ראוטר mesh ASUS ZenWiFi Pro XT12

זוג ראוטרי Mesh שמצמידים לראוטר Asus


הקדמה

על יתרונותם של ראוטרי Mesh כבר קראתם לא פעם באתר, והפעם אנחנו בודקים זוג של ראוטרי Mesh ברמה הגבוהה ביותרשל Asus. מה נדרש להפוך לספינת דגל ברמה הכי גבוהה עבור Asus? ה-ZenWiFi Pro XT12 מגיע עם זוג ראוטרים תלת-ערוציים ובעלי תמיכה ב-WiFi 6 שצומדו לראוטר AX-88U, גם הוא תומך ב-WiFi 6 dual band.

המטרה, כמו תמיד עם ראוטרי Mesh, היא לקבל כיסוי מלא של רשת WiFi 6 בכל רחבי הבית, כולל בממ"ד, בלי לקרוע את הארנק ובפשטות ככל הניתן.

למה חשוב לנו בכלל WiFi 6?

מעבר לזה שמדובר בתקן מהיר וחדש, היתרונות של WiFi 6 הן גם בבטריה (נדרש פחות אנרגיה) וכן התמודדות טובה יותר באיזור "צפוף" עם הרבה צרכני רשת באותו המקום, כולל שימוש ב-MU-MIMO שעבור מכשירים מתאימים מסוגל לייצר סטרים מהיר במקביל ליותר מכשירים בעת ובעונה אחת (ב-WiFi 5 אופשרו 4 סטרימים מקבילים, וזה שודרג ל-12 סטרימים בעת ובעונה אחת עם סה"כ 11 גיגהביט של רוחב פס).

בעבר נדרש היה פחות סטרימים כי לרוב היה מספר קטן של צרכנים בבית ולכן זה היה לנו בעיקר חשוב בבתי מלון ומשרדי עבודה, אבל כיום עם בית שיש בו ציוד חכם, מספר צרכני הרשת האלחוטית עולים דרמטית. אצלנו בבית יש מספר רב של צרכני רשת מכל הסוגים – אנדרואיד (סמסונג S22), אייפון (13 ו-12 פרומקס), מקבוקים (כולל המקבוק פרו 16 m1), מחשבי לנובו (Yoga 930 ו- i9) ואין ספור מכשירים חכמים שמפוזרים ברחבי הבית. יתר על כן, הממ"ד קשה במיוחד להגיע ואם בעבר השחלנו כבל יעודי לחדר והוא קיבל AP יעודי, האתגר היה לראות אם ה-XT12 מסוגל להתמודד עם הממ"ד המאתגר.

אצלי אחד הצרכנים הוא הרכב בחניה (אני גר בקומה שלישית) שהיה מאוד רוצה לקלוט רשת אלחוטית ומתקשה לעשות זאת.

הבית שלי מורכב משתי קומות, 6 חדרים (מהם אחד ממ"ד) עם סביב 160 מ"ר שטח משולב בין החדרים השונים. הבינוי הוא מיטב הבניה הישראלית – בלוקים, וגג מחוזק בין הקומות.

 • שטח  השידור: 550 מ"ר, 6+ חדרים (בתים גדולים)
 • 4 פעמים הרוחב פס, פעמיים המהירות של WiFi5
 • תמיכה ב- BSS color, uplink_downlink OFDMA
 • תמיכה בשני חיבורי 2.5Gb, ושני חיבורי אגרגציה/בונדינג (שני חיבורי 1Gbps שעבור מכשירים כמו NAS יכולים לשמש כחיבור בודד משולב של 2Gbps).
 • תמיכה ב- Range plus שמאפשר גם שיפור טווח למכשירים ישנים יותר
 • תמיכה ב-smart connect שמאפשר התחברות לרשת ללא מאמץ
 • תמיכה במספר תצורות Backhaul, כולל רשת 5Gbps אלחוטית ורשת Ethernet
 • תקני רשת: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, WiFi 4 (802.11n), WiFi 5 (802.11ac), WiFi 6 (802.11ax)
 • קצבי נתונים:
  • 802.11a : up to 54 Mbps
  • 802.11b : up to 11 Mbps
  • 802.11g : up to 54 Mbps
  • WiFi 4 (802.11n) : up to 600 Mbps
  • WiFi 5 (802.11ac) : up to 1000 Mbps
  • WiFi 5 (802.11ac) : up to 4333 Mbps
  • WiFi 6 (802.11ax) (2.4GHz) : up to 1148 Mbps
  • WiFi 6 (802.11ax) (5GHz-1) : up to 4804 Mbps
  • WiFi 6 (802.11ax) (5GHz-2) : up to 4804 Mbps
 • 10 אנטנות פנימיות: 2.4GHz 4×4, 5GHz-1 4×4, 5GHz-2 4×4
 • מעבד ברודקום קווד-קור, 64 ביט עם פלאש 256MB ו-1GB RAM

