מסך ליוצרי תוכן ASUS ProArt Display PA279CRV

אסוס ישראל החלה לשווק לאחרונה את המסך ליוצרי תוכן, ואנחנו התקנו אותו לצורך סקירה


השילוב של מחשב ומסך הולך אחורה שנים רבות, ופיתוחם לא נעצר לעולם. לעיתים קרובות אנחנו, שעוסקים בחומרה על בסיס יומי נתקלים בחידושים האלו חדשות לבקרים. כך גם מסכי המחשב ומסכי טלוויזיה שנמצאים היום כבר בעידן ה- 8K עם רזולוציות וצבעים עשירים במיוחד. לאחרונה שדרגתי את מערך המחשוב שלי במחשב עריכה חדש, ופריט השדרוג המתבקש היה מסך 4K. וכך הגיע לשולחני לסקירה מסך 4K ו- 27 אינץ מתוצרת אסוס. מודל המסך מסדרת PROART הוא PA279CRV שנועד במיוחד ליוצרי תוכן, עורכי וידאו, צלמים ואנשי מדיה בכלל.

לפני שנצלול לנבכי המסך המיוחד הזה, נראה יחדיו את קופסתו נפתחת והתקנה בסיסית פשוטה:

אסוס, שלה סדרות שונות של מסכי מחשב לסגמנטים שונים, מייעדת את מסך המחשב Asus ProArt Display PA279CRV התקציבי באופן מלא ליוצרי תוכן ועורכים בעולם הוידאו (professional video editors). המסך כולל תעודות והסמכות ורשימה עשירה של תקני צבע שונים בהם משתמשים עורכי וידאו וכאלו העוסקים בתיקוני צבע בתמונות ובסרטי וידאו. חלק מהתעודות מצורפות לניירת שהגיעה עם המסך, כפי שיכולנו לראות בסרטון הוידאו למעלה.

מפרט טכני

 • גודל מסך: 27 אינץ 16X9
 • סוג משטח מסך: Non-Glare
 • סוג פנל: IPS
 • מרחבי צבע (COLOR SPACE): sRGB, Rec709, Adobe RGB, DCI-P3
 • בהירות: 300cd/m
 • בהירות HDR: 400cd/m
 • יחס ניגודיות דינמי: 3000:1
 • יחס ניגודיות: 1000:1
 • טווח צבעים (Display Colors): 1073.7M, 10BIT
 • זמן תגובה: 5ms (GTG)
 • קצב רענון מקסימלי: 60Hz
 • תמיכה ב- HDR-10
 • Flicker-Free
 • מסך כולל Presets למרחבי צבע – Color Spaces
 • 5 כיווני טמפרטורת צבע
 • כיווני GAMMA
 • תומך ב- PiP/PbP
 • רמקולים מובנים 2 וואט
 • צריכת חשמל: 26.14 וואט
 • משקל נטו עם רגלית: 5.78 קילו
 • מצורפים לערכת המסך: כבל חשמל ישראלי, כבל USB-C, כבל HDMI, כבל DP, דוח כיול, מדריך מהיר, כרטיס אחריות, כרטיס      WELCOME
(צילום: אתר אסוס)

ה- Asus PA279CRV הוא יורשו של דגם קודם בשם PA279CV בקטגוריית מסכים ליוצרי תוכן, והוא אף נכנס לרשימת מסכי עריכת וידאו המומלצים לשנת 2023 באתר PCWorld, לצד מסכים עם תגי מחיר גבוהים בהרבה. בדומה למסכי טלוויזיה מודרניים שהופכים לדקים ביותר, גם מסך האסוס החדש מדגים ירידה משמעותית בעוביו בשלושת הצדדים בהיקפו. ואם נביט במסכים ישנים יותר שאינם 4K נראה שעובי המסך הוא כ-1.5 ס"מ, כאן במסך החדש נצפה עובי מסך של פחות מ-1 ס"מ. למסך, זרוע עגולה שבקצה התחתון שלה פתח כפול למעבר כבלים.  הזרוע שיושבת על בסיס מלבני קטן,  מאפשרת גם להעלות ולהוריד את המסך בכ- 13 ס"מ (כשהמסך במצב ישר ללא הטייה). כמוכן ניתן לסובב את המסך למצב שדומה לדף A4 (באנגלית PIVOT), וכן סיבוב המסך על צירו ב-30 מעלות. התמונה הבאה מדגימה את כל מצבי המסך האפשריים:

מצבי המסך (צילום: אתר אסוס)

אם התרגלנו למסכים גדולים שבסיס הרגלית שלהם כולל גם רמקולים, הרי כאן במסך החדש, הרגלית והבסיס עשויים ממתכת, כשהבסיס הוא מלבני בגודל 19.5X23 ס"מ, כך שאינו תופס שטח גדול משולחן העבודה. הרמקולים בעוצמה של 2 וואט, ממקומים בתוך המסך, שבנוי כך שמאפשר חיבור מסוג Vesa100, ע"י הסרת הרגלית, וחיבור חדש, לדוגמה לקיר.

חיבורים

מבחינת חיבורים, המסך כולל כמות יפה של אופציות הכוללות 2 חיבורי HDMI V 2.0, שני חיבורי DisplayPort 1.4 אחד IN, והשני  (MST) OUT, שמאפשר חיבור מסכים נוספים בסגנון Daisy Chain, או MST שזה Multi-Stream Transport, תכונה של DisplayPort החל מגרסה 1.2 שמאפשרת לסיגנל הוידאו לעבור דרך כבל DP אחד.

הדגמה של שרשור מסכים בעזרת DisplayPort

המסך כולל גם את החיבורים הבאים,  חיבור USC-C מסוג Power Delivery 96W, חיבור אודיו 3.5 מ"מ, ו- USB HUB שכולל 3 מחברי USB-A 3.2 Gen 1, ועוד USB-C אחד. בתמונה הבאה נוכל לראות את המבנה המלא של מערכת החיבורים במסך:

מכלול החיבורים למסך מתוך החוברת למשתמש

המסך הזה עם אופציות החיבורים שבו ותפריט ה- OSD שמופעל ע"י סוג של JOYSTICK בצידו הימני התחתון, מאפשר ליוצרי תוכן עבודה עם כמות יפה של מחשבים בו זמנית ומעבר קל ביניהם.

OSD – תפריט ניהול המסך – On Screen Display

כבר נתקלתי במסכי מחשב שהגישה לתפריט שלהם וניהול המסך היו מסורבלים מאוד והיקשו על השימוש בו. אסוס לעומת זאת פיתחו את מערכת ה-OSD שלהם שנקראת גם On Screen Display, אותה סקרנו לעומק במאמר מחודש מאי 2023 עם המסך הנייד  14 אינץ של אסוס מאותה סדרת ProArt.  במסך הנייד 14 אינץ מיקום כפתורי התפריט נמצאים בחלקו האחורי של המסך ולפעמים היה קשה לתפעל אותו. במסך החדש שלפנינו ה- PA279CRV, כפתור ה-OSD נמצא בקדמת המסך מימין למטה וקל מאוד להגיע אליו. לחיצה אחת תפתח תפריט ראשוני ולחיצה שנייה תפתח את כל התפריט ממנו נוכל לבצע הגדרות רבות של המסך. לרוב, אנשי טכנולוגייה, עם קבלת ציוד חדש, יעשו לו UNBOXING, יחברו לחשמל ויתחילו לעבוד. במקרה שלפנינו עם המסך החדש, מומלץ להוריד את חוברת המשתמש ולעיין בה. ניתן להורידה מרשת האינטרנט, היא קיימת שם בשפות רבות ולהבין את השימוש ב-7 כפתורי השליטה בתחתית המסך שמפעילים את תפריטי ה-OSD.  לאחר ההתקנה הראשונית של המסך, שמתי לב למערכת הכפתורים השחורים בתחתית צד ימין של המסך. מסתבר שקשה לראות אותם (תלוי גם בתאורת החדר) וגם אם יש סימון עליהם, לא ממש ניתן להבחין בהם. מסתבר, וכפי שניתן לראות בתמונה המצורפת כאן למטה, עם לחיצה על כפתור ה- JOYSTICK, נפתח לנו התפריט הראשוני בצורה אנכית (בתמונה מצד ימין), ומתחתיו בצורה אופקית הסבר גרפי לכפתורים שמסומנים במסגרות אדומה בתמונה. ההסבר הגרפי עצמו מסומן בתמונה בחץ אדום.

