ביקורת מסך הגלריה OLED LG 55G2 עם פאנל EVO דור שני

מסך "גלריה" OLED חדש של LG

8:00
  /  
23.06.2022
  

ה 55G2 הוא המודל הקטן ביותר בסדרת הגלריה של דור OLED של חברת LG לשנת 2022. המודל מיועד לתליה על קיר ולשם כך נלקחו כמה החלטות שונות מדורות קודמים של מסכי LG. תחילה, ה-Bezel – אותה מסגרת דקיקה שמפרידה בין הזכוכית הקדמית למסגרת צומצמה משמעותית – כמעט ואין מרווח סביב המסך, למעט פס קטן וחבוי בתחתית המסך. פס שמשמש לקליטת אותות ה-IR של השלט וכן כמיקרופון להוראות קוליות (עוד על כך בהמשך).

צד המסך במקום להיות דקיק במיוחד באיזור אחד ומעט עבה יותר בחלק האחר הפך לשטוח ואחיד – מה שמאפשר ליותר נפח – עם יותר באסים באודיו, וכשהוא תלוי על הקיר הוא יכול להיות ממש דבוק לקיר במרחק אפס (LG מספקים מתקן מיוחד לטובת העניין הזה). גם פינות המסך בנויות באופן כזה שמייצר אשליה כאילו שהמסך מרחף באוויר בצמוד לקיר.

אצלי המסך הותקן על רגליות אוניברסליות (עם מודלים כמו ה-C2 מגיעות רגליות שמגיעות איתו).

מבחינת חיבורים, המסך סטנדרטי למדי עם שני HDMI ועוד USB בצד, ועם חיבור רשת, שני חיבורי USB ושני חיבורי HDMI נוספים. כמובן שיש גם חיבור אופטי, חיבורי לויין ו-עידן+ ויציאת IR BLASTER (המסך מגיע עם שניים כאלה) במידה והממירים שלנו נמצאים בתוך ארון סגור, אז המסך עדיין יוכל לשלוט בהם ללא כל קושי.

השלט של ה-55G2 כמעט זהה לדור הקודם (C1 או G1) למעט זה שלמרות שהדבר לא מתועד, יש שיפור משמעותי במנוע של זיהוי הכיוון של ה-magic mouse. אני מוצא שהשלט באמת מצליח לזהות את מיקום המצביע באופן מדוייק בהרבה מכל הדורות הקודמים וללא "שיוט" כלשהו. גם התוכנה של הסמן שופרה, והצבע בתוך הסמן מראה כשהוא מעל משהו מעניין, לחיצה ארוכה על הכפתור האמצעי גם יכולה לתת חיפוש בדפדפן או עזרה על הפיצ'ר בתפריט הנוכחי. לשלט כפתורי גישה ישירה לנטפליקס, אמזון פריים, דיסני+.


כך זה נראה:

כפתור הסרטים לא באמת מעניין וכפתורי הסייעות של אלקסה וגוגל לא רלוונטיות לישראל.

יש עוד לא מעט שיפורים ושינויים במערכת ההפעלה WebOS 22 (הגרסא תואמת לשנה של המסך שאליה היא משוייכת, כלומר G2 שהוא מודל של 2022 יהיה עם webOS 22). כמו בדור הקודם, המסך מצניע את התפריטים המורכבים ועובר לגווני אפור כהה ניוטרליים שנותנים לאפליקציות וליכולות של המסך לקבל את הבמה המרכזית.

פיצ'ר אחד חדש הוא האפשרות להשאיר את המסך במצב "מוכנות תמידית" שבו אפשר להציג שעון, וידאו, תמונות (כולל ביתיות אם יש לכם מכשיר אנדרואיד שיסנכרן עם המסך) ועבודות אמנות.

פרטי האמנות יפים ומגוונים וכוללים לא מעט תכנים:

עבור עדכון ברקע של תמונות למוכנות תמידית נדרש מכשיר אנדרואיד.

כאשר זה מוצג על המסך ברקע יש לא מעט אופציות מעניינות. למשל אפשר לקבוע מיקום לקבלת מזג האוויר (אם כי מודיעין לא זמינה, תל אביב היתה הקרובה לאזור שלי) .

