זכרון למחשב Lexar ARES RGB DDR5-6000

ה- LEXAR ARES DDR5 MEMORY KIT 6000 MT/s 2X16 Gb הוצגו בינואר האחרון ב-CES 2023 והושקו באפריל השנה.


בחודש אפריל האחרון חשפה LEXAR את סדרת כרטיסי הזיכרון בסגמנט DDR5 לשוק הגיימרים ויוצרי התוכן במהירויות של 5600 וכן 6000 עם פס תאורה RGB עשיר. קודם לכן ב-CES 2023 בלאס וגאס הציגה LEXAR ליין שלם של מוצרים וגם את הסדרה החדשה של הזכרונות שבסקירה כאן.

ורגע לפני שנראה את רכיבי הזיכרון החדשים, נראה מה קרה בשנה האחרונה למחירי קיטים של DDR5 בקונפיגורציית 2X16 גיגהבייט. מן הטבלה שבתמונה נראה שמחיר הקיט שהיה בתחילת 2022 כ-500 דולר, ירד באמצע 2023  לאיזור ה-150 דולר.

טבלת מחירי קיטים של DDR5 במהירות 6000 על פני שנה וחצי (צילום מסך מאתר https://pcpartpicker.com)

אם ננסה לפשפש ב-DDR האישי שלנו לגבי LEXAR, אולי ניזכר שנתקלנו כבר ב LEXAR כייצרנית של כרטיסי זיכרון קטנים למצלמות, קוראי כרטיסי זיכרון, דיסק.און.קי ועוד. אבל זיכרון למחשב? ובכן עיון קל בוויקיפדיה ואנחנו למדים ש- LEXAR היא שחקנית חדשה יחסית בשוק זיכרונות המחשבים DDR, והחלה לשווק אותם בשנת 2020 לאחר שנרכשה בשנת 2017 ע"י חברת Longsys הסינית.

ה- LEXAR ARES DDR5 RGB MEMORY MODULE 6000 נמכר בקיט של שתי יחידות של 16 גיגה, סה"כ 32 גיגה בייט. כפי שניתן לראות בנתונים המצורפים כאן למטה, הוא נמכר כשני מקט"ים נפרדים, אחד במהירות 5600 והשני 6000. לשולחן הבדיקות הגיע הסט של ה- 6000. נתוני התזמון הפנימיים שלו CAS הם 34-38-38 עם מתח עבודה של 1.3 וולט ותמיכה ב- XMP גרסה 3.0 לצורך המהרה OC. הקיט נתמך גם במחשבי AMD עם המהרה OC בתקן EXPO. בחלקו העליון של כל מודול נמצא פס RGB צבעוני שמתאים לכל מערכות ה- RGB של הייצרניות אסוס, ג'יגהבייט, MSI, ו- ASROCK.

פסי הזיכרון של LEXAR זוהרים עם תאורת RGB בתוך המחשב (צילום: דניאל מטלון)

בנוסף, ביחידות זיכרון מסוג DDR5 הוטמעו מעגלים אלקטרוניים שנקראים On Die ECC שמטרתם תיקון שגיאות, גם כאן נוכל למצוא מעגלים כאלו לתיקון שגיאות בזמן אמיתי. 1.3 וולט מתח נמוך שמסופק למודול הזיכרון נשלט ע"י מעגל משולב שנקרא PMIC (קיצור של Power Managment IC),  שמנהל את צריכת החשמל לכרטיס ומייצב אותו. המודול עצמו עטוף בגוף קירור אלומיניום ששומר אותו קריר בזמן ריצת המחשב.

LEXAR ARES DDR5 RGB MEMORY MODULE 6000 (צילום: יח"צ LEXAR)

בתמונה הבאה נוכל לראות את נתוני מודולי הזיכרון כפי שהם מופיעים באתר החברה:

נתוני כרטיס הזיכרון על שני סוגיו מתוך אתר החברה

מבחני ביצועים – Benchmarks

התוכנה הראשונה היא CPUZ הוותיקה:

נתוני רכיבי המחשב עם CPUZ

בתמונה כאן למעלה, ומשמאל למטה ניתן לראות שהמודולים תומכים ב-XMP 3.0 וכן ב- EXPO עבור מחשבים מבוססים מעבדי AMD.

בתמונה הבאה נוכל לראות בדיקה בסיסית של כרטיסי הזיכרון עם תוכנת AIDA64:

תנוני כרטיסי הזיכרון עם תוכנת AIDA64

מן התמונה ניתן לראות שרכיבי הזיכרון הם מתוצרת SK hynix שידועים כמתאימים להמהרת OC,  ועוד נתונים טכניים נוספים כמו מתח עבודה, שם המודול המלא, תאריך ייצור וכן גודל ומהירות עבודה.

תוצאות גבוהות במיוחד ומפתיעות התקבלו עם תוכנת CINEBENCH R23 הוותיקה שנתנה 36664 נקודות במצב MULTI CORE, ו- 2284 ב- SINGLE CORE והציבה את המחשב עם המעבד החזק והזכרונות החדשים של LEXAR במקום הראשון, כפי שניתן לראות בתמונה כאן למטה.

בדיקת ביצועי המחשב עם CINEBENCH R23

תוכנה נוספת איתה בדקתי את הזכרונות היא PerformanceTest של PASSMARK. התוכנה מאפשרת בדיקות רבות למחשב ולחומרה. בתוצאות כאן למטה עם הכותרת המעניינת  "ה- RAM שלך בהשוואה לעולם" ניתן לראות שזכרונות המחשב קבלו 2974 נקודות, שהציבו אותם מעל הממוצע העולמי שהוא, על פי התוכנה הזו 2617 נקודות, כשהניקוד המקסימלי הוא 6014 נקודות.

