סרט לחג – גן קופים (The Monkey House)

"גן קופים" הוא הסרט הכי טוב של אבי נשר ואחד הסרטים הישראלים הטובים של השנה החדשה.


אבי נשר הוא אחד הבמאים הישראליים האהובים עלי, ראיתי את רוב הפילמוגרפיה שלו (חוץ מ"הפחדנים" ו"זעם ותהילה) וכשיוצא סרט חדש שלו, אני מקפיד ללכת לראות אותו בקולנוע. למרות שלסרט הקודם שלו "תמונות הניצחון" אישית פחות התחברתי, נשר הוא במאי ותסריטאי שמשתפר ומחדד את הסגנון שלו מסרט לסרט. נכון, הוא ישראלי שחי ויוצר בארץ, אבל הסגנון הקולנועי שלו הוא שילוב של ישראלי עם השפעות אמריקאיות, צרפתיות ואיטלקיות. בשבוע שעבר הגיע לבתי הקולנוע סרטו השלושה עשר "גן קופים", שלפי הראיונות שפורסמו באמצעי התקשורת לכבוד קידום הסרט, נשר רמז שהוא אמור להיות הסרט האחרון בקריירה שלו. עוד לפני שיצא רשמית, "גן קופים" זכה לכבוד מיוחד והוקרן במסגרת תכנית "המאסטרים" של פסטיבל חיפה (פעם ראשונה שמוקרן במשבצת הזו סרט ישראלי). אני מקווה מאוד שזה לא יהיה הסרט האחרון של נשר, כי הוא הגיע לשיא שלו ומכאן אפשר רק לעלות הכי גבוה שרק אפשר. לפי דעתי, זהו הסרט הכי טוב של אבי נשר ואחד הסרטים הישראליים הטובים של השנה שרק התחילה.

"גן קופים" הוא דרמת מתח קומית, שהעלילה העיקרית שלו, שמתרחשת בציר זמן בין השנים 1989-2003, מבוססת על סיפור אמיתי. גיבור הסרט הוא אמיתי קריב (אדיר מילר המצוין, שעושה פה תפקיד מדהים), סופר ישראלי שספריו הצליחו מאוד בשנות ה-60, וזכה לקיתונות של בוז ושנאה בשנות ה-70. הוא מבלה את רוב ימיו בביתו ברמת-גן, מתרפק על ימי התהילה שלו ועל ילדותו בקיבוץ ועל אהבת נעוריו תמר (שני כהן המצוינת אף היא). יום אחד הוא רוקם תכנית שאמורה להחזיר לו את המקום שנאבד לו בפסגת עולם הספרות הישראלי ולקרב אליו את תמר. הוא שוכר שחקנית צעירה בשם מרגו (סוזאנה פפיאן המקסימה, התגלית של הסרט), שתגלם דוקטורנטית צעירה לספרות שאמורה לכתוב עליו את עבודת הדוקטורט שלה. חוץ מהם, מופיעים בסרט גם אבשה, חבר ילדות של אמיתי ותמר מהקיבוץ (יניב ביטון). מבקר ספרות שנון וארסי בשם אוריה חרמון (ערן זרחוביץ', בתפקיד שהוא הכלאה של מבקרי תרבות ישראלים רבים מכל השנים). במאי ישראלי שחי באיטליה בשם אמיר חדד (עלא דקה), ומפיקה צעירה ושאפתנית (שירה נאור). איך הם קשורים לסיפור? תצטרכו לראות את הסרט כדי לדעת.

כתבתי בהתחלה שמה שאני אוהב באבי נשר, זה שהוא משתפר ומתחדד עם השנים וכל סרט שלו שונה מהקודם. שלושת הסרטים האחרונים שלו היו רציניים מאוד, ואילו "גן קופים" הוא דרמת מתח קומית עם אלמנטים של הומור. במהלך הצפייה רואים כמה השנים שנשר עבד בהוליווד מוטמעות עמוק בסגנון הקולנועי שלו. "גן קופים" הוא מחווה מאוד מודעת לעצמה לסרטים של במאים כמו היצ'קוק, בראיין דה-פאלמה, סקורסזה, ויליאם פרידקין, ספילברג ופול ורהובן, עם ניחוחות של "גבירתי הנאווה" וסרטי הנסיכות של דיסני (במיוחד "היפה והחיה") אבל עם טאץ' ישראלי. מודה שלא הכל עובד כמו שצריך, "גן קופים" טיפה ארוך, מבולגן ובאמצע יש לו "בטן" שקצת מורידה את הקצב הטבעי שלו. אבל ברובו הוא זורם, קצבי, קורע מצחוק ולקראת סיום הסרט כל הקשרים העלילתיים נפרמים ומסתדרים. מילה טובה מגיעה גם לעיצוב האמנותי ולמעצב הפסקול, שמחזירים את הצופים היישר לסוף שנות ה-80 ועוזרים להם להישאב לתוך הסיפור.