התצוגה עדינה ויודעת להתמודד עם אור רקע בכדי להציג את המידע באופן שלא יעמיס על המסך. אבל בוודאי שתשאלו, איך נמנעים במצב זה מצריבה? לא רק שהמסך מזיז את התוכן כל הזמן כמו screen saver אלא שאפשר גם להגדיר למסך שיכבה לאחר זמן מה.

בנוסף יש גם חיישן תנועה. אפשר להגדיר שהמסך נכבה כשהוא מרגיש שאין אף אחד בסלון, ושידליק את עצמו (במצב האמביאנטי עם השעון או עבודות האמנות) רק כשיש מישהו שעומד בסביבתו בכדי לראות אותו. זה עבד מעולה, בכל פעם שנכנסו לחדר הוא זיהה ונדלק במצב הזה, וכמעט ולא ניתן היה לשים לב שהוא כבוי. בנוסף, ניתן לשלוט ברמת הרגישות שלו לאנשים וכמה מהר הוא יכבה את עצמו במצב הזה, ואפילו אם במצב הכיבוי אם הוא ישתמש בנורית קדמית או לא. התוצאה היא מדהימה, ואפשר להגיע כמובן למסך דלוק ללא כל דיליי ממצב ה-standby הזה. כמובן שגם ניתן לכבות את המסך לחלוטין אם מעוניינים בכך.

פיצ'ר נוסף חדש עבור WebOS 22 הוא זיהוי קולי בעברית ששודרג מהדור הקודם בעזרת חברה ישראלית שעובדת על זה מזה זמן מה. אפשר לעשות את זה מהשלט תוך לחיצה על כפתור המיקרופון, אבל גם למסך יש מיקרופון שמאזין לפקודת "היי LG" הדומה לפקודת "היי גוגל". עם זאת, ניסיתי כמה פקודות פשוטות כמו לפתוח Netflix או לכבות את המסך. התוצאות היו בעייתיות – חלק מהן משעשעות, אבל לרוב במקום לבצע את מה שביקשתי היה נפתח חיפוש של יוטיוב על משהו שהזכיר פונטית את מה שאמרתי.

כאן ביקשתי להעביר לנטפליקס וזה ביצע חיפוש בתוך נטפליקס.

כשביקשתי סתם "היי LG נטפליקס" זה פעל לא רע. לא ממש ידעתי איך להגיד HDMI1 אבל כן הצלחתי לכבות ולהדליק את המסך מדי פעם בשיטה הזו מבלי להחזיק את השלט ביד. חביב, אבל לא מספיק אמין בשביל שימוש רציף.

המסך הראשי של WebOS 22 ממשיך להיות מסך מלא, למרות שרק האפליקציות מופיעות כאשר מדליקים את המסך. זה לא כל כך מטריד, באמת כשרוצים לפתוח Netflix לא כזה מעניין לראות את מה שכרגע מנגן על המסך בינתיים. החלק העליון של המסך מוקדש למידע (כמו מזג אוויר) והתראות, גישה לחשבון, לחיבורים השונים וכו'. ניתן להכנס פנימה ולראות פרטים נוספים כגון מזג האוויר המפורט יותר באיזור.

בתחתית עמוד הבית יש גישה לחיבורים השונים (אם כי היה אולי כדאי להעלות את זה גבוה יותר).

מתחת להם יש גישה להתראות ספורט שונות למי שמעוניין בקבלת תזכורות בזמן אמת למשחקים בתחומים שונים.

גישה מהירה נוספת היא לאתרים שונים כמו אתר ערוץ 13, אתרי חדשות, מסנג'ר ועוד.

גישה מהירה לתכנים זהה למה שיש בחיפוש עם דגש חזק מאוד על תכני amazon Prime שמודגשים מאוד במכשיר. נראה שנטפליקס ויוטיוב פשוט לא חושפים את התכנים שלהם במסך הראשי באופן דומה.

את כל התפריטים האלה אפשר לערוך. ולסדר. את הישומים אפשר לערוך ידנית (או אוטומטית) ואת רשימות התכנים אפשר למין ידנית.

