היבואן הרשמי הוא KeyShop מבית "אביב מנעולים". דור שני למנעולנים עוד משנות ה80 ובית הספר הכי גדול בארץ למנעולנות עם התמחות ברמה עולמית בתחום הרכב.

דרישות

רגע לפני שצוללים פנימה, שתי דרישות סף להתקנת המנעול:

1 – צילינדר עם פרפר.
2 – מרווח של לפחות 3 מ"מ בין הצילינדר לרוזטה/דלת/מקטע הכי גבוה אחריו.

בניגוד למנעולים אחרים, אין צורך במתאמים. המנעול מתלבש על הפרפר ללא כל קושי ואחיזתו איתנה. כמו כן, המרווח המדובר משמש עבור נקודות עיגון לבסיס המנעול ואצלי מדדתי בדיוק 3מ"מ וייתכן ואף פחות. מצרף גם לינק לסרטון של היבואן שם הגובה נראה בבירור רב יותר.

מה בקופסה

 • מנעול חכם Lockin G30 כולל 4 סוללות אצבע
 • קודן משולב טביעת אצבע  Lockin G30 Keypad Pro כולל 2 סוללות אצבע
 • מגשר Lockin G30 WiFi Bridge לחיבור המערכת לאינטרנט
 • מתאם מנעול לחיבור לצילינדר
 • מברג פיליפס
 • מפתח אלן
 • ברגי אלן (3 פלוס 1 ספייר)
 • ברגים ודיבלים להתקנת הקודן
 • מדבקות להתקנת הקודן
 • חיישני דלת (1 פלוס 1 ספייר)
 • כבל USB שחור עבור המגשר
 • שבלונה למיקום חיישן הדלת
 • חוברת הוראות (לא בעברית)

הסט מגיע ארוז בקפידה. המנעול והן הקודן שניהם מאסיביים מאוד למראה ולמגע. הסיבה לכך טמונה בעיקר בזה שהם מאחסנים סוללות אצבע ולא מתבססים על סוללות ניקל למיניהן. המנעול דורש 4 סוללות AA ואילו הקודן 2. יש מי שדבר כזה לא יעבור אצלו או אצל אשתו יפה בעין ויש מי שהיתרון בהחלפת סוללות פשוטה ומהירה יקסום לו יותר מהאסתטיקה.

קצת מוזר שנתנו כבל USB שחור עבור מכשיר (מגשר) לבן וללא מתאם חשמל לUSB. המגשר הוא יחסית קטן בין כה וכה והייתי מעדיף לו היה מגיע עם חיבור ישיר לחשמל על מנת לתקוע אותו באיזה שקע ולשכוח ממנו. בניגוד לשני אחיו ממקודם הוא פלסטיקי לחלוטין ומרגיש די זול. אפילו קצת רישרש כששקשקתי אותו.
אומנם יש מי שיציק לו חוסר בעברית בחוברת, אך ישנם סרטוני יוטיוב מעולים מטעם הייבואן וגם תמיכה סימפטית והכל בשפת הקודש.

התקנה ורשמים ראשונים

התקנת הבסיס

 

הרכבת המנעול

 

הרכבת סוללות

התקנה קלי-קלות. 15-10 דקות עבודה בלחץ עם סרטון התקנה מקיף בעברית. אגדיל ואומר שהייתי מופתע איך דבר יחסית כזה מאסיבי התקבע כמו סלע לדלת בעזרת 3 פינים קטנטנים. בלי קדיחות. בלי דבק וכמובן שגם ניתן לפרק ולהסיר אותו ללא כל נזק. מפרקים את הפרפר, שמים את הבסיס ומעליו את הפרפר, מקבעים באמצעות ברגי האלם, מלבישים את המנעול, מחזקים שני ברגי פיליפס וסיימנו.

המנעול עמיד מאוד גם בפני אורחים שלא תפסו ת'קטע וניסו למשוך ולהזיז אותו במקום לסובב את הידית המובנת. יש לו כפתור גדול מרכזי עם שתי פונקציות: האחת מצב סנכרון BT ואילו השנייה היא ביטול זמני של פונקצית הנעילה האוטומטית על ידי לחיצה 3 פעמים. קצת מרגיש לי שהיה אפשר גם להכניס כאן פתיחה/סגירה עם לחיצה כפולה.