תפריטי ה-OSD והכפתורים המשוייכים אליו

תפעול ותצוגה

התאמת המסך לצורך סקירה זו היתה טיפה מסובכת מכיוון שעד לאחרונה עבדתי עם שני מחשבים שאת המעבר ביניהם בצעתי בעזרת רסיבר דנון. עם התקנת מחשב העריכה החדש, אני כרגע עם שלושה מחשבים, ובזכות ריבוי הכניסות במסך שבסקירה, אין בעייה לעבור דרך מערכת ה-OSD בין המחשבים. במקרה זה מערכת הסאונד ברסיבר הדנון לא יכולה להנות מחיבור ה-HDMI. וכך אני נאלץ להשתמש בחיבור האודיו 3.5 מ"מ כדי לשמוע את הסאונד שבמסך. המסך עצמו מצוייד בזוג רמקולים סטריאופונים, עצמתם חלשה מאוד, ולא מספקת לעריכת וידאו או האזנה למוסיקה.

אתגר נוסף התגלה בזמן שניסיתי להגיע לתפריט ה- PRESETS ב-OSD במסך. בניגוד למסכי 1080 רגילים, מסך זה נועד במיוחד ליוצרי תוכן שעורכים וידאו ועוסקים בתיקון צבעים בתמונות ובסרטונים. המסך מאפשר עבודה עם מערכות צבע וכייולים שונים כמו sRGB, Adobe RGB, REC.709 ועוד. ה- PRESETS האלו חשובים ביותר, ומשום מה לאחר ההתקנה הראשונית של המסך, לא היה ניתן להגיע אליהם מתוך תפריט ה-OSD והם היו אפורים. חיפוש באינטרנט העלה את התשובה הבאה שהתייחסה לנושא PIP/PBP שגם הוא היה אפור ללא יכולת קינפוג.

הסבר על הפעלת HDR ו- PIP/PBP

בסעיף 3 כאן בתמונה למעלה כתוב DISABLE HDR. כשמנסים לבטל HDR במסך, זה לא עובד. לבסוף מצאתי שיש לבטל את מצב ה-HDR קודם במחשב עצמו ואחר כך במסך. את ה-HDR מקנפגים מתוך תפריטי הגדרות המסך, בתמונה הבאה מסומן במסגרת אדומה:

הגדרות מסך שונות בחלונות 11 וכן HDR

רק לאחר ביטול HDR במסך, נדלקו האפשרויות לכל ה- PRESETS המובנים במסך למערכות הצבעים השונות. בתמונה הבאה נוכל לראות את הגדרות מערכות הצבעים (COLOR SPACES) שבמסך ולמה הן נועדות. לדוגמא, אם אנחנו רק כותבים מסמך, רצוי להשתמש ב- Native Mode.

הסברים על ה- OSD מתוך חוברת ההסברים של המסך

בסרטון הקצר הבא בהפקת ASUS נוכל לקבל טעימה על השימוש ב- Presets שבמערכת ה-OSD במסך:

 

כפתור תפעול תפריט המסך שתואר כאן למעלה נקרא גם Five (5) Way Joystick וזאת מכיוון שהוא פועל בארבעה כיווני השעון וכן בלחיצה פנימה. בנוסף, תפריטי ה-OSD מאפשרים כיוונים רבים והתאמות שונות לצרכי המשתמשים ותקצר היריעה מלפרט את כולם, ולכן קריאת המדריך למשתמש, תעזור בהבנת השימוש בהגדרות הרבות של המסך.

המסך עצמו Asus ProArt PA279CRV הוא כמובן מסך 4K HDR, בפאנל IPS עם יחס ניגודיות של 1000:1 ובהירות של 400 NITS. יש לציין שמסך רגיל בדרך כלל מציג 350 nits. המסך כאן כבר נכנס לקטגוריית מסכי ה-HDR (באנגלית High Dynamic Range), והוא כולל תעודת תקינה של ארגון VESA שהעניק לו תעודת DisplayHDR 400. נתון זה של HDR400 הוא למעשה "נקודת הכניסה" (entry point) לתחום המסכים היקרים, ומסך בגודל זהה, רק עם DisplayHDR 1000 שנועד בעיקר לגיימרים מקצועיים יכול להגיע לאלפי שקלים. זמן התגובה של המסך הוא 5ms (GTG) (באנגלית GrayToGray), שהוא זמן תגובה טוב למניעת "טשטוש בתנועה" (motion blur) וכן מניעת אפקט ghosting בזמן תנועה מהירה של תמונות על המסך. המסך מאפשר זווית צפייה של 178 מעלות.