עוד נושא חדש הוא טיפול בריבוי צפיות או האפשרות לראות זה לצד זה מספר תכנים שונים. לא הצלחתי להפעיל זאת במצב HDMI1+HDMI2 אבל אפשר להציג עידן+ עם HDMI, מחשב עם כל מקור אחר, מכשיר נייד וכו'.

מעבר לכפתור נפרד לכניסות מפריד משום מה בין האפליקציות לבין מקורות HDMI וסטרימינג בעזרת הסטרימר המובנה.

לכל כניסה כזו ניתן כמובן לחבר שליטה אוניברסלית שממשיכה להיות פשוט מעולה. המסך מגיע עם שני IR Blasters שמתחברים למסך ומאפשרים לו לשדר IR לממירים חיצוניים שדורשים זאת גם אם הם נמצאים בארון חבוי.

מחברים את הכבל למסך ומעבירים את הכבל לארון או הארונות המתאימים והשליטה ממשיכה לפעול. מנסיוני השלט עובד מצויין ויש לו קודים למרבית הממירים שקיימים בישראל (כל מה שניסיתי עבד, כולל שליטה מלאה ב-AppleTV 4K ובסטרימר Dune).

יש גם שליטה בבית החכם, כגון דרך בקרים של Hue, מזגנים וציוד אחר של LG.

השליטה היא דרך המסך עצמו אך בסיוע של האפליקציות של LG. המסך ממשיך לתמוך בשידורי עידן+ ללא כל קושי או הבדל מהדור הקודם. כמובן ששיתוף הפעולה עם אפל ממשיך, כאשר יש תמיכה מלאה ב-Airplay2, וכן באפליקציות כמו AppleTV+ מוזיקה ותמיכה ב-Homekit.

המסך כמובן תומך ב-Dolby Atmos הן מהאפליקציות המובנות והן מכניסה חיצונית. ניתן לשלב גם סאונד בר למסך, כולל באופן אלחוטי בכדי לקבל את החוויה האופטימלית. הסאונד במסך היה יוצא מהכלל.

פיצ'ר נוסף מעניין הוא טיפול בנושא משפחות עם ילדים. כידוע יש לא מעט ילדים שצופים יותר מדי זמן טלויזיה. LG הוסיפה למערכת ההפעלה בקרת הורים שמאפשרת מגבלה למספר שעות וטווחי זמנים (המבוגרים יכולים לעקוף זאת בעזרת קוד הורים). אבל היכולות לא עוצרות שם. הן מאפשרות גם מגבלות לעוצמת השמע, שכן אנחנו יודעים שילדים לא שמים לב כשהטלויזיה צועקת וזה מקל על מלאכת ההורות.

ניתן גם להפעיל כך את מצב נוחות לעיניים שמוודא שבשעות הרלוונטיות, המסך לא יפיק כמות אור כחול מוגזמת ולא יעייף את עיני הילדים (וההורים).

עוד פיצ'ר חביב יאפשר לנו להבין כמה שעות הילדים מבלים מול המסך ובאיזה אפליקציות הם צופים.

מבחינת מגוון האפליקציות, החנות של WebOS עשירה כתמיד עם כותרים כמו מאקו, דיסני+, סטינג, הוט, הוט נקסט, אמזון פריים, אפל טיוי+, סלקום TV, פרטנר TV ועוד. בעצם רק יס+ חסר ברשימה (ככל הנראה יש עיכוב בפיתוח, אך לפי הדווחים זה עדיין בתוכניות החברה).

מרבית האפליקציות עובדות מעולה, אם כי יש שתיים שכדאי להתעכב עליהן. כאן TV, היא אפליקציה יחסית חדשה שחושפת את תכני כאן11 המעולים (תכנים כמו זהו זה, טהרן, היהודים באים והפודקסטים המצויינים של התאגיד). אבל בניגוד למסך ישן יותר שבדקתי (ה-55CX) שבו האפליקציה עובדת, דווקא על WebOS 22 נראה שיש לאפליקציה בעיה להטען והיא תקועה קבוע על הספינר ולא מצליחה לרוץ.

