ראוטר לעידן החדש – ASUS RT-AX88U

ראוטר WiFi 6 חדש של ASUS

8:00
  /  
12.06.2022
  

את הראוטרים של ASUS אני מכיר כבר שנים, וזה הראוטר השלישי שלי שלהם. אם בתחומים מסויימים אני מחליף מוצרים כמו גרביים, שני מכשירים שרדו מ-2018 אצלי בבית – ה-AppleTV 4K וה-AC88U. לאחרונה דגדג לי להתחיל ולבדוק ראוטר חדש של החברה ונבחר ה-AX88U שנראה כמעט זהה לקודמו, אם עם מעבד חדש לחלוטין.

הראוטרים של ASUS אינם Plug & play במובן הטוב, המקצועי, של העניין. במהלך השנים הם הוסיפו עוד ועוד יכולות. לא הכל קריטי לכולם, אבל חלק מהיכולות מוסיפות ערך רב לבעלי הראוטר. מי שרוצה לקחת את המכשירים עד הקצה גם יכול לשים קושחה אלטרנטיבית, שמוסיפה אפילו יותר יכולות, אבל כמו פריצות לאייפון – ככל שהזמן עובר כך ההצדקה לכך יורדת במהלך השנים.

זו גם בסופו של דבר ההצדקה לשדרוג הראוטר. בסופו של דבר ה-AC88U שלי עדיין ממשיך לעבוד, גם אם הוא מגיע בקלות ל-85 מעלות צלסיוס בקיץ. למה הוא כל כך חם? בדיוק מהסיבה שרציתי לשדרג אותו, בגלל שאני משתמש בכל יכולת אפשרית של הראוטר… עם משימות זהות, ה-AX88U מגיע בקושי ל-50 מעלות והוא חמים למגע גם ביום קיצי חם.

ה-RT-AX88U נראה כמעט זהה ל-RT-AC88U, העיצוב זהה למעט הצבע הזהוב במקום הצבע האדום. לשניהם יש חיבור WAN גיגה, 8 חיבורי LAN וארבע אנטנות. יש לראוטר החדש שני חיבורי USB 3 מול האחד של קודמו (ה-USB השני הוא USB2). הראוטר כולל מעבד 4 ליבות 1.8GHz עם 256M פלאש ו-1G זיכרון. זאת לעומת ה-AC88U שלו יש מעבד דו ליבה 1.4GHz עם 128M פלאש ו-512M זיכרון. כל זה נותן לו פוש משמעותי בביצועים.

ביצועי הראוטינג גם של ה-AC88U מספיקים די והותר לבית ממוצע ויכול בקלות להתמודד עם 1Gbps, אם כי הדבר תלוי ב-ISP שלכם. במקרה שלי, השימוש ב-PPPoE ומתאם סיבים של סלקום מגיע לרוב למהירות גג של כ-800Mbps בלי קשר לראוטר שנעשה בו שימוש.

שמונת החיבורים של LAN לא כולם זהים. יש לי +Synology NAS DS1019 בעל שני חיבורי רשת גיגה בונדד. סימון בהגדרות מאפשר למכשיר להתחבר בעזרת שני חיבורי רשת רגילים ולקבל חיבור 2Gbps לרשת. איפה זה עוזר? כשמספר רב של לקוחות מתחברים למכשיר, מה שאכן המצב בבית שלי.

אז מה דורש את כל כח העיבוד הזה?

התפריט הראשי נותר זהה לדורות קודמים וחושף את כל האופציות שיש לראוטר להציע. במסך הראשי יש לנו גישה למספר המכשירים שכרגע מחוברים לרשת – ניתן לראות אותם ברשימה. החיבור ל-WAN מצויין, וגם החיבור ל-DDNS (כתובת שמאפשרת גישה לתוך הרשת, שירות חביב ש-ASUS נותנים בחינם). מימין ניתן לראות את החיבור WIFI, חיבור ה-WAN (או ה-DUAL WAN אם יש לכם שני חיבורי רשת) וגישה לרשימת המכשירים שמחוברים לרשת.