המסך גם כולל שתי טכנולוגיות מקוריות של אסוס, בהן Flicker Free וכן Blue Light Filter a שעוזרות לשמירה על בריאות העיניים. הרחבה בנושא ניתן למצוא בלינק כאן.

סיכום

לאחר מספר שבועות קצרים עם המסך Asus ProArt PA279CRV, שניצפה לראשונה בתערוכת CES 2023 בינואר השנה והוכרז רשמית בחודש אפריל 2023, ניתן בהחלט לומר שמסך זה עשוי להיות שדרוג רציני לכל יוצר תוכן שמתקין לראשונה מסך שהוא 4K  אמיתי. ובדומה למסך האסוס הנייד 14 אינץ, גם מסך זה נהנה מהסמכות Calman וכן כיול Delta E מדוייק מהמפעל. איכות העבודה עם מסך באה לידי ביטוי במיוחד בצפיית סרטים וסרטוני יוטיוב וכן בעבודת עריכת וידאו עם תוכנת דוינצ'י ריזולב. בסקירות שהמסך עבר, הוא קיבל חוות דעת מצויינות גם בגלל היותו תקציבי ביותר. מספר סוקרים שבדקו אותו התייחסו לרמת הניגודיות שלו (contrast) והבהירות הבינוניות, וכן רמת ה-HDR הבסיסית. אני לעומת זאת, לא נתקלתי בזמן העבודה עם המסך בכל סוגי השימושים השונים כמו כתיבת מאמרים, צפייה בסרטוני יוטיוב, צפייה בתמונות או עריכת וידאו, בחוסר כלשהו בגזרת הניגודיות והבהירות. ובגזרת ה-HDR, זה היה כבר ניסיון מעניין. גלשתי דרך המחשב לנטפליקס ובחרתי את אחד הפרקים של "אמילי בפריס" שמוקרנת גם עם HDR. בשלב הראשון בו HDR במסך היה כבוי, פרטי הפרק בנטפליקס הציגו רק HD. לאחר שהפעלתי HDR במחשב (כפי שמתואר למעלה) ו-HDR במסך, סגרתי את נטלפיקס ונכנסתי שנית, הוא הפעיל את סימון ה-HDR בתוך פרטי הפרק, אולם התמונה התגלתה כמאוד כהה עם אובדן פרטים כבד בקטעים הכהים ללא אפשרות להחזיר בהירות לתמונה. וכדי לסבך את העניינים, כיול מסך מחשב דורש ידע, ולפעמים גם ציוד עזר כדוגמת ה- SPYDER או חברת CALMAN שהפיקה את מסמכי כיול המסך הזה. מסתבר שמיקרוסופט פיתחה תוכנה לכיול HDR:

תוכנת עזר מבית מיקרוסופט לכיול המסך ל-HDR

וגם בעזרת תוכנת עזר זו, לא ממש הצלחתי לכייל את ה- HDR לשביעות רצוני. מלבד מסך זה Asus ProArt PA279CRV, לאסוס יש עוד שני מסכים בסדרת CRV, בגודל 24 אינץ, וכן בגודל 32 אינץ כפי שנוכל לראות בתמונה הבאה:

שלושת מסכי אסוס בסדרת PROART CRV (צילום: אתר אסוס)

מחיר: המחיר באחת מחנויות המחשבים נצפתה באיזור ה-3100 ש"ח

          ובאתר הסחר אמאזון, באיזור ה-470 $

מה אהבתי

 • מסך איכותי ביותר
 • מערכת OSD קלה לתפעול
 • חדות מצויינת
 • חיבורים רבים ונוחים
 • התקנת מסך מהירה עם מעט חלקים

מה פחות

 • רמקולים חלשים
 • סימון כפתורי השליטה במסך חלש ביותר
 • תהליך כיול המסך ל-HDR לא פשוט
 • מחיר בישראל יחסית גבוה
נתוני כיול המסך עלפי CALMAN עם יציאתו מהמפעל

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

20:00
  /  
22.09.2023
  
דניאל מטלון

1