בכל הנוגע לרעש, הייתי אומר שהוא לא מרעיש מדי ולא שקט מדי כפי שניתן לשמוע בסרטון. הוא בהחלט לא חרישי אבל גם לא רועש ברמה של להעיר את כל הבית באמצע הלילה. שומעים מספיק כדי לדעת שהוא עושה את העבודה.

 

התקנת חיישן הדלת

 

סוף הרכבה

באריזה מגיעים שני חיישני דלת (אחד ספייר) שמיועדים לזהות מתי הדלת פתוחה. "החיישנים" הללו הם למעשה לא יותר ממגנט רב עוצמה. יותר מדי רב עוצמה אפילו. בהתחלה הדבקתי אותו קרוב מדי לדלת והוא ממש הקשה עלי לפתוח אותה. גיליתי גם שאם משאירים את הדלת פתוחה ממש מעט והפיצ'ר של "הנעילה האוטומטית" (על כך בהמשך) מופעל, אז המנעול מסתובב ונועל את הדלת אפילו שהיא לא באמת סגורה.

הדבקת בית הקודן

הצמדת הקודן

 

פוזה מהצד

 

קודן מותקן מחוץ לדלת

 

הקודן מגיע עם רייטינג של IPX5 ששווה ערך לעמידות בפני נתזי מים וזרזיפים או במילים פשוטות גשם. ניתן להתקין אותו באמצעות פס דבק או זוג ברגים ודיבלים. ניתן גם לשלוף אותו מהבסיס בעת הצורך, להחליף סוללות או לקחת לאחד מבני הבית ולסרוק את טביעת האצבע שלו. ב-Lockin מבטיחים שהמידע של טביעת האצבע והססמאות נשמר לוקאלית בלבד ולא עוברים אליהם בשום צורה. המכשיר תומך בעד 20 אצבעות ו-50 ססמאות שניתן להגדיר כזמניות, קבועות או חד פעמיות. אגב, הוא מצליח לסרוק בהצלחה גם אצבעות ילדים כמו הילד בן ה- 5 שלי. מהירות התגובה שלו ראויה לשבח. לא תספיקו לספור עד 3 אחרי הנחת האצבע והמנעול כבר יסתובב. למקשים יש תאורה שנדלקת בלחיצה. תאורה קבועה בחיישן טביעת האצבע הייתה משדרגת אותו רמה אחת מעלה. חסרון קל נוסף שהבחנתי הוא זה שהקורא מאונך לחלוטין במקום בשיפוע ולכן דורש הצבה מעט גבוהה על מנת להיות מונגש לכל אצבעות היד.

 

מגשר מקדימה

 

מגשר מאחורה

 

המגשר הוא אינו פריט חובה. למעשה המערכת יכולה להסתדר מצוין בלעדיו ויש גם מי שיעדיפו לא לחשוף את דלת הבית שלהם לאינטרנט וימנעו מלהשתמש בו. מכיוון שהוא מתקשר עם ההמנעול והקודן ב-BT ועם העולם ב- Wi-Fi, מומלץ למקם אותו בסמוך לדלת ולדאוג שתהיה שם קליטת אינטרנט אלחוטי.

אינטגרציה

במחלקה של העוזרות הקוליות ניתן לפתוח ולנעול את הדלת באמצעות גוגל אסיסטנט ואמזון אלכסה.
כמו כן ניתן לממשק את כל המוצרים לענן של Tuya, שזה לכאורה דבר גדול בפני עצמו, שכן התממשקות עם Tuya שווה ערך להתממשקות עם שלל מערכות הפעלה של בית חכם כדוגמת Home Asisstant. אך לא כך הדבר לצערי. לא ניתן לקבל מידע או לבצע פקודות באמצעות HA אז קחו את זה לתשומת ליבכם אם זה חשוב לכם.