כמו כן, ניתן לשלוט בלא מעט פרמטרים של הרשת האלחוטית. ה-RT-AX88U כולל תמיכה ב-WiFi 6 ו-Mesh של אסוס (ניתן להוסיף יחידות וכך להמנע מרשת Mesh נפרדת). היתרון של שני אלה הוא היכולת גם להעביר יותר מידע, גם לתמוך ביותר מכשירים מבלי שהם יפריעו זה לזה, ולהתגבר על בעיות בבתים מורכבים. במקרה שלי, בית עם שתי קומות וממ"ד – נדרש לפחות עוד יחידת Mesh בכדי להגיע לקצב נתונים אופטימלי. רק לאייפון שלי ולאייפד יש תמיכה ב-Wifi6. בהשוואה בין Mesh לבין החיבור Wifi-6, ניצח החיבור הקרוב יותר.

כמובן שניתן להגדיר רשת "אורחת" לטובת מכשירים שלא תרצו לחשוף לרשת הפנימית שלכם (למשל מכשירי IoT שאתם חוששים שישמשו כגשר לגישה למכשירים אחרים). מכשירים אלה רצוי לחבר לרשת האורחת שיש לה הגנות לא רק מהרשת הפנימית אלא גם מהמכשירים זה מזה. מערכת ההגנה של ASUS מאפשרת חסימת אתרים פרוצים, זיהוי חדירה ומניעת מכשירים פרוצים בבית מלקבל גישה בתוך הבית ומחוץ אליו.

הגנה ביתית מאפשרת סינון לפי מילים, לפי נושאים (חסימות מסוגים שונים, כולל סקס, אלימות וכו'). מערכת איזון QOS מאפשרת תיעדוף מכשירים ונושאים מסויימים. במקרה שלי, מדיה אמורה לקבל תיעדוף וניתוח מה בדיוק תופס רוחב פס בכל מכשיר ברשת. כשפתאום הרשת איטית אפשר להבין מי הפושע ומה ספציפית בתוך הרשת גורם לכך. סימון תיעדוף מאפשר למכשיר לתעדף מכשירים מסויימים אל פני אחרים. לדוגמא, ה-NAS והאפל TV יכולים להגרר לפי סדר תיעדוף ולקבל גם צבע לפי החשיבות ולהתמיין בהתאם.

לחיצה על מכשיר מאפשר להבין מה השירותים שצורכים רשת בכל אחד מהם

גיתן גם לעקוב אחרי ההיסטוריה של הגלישה בכל המכשירים ברשת הביתית ואפילו לבצע בדיקת מהירות של OOKLA ישר על גבי הראוטר.

בעולמות הגיימינג, הרואטר מאפשר תמיכה ב-Open NAT והפניית פורטים חכמה.

ניתן להשתמש ב-USB במספר רב של דרכים. אפשר להפוך אותו לסוג של NAS על ידי חיבור דיסק קשיח או SSD. אפשר גם להשתמש בחיבור על מנת לחבר מודם LTE ובכך לשמש כחיבור רשת גיבוי או Download master – שיודע להוריד תכנים מ-NZB, קבצי טורנטים או לינקי מגנט. מדובר ב-"NAS" בסיסי בלבד, אבל למי שלא נחוץ לו יותר, רק חברו דיסק ואתם מסודרים. לעוד פרטים לחצו כאן למאמר באתר ASUS.

שירות AI-cloud מאפשר גישה מבחוץ לרשת שלכם מבחוץ דרך אפליקציית AiCloud הניידת, בין אם רק לדיסק שמחובר לחיבור ה-USB או ממש למחשבים שלכם ברשת. זה כמובן מעט מסוכן ולכן מומלץ להמנע מכך ולהשתמש בחיבור VPN לטובת זה.

לגבי החיבור WiFi, ניתן להגדיר בנפרד את הרשת 5G מול 2.4G. ניתן לפלטר לפי כתובת MAC, לאמת את המכשירים דרך שירות RADIUS (זה כבר למשרדים יותר מקצועיים).

בחיבור ה-LAN, ניתן להגדיר את הקשר בין המכשירים לבין הכתובת הפנימית בבית.