אפליקציה בעייתית נוספת היא דיסני+ שכאמור, ההשקה שלה היא פיאסקו לא קטן. האפליקציה נתקעת לא מעט במצב 4K ואני מקבל שגיאה קבועה של "נראה שאתם לא מחוברים" למרות שכפי שניתן לראות, הסטרימינג עובד… עם זאת האפליקציה תומכת בתכני Dolby vision (לא ברור מה יהיה עם האודיו ואם תהיה תמיכה ב-5.1 או אטמוס) ובדיבוב עברי בתכני דיסני.

למשל הסרט Encanto של דיסני נראה מדהים – יש גם Dolby vision מטורף להורים וגם שמע בעברית לילדים!

יש לציין בבירור: כל הבעיות הללו הן באחריות החברות השונות (יס לפתח את יס+ למסכים חכמים, דיסני+ שלא יתקע, כאןTV לפתור את הבאגים שלהם), אך מן הסתם גם LG צריכים להתערב כאן וללחוץ על החברות להזדרז ולתקן את האפליקציות שלהן שכן הדבר גם פוגע בתדמית שלה שעד כה היתה ללא רבב.

הסטרימר המובנה בעל יכולות זהות לדור הקודם, כולל תמיכה בתכני DV, HDR10, דולבי אטמוס אך ללא תמיכה ב-DTS. קצב הנתונים שהמסך הצליח לפענח היה סביב 90Mbps, מרשים בהתחשב שחיבור הרשת הוא 100M בלבד (אפשר לעקוף זאת ככל הנראה עם מתאם USB לחיבור רשת גיגהביט.

תופעה משונה היתה שהמסך לא זיהה תרגום לא מובנה (קבצי SRT) חיצוניים דרך חיבור הרשת UPNP. זה משונה, מכיוון שהדור הקודם של המסכים זיהה זאת ללא בעיה.

איכות התמונה

נתחיל אולי מהקל אל הכבד. המסך כמובן תומך בעידן+ אך ללא תמיכה ב-1080 (למעט עבור כאן), זה כבר הפך ללא רלוונטי כשאנחנו בעידן 4K ועל סף עידן ה-8K. לכן הבדיקות של איכות התמונה נעשו על שירותי סטרימינג ולא על עידן+ שתקוע על SDTV…

איכות התמונה של יס וסלקום מצויינות כתמיד והמסך מצטיין בשידור זה.

יש לציין שמצב נוחות העיניים בתכני 50HZ מהבהב יתר על המידה. בעוד שבדורות CX ו-C1 היתה אופציה להגדיר את עוצמת הפיצ'ר (נמוך, בינוני, גבוה ואוטומטי – שבהם רק גבוה הבהב), ב-G2 יש רק אופציה להדליק או לכבות את הפיצ'ר. המלצתי היא לכבות אופציה זו.

ההבהוב מתבטא בצילום מהיר באופן הבא:

מה לגבי תכנים מסטרימינג, בלוריי ו-UHD?

נתחיל מדיסני+, האיכות של אנקאנטו מצויין ב-DV, אבל כאמור, לא האפליקציה היציבה ביותר ואחרי כמה דקות הוידאו נתקע.

העונה השלישית של The boys מצויינת לפחות כמו קודמותיה, ונראית מדהים על המסך ב-4K HDR.

גם "Stranger things" בנטפליקס ב-4K DV נראה מדהים. בסצינה הזו רוברט אנגלנד (פרדי קרוגר) מואר חזק על רקע שחור – הפירוט והתלת מימד של הסצינה מועברים באופן נהדר.

גם סרט הספורט החדש של אדם סנדלר Hustle (שיטה טובה לראות הרבה משחקי כדורסל ולהסתובב עם כל הסופרסטארים בתחום) נראה מדהים.

סדרת הדינוזאורים הפרה היסטורית "כמו דוקו" של דיוויד אטינבורו ב-AppleTV+ חדה כמו תער.

יוטיוב בליגה משל עצמם, כולל יכולת לתמוך ב-4K 60HZ.

בפרמאונט+ הפרק האחרון של מיני סדרה The offer ובו מיילס טלר משחק את המפיק העל אל ראדי שהפיק את הסרט "הסנדק" באופן לא שגרתי כנגד אולפן לא מתפקד, פוליטיקאים, שחקנים מחורפנים והמאפיה.