 • תמיכה ב- OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access)
 • Beamforming: standard-based and universal
 • 1024-QAM high data rate
 • 20/40/80/160 MHz bandwidth
 • תדרי פעילות: 2.4G Hz, 5 GHz-1, 5 GHz-2
 • גודל פיזי: 11.5cm x 11.5cm x 24.1cm
 • משקל: 1.5 ק"ג

המארז

מיד כשמקבלים את המארז ומרגישים את המשקל שלו (קילו וחצי לכל יחידה) מבינים שמדובר במערכת שמיועדת לבתים גדולים שדורשים כיסוי רחב וקצב נתונים גבוה.

היחידות עצמן נראות כמו סוג של פסל בפורמט של tower עם חלק עליון חצי שקוף והלוגו של ASUS בצבע עליו (לפי הצבע וההבהוב ניתן להבין את סטטוס הרשת). הסטטוס מוקרן כלפי מעלה (כך שניתן לראות על התקרה מעט אור אם זה מותקן גבוה) בצד המכשיר יש את הלוגו של ASUS באותה תאורה שאותה ניתן לשלוט מהאפליקציה אם לכבות או להדליק אותה.

בחלק העליון של כל יחידה יש אנטנות בזויות שונות שמאפשרות את חיבור ה-MU-MIMO. המכשירים נראים מאוד יפים, אך במקרה שלי, התקנתי אותם בפינות לא בולטות בשטח.

את ה-XT12 בחרתי לשדך ל-AX88U כיחידות משלימות. הדרך לבצע זאת היא פשוטה למדי, אך תחילה צריך לבחור תצורה:

 • Wireless backhaul – במצב זה, כל היחידות מדברות זו עם זו מעל תדר קבוע יעודי מבוסס 5Ghz.
 • Ethernet backhaul – היחידות מחוברות לראוטר בחיבור קווי

בחרתי להשתמש בחיבור ethernet backhaul שגם אמין יותר וגם מהיר יותר. גם כאן יש מספר תצורות, אפשר לחבר את היחידות במקביל לחיבור הראוטר או לשרשר אותן. היחידות מזהות לבד את התצורה במצב זה ורק צריך לחבר את חיבור ה-WAN.

בשלב הזה ניתן להתחבר לראוטר הראשי דרך האפליקציה או בממשק ה-Web. רק צריך לסרוק את Ai Mesh ותוך מספר דקות היחידות מקנפגות את עצמן. בסופו של דבר מבחינת המשתמש אין כאן מערכת נפרדת אלא כאילו יחידה אחת שכוללת ראוטר ויחידות Mesh נוספות. כל החוקים וההגדרות של הראוטר הראשי מועברות ומסונכרנות עם היחידות העצמאיות.

גם שדרוג התוכנה ליחידות נעשה דרך הממשק הזה. ברגע שבחרתי לשדרג, כל שלושת המכשירים הורידו ועדכנו תוכנה לגרסא האחרונה של כל אחד מהם. לאחר מכן, מומלץ לעשות אופטימיזציה לרשת, מה שיאפשר לזהות את התדרים הפנויים ביותר ולהתמקד בהם.

במקרה שלי יש מספר סוויצ'ים ביתיים בחדרים השונים ומערכת של TP-LINK DECO לא מסוגלת לעבור דרכם. כלומר, אם נעביר דרכם את החיבור הוא פשוט לא יפעל. ולכן, יש יתרון ל-XT12 בכך שהוא פשוט עובד עם כל הסוויצ'ים ואינו דורש סוג מיוחד בכדי לפעול דרכו.