חיבור ה-WAN תומך ב-DoT, שלמי שלא מכיר סוגר את הפינה האחרונה שספקי האינטרנט יכלו להבין מול איזה שרתים אתם עובדים. בשלב הראשון, שירותי ה-DNS הועברו לשרתים פומביים (דוגמאת גוגל או Cloudflare) אבל בגלל שהמידע בין הראוטר לבין שרת ה-DNS פתוח וחופשי, ניתן להבין בדיוק לאן המחשב שלכם גולש. שימוש ב-DoT או DNS-Over-TLS מעביר את זה לחיבור מוצפן מול אותם ספקים. אין כאן כמעט איבוד זמן אבל לא ניתן לעקוב על איזה שרתים אתם מתחברים, במיוחד כשמדובר בשרותים שיושבים בחוות גדולות או אתרים/מערכות שמשתמשות ב-CDN.

חיבור ל-IFTTT או Alexa מאפשר לכם לכבות ולהדליק רשתות בפקודה קולית או כטריגר כלשהו (למשל הגעה פיזית שלכם הביתה). יש לי את היכולת הזו זמן מה ועדיין לא לגמרי ברור לי למה שאצטרך פיצ'ר כזה…

הראוטר תומך בהספקת שירות VPN server: או PPTP או IPSEC או OpenVPN. נעלמו הימים של L2TP וגם PPTP לא מומלץ לשימוש מבחינת אבטחה. לכן, חיבור OpenVPN (דורש קליינט מיוחד) או IPSEC (דורש שימוש במדריך הבא בכדי שזה יעבוד ב-Windows 10 או 11). חיבור של זה מחו"ל יאפשר לכם לגלוש מהארץ באתרים שרגישים לחו"ל (כמו YNET) ולצפות בשירותים כמו יס+, סלקום וכו' כאילו שאתם פיזית בישראל. זה גם מאפשר לכם לגשת לרשת הביתית. שימושי אם צריך להגיע ל-NAS, למחשב או מכל סיבה. אפשר להגיד שזה עובד מצויין, אם כי נדרש חיבור upload סביר בשביל לקבל איכות אופטימלית.

יש גם אפשרות להתחבר לרשת VPN אחרת. אם זה מספר משרדים אפשר לחברם יחדיו, או להשתמש בחיבור VPN וכך לקבל שירותי טלויזיה או סטרימינג שלא זמינים בישראל. הבעיה היא שללא קושחת Merlin, לא ניתן לשייך מכשירים ספציפיים לחיבור ה-VPN. משמעות הדבר היא שכל הרשת כפופה לחיבור הזה. עם Merlin ניתן לאפשר שירות זה להיות מוגדר ברמת מכשיר ספציפי (למשל סטרימר גוגלTV).

הראוטר יכול לשמש או כראוטר ראשי או כתחנה עבור גישה למדיה או כשרת mesh שמאריך את טווח הרשת של הרשת. היתרון הוא שבעצם מקבלים את כל היכולות של המערכת עם הביצועים של רשת Mesh מלאה.

באופן הדרגתי הוסיפה ASUS עוד ועוד יוכלות באפליקציה הניידת שלהם שהיא מאוד מתקדמת כיום. אפשר לראות בדיוק כמה הרשת עמוסה, ומי הפושע שתופס אותה. יש גישה למרבית היכולות של הראוטר וה-mesh כך שלא צריך ללכת למחשב אם אתם לא מעוניינים בכך. האמת היא שיש לא מעט אנשים שאין להם בכלל מחשב והם על טהרת הטלפונים או סטרימרים וזה פיתרון מעולה עבורם.

אפשר גם להפעיל את ה-VPN, לשתף את הרשת WiFi, להפעיל מצב "gaming" (שהוא מתעדף תכני גיימינג ומשפר זמני תגובה) ואפילו להגדיר פרופילים של הגנות לילדים – על ידי סינון תכנים שאינם מתאימים להם.

סיכום

כידוע יש בשוק שתי גישות – כאלה שמחפשים ראוטר שפשוט שמים ושוכחים אותו. זה לא הראוטרים של ASUS, אלה ראוטרים מקצועיים למי שבאמת רוצה בקרה ושליטה על מה שקורה להם בבית, זקוקים ליכולות מתקדמות כמו אנטיוירוס, הגנה כנגד חדירות, גישות ל-VPN, חיבורים קבועים וכיוצ"ב.

הראוטר ASUS RT-AX88U בעל מחיר רשמי של 1199 ש"ח.

לשרשור תגובות לחץ כאן


8:00
  /  
12.06.2022