לא בטוח שמורביוס הוא הסרט הכי חד בקלמר של מארוול אבל לפחות באיכות התמונה הוא כאן נראה מדהים.

גם הבלוריי UHD של Dune נראה ונשמע מדהים על המסך. תענוג יוצא מהכלל.

ולפני אחרון, מקס הזועם בגרסאת 4K HDR צבעוני וחי כמו שאף סרט לפניו לא היה.

ואחרונים חביבים הסרטים החביבים עלינו בגרסאות בלוריי – "עיר החטאים" שהקונטרסט שלה מטורף ו-"ממזרים חסרי כבוד" צבעוני ומשעשע כתמיד.

מדידות

נתחיל במדידות עוצמות האור של המסך.

במצב מכוייל ובהתאמה לחדר חשוך, המסך הציג 297cd/m2 מעט נמוך מה-455 ניטים שראינו בדור הקודם, ככל הנראה כי הוא מנהל את האור באופן יותר חכם וחסכוני. כשמדדנו ללא מגבלת הכיול, המסך עבר את ה-500 ניטים. כאשר מדדנו ב-HDR, המספר קפץ ל-1037cd/m2 שזה בדיוק 20% יותר ממסך ה-EVO של ה-G1, ו-33% יותר ממסכי ה-OLED ללא EVO (כמו ה-C1 למשל). יש לציין שבניגוד לדור קודם מדובר בעוצמת אור sustained ולא נקודתית!

הגאמה של המסך נמדד ב-2.36 (עם הגדרה של 2.4)

המסך מגיע לדיוק מושלם ל-D65 עם 6551 מעלות קלווין ועם כיסוי מלא של טווחי המסך ב-REC709 וב-DCI-P3.

החתימה הספקטרלית של הפאנל:

בשלב הזה אני לרוב מודד אחידות אך במסכי ה-OLED בשני הדורות האחרונים אין שום צורך בכך מכיוון שאין שום DSE (מסך אפור "מלוכלך") או אי אחידות שניתן למדוד אותה.

גם בתחום ה-motion artifacts הגענו לנקודה שכבר קשה מאוד לזהות כאלה עם המעבדים החדשים.

בתחום הגיימינג ללא העברה למצב game mode ("מטייב משחק") נמדד 84.4 מילי שניות של משחק. עם מטייב המשחק, מדדתי 29 מילישניות. הפתעה מכיוון שהדור הקודם ירד ל- 8.9 מילי שניה. יתכן מאוד שהמסך מזהה שמדובר במכשיר מדידה ולא ציוד גיימינג ולכן ממשיך להפעיל עיבוד תמונה כלשהו למרות שביקשתי להסירו, אך לא הצלחתי לרדת מתחת למדידה זו.

"תקציר מנהלים"

 • פאנל EVO חדש – כמובטח קיבלנו 20% שיפור בבהירות לעומת פאנל EVO הקודם, ויותר מה-30% שיפור המובטח מול פאנלי OLED הקודמים. זה לא רק נקודתי אלא ממש ממש שדרוג בעוצמת האור שהפאנל מסוגל לתת.
 • חבילת האפליקציות הורחבה – אבל יש כמה עם באגים ובעיות שכדאי ש-LG תפעל לתיקונם.
 • השליטה הקולית בעברית ללא שלט – עובדת אבל נדרש דיוק בהגהת המילים, זה לא מספיק אמין בכדי להחליף שלט.
 • פיצ'רים משפחתיים – זמן מסך ודוח שימוש ממש פיצ'רים טובים ושימושיים.
 • העיצוב החדש מנצח – העיצוב של המסך עדין ויפה ומצמיד את המסך לקיר במרחק אפסי
 • מוכנות תמידית – גלאי הקירבה והשעון ברקע ממש תוספת מעולה.
 • ריבוי תצוגות – לא עבד לי עם שני חיבורי HDMI אבל זה נוח מאוד לחיבורים שונים

מחירים מומלצים לצרכן:

 • OLED55G2 מחיר 9990 ש"ח
 • OLED65G2 מחיר 14490 ש"ח
 • OLED77G2 מחיר 20490 ש"ח
 • OLED83G2 מחיר 31990 ש"ח

לשרשור תגובות לחץ כאן


8:00
  /  
23.06.2022
  

1