ההבדל בין "לפני מול אחרי" בלתי נתפס. במרבית הבית לא היה קליטה יציבה ובחדרים הכי מרוחקים ובממ"ד לא היתה קליטה כלל. לאחר הוספת שתי היחידות, שתיהן בקומה התחתונה, יש קליטה מושלמת בכל רחבי הבית. בממ"ד יש קליטה גבוהה ויציבה.

על מנת לבדוק את המהירות ערכנו השוואה בין ראוטר ה-XT12 לבין ראוטר Mesh אחר, ה-+M9 של TP-Link שגם הוא tri-band איך אינו תומך ב-WiFi 6. בדקנו באותן נקודות עם שני מכשירים: אייפון 12 פרומקס (שתומך ב-WiFi 6) ומחשב לנובו יוגה ללא תמיכה ב-WiFi 6. בכל המקרים, שני הראוטרים עמדו זה ליד השני ואותו מכשיר בדק באותם תנאים את הרשת. התוצאות היו מפתיעות אך עקביות. בכל המקרים, ה-XT12 ניצח. דווקא כאשר התרחקנו בין המכשירים שבודקים לבין ה-AP, ה-XT12 היה יציב יותר. לטובת הבדיקה ערכנו את בדיקות המהירות גם עם Speedtest (באינטרנט) וכן בדיקת מהירות מול NAS מקומי בתוך הרשת בעזרת תוכנת infuse.

ההבדל הוא לא רק בממוצע המהירות (68M מול 99M) אלא גם ביציבות הרשת – כפי שניתן לראות שהרשת עולה ויורדת על קובץ הניסוי שלנו – גם המינימום נמוך משמעותית.

בבדיקות ה-speedtest היה מפתיע לגלות באותם תנאים זמן הפינג עלה (אם כי ה-latency ירד).

בבדיקות חוזרות ראינו שזמן הפינג משתנה ויורד גם מתחת ל-8, אך באופן עקבי, קצב ההורדה היה טוב יותר ב-XT12 ביחס ל-M9+, בעוד שזמני הפינג נעו ומהירות ההעלאה היה כמעט ללא הבדל.

בעוד שבתוך הבית הקליטה היתה מצויינת והמהירות והיציבות היו עקבית טובים, דווקא מחוץ לבית היה לרשת ה-DECO יתרון קל. בחניה, בצמוד לרכב לא היתה קליטה של הרשת, בעוד שעם רשת ה-DECO הצלחתי מדי פעם לקלוט את הרשת (אם כי חבילת ה-DECO כוללת 3 יחידות ויתכן שזה נתן עדיפות לרשת זו).

סיכום

ה-XT12 (ואח שלו ה-ET12 שתומך גם ב-WiFi 6E) הם ראוטרים מהקלים להתקנה שאי פעם ניסיתי. רק צריך לזהות אותם עם האפליקציה הסלולרית או דרך הממשק Web. גם שדרוג התוכנה היה כמעט שקוף ולא נדרשתי לשום דבר מעבר להגדרות הרשת בראוטר הראשי. זה חוסך לנו את כל הבלבול שכל של הגדרת רשת נפרדת ושתי מערכות ניהול נפרדות.

בתוך הבית יציבות הרשת והמהירות פותח אין ספור אפשרויות, זה בעצם אומר שאנחנו כבר לא גבוליים בשימוש ברשת האלחוטית גם לשידור של תוכן במהירות 100Mbps מבלי חשש. זה מכניס אותנו כבר לעולמות הזרמת תכנים כמו UHD ובלוריי שעד היום היינו חייבים לסלול קו אתרנט 1Gbps בשביל לקלוט אותם. זו גם הסיבה שהרצתי את הניסוי עם Infuse גם עם AppleTV 4K והתוצאות היו עקביות – 85Mbps ממוצע עם 80Mbps מינימום.

מחירים:

ראוטר (יחידה אחת) ASUS ZenWIFI Pro XT12 AX 802.11ax – מחיר של 2499 ש"ח.

ראוטר (שתי יחידות) ASUS ZenWIFI Pro XT12 AX 802.11ax – מחיר של 3999 ש"ח.

לשרשור תגובות לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:27
  /  
22.09.2022
  
עפר לאור

1