קליברציה

המנעול מותאם היטב לדלתות בישראל שכוללות לשונית ובריח. אני מעריך שיוכל גם לעבוד על דלתות פשוטות יותר שבהן הלשונית היא גם הבריח אם משתמשים באותה לוגיקה בפונקצית הכיול. בסדרה של פרומפטים ותמונות הוא יעזור לכם ללמד אותו מתי הדלת פתוחה, מתי סגורה, מתי הבריח פתוח/סגור, מתי הלשונית משוכה אחורנית וכמובן כמה סבובים בדיוק צריך לעשות בשביל כל זה. אציין שאצלי קיים חופש מסוים בין תחילת סבוב המפתח לרגע בו הצילינדר מתחיל להסתובב וזה משהו שלקחתי בחשבון תוך כדי קליברציה והכל עובד כשורה.

אפליקציה

יש שתי אפליקציות לשליטה מהסמארטפון: ייעודית של היצרן ועוד אחת של ענן הIOT המוכר Tuya. לא ניתן להשתמש בשתיהן במקביל, יש לבחור באחת ועדיף שזו תהיה Tuya כי השניה ניראת אותו דבר רק שאין לה שום יתרון.
צימוד הרכיבים יחסית קל. מי שרוצה שליטה דרך המגשר צריך לצמד גם את הרכיבים וגם את המגשר לרכיבים. השליטה היא אומנם קלה ונוחה להתמצאות, אך מי שבנה על אוטומציות ונוטיפיקציות צפויה אכזבה. מעבר לפתיחה, סגירה, ניהול משתמשים ולוג פעילות אין פה הרבה. לטובה ולרעה. מחד פשוט מאוד לשימוש ומאידך פשוט מדי. על אוטומציות והתממשקות עם מערכות אחרות עוד הייתי יכול לוותר אבל מאוד חסר לי הודעות פוש על מי נכנס הביתה ואם הדלת נותרה פתוחה. כן יש לוג שמראה היסטורית כניסות ופעולות (ראה סקרין שוט לעיל) אבל זה לא מספיק לטעמי. ההודעות פוש היחידות שכן מקבלים הן על מס' שגיאות רב בהקשת קוד בקודן, סוללה חלשה ומנעול תקוע. יחד עם זאת, הייבואן טוען שאלו יתווספו בעתיד.

שני פיצ'רים שבלעדיהם לא היה אפשר לקרוא ל- G30 "מנעול חכם", אלא סתם מנעול חשמלי:

 1. נעילה אוטומטית. אם המנעול מזהה פתיחה ולאחר מכן סגירה של הדלת הוא ינעל אותה לבד עם דיליי או מיידית. זה עובד מצוין, אך עם סייג אחד. אסור לסגור את הדלת מהר מדי. אם פתחתי את הדלת מהקודן ונכנסתי וסגרתי אותה לפני שחלפו 3-2 שניות מהרגע שיצאה הלשונית – הדלת לא תנעל. רצוי לציין שזה קורה רק בזמן פתיחה חשמלית ולא בידנית כשמסובבים את הידית מבפנים.
 2. התראת דלת לא נעולה (סאונד בלבד). פיצ'ר בטיחותי מצוין שחובה בכל בית עם ובלי מנעול חכם בייחוד בתקופה רגישה כמו זו. רק למען הסר ספק, ההתראה מושמעת גם כשהדלת פתוחה למשך זמן שנקבע באפליקציה.

סיכום

אני יכול לומר שאני סך הכל מרוצה אם כי אין ספק שיש מקום לשיפור. אך אם לשפוט לכף זכות, מה שהמנעול כן עושה הוא עושה מצויין. 26 יום לאחר ההגדרה הראשונית ומד הסוללה עדיין מראה לי 100(!) אחוז. לפי היצרן זה אמור להספיק לכחצי שנה בשימוש סביר של 20 פעם ביום. אם עד היום שקלתי לרכוש מנעול חכם, היום אני מצטער שלא קניתי עד עכשיו וזה לדעתי אומר הכל.

במהלך הרבעון הראשון של 2024, החברה מתכוונת להשיק פעמון חכם לדלת עם מצלמה אשר יתממשק עם ה- Lockin G30.

מחיר:
מנעול חכם + קודן משולב טביעת אצבע +מגשר WIFI + חיישן דלת – 1249 שקל במקום 1799 לערכה כולה

 

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


20:00
  /  
18.11.2023
  
9xcalibur9

1