משהו נוסף שאהבתי מאוד ב"גן קופים" הוא סגירת המעגל שנשר עושה דרך הסרט לעצמו והביקורת המרומזת שהוא נותן באמצעותו לעולם הקולנוע והתרבות ולחברה הישראלית. לכל אורך הקריירה שלו, סרטיו של נשר היו להצלחות קופתיות (כל סרט מכר בממוצע יותר מרבע מיליון כרטיסים) וזכו לביקורות מפנקות, אך לא היו מועמדים לפרסי אופיר (האקדמיה הישראלית לקולנוע). שני סרטים האחרונים דווקא כן זכו למועמדויות, אך הוא עצמו לא זכה במועמדות על הבימוי והתסריט. הדמות הראשית בסרט, אמיתי (לתרומתו של אדיר מילר לסרט תיכף אגיע), הוא סופר שלא זכה להערכה שכל-כך קיווה לקבל מהממסד, שהוא נאלץ לרקום תכנית כדי להרוויח את המקום שלו בעולם הספרות הישראלית. דרך הדמות הזו, שכתובה ומגולמת בהמון חמלה ואהבה, נשר מעביר ביקורת חדה וארסית על עולם התרבות הישראלי ועל היחס שלו לדור הנפילים שלה. אנשים שנתנו את שנות חייהם היפות לתחום והיום הם חיים על תהילת העבר ומתפרנסים בדוחק.  על המלכת כוכבים לרגע, תרבות האינסטנט וגם על הרצון להישאר צעיר בכל מחיר למרות השנים שעוברות

גולת הכותרת של "גן קופים" בעיני היא המשחק. נשר ליהק ל-"גן קופים" נבחרת חלומות של קומיקאים ישראלים. כולם משחקים בתפקידים דרמטיים ומוכיחים שהאמרה הידועה שקומיקאים הם שחקנים דרמטיים מצוינים היא נכונה בהחלט. בראש ובראשונה אדיר מילר, שכמה שהוא סטנדאפיסט אדיר ותסריטאי שנון, הוא גם שחקן מחונן שנותן ב"גן קופים" את אחד מתפקידיו הטובים. במילר יש פגיעות מסוימת. הפגיעות הזו עזרת לו לשחק את התפקיד הראשי של אמיתי עם הרבה חמלה, אהבה וכל קשת הרגשות שבאים לידי ביטוי במחוות גוף, הבעות פנים, דיבור מאופק ושפה גבוהה. שני כהן מכניסה המון עצמה, רגישות ואינטיליגנציה לדמותה של תמר. יניב ביטון, ערן זרחוביץ' עלא דקה ושירה נאור מעניקים המון צבע ואישיות לתפקידי משנה נחמדים שתורמים מאוד לעלילה. אבל מעל כולם בולטת סוזאנה פפיאן בתפקיד מרגו . פפיאן (שהתגלתה השנה בסדרה "סובייצקה" ששודרה בכאן 11) כובשת ושורפת את המסך מהפריים הראשון באמצעות שילוב של הבעות פנים, שפת גוף דיאלוגים שנונים וכריזמה טבעית והכימיה בינה לבין אדיר מילר כל-כך זורמת, עד שזה נראה כאילו הם מכירים שנים ובסצינות מסוימות היא גם מצליחה לגנוב ממנו את ההצגה. הפריצה הגדולה שהיא חווה עכשיו כ"כ מגיעה לה והימור שלי, אנחנו עוד נשמע ממנה הרבה בשנים הקרובות.

בקיצור – מומלץ.

"גן קופים" – ישראל 2023. 121 דקות. תסריט ובימוי: אבי נשר. צילום: זיו ברקוביץ'. עריכה: יצחק צחייק. שחקנים: אדיר מילר, סוזאנה פפיאן, שני כהן, יניב ביטון, ערן זרחוביץ', עלא דקה, שירה נאור, כרמל נצר, אבי סרוסי, פדריקו פצ'יפיצ'י, רינה מצליח, דנה פריד.

 

צילום תמונות: זיו ברקוביץ' ואיריס נשר.
התמונות והטריילר באדיבות סרטי יונייטד קינג

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


8:30
  /  
04.10.2023
  
איתמר נימרוד

1