בדיקת הזיכרונות עם PREFORMANCE TEST

שני מבחנים נוספים שהמחשב והרכיבים שבו עברו עם תוכנות מבית UL BENCHMARKS. בעזרת PCMARK10 ו- 3DMARK הגעתי לתוצאות הגבוהות הבאות:

תוצאות בדיקה עם PCMARK10

במבחן הכללי של PCMARK10 עם תוצאה של 9629 נקודות שהציבה את המחשב במיקום גבוה ביותר וכן עם 13,175 נקודות במבחן TIME SPY, אנחנו רואים ששילוב לוח האם, הזכרונות והמעבד מקבלים ציונים מצויינים בבדיקות שעשיתי ומעידים על איכות הרכיבים כולל הזכרונות DDR5 מבית LEXAR.

תוצאות בדיקה עם 3DMARK

 רכיבי הזיכרון נבדקו גם עם תוכנת AIDA64 כדי לאבחן  לאיזה טמפרטורה הם מגיעים. בתמונה כאן למטה מסומן בחץ אדום נוכל לראות שפס הזיכרון הגיע ל-69 מעלות צלסיוס, כשפס הזיכרון השני הגיע לטמפרטורה דומה של 66 מעלות צלסיוס, וזאת בזמן ריצת המחשב בתוכנה הזו במצב STRESS SYSTEM MEMORY.

תוצאות בדיקת טמפרטוה עם AIDA64

המהרה בסגנון OVERCLOCKING

כשגיימרים ומומחי מחשוב, יוטיוברים וסוקרי חומרה פותחים את הבוקר, יש לשער שהדבר השני אחרי שבדקו את הוואטסאפ  שלהם והקפה, הם ידברו על תוצאות ניסיון ה- OC האחרון שהם בצעו על החומרה החדשה שקבלו. המחשב בו בוצעו כל הבדיקות שמתוארות כאן למעלה, בוצעו על מחשב העריכה החדש שלי. לוח האם מחברת MSI שמיועד גם לגיימרים מאפשר OC בקלות ע"י הפעלת פרופיל XMP 3.0 וכן קינפוגים נוספים ב-BIOS המחשב לפני שחלונות עולה. ה-BIOS המודרני של MSI מאפשר גם ללכוד צילומי מסך בקלות על דיסק.און.קי שמפורמט ל-FAT32.

אם פעם בעבר הלא רחוק, ביצוע OC למחשב הצריך הרבה ניסוי וטעייה (trial & error), הרי היום עם לוחות אם מודרניים, ניתן לבצע זאת ביתר קלות. עדיין הטכניקה של המהרת המחשב  עם המעבד והזיכרונות דורשת הרבה לימוד מוקדם והבנת החומר בשינוי פרמטרים שונים בתוך BIOS המחשב כולל טיפול במתחים שונים שמוזרקים לרכיבים השונים.  בכל מקרה, בדוגמה שלפנינו, המהרת OC זיכרון המחשב בכמה רמות לא היתה מסובכת כפי שנוכל לראות בתמונות הבאות.

צילום מסך של BIOS המחשב

בתמונה כאן למעלה ניתן לראות את העמוד הראשי של ה-BIOS. למעלה משמאל באדום נראה את מהירות ה-CPU עומדת על 5.60 GHz, ואת מהירות הזיכרון על 3200 Mhz, וזאת לאחר שבחרתי במהירות זיכרון גבוהה יותר דרך התפריט שנראה בתמונה הבאה:

תפריט ה- OC של MSI

בתמונה כאן למעלה אנחנו רואים מצד שמאל באמצע ובמרכז את תפריט מערכת ה- OC של המחשב. באמצע המסך אנחנו רואים גם את השורה שמסומנת בצבע בורדו ובה כתוב המשפט באנגלית Memory Try It, ומימין לו מהירות זיכרון DDR5 של 6200 עם CL32. לחיצה על סעיף התפריט הזה תיתן לנו את המסך הבא:

תפריט Memory Try Me פתוח

בתמונה כאן למעלה נוכל לראות שלחיצה על Memory Try It תפתח לנו תפריט נגלל בו נוכל לבחור קומבינציות שונות של OC לזכרונות. במקרה כאן בחרתי במהירות שעון של 6400 ו- CAS 32, וכמובן ש"משחק" עם פרמטרים אלו הוא טריקי ביותר והמחשב עלול לא לעלות ל-POST, ולכן במקרה הזה הייתי די זהיר, והמחשב עלה תקין. ובאמת אם נביט בתמונה הבאה של CPUZ, נוכל לראות שהזיכרון קיבל בשורת DRAM Frequency תדר שעון של 3192 MHz, בהשוואה לתדר שעון של 2992.7 מיד לאחר התקנת המחשב ללא OC (ניתן לראות בתמונות למעלה).

תוצאות זיכרון משופרות עם CPUZ

גם PerformanceTest נתנה לנו תוצאות משופרות בגזרת הזיכרון:

צילום מסך של PerformanceTest

 שהן 3065 נקודות עם 68 אחוז בהשוואה לבדיקה הקודמת שנתנה מהירות שעון 3200 ו- 2974 נקודות שהם 65 אחוז.

סיכום

לאחר שבוע התנסות עם המחשב החדש והזכרונות, ניתן לומר שהמחשב עם הזכרונות DDR5 של LEXAR אכן נותן תוצאות מצויינות בכל הבדיקות שהוא עבר, והשלב הבא יהיה להוסיף לו עוד שני פסי זיכרון זהים להשלמת התמונה וכמות זיכרון רצוייה של 64 גיגה בייט.

LEXAR ARES DDR5 RFGB MEMORY 6000 MHz

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

21:00
  /  
22.07.2023
  
דניאל מטלון

1